Kerk in de DDR groeit weer Ccidóc TAFEL Brief Ratzinger mogelijk hinderpaal bij erkenning van Mariënburggroep Sektenrapport is „gemiste kans IN kerk wereld beroepingen >weer LI ACHTERGROND fieidóeSotwant WOENSDAG 16 OKTOBER 198SPAGIM Katholiekendag in Japan Om de evangelisering van cultuur en samenleving nieuw élan te geven 2al in 1987 voor de eerste maal in Japan een Katholie kendag worden gehouden. Er zijn in Japan thans ongeveer 417.000 rooms-katholieken, wat neerkomt op 0.34 procent van de bevolking. De meeste gelovigen wonen in de stedelijke ge bieden van Nagasaki en Tokio. In de Japanse Rooms-Katholieke Kerk zijn 1.838 priesters werkzaam, van wie 419 tot de inheemse diocesane clerus beho ren. Van de 1.359 ordeleden stammen 415 uit Japan zelf. Ver der zijn er 208 Japanse en 138 buitenlandse broeders en 6.074 Japanse en 615 buitenlandse zusters. Afrikaanse paus ligt in de rede' „Dat gezien de ontwikkelingen in de Wereldkerk één der vol gende pausen Afrikaan zal zijn, ligt geheel in de rede". Dat verklaarde bisschop John Olorunfemi Onaiyekan. van het dio cees Ilorin in Nigeria, op een in het Duitse Freiburg gehouden persgesprek. De ionge Afrikaanse Kerk beleeft volgens hem haar lentetijd en beziet zonder door allerlei tradities te worden overbelast met groot optimisme de toekomst. Daarom be schouwt hij een Afrikaanse paus als een noodzakelijk comple ment op wat al gaande is in de RK Kerk. De mens is wijs zolang hij de waarheid zoekt; zodra hij meent ze gevonden te hebben is hij een dwaas DEN HAAG De Ne derlandse bisschoppen conferentie heeft vorig jaar juli een brief ont vangen van kardinaal Ratzinger. hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, waarin deze de Neder landse bisschoppenconfe rentie maant aan de op vattingen van Mariën burggroep zoals neerge legd in het manifest "Getuigen van de geest die in ons leeft" in over eenstemming te brengen met de officiële leer van de katholieke kerk. De brief is ter sprake geko men in het overleg tussen vertegenwoordigers van het episcopaat en vertegenwoor digers van de Mariënburg groep. Deze streeft er naar als vereniging van kritische maar loyale katholieken bin- Volgens prof. Staal, voorzit ter van de Mariënburggroep. was uit het overleg met se cretaris-generaal Van Mun ster van de kerkprovincie en hulpbisschop Lescrauwaet eind vorige maand gebleken dat er geen hinderpalen meer waren voor het predikaat "géén bezwaar" van de kant van de Nederlandse bischop- pen. Prof. Staal vindt overi gens dat de Nederlandse bis schoppen mans genoeg zijn om zelf een beslissing inzake de erkenning te nemen. Het openbaar maken van de brief van kardinaal Ratzinger ziet hij echter als een aanwijzing dat er personen zijn binnen of rond het episcopaat die op deze manier willen verhinde ren dat de erkenning alsnog gegeven wordt. De brief werd gisteren gepubliceerd in het behoudsgezinde Ka tholiek Nieuwsblad. Staal noemt het ronduit "unfair" datop deze wijze geageerd wordt tegen de Mariënburg groep. De bisschoppen, die gisteren in vergadering bijeen waren, zullen binnenkort een afron dend gesprek hebben met de Mariënburgvereniging over het verlenen van het predi- rol heeft Kardinaal Ratzinger kaat geen bezwaar. Van de kant van het secretariaat van de katholieke kerkprovincie wilde men niet meedelen of gisteren de brief van Ratzin ger bij de behandeling i aanvraag nog gespeeld. Deken J» Bijl van Tilburg, die eveneens deel uitmaakt van de Mariënburggroep. wijst er nog op dat men on derscheid moet maken tussen een vereniging waar het episcopaat geheel achter gaat staan en een een vereniging waar men "geen bezxwaar" tegen heeft. Volgens deken Bijl kent de Italiaanse bis schoppenconferentie voor dit soort situaties veel duidelij kere reglementen, zodat con flicten vermeden