Fel verzet vakbeweging tegen stelselwijziging Den Uyl boos Sanering pas voltooid over Lubbers heeft briefwisseling met Gorbatsjov Kabinet nog niet uit problemeneuthanasiewet Lubbers ^3 acht tv?A atv tot T*™ 32 uur overbodig V16F JHcir agin] binnenland £eidóc<3ou/io*it donderdag 17 october 1985 pagina 3 >ze ft het euthai ;omen, in te verha. ïotaris mag niet tellen poor volkspetitionnement JN HAAG De Koninklijke notariële broederschap •eft notaris mr. C.P. Boodt geen toestemming ver- ,énd mee te werken aan een steekproef naar het aan- il handtekeningen bij het volkspetitionnement tegen kruisraketten. Notaris Boodt heeft daarom afgezien tn die medewerking. De organisatoren van het volk- ïtitionnement heeft teleurgesteld gereageerd. Nota- Boodt zou willekeurige dozen met kaarten aanwij- i die in de steekproef betrokken zouden worden en „itroleren of de NIPO-telling overeenkomstig de met it KKN gemaakte afspraken werd verricht. De broe rschap zegt dat die toestemming geweigerd is omdat >t toezicht van de notaris niets aan de verrichtingen in het NIPO toegevoegt, maar de suggestie zou wek- •n dat de notariële controle meer zekerheid geeft fcr de waarde van de handtekeningen. Nederland niet symbolisch bij Unifil DEN HAAG De Verenigde Naties heb ben laten weten geen behoefte te hebben aan een symbolische Nederlandse bijdrage aan Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid- -Libanon. Daartoe zouden ongeveer vijf tien marechaussees het hoofdkwartier in Nakoera bewaken. Nederland overweegt nog te verzoeken door de aanwezigheid van een piedisch team alsnog sympbolisch aanwezig te kunnen bliiven. Toen Neder land eerder deze maand besloot de laatste ongeveer 150 man van de oorspronkelijk ruim 800 terug te trekken, heeft het secre taris-generaal Xavier Perez de Quellar van de VN laten wetep bereid te zijn de bijdrage te hertfatten zodra sprake is van een zinvol mandaat. Op dit moment, aldus minister Van den Broek, is daar geen uit zicht op. Minister: Getuigen onderhypnose mag DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) acht in strafzaken het horen van getuigen onder hypnose toelaatbaar, mits strikte voorwaarden in acht worden geno men. De bewindsman zei daarbij dat de verklaring die onder hypnose is verkre gen, niet mag dienen als enig bewijsmate riaal, maar slechts als aanwijzing ten be hoeve van de opsporing. Korthals Altes stelt dat de rechters geheèl vrij zijn in de waardering van de bwijsmiddeleh in strafzaken, waaronder de verklaringen van getuigen. Voorwaarde voor getuige nissen onder hypnose is dat ze geschieden door een deskundig hypnotiseur, buiten aanwezigheid van derden. Amsterdamse politie gaat vechthonden oppikken AMSTERDAM De politie in Amster dam gaat pit bull terriers die als af schrikking worden gebruikt, in beslag nemen. Het gaat daarbij vooral om situa ties in de Amsterdamse binnenstad, waarbij drugs en dergelijke worden ver handeld „onder toeziend oog" van deze zeer gevaarlijke vechthond. Het grote gevaar van pit bull terriers is dat ze snel kunnen worden „opgefokt", waardoor ze zeer gevaarlijk worden voor mens en dier. De dieren komen veel voor in cri minele milieu's en worden onder meer gebruikt voor hondengevechten. Bij deze vorm van gokken, door de politie een „grove vorm van dierenmishandeling" genoemd, gaan bedragen van tienduizen den guldens om. Rietkerks opzet van ABP bevalt ambtenaren niet DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en de amb- tenarencentrales zijn het gisteren in het ambtenarenoverleg in Den Haag niet eens geworden over een nieuwe structuur voor het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Rietkerk is in zijn ont- werp-wetsvoorstellen de ambtena ren weliswaar op punten tege moetgekomen maar de greep van de overheid op het fonds (en zijn middelen) blijft nadrukkelijk aan wezig. Vooral de vinger in de pap van de minister van financiën is de bonden een doorn in het oog. alsnog deze ichten r de i diepg loreel ?den d laar t belai leving aaast, i gebri direct| sters ir sen nie DEN HAAG Ondanks de verzachtingen die het kabinet bereid is