Romeinse pakhuizen n Valkenburg plijken omvangrijker ALS JE GEEN MEELOPER WILT WORDEN MOETJE BIJ DEDINGEN STILSTAAN ilijnsburgse wijk in )an van gifstrooier Schip uit Vijfhuizen op kop in Strontrace 3r Warmond: maximaal 47 mille voor streekmuziekschool belefe IDEN OMGEVING EcidócSoumrit WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 PAGINA 13 g op di roting imer. Ie land oeten voorzit lerwijs atis wekkertje kost ANWB geld k éi sn vai en ver dat er energ j n, de ompei expor an zou moei schap HAAG De ANWB moet een boete van vijfhonderd n gulden betalen wegens overtreding van de Wet Be ing op het Cadeaustelsel. >nd andboi aagse politierechter besliste gisteren dat de ANWB in met de Wet heeft gehandeld door zijn leden tijdens een »jaar gehouden actie een gratis wekkertje aan te bieden n estelling van het Beste Boek van de Weg. ens de organisatie was de aankoop van het dikke we- il oek niet verbonden aan het wegschenken van het wek- e. Het uurwerkje mochten de leden sowieso behouden, als ze het boek bij nader inzien zouden terugsturen. De ierechter en de officier van justitie oordeelden hier ech- nders over. De ANWB zal zich binnenkort voor diezelf- echter moeten verantwoorden voor de schenking van andere cadeaus: een veldgids en een quartzhorloge. Jongetjes steken banden lek HAZERSWOUDE Twee jongens van 10 jaar en één jongen van acht jaar, al len inwoners van Hazerswoude hebben gistermiddag de herfstvakantie benut om autobanden lek te steken. Dat gebeurde op de Dorpsstraat, waar van vier auto's steeds één band werd lekgestoken. Het mes dat daarbij werd gebruikt was kort tevoren gestolen bij de Spar supermarkt aan de Dorpsstraat. Een voorbijganger zag de jongens bezig met de auto's en greep ze beet, waarna de politie werd gewaarschuwd. Het drietal is na verhoor op het politiebu reau heengezonden. De schade zal met de ouders worden geregeld. Motorrijder klapt op auto LISSE Bij een aanrijding tussen een motor en een auto zijn gisteravond om half zeven op de Ruishornlaan in Lisse drie mensen gewond geraakt. Een 21- jarige motorrijder uit Lisse klapte bo venop de auto van een 22-jarige Leide- naar die vanaf de Uitermeer de Ruis hornlaan overstak. Volgens de politie heeft de automobilist de motorrijder niet gezien. Deze zou rond de honderd kilometer per uur hebben gereden. De motorrijder kon ter plaatse aan beenwonden worden behandeld, de Leidenaar en een passa gier uit Oegstgeest zijn met hoofdletsel naar het Diaconessenziekenhuis in Lei den vervoerd. Camera's gestolen KATWIJK Uit een etalage van een foto- handel aan de Prince- straat in Katwijk zijn vannacht omstreeks vier uur zeker drie fo totoestellen gestolen. De grote etalageruit van de winkel werd vernield. Doordat het vernielen van de ruit nogal lawaai maakte, werden buurtbewo ners opgeschrikt. Daardoor is er van de vermoedelijke dader een signalement be kend. Regeling verwijdering ziekenhuisafval klaar DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft een vooront werp uitgebracht voor een plan voor de verwijdering van zie kenhuisafval. Deze taak is in de Afvalstoffenwet opgedragen aan de provincies. Zuid-Holland is één van de eerste provincies waar al een voorontwerp is gepresenteerd, aldus een woordvoer der van de provincie gisteren. Het plan moet gaan gelden voor heel Zuid-Holland met uitzon dering van het Rijnmondgebied. Rijnmond heeft zelf een plan in de maak. De ziekenhuizen in Zuid-Holland produceren jaarlijks 20.000 ton afval. Gedeeltelijk is dat te vergelijken met huishou delijk afval, maar de rest bestaat uit anatomische resten, proef- dierenafval en afval met ziektekiemen. Het specifieke ziekenhuisafval moet zoveel mogelijk in aparte installaties worden verbrand. Ziekenhuisafval dat vergelijkbaar is met huishoudelijk afval mag in de gewone installaties worden verwerkt. Radio-actief afval wordt opgeslagen in Petten, zoals is voorgeschreven in de