Open markt laat vitale en levende kerk zien kerk en wereld WiUibrordvereniging blij met houding protestantse kerken bij pausbezoek Kerkelijke hulp voor Angola gevraagd CcidócSouAm >weer ACHTERGROND figidae €Wuwt DONDERDAG 17 OKTOBER 1985PAGIN JN Johannes Paulus II zeven jaar paus Uit alle delen van de wereld hebben Johannes Paulus II geluk wensen bereikt van kerkelijke en wereldlijke leiders ter gele genheid van het feit. dat hij zeven jaar geleden tot paus werd gekozen. Omdat woensdag de algemene audiëntie wordt ge houden konden ook pelgrims op het Sint Pietersplein hun ge lukwensen daarbij voegen. Johannes Paulus II. die op 18 mei van dit jaar 65 jaar oud is geworden, heeft tijdens zijn pontificaat 27 buitenlandse reizen gemaakt en 53 maal het Vaticaan verlaten voor een pastoraal bezoek aan een stad of streek in Italië. Komend weekeinde wordt hij voor zijn 54e binnenlandse reis op het eiland Sardinië verwacht. Bijbel in 1500 Afrikaanse talen De Verenigde Bijbelgenootschappen van Afrika hebben een plan ontvouwd om de bijbel in vijftienhonderd in Afrika ge sproken talen te laten vertalen. Het project vergt een investe ring van ongeveer 450 miljoen gulden, waarbij er rekening mee wordt gehouden dat elke taal zeven tot acht jaar vertaal werk eist. De bijbel is thans in 498 Afrikaanse talen gedrukt en er zitten nog 200 vertalingen aan te komen. Aangezien slechts 25 procent van de Afrikaanse bevolking geletterd is kunnen bijbelvertalingen een machtige rol spelen bij het leren lezen en schrijven van ongeletterden. Ter wille van dit doel streven de vertalers ernaar al te lange zinnen te vermijden en zo eenvou dig mogelijk tewerk te gaan. Het christendom is geen leer maar een bestaansvorm, het heeft geen professoren nodig maar getuigen. Soren Kierkegaard TIEN JAAR DIOCESAAN PASTORAAL CENTRUM NOORDWIJKERHOUT Kerk ter plaatse Plaats voor velen. Dit is het motto van het feest dat het bisdom Rotter dam zondag 20 oktober in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noord- wijkerhout gaat vieren rond het Diocesaan Pas toraal centrum, dat tien jaar bestaat. Tien jaar geleden kreeg drs. P. Noordermeer samen met de heer C. van Ruyven van bisschop Simonis de opdracht te beginnen met het Dioce saan Pastoraal Centrum, Uit het bescheiden begin is op merkelijk snel het grote cen trum voor de toerusting van leken gegroeid zoals het nu functioneert. De zaak werd goed aangepakt en geleid, maar even belangrijk was dat er na het Tweede Vaticaanse Concilie een duidelijke be hoefte was aan een dergelijk centrum: de gelovigen op wier eigen verantwoordelijk heid het .Concilie een beroep had gedaan, wilden ook graag aanpakken. Vele honderden vrijwilligers hebben inmiddels de ver schillende toerustingscursus sen gevolgd voor taken en functies en zijn sindsdien ac tief in de dekenaten en paro chies waar zij op hun beurt met vele anderen actief zijn. Enige honderden zijn op dit moment in training. Het in Rotterdam gevestigde DPC is als diensten verle nend instituut niet meer weg te denken uit het leven van het bisdom, aangezien de ge lovigen er in grote getale blijk van geven mee te wil len werken aan de opbouw van een kerk die ter plaatse van betekenis is. De feestdag in Noordwijker- hout begint 's morgens met een eucharistieviering voor genodigden waarin de bis schop van Rotterdam, mgr. R. Bar. voorgaat. Een viering uit dankbaarheid omdat uit het werk van het Diocesaan Pastoraal Centrum blijkt dat het bisdom Rotterdam een diocees is met zeer veel vitale en verantwoordelijke gelovi gen. De vitaliteit van het bisdom is 's middags zichtbaar op een Open markt van twee uur tot vijf uur 's middags' in Leeu wenhorst. Bij de tientallen kramen