aan te brengen in het nieuwe .stelsel van sociale zeker- m°l heid, blijven FNV en CNV zich daartegen fel verzetten. Op de tweede dag van de Algemene Beschouwingen deelde premier Lubbers de Tweede Kamer mee dat het kabinet bereid is af te zien van de stapsgewij ze korting in de nieuwe werkloosheidsuitkerin gen. Echter alleen als de totale uitkeringsduur met een half jaar wordt bekort. Dat betekent, al dus de vakbeweging, dat uitkeringsgerechtigden weliswaar een hogere uitkering krijgen, maar anderzijds eerdèr in de bijstand terechtkomen. De oorspronkelijke kabinets voorstellen voorzagen in een halfjaarlijkse verlaging van de uitkering, waardoor lang durig werklozen uiteindelijk op zeventig procent van het minimumloon terecht zouden komen. Dit onderdeel blijft overigens deel uitmaken van de wetsvoorstellen, die één dezer dagen zullen worden ingediend. Lubbers hield de Kamer voor dat zij via wijzi ging de voorstellen ongedaan kan maken, mits daarvoor el ders compensatie wordt gebo den. Gebeurt dat niet, dan is het schrappen van de staps gewijze afbouw voor het ka binet onaanvaardbaar, omdat het een gat zou slaan van 990 miljoen gulden. Door de uitkeringsduur te verminderen met een half jaar zou 545 miljoen worden bespaard. „Daarmee kan het kabinet leven, maar daarmee is tevens de grens bereikt van wat verantwoord is", al dus Lubbers. Volgens FNV en CNV pakt het kabinet op die manier wat het met de ene hand geeft, met de andere hand te rug. In vergelijking met de huidige situatie betekent het kabinetsalternatief in elk ge val een achteruitgang voor werklozen onder de 45 jaar. Nu is hun uitkering nog ge durende 2,5 jaar (ww en wwv) zeventig procent van het laatstverdiende loon. Deze uitkeringshoogte blijft weliswaar dezelfde, maar de duur van de uitkering wordt afhankelijk van de leeftijd van de betrokkene. Dat wil zeggen: jongeren beneden de dertig jaar ontvangen gedu rende zes maanden 70 pro cent, de categorie van 30 tot 35 jaar gedurende twaalf maanden, de mensen van 35- 40 gedurende anderhalf jaar en de mensen tot 45 geduren de twee jaar. Het wetsontwerp zal op één punt worden bijgeschaafd: arbeidsongeschikten van 35 jaar en ouder zullen buiten de wijzigingen in de wac len vallen. Jongere wj worden onderworpen Het kamerdebat over de miljoenennota trok gisteren weer veel belangstellenden. Een lange rij wachtte voor de ingang van de publieke tribune op een kans de Algemene Beschouwingen mee te maken. een massale herkeuring. Als deel een wao-uitkering. Voor niveau terechtkomt. In het blijkt dat iemand slechts ge- het overige valt hij terug op oorspronkelijke voorstel deeltelijk arbeidsgeschikt is, de werkloosheidswet, zodat werd uitgaan van wao'ers be- ontvangt hij alleen voor dat ook hij 'snel op het bijstands- neden de dertig jaar. cte ri is dai opelen mayoi ia/se ?f te g kle toe rselie f met biete iwe t met de h e a zout, p salades JEA1 ond 12 rioden agtem] ioden atuur loorder (Vervolg van de voorpagina) Lubbers zei echter wars te zijn van een geleide politiek van arbeidstijd verkorting en benadruk te de eigen verantwoor delijkheid van werkge vers en werknemers op dit punt. Hij wees erop dat zij straks met de overheid om de tafel gaan zitten om knelpun ten bij het proces van werktijdverkorting op een rij te zetten en te proberen die op te ïos- sert. „Voor dat gesprek hebben wij genoeg aanknopingspun ten geboden om dat vrucht baar te laten zijn", meent de minister-president. „De pre miedaling die werknemers in 1986 krijgen moet verplich tingen scheppen in de rich ting van de werklozen". Anderzijds wees Lubbers drastische arbeidstijdverkor ting tot 32 uur in 1990 op nieuw van de hand als on wenselijk en onnodig. Zo'n tempo zou de economie juist kunnen schaden. De premier vreest dat er dan nog meer knelpunten op de arbeids markt ontstaan. „Er worden op dit moment bv. 1800 tot 1900 chauffeurs gevraagd. Vacatures die nu al niet ver vuld kunnen worden. We hebben kennelijk nog een heleboel te doen", aldus Lub bers. Hij liet zich sympathiek uit over het VVD-plan voor ex tra scholing voor oudere langdurig werklozeh, maar