-JcidócSou^cmt 9 „VUT-uitkering voorkomt gedwongen ontslagen" ^eidse Kruis vereniging daar voor ïieuwc start STAD OMGEVING Nieuwe brug voor de Waag DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 PAGINA 13 •j ■g jnieuw vrouwen fngerand DEN Een 20-jarig Leids meisje (nnacht om kwart voor twee op de e Vest lastiggevallen door een on- - 30-jarige man. Het meisje, dat |e fiets reed, werd ter hoogte van Jan vossen steeg gepasseerd door fietser die haar onzedelijk betast- - zou nog een Leidse vrouw zijn 'gevallen, maar hiervan is geen ifte gedaan. De politie vermoedt le ongeveer 30-jarige man ook de r is van een aanranding in de •nbrugsteeg, maandagavond om negen. Hierbij werd een 19-jarig meisje van haar fiets getrokken. Nachtelijk werk stilgelegd LEIDEN De politie heeft vannacht om drie uur een einde gemaakt aan werkzaamheden op een bouwterrein aan de Zoe- terwoudseweg. Er werd opge treden naar aanleiding van veel klachten over geluidsoverlast. De eerste klachten kwamen om half twaalf binnen, de klagers verkeerden in de veronderstel ling dat er met motoren werd geerossed, maar men was bezig met het egaliseren van funda menten van een vleeskoelings- bedrijf dat daar in hoog tempo wordt gebouwd. De bouwer heeft vergunning om 's nachts door te werken. Arrestantje ontsnapt LEIDEN Een 14-jarige arrestant is gistermiddag uit het politiebureau aan de Zonneveldstraat ontsnapt. Het Leid se jongetje werd op de binnenplaats naar een auto gebracht, maar plotseling zag hij kans onder een naar beneden bewegende roldeur door te glippen. Hij is spoorloos. De jongen, een zeer goede bekende van de politie, werd in de nacht van maandag op dinsdag in de kraag gevat toen hij wilde inbreken in een pand aan de Herengracht. Omdat alle cellen van het Leidse politiebureau vol waren, werd hij opgesloten in Lei derdorp. Gisterochtend werd hij voor verhoor naar Leiden gebracht. Na dit verhoor ontsnapte hij. Schilder breekt been LEIDEN Een 38- jarige schilder uit Rijnsburg is gister middag met vermoe delijk een gebroken been naar het AZL gebracht nadat hij omstreeks drie uur op de Langebrug van een steiger was ge vallen. De man stapte Leidenaar even rijk LEIDEN De 23-jarige Leidenaar Wiggert de Jong heeft zich een' paar dagen bijna-miljonair mogen noemen. Het saldo op zijn rekening werd deze week plotseling uitgebreid met het lie ve sommetje van 900.000 gulden. Om dat hij meespeelt in de Duitse lotto dacht Wiggert de hoofdprijs te hebben gewonnen. Een onderzoek van zijn vader leerde dat de gulle gever echter in een andere hoek moest worden gezocht. Het geld was bestemd voor een verzekerings maatschappij in Nijmegen en was door de bankgirocentrale per vergissing op de rekening van de Leidenaar gestort. Deze heeft de negen ton inmiddels aan de rechtmatige eigenaar doen toeko- Niek Hoek uit Weteringbrug wint Strontrace WORKUM/WARMOND Schipper Niek Hoek uit Weteringbrug is de glo rieuze winnaar geworden van de twaalfde Strontrace Workum-War- mond-Workum. Om half twaalf liep Hoek al met zijn 15.67 meter lange „Ludgerdina Smeltekop" de haven van Workum binnen. Een half uur later ar riveerde Kees Koornstra met zijn „De Eenvoud" in Workum en nog een kwartier later kwam de „eeuwige win naar" Age Bandstra met zijn „Hoop op Welvaart" aan. Als vierde eindigde de winnaar van vorig jaar en Nederlandse Kampioen Skütjèssïlen, „Hollandse Nieuwe" van Maaike Woeilinga. Het opvallende is dat