die in het hele com- "Gemeenschapsopbouw met vrijwilligers" is de titel van het werkboek voor pastores dat dezer dagen door het tienjarige DPC werd uitgegeven. Het kwam tot stand onder eindre dactie van directeur drs. P. Noordermeer en is het resultaat van een samenwerkingsproject met de Katholieke Theologi sche Hogeschool in Amsterdam. Door de inzet van vrijwilligers in een plaatselijke kerk ver andert ook de taak en de verantwoordelijkheid van een pas tor In speciale cursussen werden pastores vertrouwd ge maakt met het samenspel met leken-vrijwilligers. Het werkboek (ruim honderd pagina's) kwam tot stand door bijdragen en onderzoeken van prof. dr. P.G. van Hooijdonk, prof. drs. J.C.G. Braun OFM en dr. R.G. Scholten. Het is het eerste in zijn soort in katholiek Nederland. Omdat het wer ken met vrijwilligers een breed verschijnsel is geworden niet alleen in de katholieke kerk wordt verwacht dat het werkboek ook buiten het bisdom de aandact zal trekken. Het boekwerk is verkrijgbaar bij het DPC, Hang 8. Rotter dam. Tel. 010 - 14.82.13. plex staan opgesteld kan ie dereen kennis nemen van wat er leeft in het bisdom. Er zal onder meer informatie worden geboden over kate- cheseprojecten. wijkwerk, missie, werken met Islam- vrouwen, pastoraat in aRe mogelijke vormen, het be- drijfsapostolaat, vredes- en ontwikkelingswerk, hulp aan drugsverslaafden. Het is slechts een willekeurige en kleine greep uit het bonte di- akonale en missionaire ge heel dat de Kerk vandaag is. De dag in Leeuwenhorst wordt besloten met toespra ken door drs. W. van den Ende, pastoor in Rijswijk en J.G. Zuidgeest, vicaris-gene raal van het bisdom. Emilio Castro klaagt over afbraak kerken Roemenië In Roemenie, speciaal in de hoofdstad Boekarest, .moeten veel te veel kerkgebouwen wijken voor stadsdoorbraken en wegenaanleg. Tot die con clusie is de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken. Emilio Castro, geko men bij een pastoraal bezoek aan de vier Roemeense Ker ken die lid zijn van de We reldraad. Zijn algemene in druk is dat het „institutionele gezicht van de Kerk steeds meer afneemt" in de Roe samenleving. Naar Castro verklaart stijgt het aantal Roemenen dat be hoefte heeft aan een geeste lijk dak boven het hoofd, zo dat er alle aanleiding zou be staan nieuwe kerken te bou wen. In gesprekken met de kerkelijke leiders is hem dui delijk geworden dat er veel te weinig bijbels zijn in Roe menië. Naar zijn oordeel zou Emilio Castro. het een goed ding zijn „als de christelijke ervaring sterker zou worden ingepast in de nationale politiek van deze Oosteuropese staat". De houding van de protes tantse kerken tijdens het be zoek van paus Johannes Pau lus II aan Nederland werd gekenmerkt door zowel res pect voor de persoon en posi tie van de paus als door soli dariteit met de katholieke kerk in Nederland. Juist op basis van solidariteit met de katholieke kerk van Neder land maakten de woordvoer ders van deze kerken zich tot vertolkers van de „oecume nisch gevoelde nood van vele katholieke gelovigen". Dit constateert de vroegere algemeen secretaris van de Siui WiUibrordvereniging. drs. H.J. van Hout, in een in leiding bij het jaarverslag van zijn vereniging. De Wil- librordvereniging is het offi ciële adviesorgaan van de Nederlandse bisschoppen in zake oecumenische vraag stukken. Bisschoppelijke brief over oecumene laat nog op zich wachten De rooms-katholieke bisschoppenconferentie heeft besloten een interne discussie te houden over de oecumenische be trokkenheid van de katholieke Kerk in Nederland alvorens er verder wordt gewerkt aan de brief over de oecumene die twee jaar geleden werd aangekondigd. De brief was ooit be doeld als afscheidsgeschenk voor kardinaal Willebrands, maar door diens eerdere vertrek en door het bezoek van de paus werd het werk eraan vertraagd. Binnen de bisschoppe lijke commissie voor oecumene is inmiddels een eerste ver sie opgesteld door de Haarlemse hulpbisschop dr. J. Lescrau- waet, waarop een aantal personen en organisaties commen taar heeft geleverd. