Nationale Donorweek moet tekort organen opheffen Voortgezet onderwijs schudt op grondvesten voor B< Nobelprijzen energiemetingen en kristalonderzoek VVD eist gelijke behandeling diplomaten Zeldzame vorm leukemie te bestrijden met interferon ACHILLE LAURO TERUG IN GENUA BINNENLAND/BUITENLAND EcSdócSÖïwonT DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drie VVD-Ka- merleden hebben minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) opheldering gevraagd over be richten dat hij besloten zou heb ben de Nederlandse diplomaten niet te brengen onder de gelijke behandeling die vanaf volgend jaar voor alle ambtenaren, ge huwd of ongehuwd samenwo nend, mpet gaan gelden. De VVD'ers Weisglas. Rempt en Lin- schoten willen weten of berichten hier over juist zijn en wat hem daartoe heeft bewogen De liberalen vragen zich vooral af of de minister inderdaad meent dat een gelijke behandeling van ongehuwd samenwonende diplomaten het dienstbelang zou schaden. Minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) heeft voorstellen voor een gelijke behandeling van gehuwde en onge huwd samenwonende ambtenaren op genomen in het arbeidsvoorwaardenbe leid dat hij binnenkort met de ambte narenbonden wil gaan bespreken. Het kabinet heeft er onlangs mee inge stemd dat alle ongehuwd samenwonen de ambtenarén ook rechten moeten kunnen laten gelden op vergoedingen voor bv. verhuis- en reiskosten voor hun partners, die al geruime tijd voor gehuwden gelden. De Nederlandse diplomaten vallen ech ter niet onder het Algemeen Ambten- baren Reglement (ARAR), maar onder een reglement voor de Buitenlandse Dienst, dat op 1 januari zal worden her zien. Minister Van den Broek gebruikt in het ontwerp daarvoor echter de term „huwelijkspartner". Sinds dit voorjaar is op het departement een actie gaande om dit woord te vervangen door „le venspartner". Van den Broeks collega Rietkerk (Binnenlandse Zaken) beloof de vorige week in de Kamer hier nog eens op aan te gaan dringen. Berichten als zou Van den Broek in middels hebben besloten dat ontwerp niet te wijzigen, blijken onjuist. De mi nister heeft nog niet beslist. Desge vraagd komt zijn woordvoerder ook met het antwoord dat Van den Broek eerder dit jaar op VVD-Kamervragen gaf, namelijk dat hij nog in beraad heeft of voor de ambtenaren in de bui tenlandse dienst al dan niet dezelfde regelingen moeten gelden als in het nieuwe ARAR. Overigens stelde premier Lubbers in de Tweede Kamer dat bij de invoering van gelijke rechten voor ongehuwd sa menwonenden er ook een instrumenta rium moet komen, waaruit samenwo nen kan worden afgeleid. Lubbers doelde daarbij op een vorm van regis tratie om deze gelijkberechtiging zon der misbruik tot uitvoering te brengen. DEN HAAG Onder het motto „Donor worden, dat doe je voor elkaar" gaat zaterdag 19 oktober de Nationale Donorweek van start. Tot zondag 27 okto ber voert de Werkgroep Donorwerving actie om het grote tekprt aan dono rorganen op te heffen. Volgens werkgroep-voorzitter dr. Persijn is het donoraanbod in de eerste negen maanden van dit jaar „om onverklaar bare redenen" teruggelopen met meer dan twintig procent. En dat terwijl „de mogelijkhe den om patiënten te kunnen helpen met organen of weefs els afkomstig van pas overle den donoren groter zullen worden, evenals het aantal pa tiënten dat voor transplantatie in aanmerking komt", aldus Persijn. Het gaat hierbij voor namelijk om transplantatie van nieren, hart. huid en hoornvlies. Momenteel wach ten alleen al bijna duizend Ne derlanders op een donoernier. Door het teruggelopen aanbod van donoernieren, werden in de eerste negen maanden van dit jaar ook maar 215 niert ransplantaties uitgevoerd, te gen 244 in dezelfde periode van 1984. Het streefgestal is vijfhonderd niertransplanta ties per jaar. De Werkgroep Donorwerving wil daarom „sportend en sportminnend Nederland be reid zien te vinden een donor codicil te ondertekenen en bij zich te dragen". De sportwe reld is als doelgroep voor