verzette zich anderzijds tegen te veel pessimisme op dit punt. Lubbers rekende voor dat mensen die tot twee jaar werkloos zijn nog voor 43 procent binnen een jaar aan de slag komen. Van de groep die twee tot drie jaar werk loos is, vindt een derde nog binnen een jaar een baan. DEN HAAG Er is nog een volle regeerperiode van vier j%ar nodig om het proces van sanering van de overheidsfinanciën en het terugdringen van de gemeenschapsuitgaven te voltooien. Dat heeft minis ter Ruding van Financiën gisteren in de Kamer nog eens benadrukt. Hij bestreed beweringen van de op positie dat het kabinet de rekening van 1986 naar 1987 zou willen doorschuiven. „We hebben alleen eerlijk en open de problemen, die wij voorzien voor de periode na 1986, willen schetsen en ons beleid is volkomen verantwoord", aldus Ruding. Met de cijfers van de gerealiseerde ombuigingen in de hand verwierp Ruding ook de kritiek van CDA-woordvoerder Van Dijk dat het kabinet nog onvoldoende orde op zaken zou heb ben gesteld. Krachtens het regeerakkoord is intussen 21 mil jard omgebogen en daar is nog eens acht miljard aan extra bezuinigingen als gevolg van tegenvallers bovenop gekomen", rekende Ruding voor. Hij liet zich niet verleiden tot uitspraken dat er na deze re geerperiode een einde zou kunnen komen aan bezuinigingen, waar dan ook. Oppositieleider Den Uyl stelde dan ook ver geefs de CDA-bewering dat de komende regeerperiode rust moet komen aan het front van de üitkeringen ter discussie. „Er is nog een volle regeerperiode van soberheid nodig om het saneringsproces te voltooien", wierp Ruding tegen. Angst voor oplopende tekorten bij de gemeenten is er de re den van dat Ruding huiverig staat tegenover de wens van CDA en VVD met name de grotere gemeenten 50 miljoen ex tra voor investeringen ter beschikking te stellen. Nog afge zien van het feit dat zij dat geld in theorie ook voor andere zaken zouden kunnen besteden, voorziet Ruding op lartgere termijn een stijging van de uitgaven van deze gemeenten. Tegen de achtergrond van de zeer geringe teruggang in het tekort die in 1S86 wordt gehaald wil minister Ruding niet ak koord gaan met het VVD-plan voor scholing van oudere langdurig werklozen, dat 100 miljoen gulden zou kosten. DEN HAAG PvdA- leider Den Uyl heeft zich gisteren ontzettend boos gemaakt op de regering en in het bijzonder op premier Lubbers. „Onbegrijpelijk en onge hoord" noemde hij het dat Lubbers een advies van de Raad van State over een her ziening van het sociale stelsel had geaccepteerd, zonder dat daarin rekening was gehou den met de mening van de Sociale Verzekeringsraad (SVR). Den Uyl kondigde aan dat hij daarover vandaag een motie zou indienen. Vol gens de PvdA-voorman is het gebeurde „in flagrante strijd met de geest van de wet op de Raad van State". De Raad zou de plicht gehad hebben het advies af te wachten van de SVR, omdat deze op het betreffende gebied de be langrijkste autoriteit is in ons land. DEN HAAG Premier Lubbers weigert het besluit van 1 november Over de plaatsing van kruisraketten te verschuiven naar een latere datum. De linkse op positie had hierom gevraagd met het oog op de to pontmoeting Reagan Gorbatsjov van medio vol gende maand. Lubbers meent dat een uitstel juist een negatieve uitwerking op de ontmoeting zou heb ben, omdat de Russen daarmee al een succes zouden boeken nog voordat het gesprek is begonnen. „Ik sluit niet uit dat Gorbatsjov nog altijd overweegt of hij moet instappen op .het Nederlandse besluit," zei Lubbers gis teren in de Tweede Kamer. De premier wees erop dat vol gens vele waarnemers Moskou zich nu al enigszins heeft laten beïnvloeden door Den Haag. Daarmee doelde hij op de aan kondiging van partijleider Gorbatsjov in Parijs dat de Sovjet- Unie haar aantal SS-20's op 1 november teruggebracht zal hebben tot 243, welk aantal gelijk is aan dat wat door de Amerikanen op 1 juni 1984 werd waargenomen. Lubbers was het met Den Uyl (PvdA), Becker (PPR) en Ubels (EVP) eens dat dit een bemoedigend feit is. Maar hij wilde niet spreken van een echt succes. „Nee, helaas heb ik geen succes