worden. Norbertijn: kerk wordt te centralistisch Het centralistisch denken in de kerk neemt te grote aan. Dat vindt pater Marcel van der Ven, generaal-ob overste van de orde der Norbertijnen. Pater Van der Ven hoopt dat tijdens de komende bijzondere bisschoppen synode een evenwicht „zal worden gevonden tus sen hiërarchische kerk en kerken die een lokale kleur heb ben". Van der Ven toonde zich ongelukkig met de uitspraken van kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofs leer, die volgens Van der Ven „een erg hiërarchisch beeld schetst van de kerk, een beeld waarin de leken onderaan BLANKE KERK ZUID-AFRIKA: Burgerlijke ongehoorzaamheid soms geoorloofd De commissie voor leerstellige en moderne vraagstukken van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika meent dat burgerlijke ongehoorzaamheid „in bepaalde geval len" met een beroep op de bijbel te rechtvaardigen is. Volgens de commissie is burgerlijke ongehoorzaamheid geoorloofd als na onderhandelingen blijkt dat de vertegenwoordigers van de staat er niet van afzien inbreuk te maken op Gods woord. De NG-Kerk, die het apartheidsbeleid steunt, heeft tot nu toe ge hoorzaamheid aan de regering een „bijbels gebod" genoemd. KERKEN: De bijzondere de Tweede Kafner, die zich heeft beziggehouden met een onderzoek naar sekten in Ne derland. heeft zich vertild aan beschouwingen over de positie van de godsdienst en levensovertuiging in de wet geving en in het beleid van de overheid. Dat is het oordeel van het In terkerkelijk Contact in Over heidszaken (CIO) over het onderzoekrapport „Overheid en nieuwe religieuze bewe gingen". In het CIO werken 18 christelijke en joodse kerkgenootschappen samen. Het zit het CIO dwars dat een subcommissie van de commissie voor volksgezond heid zich in staat achtte volksgezondheids- zowel als juridische aspecten te onder zoeken Werkwijze en resultaat van het onderzoek kunnen vol gens het CIO niet door de beugel, omdat de kwestie be handeling vereist vanuit di verse disciplines. Bronnen en informatie uit de kerken zijn ongebruikt gela ten, waardoor het rapport een „gemiste kans" is gewor den. Het CIO vindt het spijtig dat de commissie niet heeft door zien dat de overheid voor waarden dient te scheppen voor de vrijheid van gods dienst. De overheid heeft die vrijheid niet alleen te waar borgen, maar ookvte bevorde ren. Te vaak worden volgens het CIO aanspraken van ker ken terzijde gelegd met een ten onrechte uitgebracht be roep op de scheiding tussen te beoordelen, kerk en staat. Zuidafrikaanse Mi jnraad wil rectificatie van Wereldraad De Mijnraad in Zuid-Afrika heeft heftig geprotesteerd tegen berichtgeving van de Raad van Kerken in Genève over do- norbloed van Zuidafrikaanse zwarte mijnwerkers en wil rec tificatie in het blad „Urban Rural Mission", waarin de berich ten waren geplaatst. Volgens de Wereldraad zou bloed van zwarten worden afge nomen onder het voorwendsel dat het wordt gebruikt bij mij nongevallen. In werkelijkheid echter wordt het bloed ver kocht aan Japan, aldus de Wereldraad. In een brief aan de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Emilio Castro, noemt de Mijnraad de berichtgeving vol strekt onjuist. Niet alleen het aantal mijnwerkers dat bloeddo nor zou zijn, klopt niet, evenmin de vermeldde hoeveelheden bloed die worden verzameld. Er is geen sprake van export van bloed naar Japan; een deel van het overschot aan albu- minen (bepaalde eiwitten in het bloed) wordt naar het buiten land verkocht, aldus de Mijnraad. De beschuldiging dat het bloeddonorschap verplicht zou zijn, ontkent de Mijnraad Jan J. van Capelleveen) Christenen in de Duitse De mocratische Republiek (DDR) stellen zich niet lan ger als wat bange, tweede rangs burgers op die zich in de hoekje laten wegdrukken. Dat bleek tijdens het