de actie gekozen omdat orgaando natie ..appeleert aan saamho righeid, teamwork en sportivi teit". De Nederlandse Sport Federatie en de omroeporgani satie Veronica ondersteunen de actie. Om het voor mensen gemakkelijker te maken donor te worden, zijn folders ver spreid via sportverenigingen, Shell-benzinestations, drogis terijen en de filialen van de Centrale Volksbank. Hoewel ongeveer anderhalf miljoen Nederlands een donor codicil ingevuld hebben, is er nog steeds een groot tekort aan donororganen. „Aan de goede intenties van de mensen hoeven we niet te twijfelen, maar als er niets verandert zet de huidige trend zich met dra matische gevolgen voort", zei staatssecretaris Van der Reij- den van Volksgezondheid gis teren tijdens de presentatie van de wervingscampagne. Uit een onderzoek van de Werkgroep Donorwerving blijkt dat de meeste mensen („98 procent") bereid zijn orga nen na overlijden af te staan, maar er moeite mee hebben de uiteindelijke stap naar het dra gen van een codicil te zetten. Van der Reijden: „De stap is blijkbaar niet gemakkelijk ge noeg. Het schrikt de mensen toch af te moeten denken over hun eigen dood. Zorgvuldige voorlichting is daarom gebo den". Daarnaast weerhouden de ge voelens van de nabestaanden mensen ervan hun organen ter beschikken te stellen van al lerlei patiënten. Tot nu toe wordt bij orgaantransplantatie altijd toestemming gevraagd aan de nabestaanden van de overledene, ook als die een do norcodicil droeg. In het wets ontwerp Orgaantransplantatie, dat in voorbereiding is, moet de vraag beantwoord worden of het codicil niet als ultieme wens van de overledene moet worden beschouwd. Dat zou betekenen dat „de wil van de overledene voorrang krijgt bo ven de gevoelens van de nabe staanden" aldus Van der Reij den. fi onz N- ,rc (ene i moei Iroen* beslo jcialis essen STOCKHOLM De No belprijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan de 42-jarige Duitse profes sor Klaus von Klitzing, die met zijn experimenten geheel nieuwe technieken mogelijk maakte om met grote nauwkeurigheid energie te meten. De Koninklijke Zweedse Acade mie van Wetenschappen maakte gisteren verder bekend, dat de Nobelprijs voor chemie is toegekend aan de Amerikaanse pro fessoren Herbert A.Hauptman en Jerome rige Hauptman is momentt Karle. De twee Amerikanen zijn be loond voor hun bijdragen aan de ontwikkeling van direkte hoogleraar in de biofysica de universiteit van de New York in Buffalo. (67) is onderzoeksleider iroer vast sitie, methoden voor de vaststelling laboratorium voor mat< d0®"- van kristalstrukturen De -struktuur op het Amerikl Zweedse academie stelt dat de se marine-laboratorium methoden voor vaststelling Washington, van kristalstrukturen van Professor Klaus von Klitj groot belang zijn voor het on- verbonden aan het Max PI derzoek in de organische en de k-instituut in Stuttgart, anorganische chemie. Haupt- verbaasd te zijn dat hij de man en Karle hebben hun on- alleen had gewonnen Volg* derzoek al in de jaren vijftig de voorzitter van het Nobe verricht, maar er moest mo- mité, professor Lindqvist, j derne computertechnologie de ontdekkingen van 1 aan te pas komen om hun me- Klitzing met name van bel, thode te gebruiken. De waarde geweest voor de ontwikkel van hun onderzoek is dan ook van halfgeleiders, nodig pas later vastgesteld. De 68-ja- de chip-industrie. De Duitse winnaar van de Nobelprijs voor na- Een gelukkige Herbert A. Hauptman, Am tuurkunde, Klaus von Klitzing wordt met cham- kaans medewinnaar van de Nobelprijs voor d pagne in de hand door collega's rondgereden. mie. Holocaust-)vje museum in Washingtoij WASHINGTON Aardj as van de voormalige corMjngj tratiekampen Auschwitz»oek i Dachau en hun slachtO|rs zijn gisteren gemengd n var Amerikaanse aarde, bij fjek, i steken van de eerste sfoen voor een Amerikaans Htraaló caust-museum ter herdenLbiie) van de door de Nazi's (jn d' moorde joden „Hoewel erlQoo die de wijsheid in twijfel ben getrokken om een L denkteken