rotesten tegen xeeutie van Moloise ,e Pen weer in opspraak Vergrijsde partij hinderpaal voor hervormingen Gorbatsjov Scilly eilanden willen na 334jaar vrede met Holland Politiek touw trekken in België kan beginnen WÏTËNLAND LeicLc Commit DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 PAGINA 5 groene" minister Bondsrepubliek fi onze correspondent Gerard Kessels) N In West-Duitsland doet de eerste yË (ene" minister zijn intrede. Na maanden I M 1 moeizame onderhandelingen hebben Sroenen in de deelstaat Hessen in^ prin- i besloten een coalitie aan te gaan met bcialistische SPD. De Groenen krijgen lessen (5,5 miljoen inwoners) het minis- van milieu en energie. Verder komt jen groene staatssecretaris voor „de ge- érechtiging van de vrouw". Door het mometiiit in Hessen is de positie versterkt van ofysica }roenen, die vinden dat de partij zich n de i vast moet bijten in een fundamentele falo Ksitie' maar dat er meegeregeerd moet ar zich mogelijkheden daartoe Aartsbisschop Salvador: dochter Duarte snel vrij SAN SALVADOR Het hoofd van de rooms-katholieke kerk van El Salvador heeft verklaard dat de ontvoerde dochter van president José Napoleón Duarte bin nen een paar dagen vrij kan zijn. Aarts bisschop Rivera y Damas, die gisteren een ontmoeting heeft gehad met vertegen woordigers van het linkse verzet, kreeg een bandje mee met de stem van Ines Gu adalupe Duarte Durén, die samen met een vriendin op 10 september werd ontvoerd. Het was voor het eerst dat Duarte van een derde partij de krachtige verzekering kreeg dat zijn dochter nog in leven is. Het is niet bekend of de Salvadoraanse rege ring aan de eisen van de ontvoerders tege moet is gekomen. Alle Fransen krijgen nieuw telefoonnummer PARIJS Het gehele Franse tele foonnet zal op 25 oktober om 23.00 uur precies een ingrijpende veran dering ondergaan. In een klap zul len dan alle 23 miljoen telefoon nummers worden veranderd. Alle nummers in Frankrijk krijgen dan acht cijfers, door de kengetallen en abonneenummers aan elkaar te koppelen. Alleen de stad Parijs zal een eigen kengetal houden, een 1. Daar komt bij dat alle nummers in Parijs die nu zeven cijfers tellen, voorafgegaan zullen worden door een 4. Met de reorganisatie krijgen de Franse telefooncentrales er zo veel capaciteit bij, dat zij de ko mende 20 jaar voort zullen kunnen. ONDERZOEK NAAR LOSLIPPIGHEID EX-MINISTER LONDEN De Britse politie gaat een onderzoek instellen naar vermoedens, dat oud-minister Cecil Parkinson staatsgeheimen heeft laten doorlekken naar zijn maitresse, Sara Keays. De opdracht voor het onderzoek werd gisteren gegeven door de pre- sident-rechter-commissaris, Sir Thomas Hethe- rington. Parkinson, ex-voorzitter van de Conser vatieve partij, trad in 1983 af als minister nadat hij had moeten toegeven dat hij de vader was van het kind dat Keays verwachtte. Parkinson verzoende zich met zijn vrouw en een verbitterde Keays die dacht dat de minister haar een trouwbelof te had gedaan verkocht haar memoires voor 150.000 pond aan de Dayly Mirror. In de memoi res staat onder meer dat Parkinson haar geheime bijzonderheden over het kabinetsberaad had toe gefluisterd, met name tijdens de Falklandoorlog. Sovjets schonden wetten door arrestatie Wallenberg WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft in 1945 internationale wetten geschonden met de aan houding van Raoul Wallenberg, de Zweedse di plomaat die in Boedapest duizenden joden uit handen van de nazi's heeft gered. Dit heeft een Amerikaanse rechter gisteren bepaald. De rechtszaak was aangespannen door een half broer van Wallenberg, Guy von Dardel. Deze eiste dat Wallenberg