tweede Oostdüitse bijbelcongres, dat eind september in Görlitz aan de Poolse grens werd ge houden. Meer dan een meter hoge, met de hand geschilderde plakkaten op kerken en ker kelijke gebouwen riepen de inwoners van het stadje op te leven met de bijbel. Hoewel de bijbelgenootschap pen in de DDR van oor sprong de protestantse ker ken dienden, was dit bijbel- congres oecumenisch van op zet. Naar grootte van de ver schillende kerkgemeen- schasppen was vastgesteld hoeveel deelnemers iedere kerk mocht sturen. Veel meer mensen hadden willen komen, maar Görlitz kon maar 360 deelnemers onder dak verlenen. Ook de Rooms-Katholieke Kerk die in de DDR onge veer een miljoen leden telt was naar verhouding verte genwoordigd. De katholieke bisschop Bernhard Huhn bracht tijdens een morgen wijding de groeten over van de bisschoppenconferentie van zijn kerk. Hij zei: Wij zéggen niet alleen oecumene, wij willen ook oecumenisch handelen. Het thema van dit congres wordt ook van harte door katholieken gebezigd, want juist in onze situatie moet de Heilige Schrift weer ontsloten worden om de le vensvragen van mensen te beantwoorden". Het werd een congres waarin niet voortdurend naar lezin gen werd geluisterd. Het eni ge referaat werd gehouden door professor A. Pohl. De rest van de tijd werd in klei ne groepen doorgebracht rondom een open bijbel. Sa men werden nieuwe metho den uitgeprobeerd om de bij bel te lezen. Prof. Pohl had in zijn toe spraak al zeven leesmetho den aangeduid. Lezen vanuit de gedachte wie schreef. Lezen door te kijken naar de verschillen tussen toen en nu. Gemeenschappelijk le zen. Consequent doorlezen in plaats van losse perikopen bestuderen. Nuchter lezen. Intuïtief lezen. Teksten en perikopen uit het hoofd le- Bijbel De bijbel is een begeerd en veel gebruikt boek in de DDR, ook al zijn er velen (ook in de kerk) die het een moeilijk boek vinden. Sedert de socialistische staat ge grondvest werd konden hier toch regelmatig bijbels ge drukt worden. Nu zijn dat er zo'n 50.000 per jaar, plus nog een flink aantal nieuwe tes tamenten en andere bijbeluit gaven. Maar nooit is het genoèg. Ie dere oplage is meestal voor verschijning uitverkocht. Ie der jaar stelt de regering vast hoeveel papier beschikbaar zal zijn voor bijbels. Boven dien mag het hoofdbijbelge nootschap van Berlijn daar boven nog een geringere hoe veelheid papier uit het Wes ten invoeren. Het wordt ter beschikking gesteld door de Wereldbond van Bijbelge nootschappen. Nieuwe situatie In andere opzichten is de si tuatie voor de kerk wezenlijk verbeterd. Jarenlang moch ten jongeren die geen lid wa ren van de Pioniers, de com munistische jeugdbeweging, geen eindexamen doen. Ze konden dan ook niet doorstu deren. Die tijd is in de DDR voorbij. In 1978 hadden de bisschop- Ook rooms-katholieken namen aan het bijbelcongres van Görlitz deel. Aandachtig luistert de de rooms-katholiek aartsbisschop van Görlitz Bernhard Hunn (midden) naar het referaat van de methodist, prof. dr. A. Pohl. pen van de Lutherse Kerk een langdurig gesprek met partijleider Erich Honnecker. Ze maakten hem duidelijk dat de christenen in de DDR geen reactionairen wilden zijn die zich mokkend in hun huizen opsluiten. Ze willen, op hun manier, een bijdrage leveren aan de samenleving. Maar dan moeten hun daar toe wel wat meer mogelijk heden geboden worden. Volgens een dorpspredikant die ik sprak veranderde de situatie op slag. Wel duurde het even eer dit tot in al de uithoeken van het land door werkte. Toen zijn oudste dochter twee iaar geleden examen moest doen probeer den partijmensen dat te ver hinderen. Door voet bij stuk te houden kreeg het meisje eindelijk toch toestemming en slaagde. Ze slaagde zo mooi dat ze meteen werd aangenomen voor de studie voor tandarts. Haar jongere zuster bereidt