Werkloosheid kan met 100.000dalen ★VOORF2,50.*i KANS OPF125.000,-. Stortvloed van kritiek op wetsvoorstel fusie scholen BON: DANKZU OPLEVING EN DEELTIJDARBEID Italiaans kabinet valt vrijwel zeker over kaping ken leestenboel in woning Oranje houdt schade beperkt Veelzijdig ^cicUe 0omcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Arnro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68,jaarf 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Donderdag 17 oktober 1985, 77e jaargang no. 23325 „Messiah" (1), Oratorium Georg Friedrich Handel, Ned. I, 22.20 uur. Ned. II, 21.30 uur documentaire over oorzaken en nasleep van vliegincident. BRT 1, 21.45 uur serie „Kracht van een vrouw". Duitsland 2, 23.05 uur film „Follow the fleet" met Fred Astaire en Ginger Rogers. Veel bewolking en af en toe motregen. Later op de dag en in het weekeinde opklaringen. Minimumtemperatuur om streeks 10 en middagtempera- tuur 13 graden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordwest. Zon op: 07.10, on der: 17.40; hoog water Schev.: 05.27 en 17.41; laag water: 01.14 en 13.24. Heuwe methode in rijd tegen tandbederf IjJMEGEN Er is een nieuwe bestrijdings- Hhode tegen tandbederf. Door met behulp 1 stroom de elektrische geleidbaarheid van 1tandglazuur te meten, kunnen tandartsen Idoorlaatbaarheid van dat tandglazuur be- jen. Nog vóór het ontstaan van tandbederf t daardoor mogelijk om die doorlaatbaar- van glazuur in noodzakelijke gevallen te Ijuceren met behulp van chemische opper- Iktebehandelingen, vergelijkbaar met het Ryleren van een auto. Dat blijkt uit onder- Me van de Nijmeegse chemicus drs. H. Kolberg, die daarop morgen promoveert. doormeten van het tandglazuur is nu al gelijk, het „tectyleren" binnen vijf tot tien r, aldus Scholberg. Snackbar gesloten na verkoop drugs aan elfjarigen ROTTERDAM De Rotterdam se snackbar 'Spoetnik' is gisteren op last van het College van B en W gesloten, omdat in het pand soft drugs (hasj en hennep) aan minderjarigen worden verkocht, in dit geval aan elfjarige kinde ren. Tegen de exploitant is vier keer proces-verbaal opgemaakt in verband met overtreding van de Opiumwet, maar de verkoop van soft drugs is niettemin door gegaan. Gebit op bureau reden voor ontslag NOTTINGHAM Blijkens een uitspraak van de Britse geschillen commissie is de 64-jarige Ronald Holmes vorig jaar, enkele maanden voordat hij met pensioen zou gaan, terecht ontslagen omdat hij her haaldelijk zijn gebit uit zijn mond haalde en dat op zijn kantoorbu reau liet liggen. Dat was een voor beeld van zijn merkwaardige en onbetrouwbare werkhouding, aldus een vertegenwoordiger van Hol mes' werkgever, het ministerie van defensie. Volgens Holmes zelf is er sprake geweest van ring tegen hem. Seksistische studenten toegelaten in Leiden LEIDEN Twee studenten in de psy chologie, aan wie de toegang tot de Vrije Universiteit in Amsterdam was ontzegd vanwege hun seksistisch ge drag tegenover vrouwelijke medestu denten, zullen wel worden toegelaten tot de Rijksuniversiteit Leiden. De stu dent in de geneeskunde, die om dezelf de reden de toegang tot de VU was ge weigerd, zal niet worden toegelaten omdat bij deze studierichting het maxi male aantal inschrijvingen is bereikt. Het Leidse college van bestuur zegt in het besluit van de VU geen aanleiding te zien de inschrijving te weigeren. Wel zullen nieuwe misdragingen aanleiding zijn tot maatregelen. aorgen cent uurder Union enzine TTERDAM prijzen van de iste brandstoffen anderen morgen gevolg van de irnationale note- gen i het open van de dol- F coers. Super- en male benzine "kden twee cent irte LaaIrder- De PriJzen IA. Tel. de zelftank- 130160. np komen dan per liter r super en 176 per liter voor male benzine, prijs van diepel- blijft onveran- td op 121,4 cent. sbrandolie en roleum worden cent goedkoper. rukte op ivieren oor laag ater ite rvindt hinder de lage water- nd. De rivieren daardoor veel aller dan nor- l, terwijl slechts geringe diep- mogelijk is. leidt tot extra ikte, omdat la- ïg over meer iepen moet wor- verdeeld. Bij bith werd gister- lag een stand 7.75 meter ge teerd, de laagste nd sinds 1976. ilgens Rijkswa- staat is door re- wal wat meer iter „onderweg". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers acht het heel wel mogelijk dat de werkloos heid de komende jaren, ondanks de stijging van het arbeidsaanbod, gelei delijk verder vermindert. Het Centraal Planbureau acht een daling in 1986 onwaarschijnlijk, maar Lubbers voorziet in plaats van een teruggang met 60.000 werklozen, die zich dit jaar voordeed, de ko mende tijd zelfs een jaar lijkse daling met 100.000. Volgens Lubbers is zo'n taak- I stelling zeker geen „luchtfiet serij" als zij wordt gedragen door werkgevers en werkne- "D'n forse daling kan i derde toegeschreven worden aan de economische I groei, die hoger is dan men denkt. Als de dalende aardgas baten buiten beschouwing blij- t ven, groeit de economie thans al met 2,5 tot 3 procent, ver klaarde de premier gisteren in de Kamer. Voor tweederde deel moet de j daling van de werkloosheid komen van meer deeltijdwerk en een verdere werktijdver korting, waarvoor „een geza menlijke krachtsinspanning" moet worden geleverd. Daar toe uitgedaagd door oppositie leider Den Uyl zei Lubbers gisteren dat volgend jaar een i minstens twee procent Overleg tussen de fractieleiders bat over de miljoenennota. bereikt moet worden. In de miljoenennota gaat het kabinet nog uit van de één procent die ook door het Planbureau is voorspeld. Lubbers zei daar gisteren over: „Die een pro cent is niet ons beleid. Dat is te mager, gezien de grote aantal len mensen die nog werk zoe- van de regeringspartijen. Nijpels en Oe Vries, tijdens het kamerde- De premier weigerde echter in te gaan op Den Uyls verzoek dan ook een verhoogde atv- doelstelling op te nemen in de begroting. Volgens de PvdA- leider werkt het noemen van één procent atv „buitenge woon ontmoedigend" in de richting van de vakbeweging ti worst van loonsverbetering" krijgt voor gehangen. Den Uyl beschul digde het kabinet ervan de verkorting van de werktijd op zijn beloop te laten. De PvdA- leider sprak van „een kleine ramp die straks een grote zal blijken te zijn". Pag. 3: Lubbers acht atv tot 32 uur overbodig Yan onze correspondent Cees Manders) >ME De kaping van Achille Lauro heeft in tlië een politieke crisis .orzaakt, die vrijwel ;er het einde betekent de regering Craxi. trwacht wordt dat pre- er Craxi vanavond het w van zijn kabinet lat indienen bij president issiga. begon gistermiddag, dat de Republikeinse partij h had teruggetrokken uit de ilitie. Volgens de Republi- inen heeft Craxi zich te slap [enover het internationale es: Palestijnse) terrorisme gesteld. eoretisch kan Bettino Craxi ït de vier resterende partijen iristen-democraten, socialis- sociaal-democraten en li- ralen) doorgaan, want sa- ïn hebben ze nog net een eerderheid in het parlement, aar de christen-democraten willen geen parlementaire stemming over de manier waarop de regering de kaping van het cruiseschip Achille Lauro heeft aangepakt, omdat zo'n stemming slechts zou aan tonen welke parlementariërs voor of tegen Amerika zijn. Craxi heeft zich bij die wens van de grootste partij in de coalitie moeten neerlegen. De kans bestaat overigens, dat Craxi vanavond al opdracht