deze vier schepen een dag eerder bij het keerpunt in Warmond ook al dicht bij elkaar lagen. Kees Koornstra leidde toen dit viertal door respectievelijk Niek Hoek, Age Bandstra en Maaike Woei linga. Tijdens de terugtocht over Am sterdam zijn dus Hoek en Koornstra van ligging verwisseld. Dat zij samen met Bandstra en Woelinga de goede route hadden gekozen, bleek gisteren duidelijk. Leo Ligtenberg die met zijn „De Onderneming" uit Vijfhuizen in Warmond als eerste zijn zakken koe mest loste en een fles Kaagwater van burgemeester mevrouw Hendrickx kreeg, was vanochtend nog steeds niet in de haven van Workum gearriveerd. Hij was naar Warmond gevaren over Amsterdam en kreeg op de terugweg op de Ringvaart naar Hillegom de wind pal tegen. De anderen hadden op de heenweg geprofiteerd van de wind kracht 5 op het IJsselmeer. GEMEENTE LEIDEN TROTSEERT VERBOD MINISTER RIETKERK: ;(Vervolg van voorpagina) LEIDEN De gemeente f,eiden is al jaren met ïiinister J. Rietkerk van binnenlandse zaken in He slag om de VUT-uit kering. Rietkerk wil de itimuleringsuitkering l| liet toestaan, onder meer bmdat Leiden daarmee e veel zou afwijken van ïetgeen in andere ge- neenten gebruikelijk is, I naar Leiden meent dat :ijn ambtenaren recht lebben op de uitkering. )e gewraakte uitkering ïoudt in dat de betrokken ambtenaar 200 gulden netto krijgt voor elke maand, die hij eerder dan zijn 65ste met VUT gaat. Met de VUT gaan is mogelijk vanaf 56 jaar of wanneer men er 40 dienstja ren op heeft zitten. In ruil hiervoor zagen de ambtena ren af van andere tegemoet komingen/zoals het douceur- L achtste jaarwed de dienst op 65- jarige leeftijd zou worden verlaten. De regeling werd op 1 januari 1983 van kracht. „We hebben de regeling on der meer ingevoerd om het hoofd te kunnen bieden aan alle bezuinigingen, die het kabinet ons oplegt. De rege ling heeft gedwongen ontsla gen voorkomen en boven dien hebben we afspraken gemaakt met de vakbonden. Door het optreden van de minister krijgt de onderhan delingsvrijheid van een ge meente steeds minder in houd", aldus een woordvoer der van de gemeente. Leiden rekende erop dat to taal enkele tientallen ambte naren van de regeling ge bruik zouden maken. Op die manier zou de doorstroming in het ambtelijke apparaat bevorderd worden. Rietkerk liet in de loop van 1983 echter weten niet ak koord te kunnen gaan met de regeling. Rietkerk vond niet alleen dat Leiden teveel af week van de arbeidsvoor waarden in andere gemeen ten. Bovendien zou Leiden het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds die het sa laris van de ambtenaar tij dens de VUT-periode voor zijn rekening neemt teveel op kosten jagen door het met vervroegd pensioen gaan zo zeer te bevorderen. Rietkerk liet ook een aantal .andere gemeenten, die als werkgever een vergelijkbare regeling met de vakbonden hadden getroffen, weten niet te kunnen instemmen met de VUT-uitkering. Gemeenten als Hilversum en Arnhem besloten van de uitkering af te zien, maar Leiden zette door. Ook toen Rietkerk een procedure begon tot vernieti ging van de Leidse VUT-uit kering. Daartoe moet onder meer de Raad van State ge hoord worden. „De Raad van State heeft formeel nog niets van zich laten horen, maar uit ambtelijke kring hebben wij al vernomen dat de Raad van State het met de minister eens is", aldus een woord voerder van de gemeente Leiden. Leiden verliest het gevecht dus uiteindelijk, ware het niet