zich op dit ogenblik op het examen voor en dat is nu al volkomen vanzelfsprekend. Beide dochters zijn geen lid van de Pioniers. Het is echter niet zo dat kinderen uit christelijke ouders zich alle maal van die jeugdbeweging distantiëren. Het tegendeel is waar, wie niet meedoet is een uitzondering. Beide meisjes waren de enigen in hun klas. Dat gaf eerst wel wat proble men, marar, vertelde de zes tienjarige me, "als je je maar niet bang laat maken, gaan de anderen je vanzelf accep teren". Ze is allang geen vreemde eend in de bijt Van school tot school kan de of de klas staat, een partijman of een niet-communist. Er zijn 'demagogen' die niet nalaten de kinderen onder zware druk te zetten. Toch kunnen christenen zich tegenwoordig ook tegen een dergelijk misbruk van macht verweren. Een vader van een jongen van twaalf vertelde me dat zijn zoon buitenge woon onrechtvaardig was be handeld. Hij ging naar het schoolhoofd en twee dagen later bood de leerkracht de klas zijn excuses aan. Die vader gaf toe dat zoiets op dit moment nog eerder uitzondering is dan regel. Twee dingen hadden bijge dragen tot deze afloop. In de eerste plaats het feit dat hij durfde protesteren. In de tweede plaats dat, toen het nieuwe schoolgebouw werd opgeleverd, hij als één van de eerste ouders zich had aange boden om in zijn vrije tijd te helpen met het kalkvrij krabben van de ramen en het schoonmaken van de lo kalen. "Had. ik me toen daar aan onttrokken, dan zou ik waarschijnlijk geen gehoor gevonden hebben", besloot hij. Duidelijk was dat de christe nen in de DDR de helft van de bevolking behoort nog of ficieel bij de kerk iets van hun schroom aan het verlie zen zijn. Ze durven zich weer wat sterker ih de samenle ving te profileren. Tijdens de laatste plenaire sa menkomst van het bijbelcon gres konden er vragen ge steld worden. "Waarom zijn bijbels alleen te koop in protestantse boek handels, waarom ook niet in staatswinkels?" Het antwoord van mevrouw Karin Weber, die voor de verkoop van bijbels verant woordelijk is: "Daar kunnen wij weinig aan doen. Die winkels beslissen zelf welke boeken ze willen verkopen. Er zijn er wel die bestellingen bij ons plaatsen en dan leveren wij vanzelf sprekend". Voor de toehoorders was de uitdaging duidelijk aanwezig: Stap naar een staatsboekhan- del toe en bestel een bijbel. Dan zullen ze best gaan leve- Want christenen slist geen verwaarloosbare minderheid in dit land. Allen in Görlitz zijn er nog steeds zes kerkelijke kleuterscho len, zes bejaardentehuizen, vijftien kerken en kapellen en vier vergadergebouwen. Zo'n 700 kinderen bezoeken in Görlitz de catechisatie en volgend voorjaar doen er 180 belijdenis. Wat ook opvalt is dat in heel de DDR steeds meer jonge mensen een kerkelijke hu welijksbevestiging aanvragen en dat het aantal dopelingen jaar in jaar uit toeneemt. En het meest opvallende, in 1984 werden alleen in Görlitz 18 volwassenen en 27 belijdenis catechisanten gedoopt en dergelijke aantallen komen ook voor in andere stadsge meenten. (Jan van Capelleveen is stafmedewerker publiciteit van het Nederlands Bijbel genootschap) Tsjechisch echtpaar duikt onder Voor het eerst heeft een we gens het uitdragen van een religieuze overtuiging tot op neming in een psychiatrische kliniek veroordeeld christen- paar in Tsjechoslowakije zich door onder te duiken ont trokken aan tenuitvoerleg ging van de maatregel, be richt Keston College, het Britse instituut voor onder zoek van de godsdienst in Oost-Europa. Het in de ge meente Prostejov bij Brno wonende echtpaar Karei en Jindriska Korinek had zich al in juli bij de kliniek moe ten melden maar is sindsdien voortvluchtig. De echtelieden staan al twin tig jaar op voet van oorlog met de autoriteiten wegens hun godsdienstige overtui ging. Meermalen kwam het tot