Blinde kan computer krant laten voorlezen Den Uyl: „Geen reden voor zelfstreling van kabinet" PvdA vraagt uitstel raketbeshiit Kabinet wacht op Kamer inzake stelselwijziging Minister Schoo: NCO dreigt doel op zich te worden Opleving bouw pas na 1986 "Brabant uilt Schuld Centrale Minder verkeersdoden JNNENLAND CetdócSomont DINSDAG 15 OKTOBER 1985 PAGINA 3 ECerki *daan, chtsti naatsc 1 en om iken. ng v; de degev< rvori necumi atiteit [aten. ieuwe adviesraad ministers Van den Broek van litenlandse zaken (midden) en j Ruiter van defensie (links) wa in gisteren aanwezig bij de in- allatie van Adviesraad Vrede en jiligheid. Zij vroegen de raad Ivies uit te brengen over zaken jarover de regering binnen af- e<fenbare tijd moet beslissen en e de verhouding tussen de Ver ruigde Staten en West-Europa, positie van West-Europa, en n Nederland zelf raken. gaat hierbij in de eerste aats om de noodzaak van ver- erking van de conventionele rdediging, de rol van nieuwe chnologieen en van nieuwe tac- K che concepten daarin. Rechts voorzitter van de nieuwe raad, if. dr. M.C. Brands. mjol Politiebond trekt kort geding in UTRECHT De christelijke politiebond ACP heeft gisteren laten weten af te zien van een kort geding tegen de ministers van binnenland se zaken en justitie. Met het kort geding had de bond een salarisverhoging voor politiechefs willen afdwingen. Volgens ACP-bestuurder P. Kruizinga heeft minister Rietkerk in een brief aan de bond togezegd dat hij voor het eind van deze maand met voorstellen zal komen voor een salarisherziening. Wat die voorstellen in houden is nog onbekend, maar de ACP ver wacht dat de gevraagde salarisverhogingen voor de ongeveer vierhonderd politiechefs er zullen komen. Als de ministers ingaan op de wensen van de politiechefs, gaat hun salaris er gemiddeld enkele honderden gulden per maand op vooruit. Rechtenstudie minder gewild TILBURG De rechtenstu die is minder in trek. Begin oktober werden op de negen universiteiten met een rech tenfaculteit 5123 eerstejaars studenten geplaatst. Dat is ruim 21 procent minder dan in het vorige studiejaar, zo meldt het weekblad van de Katholie ke Hogeschool in Tilburg. De achteruitgang varieert van 7 procent in Leiden tot 51 pro cent aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In Utrecht en de Universiteit van Amster dam bedraagt de daling onge veer 10 procent. Kind omgekomen bij brand in hooischuur OUD-BEIJERLAND Bij een brand in een hooi schuur in Oud-Beijerland is gisteren de 11-jarige An- dré Mommers om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de rijks politie in Dordrecht heeft de jongen met andere kin deren uit de buurt in de hooiberg een hutje ge bouwd en met vuur ge speeld. Toen er brand ont stond heeft één van de kin deren nog tevergeefs gepro beerd de jongen te redden. De andere kinderen kon den bijtijds ontsnappen. Seksistische studenten willen op Leidse universiteit LEIDEN De Leidse universiteit bekijkt op dit moment het verzoek van inschrijving van drie mannelijke studenten in de psy chologie wie de toegang tot de Vrije Univer siteit van Amsterdam is ontzegd. Zij werden daar niet meer ingeschreven, nadat vrouwe lijke studenten herhaaldelijk bij het bestuur hadden geklaagd over "handtastelijkheden van het drietal. Het Leidse collegelid mr. G.Jansen verklaarde gisteravond tegenover de universiteitsraad dat het niet de gewoon te is om elk verzoek tot inschrijving te on derzoeken. „We doen het nu alleen omdat zij op de VU voor problemen hebben ge zorgd. We proberen tot een juridisch correc te beslissing te komen", aldus Jansen. Die beslissing wordt binnen een tot twee weken verwacht. ;1 hoopl n de zi Reforij overigj am voij n Bomj ;rk tus voor ormen de geld denk» is wat r en bd ende to erzien( ig een i vorm eigen ,levenS edaan Kerk i toch hl or de I alicht i oecuml MAARSSENBROEK Studieboeken, encyclo pedieën, romans, tijd schriften en kranten kunnen straks door blin den en slechtzienden ge woon worden gelezen. Niet omdat alle 80.000 vi sueel gehandicapten in ons land opeens het zicht weer krijgen, maar dankzij een nieuw com municatiesysteem. Een speciaal apparaatje kan normale tekst uit een