Surprise hockeyers Jones loopt premie mis fimman kan ïog klimmen „IEDEREEN ZAL BLIJ ZIJN M franse kus"kost 33 miljoen Belda wint op Montjuich LENDL DITMAAL LANGS LECONTE Davidson sterkste in military Boekelo Lammers is succesvol Dubbele zege van Williams 0S De Franse zeilgrootmeestcr Marc Pajot, in 1972 winnaar van npisch zilver, gaat met een boot van 33 miljoen gulden op jacht naar meriea's Cup, de meest begeerde prijs van de internationale zeezeil- IJ iet een complete parade aan de voet van de Eiffel-toren werd Aluminium jacht van Pajot afgelopen weekeinde ten doop gehouden, duizenden Parijzenaren kwamen kijken naar de „French Kiss", rmee Pajot in 1987 voor de kust van Australië de America's Cup pt te veroveren. Die trofee was een eeuw lang in Amerikaanse han- maar werd in 1983 bij verrassing door Australië veroverd, franse kus" van Mare Pajot is 20 meter en 50 centimeter lang, weegt j 26 ton en draagt een mast van 27 meter hoogte. Vijfentwintig mil- gulden van de bouwkosten zijn geschonken door sponsor Krasnians- tyots poging de Cup te veroveren wordt serieus genomen. De Frans- is al sinds 1980 wereldkampioen zeezeilen. Zijn nieuwe jacht wordt bruari van het nieuwe jaar getest bij de wereldtitelstrijd voor de kust Perth. teejacht van Yves Pajot, de broer van Mare en de tweede Franse nemer aan de strijd om de America's Cup, is pas in maart '86 klaar. Stamsnijder de sterkste HILVARENBEEK Hcnnie Stamsnijder uit Enter heeft zaterdag in Hilvarenbeck een internationale veldrit gewonnen. Na een uur en een ronde versloeg de oud-we reldkampioen Martin Hendriks uit Assen in de eindsprint. Beide renner reden van af het begin aan de leiding. Wereldkampioen Klaus-Peter Thaler ein digde als zesde. Frank van Bakel debu teerde in Hilvarenbeek als beroepsrenner Johan Ghylebert heeft in Lieshout een veldrit uit de A-categorie gewonnen. Na een uur en één ronde had de Belgische wielrenner een voorsprong van 27 secon den op Frank van Bakel. Huub Kools had een achterstand van een minuut op de winnaar. Het drietal reed geruime tijd ge zamenlijk aan de leiding. In de vier slo- tronden verwijderde Ghylebert zich van zijn tegenstanders. BARCELONA Het in ternationale wielerseizoen op de weg werd gisteren in Barcelona afgesloten met de traditionele klim- wedstrijden op de Mont juich. De tijdrit over 14,5 kilometer werd gewonnen door de Belg Claude Cri- quielion, de rit in lijn over 20,8 kilometer door de Spanjaard Vicente Belda, die ook totaal winnaar werd. Joop Zoetemelk ein digde als derde. Kasparov rust MOSKOU Gary Kas parov, de uitdager van wereldkampioen Karpov, heeft zaterdag in. de schaaktweekamp in de wereldtitel in Moskou zijn tweede „time-out" gebruikt.' De Rus, die de tweekamp leidt met 9-8, komt nu morgen aan het bord voor de achttiende van 24 partijen om het wereldkampioenschap. Net als Kasparov heeft Karpov ook twee extra rustdagen achter de rug. Maximaal mogen de spe lers drie keer uitstel vra gen. DEN HAAG De Zweed Stefan Edberg, de Tsjechoslowaak Ivan Lendl, de Amerikaan Scott Davis hebben afgelopen weekeinde tennistoernooien gewon nen. Edberg versloeg in Bazel (Zwi) de Fransman Yannick Noah met 6-7, 6-4, 7-6 (tiebreak 7-5) en 6-1. Lendl was in Sydney te sterk voor Henri Leconte, die hem op Wimbledon nog had verslagen: 6-4, 6-4, 7-6 (8-6). Davis