gehad," zei hij, daarmee aangevend dat het kabi net voornemens is op 1 november zal besluiten tot de plaat- sing van 48 kruisraketten in Woensdrecht. Dat laatste is echter nog niet helemaal zeker. Lubbers is na melijk in correspondentie met Gorbatsjov. Deze had zijn Ne derlandse ambtgenoot in een brief gemeld, wat hij in Parijs tegen de pers had gezegd. Ina Brouwer (CPN) wilde weten of Lubbers daarin aanleiding had gevonden Gorbatsjov nadere informatie te vragen, bijvoorbeeld over het aantal raketten in het Aziatisch deel van de Sovjet-Unie. „Laat ik het zo zeggen: ik heb er inhoudelijk op gereageerd," antwoordde Lubbers. Mocht ook deze briefwisseling niets opleveren, dan is er vol gens Lubbers nog niets verloren. Als gevolg van de ontmoe ting Reagan Gorbatsjov zou er immers een doorbraak kun nen komen in de onderhandelingen in Genève, waardoor ook Nederland minder dan 48 raketten behoeft te plaatsen. Mocht het kabinet inderdaad besluiten tot plaatsing in Woensdrecht, dan zal het de Tweede Kamer tevens een be perking van het aantal van de reeds bestaande zes atoomta- ken voorstellen. DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat het kabi net voorlopig nog geen overeenstemming zal be reiken over de formule ring van een wetsont werp inzake euthanasie. Dit bleek gisteren uit op merkingen van premier Lubbers tijdens het ka merdebat over troonrede en miljoenennota. „Het kabinet ziet zich in be ginsel verplicht een politiek antwoord te geven op het deze zomer verschenen rap port van de Staatscommissie Euthanasie", aldus de pre mier. „Wij zijn daar ook mee bezig, maar het is nog niet zeker of we eruit komen. Ik wil niet de suggestie wekken dat we de discussie daarover spoedig zullen afronden". Lubbers liet de Kamer wel weten in welke richting de discussie binnen de minister raad zich beweegt. Beëindi ging van het leven op ver zoek moet mogelijk zijn, meent het kabinet, maar de door de staatscommissie om schreven voorwaarden (er moet sprake zijn van een „uitzichtloze noodsituatie" of „ondraaglijk lijden") acht het kabinet te vaag. Volgens Lubbers dienen deze voor waarden „nader ingevuld" te worden. In elk geval zou er aan moeten worden toege- voegd dat het sterven onai- wendbaar aanstaande is, zo als een klein deel van de staatscommissie ook al had gesuggereerd. Verder buigt het kabinet zich over een re geling ten aanzien van eutha nasie bij minderjarige kinde ren en patiënten in coma. Lubbers weigerde in te gaan op het verzoek van PvdA- fractieleider Den Uyl een da tum te noemen waarop dui delijkheid zal worden ver schaft over de vraag of het kabinet nu wel of niet een wetsvoorstel zal indienen. „We moeten in redelijkheid een datum kennen want an ders kunnen we niet goed voort", zei Den Uyl. Hij wees erop dat het kamerlid Elida Wessel-Tuinstra (D'66) enige tijd geleden al een initiatief- wetsontwerp inzake euthana sie heeft ingediend. De be oordeling daarvan is volgens Den Uyl mede afhankelijk van de vraag of het kabinet zelf nog met een wetsont werp komt. Lubbers antwoordde dat dit een zaak van de afgevaardig den zelf is. „Kamer en kabi net behouden elk hun eigen verantwoordelijkheid", aldus Lubbers. Hij liet echter wel doorschemeren dat de rege ringspartij VVD, die een voorstander is van een ruime euthanasiewet, wat hem be treft voorlopig pas op de plaats moet maken. VVD-lei- der Nijpels weigerde gisteren te zeggen hoe hij zou reage ren op deze vermaning. „Dat zult u in tweede termijn van mij vernemen". FRIEMELS Eerherstel in '55 ontslagen stakers AMSTERDAM De Amster damse gemeenteraad heeft gis teren op voorstel van het col lege van B en W met algeme ne stemmen besloten tot eer herstel van 61 gemeenteamb tenaren, die in 1955 werden ontslagen omdat zij hadden deelgenomen aan,een staking. Meeste werklozen laag opgeleid DEN HAAG Tachtig procent van de werkloze mannen in september ruim 480.000 heeft alleen basisonderwijs of een la gere vervolgopleiding. Onder vrouwen 275.000 werkloos in september ligt dat percentage op 66 procent. Alleen basison derwijs heeft 43 procent van de mannen en 37 procent van de