^Eeidae Sou/twit 4 „Theoretisch hadden die gewelven jJ moeten gi instorten STAD OMGEVING Brill opnieuw gekraakt MAANDAG 21 OKTOBER 1985 PAGINA 5 EGEI- rSL4 Lgiel bankroet na ontslag Tiele Kessels) en guns iste het iemonst ■oter wa [jzi In bei. f Veel ni .000), N< irt (20. J EIDEN Het eventuele ontslag van asielbeheerder W. j j éle zal het bestuur van het asiel ruim 300.000 gulden kos- De Leidse dierenbescherming heeft dit becijferd. Vol- dins de dierenbescherming kan het bestuur dit bedrag niet lil -talen en ligt een faillissement voor de hand. Dit schrijft de v erenbescherming aan kantonrechter Rigters. Deze bemid- ;ci ilt morgenochtend in een gesprek tussen asielbestuur en W. is ele. et rekensommetje van de dierenbescherming ziet er zo uit: rtegeld Tiele 50.000 gulden, ontslag in verband met ge- igde arbeidsomstandigheden 50.000 gulden en nieuwe fisvesting Tiele 100.000 gulden. Voorts is de dierenbescher- ing van plan uitgebreid te procederen tegen het asielbe- iur. Aangezien men verwacht door de rechter in het gelijk worden gesteld, gaat de dierenbescherming er van uit dat it bestuur voor de proceskosten (geschat op een ton) moet jdraaien. Bomvolle Pieterskerk bij Handige Handen Een overweldigende keur van kunst en kunstzinnige voorwerpen was zondag uitgestald in de bomvolle Pieterskerk. De reizende hobbybeurs 'Handige Handen' had tussen elf en zes uur zijn ten ten opgeslagen in de kerk. Zo'n 3000 bezoekers hebben zich ge durende die uren vergaapt aan de produkten die 150 hobbyisten in hun vrije tijd hebben gemaakt. De beurs, opgezet om ama teurs de kans te geven hun werk te verkopen, reist door naar Zutphen, Hilversum, Eindhoven, Borne en Arnhem en keert in het najaar van 1986 weer naar Leiden terug. 'Handige Handen' is niet in fancy-fair- of braderiesfeer opgezet. Alleen amateurs met handgemaakte kunstprodukten kunnen zich laten Inschrijven. Op de amateurstatus en de verkoop wordt streng gelet en wie zich niet aan de regels houdt en een verkapte handelaar blijkt te zijn, wordt onmiddellijk weggestuurd. Het niveau van de produkten was verbazingwekkend hoog: aquarellen, schilderijen, tekenin gen, papierknipkunst, wandkleden in allerlei stijlen, poppen van gebreid tot keramieken in antieke kostuums, sieraden en zelfge- slepen edelstenen, knuffelpoppen en -beesten, volksschilderkunt, bewerkt leer, keramiek en droogbloemen waren er in alle soorten en maten en variëteiten te bewonderen en te koop. Arrestaties na mishandeling LEIDEN Een 18-ja- rige Leiderdorper is in de nacht van zaterdag op zondag in de Haar lemmerstraat mishan deld. De daders, twee jongens van 16 en 18 jaar oud, konden even later worden aange houden. Zaterdag liep een Leidenaar een ge broken neusbeen op bij een vechtpartij in een café aan de Beesten markt. De man kreeg ruzie tijdens een spelle tje kaart. Verkoop Luxor van de baan LEIDEN De verkoop van de bio scoop Luxor aan de Stationsweg gaat niet door. De stichting die werd opge richt om het theater te behouden en eigenaar D. Uges hebben geen over eenstemming over de prijs kunnen bereiken. Uges zal de bioscoop nu zelf verder exploiteren. Stichtingsvoorzit ter L. Meijer sluit niet uit dat Luxor toch op langere termijn zal worden overgenomen. De stichting gaat nu eerst proberen lid te worden van de Nederlandse Bioscoopbond, zodat men Luxor meer kan bieden. „Op korte termijn is het niet gelukt. Misschien dat het op langere termijn wel wat wordt", aldus Meijer. n Kaïr< [evolgd sche n het de be rak. D e bedr ;t leve iident. Anwj htoffe die >r dea kapers üjagers r toe b >e kab erloop et kal over taping jke indbc eige met hoten. iffer ad vol e vier tgen? 30 uur en 1 71-12 log de I. LEIDEN Tergend langzaam, centimeter voor centimeter, alsof de eeuwenoude grond zich verzet tegen een dergelij ke rigoureuze ingreep, verdwijnt de ijzeren paal in de Leidse bodem. De paal wordt niet de grond in getrild, zoals de min der deskundig toeschou wer vermoedt, maar ge heid. Alleen wordt in dit geval geen doodgewone, doffe dreunen en stoom producerende heimachine gebruikt, maar een klein groen apparaat dat niet meer dan een paar meter hoog is. Het ding slaat in een hoog tempo als een