versloeg in To kio Jimmy Arias met 6-1, 7-6. De Amerikaanse Pam Shriver en de Argentijnse Gabriela Sabatini zegevierden in damesevenenienten. Shriver won in Filderstadt in de eindstrijd van de Zweedse Catarina Lindqvist in twee sets: 6-1 7-5. De vijftienjarige Sabatini ver sloeg in de finale in Tokio de Amerikaanse Linda Gates: 6-3, 6-4. De ongeplaatste Jan Willem Lodder heeft gisteren in Deurne de finale van het tweede satelliet tennistoernooi verloren. De Amerikaan Freddie Sauer, net als Lodder met een wild-éard het toernooi binnen gekomen, won in drie sets: 4-6, 7-6, 6-2. In de tweede set stond de 18-jarige Nederlander op matchpoint. Hij leid de toen met 5-4 op zijn eigen s rvice. Deze misser kwam Lodder niet meer te boven. De finale in het dubbelspel leverde wel een Nederlandse zege op. Chris Vermeeren en Eric Wilborts versloegen het Tsjechoslo waakse tweetal Vojtisek- Vogel in drie sets. Tom Nijssen heeft de satelliet-reeks inmiddels verlaten. Met Johan Vekemans is hij afgereisd naar Brazilië voor deelname aan enkele 25.000-dollartoernooien. 3S LONDEN Het Neder- landse herenhockeyteam heeft zichzelf en de be teleiding een uitstekerx- te dienst bewezen door op even onverwachte als overtuigende wijze het vier-landentoernooi in Londen te winnen. Er werd niet alleen gewon nen van achtereenvol gens Engeland, India en de Sovjet-Unie, sprekend was zeker ook het feit, dat er geen enkel tegen doelpunt hoefde te wor den geïncasseerd. Na de verrassende ning rnet 2-0 op de Engelsen vrijdag werd het zater- enigszins moeizaam 1-0 tegen India. En gisteren, in de beslissende wedstrijd te gen de tot dan eveneens nog ongeslagen Sovjet-Unie, ktoam Oranje zelfs tot een store van 3-0. Nederland had het succes broodnodig. Niet alleen om het recente rumoer rond het bedanken van Tom van 't Hek definitief van zich af te schudden, maar zeker ook het zelfvertrouwen voor het komende toernooi om de Champions Trophy in Perth (van 16 tot en met 24 novem ber) naar behoren op te krik ken. Maarten van Grimbergen tracht een Indiër te passeren. iden! Hoofdcoach Wim van Heu- H men was met name bijzonder Boerfi te spreken over de prestaties To«.|yan Ties Kruize, wiens terug- er het geruchtmakende rtrek van Van 't Hek in- ield. „Ties speelde als libero foutloos toernooi", zei Van Heumen. „Hij zorgde er bovendien voor, dat de orga nisatie in het team goed in elkaar stak. Verder kon hij het zich in de laatste twee wedstrijden veroorloven vaak voor de laatste lijn te spelen. Daardoor kon hij met de hoge bal de spitsen beter bereiken". Mede door deze^ aanvoer ont stonden er in de wedstrijden tegen India en de Sovjet- Unie veel meer scoringskan sen dan tegen Engeland, toen Ties Kruize, die nu met een totaal van 175 interlands nog slechts twee wedstrijden van het record van Paul Litjens is verwijderd, geen risico's kon en mocht nemen. „Het op schuiven van Ties was wel een beetje riskant, maar als je als ploeg een beetje wilt aan vallen, is dit toch de beste op lossing. Bovendien nam Bie- rens de plaats van laatste man steeds goed over", aldus Van Heumen. De defensie was ongetwijfeld het sterkste deel van de ploeg. Behalve Ties Kruize, die tegen India uit een „ge schonken" strafbal het enige doelpunt maakte, en Bierens ook Klaassen op Het toernooi om de wereld beker voor dameshockey