Gorbatsjov: Maximumleeftijd voor partijfunctionarissen •Je Afrikaanse ♦oer is een vrouw VS sluiten optreden tegen Abbas niet uit Amerika voelt zich alleen in strijd tegen terrorisme ichter van rte ongedeerd" Kapitein Titanic inzet burenruzie PAGIN TENLAND EeULjeSou/urnt WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 PAGINA 5 ;oje(|" ALVADOR De Salvadoraanse schop Arturo Rivera y Damas bliek "«eft etekent gemal g heef er g ledei overi en 1 voor van president Napoleon Duarte r' tsel is toegebracht door de guerril- grs die haar hebben ontvoerd. Ines ipe Duarte Duran, de 35-jarige lochter van de president, en een vriendin, Ana Cecilia Villeda, op 10 september ontvoerd. De Iers hebben in ruil voor Duarte's de vrijlating geëist van 34 gevan- bellenleiders en sympathisanten, heeft zijn drie andere dochters en jinkinderen uit vrees voor meer ingen naar de VS gestuurd. Hoessein eens met afgelasten gesprek LONDEN Koning Hoessein van Jorda nië heeft gisteren zijn instemming betuigd met het afgelasten van het gesprek tussen de Britse regering en twee PLO-vertegen- woordigers. Hoessein, die momenteel een bezoek brengt aan Groot-Brittanië, waj eertijds degene die premier Thatcher over haalde te gaan praten met de Palestijns- /Jordaanse delegatie. Maar volgens Hoes sein heeft een van de twee PLO-leden zich niet aan de gemaakte afspraken gehouden De Britse minister van buitenlandse zaken Howe, heeft gisteren ontkend dat Washing ton 4>ok maar enige druk op Londen heefi uitgeoefend om het gesprek geen doorgang te laten vinden. Berichten daarover noem de hij „absolute nonsens". HOMOSEXUELE GEVANGENEN INT GRUS DENVER In het huis van bewa ring in Denver (VS) dragen ver dachten van zware misdrijven groe ne kleren. Blauw is de kleur voor hen die lichte misdrijven hebben be gaan. Homosexuelen dragen grijs. Volgens de gevangenisautoriteiten is deze kleurcodering nodig om de ge vangenen makkelijker herkenbaar te maken als ze op een plaats zijn in de gevangenis waar ze niet mogen komen. Homogroepen hebben de kleurcodering in de gevangenis fel veroordeeld. Volgens hen leidt de maatregel tot meer spanning in een toch al vijandige omgeving. „Moord op Gandhi gevolg van familievete" NEW DELHI De verdediging in het proces over de moord op Indira Gandhi heeft gisteren geëist dat de aanklager gegevens moet verstrekker* over een Zwitserse bankrekening van de ver moorde premier en de teruggaven van haar inkomstenbelasting. Ook wil de verdediging inzage in haar testament. De advocaat wil aantonen dat er sprake is van een familievete, die heeft geleid tot de moord op Indira Gandhi, deze maand precies een jaar geleden. Vol gens hem zijn de ware moordenaars van de Indiase premier niet de vier sikhs, die nu beschuldigd worden, maar moeten de daders in de omgeving van* de vermoorde premier worden gezocht. Lijk Klinghoffer geïdentificeerd WASHINGTON/DAMASCUS Het lijk dat afgelopen maandag op het strand van de Syrische stad Tartus werd gevonden, is ge ïdentificeerd als dat van de 69-ja- rige -Amerikaan Leon Klinghof fer. De invalide Amerikaan werd vorige week tijdens de kaping van de Achille Lauro doodge schoten en vervolgens met rol stoel en al overboord gezet. Het lijk van Leon Klinghoffer ver toonde „twee wonden die waar schijnlijk door kogels zijn veroor zaakt", aldus de Amerikaanse woordvoerder in Washington. Knesset beperkt rechten Arabisch parlementslid JERUZALEM Het Israëlische parlements lid Mohammed Miary heelt nog maar een be perkte parlementaire onschendbaarheid. Een speciale commissie in de Knesset, het Israëli sche parlement, heeft met 39 stemmen voor en 22 tegen een resolutie aangenomen waarin Miary wordt verboden om in het openbaar te spreken. Bovendien kan hij gearresteerd wor den. Miary, een advocaat, is fractieleider van de Joods-Arabisch Progressieve Lijst en is voorstander van vredesgesprekken met de PLO. Rechtse Knesset-leden wilden maatre gelen tegen hem, omdat hij pro-Palestijnse verklaringen had afgelegd in februari ter herdenking van de bij een bomaanslag omge komen burgemeester van Hebron, EX-PREMIER TICHONOV (80) MET PENSIOEN GESTUURD MOSKOU Sovjetleider Michaïl Gorbatsjov heeft gisteren één der laatsten van de oude garde in het Kremlin, de 80-jarige ex- -premier Nikolai Ticho- nov, met pensioen ge stuurd. Hij voegde weer iemand uit zijn „economi sche kring" toe aan de top van het Kremlin. Tijdens een plenaire zitting van het centraal comité van de communistische partij werd Nikolai Talizin (56) benoemd als hoofd voor staatsplanning en als lid van het Poltiburo zonder stemrecht. De oude garde is nu drastisch uitgedund, zowel door het overlijden van hoogbejaarde leiders als door het besluit van Gorbatsjov om veel oudere le den van het Politburo te ver vangen door jongeren. Het Po litburo kent nog maar twee vertegenwoordigers van de oude generatie: president An drei Gromyko en de 71-jarige Viktor Grisjin. Een grote verandering is ook de instelling van een maxi mumleeftijd voor een aantal leidinggevende functies. Uit Sovjet-bron werd een leeftijds grens genoemd van 65 jaar voor leden van het centraal comité, die geen deel uitma ken van belangrijke organen zoals het Politburo of het par tijsecretariaat. De introductie van een maximumleeftijd zou Gorbatsjov in staat stellen in grijpende veranderingen bin nen het centraal comité door te voeren. In februari '86 wor den tijdens het 27e partijcon gres de leden van het centraal comité voor een yolgende pe riode van vijf jaar gekozen. Gorbatsjov oefende gisteren scherpe kritiek uit op de vol gens hem „ongegronde fanta- siëen" in het verleden, toen de communistische partij de koers van de Sovjet-Unie voor de rest van de eeuw uitstippelde. Het centrale comité hechtte zijn goedkeuring aan een vijf jarenplan tot 1990. Details wa ren niet beschikbaar, maar uit de toespraak van partijleider Gorbatsjov valt op te maken dat de nieuwe vijfjarenplan nen mikken op een industriële groei voor de komende vijftien jaar, die gelijk moet zijn aan de groei die sinds de revolutie van 1917 is behaald. Gorbats jov zei dat de produktieverho- ging in de komende vijf jaar nagestreefd zal worden door de produktiviteit te verhogen. LDVOEDSELDAG OVER ROL VAN DE VROUW ?ids' de ?idsv< (i ekenii van d|_ ^Honger is Arbeit" vBoIitiek 'obleem rwacL indeifoodhulp is op korte en iMnijn een vereiste, lij delar zal niet leiden tot iljardpdamentele verande- remidgen in het systeem n op de wereld-voedsel- remiejtrziening. Honger is per(j politiek probleem, I bjjf ten diepste vraagt 91een wijziging van htsverhoudingen op lal, nationaal en in- metpationaal niveau", de Raad van Ker- in een verklaring het voedselvraag- in verband met •Idvoedseldag, die laag wordt gehou- „De deskundig technologie en de jeefsheid van het tot \>rden van de wereld i en een belangrijk van de oplossing het wereldvoedsel- igstuk. Vrouwen n dainen daarbij een be Jgrijke plaats in te nen, gelet op hun te rol in de land- w en voedselpro- ;tie van de Derde >reld", aldus de Raad onder meer een op- \p doet tot aanpassing het koopgedrag 'oorbeeld Derde reldkoffie) en tot in van noodfondsen. LEIDEN Toegang tot grond, technologie en kredieten. Zelfbeschik king over de inkomsten en erkenning van de rol die wordt gespeeld in de voedselproduktie. Vrou wen in Derde Wereldlan den weten over het alge meen heel goed wat zij willen om hun economi sche positie te verbeteren. Het is de taak van over heden en het internatio naal bedrijfsleven om daar op in te spelen; een lange weg dus. In het Tropenmuseum in Am sterdam werd vandaag een discussie-bijeenkomst gehou den in het kader van Wereld- voedseldag. Onderwerp van gesprek: de rol van de vrouw in de voedselvoorziening in ontwikkelingslanden. Dr. Joke Schrijvers, hoofdmede werker culturele antropologie aan de Rijksuniversiteit Lei den, liet er in haar inleiding geen twijfel over bestaan dat de vrouwen, met name in Afrika, verantwoordelijk zijn voor het dagelijks voedsel. „Vrouwen moeten de maaltijd bereiden en opdienen. Dat zie je hier in de westerse wereld ook. Maar in Afrika moeten vrouwen de grondstoffen veelal zelf kweken. Niks win kel op de hoek. Daarbij komt nog dat water vaak van kilo meters ver