krijgt een nieuw kabinet te vormen. Bij nieuwe coalitie- -onderhandelingen tussen de vijf partijen van de oude coali tie zouden de meningsver schillen kunnen worden bijge legd. Het kabinet Craxi is een van de langstlevende Italiaan se kabinetten van na de oor log. EN HAAG Levende vo- lspinnen, krabben, vleer- uizen, hagedissen en een ïestijnrat trof de Haagse po- ie gisteren rond het middag- aan in een etagewoning in B-wnSf Haagse binnenstad. Een jk wepvrieskist vol dode, inge st woren beesten is in beslag ge- >men. De 29-jarige eigenares van deze bescheiden exoti- ie beestenboel kreeg een ioces-verbaal in verband met 'ertreding van de Wet Be- reigde Uitheemse Diersoor- 'T, de Destructie- en de Na tuurbeschermingswet. De politie besloot tot een con trole na tips dat zich in de be wuste woning talloze dieren ophielden. De levende exem plaren liet de politie onge moeid, aangezien de Haagse vrouw haar ongebruikelijke huisdieren voldoende te eten gaf en bovendien had gezorgd voor geschikte huisvesting van de beesten. Alleen een hout duif, die met een gebroken vleugel rondhuppelde, is mee genomen en ondergebracht in het Haags Dierencentrum. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond'nabezorgd. BRUSSEL De eerste pre- -Mexicobotsing tussen België en Nederland heeft in het sta dion van Anderlecht hardere botsingen op het veld opgele verd dan op de tribunes, waad de supportersgroepen scherp gescheiden waren. De grootste klap deelde Wim Kieft uit aan zichzelf en aan het Nederland se voetbal, toen hij reeds in het prille begin van de door de Belgen met slechts 1-0 gewon nen wedstrijd tegenstander Frank Vercauteren een slag in het gezicht gaf. De aanvaller van Pisa kreeg ogenblikkelijk de rode kaart en zal zeker ont breken in de return op 20 no vember in de Kuip te Rotter dam. In deze voor Oranje laat ste kans zich te kwalificeren voor het WK in Mexico zal ook Marco van Basten niet van de partij kunnen zijn we gens een sinds gisteren over matig bezit aan gele kaarten. Dat Oranje nog meetelt dankt het puur aan het met tien man keihard werken tegen elf Bel gische voetballers die vergaten een paar kleine onderbrekin gen voldoende om het veld schoon te krijgen van door Hollandse fans teruggeworpen „cadeauballen". De Nederlan ders zongen uit volle borst: „Oh, wat zijn die Belgen dom", uiting gevend aan hun onbe grip over het gratis beschik baar gestelde stoormateriaal. HM! Pag 9: Leo Beenhakker: „De Deze klap in het gezicht van Frank Vercauteren levert Wim Belgen zijn in paniek ge- Kieft de rode kaart op. raakt, niet wij". (Van onze parlementarie re dactie) DEN HAAG De giste ren door staatssecretaris Ginjaar (Onderwijs) uitge brachte fusie- en ophef- fingswet voor het voortge zet onderwijs, heeft zowel onder de Tweede- Ka merfracties als bij de on derwijsbonden een stort vloed van kritiek teweeg gebracht. Ook de rege ringsfracties zijn aller minst tevreden over de wijze waarop in het voort gezet onderwijs 85 miljoen gulden wordt bezuinigd. De onderwijsbonden zijn in alle staten en vrezen een „kaalslag en koude sanering" in het voortgezet onderwijs, als de voorgestelde verhoging van de opheffingsnorm wordt uit gevoerd. Die houdt in dat tot 1991 een school 45 leerlingen per leerjaar moet hebben "en daarna 60 leerlingen. Voldoet een school niet aan die eis, dan moet deze fuseren met een an dere school en als dat niet lukt, moet de school worden opgeheven. CDA-woordvoerster mevrouw Kraaijeveld-Wouters is „te leurgesteld" en haar VVD-col- lega Franssen is evenmin te vreden. Beide fracties eisen een lagere opheffingsnorm voor plattelandsgebieden. Wat de liberalen betreft