Parijs moet en zal Spelen krijgen „Vluchtelingenzorg niet met een romantisch waas omgeven PLO EatdaeSotnattt PIET HEIN GERED VANDESLOOP Anti-malariamiddelen voldoen steeds minder Eerste blanke soldaat in Zuid-Afrika doodgestoken Ravage van 120 auto's 26 Jaar cel voor ontvoerders Navo-generaal zonder geld I BINNENLAND/BUITEN i .AND DINSDAG iS OCTOBER l&dS PAGINjiQI Britse leraren in staking na obscene teksten MANCHESTER Ruim 4.000 on derwijzers en leraren uit de Noorden gelse stad Manchester gaan volgende week in staking. Ze willen proteste ren tegen de schorsing van twintig collega's, die geen les wilden geven aan vijf leerlingen, die obscene tek sten over hen en over hun vrouwen op de schoolmuur hadden geschre ven. De leraren zijn geschorst zonder recht op salaris. Volgens de Britse bond van onderwijzend personeel be tekent de staking een sluiting van alle scholen in heel Manchester. Bomaanslagen Action Directe, de Franse extreem linkse terreurorgani satie heeft gisteren de verantwoorde lijkheid opgeëist voor twee bomaan slagen. waardoor het gebouw van de Franse radio zwaar beschadigd werd. De bomaanslagen waren een protest tegen de de zend tijd die de extreem rechtse Jean-Marie Ie Pen kreeo. ROTTERDAM Prins Bernard heeft het Zeekadet- korps Rotterdam toestemming gegeven het koninklijk jacht Piet Hein te gebruiken als trainingsschip. Daarmee is het schip, dat in 1937 het huwelijksgeschenk van het Nederlandse volk aan prinses Juliana en prins Bernard vormde, gered van de sloop. De Piet Hein lag sinds vorig jaar aan de ketting, omdat het bestuur van de „stichting Piet Hein" niet in staat was zijn schulden te voldoen. De oude stichting zal worden opgeheven en per 18 oktober zal een nieuwe stichting het beheer over het jacht gaan voeren. Secretaris Van der Graaf: „Het jacht blijft eigen dom van Soestdijk, wij hebben het in bruikleen. De schulden van de oude stichting hebben we overgenomen. We zullen nog een manier moeten vinden om die af te lossen. Op dit moment heeft de stichting nog geen enkele inkomsten." PARIJS Aan kop Bar celona en daarachter, in die volgorde. Parijs en Amsterdam. Op ruime af stand gevolgd door de zo goed als kansloze steden Belgrado. Birmingham, New Delhi en Brisbane. Voor het ingaan van het laatste rechte eind naar de beslissende vergadering van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) volgend jaar oktober in Lausanne is dat vol gens de Franse olympi sche hordenkampioen Guy Drut de actuele stand van zaken in de enerver ende race om de organisa tie van de Zomerspelen van 1992. Omdat Barcelona de Spelen nooit eerder heeft gehad, heeft de stad van IOC-voorzitter Sa maranch op dit moment de beste papieren", zegt Drut, die door Surgemeeser Chirac van Parijs is belast met de promo tie van de Franse kandidatuur. „Maar persoonlijk ben ik er van overtuigd dat wij op den duur de beste kansen hebben om te winnen." Ongeveer zoals Anton Geesink dat doet voor de Stichting Olympische Spelen Amster dam 1992, loopt ex-atleet Guy Drut voorop in de publiciteits campagne van Parijs. Samen met Chirac was Guy Drut deze zomer op een IOC-manifesta- tie in Oost-Berlijn om daar de Parijse kandidatuur te onder strepen. "Die bijeenkomst was erg belangrijk voor ons", aldus de Franse held van de Spelen in Montreal (1976). „Door de aanwezigheid van burgemees ter Chirac en de steun van president Mitterrand hebben we kunnen demonstreren dat we vastbesloten zijn alles te doen om de Spelen naar Parijs te halen. Chiracs wil om te winnen heeft indruk gemaakt op de internationale sportieve wereld die in Oost-Berlijn a wezig was." Indrukwekkend Dat ook Amsterdam bij die ge legenheid aan de weg heeft getimmerd, is Guy Drut niet ontgaan: „Bij de Nederlandse presentatie lag het accent op de technologische aspecten. Verrassend en indrukwek kend was dat. Verder heb ik een grote bewondering voor Anton Geesink. Als jongetje heb ik zijn grootste gevechten op de televisie gevolgd. Die man heeft veel indruk op me gemaakt. Ik heb een goede verstandhouding met hem. Natuurlijk. Geesink is veel sterker dan ik. maar daar staat tegenover dat ik sneller ben De eerste in Frankrijk die het plan opperde de Zomerspelen naar Parijs te halen was com munistenleider Georges Mar- chais. Na de Amerikaanse boy cot van Moskou in 1980 voor zag hij problemen in Los An geles. Maar pas toen president Mitterrand en Jacques Chirac het idee overnamen, kreeg de Parijse kandidatuur serieus ge stalte. Er kwam een principe- -akkoord over de verdeling van de lasten tussen de stad Parijs, de regio Ile-de-France en de regering. Het budget voor de Spelen van 1992 is door de Fransen begroot op drie miljard gulden. Guy Drut: „Normaal gespro ken kunnen de Spelen zichzelf financieren. In geval van een nadelig saldo, wat niet waar schijnlijk is. draagt de staat de helft van de kosten. Terwijl de stad en de regio ieder een kwart betalen. Maar gezien de initiatieven van grote Franse ondernemingen denk ik niet dat het op een verlies zal uit draaien. Dat wil niet zeggen dat we van de Spelen een gro te commerciële operatie willen maken. Om sponsoring kun je tegenwoordig niet heen. maar er zijn grenzen. Die grenzen zijn -in Los Angeles overschre den. Voor een meneer Uebe- roth is aan onze tafel geen plaats. Het gaat erom een evenwicht in de sponsoring te vinden zonder de controle uit handen te geven. Wanneer er winst wordt gemaakt zal die worden verdeeld onder de drie risicodragende instanties plus het IOC en het Franse Olym- pische^Comite." Troef Belangrijkste troef van Parijs is volgens de voormalige hor denspecialist en voorvechter van een professionele status van atleten (wat hem tien jaar geleden een schorsing oplever de) dat precies in 1992 de hon derdste verjaardag zal worden gevierd van de door de Franse graaf De Coubertin heropge richte, moderne Olympische Spelen. Volgens Drut heeft het IOC een unieke kans De Cou bertin te eren door de 25e spe len aan 'diens' Frankrijk toe te wijzen. Een ander belangrijk argu ment volgens Drut: „In princi pe is er geen land dat om poli tieke redenen niet naar Frankrijk zou willen komen om daar te sporten". Drut is realist genoeg om zelf op te merken dat dit evengoed voor de concurrenten Barcelona en Amsterdam geldt. Alain Danet, de voorzitter van de Stichting Kandidatuur van Parijs voor de Olympische SPelen van 1992, komt daar naast nog met een typisch Frans argument op de prop pen. Hij stelt: ..Het Parijse Olympische stadion en ons Olympische zwembad zullen niets beter zijn dan die van de anderen, maar Barcelona en Amsterdam beschikken niet over het artistieke en culturele erfgoed, zoals Parijs dat heeft" In Parijs wordt gedacht aan een openingsceremonie op de beroemde Champs-Elvsees. boogschieten achter de Ëiftel- toren, paardrijden in Versail les enz. Guy Drut meent dat Parijs wat dat betreft unieke mogelijkheden heeft. BOB VAN HUET Farmaceutisch congres over tropische ziekten AMSTERDAM „De bescherming tegen malaria is niet meer afdoende in alle gebieden, omdat de malaria-parasiet ongevoelig (resistent) is geworden voor anti-malariamidde len". Dit zegt prof.dr A. de Geus. hoofd van de eenheid F tropische geneeskunde van het Amsterdams Medisch Cen- trum. De Geus is een van de sprekers op het congres, dat de Ko- r ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie vandaag belegd heeft over „Voorkomen en be- j. tekenis van tropische ziekten in Nederland". Volgens De Geus zijn