moet worden .ge haald en hout uit de wijde omgeving bij elkaar wordt ge sprokkeld". Dat neemt niet weg dat Joke Schrijvers „het nergens op vindt slaan" wanneer wordt gezegd dat de Afrikaanse vrouwen alles moeten doen, terwijl de mannen van onder een boom toekijken. De man nen bewerken het land, kap pen de bomen, beplanten ae velden of ze zijn weggetrok ken om in de mijnen of an dersoortige industrie te wer ken. Hongerloontje Het probleem zit dus niet zo zeer in de verdeling van het werk (hoewel men er wel vanuit gaat dat vrouwen het zwaarder hebben, gezien de bijkomende zorg voor de kin deren), maar eerder in het feit dat arbeid van mannen als zodanig wordt erkend (en betaald) en het werk van vrouwen niet. Vrouwen hou den zich overigens niet alleen bezig met de kleinschalige (dagelijkse) voedselvoorzie ning. Ook het werk op de gro te plantages is voor een be langrijk deel in handen van vrouwen. Als dagloners, die tevreden moeten zijn met een tiende gedeelte van wat een man verdient. Die grootschal veelal met teelten bestemd zijn voor de export, slokken in veel Derde-Werel- landen goede grond en ar beidskrachten op, maar ko men de voedselvoorziening van het land niet ten goede noch de positie van de vrouw, die voorheen de belangrijkste voedselproducent was, aldus Schrijvers. Zo zijn bijvoor beeld de beste gronden in Tanzania bestemd voor de ka- toenproduktie en die in Nica ragua voor de koffieproduk- tie. Dr. Joke Schrijvers, cultureel antropoloog: „Vrouwen weten heel goed dat met de tradities gebroken moet worden". ROCKGROEPEN WINNEN HONGERPRIJS 1985 Live Aid en Band Aid, twee groepen van rocksterren die mil joenen dollars hebben bijeengebracht ter verlichting van de honger in Afrika, hebben president Reagans „Wereld Zonder Honger"-prijzen van 1985 ontvangen. De onderscheidingen, die worden toegekend onder auspiciën van het U.S. Agency for In ternational Development (AID), werden gisteren aan negen in dividuele personen en groepen aangeboden tijdens een plech tigheid op Capitol Hill in Washington. Geld nodig „Ik beweer niet dat groot schalige projecten niet zouden mogen worden uitgevoerd", aldus Joke Schrijvers. „Men sen hebben geld nodig en overheden buitenlandse valu ta. Maar waarom verdienen mannen dan tien keer zoveel als de vrouwen? Mannen heb ben toch al eërder de neiging het inkomen uit te geven aan statusgoederen; vrouwen den ken aan hun kinderen, voed sel, de hoognodige reparatie aan het dak". Om in deze situatie verande ring te brengen moet volgens Joke Schrivers een einde ko men aan „de diepgewortelde westerse opvatting, dat de vrouw de kostwinner moet helpen, maar zichzelf geen in komen hoeft te verschaffen. Dat is een negentiende eeuws idee, dat wij lang geleden hebben geëxporteerd en dat nog steeds standhoudt. Maar wanneer een kind honger heeft, gaat het naar de moe der. Die kan het geen eten ge ven, omdat zij de hele dag voor een hongerloontje op een plantage heeft gewerkt en niet genoeg geld heeft om eten van te kopen. Tijd, geld of grond om het voedsel zelf te kweken heeft zij in dat ge val evenmin". Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking zou daar om, volgens Schrijvers, voor Nederlandse projecten waar bij het bedrijfsleven wordt in geschakeld, voorwaarden moeten stellen die leiden tot een verbetering van de positie van de vrouw. JOOS PERSOON DJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Gil „Zo zomompelde smidje Verholen, n dek stond. „Is dót nu Boecograd. Een E]: ige, eeuwenoude stad..., dat wèlmaar i; 'en lijkt me hier niet zo bijster vrolijk...." nieuwsgierige inwoners schuifelden in- we^ schoorvoetend naderbij en het vreemde j0£lat ze allemaal een klein vlagje in de hand le p «1. Soms hieven ze dat vlagje zwakjes p >g en hieven het kreetje aan: „Oerah voor Btali 0,utie! Lang leve Nicolagonië!" Het zag toe n-e' niet z0 er9 overtu'9end uit en daar- de smid: „Waarom roepen jullie ei- „Oerah voor de revolutie"? Is er soms ie?" Een progressief gekleed persoon irn aar voren en antwoordde nijdig: „Dat f» we roepen, want anders krijgen we van litieke politie op