teams zal volgend jaar (half augustus) definitief in Amstelveen worden ge houden. Dat heeft het hoofdbestuur van de Inter nationale Hockey Federa tie (FIH) zaterdag in Bar- celona besloten. rechts oerdegelijk en bewees Leistra tot twee keer toe mo menteel meer aanspraken op de positie van eerste doelman te maken dan de tegen India soms te onzekere Bos. Van Kersbergen viel als linker vleugelverdediger niet zo op, maar dat kan ook positief worden uitgelegd. Hij raakte tegen India geblesseerd, waardoor Bovelander zijn kans kreeg en aantoonde op zijn minst een nuttige ver vanger te zijn. Debutant Gijs Weterings was in de slotwedstrijd tegen de Sovjet-Unie, die als finale mocht worden beschouwd, omdat beide landen twee maal met dezelfde cijfers hadden gewonnen, de opval lendste speler. De blonde linksbuiten van HGC, eerder in de week in de selectie ge komen door een blessure van Stekelenburg, scoorde twee keer in zijn eerste landen- wedstrijd. Ondanks talrijke complimentjes hield Van Heumen de nieuwste aan winst voor, dat hij nog aller minst zeker is van een plaats in de ploeg voor Perth. De Spaanse hockeyers heb ben voor eigen publiek in Barcelona de intercontinen tale beker veroverd. De Spanjaarden maakten in de finale tegen Nieuw-Zeeland in de tweede helft een ach terstand van 2-0 goed en ze gevierden bij de strafballen. Ivoet INTPELLIER De le serie van drie par- heeft Jan Timman de vooravond van de tdag mede bovenaan ranglijst gebracht van kandidatenschaakter- li in Montpellier. Met derde reeks (Ribli, tisch en Vaganjan) in vooruitzicht, is dat een ifortabele uitgangsp ie. De partij uit de vijf- ronde tegen Boris isski werd zaterdaga- ïd laat na in totaal er dan twaalf uur spe- op de 98ste zet welis- ar voor de derde maal ebroken, maar Tim- n zelf verwacht dat de inse Rus zonder verder len zal opgeven. i feit is, komt Tim- r punten, evenveel lijstaanvoerder Arthur Joe- >v. De 25-iarige Tartaar, Is een veldheer achter het pleegt te zitten, verspeel- vrijdagavond laat in de af- roken partij tegen Beljavs- ijn plus-pion, waardoor aan niet meer was te ontko- man (vijfde ronde). Achter de coulissen drentelde ook nog te genstander Vaganjan (zesde ronde) rond. Deze kwam we gens tijdgebrek niet meer aan bod. Al die tijd zat Spasski daar als of hij uitrustte van een partij tje tennis. Zoltan Ribli, die toch al een ongelukkig toer nooi speelt, vergiste zich deer lijk in de gespeelde nonchalan ce van zijn tegenstander. In een dame-eindspel met twee pionnen tegen nul stond de Hongaar glad gewonnen. Tot op de 85ste zet Spasski van een korte wandeling terugkwam, zijn dame offerde en via pat naar remise ontsnapte. De partij Spasski - Timman uit de vijf de ronde; kreeg het volgende ver volg:; De afgebroken stand was:; Wit (Spasski): Kh3, Tf3, pionnen f4, g3, h4; Zwart: (Timman): Kg7, Tal. Pf6. pion f7.; 57. Tf3-b3(afgegeven zet). Pf6-e4; 58. Tb3-f3, Kg7-g6; 59. Tf3-b3, )6-f5; 60. Tb3-b6. Kg6-g7; 61. Tb6-b7+, Kg7-f6; 62. Tb7-b6+, Kf6-e7; 63. Tb6-b7+, Ke7-d6; 64. -h5. Kd5-e6; 68. Kh3-h2, Pe4-f6; 69. Kh2-h3, Ta3-a1; 70. Tg2-e2+, Ke6-f7; 71. Kh3-g2. Pf6xh5; 72. zaterdagse kliekjesdag id geheel in het teken van •passki. Om drie uur 's _s nam hij op de van bekende nonchalante wij plaats achter het bord, s inds om half tien zat hij er Tegenstander Ribli (vier- ronde) was inmiddels afge- door tegenstander Tim- Ta6-b6. td2-a2; 83. Tb6-c6. Ta2-c 84. Tc6-a6, Kf6-f7; 85. Ta6-a5. Td2-d3+; 86. Kf3-g2. Pf6-d5; 87. Kg2-f2, Kf7-g6; 88. Kf2-e2. Td3-d4; -?