„De echte klap moet nog komen" Supporters bezorgen Rijkswacht rustige dag Fort CcuUcSoiwcmt Belgische pers ontevreden België-Nederland anno 1985: triest WIM KIEFT NA DOMME OVERTREDING: DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 PAGINA 9 uit di toch be erg SSEL Wij hebben rustige dag gehad", vond onalifpi 'unctionaris van de Belgi- onautei 0i,i.eurarhi verhoo AnH.lia anuufj van uctgic-nn?- s mi! nd Met het afschuwelijke S m" tidrama nog i, het ach- )ofd was de Lrusselse waèht op het ergste voor- el. Maar liefst 1000 met gummiknuppels gewa- 'e agenten moesten de schatting 3500 Neder- Jie supporters in toom hou- want een afgang als op de ei, toen in het Heizelsta- 19 mensen het leven ver- tijdens rellen die vooraf gingen aan de Europa-Cupfi nale Liverpool-Juventus, wil de men ten koste van alles voorkomen. Reeds gistermorgen werd de Brusselse Rijkswacht in uiter ste staat van paraatheid ge bracht, omdat de terreurorga nisatie Strijdende Communis tische Cellen (CCC) had ge dreigd met acties in en rond om het voetbalstadion in de wijk Anderlecht. In de voor middag, toen de eerste groepen Nederlanders zich in de Belgi sche hoofdstad meldden, ver zamelde zich een grote groep Rijkswachters op de Place de n pi zich tegoed konden doen aan een vette hap en een borrel. Aanvankelijk was het erg rus tig op het plein, maar tegen zessen werd de sfeer plots klaps grimmig. Een aanzienlij ke groep in het Oranje gesto ken Nederlanders sarden de Rijkwachters, die daarop met enkele harde charges het plein ontruimden. Daarbij werden enkele arrestaties verricht. Na het optreden van de agenten keerde de rust weer op het plein. Inmiddels had de Nederlandse aanhang plaatsgenomen in een lange rij voor de poort van het stadion. Alle Nederlanders werden gefouilleerd, en omdat daar zich slechts een tiental Rijkswachters mee belastten, duurde het oponthoud erg lang. Een kwartier voor aanvang van het duel brak er even pa niek uit onder de Rijkswach ters, omdat de Nederlandse aanhang een deel van het hek achter het doel had gesloopt. Een grote groep tot de tanden gewapende Rijkswachters kwamen hun collega's echter assisteren en hadden de zaak snel onder controle. Voor de enige wanklank tij dens de wedstrijd was de orga nisatie zelf verantwoordelijk. In de rust werden er honder den plastic ballen door pupil len van Anderlecht het pu bliek ingeschoten. Tijdens het verloop van de tweede helft schoten de Nederlandse sup porters tot vervelens toe de ballen terug op het veld, zodat arbiter d'Elia de wedstrijd eni ge keren liet onderbreken. Ook na afloop bleef het be trekkelijk rustig in de straten rond het Constant Vanden- stockstadion. „De uitgebreide voorzorgsmaatregelen hebben hun uitwerking niet gemist", aldus de woordvoerder van de Belgische Rijkswacht, die ook de Hollandse aanhang een pluim gaf. „De Nederlandse fans hebben zich prima gedra gen. De angst die in België had geheerst, bleek ongegrond. Wij hebben het niet zwaarder ge had dan bij een normale Belgi sche competitietopper". In de gemeentelijke sporthal, die naast het stadion is gelegen, werd aan naar schatting vijftig toeschouwers medische hulp verleend. RICHARD TANNHAUSER JSSEL Discipline is van belangrijkste fac- jn, wil een ploeg zich internationaal niveau ten manifesteren. Het lerlands voetbalelftal at die kwaliteit gister- nd tegen België. Op uitzondering na: Wim |t. Drie minuten en seconden na de aftrap hij wraak op de ge erde Frank Vercaute- die hem tegen de inen trapte. Kieft ide prompt van re- i met een rake vuist- Voor de Italiaanse ter Pietro d'Elia was ;een enkele réden tot chanderen. Voor de in els woonachtige, nog r 37 jaar oude arbiter, of het een routine- In 8 jaar Italiaans competitievoetbal