dat een gemeente het recht heeft een ambtenaar een individuele gratificatie te geven. Door van dat recht gebruik te maken, maar dan elke ambtenaar die ver vroegd met pensioen 'gaat een dergelijke gratificatie te ge ven, zou de Leidse VUT-re- geling in de praktijk toch ge heel volgens de oorspronke lijke intentie uitgevoerd kun nen worden. „Wij gaan ervan uit dat het ministerie van binnenlandse zaken niet elke individuele uitkering van elke gemeente gaat zitten na- vlooien", meent de woord voerder van de gemeente. Hij wijst er op dat nog niet alle mogelijk voor- en nade len van een dergelijke truc op een rijtje zijn gezet en dat dus nog niet vastligt dat de Leiden de individuele gratifi catie gaat gebruiken om het verbod van Rietkerk te kun nen negeren. Mocht alsnog van de truc worden afgezien dan zullen de ambtenaren die in het verleden al een beroep heb ben gedaan op de VUT-rege- ling toch de formele VUT- uitkering van enkele honder den of duizenden guldens krijgen. Volgens de woord voerder van de gemeente heeft het ministerie van bin nenlandse zaken laten weten in die gevallen de uitkering niet terug te zullen draaien. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zegt in een reactie op de Leidse plannen dat „er waarschijnlijk weinig aan te doen is". „Als de gemeente raad geen formele regeling hierover vaststelt en Leiden binnen de bepalingen rond om de gratificaties blijft, kunnen we hier niet tegen optreden". MARCEL GELAUFF mmmm n%C'iSM C"i V ?-'■ Een ontwerp voor de nieuwe brug, vervaardigd door de gemeentelijke afdeling Bruggen. LEIDEN Er komt een nieu we definitieve brug voor de. Waag over de Rijn. De huidige brug die zes jaar geleden als noodbrug werd aangelegd zal worden afgebroken. Voor de nieuwe brug zijn vijf ontwer pen gemaakt. Deze ontwerpen worden woensdag 30 oktober door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bespro ken. Drie ontwerpen zijn door gemeentelijke afdeling brug gen gemaakt, de andere twee zijn afkomstig van de Leidse ontwerpers M.T. Alexander en E.J. Vriezen. voor een dpfinitieve brug bij de Waag gemaakt. Tegen dit plan was vanuit de Rijksdienst voor de Monumentenzorg veel weerstand. De brug met tui- paal zou het historische karak ter van het Waaghoofd te veel aantasten. De gemeente en de Rijksdienst voerden daarna vijf jaar strijd over de brug. Door een uitspraak van de Kroon werd duidelijk dat er wel een brug mocht komen voor de Waag, maar zonder tuipaal. Over de uitgangspun ten voor de nieuwe brug zijn beide partijen het nu wel eens. Zo moet de nieuwe brug zo ge bouwd worden dat het Waag hoofd herkenbaar blijft en mag de bevestigingsconstructie niet domineren. Ook zou het open karakter van dat stuk Rijn niet veel aangetast mogen worden. De vijf brugontwer pen zijn daarom allen vrij slank van opzet. Uit verkeerstellingen blijkt dat de noodbrug ligt zeer in tensief wordt. De brug werd destijds aangelegd in verband met werkzaamheden aan de riolering en nieuwe walmuren aan Vismarkt en Aalmarkt. Winkeliers drongen er daarna op aan dat de brug zou blijven. Vorig jaar werd de noodbrug nog voor 50.000 gulden opge knapt. OGELIJK NIEUWBOUW CHTER VREDESKERK IDEN De Kruisvere- ing Leiden maakt zich jvoor een nieuwe start, t het per 1 oktober in- iren van de avondzorg de startblokken overi- (s al verlaten, maar er it nog meer op het pro- mma. Zo wordt onder pr geijverd voor de stelling van een coör- jator/directeur. De