Kernenergiewet. Eerste paal school - uitbreiding LISSE Mevrouw Mak, adjunct directri ce van de Christelijk Nationale Basisschool slaat morgen aan de Broek weg in Lisse de eerste paal voor de uitbreiding van school, die plaatsvindt in het kader van de nieuwe wet op de basisscho len, waarbij de kleu terschool en de lagere school worden samen gevoegd. Het heiwerk vindt om vier uur plaats. de tel wereld. hotten prake nden kom. ique Bosma b, von ex D vanaf het o Magni, in in i absur ichokli and in .KENBURG De Ro se pakhuizen waarvan n in Valkenburg zijn ge len, blijken nog veel gro- e zijn geweest dan bij de ekking ervan in juli leek. ebben beide 9 bij 30 meter :ten en niet 9 bij 5 meter werd aangenomen. Bij mderzoek is nog een stuk bodem blootgelegd en daarbij werd deze verrassende ont dekking gedaan. Een andere „verse" vondst betrof gisteren die van een graf met daarin erg veel grafgiften zoals een kruik, een kraaghalskom, een kruikamfoor en een uniek ter ra nigra kommetje met gemar merd glazuur. Deze vondst re kent direct af met het idee dat bepaalde begraafwijzen sa menhangen met de sociale sta tus van de begravene. In dit geval was er sprake van een eenvoudige begraafwijze: ver branding op een brandstapel boven een kuil, maar de graf giften waren zeer talrijk wat wijst op het idee dat het toch og niet genoeg geld voor opgravingen en za er op. Ie wij. irenbu Aann^LKENBURG De benodigde 300.000 "laaiadjpden om in 1986 met de opgravingen >uren ar de Romeinse bewoning in Valken- 9. irg door rte kunnen gaan is nog niet he- maal op tafel. Dat maakte voorzitter N. n 't Wout van de op initiatief van het pvinciaal bestuur van Zuid-Holland in Drukft leven geroepen Stichting Onderzoek fdagavimeinse Bewoning Valkenburg gisteren der Vfcend. De stichting probeert via sponso- anaf en het benaderen van allerlei subsi- ken ^instellingen het geld op tafel te krij- aardeilnVoor dit jaar haalde men de 300.000 FNV-jlden bijeen. oor nttussen is bekend geworden dat de onder- lekers waarschijnlijk op 1 januari 1987 nog niet klaar zullen zijn met hun werk. De slechte zomer is daar mede debet aan en wanneer het weer nu slechter wordt, kan er ook niet worden gegraven want al les spoelt dan weer dicht Gedeputeerde Staten lieten gisteren echter weten dat het „ook wel een maandje later kan worden" voor de aanleg van de pro vinciale weg 4 begint. „Dan is het toch te slecht weer", zo luidde het commentaar. Intussen wachten de onderzoekers op het bericht dat zij goed opgeleid langdurig werklozen kunnen inschakelen bij het op- gravingswerk. Dit jaar werden zestien krachten via de Werk Verruimende Maat regel ingezet. om redelijk belangrijk persoon zou moeten gaan. Gisteren kregen gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het college van B en W van Val kenburg en de stichting onder zoek Romeinse bewoning Val kenburg gelegenheid de vond sten te bekijken. De onderzoe kingen, die worden verricht door de Rijksdienst voor Oud- hëidkundig Bodemonderzoek uit Amersfoort, het Van Gif fen Instituut voor Prae- en Protohistorie uit Amsterdam en de Anatomisch Embryolo gisch Laboratorium in Leiden, begonnen in eerste instantie naar een Romeins grafveld dat verondersteld werd te liggen onder het tracé waarop in 1987 de aanleg begint van de pro vinciale weg 4 van Leiden naar Katwijk om Valkenburg heen. Het grafveld moest vol gens de archeologen liggen tussen het onder Valkenburg in 1940 gevonden Romeinse Castellum en de 1200 meter verderop gelegen Woerd met zijn burgerlijke nederzetting. Het totale gezelschap rond de afgraving van een van de Romeinse pakhuizen. Graven werden er in mei van dit jaar ook volop gevonden. Inmiddels zijn er al ongeveer honderd geopend, in de vorm van de al genoemde brandsta pel, skeletten of urnen met grafresten. Sommige graven dateren ook uit vroegere pe rioden dan men verwachtte, namelijk uit de eerste eeuw. Het begraven van lichamen zonder ze te