toverde de meubelhandelaar, die als christen-democraat ook nog actief is in de po litiek, liefst 25 keer de rode kaart uit de zak. Kieft was in geen enkel op zicht een twijfelgeval. De in Italiaanse dienst spelende oud- Ajacied bracht de nationale voetbaltrots met zijn onbenul lige actie in grote problemen. Het pleit voor Oranje dat het de schade in het Constant Vandenstock-stadion tot 1-0 beperkt hield. De blijde ge zichten bij de Nederlanders en bondscoach Leo Beenhakker voorop waren echter op zijn minst erg voorbarig. Belgen immers zijn op hun best als ze de opponent het werk kunnen laten doen. En in die positie manoeuvreerden ze zich wel door zelf te scoren en tegen treffers te voorkomen. Op 20 november wacht Oranje daar om in de return een loodzware klus om alsnog kwalificatie voor Mexico af te dwingen. Leo Beenhakker was deson danks trots op tien internatio nals, die na het wegzenden van Kieft redelijk overeind bleven. „In mijn hele carrière ben ik nooit blij geweest met een nederlaag. Nu ben ik dat wel. Het elftal is net als in Hongarije bereid gebleken tot de bodem te gaan. Al in de vierde minuut zag ik zes we ken voorbereiding van mezelf en zes dagen met de hele ploeg in het honderd vallen. Als je dan overeind kunt blijven qua instelling en karakter, dan stap je als morele overwinnaar van het veld. De Belgen heb ben geen uitgespeelde kans ge had. Als je dat gestuntel van die gasten ziet, kun je alleen maar je petje afnemen voor je eigen ploeg. De Belgen zijn in paniek geraakt, niet wij. Dat neemt niet weg dat ik -het Kieft enorm kwalijk neem wat hij heeft uitgehaald. Hij speelt in één van de hardste competi ties in Europa en die scheids rechter had zijn buurman kunnen zijn. Dit kan ongeloof lijk veel consequenties heb- Grootste moeite Vreemd genoeg had België de grootste moeite met zijn nume rieke meerderheid. De angstig spelende voorstopper George Grün werd door de eveneens angstige Belgische bondscoach Guy Thijs pas in de 68ste mi nuut gewisseld voor een aan valler. Was dat eerder ge beurd, dan had Beenhakker meteen een aanvaller hebben moeten offeren. België besliste het duel in de 20e minuut. Frank Vercaute- ren onttrok zich aan de bewa king van Ben Wijnstekers door naar de rechterkant te verhuizen en benutte zijn vrij heid door de bal na een door Jan Ceulemans verlengde voorzet van Nico Claesen met een fraaie boog om Hans van Breukelen heen te krullen: 1- 0. De tijd leek rijp voor een Nederlandse ineenstorting, maar die bleef uit. Enerzijds omdat België zonder inventi viteit aanviel, anderszijds om dat de defensie van Oranje een hecht blok bleek, en er via de individuele kwaliteiten van De Wit, Marco van Basten en Ruud Gullit regelmatig mo menten van opluchting waren. Guy Thijs later: „Aanvallen met elf tegen tien is net zo moeilijk als tegen een comple te ploeg. Zeker omdat Neder land, dat ons vaak hetzelfde verweten heeft, het accent zo sterk op de verdediging leg de". Nederland gaf in de tweede helft, toen het nog amper op de helft van de Belgen ver scheen, de opponent bewust ruimte door het centrum (Beenhakker: „want je komt altijd wel dat ene mannetje te kort") maar de formatie van Thijs kon er niets mee doen. Ook de komst van Czernia- tinski leverde geen enkel ren dement op. Door Edo Ophof en Simon Tahamata in de slot fase nog in de strijd te werpen op de plaatsen van de moege streden Ruud Gullit en Rob de Wit ontregelde Beenhakker de laatste dreiging van de Belgen. Dat hij nu moet gaan naden ken over de vervanging van Kieft en Van Basten vond hij van later zorg. In dat verband zullen stellig de namen van Peter Houtman en René van der Gijp in zijn brein opdoe- en Van Basten (Ned). België: PU niatinsky). Grun (68. Czer- anderelst, Ren- Vanderelst, Vandereycken, Ceulemans, Vercauteren; Claesen, Vandenbergh. Nederland: Van Breukelen; Wijnste kers, Spelbos, Van de Korput, Van Tiggelen; Gullit (85. Ophof), Rijk aard, Van de Kerkhof, De Wit (87. Tahamata); Van Basten en Kieft. BRUSSEL Het Belgisch voetbalelftal behoeft de vliegtickets voor de eindronde van de wereldtitelstrijd in Mexico voorlopig nog niet te bestellen. Dat concludeerde zowel de Nederlands- als de Franstalige pers vandaag in België. De dagbladen waren zonder uitzondering ontevreden met de prestatie van de Rode Duivels. De Brusselse krant Le Soir ging het verst in zijn com mentaar. „De 1-0 is een schande", schreef het blad. „De natio nale spelers moesten rood van schaamte zien. Hebben ze nog wel enige trots? Door de speelwijze is Mexico wel erg ver weg". Iets positiever was La Libre Belgique, dat de nadruk legde op het feit, dat België er desondanks in is geslaagd te winnen: „Zo is de deur naar Mexico toch nog op een kier blijven staan". Het linkse blad De Morgen zag het minder zitten. „De winst van 1-0 is te schraal voor de return in Rotterdam. De Belgen hebben onvoldoende geprofiteerd van de rode kaart voor Kieft. De spelers kwamen gewoon kwaliteit te kort". En De Standaard: „België heeft zich te pletter gelopen. Het overleg ontbrak. De uitzondering was Vandereycken, die door zijn in zicht uitgroeide tot de ware spelmaker". BRUSSEL De vele bespiegelingen vooraf over het treffen tussen Nederland en België waren allemaal leuk en interes sant, maar in niet ééntje zat de uitsluiting van een speler na vier minuten verwerkt. Maar ook zulke dingen horen bij het voetbal en Wim Kiefts rode kaart bepaalde het gezicht van deze België-Nederland. De wedstrijd leerde opnieuw dat de Belgische voetballers voor het aanvallen niet geboren zijn. De taxatie van het in principe georganiseerde, behoudende spel van het België van bondscoach Guy Thijs bleek juist. De overtalsituatie manoeuvreerde de ploeg in een twee slachtige stemming. Het bomvolle Constant Vandenstock- stadion eiste als het ware de totale overval op het gemini- seerde Nederlands elftal. Weliswaar scoorde Frank Vercau teren een misschien wel heel belangrijk doelpunt, maar de kans om de plaats in Mexico vrijwel veilig te stellen liet Bel gië liggen. België's stijl hield Nederland op de been. De „totale aanval" strandde op de veelbenige en -koppige massa voor Van Breukelen. Dat was vooraf dan wel de bedoeling niet, maar het pakte niet ongunstig uit. Het wegzenden van Wim Kieft kan moeilijk in het licht van overconcentratie gezien wor den. Uitgerekend hij was door zijn Italiaanse baan de lange voorbereiding verre gebleven. Dom was zijn revanche op Vercauteren niettemin. Kieft verstoorde in één klap alle bedoelingen. De dagenlan ge doorkneding van „het systeem" en vooral de verrassing. Want Beenhakker had tegen de verwachtingen in drie aan vallers in zijn ploeg opgenomen. Hij wilde, gezien de gehan teerde Europa-Cupregel van de in een uitwedstrijd gescoor de doelpunten, proberen een treffer te plaatsen. Nederland moest direct „omdenken", zocht in het verdere verloop van de eerste helft tevergeefs naar oplossingen voor de opko mende Belgen en dankte het aan het aanvallend onvermo gen van de tegenstander dat er maar één doelpunt viel. Jlet „super-verdedigen" in de tweede helft was in de rust geor ganiseerd. België bleef hulpeloos. Grote problemen De uitslag plaatst Nederland desondanks voor grote proble men. België staat vóór en Beenhakker mag het in Rotter dam uitzoeken. De met veel spanning en sensatie omgeven eerste wedstrijd toonde dat in elk geval België geen aspi rant-wereldkampioen naar Midden-Amerika kan sturen. Maar dat kan Nederland evenmin. Het