zou worden vrijgelaten of, als hij gestorven is, zijn stoffelijke resten wor den vrijgegeven. Rechter Barrington Parker zei dat weinig internationale rechtsprincipes zo al gemeen erkend waren als dat van de diploma tieke onschendbaarheid. Er hangt een waas van mysterie om de zaak-Wallenberg. Het is nooit duidelijk geworden, waarom de Russen hem op gepakt hebben. VREES VOOR NIEUWE UITBARSTING GEWELD JANNESBURG juit de hele wereld zijn testen gerezen tegen ophanging van het jdafrikaanse ANC-lid ïjamin Moloise, morgen ^Pretoria. Moloise heeft jend een blanke poli- i pan te hebben ver- lord. Hij zegt daartoe |»r het ANC gedwongen fcijn. De Verenigde Na- I hebben president Bot- fdie deze week het gra- ferzoek van Moloise af- is, opgeroepen de straf Verzachten. Soortgelijke oproepen werden gedaan door de Europese Ge meenschap, de vakbond FNV en Pax Christi. Helen Suzman, parlementslid voor de Pro gressieve Federale Partij en tegenstandster van de apart heid, zei da* een gebaar van clementie Zuid-Afrika inter nationaal en ten opzichte van de zwarte bevolking goed zou doen. De spanning onder de bevol king is door de komende te rechtstelling toegenomen. Tij dens onlusten in een kleurlin- genwijk bij Kaapstad is een blanke marinier om het leven- gekomen, toen zijn pantser voertuig werd omgegooid. In de woonwijk Athlone, waar dinsdag drie zwarten werden neergeschoten, zijn gister avond weer drie zwarte jonge ren dodelijk door politiekogels getroffen. Terwijl de moeder van een van hen smeekte haar zoon naar de dokter te mogen bren gen, werd de jongeman in een vrachtwagen gesleprd en mee genomen. In de zwarte woon wijk Langa werd een 14-jarig meisje doodgeschoten. Nabij Kaapstad is het verkool de lijk van een zwarte aange troffen. In Soweto bij Johan nesburg werd een man door de politie gedood en gisteravond in Kaapstad nog één, toen de politie met geweld een menig te uiteen wilde drijven. De af gelopen 21 maanden zijn meer dan 750 mensen tijdens onlus ten om het leven gekomen. Het grootste deel van de Ge- menebestlanden, de voormali ge Britse kolonies, willen eco nomische sancties tegen Zuid- Afrika treffen. Premier That cher wordt tijdens de Gemene best-conferentie, die nu op de Bahama's plaatsvindt, onder druk gezet mee te doen aan maatregelen, maar Groot-Brit- tannië heeft al eerder laten weten daarvoor niets te voe len. Mamike Moloise. moeder van het wegens moord op een agent tot de strop veroordeelde ANC-lid Benjamin Moloise, maakt hier een „Black Power" gebaar, om haar zoon te steunen. Benjamin Moloise wordt morgenochtend opgehangen. Anjorme iV00rjiade door irdbeving st—ivjet-Unie in ton Aardj ge corjdjngspioegen :hwitz»oek naar slacht- ;lachto[rs onder het engd n van een tapijt- bij rjek, die instortte rste sfeen aar beving in ians Htraalaziatische rdenlibiiek Tadzjikis- in de Sovjet-U- Door de beving zeker achtdui- J mensen dak- Eurc j gemaakt. De te plagde loopt in de derden miljoe- guldens. ;tOEGERE POLITIEKE VRIEND: HIJ MARTELDE EN MOORDDE jZQa' IALU AR VL het IJS Jean-Marie Le leider van het ex- -rechtse Nationale it in Frankrijk is deze :k weer in opspraak De nationalist Jean-Maurice Demar- t, een van zijn voorma- geestverwanten, heeft Le Monde bevestigd de tegenwoordige Eu- rlementariër Le Pen degelijk mensen heeft ïarteld in de Algerijnse ijlog. indien beschuldigt Demar- Le Pen ervan de hand te in de dood van teenrijke Franse cement- in Hubert Lambert. Deze leed op 42-jarige leeftijd epilepsie en overmatig al- ilgebruik. Le Pen, die sa- met zijn vrouw zorg droeg voor de verpleging Lambert, was diens ste erfgenaam. Demarquet zegt in de „affaire Lambert" recht van spreken te hebben, omdat hij de miljar dair de laatste maanden van zijn leven gedienstig was als lijfarts. Volgens Demarquet heeft Le Pen zijn cliënt met alcohol vergiftigd. Hij erfde een kapitale villa en een ver mogen van 15 miljoen gulden. De beschuldigingen van De marquet komen precies in de week waarin Jean-Marie Le Pen met twee optredens voor radio en televisie een begin had willen maken met de campagne van het Nationale Front voor de parlementsver kiezingen in '86. Demarquet voert een groep dissidenten aan in het Nationale Front. Zij bekritiseren de partijleiding (lees Le Pen) omdat er nauwe lijks inspraak is. Le Pen had al opzien gebaard met de weinig parlementaire uitspraak dat „zes kogels ge noeg waren" voor Edgar Pisa- ni, de Franse minister voor Nieuw-Caledonische zaken, die volgens Le Pen een land verrader is, omdat hij het eiland een vorm van onafhan kelijkheid wil geven. Vanmorgen vroeg is er voor het hoofdkantoor van de Franse televisiecommissaris een bom ontploft die grote schade aan de omgeving heeft toegebracht. De bomexplosie volgde enkele uren na een tv-uitzending van Le Pen. De organisatie Action Directe zei de bomaanslag gepleegd te hebben uit protest tegen de verschijning van Le Pen op de tv. Le Pen zal Le Monde en ande re Franse kranten die de „schandelijke leugens" van zijn oud-strijdmakker Demar quet hebben gepubliceerd een proces aandpen wegens laster. MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1) „Nee maar, kameraad president! Dat is "jfèldig, dat U zelf gekomen bent!" riep de Jhartige doctor Polnyck uit. Een vals lachje de om zijn lippen en afgunstig bekeek hij fraaie uniform, waarin kameraad Cunrath bejaarde botten gehuld had. „Mijn uniform nóg mooier zijn....," siste hij onhoorbaar. -- Mept sta je daar nou te wauwelen, Polnyck?" g de president en hij tikte de doctor waar- sijuwend met zijn sabel tegen de nek. „Ga s tot daden over, kerel! Ik hoor, dat je ./oipros Pond voor me hebt meegebracht, ver- etrokl' ir< een stevige kist. Een waardig geschenk- Ie kapP'hoewel ik eerlijk moet zeggen, dat een kist hie Hollandse sigaren me liever was ge- eifst." -- Intussen was de kist met Sjéems id al uit ruim C gehaald en aan dek gezet. zit de meester-spion in, kameraad Cun- glimlachte doctor Polnyck. Smidje Verho len keek gespannen toe, want nu zou er iets gaan gebeurenEn hier heb ik de sleutel," vervolgde Polnyck. „Let nu goed op, kameraad president, want nu zult U iets zien, wat U nog nóóit gezien hebt! Eén, twee..., hoepla!" De sloten klakten, hét deksel ging open, maar daar bleef het dan ook bij, want de kist was zo leeg als leeg maar kan zijn.... „Een bijzonder waardevolle verrassing, Polnyck," zei de oude president droogjes. „Je had tóch beter een kist sigaren voor me mee kunnen brengen. Ik zal deze belediging niet gauw vergeten, Polnyck..." -- „Léégü" brulde doctor Polnyck, razend van woede over het dek heen en weer springend en stukken uit zijn kostbare hoofddeksel bijtend. En natuurlijk vroeg hij zich af hoe het in 's we- reldsnaam mogelijk was, dat agent 009 tóch nog ontsnapt was.... GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA LONDEN De al 334 jaar oude oorlog tussen Nederland en de Scilly eilanden, de oud ste oorlog ter wereld, zal bin nenkort tot het verleden be horen. Roy Duncan, voorzit ter van de regionale raad van de eilanden, heeft de Neder landse ambassadeur in Lon den, Jonkheer J. L. R. Huy- decoper, vriendelijk verzocht een vredesverdrag op te stel len. De ambassadeur is het met Duncan eens dat de strijdbijl begraven moet wor den. De ongeveer 100 Scilly eilan