soort hamer boven op de ijzeren paal, die daardoor uiteindelijk diep in de grond öp zijn plaats be landt. Aparte technieken, maar het gaat ook om een apart karwei. De restauratie van de kelders onder de Hoogstraat het stukje tussen V&D en de Don- kersteeg is een niet alle daagse klus waar ook de spe cialisten, die er aan het werk zijn, weinig ervaring mee hebben. Eind vorig jaar werd het startsein gegeven voor deze ingrijpende operatie in het hartje van de Leidse bin nenstad, precies daar waar de twee armen van de Rijn bij elkaar komen en Leiden min of meer is ontstaan. De gemeente Leiden is veer tig jaar bezig geweest met het maken van plannen voor de restauratie. Ideeen werden gemaakt en even zo makke lijk weer verworpen. Zo leek het plan om de kelders hele maal te slopen om daarna een nieuwe betonnen constructie te bouwen minder verstandig: dat zou het instorten van de gevels van de panden aan Hoogstraat tot gevolg hebben en bovendien unieke monu menten verloren doen gaan. Uiteindelijk bedacht men de volgende oplossing: de Hoog straat wordt op palen gezet en onder de weg blijven de kel ders netjes op hun plaats staan. De weg rust dus niet langer op de kelders, zoals al tijd het geval was. Niet alleen allerlei technische problemen moesten worden overwonnen, ook financieel was de restauratie een groot probleem. Verder zorgden de eigendomsverhoudingen voor de nodige verwikkelingen en vertragingen. „Dit is één van de weinige plekken waar de openbare weg (de Hoogstraat) over particulier eigenom (de kelders) gaat", schreeuwt G. de Klerk van de gemeentelij ke afdeling monumentenzorg boven de herrie van de hei machine uit. Begaanbaar De kelders werden geleden in f^sen gebouwd. De eerste rij kelders werd in 1560 aangelegd en ligt direct tegen de panden aan de Hoogstraat aan. Voor de kelders kwam een kade. Behalve in Leiden werden dergelijke kelders destijds ook in Utrecht ge bouwd. Bestaan de kaden voor de kelders in Utrecht nog steeds en bewijzen daar vooral de horeca goede diensten in Leiden werden ze in 1637 gebruikt om er een nieuwe rij kelders op te bou wen. Op die manier kon de Hoogstraat worden verbreed. Net zoals de kelders in fasen werden gebouwd, wordt ook de restauratie in fasen uitge voerd. Door van deze werk wijze gebruik te maken kan de Hoogstraat gedeeltelijk be gaanbaar bliiven. De eerste fase is inmiddels afgesloten en bestond uit het opknappen van de oudste kelders. Het metselwerk werd, waar het dat nodig was, weggehakt en hersteld. Aan de funderingen van deze kelders behoefde niets gedaan te worden want die bleken nog in goede staat te verkeren. Wat wel moest gebeuren, was het slaan van de palen waar de Hoogstraat op moet komen te rusten. De Klerk: „Wat we nu doen, is de Hoogstraat een eigen fundering geven. Door de Hoogstraat op eigen palen te zetten, belast het wegdek de kelders niet langer en zal er weer zwaar verkeer over heen kunnen rijden". Een ingewikkelde techniek is RESTAURATIE KELDERS HOOGSTRAAT ONDANKS TEGENVALLERS VOLGEND JAAR ZOMER KLAAR nodig om het slaan van die palen te kunnen uitvoeren. Een boor met een diamanten kop wordt gebruikt om gaten van bijna twintig centimeter breed in de tussenmuren van de kelders te boren. Wanneer de stukken steen uit zo'n gat zijn verwijderd laat men er een plastic buis in zakken. Die plastic buis moet ervoor zorgen dat de ijzeren paal die vervolgens door het gat de grond in wordt geheid geheel los staat van de kelders. „Als je het niet zo zou doen rust het wegdek van de Hoogstraat nog op de kelders", aldus De Klerk. Tenslotte worden de ij zeren palen met cement opge- aantal kelders zijn stutten aangebracht om instorten te voorkomen. Goed te zien is hoe plat de bogen zijn, zo plat dat de deskundigen zich nog steeds afvragen waarom ze voordat ze gedeeltelijke werden ontmanteld en gestut niet zijn ingestort. Links steekt uit de tussenmuur een plastic buis waardoor een ijzeren paal wordt geheid. Op die ijzeren palen komt het wegdek van de Hoogstraat te liggen. Boren en heien Om dat boren en heien uit kunnen voeren moest een ij zeren noodbrug over oudste kelders'die tegen de win kels aan liggen worden ge bouwd. Op die manier kon