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Sint WiUibrordvereniging. Van Hout, die sinds kort werkt bij het Diocesaan Pas toraal Centrum van het bis dom Rotterdam, betwijfelt, of alle katholieken, aan wie de oecumene ter harte gaat, zich geheel en al kunnen herken nen in het antwoord dat de paus tijdens de oecumenische ontmoeting van 13 mei heeft gegeven op de vragen van de de protestantse kerken. Ve len zullen zich erover ver heugen dat de paus „de inzet van de katholieke kerk in de oecumenische roeping" heeft beschreven als „onherroepe lijk", aldus Van Hout. „Maar in tegenstelling tot de paus zal menigeen in de bestaande verschillen tussen de kerken niet langer een reden zien om elkaar buiten te sluiten uit de kerkelijke gemeen schap". Van Hout wijst erop dat vele katholieken met het Tweede Vaticaans Concilie van mening zijn dat alle christenen in de kern van hun geloof met elkaar over eenstemmen, en dat de ver schillen het gevolg zijn van de conclusies die afzonderlij ke kerken uit de geloofs waarheden trekken, vooral met betrekking tot de vol macht en de structuur van de kerk, zo schrijft Van Hout in zijn inleiding tot het jaarver slag van de WiUibrordvereni ging. Politie Nicaragua neemt tijdschrift kerk in beslag Nicaraguaanse veiligheidsbeambten hebben deze week door bezetting van de drukkerij van de rooms-katholieke kerk het verschijnen voorkomen van een nieuw tijdschrift. Monseigneur Bismarck Carballo zei dat een tiental agenten in militaire jeeps dinsdagochtend vroeg bij de kantoren in een oostelijke buitenwijk van Managua waren aangekomen, de in gang hadden geblokkeerd en iedereen het binnengaan hadden verhinderd. Carballo had zaterdag gezegd dat tienduizend exemplaren van een nieuw kerkblad dat "Iglesia" (Kerk) heet, door ambtenaren van de regering in beslag genomen waren. Volgens diplomatieke kringen had de redactie van het tijd schrift geweigerd zich aan censuur vooraf te onderwerpen, vereist krachtens de drie jaar geleden ingestelde staat van be leg 'met het oog op mogelijk rechtstreeks Amerikaans müitair ingrijpen'. Werkgroep Interkerkelijke Zieken-Activiteiten De werkgroep Interkerkelij ke Zieken Activiteiten in Den Haag is weer haar jaar lijkse campagne voor de wer ving van vrijwilligers begon nen die wekelijks enkele uren van hun tijd beschik baar wiUen stellen voor het bezoeken van zieken. Er is een groot tekort aan vrijwil ligers die de Haagse pastores terzijde willen staan bij hun werk. De werkgroep organiseert voor hen die wel interesse hebben voor dit werk maar er weinig ervaring mee heb ben, een begeleidingscursus van drie middagen, waarop zij enige toerusting krijgen voor het begeleiden van zie ken. Voor alle inlichtingen: mevr. F. v.d. Feltz-van Sasse van Ysselt. Ruychrocklaan 44, Den Haag, tel. 24.34.68 of mebvr. A. van Meerten-Van der heide, Thomsonlaan 137, Den Haag. tel. 65.28.67. J. van Slageren secretaris binnenland Zendingsraad Het bestuur van de Nederlandse Zendingsraad NZR heeft dr. J. van Slageren (51) benoemd tot secretaris binnenland. Dr. Van Slageren is Hervormd predikant te Amsterdam en werkte van 1963 tot 1974 als missionair predikant in Cameroun. In 1972 promoveerde hij te Leiden op een studie over de ontstaansge schiedenis van de Evangelische Kerk van Cameroun. Sinds 1974 diende hij de Hervormde Gemeente van de Bijlmermeer en van