computergeheugen in enkele seconden voor de blinde toegankelijk kan maken in braille op pa pier, braille in elektroni sche puntjes, of voor Nederland nieuw via een luide computerstem. Het nieuwe systeem is giste ren in Maarssenbroek voor het eerst gebruikt door prin ses Juliana, die daarmee met een de nieuwe huisvesting opende van de Stichting Hulpmiddelenvoorziening voor Blindéh en Slechtzien den (HBS). Deze landelijke organisatie licht visueel ge handicapten voor en levert bovendien jaarlijks voor 3,5 miljoen gulden aan hulpmid delen als blindenstokken, loepen, aangepaste spellen, horloges en huishoudelijke artikelen. Het nieuwe communicatie systeem bestond al in een Engelse versie, maar door de inspanningen van een team van de Universiteit van Nij megen kan het benodigde ap paraat ook Nederlands spre ken. Blinden die de krant willen lezen en in het bezit zijn van de nu nog ƒ30.000 gulden kostende terminal, pakken de telefoon en draai en het nummer van de HBS. De kranteninformatie die is opgeslagen in het geheugen van de computer, wordt via de telefoonlijn doorgeseind naar de gebruiker. Het appa raatje geeft de woorden weer in braille of gesproken woord. Blindenstok Een andere hoopgevende ontwikkeling die gisteren werd gepresenteerd was een camerasysteem, dat wellicht de blindenstok kan gaan ver vangen. Door twee televisie a's, niet groter dan een kastanje, aan weerszijden van het hoofd van een blinde te bevestigen en met inschake ling van kleine computertjes gevoelsprikkels over te bren gen naar diens rug kan hij in elk geval obstakels waarne men en er al dan niet met een grote boog omheen lo pen. Tests om blinden met behulp van camera's wat ori ëntatievermogen te geven, zijn in volle gang in het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam. De patiënt regis treert alles wat in zijn omge ving beweegt ten opzichte van hemzelf. Zo kan hij bij voorbeeld zijn hoofd opzij- draaien wanneer een bal op hem afkomt. Laboratoriumrijp Voorzitter R. van Vliet van de stichting waarschuwde voor al te veel enthousiasme over een snelle invoering van het communicatie- en camera-systeem. „Deze appa ratuur is zogezegd laboratori umrijp. Maar de verdere ont wikkeling is erg duur en het is dan ook de kunst om een fabrikant te vinden die er ge noeg brood in ziet", aldus Van Vliet. De overheid moet geld beschikbaar stellen voor onderzoek naar hulpmidde len, „niet alleen om te bewij zen dat bepaalde voorzienin gen technisch haalbaar zijn, maar vooral ook om ervoor te zorgen dat ze voor een zo laag mogelijke prijs bij de ge bruikers terecht komen", al dus Van Vliet. Mocht het apparaat binnen enkele jaren voor een aan vaardbare prijs op de markt komen, dan verwacht de HBS veel goeds voor de mo gelijkheden van blinden en slechtzienden op de arbeids markt. „Voor deze mensen, van wie driekwart werkloos is, komen dan ook andere ba nen binnen bereik dan de obligate receptionistenbaan tjes", denkt Van Vliet. Veel visueel gehandicapten zijn niet.of nauwelijks op de hoogte van de mogelijkheden die hulpmiddelen voor hen kunnen bieden, laat staan dat ze weten dat de overheid niet zelden bereid is die middelen grotendeels te financieren. Deze conclusie trekt mevr. drs. C.A. Buijk, al 24 jaar Nadat prinses Juliana gisteren de nieuwe vestiging van de stichting Hulpmiddelen voor Blinden en Slechtzienden (HBS) had geopend, „voelde" ze even aan een speciale wereldbol voor blin den. psychologe op het terrein van gehandicapte mensen, uit een onderzoek onder visueel ge handicapten. „Vooral huisartsen, specialis ten, verpleegkundigen en maatschappelijk werkers schieten in de voorlichting te kort", aldus drs. Buijk, die deze groepen op de bijeen komst in Maarssenbroek ver weet teveel preventief en cu ratief te werken en- weinig aandacht meer te schenken aan de problemen van men sen die „toch niet meer te ge nezen zijn". Ook pleitte zij ervoor blinden en slechtzien den meer te betrekken bij het uitproberen van hulp middelen. DEN HAAG De bouw- produktie in Nederland zal op zijn vroegst pas weer in 1986 aantrekken, maar dan moet wèl het economisch herstel de ko mende jaren doorzetten. Dit meldt minister Brokx (VROM) in zijn bouwprog- noses voor 1985-1990. Volgens de bewindsman zal de werkloosheid in de bouw dit jaar met nog een 18.000 stijgen tot 93.000 bij een 2,3 procent lagere produktie. Voor volgend jaar voorziet Brokx een 0,6 procent lagere produk tie bij een gelijkblijvende werkloosheid. Voor de periode 1986-1990 re kent de bewindsman op de bouw van 101.000 woningen per jaar. Het betreft dan voor al de vernieuwbouw: het her stellen van woningen en de verbouw ervan, vooral bij huurwoningen. Door een voortgaand herstel van de bedrijfsinvesteringen zal de bouw in het commer cieel onroerend goed tussen 1986 en 1990 met twee procent toenemen. In de grond-, wa ter- en wegenbouw dalen de investeringen onder meer door het aflopen van de Ooster- scheldewerken. kwaï de Ja, •eerde stuk t vlee van most) 'Su I s/oor kern- sa ras en aEN HAAG De pro- 7 in pkicie Brabant heeft gis- cennamiddag een stuk van koekefr terrein van het Indus- ?argaqe- en Havenschap i^fvWr^dijk voor 75 miljoen ze daaMen officieel overge- 5ruj/ïfagen aan het Rijk. Rijk kan er nu een kern- itrale bouwen en radio-ac- afval opslaan. Brabant is ir deze overeenkomst over- gegaan, omdat er geen an- •e oplossing was om de lulden van het Industrie- en ivenschap in te lossen. overeenkomsten werden het ministerie van binnen- idse zaken ondertekend >r de commissaris van de [ningin in Brabant, mr. ',.M. van Agt, minister Ru ig van Financiën en andere egenwoordigers het Rijk, provincie Brabant en de be ffende Brabantse gemeen- iing wees er bij deze gele- tiheid op, dat een dergelijke huidensanering „geenszins gelden als precedent voor dere industrie- en haven- appen. De provincie Bra nt en de betreffende ge- enten hebben de garanties strekt. Garanties kunnen den tot pijnlijke financiële equenties en offers". Daar egde de minister nog aan dat hij hoopt op de bou\y een kerncentrale en op-^ gfaciliteit in Moerdijk, aar het zal van Brabant zelf angen of die er ook ko- panje de mi« 18 toi Ikustei [raden.! 'oslavi olg. Ii mist. n 20 t< (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Oppositie leider Den Uyl beet van ochtend de spits af in de Algemene Beschouwingen met een felle aanval op de „zelfgenoegzaamheid" van de regering. Het kabinet- Lubbers stelt de zaken veel beter voor dan ze in werkelijkheid zijn, vindt hij. Volgens de PvdA-lei- der gaat het in Nederland zeker niet beter dan in de omringende landen en zou dat wèl het geval ge weest zijn als het kabinet zich daar meer voor had ingespannen. „Er is geen enkele reden voor de zelf streling waaraan dit kabi net zo'n behoefte lijkt te hebben", stelde Den Uyl. Hij verweet minister Ruding (Financiën) „moderne propa- gandatechnieken" te hanteren om zijn beleid te verkopen. „Maar als je het wasmiddel van zijn schuim ontdoet ziet het er allemaal veel minder rooskleurig uit", zei Den Uyl, onder verwijzing naar de som bere voorspellingen voor late re jaren: dalende gasbaten, stij gende rentelasten en waar schijnlijk weer fors hogere so ciale premies. De nu aange kondigde verlaging van de premies in 1986 hekelde Den Uyl als „het leeghalen van de fondsen". Volgens hem komt het erop neer dat „wie werk loos is, inlevert om wie werkt een hoger loon te bezorgen. Van wie niet heeft zal geno men worden voor wie heeft", aldus PvdA-leid.er. Den Uyl herhaalde het PvdA- pleidooi voor een groeibevor- derend beleid, waarbij ook meer gedaan wordt aan ar beidstijdverkorting. Zo'n be leid zou ook in Europees ver band vorm moeten krijgen. Hij wees daarbij op de unieke kansen die we begin volgend jaar krijgen als Nederland het voorzitterschap van de Ge meenschap vervult. CDA-fractievoorzitter De Vries roemde juist de daden van het kabinet en wees op de resultaten die ermee zijn be reikt. Geen tweedeling in de samenleving, zoals de oppositie had gevreesd en honderddui zend minder werklozen dan men had gedacht. „Wat is er socialer dan het weer uitzicht bieden op werk?", hield De Vries de PvdA voor. Wijzend op het feit dat het overheidste kort komend jaar nauwelijks daalt, bestreed De Vries met kracht de stelling van de op positie dat het kabinet van het financieringstekort een heilige koe heeft