onze kop. Eerlijk gezegd n we liever een lekkere boterham met worst, want we rammelen allemaal van de hon ger!" „Hou je mond toch, Iswan!" siste een oud heertje. „Als de president je hoort! Daar komt zijn auto nèt aan!" „De president inte resseert me geen klap!" gromde Iswan. „Mij in teresseert alleen een lekkere boterham met worst!" Voor alle zekerheid zocht Iswan ech ter tóch zijn toevlucht in een lege kist, die toe- valiig op de kade stond. Zodoende werd hij niet opgemerkt door president Cunrath Allmrouwer, die trouwens wel iets ónders aan zijn hoofd had. Vief sprong hij uit zijn auto en met getrokken sabel stormde hij de loopplank van de onder zeeër op. Smidje Verholen zwaaide hem een geestdriftig welkom toe, doch daar had de pre sident geen oog voor. „Héla, Polnyckl Waar blijf je nou met je Sjeems Pond?" riep hij uit. LONDEN Toen Edward John Smith kapitein werd van de eerste onzinkbare oceaanstomer „Titanic", gaf zijn trotse geboorteplaats Stoke-on-Trent in Midden-En- geland hem een bronzen standbeeld. Nadat de Titanic op zijn eerste reis was gezonken, wilde men in Stoke- -on-Trent niets meer van hem weten en schonk het in ongenade gevallen standbeeld aan de naburige gemeen-, te Lichfield. Daar kijkt de metalen kapitein al 71 jaar aan tegen de plaatselijke kerk. Maar sinds het wrak van de Titanic onlangs is gelokaliseerd en er gedacht wordt aan berging, praat men in Stoke-on-Trent weer over zijn verstoten zoon. De vroede vaderen zijn van mening dat het plaatselijke toerisme door het standbeeld een ex tra attractie rijker zou kunnen worden. Maar Lichfield wil kapitein Smith nu niet meer kwijt. In de controver se zou het laatste woord wel eens kunnen zijn .aan het ministerie van milieu, want intussen is het beeld een werkstuk van de vrouw van de onfortuinlijke poolvor- ser Robert Scott tot historisch monument verklaard, dat alleen met de hoogste toestemming verplaatst mag worden. WASHINGTON De Verenigde Staten sluiten een militaire actie om de Palestijnse leider Abu Ab bas in handen te krijgen niet uit. Dat heeft de Amerikaanse minister van justitie, Edwin Meese, ver klaard. De VS beschou wen Abbas als de kwade genius achter de kaping van het Italiaanse cruise schip Achille Lauro. Was hington is woedend op Italië en Joegoslavië, om dat beide landen Abbas ondanks een Amerikaans uitleveringsverzoek onge hinderd hebben laten gaan. Meese zei dat geheel afhanke lijk van de omstandigheden een actie zoals tegen de vier kapers mogelijk is. Washing ton heeft verklaard over „overtuigend" bewijsmateriaal te beschikken om Abbas aan te kunnen houden. Dat mate riaal is inmiddels aan een rechtbank in Washington voorgelegd. De Israëlische in lichtingendienst zou de VS van dienst zijn geweest bij het vergaren van het materiaal, waaronder boodschappen tus sen de kapers en Abbas, die overigens nog steeds ontkent dat hij bij de kaping betrokken is geweest. Geen excuus President Reagan meent dat de VS Egypte geen excuses hoeven aan te bieden voor de onderschepping van het Egyp tisch verkeersvliegtuig met de kapers. „Ik heb gedaan wat ik moest doen", zei Reagan op vragen van journalisten. Giste ren eiste president Moebarak van Egypte dat Reagan in het openbaar „aan alle Egyptena- ren" ziin verontschuldigingen aanbiedt Koers verlegd Het Amerikaans cruiseschip Pacific Princess heeft het af gelopen weekeinde een stop van 36 uur in de Egyptische havenstad Alexandrie afgelast. De kapitein van het schip, dat furore maakte in de Ameri kaanse televisieserie „Love Boat", besloot de haven te mij den omdat hij vreesde voor de veiligheid van de passagiers tijdens het maken van uitstap jes in Egypte. Italië In Rome doet premier Craxi verwoede pogingen de val van zijn regeringscoalitie te voor komen. De wijze waarop de premier de kaping van het Ita liaanse cruiseschip Achille Lauro heeft behandeld, heeft binnen het kabinet een crisis doen ontstaan. Met name het laten gaan van Abu Abbas is minister van defensie Giovan ni Spadolini in het verkeerde keelgat geschoten. Vandaag zullen de beide ministers el kaar spreken, in een poging het