verbranden was ook uniek en is niet elders in West-Europa aangetroffen. Men vermoedt dat hier sprake is van lokaal gegroeide riten als opbaring en dergelijke. Import In juli werden de pakhuizen ontdekt, die op een speciale manier zijn gebouwd en ook zijn restanten van twee Ro meinse wegen, en groot U-vor- mig gebouw met waterput en een ander gebouw gevonden. Daaruit concluderen de onder zoekers dat de nederzetting bij Valkenburg waarschijnlijk he lemaal heeft doorgelopen van het Castellum tot aan de Woerd. Aanwijzingen daar voor zijn het ene gebouw in het noorden van het gebied dat drie-schepig gebouwd is en dus niet Romeins een- of twee- schepig en bovendien is ook in het grafveld veel lokaal ver vaardigd aardewerk aange troffen. De tweeënhalve meter de grond ingeslagen eiken pa len die de zijkanten van de wegen verstevigden, zijn ver moedelijk net als de in en rond de pakhuizen gevonden linzen en sommige graansoorten ge ïmporteerd door de Romeinen uit Duitsland, Engeland en Frankrijk. Door het laten ana lyseren van die zaken hoopt men zich een beeld te kunnen vormen van de financiële mo gelijkheden die een Romeinse nederzetting destijds had. Overigens wordt vermoed dat deze gebouwen bij de opstand van de Bataven zijn verbrand. De tweejle weg, naar verwach ting ter vervanging van de eerste die is weggespoeld, is namelijk in de tweede eeuw over de resten van die gebou wen aangelegd en daarlangs is weer het grafveld aangelegd. Overigens hopen de onderzoe kers in de uitlopen van de Rijn nog gezonken Romeinse sche pen te vinden. De pakhuizen waren namelijk zo groot dat wordt verwacht dat Valken burg een belangrijke positie had als doorvoer- en bevoorra dingshaven voor de andere Romeinse nederzettingen langs de Rijn. Hoogste punt nieuw raadhuis NOORDWIJK De nieuw bouw van het Noordwijkse raadhuis bereikte gistermid dag het hoogste punt. Een en ander werd feestelijk omge ven door het afsteken van vuurwerk. Aan burgemees ter mr. Bonnike viel de eer te beurt de laatste handelin gen te verrichten. Zonder enig spoor van hoogtevrees, gehelmd, naar de kooi van de enorme hijskraan, om daarna, vlot en vaardig, twee dakplaten op het hoogste punt van de nieuwbouw neer te laten. Daarop volgde de knalceremonie, die hoogte punten in de bouw van grote projekten pleegt te vergezeld len. Met dezelfde hijskraan liet mr. Bonnike een met strikken en linten versierde zak neer. De zak bleek ge vuld met zakjes pannegeld. De burgervader bedankte het bouwbedrijf De Raad voor de vlotte voortgang van hét werk en reikte de zakjes aan de medewerkers in de bouw uit. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET ontruste bewoners van de wijk Plan West houden hun trouwe viervoeters voorlopig aan de lijn. *t da) in en jen te kte e< idat h aakte. e mr. lasteg Hij ba gen, d ste in itie hajNSBURG De Rijns- ro— flatwijk Plan West in angst vanwege de 'de"1, strooier, die elk mo- •heel )ht weer kan toeslaan, met dor zover bekend zijn er oorwa zeven honden overle- 1 tact hi ais gevolg van het n van vlees vermengd t strychnine. Er zijn rtien vergiftigingsge len geconstateerd. Rijnsburgse rijkspolitie oe- t momenteel een scherpe trole uit in de wijk. Omdat jevaar bestaat voor mensen 'el als dieren heeft de zaak hoogste prioriteit gekregen, tdenbezitters houden hun iefde viervoeter nu aan dè en letten er goed op dat de jeslote id niets naar binnen werkt, enhui s we er snel bij zijn, valt er ite zijisommige gevallen nog wel gelede aan te doen", stelt de die- ltiginj arts dr. D.J. Brandt uit isburg, die enkele honden i eeq wisse dood heeft kun- Ik he i redden. „Als de concen- is. He lie hoog genoeg is en de in die schijnsclen zich pas na een of twee openbaren wordt erg moeilijk, omdat het eigenlijk geen zin meer !ft om de maag leeg te pom- i- De hond krijgt spier- impen en stuipen en sterft uitputting en zuurstofe vervol kwartier gebeurd zijn". Dr. Brandt sluit niet uit