gemaakt. Verschillende partijen willen opheldering over voorstellen van premier Lubbers over een verzachting van de voorgeno men herziening van de sociale zekerheid. Met name het CDA is daar erg benieuwd naar. De premier suggereert de stapsge wijze verlaging van de nieuwe sociale uitkeringen niet door te laten gaan, maar in ruil daarvoor de periode te beper ken dat men 70 procent van het laatst verdiende loon krijgt. Bovendien wil Lubbers de herkeuring van de groep wao'ers (arbeidsongeschikten) tussen 30 en 50 jaar niet door laten gaan, zodat niet aan hun uitkering zou worden getornd. Uit het betoog van fractielei der De Vries viel op te maken dat Lubbers' gedachten de grootste regeringspartij zeker niet onwelgevallig zijn. Ruding De PvdA blijft de plannen voor de stelselherziening van de hand wijzen. D'66 gaat ak koord met een koppeling van de uitkeringsduur aan het ar beidsverleden en de leeftijd van betrokkene, maar wil wel het verband tussen de uitke ring en het laatstgenoten loon behouden. Fractieleider Eng- wirda verweet het kabinet te weinig te doen aan werkgele genheidsbeleid en de lasten eenzijdig af te wentelen op ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers. Hij erken de overigens dat het kabinet erin geslaagd is het financie ringstekort van de overheid terug te dringen en de winsten van de bedrijven te vergroten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het be sluit over de plaatsing van kruisraketten in ons land dient uitgesteld te wórden totdat het resultaat be kend is van de medio vol gende maand te houden ontmoeting ReaganGor- batsjov. Dit heeeft PvdA- leider Den Uyl de rege ring vandaag voorgehou den tijdens de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. „Ik kan me niet voorstellen dat Nederland dit alles wil overslaan", zei Den Uyl, doe lend op het feit dat de rege ring wil vasthouden aan haar voornemen reeds op 1 novem ber een besluit te nemen. De sociaal-democratische voor man diende over deze zaak een motie in. Hij hoopt daar voor ook steun te krijgen van eventuele „dissidenten" in de CDA-fractie. De christen-democraat Beine- ma kondigde dit weekeinde aan dat hij zijn fractie zou voorstellen nog even pas op de plaats te maken. Eerder had zijn fractiegenoot De Kwaad- steniet dit ook al gezegd. Daar mee staat echter allerminst vast dat er bij het CDA ook deze keer mensen uit de boot zullen vallen. Met uitzonde ring wellicht van de onver kiesbaar gezette Van den Toorn streven alle andere „linkse" CDA'ers toch in de eerste plaats naar het bereiken van eensgezindheid in hun fractie. De overgrote meerderheid van het CDA 'meent, evenals de VVD, dat er (nog) geen reden is terug te komen op het 1-ju- nibesluit van vorig jaar. Daar in werd de Sovjet-Unie tot 1 november van dit jaar de tijd gegeven haar aantal SS-20-ra- ketten beperkt te houden of terug te brengen tot 378. De aankondiging van Gorbatsjov dat er nu in het Westelijk deel van zijn land evenveel SS-20's (243) staan als op 1 juni 1984, beschouwt het merendeel van de CDA-fractie als een onvol doende antwoord op het Ne derlandse signaal. Volgens fractieleider De Vries is uitstel alleen verantwoord „als opze NAVO-bondgenoten daarmee instemmen". Erg waarschijn lijk achtte De Vries dit overi gens niet, omdat het anders zou lijken „alsof de Russen het eerste succes al binnen heb ben, nog voordat de topont moeting begint". De PvdA zegt het een vreem de zaak te vinden dat het CDA zich nu zo afwijzend opstelt. Den Uyl kwam met drie cita ten aanzetten van zijn collega Bert de Vries, waarmee deze vorig jaar juni aangaf dat zijn fractie alleen geïnteresseerd was in het aantal „op het Wes ten gerichte". Waarom dan nu per se het aantal in Azië gesta tioneerde SS-20's meetellen? Voorts wees Den Uyl op de Den Uyl uitlating van minister Kort hals Altes dat het overlaten van de departementen van Buitenlandse Zaken en Defen sie aan het CDA een „meester zet" was geweest van zijn VVD. Een liberale minister op één van beide ministeries zou de weerstand tegen de raket ten in de CDA-fract'e wellicht te groot hebben gemaakt, ci teerde de PvdA-leider de libe rale bewindsman. FRIEMELS ZÉ PUNTJE (yrtrwN acic inneosr- nooit ttecfi Zin heeft DEN HAAG Het aantal verkeersdoden is in het eerste half jaar van 1985 sterk gedaald in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar: van 784 naar 695. Het aantal ongevallen waarbij slachtoffers vielen steeg echter, evenals het aantal mensen dat bij die ongelukken gewond raakte. Dit blijkt uit voorlopige cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral in de maanden januari en februari vielen minder doden in het ver keer dan vorig jaar. Het aantal ongevallen met persoonlijk letsel steeg in de eerste zes maanden van dit jaar met 2,5 procent tot 21.275. Er raakten 24.225 mensen gewond, twee procent meer dan in 1984. Daarvan moesten er 7.375 in een ziekenhuis worden opgenomen (min twee procent). Het aantal ongevallen met alco holmisbruik daalde met ruim vijf procent. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER VRIJE TIJD, FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, TOERISME, ETEN, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA OP DE ACHTERPAGINA DEN HAAG Het kabinet heeft nog geen knopen doorgehakt ten aanzien van de herziening van het stel sel van sociale zekerheid. Het kabinet zal dat eventueel morgenochtend doen in het beraad over de eerste ter mijn van de algemene politieke beschouwingen. Mocht dat niet lukken, dan wil het kabinet vrijdag tijdens het wekelijks kabinetsberaad een beslissing nemen. Het compromisvoorstel van Lubbers de voorziene stapsgewijze verlaging van de ww-uitkeringen te verzachten zullen 600 mil joen gulden kosten. De beoogde bezuinigingen op het stelsel van sociale zekerheid worden daardoor teruggebracht van 3,8 tot 3,2 miljard gulden. Lubbers heeft ook voorgesteld de verlaging van de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen (wao) aan oudere werkne mers achterwege gelaten. Volgens de oorspronkelijke voorstel len zouden alle arbeidsongeschikten ouder dan 30 jaar herkeurd worden. Voor het deel dat zij nog zouden kunnen werken, zou den zij hun wao-uitkering verliezen en in plaats daarvan de la gere ww-uitkering krijgen. In ruil daarvoor gaat de uitkerings duur voor jongeren er op achteruit. CNV Het CNV heeft er bij het kabinet op aangedrongen het advies van de Sociale Verzekeringsraad af te wachten alvorens de wetsontwerpen over de stelselherziening in te dienen. De vak centrale noemt het niet afwachten van het advies „beledigend voor de Sociale Verzekeringsraad". Bovendien zal volgens het CNV het advies dusdanige conclusies en aanbevelingen bevatten dat ingrijpende wijzigingen van de stelselplannen geboden zijn". SCHIPHOL De NCO, de nationale commissie voor lichting en bewustwording ontwikkelingssamenwer king, dreigt een doel op zich te worden in plaats van een middel te zijn bij het bewustmaken van het Neder landse volk over wat er op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking gebeurt. Het NCO schiet abso luut in haar voorlichtende taak tekort omdat het te veel bezig is met de discussies over het NCO zelf. Deze kritiek heeft minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king gisteren op Schiphol geuit na haar aankomst uit de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel. Minister Schoo stelde de afgelopen tijd „haar best gedaan te heb ben om geen incidenten met het NCO te doen ontstaan. Het is echter gruwelijk om te zien hoe er geneuzeld wordt binnen deze organisatie", aldus de bewindsvrouwe. Tenslotte stelde zij dat de ontwikkeling binnen de organisatie voor het NCO kennelijk be langrijker is dan de ontwikkelingen in het buitenland. De NCO zelf wijst de kritiek van de minister van de hand. In een reactie verklaarde de woordvoerder van de organisatie, Piet van Ham, dat het steeds op initiatief van minister Schoo was dat het bestuur van de NCO gedwongen werd te komen prafen over procedures en regels. De gesprekken met de bewindsvrouw wa ren zo verward dat de organisatie tenslotte maar besloot voort zetting van de bestaande subsidieregeling voor 2 jaar te vragen om in alle rust het werk voort te kunnen zetten. „Dat is ons echter niet gegund", aldus Van Ha^n.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3