vrouwen. Dat staat in het maandverslag van de arbeidsmarkt over september, dat het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid gisteren heeft gepubliceerd. Onder de werklozen met een opleiding op middelbaar niveau is het aantal langdurig inge schrevenen het laagst: 42 procent is langer dan een jaar inge schreven, 24 procent langer dan twee jaar. In deZe categroie springen mensen met een MEAO- en HEAO-opleiding spi'ingen er extra gunstig uit. 18 oktober Prinses Margriet woont van 18 tot 23 oktober in Genève de Algemene Ver gadering van het Interna tionale Rode Kruis bij. SER verdeeld over bevriezen minimumloon en kinderbijslag DEN HAAG De So- ciaal-Economische Raad is verdeeld over de voorge nomen bevriezing van het minimumloon, de sociale uitkeringen en kinderbij slag in 1986. Door het mi- nimumlpon en de sociale uitkeringen niet aan de gestegen lonen aan te pas sen bespaart het kabinet 880 miljoen gulden en door de bevriezing van de kinderbijslag 75 miljoen gulden. De werkgevers en het kroon- lid Vermeijden gaan akkoord met de plannen van het kabi net, omdat deze gunstig zou den zijn voor de werkgelegen heid. De vakbeweging is ver deeld ten aanzien van de be vriezing van het minimum loon en de sociale uitkeringen. FNV en MHP (hoger perso neel) zijn tegen de kabinets voorstellen. Het CNV en de kroonleden Lemaire en Bots kunnen er wel mee instem men, maar alleen als er extra maatregelen voor de echte mi nima worden getroffen. Dat zijn mensen die van een mini muminkomen moeten rondko men. De besparing zal door deze CNV-variant 220 miljoen gulden lager uitvallen. De vakbeweging is (samen met de kroonleden Lemaire en Bots) wel eensgezind tegen de be vriezing van de kinderbijslag. „Eeuwigdurende bijstand" hangt lier aan wilgen TILBURG Het Tilburgse actie-orkest „Fanfare van da eeuwigdurende bijstand" houdt na zes jaar op te bestaan. Op 26 oktober treedt de groep nog op in Den Haag als daar de handtekeningen van het volkspetitionnement worden aangeboden. Het optreden wordt dan verzorgd door 48 mensen, één muzikant voor elke kruisraket. Na de vakan tie is het aantal muzikanten drastisch teruggelopen. Met de huidige achttien is het niet langer mogelijk steeds vol doende muzikanten op de been te brengen. Eén van de bekendste initiatieven was de organisatie vorig jaar, van een muzikale omsingeling van Woensdrecht door „het groot ste orkest aller tijden". Snijwonden na botsing ALPHEN AAN DEN RIJN Een 32-jarige Alphenaar en zijn passagier zijn gisteren na een aanrijding met snij wonden in het gezicht opge nomen in het Rijnoordzie- kenhuis in Alphen. De be stuurder botste met zijn auto tegen een geparkeerd staan de auto op toen hij moest uit wijken voor een tegenligger. Bestuurder en passagier sloe gen met hun hoofden door de voorruit. Computer gestolen LEIDEN Uit een universi teitsgebouw aan de Hooi gracht is in de nacht van dinsdag op woensdag compu terapparatuur met een waar de van 10.000 gulden gesto len. De dieven kamen het gebouw binnen na het force ren van een ruit. Hechtenis verlengd LEIDEN De twee Leide- naars (yan 25 en 26 jaar oud), die worden verdacht een 21- jarige vrouw te hebben aan gerand, blijven tenminste tot 1 november in hechtenis. Dit heeft de Raadkamer gisteren besloten. De 25-jarige man zit in cel van het Leidse poli tiebureau, de 26-jarige is ter observatie opgenomen in het penitiair ziekenhuis in Den Haag. Hij voelde zich niet goed. Crisis leidt niet tot meer acties ENSCHEDE Er zijn tot nu toe geen aanwijzingen dat de economische crisis tot een toe nemend protestgedrag leidt. Het tegenovergestelde een groeiende apathie is even min aantoonbaar. Tot die slot som komt drs. E. Elsinga in zijn proefschrift „Politieke participatie in Nederland" waarop hij morgen promo veert tot doctor in de bestuurs kunde aan de TH Twente. El singa constateert dat het per centage politiek actieven in de Nederlandse samenleving niet erg hoog is. Minder dan 15 procent van de Nederlanders van 16 jaar en ouder zijn be trokken bij normale politieke activiteiten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3