■ - £Si&3i Een evenement als een military levert altijd fraaie plaatjes op. Zoals van de Pool Koczorski, die van zijn rijdier tuimelt. BOEKELO De vijftien de Military van Boekelo is gewonnen dóór de Ameri kaan Bruce Davidson. De wereldkampioen van 1974 en 1978 bleef met dr. Pea ches foutloos in het afslui tende springen. Zijn land genote Kim Walnes, derde bij het WK van 1982, werd met The Gray Goose tweede door ook een vlekkeloze rit af te leve ren. De derde plaats was voor Olympisch titelhou der Mark Todd uit Nieuw- Zeeland met Michaelmas Day. Wereldkampioene LuCinda Green zakte door een springfout van de tweede naar de vierde plaats met Shannagh. De Nederlandse titel was voor Wout Jan van der Schans uit Lunteren met IK Brunell. Hij werd vijfde in de totaalstand. Tussen de klasse van de we reldtop hield Van der Schans zich zeer goed staande. Zijn vijfde plaats in dit veld mocht zonder meer als een voortref felijk resultaat worden aange merkt. De ruiter van de Ra- detzky-hoeve heeft inmiddels vijf nationale titels achter zijn naam staan. Eddy Stibbe was met Autumn Breeze de tweede Nederlander en Anchela Rohof ondanks een fout op het laatste onder deel met Boa Roger Wilco der de in het NK. Het landenklas- sement werd gewonnen door de Verenigde Staten. De military werd zaterdag overschaduwd door het eerste ernstige ongeluk uit de histo rie van het evenement. De als derde deelnemer aan de start van de uithoudingsproef ver schenen Westduitser Rolf Sei- del maakte met Morning Star een lelijke val op hindernis 14- 15, de malle Jan Houtstapel. Het paard leek aanvankelijk slechts kreupel aan de achter benen, maar overleed tijdens het vervoer naar de dierenkli niek van veterinair Jan Greve in Haaksbergen aan inwendige bloedingen. IN MARATHON VAN CHICAGO CHICAGO De Engels man Steve Jones heeft gisteren de marathon van Chicago voor de tweede achtereenvolgende maal op zijn naam gebracht. De Brit legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 7 minuten en 13 seconden. Hij bleef daarmee slechts één seconde verwijderd van het officieuze wereld record, dat de Portugees Carlos Lopes op 20 april van dit jaar in Rotterdam liep met 2.07.12. Vorig jaar won Jones in Chicago in de nieuwe wereldrecord tijd van 2.08.05. Achter Jones werd Djamah Robleh uit Djibouti tweede in 2.08.08. De derde plaats was voor de Australische wereld kampioen Rob de Castella met Bij de dames ging de ning naar olympisch kampioe ne Joan Benoit (VSt) in 2.21.21. De Noorse wereldre cordhoudster Ingrid Kristian- sen eindigde in 2.23.05 als tweede. De derde plaats was voor Europees kampioene Rosa Mota uit Portugal met 2.23.29. Joan Benoit bleef slechts vijftien seconden ver wijderd van het wereldrecord, dat Ingrid Kristiansen 'op 21 april van dit jaar in de mara thon van Londen op 2.21.06 bracht. Carla Beurskens eindigde in Chicago in de officieuze Ne derlandse recordtijd van 2.27.50 als vierde. De Lim burgse verbeterde haar beste prestatie met 47 seconden. Het record van Carla Beurskens stond, sedert 19 mei van dit jaar toen zij de marathon van Frankfort op haar naam bracht, op 2.28.37. Jones had op