er ongeveer 750.000 mensen in Nederland die de kans lopen „tropisch ziek" (malaria, cholera, tyfus) te wor den. Het gaat hierbij om verlofgangers uit de tropen, toe- F risten en buitenlanders die zich in Nederland hebben ge- ft vestigd. Van deze groep meldt één procent zich met klach-l ten bij het Academisch Medisch Centrum en het Havenzie-r kenhuis in Rotterdam. Omdat er daarnaast ook patiënten fi bij huisartsen terecht komen, veronderstelt De Geus dat er in Nederland zo'n 10.000 mensen met deze ziekten te kam- pen hebben. Tropische ziekten ontstaan door slechte hygiënische om-1 standigheden waarin bacteriën goed gedijen of door be- smetting via insekten. Omdat in Nederland dergelijke in- sektcn niet leven en het hygiënisch peil hoog is. komen de J1 ziekten hier alleen voor door import. In de tropen en subt-1' ropen sterven echter nog velen aan bijvoorbeeld malaria. P Aanvankelijk werden goede resultaten geboekt in de strijd 1 tegen deze ziekte, maar in steeds meer gebieden over de f hele wereld is de malaria-parasiet resistent geworden voor bestrijdings- en geneesmiddelen. Van de kinderen tüssen één en vijf jaar sterven er een miljoen per jaar aan malaria. Het probleem is des te groter omdat er maar weinig nieu we anti-malariamiddelen gevonden worden om de oude te vervangen. De Geus: „Er wordt wel veel geëxperimen teerd. het Amerikaanse leger testte bijvoorbeeld 250.000 J preparaten, maar slechts enkele middelen worden verder ontwikkeld Het duurt lang voordat daar resultaat van te 1 verwachten is". Preventie De Geus vindt het een goede zaak dat apothekers en pro ducenten van geneesmiddelen op de hoogte worden ge steld. „Zij zijn zelf gekomen met het onderwerp voor het congres. Het is goed als apothekers en farmaceuten weten welke omvang de ziekte heeft, welke groepen risico's lopen en wat de remedie is". In de eerste plaats gaat het echter om preventie. Mensen die naar de tropen reizen moeten zich volgens De Geus goed realiseren dat de hygiënische omstandigheden niet te vergelijken zijn met de onze. „Ze moeten zich beschermen door zich in te laten enten, de malariaprofylaxe (tablettenkuur tijdens en na de reis) se rieus nemen en bij ziekteverschijnselen na terugkeer laten weten dat zij in de tropen zijn geweest". zeker uit: beeli n vie Pak licht marl 1 ehan< JOHANNESBURG In Zuid-Afrika is tijdens on geregeldheden bij Port Elizabeth een korporaal van de Zuidafrikaanse strijdkrachten, Johan Schoeman, doodgestoken. Schoeman is de eerste sol daat die als gevolg van de rassenrellen in Zuid-Afrika tijdens de uitoefening van zijn taak om het leven is ge komen. Het incident waarbij Schoeman de dood vond, deed zich zondag voor in een zwarte woongemeenschap. Er was al eens eerder een soldaat om het leven geko men bij ongeregeldheden, maar toen ging het om een verkeersongeluk. Volgens of ficieuze tellingen zijn bij de ongeregeldheden die 13 maanden geleden zijn uitge broken meer dan 750 mensen gedood. De politie erkent haar verantwoordelijkheid in tweederde van het aantal ge vallen en zegt dat de rest het gevolg is van acties door zwarten tegen vermeende zwarte collaborateurs met het blanke minderhejdsregi- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Op een snelweg in Northamptonshire in Engeland heeft zich gis teren in dichte mist een kettingbotsing voorgedaan, waarbij 120 voertuigen betrokken waren. Negentien automobilisten raakten daarbij gewond, waarvan twee ernstig. Volgens de politie werd er te hard gereden. VERONA De ontvoerders van de Ameri kaanse Navo-generaal James Lee Dozier zijn gisteren door de rechtbank van Verona ver oordeeld tot 26 jaar cel. Alle beklaagden zijn kopstukken van de terroristenbeweging Rode Brigades. Generaal Dozier werd op 17 december 1981 ontvoerd en 42 dagen later door de politie bevrijd in Padua. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1109) President Allmrouwer werd plotseling ge- stoord door de binnenkomst van zijn secretaris. „Hier is uw krachtige middagsoepje, kameraad Cunrath," zei hij waardig. „Indien U mij toe staat, zal ik U graag een belangrijke mededeling doen, die zojuist binnenkwam van de onder zeeër. Doctor Polnyck bevindt zich aan boord met een kist, waarin een zeer interessante ge vangene zit opgesloten...." „En wie is dat dan wel, kameraad Bravhencky?" vroeg de presi dent. - „Doctor Polnyck, Klansky en No- grottrbegon de secretaris te antwoorden, maar de president viel hem giechelend in de rede en zei: „Was het maar waar! Zaten die maar in de kist!" - „Met uw welnemen, kame raad Cunrath. U begrijpt mij verkeerd." verbe terde Bravhencky. „Onze zojuist genoemde landgenoten hebben belangrijke arbeid verricht in dat broeinest van ophitsers en uitbuiters, Gravendrecht. Ze werden daarbij gestoord door de beruchte geheime agent 009, alias Sjeems Pond. Zij wisten hem evenwel te overmeesteren en...." „Aha! Ik begrijp het!" riep president Cunrath uit. „Sjeems Pond zit in die kist! Ik ga er meteen op af. "want dat whisky-drinkende en meisjes-kussende spionagewonder wil ik wel eens zien! Laat de auto voorkomen!" En even later stoof de presidentiële auto al uit het zwaarbewaakte paleis weg, naar de haven toe, waar de onderzeeër reeds was binnengelo pen VIETNAMESE JONGEREN HOUDEN ONTMOETINGSDAG DEN HAAG De stroom. Vietnamese vluchtelingen die een aantal jaren gele den internationaal de aan dacht trok lijkt vergeten. „Er treedt een gewenning op. We hebben het gezien en denken dat het dan over is. Intussen blijven de bootjes met Vietnamese vluchtelingen binnenko men, al zijn het niet meer die gigantische hoeveelhe den van een paar jaar te rug". Egbert Fokkema, voorlichter bij ZOA- Vluchtelingenzorg, vindt dat de vluchtelingen ten onrechte vergeten zijn. In het kader van de vluchte- lingenweek en het Jonge- renjaar van de Verenigde Naties wordt morgen in het Overijsselse Heino door verschillende hulp verlenende organisaties een ontmoetingsdag voor Vietnamese jongeren ge organiseerd. Ook andere belangstellenden kunnen daar kennis maken met de Vietnamese cultuur. De 6300 Vietnamese vluchte lingen die in ons land zijn op genomen kampen met veel problemen. De oorzaak ligt volgens Fokkema voor" een deel in het karakter van de mensen. „Het Zijn ijverige, hardwerkende mensen. Maar ze kunnen hun energie hier niet kwijt door de taalbarrière. De bul van een Vietnamese arts wordt in ons land niet ge accepteerd. Hij moet dus op nieuw examen doen, wil hij zijn beroep hier kunnen uitoe fenen. Maar dat is door de taal vrijwel ondoenlijk. Hetzelfde geldt voor andere beroepsgroe pen. Iemand die in Vietnam visser was, kan hier niet zo maar de zee opgaan omdat hij onmiddelijk problemen krijgt met de toegestane hoeveelhe den te vangen vis. Vangst-quo ta, daar heeft zo*n visser nog nooit van gehoord!". De werkloosheid onder de Vietnamezen in ons land be draagt ruim tachtig procent. Dat levert frustraties op. Fok kema vertelt dat er vooral on der jongeren veel voor de hand liggende afgeleide pro blemen voorkomen. Het per centage alcohol- en drugsver slaafden ligt hoog. „Het zijn tenslotte net als wij gewone mensen", benadrukt hij. „Van wege die problemen is zo'n ontmoetingsdag in Heino zo belangrijk. Daar kunnen erva ringen worden uitgewisseld, verh.ilen van vroeger worden opgehaald en kan de cultuur worden beleefd". Mensen Voor de organisatie van de meeting voor de jongeren, wordt door een groot aariïal „Intussen blijven de bootjes met