voor een Eurct catastrofe zo dicht te plaide I bij de glanzende symbolenEjerdi onze democratie, behoren gUld lessen van de Holocaust hl aldus een boodschap van pf" dent Reagan Het mus» wordt gebouwd op rijksgrt in de buurt van Washing) Mall, waar Witte Huis, gres en diverse ministeries| - gevestigd. Turf In het Veen mu seum in Barger- compascuum zijn gisteren de open Drentse kampi oenschappen turfstapelen ge houden. Hier stort de turfsta- pel van Dennis Kuipers uit Den Haag in, terwijl de stapel van zijn zusje Mariska de voorgeschreven hoogte van 1 me ter 50 heeft. TAMPA Een bepaalde vorm van bloedkanker, de zogenaamde hairy cell leukemie, is vaak goed te genezen met het veelbe sproken bestrijdingsmid del Interferon. In een groot aantal gevallen blij ken patiënten zeer veel baat te hebben bij een be handeling met deze van oorsprong menselijke af- weerstof. Op een TNO-conferentie over Interferon in Tampa in de Amerikaanse staat Florida maakten medische onderzoe kers melding van verrassende resultaten van hun proeven bij mensen, die aan deze overi gens zeldzame vorm van leu kemie leden. Hairy cell leuke mie maakt ongeveer twee pro cent van alle bloedkankers uit. Een onderzoek in het Anders- on-ziekenhuis in Houston toonde aan dat patiënten bij zonder goed reageerden op een behandeling met Interferon van het type alpha. Vëertig procent van hen werd geheel genezen, terwijl de kanke raandoening bij de overige pa tiënten duidelijk terugliep. De onderzoekafdelingen van de Westduitse en Amerikaanse farmaceutische ondernemin gen Boehringer in Ingelheim en Schering in Kenilworth, die het bestrijdingsmiddel pro duceren, meldden eveneens een positieve respons van 80 90 procent op de behandeling van hairy cell leukemie met Interferon in verschillende klinieken. De universiteiten van Berlijn en Z'urich, alsme de het instituut Curie in Parijs hebben soortgelijke ervarin gen bij patiënten met hairy cell leukemie. De gunstige re sultaten van deze therapie werden op de conferentie in Tampa bevestigd door de afde ling Interferon-onderzoek van het TNO-instituut in Rijswijk. In Nederland komen jaarlijks tien tot twintig gevallen voor met deze vorm van bloedkan ker. Uit verschillende medische onderzoeken blijkt tevens dat interferon goed te gebruiken is bij de behandeling van AID- S-patiënten die lijden aan ka- posi sarcoma. Deze kanker soort komt bij deze mensen in toenemende mate voor; onge veer een derde van hen lijdt aan deze ziekte, die zich vaak voordoet in het laatste stadium van AIDS. De hoopgevende resultaten komen uit diverse onderzoeken in kankercentra en universtiteiten in de Vere nigde Staten. SUSKEENWISKE (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Na jaren van stringente bezuini gingen is het nu tijd dat de rust in het onderwijs weerkeert. Dat was zo ongeveer de boodschap die onderwijsminister Deetman uitdroeg bij de presentatie van zijn be groting '86. Inderdaad, vanuit financieel oog punt bekeken gaven de begrotingscijfers de be windsman gelijk. Ditmaal geen grote ombui gingsoperaties van honder den miljoenen. Goed, het voortgezet onderwijs zou een kleine 60 miljoen moeten in leveren. Op het eerste gezicht geen bedrag, waar je in het geweld van de miljarden-om buigingen van achterover slaat. Maar als zo vaak kan de schijn bedriegen. Want om die paar tientallen miljoenen bijeen te sprokkelen blijkt een operatie nodig, die het totale voortgezet onderwijs op zijn grondvesten zal doen schudden. De onheilsboodschap heet „HEF-vo", de term aie staat voor „Herstructurering en Fusie in het voortgezet on derwijs". Die dure bewoor dingen klinken nog redelijk opbouwend, maar in gewoon Nederlands gaat het hier om een grootschalige operatie die scholen dwingt tot fusie, op straffe van opheffing. De fi losofie achter deze operatie is evident: grote scholen met veel leerlingen zijn goedko per dan vele kleintjes met weinig leerlingen. Dat het vooral om de besparingen gaat en minder om onder wijskundige