Amsterdam-West. Hij is tevens docent missiologie aan de protestantse theologische faculteit te Brussel. Boesak kan bestuur WARC niet voorzitten Ds. Allan Boesak zal de voor zittershamer niet kunnen hanteren als het bestuur van de Wereldbond van her vormde en gereformeerde Kerken (WARC) zaterdag 19 oktober bijeenkomt in New Delhi. De kleurlingenpredi kant is in september op borg tocht vrijgelaten onder voor waarde dat hij het gebied van Kaapstad niet mag verlaten. Omdat tegen ds. Boesak een proces wordt voorbereid we gens staatsondermijnende ac tiviteiten heeft hij zijn pas moeten afgeven zodat hij niet naar India kan reizen. Boe sak is in 1983 voorzitter van de WARC geworden, welke organisatie wereldwijd ker ken met in totaal 70 miljoen leden verenigt. Wereldpremière film in VN over Moeder Teresa In de zaal van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal op 26 oktober de wereldpremière plaatshebben van een film over Nobelprijswinnares Moeder Teresa uit Calcutta. Een woordvoerder van de VN zei gisteren dat het voor het eerst zou zijn dat in de zaal van de Assemblée een film zou worden vertoond. Moeder Teresa is voor de première uitgeno digd, maar het is niet bekend of zij komt. De film is gemaakt door de Britse regisseur Richard Attenbo- rough, maker van de recente film over Mahatma Gandhi.De in Albanië geboren zuster Teresa kreeg in 1979 de Nobelprijs voor de vrede, voor haar werk voor armen en zieken. Oplichter gaf zich voor bisschop uit Met de toezegging van ar beidsplaatsen bij de opgra vingen in Pompei en kerke lijke onderscheidingen heeft een man die zich voor bis schop uitgaf in de omgeving van Pompei ten zuiden van Napels mensen grote geldbe dragen afgezet. Een politiea gent in Sarno kwam de man op het spoor, zp berichtte gis teren het Italiaanse kerkelij ke persbureau CIC. Het gaat om Vittorio Maria Francesco- ni, die zich had uitgegeven voor orthodox titulair-bis- schop van Thessaloniki en die zijn slachtgffers de "Orde van Thessaloniki" in het vooruitzicht had gesteld. Be geleid door zijn particulier secretaris had "zijne hoog waardige excellentie" in het gebied rondom de Vesuvius contact gezocht met verte genwoordigers van de poli tieke en financiële wereld. De politieman uit Sarno, die de zwendelaar uiteindelijk pakte, was zelf voor ruim 7.150 gulden opgelicht. Aalmoezeniers teruggetrokken uit krijgsmacht Zuid-Afrika De katholieke kerk in Zuid- -Afrika trekt haar aalmoeze niers uit de krijgsmacht te rug. In een officiële verkla ring wordt erop gewezen dat de aalmoezeniers een militai re rang hebben en onderge schikt zijn aan de leiding van de strijdkrachten. Eenheden van het leger ondersteunen in. vele zwarte woongebieden de politie bij huiszoekingen en helpen de politie demon straties van zwarten de kop in te drukken. Daardoor ver liezen zwarten hun vertrou wen in de katholieke Kerk, aldus de verklaring. Onge veer 80 procent van de Zuid- afrikaanse rooms-katholie- ken is zwart. Begin dit jaar besloot de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika haar predi kanten uit de krijgsmacht te rug te trekken. Deze kerk voerde voor haar besluit de zelfde argumenten aan als de katholieke kerk nu. Voor directe hulp aan slachtoffers van de droogte en aan vluchtelingen in Angola is op korte termijn ten minste drie miljoen gulden nodig. Dat heeft de waarnemend directeur van de interkerkelijke hulporganisatie van de Wereldraad van Kerken (CICARWS), Ruud van Hoogevest, laten weten. De Angolese Raad van Evangelische Kerken (CAIE) heeft hem bericht over de wanhopige situatie in het land en het vaste besluit van de Kerken, de mensen niet in de steek te laten nu zij aan de rand van de afgrond staan. Een