vluchtelingen binnenkomen". vluchtelingenorganisaties m ons land samengewerkt. De ZOA (de letters staan oor spronkelijk voor Zuid-Oost Azië) is als stichting in 1973 in het leven geroepen en werkt, op christelijke basis, in ver schillende delen van de we reld. Naast hulpverlening in het buitenland (medische hulp, kleding, voedsel, onderwijs, etc.), richt ZOA zich ook op de opvang van vluchtelingen in Nederland. Een belangrijke beleidslijn bij de hulpverlening is het samen werken mét de mensen. Fok kema: „Alleen in noodsituaties kun je vóór hen werken. Ne derlanders hebben van een vluchteling vaak een totaal verkeerd beeld: hij is zielig, arm, naakt en analfabeet. Je hebt er medelijden mee. Maar het is niet terecht. Je kunt het vergelijken met een invalide die zich samen met een bege leider op straat begeeft. Niet de invalide, maar de begelei der wordt door de mensen aangesproken. Alsof die inva lide niet zou kunnen praten". Vluchtelingen moeten volgens Fokkema in staat worden ge steld zichzelf te helpen. „Het zijn mensen die je net als jezelf als volwaardig moet zien. Ze verschillen niet zoveel van Nederlanders. Zij hebben ook hun ups en downs, werken met de ellebogen en slaan el kaar weieens de hersens in. Vluchtelingenzorg moet je niet omgeven met een romantisch waas. Er lopen in de kampen in Azië mensen rond die ge studeerd hebben. Intellectue len en geen zielepoten. Een hulpverleningsorganisatie moet slechts hulpmiddelen aanreiken Niet eindeloos De problemen voor de Vietna mezen in ons land openbaren zich vooral nadat ze een zelf standige woning hebben be trokken. „Dan komen ze in een geïsoleerde positie te recht", zegt Egbert Fokkema. Vluchtelingen die in ons land worden opgenomen, gaan eerst zes tot acht weken naar een opvangcentrum in Apeldoorn. Daar krijgen ze onder meer tweehonderd uur taalles. On dertussen gaat de overheid zoeken naar zogenaamde kerngemeenten, waar de vluchtelingen moeten gaan wonen. Soms klontleren ze na vestiging in zo'n gemeente sa men, zodat er van integratie in de Nederlandse samenleving niets terecht komt. Maar in veel gevallen is er ook sprake van isolatie. „Zo'n Vietnamees gezin komt dan vanuit het op vangcentrum, waar het alle vrienden had, midden tussen de Nederlanders wonen. Het kan zich dan niet meer uiten over de drama's die het heeft meegemaakt. En ik als Neder lander kan er ook niet over praten. Want ik heb het niet meegemaakt dat m'n vrouw voor m'n ogen tien keer ver kracht werd, of dat mijn kind in het water werd gegooid". „Ze hebben allemaal ver schrikkelijke dingen meege maakt. Vandaar dat ZOA in gaat op hun noodkreten". Fok kema gelooft niet dat er dan nog een taak voor de overheid ligt. „De overheid zorgt voor uitkeringen en woonruimte, maar die zorg kan niet einde loos voortduren. Bovendien moet je oppassen voor scheve verhoudingen tegenover bij voorbeeld Nederlandse jonge ren. Hun problemen moet je ook niet wegwuiven". Juist op dit punt ligt volgens hem een belangrijke verantwoordelijk heid voor het Nederlandse volk. Heimwee De meeste Vietnamese vluch telingen in ons land hebben hun familie achtergelaten. Toch kiezen ze er bewust voor. Hang Luu. een vluchtelinge die inmiddels vijf jaar in ons land woont, vertelt op een voorlichtingsavond van ZOA in Arnhem, dat het zoeken van toekomstperspectieven voor de kinderen vaak een be langrijk motief vormt. „Je moet eens beseffen wat het is om als land al honderden ja ren in oorlog te zijn. Wat het betekent dat generatie op ge neratie niet anders meege maakt heeft. Met je vlucht kies je voor de mogelijkheid Egbert Fokkema vertelt dat er op de vlucht naar de vrijheid nog steeds afschuwelijke din gen gebeuren. „Toen ik op een schip van de Verenigde