een arrestatie en politie verhoor. De kinderen uit het gezin Korinek zijn aan de ou derlijke macht onttrokken en in een gesticht opgenomen, waar ze met kalmerende middelen worden behandeld, aldus Keston. men naar Schore (part-time) O. G. Haasnoot, kandidaat te Schore. Toegelaten tot evangeliebediening, de evangeliebediening en beroep baar mevr. L.G.J. Kopmels, Hoge Hagt 24, 8162 CC Epe. kenhuispredikant. Bleulandzieken- huis te Gouda, B. Roolvink te Heer- hugowaard. Beroepen te Alphen a/d Rijn/Aarlanderveen, P. W. van Wijn gaarden te Erica. Benoemd als geestelijk verzorger Rotterdamse Verpleeghuizen De Rustenburg, A. van der Zwaag te Scheveningen die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. P. Smilde, Neptunes 815, 1115 VK Duiven- Christelijke Gereformeerde Ker- Westerink te Den f llega [idee deobai olgens i politi Tweedeling een feit Terwijl de eerste ronde nog maar nauwelijks achl rug is, hebben de algemene politieke beschouwingen getoond dat het kabinet slechts op een aantal detailpunt Kamer iets zal moeten toegeven bij de plannen vo mend jaar. Inhoudelijk was er gisteren en vandaag dus nig nieuws onder de zon, maar politiek des te meer. De zemogelijkheid bij de Tweede-Kamerverkiezingen, die zeven maanden worden gehouden, is nu al helder lijk gesteld. De verkiezingen zullen gaan om de vraag of vóór of tégen het kabinet-Lubbers is. De strijd zal zichl halve afspelen tussen Lubbers en Den Uyl. EeN historisch feit, want hiermee is voor het eerst voc kiezer een tweedeling in de Nederlandse politiek zicht UJéU geworden. Voorheen kon men kiezen tussen minimaal politieke hoofdstromingen: een socialistische, een christe mocratische en een liberale. Nu echter zal de kiezer voo eerste maal vóór of tégen iets kunnen stemmen. Voor kiezer is het daardoor ongetwijfeld wat eenvoudiger gei vindt den, maar het is zeer de vraag of we daar blij i zijn. i neemi 'irt? len k; Ongetwijfeld zal één partij uiterst tevreden zijn deze ontwikkeling: de PvdA. Die partij heeft zich imr van één uit meerdere hoofdstromingen ontwikkeld tot van de twee. De VVD daarentegen zal zeer gemengde ge lens hebben. Die partij is weliswaar altijd voorstander weest van een eenvoudig patroon van links en rechts, n Mac] zij ziet zich nu gedegradeerd tot bijwagen van het CDA| Lubbers. Niet Het 1 dio- e het DEZE min of meer gedwongen uitkomst van jarenlang! litieke verwikkelingen zal op de wat langere duur ook! CDA slecht bevallen. Bij de oprichting van het inmiddels jaar oude CDA is altijd gepleit voor een eigen christendi cratische hoofdstroming binnen het politieke krachten! in ons land. Die kan echter slechts goed tot haar recht men, indien daarnaast zowel een socialistische als een lil le stroming aanwezig is. Het zijn immers juist die twee mingen, waarin het Christen Democratisch Appèl zich kan laten vatten. De socialistische niet, omdat die alle van de overheid verwacht, en de liberale niet omdat dii van uitgaat, dat de indviduele mens het allemaal best kan regelen. SLECHTS op korte termijn kan het CDA voordelen wachten van de tweedeling die nu in de politiek ontstaa! het voetspoor van het kabinet-Lubbers is het CDA imi de voortrekker van de niet-socialistische hoofdstroi Even daargelaten of dat op langere termijn wel zo gewei voor de christendemocratie in ons land, dringt zich d; de vraag op of en hoe lang dat zo zal blijven. Het is is zeker niet uitgesloten, dat na een eventueel vertrek nu nog populaire Lubbers uit de politiek, de VVD zijni tuurlijke rol als voortrekker van de liberale stroming zal| ten te herwinnen. En dan zal het voor de christen-demo ten erg moeilijk worden opnieuw een driestromenland t« werkstelligen. Oud-( de le oude de C de he zeker! 