men vlak voor de winkels aan het werk. De winkeliers die hun zaken achter de plankie ren, de hekken en de machi nes zagen verdwijnen, waren daar niet altijd even blij mee. Sommigen klopten bij de ge meente aan en eisten schade vergoeding. Tevergeefs, want de overlast waarmee de mid denstanders werden gecon fronteerd, is een onontkoom baar gevolg van noodzakelijke werkzaamheden. De overheid is bezig met „een rechtmatige daad" waar een boze midden stander niets tegen kan doen. „We zijn nu aan de tweede fase bezig en dat betreft de restauratie van de tweede se rie kelders, de kelders dus die in 1637 op de kaden werden gebouwd", vervolgt De Klerk zijn verhaal over het verloop van de restauratie. Vooral de winkeliers zijn daar blij mee zijn want de noodbrug ligt nu over de rij kelders, die aan het water grenst met als ge volg dat het publiek weer vlak lang de winkels loopt. De herrie duurt voort, maar balanceren over een paar planken op weg naar een wanhopige middenstander is niet langer nodig. Ook bij deze kelders bestaan de werkzaamheden uit het restaureren van het metsel werk en het slaan van de pa len waar de Hoogstraat op moet komen te rusten. Het metselwerk van deze tweede serie gewelven bleek in een aanzienlijk betere conditie te verkeren dan de eerste, maar de funderingen van deze kel ders liggen aanzienlijk hoger en zijn slechter dan de funde ringen van de kelders die in de eerste fase al zijn opge knapt. Maar ook daar is iets op gevonden. De keldervloe ren worden vervangen door een betonnen bak en die bak komt weer te staan op palen, die zo'n vijftien meter de grond in worden geheid". Opmerkelijk De tweede serie kelders is om nog een reden bijzonder. En niet alleen bijzonder, maar ook zeer merkwaardig, blijkt uit de woorden van De Klerk: „Volgens alle theorieën die daarvoor in de wetenschap worden gebruikt kan het ei genlijk niet, deze kelders. In theorie zijn de bogen te plat om de blijven staan en had den ze moeten instorten. Waarom dat niet is gebeurd? Tja, dat is het verschil tussen theorie en praktijk. Door ver zakkingen in de afgelopen 350 jaar en de slechte constructie van de gewelven zijn de bo gen steeds zwakker gewor den. Er moest ook uit veilig heidsoverwegingen veel met selwerk worden weggebro ken. Het klinkt misschien on logisch, maar het slaan van de palen onder de vloeren zorgt ervoor dat er weer een goede, degelijke en ongevaarlijk con structie ontstaat. Als we klaar zijn is er geen enkele kans meer op instorten". De vele regen van afgelopen zomer en de slechte toestand van de tweede serie kelders zorgden wel voor de nodige vertraging van de restauratie werkzaamheden. Toch ver wacht De Klerk dat het werk er voor de bouwvakantie van 1986 op zit. „Als we twee maanden vorst krijgen gaat het natuurlijk mis, maar de aannemer het bedrijf Bel- jon en Granneman dat het restauratie-ontwerp van ar chitect Vroman uit Woerden uitvoert meent dat het moet kunnen". Steigi ;er Als de restauratie volgend jaar is voltooid zijn niet alleen de kelders opgeknapt en heeft de gemeenschap 5,3 miljoen gulden besteed, maar dan is ook een steiger rondom de kelders aangelegd en de Vis- brug volledig gerestaureerd. De helft van de Visbrug is in middels gedaan en de andere helft volgt de komende maan den. Die steiger die voor de kelders een breedte van vier meter krijgt, loopt onder de Visbrug tot de Nieuwe Rijn door, wordt voorzien van een leuning en is toegankelijk voor invaliden. Het aanleggen van de steiger is de derde fase van de restauratie. Dan wordt ook het wegdek op de kelders gemetseld, tegelijkertijd wor den de kelders van binnen af gewerkt en wordt een markt- verzamelkraam in de Hoog straat gebouwd. Via de steigers zijn de kelders toegankelijk. In de kelders kunnen souvenierwinkels, koffieshops en in combinatie met de kelders onder de Hoogstraatwinkels wellicht andere horecabedrijven wor den gevestigd. Volgens De Klerk hebben sommige eige naren van de kelders al eigen plannen ep heeft zich ook al een aantal gegadigden aange diend. Zorgen over mogelijk leegstand van de kelders maakt hij zich niet: „Als de mensen zien hoe mooi het hier wordt, aan het water in het middelpunt van de