moet die norm naar 30 leerlingen wor den verlaagd. De voorgestelde norm van 45 leerlingen per leerjaar, zonder feitelijke on- heffingsmogelijkheden, biedt volgens het CDA onvoldoende waarborgen. De bewindslieden wekken volgens het CDA de „indruk van willekeur", om dat een financiële onderbou wing van de geraamde 58 mil joen opbrengst ontbreekt. De PvdA meent dat elke onder wijskundige onderbouwing ontbreekt. De partij is „veront waardigd" dat de bewindslie den na drie jaar van afwach ten nu ineens haast willen ma- ken met de invoering van de wet. Pag 4: Voortgezet onderwijs schudt op grondvesten (ADVERTENTIE DE STERRENSHOW van de Vara komt weer op de tv. Woensdag 30 oktober a.s. is de eerste keer. Daarna elke drie weken op woens dag. Met Willem Ruis en kandidaten. Met grote artiesten. En kunt thuis meespelen. Loten koopt u voor f 2,50 bij alle postkantoren, bij Centra verskruideniers en C-1000 voordeel markten en de meeste D.A. drogisten. Met kans op ruim 2900 prijzen per uitzending. Van f25,- tot f 125.000,-. Die kans is elke dag te koop. DE STERRENSHOWGAATMENSEN'N KANS GEVEN. Enorme heroïnevangst in Oostenrijks hotel WENEN Met het oprollen van een internationale bende van drugssmokkelaars en de inbeslag neming van 60,5 kilo heroïne heeft de Oostenrijkse politie de grootste vangst ooit in Europa gedaan. Bij de actie van de politie in een gere nommeerd hotel in Wenen werden gisteravond zeventien Iraniërs, van wie er al zes werden gezocht, en vier Afghanen gearresteerd. De he roïne zou op de zwarte markt een bedrag van ruim 115 miljoen gul den hebben opgebracht. Het groot ste deel was bestemd voor de Vere nigde Staten. Gemeente Leiden omzeilt verbod op VUT-uitkering LEIDEN De ambtenaren van de gemeente Leiden krijgen ondanks een verbod van minister J. Rietkerk toch de vut-uitkering. Leiden is niet van plan zich iets van het ver bod aan te trekken, omdat de ambtenaren loon hebben ingeleverd om de uitkering mo gelijk te maken. Leiden denkt door een truc waar het college van B en W overigens' nog wel toe moet besluiten het verbod van Rietkerk te kunnen omzeilen: de gemeente wil gebruik maken van de mogelijkheid amb tenaren een individuele gratificatie te geven. Pag 13: „Vut-uitkering voorkomt gedwon gen ontslagen" Heinekenontvoerder krijgt twaalf jaar AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam heeft bij verstek de man die door sommigen wordt beschouwd als het brein achter de ge ruchtmakende onvoering van Heineken tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het hof acht afpersing en weder rechtelijke vrijheidsberoving door de 31-jarige F. M. bewe zen. De Amsterdamse recht bank veroordeelde de ontvoer der vorig jaar tot een zelfde straf. De zaak werd bij verstek behandeld, omdat M. vorig jaar is ontsnapt uit het Pieter Baan Centrum in Utrecht, waar hij psychiatrisch werd onderzocht. Sindsdien is hij spoorloos. pagina 2 en de strip Friemels op pagina 3 ligt uiteraard een wereld van verschil. Beide dingep horen toch in onze krant thuis, al worden ze door de Sommigen lezen ze allebei, anderen maar één van de twee, weer anderen geven de voorkeur aan heel iets anders in de krant. Want er staan dagelijks voldoende rubrieken en onderdelen in, die de lezer houvast bieden en waar ze het eerst naar grijpen. Dat is nu juist wat de Leidse Courant zo aantrekkelijk ziet: een veelzijdiger bant is er niet. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ider postzegel opsturen naar iuanl, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek j om een pmekbonnement worden geweigerd. CU wS*£ekLe6oiuant i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1