1 de rr stellir ..grof verda zoals ning ment. Kabi GPV- dat d berus houdi Schnitzeltje of rolladeschijf, prei met tomatensaus en aardappelen gevulde flensjes Wie met z'n tweeën is heeft nodig: 2 schnitzels of rolla deschijven, 35 g margarine, mespunt bloem, zout, pa prikapoeder, aroma; 1 kg prei, zout, 1 dl kook nat, 8 g maizena, tomaten puree naar smaak, aroma, 10 g margarine, peper, basi licum; Vt tot 1 kg aardappelen; 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl melk, margarine, jam, poedersuiker. Bak de schnitzels of rollade- schijven in warme margarine in acht a tien minuten bruin en gaar. Leg het vlees op een hun bord en houd dat warm. J"ing, de bloem al roerende li *™n bruin in het overblijve vet, voeg weinig water tot breng de jus op smaak zout, paprikapoeder en Snijd de prei in de le door en vervolgens ken van drie a vier cent ter. Doe de donkergroem len en een dun schijfje de onderkant weg. Wa prei secuur en kook gaar in weinig water zout in acht a tien mini Zet de groente op een giet. Bind een deciliter het kooknat met de koud water aangemei maizena en maak het op smaak af met tomatei ree, aroma, margarine, p en basilicum. Warm de met de saus even door. Boer bloem, zout, ei en I vasts scheutje melk tot een i nitie' beslag en verdun het mt stjg sel met de overige melk. cjen van het beslag flensjes, j tielej smeer het baksel naar sn\ met jam en leg het opga op een bord. Presenteei flensjes koud of warm\ nen strooi er kort voor het op en 1" fel zetten poedersuiker q verai JEA^ kerir kiezi jaar I O DEN rings CDA ten i kabii stelse zekei netsp den. dat Wolken velden DE BILT (KNMI) Het weei verandert nog niet veel tussen nu en morgenavond. Met een zwak ke tot matige noordelijke wind wordt vochtige lucht van de Noordzee aangevoerd. In deze vochtige lucht komen uitgebrei de wolkenvelden voor, waaruil het in de nacht en ochtend plaat selijk motregent. Bij Schotland komen opklarin gen voor. Die opklaringen trek ken in onze richting. Dat houdt in dat morgenmiddag de kans op zon wat groter wordt, vooral in het westen van het land. De komende nacht kan hier en daar weer mist ontstaan, maar ze ker niet op uitgebreide schaal. De minimumtemperatuur ligt van nacht rond 9 graden. Morgen middag wordt het een graad ol 15- Het beschreven weerbeeld wordt veroorzaakt door een hogedruk- gebied met centrum boven de Britse eilanden. Dit hogedrukge- bied trekt de komende dagen iets naar het westen, waardoor vrij dag de weg vrij komt voor koude re en drogere lucht, afkomstig uit het zeegebied ten westen van Noorwegen. In de drogere lucht neemt de kans op zon toe, zodat het wat dat betreft een vriende lijk weekeinde lijkt te worden. Weersvooruitzichten voor diver se Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Noorwegen, zuid-Zweden en Denemarken: o droog en vrij zonnig, dag aan de westkust wegen nog enkele buien. Ter ratuur in de. middag tussen 13 graden. Britse eilanden en Benelux: dag wolkenvelden, zaterdaj leidelijk meer zon. Middagtei ratuur rond 13 graden. Duitsland: wolkenvelden vooral in de hogere delen n dan motregen. Middagtem] tuur van 13 graden in het land tot 5 graden in de hoger len. 'eduw Frankrijk: wolkenvelden i vooral vrijdag plaatselijk gen of motregen. Middagtei ratuur van 13 graden in het r RNHE1 den tot 20 graden aan de Riviwecju Spanje en Portugal: droog er Jfd "ot zonnig. Temperatuur in de i dag van 20 graden in het noo tot 24 graden aan de Middell DEN vind anti- discr maai vraaj Kam tie" bij eenk Ifrie Alpengebied: veel bewolkinjT" nu en dan regen of motn Middagtemperatuur in de vrijdag rond 15 en zaterda graden. Nulgraad-celsius- vrijdag 3000 m en zaterdaj lend tot ongeveer 20001 Italië en de kust van Joegosl perioden met zon. Zaterdag ii zuiden van Italië mogelijk weer. Middagtemperatuur ti 20 en 24 graden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2