dat ook kinderen het slachtoffer zou den kunnen worden van de strychnine. „Als een flinke Labrador met een gewicht van 40 kilogram sterft ten gevolge van het gif zou een kind dat ook kunnen overkomen, als de concentratie maar hoog ge noeg is". Angst voor vergifti ging van kinderen onstond er maandag, toen er ook balletjes gehakt met strychnine nabij kleuterschool De Kwetterpoel aan De Poel werden gevon den. Trapportaal De gifstrooier sloeg vorige week donderdag en maandag toe. Het Westerpark aan de rand van de flatwijk en een flat aan de Boslaan vormden zijn belangrijkste werkterrein. Maandag bleek het giftige ge hakt zelfs in het trapportaal van de flat te liggen. Het gaat om de flatwoningen met een nummering vanaf 300 en van af 400 die een gemeenschappe lijk trapportaal hebben. Opperwachtmeester Van Eeden van de Rijnsburgse rijk- politie had donderdag nacht dienst toen de eerste vergifti- gingsgevallen zich openbaar den. „We hebben toen direct mê't viltstift plakkaten ver- waarschuwen", vertelt hij. „Het feit dat het nu het herfst vakantie is en er zoveel kinde ren rondlopen maakt de zaak extra gevaarlijk. Het is natuur lijk niet zo dat kinderen gauw een stuk rauw vlees van de straat in hun mond zullen stoppen maar bij de jongere kinderen weet je het maar nooit". De Rijnsburgse politie-woord- voerder maakt zelfs melding van een Duitse herder van 60 kilogram die is geveld door het gif. Hij acht de kans om de gifmenger op heterdaad te be trappen erg klein, omdat deze nu op zijn hoede zal zijn. Waarschijnlijk is gebruik ge maakt van mollengif, dat voor iedereen bij de meeste tuinbe- drijven verkrijgbaar is. Afge lopen vrijdag werd een leeg potje mollengif aangetroffen. De flatwijk is een ideaal ter rein voor de gifstrooier. Er wonen veel mensen en de da der kan tamelijk onopvallend zijn giftige acties uitvoeren. Veel mensen hebben honden en de kans om slachtoffers te maken is erg groot, met name door het onverwachte optre den van de gifstrooier. Of er verband bestaat tussen de Rijnburgse gifmaniak en de hondenhater die jarenlang ac tief was in de Leidse Meren- wïjk en in Voorschoten is niet duidelijk. De werkwijze HARDE WIND DOET SNELHEIDSRECORDS SNEUVELEN WARMOND Het schip „De Onderneming" van Leo Ligtenberg uit Vijfhuizen heeft de eerste etappe ge wonnen van de twaalfde Strontrace, die wordt gehou den ter herinnering aan het vroegere vervoer van ter- paarde en koemest vanuit Friesland naar de bollenvel den. Ligtenberg meerde na 11 uur en 18 minuten varen gistermorgen rond elf uur als eerste af bij het keerpunt bij Park Groot Leerust in War mond om daar zijn zakken koemest te lossen nadat de race maandag om drie uur van start was gegaan in hett Friese Workum. Uit handen 1 van burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar kreeg hij een fles 'Kaagwa ter'. Volgens Hylke Tromp van de Stichting Zeilvaart Warmond is er sprake van een record tijd. Er is weieens iemand al om half elf gearriveerd aan de Warmondse kade, maar toen was de r^ce de dag tevo ren om twee uur van start gegaan. Helemaal uniek is het feit dat gisteravond al alle 23 deelnemers bij War mond waren gekeerd. Dit was te danken aan de harde wind, kracht 5, boven het IJsselmeer. Naar verwach ting zullen de meeste sche pen vanavond al in Workum binnenlopen. Overigens is het nog maar de vraag of Ligtenberg, die als eerste in Warmond zijn vracht loste, ook in Workum als eerste af meert. De tweede etappe, te rug naar Workum, krijgt hij namelijk tegenwind. Ligten berg is een van de 21 deelne mers in de lichte klasse en twee schepen doen mee in de zware klasse van boven de 35 ton. „De Onderneming" Een kwartier voor de aan komst stonden „deskundi gen" al reikhalzend naar de aankomst van „De Onderne ming" uit te kijken. Iemand die het water van de Kaag kent als zijn broekzak, had al een verandering van de hori zon gezien. Even later bleek zijn gezicht erg goed te zijn: het schip was in zicht, alleen was het toen de vraag welk. Er waren namelijk twee schepen met de naam „De Onderneming" mee. De eer ste van Leo Ligtenberg en de tweede van Egbert van der Waal uit Jutrijp. Het bleek echter de 17.30 meter lange bietentjalk van Ligtenberg uit Vijfhuizen te zijn. Zowel de schipper als zijn vaartuig doen dit jaar voor het eerst aan de Strontrace mee. Het schip, een van de laatste exemplaren van zijn het soort dat in de Haarlemmer meer voor het vervoer van bieten wordt gebruikt, was zelfs nog maar net onder zeil. „De Onderneming, met „vier man en een jongen" aan boord had als enige schip de route via Amsterdam als traject gekozen. Volgens ken ners langs de Warmondse kade bleek dat, ondanks zijn succes hier, een niet zo ge lukkige keuze te zijn ge weest. „Op de Ringvaart naar Hillegom krijgt hij straks de wind pal tegen en dat bete kent bomen, jagen en trek ken en dat terwijl de anderen waarschijnlijk gewoon kun nen zeilen. Die hebben de route over Haarlem als heen weg gekozen en gaan via Amsterdam terug. Van die schepen waren er gistermor gen 15 geschut in de sluizen van Spaarnwoude. In eerste positie kwam vervolgens aan de Warmondse kade Kees Koornstra uit Harlingen met „De Eenvoud" na 11 uur en 59 minuten. Hij werd op de voet gevolgd door de twee voudig winnaar uit 1981 de „Ludgerdina Smeltekop" van schipper Niek Hoek uit We- teringbrug (12 uur 12) en de „Hoop op Welvaart" (12 uur 28) van titelhouder Age Bandstra uit Stavoren. In vijfde positie keerde de kam pioen Skütjessilen de „Hol landse Nieuwe" van Maaike Woeilinga uit Enkhuizen. Deze maken dus een hele goede kans op de eindover winning in Workum. Overi gens was er in Warmond nog een fles Kaagwater en wel voor de opvarende Jenny Boogaard van de „Twee Ge zusters" die al twaalf jaar meevaart in de Strontrace en secretaris is van de organisa- WARMOND B en W van Warmond zijn bereid maximaal 47.306 gulden per jaar bij te dragen aan de Muziekschool Bloem bollenstreek. Dat bedrag is „nog net aanvaardbaar" voor War mond en zou betekenen dat er geen algemeen vormend muziek onderwijs (amv) op de lagere scholen kan worden gegeven. Die consequentie willen B en W op de koop toe nemen. Helemaal uit de gemeenschappelijke regeling treden zou echter betekenen dat de muziekschool wordt opgeheven en dat wil het Warmonds col lege voorkomen. De gemeenteraad van Warmond bespreekt deze materie donder dagavond. Dat gebeurt naar aanleiding van het rapport dat de gemeentesecretarissen van de deelnemende gemeenten over de streekihuziekschool hebben gemaakt. Dat is gebeurd naar aan leiding van de klachten van veel gemeenten over de hoge kos ten van de school. Met name Sassenheim, Noordwijkerhout, Nbordwijk en Warmond overwegen uit te treden als maatrege len achterwege blijven. Voorgestelde maatregelen zijn bijvoor^ beeld de invoering van het amv op lagere scholen zodat veel meer kinderen van deze voorziening kunnen profiteren, en een dringende verlaging van de kosten van de school. Noordwijk wil bovendien dat er een evenwichtiger verdeling van de kosten tussen de deelnemende gemeenten komt. De gemeentesecretarissen hebben vervolgens wat voorstellen op. tafel gelegd, zoals de invoering van amv, het inschakelen van. klasseleerkrachten en vermindering van het aantal uren instru mentaal onderwijs. Voor Warmond betekent dat echter dat de gemeente een bijdrage van 50.075 gulden moet leveren en dat is volgens B en W onaanvaardbaar omdat de kosten hiermee sterk stijgen in plaats van dalen. Ook de muziekschool heeft wat voor stellen op papier gezet, Die zouden inhouden dat Warmond zelfs 53.428 gulden moet gaan bijdragen en dat is exclusief het amv wat nog eens 12.000 gulden zou kostéh. Overigens wordt het be drag vanaf 1990 6.000 gulden lager omdat er dan geen wachtgeld voor ontslagen muziekkrachten meer betaald hoeft te worden. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13