miljoen Angolezen hebben dringend behoefte aan voed sel, terwijl het aantal vluchtelingen zonder middelen van be staan zeker 750.000 bedraagt. Die laatsten zijn op de vlucht gejaagd door de voortdurende strijd tussen regeringsleger en opstandelingen. Ook in 1981 is al drie miljoen gulden gegeven voor aankoop van zaaigoed en allerhande benodigdheden om te kunnen overleven. Secretaris-generaal José Chipenda van CAIE heeft verklaard dat het er nu om gaat „kerken op te voeden in soli dariteit met mensen, voor wie Christus is gestorven opdat zij leven in overvloed mogen hebben". Parochiebestuur zet grafmakers op dood spoor Het bestuur van de rooms- -katholieke Tilburgse paro chie Noord-Oost heeft voor de weede keer in korte tijd een grafmaker ontslagen. De eerste grafmaker kreeg zijn congé omdat hij de pastoor te lijf zou zijn gegaan en het kerkhof had verwaarloosd. Kort geleden werd zijn op volger ontslagen omdat hij de graven niet diep genoeg zou maken, de poort niet achter zich dicht deed en onder werktijd klusjes voor ande ren opknapte. De ontslagene is het uiteraard met deze kri tiek niet eens. Volgens hem is het best mogelijk dat de werkelijke reden van zijn ontslag is dat het kerkbe stuur wil bezuinigen. Eerste inheemse bisschop in Australië De Australische Anglicaanse Kerk heeft haar eerste inheemse bisschop kunnen inhuldigen. De Aboriginal Arthur Malcolm heeft te Townsville de handen opgelegd gekregen van bis schoppen uit Australië en Oceanië en daarmee zijn ambt aan vaard. Vo «|ro< e r?i Overhaasting uit den boze end Na langdurig en zorgvuldig intern overleg heeft het net nog geen overeenstemming weten te bereiken ovi hoofdlijnen van een ontwerp tot wijziging van de euthar wetgeving. Binnen ons volk zijn sommigen heftig gekai gen elke versoepeling, maar het hoeft niemand te ve: dat daarover toch ernstig wordt nagedacht. Zowel de derheid als de meerderheid van de Staatscommissie nasie hebben immers geadviseerd tot enige vorm van wijziging, teneinde tot een betere regeling te komen, hoogst ernstig vraagstuk, waarbij weloverwogen te moet worden gegaan. Zeker in deze kwestie is overhaa uit den boze. Bij de Tweede Kamer ligt ondertussen een initiatief-! voorstel van D'66, dat een vrij ruime euthanasieregeling gelijk wil maken. Te ruim naar ons oordeel, omdat aan actief meewerken van medici aan euthanasie onvoldoj duidelijk de voorwaarde wordt gesteld, dat het naderen) venseinde van de patiënt door de ziekte onvermijdelij Een uitzichtloze noodsituatie alléén is onvoldoende ml Ook voor het CDA zit daar een van de belangrijkste punten en, naar gisteren bij de algemene beschouwii bleek, eveneens voor het kabinet. OMDAT de ministers van CDA en VVD er vooralsnog in zijn geslaagd tot een redelijk werkbaar compromis t« men, staat de VVD nu voor een dilemma. Moet deze het kabinet nog enige tijd gunnen of moet zij trachten eigen standpunt door te drukken? De VVD kan dat door mee te gaan met het voorstel van D'66 of door een initiatief-wetsontwerp in te dienen. We kunnen ons vooi lert dat de verleiding bij de liberalen erg groot is om nu, der het CDA en met behulp van de oppositie, zoveel moj j^"- van het eigen standpunt via een wetswijziging tot uitd^j^j king te brengen. ver dai V AN premier Lubbers hebben we gisteren echter de in Bej gekregen, dat de discussies binnen het kabinet zo diepg) pre zijn geweest, dat de VVD-ministers eigenlijk moreel plicht zijn door te gaan met dat overleg. Daarom zou N het kabinet nog enige tijd moeten gunnen om tot een uitgewerkt voorstel te komen. gei Het is immers nog maar net twee maanden geleden dl Staatscommissie Euthanasie na twee jaar beraad haar at uitbracht. En het gaat om een voor