stad, dan loopt het hier storm". MARCEL GELAUFF ïe sterei anti deel an ol Maats LEIDEN De voormalige drukkerij Brill aan de Oude Rijn in Leiden is vrijdagmiddag op- gekraakt, nadat het even tevoren geruis- i vrijwillig door krakers die er sinds 2 au gustus woonden, was ontruimd. De krakers proberen op deze manier aan het vonnis van de Haagse rechtbankpresident te voldoen zonder het gebouw te hoeven opgeven. >r Brt reger tten jorkoi srakel andoe vapen open legeju Zaterdagmiddag hebben de krakers, 24 uur na dat ze het gebouw betrokken, daarvan aangifte gedaan bij de politie. Die heeft in tegenstel ling tot de gewoonte die aangifte voor ken nisgeving aangenomen en geen kijkje in het ind genomen. Vandaag zal overleg plaats heb- •n tussen de krakers, burgemeester C. Goe- koop en commissaris H. Mostert van de Leidse politie. „Het zal er wel op neer komen dat de juristen dit moeten uitzoeken", aldus een woordvoerder van de politie. Van de ontruiming van Brill zijn drie Leidse raadsleden, H. de la Mar en P. Middendorp van de PSP en E. Snelders van D'66 en een foto graaf getuige geweest. De krakers hadden al hun spullen ingepakt en uit het gebouw ge sleept. De bij de nieuwe kraakactie betrokken personen zijn voor een deel nieuw en voor een deel afkomstig uit de oude krakersgroep. De Haagse rechtbank bepaalde in een kort ge ding dat de Rijksuniversiteit Leiden tegen de 19 krakers had aangespannen, dat de krakers voor 28 oktober het pand geruisloos moesten hebben ontruimd en als dat gebeurde zouden zij geen proceskosten hoeven te betalen. In de uitspraak stond echter niet opgenomen meestal ge beurt dat wel in dit soort gevallen dat er een verbod geldt voor de groep om na de ontrui ming in het pand terug te keren en daar heb ben de krakers gebruik van gemaakt. Zij hopen zo te bereiken dat ze uitstel krijgen doordat de Leidse universiteit, een nieuw kort geding zal moeten aanspannen om hen eruit te krijgen. „Tijd hebben we nodig, want over anderhalve maand moeten de Technisch bewoners Advi seurs (TBA's) een haalbaarheidsonderzoek klaar hebben en dan zal blijken of wij het pand inderdaad kunnen kopen en voor bewoning door 24 mensen geschikt kunnen maken tegen een redelijke prijs", aldus de groep. De krakers stellen ook dat zij tot op heden de enige gega digden blijken te zijn voor het door de universi teit te koop aangeboden pand. Een makelaar heeft inmiddels een taxatierapport opgemaakt waaruit blijkt dat het pand 345.000 in plaats van 435.000 gulden waard zou zijn. Volgens die makelaar zou het ook uitermate geschikt te ma ken zijn voor bewoning waarna de huurprijs voor de kamers, inclusief gas, water en electra, rond de 275 gulden per maand zou komen te liggen. De krakers willen bovendien in de kel der een fietsenmaker huisvesten, ruimte bieden vier of vijf fotografen of schilders en wat am bachtelijke bedrijfjes. De binnenplaats zou ge bruikt kunnen worden als oefenruimte voor danstheaterprodukties en dergelijke. Het hoofd accent blijft echter op het wonen liggen. De krakersgroep wil via de PSP en D'66 vra gen in de Tweede Kamer laten stellen over de gang van zaken rond het pand dat eigendom is van de Rijksuniversiteit Leiden. Het college van bestuur van de universiteit wil namelijk geen gesprek met hen 'voeren en inlichtingen of een motivering over zijn handelwijze ontrui ming van het pand eisen omdat het anders on verkoopbaar is te geven. Voorzitter mr. K.J. Cath van het college zou gesteld hebben dat hij alleen verantwoording schuldig is aan de mi nister van onderwijs en niet aan andere instan ties of personen. Reiniging gekraakt LEIDEN Het voormalige onderkomen van de gemeente reiniging is in de nacht van zaterdag op zondag gekraakt. De krakers vertrokken vrijwillig nadat de politie hen erop had gewezen dat de kraakactie binnen de termijn van 24 uur was ontdekt. Een bewakingsdienst had bij de politie aangifte ge daan. Zakkenrollers actief LEIDEN Drie winkelende vrouwen zijn zaterdagmiddag de dupe geworden van zakkenrollers. In alle drie de gevallen werd geld uit een schoudertas gestolen. De totale buit be draagt enkele honderden guldens.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5