de helft van de marathon een tijd laten note ren van 1:01:42,5, hetgeen de snelste tussentijd is in de ge schiedenis. Hij koerste af op een tijd van 2:03, ruim vier minuten minder dan het we reldrecord. Na 24 kilometer verloor Jones echter op zijn' schema. Slechts een paar passen is Ste ve Jones verwijderd geweest van een kapitaal. De 29-jarige luchtmacht korporaal uit Wa les zou bij een record een extra premie van 50.000 dollar (ruim 150.000 gulden hebben ver diend. Hij ging overigens toch niet met lege handen naar huis. De overwinning leverde hem een bedrag van 35.000 dollar (105.000 gulden) op, ter wijl hij voor het verbeteren van zijn eigen parkoersrecord nog eens 10.000 dollar (30.000 gulden) incasseerde. De twee Nederlanders, die in Chicago aan de start waren, speelden geen rol van beteke nis. Richard Vollenbroek (MPM) noteerde een tijd van 2.21,00 en Jacques Valentin (Olympus 70) kwam uit op 2.21,38. VALLELUNGA Zes jaar na zijn Europese titel in de formule 3 kwam Jan Lammers tot een nieuw succes op het circuit van Vallelunga. Op de baan onder de rook van Rome, waaraan hij zulke goede herinneringen bewaart, won de Zandvoortse auto coureur gisteren de laatste race van de Europese titelstrijd in de Renault Alpine-klasse. De overwinning van Lammers was zijn derde van dit seizoen. Eerder won hij in Monaco en Moza. In de strijd om het Europees kampioenschap in de merkencom- petitie eindigde Lammers door de zege in Vallelunga als derde. De Argentijn Laraurri, die gisteren met pech uitviel, was met de titel op zak aan de race begonnen. De Fransman Gouhier vero verde de tweede positie in het eindklassement. Fred Krab, de Noordhollandse coureur, kwam in zijn tweede race in de toer- wagen-klasse tot de zesde plaats. Michel Bleekemolen viel met een kapotte turbo uit. KYALAMI De race om de Grote Prijs van Zuid-Afrika op het circuit van Kyalami, de vijftiende en voorlaatste race voor het reeds besliste wereld kampioenschap formule 1, heeft een dubbele overwin ning opgeleverd voor de Willi- ams-stal. De Engelsman Nigel Mansell zegevierde voor de Fin Keke Rosberg. Wereld kampioen Alain Prost bezette in zijn McLaren de derde plaats. Van de twintig gestarte wagens haalden slechts zeven de eindstreep. De Nederlander Huub Rothengatter behoorde tot de uitvallers. Hij had in zijn Osella problemen met het electrische systeem. Voor het recordaantal van 75.000 toeschouwers en bij temperaturen tot boven de dertig graden kwam op Kyala mi een gereduceerd veld van formule 1-wagens aan de start voor de meest omstreden race van het seizoen. Zeven cou reurs uit vier renstallen ble ven om uiteenlopende redenen weg uit Zuid-Afrika. De stal len Ligier en Renault boycot ten de vijftiende Grand Prix van het seizoen vanwege de apartheidspolitiek in Zuid- -Afrika na een oproep van de Franse regering. De teams Ram-Hart en Zakspeed kon den de verplaatsing van rij ders, personeel en materiaal naar het verre Johannesburg niet betalen. Na de ophanging van de oppo sitionele zwarte dichter Benja min Moloise afgelopen vrijdag zonden slechts 27 landen beel den van de Zuidafrikaanse Grand Prix uit. De Nederland se televisie nam geen beelden over. Twee weken terug werd de race van Brand Hatch in 44 landen uitgezonden. Groot plan voor olympisch dorp in Barcelona BARCELONA In Bar- celona