den bevinden zich 45 kilome ter ten zuidwesten van Land's End, de meest weste lijke punt van Groot-Brittan- nië. Slechts vijf Scilly's zijn bewoond. De totale bevol king bedraagt 2.500 zielen. Op één eiland na horen ze bij het hertogdom Cornwall, dat sinds de tijd van koning Hen drik VIII eigendom is van de prins van Wales (kroonprins Charles). De oorlog begon in 1651, in de tijd van Cromwell, toen Engeland een republiek was. Ene sir John Grenville, die op de Scilly eilanden woon de, sprak zich uit voor de Royalisten. Maar toen de Ne derlandse admiraal Maarten Harpertszoon Tromp, in af wachting van de restauratie van de Engelse monarchie.de bewoners van de eilanden sommeerde zich onder zijn gezag te plaatsen, weigerde Grenville dat. Want hoewel hij niets moest hebben van de republiek, was Grenville een loyale Engelsman geble- Tromp, aan het hoofd van een smaldeel van twaalf oor logsschepen, verklaarde de eilandbewoners de oorlog, maar keerde enige tijd later onverrichterzake naar Hol land terug. In de oorlog werd geen schot gelost, maar het is sindsdien nimmer tot een ■wapenstilstand of vredesver drag gekomen. De Scilly eilanden hebben de Nederlandse ambassadeur uitgenodigd om in 1986 een vredesverdrag te komen on dertekenen. Op de eilanden hoopt men ook dat als er een maal vrede is gesloten, de Nederlandse toeristen de weg naar de Scilly's zullen vin den. Kritiek op Sandinisten na opschorten rechten MANAGUA De Nicaraguaanse oppositie heeft gisteren gezegd dat de opschorting van de burgerrechten in dat land, die dinsdagavond door president Daniel Ortega werd afgekon digd, zou kunnen leiden tot grotere steun voor de contra's. De Verenigde Staten, die de contra-revolutio nairen steunen, hebben de maatregel een ver dere stap in de richting van een totalitaire staat genoemd. Woordvoerder Bernard Kalb van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken noemde de maatregel het resultaat groeiende ontevredenheid onder de bevolking met het bewind. De maatregelen weerspiegelen volgens hem de angst van de Sandinisten voor hun eigen mensen. Eric Ramirez, voorzitter van de Sociaal Christelijke Partij in Nicaragua, zei dat de maatregel de situatie nog meer aan scherpt, een einde maakt aan de weinige rech ten die de bevolking nog had, de spanning ver hoogt en een verheviging van de contra-revolu tie rechtvaardigt. TIJDBOM IN RUSSISCH PARTIJREGLEMENT MOSKOU Na zeven maanden in functie heeft Sovjetleider Gorbatsjov nu dan zijn nieuwe Politbu reau, een nieuwe premier,, een nieuwe man aan het hoofd van Gosplan en staat hij bovendien op het punt de communistische partij zelf grondig onder handen te nemen. De eerste stap in dit proces is al gezet: een nieuw partijpro gramma moet het geesteskind van Nikita Kroetsjov uit 1961 vervangen. Aan de derde stap, het organiseren van verkiezin gen voor het partijcongres van volgend jaar, dat op zijn beurt een nieuw centraal comité zal kiezen, wordt hard gewerkt. De tweede stap levert echter problemen op en dat is niet zo verwonderlijk. Behalve over het opstellen van een partij programma, heeft het nieuwe team van Gorbatsjov de ge dachten namelijk ook over een nieuw partijregelement laten gaan. De inhoud van het reglement is zeer voorspelbaar, maar er gens zit een tijdbom verstopt, die al tenminste één slachtof fer geëist heeft: Nikita Kroets jov, de man achter het huidige partijregelement. Paragraaf 25 van zijn regelement behandelt „het principe van systemati sche vernieuwing van de sa menstelling van de partij-orga nen" en vormt als zodanig een bedreiging voor de arbeidsze- kerheid, de privileges en de carrières