motieven, daar laten de bewindslieden zelf overigens ook geen onduide lijkheid over bestaan. Onderwijswetten en -rege lingen blinken nimmer uit door eenvoud en zo is ook dit wetsvoorstel weer een schoolvoorbeeld van inge wikkelde rekenformules. Centraal staat daarin de „op heffingsnorm": die norm feeft aan hoeveel leerlingen e school gemiddeld per leer jaar moet hebben om als school te mogen voortbe staan. Die norm varieert mo menteel per schoolsoort tus sen 12 en 24 leerlingen. Lage normen, die overigens niet hebben verhinderd dat ook nu al schooltjes (vooral op het platteland) het loodje hebben moeten leggen. Het „ronselen" van leerlingen is de afgelopen jaren in het ba sisonderwijs een groot pro bleem geweest, dat nu ook in het aansluitend onderwijs pijnlijk voelbaar wordt. Terugloop Elke medaule Elke medaule heeft twee zij den. De ene zijde vormt de terugloop van het aantal leerlingen, als gevolg van de daling van het aantal geboor ten. Die tendens zal zich in het voortgezet onderwijs tot in de tweede helft van de ja ren negentig voortzetten. Veel scholen zullen daarom steeds kleiner worden. Dat er iets moet gebeuren, daarover zijn ook de bonden het wel eens. Immers, te kleine scho len zullen nauwelijks meer in staat zijn hun leerlingen een behoorlijk keuzepakket aan vakken te bieden. Maar daar houdt de eenstemmigheid tussen het onderwijsveld en de bewindslieden wel mee op. Al sinds 1983 lopen Deetman en Ginjaar te leuren met hun voorstel de opheffingsnorm ineens op te trekken naar zestig leerlingen. Dat leidde tot vele protesten, vanuit de Kamer en uit het onderwijs zelf. Ook CDA en VVD za gen wel in dat een dergelijke sanering vooral het scholen bestand in de dunner bevolk te gebieden ernstig zou aan tasten. Het concept-wetsvoor stel dat eind '84 het licht zag, werd dan ook met weinig en thousiasme ontvangen. Het nu gepresenteerde wets ontwerp heet volgens Deet man en Ginjaar een compro mis te zijn, waarin tegemoet gekomen wordt aan de be zwaren uit „het veld". Geen 60-norm ineens maar tijdelijk een minimum-norm van 45 leerlingen, waardoor volgens de bewindslieden kan wor den voorkomen dat al tijdens het fusieproces onnodig veel scholen het loodje moeten leggen. Bovendien kan in speciale gevallen nog worden afgeweken van die 45-norm en wel als zou blijken dat als gevolg van de nieuwe ophef fingsnorm alle scholen in een bepaalde kern zouden ver dwijnen. In zo'n geval wordt het voortbestaan van één scholengemeenschap alsnog zeker gesteld. Addertje Bij dit ogenschijnlijk gene reuze gebaar van de be windslieden schuilt evenwel een addertje onder het gras: de 45-norm zal in tegen stelling tot het eerdere voor stel met terugwerkende kracht tot 1984 worden inge voerd. Voor scholen die al sinds dat jaar onder dat ge middelde verkeren betekent het dat ze reeds in '87 moeten fuseren, dan wel hun poorten moeten sluiten. Bovendien zijn de verzachtende facto ren, die wél voor de 60-norm golden, niet op de lagere 45- norm van toepassing. Het be treft hier zogenaamde „af standsreducties": lagere op heffingsnormen voor scholen die verder dan 12, 18 of 36 kilometer zijn gelegen ten opzichte van eenzelfde schoolsoort. Om het niet nog ingewikkelder te maken: het in elkaar geflanste compro mis komt er in feite op neer dat een deel van de bedreig de scholen eerder de poorten moet sluiten, terwijl een an der deel uitstel van executie (tot '91) wordt verleend. De onderwijsbonden oorde len dan ook, dat het niet eens lood- om-oud-ijzer-politiek is, maar dat dit compromis de zaak alleen nog maar verer- f;ert. Immers, het proces van useren dan wel opheffen wordt voor een niet gering aantal scholen alleen maar versneld. Wie met wie moet gaan fuseren is nog geheel onduidelijk. Bovendien wordt in de lagere norm geen dispensatie verleend voor scholen op het platteland die een afgelegen ligging hebben. De .andere zijde van de me daille is, dat vele scholen een onrustige tijd tegemoet gaan vanwege de opheffing