is een ambitieus plan gelanceerd voor de bouw van een olympisch dorp. Met het project is een bedrag gemoeid van 225 miljoen gulden. De at leten moeten worden ge huisvest in verbouwde ha venkwartieren en op de zee gewonnen stranden in de omgeving van Barcelo na. De Noordspaanse kust plaats loopt daarmee voor uit op de feiten. Barcelona is één van de zeven kandi daten voor het organiseren van de Olympische zomer spelen in 1992. De toewij zing is over een jaar. Tips voor Duindigt WASSENAAR Twee rennen en negen draverijen staan er woensdag op het programma van Duindigt. De eerste start is om 12.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. MHEERPRIJS: Arapao di Robles, Ax Iris Boshoeve Ankatranss R. MERKELBEEKPRIJS: Zakasa Way, Zoon van Lijster en Yvet Sypesteyn. MUNSTERGELEENPRIJS: Young Yver Weber, Ymkje en Yvette Meb- KASHMIRPRIJS: Flinstone, Spar kling Anne en Sibora. HULSBERGPRIJS: Wessex K. Zorro Stap en Yaj Zelotte en Zamba Buitenzorg. VALKENBURGPRIJS<tweede afde ling): Wenri Princess. Zonnestraaltje en Walele du Bois. BOXMEERPRIJS: Udo Tonka, Whirl Pride en Waystar Mendel. VAALSPRIJS: Yok van de Lente, War ter Lune en Yukon Cede. 99 99- Kaatsheuvel Tot in de laatste "artij van de tweekamp om de wereldti- dammen heeft uitdager Rob Clerc ge- icht op gelijke hoogte te komen met de van titelprolongatie verzekerde Anato- Gantwarg. De Sovjet-grootmeester liet ideiv aakst j «Jdiuwarg. ue oovjei-grooim r eef rter bliJken n*ets te voelen Olijke eindstand. Na goed drie uur spe- zag Clerc in dat ook deze poging tot mislukken gedoemd was. Daarmee was Gantwarg's eerste overwinning in een WK-tweekamp op Nederlandse bodem een feit: 21-19. Tijdens de sluitingsceremonie kwam de wereldkampioen nog even terug op de omstandigheden, waaronder deze twee kamp werd gespeeld. „Iedereen zal blij zijn dat het is afgelopen en ik ben tevre den. De organisatie dank ik voor hun in spanningen, al denk ik nog wel eens te rug aan Rotterdam waar kindergehuil mijn concentratie verstoorde. Ik werd van dat lawaai nerveus, maar Clerc niet. Ik begreep dat hij zich wat dat betreft be ter had voorbereid", aldus de Wit-Rus, die doelde op de geboorte van Clerc's zoon begin dit jaar. „Bij een volgende match zal ik me proberen ook op dit ter rein beter voor te bereiden". De eerste olympiade die de werelddam- bond (FMJD) oorspronkelijk in novem ber dit jaar in Nederland had willen or ganiseren, vindt pas volgend jaar plaats. In de tweede helft van mei is de Lim burgse stad Valkenburg gastheer voor de uit drie spelers bestaande teams. Het oor spronkelijk voor die maand geprogram meerde grootmeestertoernooi komt daar mee te vervallen. 1. 32-28, 16-21; 2. 31-26, 11-16; 3. 37-32, 18-22; 4. 41-37, 13-18; 5. 37-31, 6-11; 6. 47-41, 9-13; 7. 41-37. 21-27; 8. 32x21, 16x27; 9. 37-32, 11-16; 10. 32x21, 16x27; 11. 34-29. 19-23; 12. 28x19, 14x34; 13. 39x30, 7-11; 14. 42-37, 4- 9; 15. 40-34, 1- 6" 16. 45-40. 10-14; 17. 44-39, 18-23; 18. 37-32, 11-16; 19. 32x21. 16x27; 20. 46-41, 20-25; 21. 41-37. 23-28; 22. 50-45, 6-11; 23. 38-32, 27x29; 24. 34x32, 25x34; 25. 40x29, 13-19; 26. 39-33 22-28; 27. 33x22, 17x28; 28. 32x23, 19x28; 29. 43-39, 9-13; 30. 48-43, 14-20; 31. 43-38, 5-10; 32 38-32, 13-18; 33. 32x23. 20-24; 34. 29x20. 15x24;

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13