ver ging moet bovendien meer gedemocrati- pde structuur krijgen, pal automatisering wor- ingevoerd en er rdt gestreefd naar pwbouw. De kruisver- ging, die ook al betrok- 1 is bij de bouw van het Dndheidscentrum in Morskwartier, heeft dat laatste betreft het laten vallen op een akliggend terrein ach- de Vredeskerk. Met ïeente en provincie den hierover momen onderhandelingen ge- rd. enstaande houdt overigens in dat de kruisvereniging ifgelopen jaren heeft stilge- i, zo benadrukt de heer de Koning. Als bestuurs las hij nauw betrokken bij fusie tussen het Wit-Gele het Oranje-Groene het Groene Kruis, in 1969 aarzelend werd in- en in 1972 definitief zijn l in de Stichting Inter- Leiden vond. Per. 1 janu- 85 werd de stichting ver- d in een vereniging, de ise Kruisvereniging, de samensmelting in 1972 d de Stad op deeld en moest de zaak organi satorisch «op poten gezet. „We hadden niet eens een staf", herinnert De Koning zich. Er moesten nieuwe vestigingen komen en oude gebouwen worden hersteld. „We zitten nog midden in deze ontwikke ling" meent De Koning, die op 1 augustus van dit j^ar het be stuur verliet. Bij de Leidse vereniging zijn dertig wijkverpleegkundigen, zes wijkziekenverzorgenden, drie hoofdwijkverpleegkundi gen en negen verpleegkundi gen voor de avondzorg werk zaam. Met de rest van de me dewerkers komt het perso neelsbestand op tachtig perso nen. Er wordt gewerkt vanuit drie zogenaamde basiseenhe den, Noord/Merenwijk, Zuid- Oost/Binnenstad en Zuid-- West/Morskwartier/Stevens- hof. Daarbij owrdt gebruik ge maakt van elf consultatiebu reaus. De medewerkers van de kruisvereniging gaan op ver zoek de wijk in en verrichten bij de mensen thuis hun ver pleegkundige werkzaamhe den. Verder is er een dagelijks spreekuur en is een 24 uurs bereikbaarheidsdienst inge steld. De „zorggebieden" waarop de vereniging zich beweegt, zijn legio. Revalidatie, reuma, on cologische begeleiding, diabe tes, cara, hart- en vaatziekten en bejaardenzorg zijn zaken waar men zich mee bezig houdt. Verder is de vereniging actief op terreinen als gezond heidsvoorlichting, opvoeding, worden cursussen ziekenver zorging en zwangerschaps- gymnastiek gegeven, zijn er gespreksgroepen voor ouders van kinderen van nul tot vier jaar oud en worden verplee- gartikelen uitgeleend. Hoofd- wijkverpleegkundige me vrouw M.E. Beishuizen geeft „De Leidse Kruisvereniging wil zijn eigen beleid bepalen", zegt voprzitter E.A. Vork, derde van links op de fQt0. Vork zit rond de tafel met van links naar rechts bestuurslid R.O. Aalbersberg, hoofd-wijkverpleegkundige M.E. Beishuizen en oud-bestuurslid P.P. de Koning. aan dat het voeren van over leg, de eerstelijnssamenwer- king een belangrijk onderdeel is van de werkzaamheden. Zo moeten intensieve contacten worden onderhouden met zie kenhuizen, huisartsen en an dere instellingen en is ook on derling overleg onmisbaar voor de continuïteit van de De kruisvereniging beschikt over elf gebouwen. Enkele daarvan zijn sterk verouderd en vormen een kostenverho gende factor. Nieuwbouw is in sommige gevallen de beste op lossing. Met een mogelijk nieuw gebouw achter de Vre deskerk wordt onder meer re kening gehouden met de ont wikkelingen in Roomburg waar in de toekomst huizen zullen worden gebouwd. In dit nieuwe onderkomen zou ook het centrale magazijn kunnen worden gevestigd. Dit bevindt zich momenteel in het pand van de kruisvereniging aan de Middelweg 