de mens hoogst belai) me ke zaak, een probleem waarover in onze samenlevingbel verschillend wordt gedacht en dat zeker niet overhaast, i du: juist weloverwogen tot oplossing moet worden gebri Daarom zou de VVD er verstandig aan doen niet direct! ter eigen standpunten aan te lopen, maar de ministers ii -w kabinet-Lubbers nog enige tijd te gunnen om tot een nit euthanasiewetgeving te komen. Schotel met haring, aardappel- en bietensalade koffievla Voor twee personen hebt u nodig: 1 eidooier, zout, pe per, 1 lepel azijn, mosterd- poeder), 2 dl olie, l/t tot 1 kg koude gekookte aardap pelen, uitje of sjalot, peter selie, (yoghurt), 250 g bie ten, 1 appel, kropje sla, 3 a 4 nieuwe haringen, 1 hard gekookt ei, (mierikswortel of knoflook), (brood); Vi liter gele vla (l/i liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker), 2 theelepels oploskof- fie, 1 lepel gemalen kokos. Maak mayonaise door eidooi er, zout, witte pepeer, azijn met fijne mosterd of mos terdpoeder te mengen. Voeg dan al roerende met mixer of garde) de olie druppelsge wijs toe. Maak de mayoi Q op smaak af met zou azijn. Zelfgemaakte n naise is fijner van smaal gekochte, maar bevat Cl „goedhouders" en is dak niet langer te bewaren r een kleine week (op keuj temperatuur, niet in de 1 kast). Snijd de aardappelen plakjes of blokjes en mei (J naar smaak met mayoi eventueel mayonaise yoghurt als het niet te n ,y tig mag zijn. Voeg kle 1 sneden ui of sjalot toe J-*11 fijngeknipte peterselie *e maak de salade af met pol peper en azijn. vei Ontvel of schil de biete te rasp ze. Kook rauwe bi del in weinig water met ve] gaar in een half uur en ze afkoelen. Meng de bi met grofgeraspte af mayonaise, azijn, zout, p 0Vl en mosterd. 8a; Leg blaadjes sla op een 5) ter tel met daarop de salades we garneerd met al of niet eei halveerde haringen en a pn Geef de rest van de m naise er apart bij, men\ desgewenst fijngeraspte j rikswortel of geperste k ,'.V< look door. Geef er evenw'j brood bij. ten JE Al baa Vriendelijk weekendweer DE BILT (KNMI) Het som bere weer houdt in elk geval nog een dag aan. Een zwakke stroming uit het noorden voert veel bewolking aan die boven de Noordzee ontstaat. Uit de bewolking valt af en toe mot regen. Even ten noordwesten van Schotland is drogere lucht aanwezig die onze kant op komt. Het is mogelijk dat deze morgen tegen of in de avond het noorden van ons land be reikt, zodat daar dan enkele opklaringen kunnen arrive ren. De komende nacht daalt de temperatuur tot een graad of 10. Morgenmiddag wordt het 13 graden. Het ziet ernaar uit dat de drogere lucht, die morgenavond het noorden van het land bereikt, zaterdag over het hele land uitstroomt. Daar om wordt voor het weekeinde vriendelijker weer verwacht met perioden met zon. 's Nachts wordt het dan wel kouder, maar overdag blijft de temperatuur rond de 13 gra den. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Frankrijk: Droog en tamelijk zonnig. In het noorden en midden toenemende kans op mist. Temperatuur in de mid dag van 14 graden in het noor den tot 19 graden aan de Ri- vièra. Alpengebied: Droog. Zaterdag vrij veel bewolking en zondag tamelijk zonnig. Middagtempe- ratuur in de dalen rond I3j m» den. Nul-graad-celsius-nii 198 van 2200 meter in Oostei tini tot 3000 meter in de Fil tinj Alpen. An dra Spanje en Portugal: Nu en 1 bewolking, ook perioden zon. Droog. MiddagtemJ we tuur van 18 graden in f noorden tot 23 graden in 1 zuiden. Italië en kust van Joegosl In het zuiden enkele onw buien. Elders perioden zon. Middagtemperatuur 16 graden in het noordei 24 graden op Sicilië. Weer Ma: Amsterdam Aberdeen *bew totregen 13 11 km PR

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2