Naties meevoer hebben we zo'n boot- |e opgepikt. Van de 52 vluch telingen waren er 26 omgeko men tijdens de wekenlange tocht op zee. De herinnering aan de gevaren, de honger en zeeroverij maakte de mensen die we oppikten compleet "hys terisch. En ze hebben al vaak de verschrikkingen van een heropvoedingskamp in Viet nam achter de rug". Om te kunnen vluchten, moe ten de Vietnamezen letterlijk goud op tafel leggen. In die ge vallen wil de Vietnamese overheid ook weieens mee werken aan het vertrek, „want geld is natuurlijk be langrijk voor de overheid". Gedurende de afgelopen jaren zijn er internationaal vele honderdduizenden vluchtelin gen opgenomen. Vooral Cana da. Australië en de Verenigde Staten hebben zich zeer gast vrij getoond In de VS leven volgens Fokkema inmiddels al zo'n half miljoen Vietnamezen. „Je moet niet onderschatten wat de Westerse landen al ge daan hebben. En jaarlijks gaan er nog ruim vijftigduizend mensen naar het doorgangs kamp „De Bataan" op de Fi lippijnen". Van daaruit wor den ze opgenomen in verschil lende Westerse landen. Toch kan er volgens hem meer ge daan worden. „Er wordt een geweldig beroep gedaan op de liefde van mensen om steeds te zeggen: we moeten wat plaats inruimen voor jou. Maar dat beroep op ons is legitiem als je het vergelijkt met de si tuatie waarin de mensen daar verkeren. Afgaande op de gi gantische nood zijn we in staat om meer hulp te bieden. We kunnen meer delen dan we nu HUGO DE BRUIJNE ZOA-Vluchtelingenzorg is ge vestigd in Groningen. Het gi ronummer van de organisatie is 550. Onderscheid gehuwde en bdy samenwonenderiir diplomaten :n gehandhaafd 1KT LI h 9.00- DEN HAAG Minister vj; Pri£ den Broek (Buitenlandse ken) handhaaft vooralsnog 1 den het onderscheid in alkwai. beidsvoorwaarden van gehu|0- de en ongehuwd samenwoneF- de ambtenaren in het buite^ngu|d land. In het reglement voor fchapei nieuwe buitenlandse dieifi) 10.0 wordt slechts gesproken oviin 9"'< „huwelijkspartner" wanner het gaat over de aan de funei to,aj van diplomaat of beleidsarm siach tenaar verbonden gunstige rthaper» gelingen. Een woordvoerdF1 <han van het ministerie zei niet l^n.6g® weten of Van den Broek a^jk' het onderscheid een eind a maken. ijK Wel heeft de minister zich loktobf principe bereid getoond op <)5-430. punt het ambtenaren-reglP01 pi ment. dat minister Rietkei van binnenlandse zaken k'es gei overleg met de bonden he^komkc opgesteld, ook toe te passen fs kro de buitenlandse dienst van zij0' s,e' ministerie. In dat regleme^^,® wordt geen onderscheid gh 16O- maakt tussen gehuwde en ofcrika p gehuwd samenwonende amjitig r< tenaren. De buitenland PaPn dienst vormt maar een kl€fc]rk3ê onderdeel van het ministeri75o, p en kent een eigen reglementadijs w Echtgenote en kinderen vtejderïj gehuwde ambtenaren van nieuwe buitenlandse dieitbergS| kennen een bescherming vf hun rechtszekerheid die partner van de samenwonend ambtenaar nu niet ten valt. Ook de bestaan.de final ciële vergoedingen en de ref" en verhuiskostenregeling den niet voor de partner vfmjdda de samenwonende ambtena; DOHA De Palestijnse vrijdingsorganisatie PLO keert in ernstige financial J moeilijkheden. Dat heeft mal Al-Sourani, een vooral FxqI staand juridisch medewerl van de PLO, gezegd in een ML terview met een dagblad - Katar. De PLO geeft meer 250 miljoen dollar uit, ten w m de inkomsten uit bevrijdir belasting niet hoger zijn 30 miljoen dollar, verklaa Al-Sourani. Hij zei niet o welke periode hij sprak, geld moet komen uit de willige „bevrijdingsbelasti die door Palestijnen over hele wereld aan de PLO wo betaald. Maar volgens Al-S rani zijn de meeste landen tussen met die betalingen stopt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4