38, maar gezien de parkeermoeilijkheden zou een verhuizing niet onwenselijk zijn, legt de heer E.A. Vork, voorzitter van de kruisvereni ging, uit. Democratisch lijk jonge bestuursleden is nog minder dan twee jaar in func tie. Vork verklaart dat het om een tijdelijke oplossing gaat, hij werd nog gevraagd als be stuurslid voor de stichting (de Kruisvereniging adverteerde ook om bestuursleden), maar in de toekomst moet het be stuur door de leden worden gekozen. Voorzitter Vork en de zijnen staan voor de taak de democratisering (de leden raadstructuur) in te voeren. In drie wijken worden door de leden van de kruisvereniging ledenraden gekozen. Elke wijk kiest tien personen voor de le denraad, zodat er, als er ge noeg belangstelling bestaat, een ledenraad van dertig per sonen ontstaat. Uit deze leden raad moet het bestuur worden gekozen. De verkiezingen voor de ledenraden starten in fe bruari 1986. „Wij blijven zitten tot dat gebeurd is", zegt Vork. Hij sluit niet uit dat hij en an dere huidige bestuursleden zich herkiesbaar stellen voor het nieuwe bestuur. De taken van de bestuursleden worden steeds omvangrijker, verzucht Vork. Hij heeft een volledige baan in het onder wijs, maar moet daarbij ook als een soort manager van de kruisvereniging optreden. De voorzitter vindt het absoluut noodzakelijk dat er op korte termijn een directeur wordt aangesteld. Vork zegt dat hij wordt bestookt met notities. „Ik denk dat ik zo'n 60 centi meter papier per maand krijg", vertelt hij. Zonder di recteur is het volgens Vork heel moeilijk om gelijke tred te houden met de laatste ont wikkelingen. „Op provinciaal en landelijk niveau loopt men harder dan wij". Het geld voor een directeur moet komen van de Provincia le Kruisvereniging. Deze pro vinciale kruisvereniging, die de plaatselijke kruisverenigin gen moet ondersteunen, staat de laatste tijd ter discussie. Zo willen de plaatselijke vereni gingen meer armslag krijgen en meer invloed op het pro vinciaal beleid kunnen uitoe fenen. „Wij willen als Leidse Kruisvereniging een eigen be leid voeren, momenteel is dat onmogelijk", betoogt Vork. Hij vindt dat de structuur van de Provinciale Kruisvereniging (een kantoor hiervan bevindt zich op de Vondellaan in Lei den) niet helemaal „safe" zit, maar voegt eraan toe dat hij toch blij is met de provinciale ondersteuning op het gebied van bijvoorbeeld de bouwplan- EKO De Kruisvereniging Leiden is een zogenaamde Erkende Kruis Organisatie (EKO) Een EKO krijgt zijn geld sinds 1980 in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), voorheen werden de kruisverenigingen gesubisi- dieerd door de gemeente, pro vincie en het rijk. In Leiden is het Ziekenfonds Leiden, Al phen en Omstreken de geld schieter. van de plaatselijke kruisvereniging. Verder beta len de 12 a 13.000 leden van de Leidse vereniging 41,50 con tributie per jaar, maar het me rendeel van dit geld gaat naar het ziekenfonds. Van elke be taalde contributie mag men één rijksdaalder zelf houden. Voor 1980 waren de kruisvere nigingen redelijk zelfstandig, maar na dat jaar werd de grip van de overheid groter. Dé druk op de kruisverenigin gen neemt toe nu de overheid uit bezuinigingsoogpunt heeft besloten dat het beter is dat patiënten eerder het zieken huis verlaten en bejaarden minder snel in een bejaarden tehuis belanden, maar beter thuis kunnen worden ver zorgd. Voeg daarbij de pas in gevoerde avondzorg en het ex