van de „nomenklatu ra": de ongeveer twee miljoen partijleden die over de hele Sovjet-Unie verspreid belang rijke posities innemen. Stabiliteit Volgens het partijregelement van Kroetsjov moesten bij elke verkiezing tenminste een kwart van de leden van het centraal comité vervangen worden. Niemand mocht lan ger dan drie termijnen in het comité zitten, zodat een carriè re aan de Sovjettop een limiet had van vijftien jaar. Daaron der, op het niveau van het partijbestuur, lag de tijdslimiet nog lager. In de steden en dis tricten werden om de twee jaar verkiezingen gehouden, zodat het baantje van be stuurslid in feite maar voor zes iaar werk garandeerde: niet bepaald een geruststellende gedachte voor een amitieuze vader. In feite is deze regel nauwe lijks drie jaar lang toegepast. Het groeiende verzet ertegen was misschien wel de belang rijkste interne factor, die leid de tot de val van Kroetsjov in 1964. Zijn opvolger Brezjnev legde de regels stilzwijgend naast zich neer en er werd door de hele partij heen druk gebruik gemaakt van de ont snappingsclausule in het regle ment, die luidt dat „bepaalde partijfunctionarissen op grond van hun algemeen erkende prestige, hun uitnemende poli tieke, organisatorische en an dere kwaliteiten, meer dan drie keer herkozen mogen worden. Brezjnev bood zijn partijkaders stabiliteit en de zekerheid van een langdurig behoud van po sitie. Dat was na de zuive ringsacties van Stalin en de onrustbrengende veranderin gen onder Kroetsjov waar schijnlijk geen slechte zet. Maar de prijs voor die rust was een langzame bevriezing van het ambtenarenapparaat en re sulteerde in de enorme ver grijzing van het Politburo in het begin van de jaren tachtig. Hervormingen Toen in november 1982 de pas 68-jarige Andropov aan de macht kwam, ging er een zucht van verlichting door het land. Naaste medewerkers van Gorbatsjov, onder wie Ygor Ligachev en professor Agan- begyan, de economische guru van de Sovjetleider, hebben zich de laatste tijd echter wei nig positief over het Brezjnev- tijdperk uitgelaten. Het ont werp voor het komende vijfja renplan dat Gorbatsjov als er fenis van het korte bestuur van Tsjernenko ontving, is openlijk verworpen en infor manten hebben bevestigd dat Tsjernenko's plannen wat be treft een nieuw partijregle ment en -programma onher kenbaar zijn veranderd door het Gorbatsjov-team. Voeg hierbij de vele redevoe ringen van Gorbatsjov over de noodzaak van van jonge mensen en jonge ideeën en het „uit de weg rui men" van de oude partijkaders die zich niet aan zijn hervor mingen kunnen aanpassen, en je zou kunnen denken dat de regels van Kroetsjov in ere worden hersteld. De aankon diging dat voor bepaalde func tionarissen een maximum leeftijd van 65 jaar wordt inge voerd, is hiervoor een eerste aanwijzing. Maar Gorbatsjov is niet op zijn huidige plek terechtgekomen door de privileges en waardig heid van de nomenklatura te vertrappen. In het hoofdarti kel van de nieuwste Kommu- nist, het theoretische partij blad, wordt nog eens bena drukt dat „elke gedachte aan een massale zuivering van partijleden wordt afgewezen". Aan de ene kant heeft Gor batsjov Kroetsjov-achtige re gels nodig om zijn hervormin gen door te voeren en het par tij-apparaat naar wens te kun nen verjongen. Daar staat te genover, dat hij. voor het uit voeren van zijn hervormingen in de uithoeken van het land juist afhankelijk is van de mensen, wier positie door het opnieuw invoeren van derge lijke regels gevaar loopt. Van een ontevreden partij-appa raat, dat moet uitkijken naar reserve-baantjes, kan nauwe lijks verwacht worden dat het zich met hart en ziel inzet