onderlinge vertrouwen te herstellen. De coalitieregering van premier Craxi trad in au gustus 1983 aan en is inmid dels een van de langstlevende kabinetten in het na-oorlogse Italië. WASHINGTON Ame rika heeft waarschijnlijk te vroeg feest gevierd. De algemene juichstemming over de onderschepping van het Egyptische vlieg tuig met de kapers van de Achille Lauro had' blijk baar het zicht op het cy nisme van de wereldpoli tiek vertroebeld. Nu die realiteit is doorgedrongen, zit Amerika met de kater. Het land voelt zich alleen in de strijd tegen het ter rorisme. En vooralsnog zijn er weinig aanwijzin gen, dat het zelfbeklag zal overgaan in zelfonder zoek. Uit alles blijkt dat de regering Reagan werkelijk heeft ge dacht dat het voor de rephter slepen van terroristen vol doende nobel was, om de steun van „alle beschaafde landen" te krijgen. In Amerikaanse ogen was het verschil tussen goed en kwaad voldoende dui delijk. En nu blijken in andere landen (bijvoorbeeld Egypte, Italië en Joegoslavië) heel an dere interpretaties te bestaan van goed en kwaad. Genuan ceerdere visies, sterk verwe ven ook met eigenbelang en dus in Amerikaanse ogen corrupter, minder verheven dan de onbaatzuchti ge houding van de VS tegen over terreur. Het waren alle maal reacties die in Amerika meer nog op ongeloof dan op boosheid stuitten. Het neo-conservatisme en pa triottisme, die sedert ongeveer twee jaar in de VS domineren, zijn nog niet op hun retour. In dat klimaat blijven degenen in Washington die de eigen Ame rikaanse regering onnozelheid of schijnheiligheid durven te verwijten, uiterst zeldzaam. Weinigen herinneren dezer dagen aan de kaping van het TWA-vliegtuig afgelopen zo mer, toen president Reagan de hulp aanvaardde van presi dent Assad van Syrië, die te voren altijd door Reagan was verguisd als sponsor van ter reur. Toen was er een hoger doel dan terroristen arreste ren: Amerikaanse gijzelaars vrijkrijgen. Men moest de voorbije etma len goed zoeken in een gezag hebbend blad als de New York Times, om een zinnetje te vin den waarin begrip werd ge vraagd voor het feit dat de Is raëlische anti-terreuracties in de Arabische wereld ook als terreur worden ervaren. Al leen in de radicale pers in Amerika wordt de relatie ge legd met de (indirecte) „Ame rikaanse terreur" in Nicaragua en met de weigering van Was hington de internationale rechtspraak over dit onder werp te aanvaarden. De beduchtheid in de VS voor kritiek op dergelijke tegen strijdigheden in het beleid, moet verregaand hebben bijge dragen tot de illusie, dat ande re landen de VS onvoorwaar delijk zouden volgen bij de terreurbestrijding. Intussen staan zowel Reagan als minister van buitenlandse zaken Shultz voor een onmo gelijke opgave. In eigen land moeten zij het succes van de actie oogsten, maar tegelijker tijd de relatie repareren met de landen die Uncle Sam zo hebben teleurgesteld. Met name op het State Department realiseert men zich het gevaar, dat Egypte weer in radicale moslimhanden valt, in Italië „links" aan de macht komt en Joegoslavië zijn „westerse" brugfunctie in de marxistische wereld kwijtraakt. Weinigen in Amerika betwij felen dat president Reagans Heilige Oorlog tegen het terro risme is ingegeven door op rechte emotie over walgelijke misdaden. Maar zelfs aan die misdaden kunnen keerzijden zitten. Zó hard is de interna tionale politieke werkelijk heid, die Amerika in al zijn nationale trots uit het oog had verloren. Man breekt huis in kwartier tijd af ENUMCLAW Een inwoner van de staat Washington, Kree Kirkman die kwaad was om dat zijn vrouw een eis tot echt scheiding had ingediend, heeft de echtelijke woning van 85.000 dollar in vijftien minu ten gesloopt. Op het moment dat mevrouw Kirkman, ge waarschuwd door een buur vrouw, arriveerde, was het huis al met de grond gelijkge maakt en manlief verdwenen. Kirkman is pas later aange houden, omdat hij de televisie journalist zou hebben aange vallen die de zaak was komen filmen. Kirkman was kort voor zijn actie een sloopver gunning gaan halen op het ge meentehuis.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5