tra werk is verklaard. Meer geld staat er niet tegenover, de kruisverenigingen krijgen vol gend jaar niet de normale vier procent volumegroei, maar slechts twee procent. „Minder meer geld dus", concludeert voorzitter Vork. KEES VAN HERPEN binnenstad. Wethouder J. Peters zal een inleiding hou den. Tijdens het forum wordt onder meer de verkeerssitua tie in de Breestraat aan de orde gesteld. De bijeenkomst begint om acht uur en de toe gang is gratis. Polen Film In het Kerkgebouw van de Baptistengemeente wordt zondag 20 oktober de film The Prodi val" gedraaid. De film beschrijft de lotgevallen van Greg Stuart die verstrikt raakt in sex en drugs. De voorstelling begint om acht Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 kan morgen avond vanaf acht uur bingo worden gespeeld. ENFB De ENFB houdt donderdag 24 oktober een forum over de verkeersproblematiek in de De Pools-Nederlandse Kultu- rele Vereniging start binnen kort met een cursus Pools voor beginners. De cursus be staat uit twintig lessen van anderhalf uur en heeft plaats op woensdagavond. Nadere inlichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar: 215268. KNOV-spreekuur Het KNOV houdt maandag avond 21 oktober weer een spreekuur voor ondernemers in het midden- en kleinbe drijf in het pand In den Ver gulden Turk aan de Steen- straat. Het spreekuur begint om acht uur. De algemene najaarsvergadering van de Leidse afdeling en de vereni gingsraad heeft plaats op 18 november in het Antonius Economisch wel en wee „Dansstudio Chris van Weerden", Hooglandsekerk- gracht 42, is opgeheven. Aan Vree wijkstraat 3 is ge vestigd: „Fred. C. Meijer Pro ducties", redactionele en lay out techn. verzorging van pe riodieken, vormgeving en re lations. Aan Gruttohoek 12 is geves tigd: „Linja", het geven van lessen in textiele technieken. Aan Lange Mare 44 a is ge vestigd: Jim's Bloemen", bloemschikbedrijf, kleinhan del in bloemen en planten. Aan Plantsoen 107 is geves tigd: „Gomera B.V.", Beheer- Beleggingsmij. Aan Meijerskade 15 is geves tigd: „Eurowica B.V.", het ver strekken van fiscale, financ. en bedrijfsorg. adviezen aan bedrijven. Aan Meijerskade 15 is geves tigd: „Werca Holding B.V.", houdstermij. Aan Stadspolderweg 25 is gevestigd: „Houtwaren en tim merbedrijf C.G.B.", het ver vaardigen van- en de groot- en kleinhandel in ramen, deuren en kozijnen. „Naval- and Dredging Cons. Nadrecön B.V." en „Nadrecon Pensioen B.V.", Nieuwe Rijn 18, zijn verplaatst naar Hoofd dorp. „J H. Vogelenzang wo- „T.M.NiC.-Studio" (graf. ontwerpen), H. v. Woerden- straat 73, is verplaatst naar Den Haag. Aan Topaaslaan 15 is geves tigd: „Procog Beheer B.V.", het beheren van haar eigen aand. kap. De Handelsnaam van het cafébedrijf „De Theetuin", Morsweg 186, is gewijzigd in: Lunchcafé „De Knik". „C. K. A. van Dijk, groot handel in- oosterse tapijten enz.", Condorhorst 65, is opge heven. Vestiging van het koffiehuis De Poort, Haven 52, is niet Aan Bachstraat 7 is geves tigd: Van Dooren en Partners C.V., adviesbureau voor org. problematische, marketing- en management-vraagstukken. Aan Verbeekstraat 11. is ge vestigd: Bruins Werving en Selectie B.V., het verz. van consultancy werkzaamheden m.n. de werving en selectie diensten. Aan Groenesteeg 63 is ge vestigd: Pakmed, handel in verpakkingsmat. van med. ar tikelen. Aan St. Jacobsgracht 8 is ge vestigd: Adm.kantoor Oost-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13