voor de plannen van de Russi sche leider. Martens formateur: (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Wilfried Martens heeft gisteren van koning Boudewijn op dracht gekregen een nieu we regering te formeren. Martens zal proberen weer een coalitie tot stand te brengen van christen- -democraten en liberalen, die samen 115 van de 212 zptels in de Belgische Ka mer bezetten. Dat Martens tot formateur be noemd is, is geen verrassing. De zittende premier, die zijn partij onverwacht zes zetels winst bezorgde, kwam als lei der van de grootste partij (CVP) natuurlijk het eerst in aanmerking. Bovendien zal hij eerder in staat zijn tot de vor ming van een nieuw kabinet dan zijn socialistische oppo nent Karei van Miert. Overigens mag niet verwacht worden dat de formatie van het zesde kabinet-Martens een kwestie van dagen is. Er be staat van de kant van de chris ten-democraten, dank zij de overwinning die ten koste ging van de liberalen, het ge vaar van politiek overvragen. Aan de andere kant weten de liberalen dat zonder hen Mar tens niet de kans krijgt „zijn" beleid voort te zetten. Een van de belangrijkste liberale minis ters, De Croo, liet weten: „Na tuurlijk gaat de formatie lan gere tijd duren. Gij denkt toch niet dat wij de voetveeg van de christen-democraten zijn?" De liberalen zullen eisen dat overheidsbezuinigingen en verdere belastingverlaging doorgevoerd worden. Vervol gens komt dan de stoelendans om de ministersposten, waarbij de Vlaamse liberalen zeker een minister zullen moeten in leveren. Defensietop in VS maakt teveel ruzie WASHINGTON Door riva- liteit tussen de legeronderde len in de VS wordt het Penta gon slecht geleid. Dat staat in een 645 pagina's dik rapport over het defensie-apparaat, dat werd samengesteld door een commissie van Democraten en Republikeinen in de Senaat. Vooral de Chefs van Staven moeten het ontgelden. Door de rivaliteit worden de president, de nationale veiligheidsraad en de minister van defensie slecht geadviseerd. Volgens het rapport moet de instantie van de chefs van staven wor den vervangen door een mili taire raad die op een bredere basis beslissingen kan nemen, zonder door een hokjesgeest te worden gehinderd. „Aardbeving Mexico kostte 35.000 mensen het leven'" MEXICO De aardbeving die op 19 september het cen trum van Mexico-Stad trof, heeft aan 35.000 mensen het leven gekost. Er waren 50.000 gewonden en ruim een miljoen daklozen is dakloos, geworden. Dat zijn de resultaten van een onderzoek van het Mexicaanse Ontwikkelings Instituut IMED, een particuliere organi satie die banden heeft met de oppositionele sociaaldemocrati sche "partij. Het officiële do dental ligt op 5.000 personen. IMED baseerde haar onder zoek op het werk van een groep van 60 deskundigen die gebruikmaakte van getuigenis sen van Westduitse en Franse hulpverleners en van luchtfo to's van het rampgebied. De aangerichte schade bedraagt 34,2 miljard dollar, meer dan een derde van de buitenlandse schuld van Mexico en zeven keer zoveel als de deviezen voorraad, aldus IMED-secreta- ris-generaal Ernesto Sanchez. Volgens hem bagatelliseert de regering, om politieke rede nen, het officïele dodental en de gevolgen van de aardbe vingsramp. Staat van beleg in Pakistan wordt opgeheven ISLAMABAD Het Paki- staanse parlement heeft giste ren een wet goedgekeurd, waarin wordt bepaald dat mi litairen geen politieke rol meer mogen spelen, maar hen wel uitsluit van vervolging voor eerder begane wandaden. De staat van beleg, riie acht jaar geleden werd ingesteld, wordt op of voor 31 december opgeheven.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5