voetbal wordt in tak- tische geleerdheid gesmoord. België hield veelal nog vier, vijf mensen achterin, bang als de ploeg van nature is voor koude douches. Echt iets aanvangen met een incident dat in eigen voordeel uitpakt kan België ook niet Beenhakker mag een taktisch concept uitdokteren dat het eigenlijk nauwelijks gedegen Nederland op het wereldkam pioenschap brengt. Dat moet tegenwoordig in wedstrijden waar de triestheid van afdruipt. Is het niet in het veld, zoals tegen de verwachting in dit keer, dan is het wel daarbuiten. Legers gewapende agenten, een stadion als een vesting, cho querende kreten slakende supporters, dat hoort er tegen woordig allemaal bij. Belgen die ballen uitdelen aan het pu bliek, die dan vervolgens tot vervelens toe op het veld ge gooid worden. België-Nederland anno 1985. Er kan vijf we ken lang weer druk gespeculeerd en opgejut worden. Wat dat betreft was België-Nederland ondanks een rode kaart niet eens hard. Dat was een geluk bij een ongeluk. Neder land was niet ontevreden, achteraf. België ook niet, en dat elftal heeft de troeven in handen. HENK MULDER ifenduels HAAG De nationale len van de landen die gis- niet of niet meer in actie len te komen voor een lificatiewedstrijd voor het Idkampioenschap, hebben gezind de vrije dag ge it voor het afwerken van oefenduel. Hongarije, al r van vertegenwoordiging Mexico, onderstreepte de ige vorm door Wales op bodem te verslaan. De garen wonnen in Cardiff doelpunten van Esterha- iajszan en Detari met 3-0. enrijk, dat ten gunste van irland aan het spelen van ssingswedstrijden tegen ie niet toekwam, fungeer- als sparringpartner van oslavië. Niet erg overtui- overigens, want de Oos- ijkers verloren voor eigen i Linz met 3-0. Voor scoorden' Vujovic en Mri- In de tweede helft schoot iuw Vujovic raak. elftal van Oost-Duitsland in Glasgow andermaal van de progressie op id terrein. Schotland in het met 41.000 toe- wers gevulde Hampden op 0-0 gehouden. Bulga- pegevierde in Saloniki met Griekenland door punten van Kolev en Sat- r slechts 3000 toe- uwers. en belastingaftrek itenlandse spelers J HAAG Buitenlandse bailers die in ons land spe- via de sponsor van hun dienst zijn van een Ne- andse multinational, kun- geen gebruik maken van belastingregeling waarbij i procent van hun kosten nen aftrekken van hun sa- Staatssecretaris Koning lanciën) heeft dit per brief weten aan het Kamerlid Irave (VVD), die daarover ?n had gesteld. BRUSSEL Wim Kieft bleef flauwtjes glimlachen toen die ene, voorspelbare vraag hem binnen een tijdsbestek van tien minu ten 100 keer werd gesteld. Hoe hij zo dom had kun nen zijn. Hoe hij, de enige „jongeling" van Oranje die internationaal gehard heette te zijn, al na drie minuten zijn zelfbeheer sing had kunnen verliezen door een tegenstander een hand in het gezicht te „douwen". „Ik gaf Ver cauteren een por en dat was inderdaad niet slim. De straf was dus terecht. Zo'n reactie past eigenlijk helemaal niet bij mij. Dit is me nog nooit gebeurd". Volgens Wim Kieft had zijn razendsnelle vergrijp niets te maken met de wijze waarop hij naar de belangrijke inter land (zijn 13e!) had toegeleefd. „Ik had wel een beetje last van zenuwen, maar liep echt niet op de punten van mijn tenen". De 22-jarige centrumspits van het Italiaanse Pisa sprak uiter aard over een dieptepunt in zijn carrière. Om er minder clichématig aan toe te voegen: „Wim Kieft is nu gewoon weer even uit beeld in Neder land. Ik zal hiervan de nawer king nog wel krijgen". Oranje op 20 november in de Kuip dus zonder Kieft, maar ook zonder de andere cen trumspits uit de Ajax-school, Marco van Basten. In tegen stelling tot de straf van Kieft was de wijze waarop de Utrechter door scheidsrechter d'Elia „buitenspel" werd ge plaatst ronduit belachelijk. Van Basten kreeg diep in de tweede helft een gele kaart. omdat hij een vrije schop te snel nam. Een handelwijze waarvoor hij in de Nederland se competitie van de arbiters een schouderklopje zou heb ben gekregen, maar die hem in Brussel een schorsing be zorgde. Afwijkend Opvallend was dat de neder laag van 1-0 in de Nederlandse ploeg op volstrekt afwijkende wijze werd begroet. Zo stapte Ruud Gullit, de absolute uit blinker van de eerste helft, vrolijk gebarend het veld af, terwijl bijvoorbeeld Marco van Basten duidelijk minder reden zag voor een vroegtijdig fees tje. „We krijgen het in Rotter dam ongetwijfeld moeilijker dan hier in Brussel", stelde hij zich realistisch op. „Het is na tuurlijk niet slecht dat je met tien man de schade beperkt weet te houden, maar dat wil nog niet zeggen dat we er gun stig voorstaan". Van Basten was één van de velen die zich er openlijk over verbaasden dat de Belgische voorstopper Georges Grun na de verdwijning van Kieft niet van zijn vrijheid profiteerde, maar heel lang angstig bleef hangen. Gullit: „Die Grun hoopte dat ik met René Van dereycken mee zou gaan. Dat deed ik dus niet. Ik bleef tus sen Vandereycken en Grun inhangen en hield op die ma nier beiden bezig". Niet uitbundig Het moet gezegd dat Gullit in zijn rol veel indruk maakte. Na de pauze stond hij minder nadrukkelijk centraal, „maar", zei hij, „dat was ook de bedoe ling. Beenhakker vond dat ik zuiniger met mijn krachten moest omspringen. Minder vaak rushes over veertig me ter moest maken. Een verstan dig besluit, want het ging na de pauze nog beter dan in de eerste helft". In het Belgische kamp werd de zege niet al te uitbundig ge vierd. „Vooraf had ik voor dit resultaat getekend", zei de bonkige René Vandereycken, „maar tegen tien man hadden we het af moeten maken. We hebben verzuimd om via de vleugels de achterlijn te berei ken, dat is dom van ons ge weest". Dat vond PSV's vleu gelverdediger Erik Gerets ook. „In de eerste helft hebben wij goed gevoetbald. In die fase hadden we toe moeten slaan Van de vijf kansen die we kregen hadden we er drie moeten benutten, dan was al les voor de bakker geweest. Maar: we gaan naar Mexico, reken daar maar op". Hoe zwaar Gerets er de pest over in had, bleek vooral uit zijn uitval naar de Nederlandse speelwijze in de slotfase. „Heb je gezien hoe die gasten zich terugtrokken? In al die verha len in jullie kranten wordt al tijd gekletst over onze defen sieve instelling. Nou, die Ne derlanders kunnen er ook wat van. Maar ach, ik ga nu eerst op mijn gemak een Kaasje eten in een gezellig restaurant". BERT DIJKSTRA Cruijff: „Complimenten BRUSSEL Jonan Cruijff, de technisch-di- reeteur van Ajax, was on der de indruk van de ka raktervolle prestatie van de tien Nederlanders in het Astrid-paFk. „Voor het verdedigen met tien man moet ik ze een compliment geven. Het was goed geor ganiseerd. Er werd kei hard gewerkt. Je kunt in de gegeven situatie ook niet vee) anders. Je weet, dat de Belgen zwak zijn in de kleine ruimte. Als ze dan aandringen, moet je het zo spelen als is gedaan. Misschien had Nederland bij de uitbraken en de vrije trappen op de andere helft missehien iets meer mankracht naar voren kunnen brengen. Maar de klus was op zich al moei- 38e zege België BRUSSEL |n de 114 derby's der lage landen heeft Nederland zijn voor sprong in gewonnen wed strijden met één zien ver minderen. Het Belgisch elftal kwam door de 1-0 in Brussel tot de 38e over winning. Nederland heeft al 52 keer gewonnen. Vie rentwintig keer kwam er een gelijkspel op het score bord. In doelcijfers leidt Oranje na gisteren met 58 treffers voorsprong: 260-202.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9