die als een zwaard van Damocles boven hun hoofd blijft han gen. Meer dan tevoren zullen de scholen trachten zoveel mogelijk leerlingen vast te houden, dan wel naar zich toe te trekken. Onderwijskundig valt ook nog wel wat op de plannen af te dingen, vinden de onder wijsbonden. In kleine scho len kunnen kinderen vaak een veel betere opvang krij gen dan in mammoetscholen. Bovendien hebben de scho len met name in de bedreig de dunbevolkte gebieden een belangrijke sociaal- culturele functie. Geen compliment CDA en VVD hebben al dui delijk gemaakt dat ook zij de huidige voorstellen niet in deze vorm zullen pikken. Vooral de plattelandsgebie den staan hen na aan het hart. Voor die gebieden zal zeker een lagere opheffings norm moeten gelden. Daar naast hebben de fracties nog een rijtje andere bezwaren, die tesamen bepaald geen compliment inhouden voor het werkstuk van Deetman en Ginjaar. De bewindslieden hebben de Kamer verzocht het wetsont werp snel af te ronden, zodat de fusietrein snel kan gaan rijden en de voorziene bezui nigingen kunnen worden waargemaakt. Het CDA heeft echter al laten weten geen genoegen te nemen met een regeling, die bijvoorbeeld geen inzicht geeft in de be sparingen die het oplevert. Want die zouden best eens veel hoger kunnen zijn dan slechts 58 miljoen per jaar. Het wetsontwerp, dat uitein delijk voor één op de drie scholen voor voortgezet on derwijs opheffing öf fusie zal betekenen, zal zeker niet zonder slag of stoot door de Kamer kunnen worden ge loodst. Tegenover een relatief geringe bezuiniging staat het voortgezet onderwijs immers een saneringsoperatie te wachten, die honderden scholen zal raken. De onder wijskundige nadelen van het wetsontwerp zullen door een Kamermeerderheid zèèr zwaar worden gewogen. Het ligt voor de hand dat het par lement de bewindslieden vriendelijk doch dringend zal vragen hun huiswerk nog eens over te doen. FRANS WEERTS Ai VERANDER! demodL NOG ZQarlei SNEL DEKRANIG DIE ACHTERHAAL HAAR WEL de^ nart* ten g teen, n H leed epile Baby kreeg het verkeerde hart MIC MONTEREY meisje dat Baby Fae, - jaar gel* stierf na de omstreden imp tatie van een bavianehart, I nog in leven zijn geweesl de artsen erop hadden wat de bloedgroep van de (j viaan was. Dat heeft de rurg die de operatie leidde, zegd. Baby Fae had bloedg O, terwijl zij werd voor van een hart van een bav met bloedgroep AB. Het m overleed 20 dagen na de ratie. (Vervolg van de voorpagina) ROME De Republi keinse partij van ex-mi- nister van defensie Spado- lini heeft altijd al proble men gehad met met Craxi's Midden Oosten- -politiek, die volgens hem teveel opende naar de PLO en te weinig reke ning hield met Israël. De Republikeinen hebben zien bijzonder geërgerd aan het feit dat de Pale stijnse leider Abbas onge hinderd Italië kon verla ten. De ernstige crisis in de relatie met de VS die daardoor ontstond, heeft bij Spadolini de deur dicht De Italiaanse aanklager die de De Achille Lauro, het schip waar het allemaal om begon nen is, is vannacht binnenge lopen in de haven van Genua. Deze week vertrekt zij weer voor een volgende cruise op de Middellandse Zee, waarvoor slechts drie van de 800 passa giers hebben „bedankt". gedaan. kaping onderzoekt. Favi. heeft vanmorgen verklaard dat „het bewijsmateriaal rond is". Favi zei dat men er zeker van was wie de invalide Amerikaan Klinghoffer heeft vermoord, wie het lichaam overboord gooide en welk motief daarbij in het spel was. Het Israëlische leger zal de uitgetikte tekst openbaar ma ken van een bandopname die zij zegt te hebben gemaakt een gesprek tussen PLF-le sti Mohammed Abbas en de !9 kapers van het Italiaanse s Uwen Achille Lauro. Daarmee s lol het definitieve bewijs woij6™5 geleverd van de betrokl 1 'n heid van Abbas bij de kap f'^oe aldus Israel. Abbas zelf h 'e steeds gezegd dat hij alleet ®L" de onderhandelingen ovei'd aj vrijlating van schip en paZ'1 giers betrokken is geweest"-" 9'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4