net vaten vol brandstof Voortdurende dreiging België rekent op snelle formatie Groei in EG iets omhoog Fbas voorstander [ewapende strijd ANK EMI! IOEBARAK: DIEPE WOND IN BANDEN MET DE VS PLO zonder geld Blanke oppositie: Mandela moet vrij mkiiker spaarb: aren in i noveml 7ant dai ij de de preif,' aver te (tot mi) iaren de e* als u !-io) eer of mi irvolg van de voorpagina) IIPHOL De vier ünen die vorige week cruiseschip Achille iro kaapten hebbem de iaanse justitie veirteld, zij in paniek besloten meester te maken het schip, nadalt een ner had gezien dat zij hun hut hun wapens het schoonmaken wa de gisteren op Schip- teruggekeerde Nederland- lassagiers duurde het. vori- ,veek maandag even, voor- iedereen aan boord be- ;p dat er iets ernstigs aan hand was. „Wij lagen te Een Duitser kwam ons vertellen dat er sprake was van een kaping. Via de boordradio werd even later ie dereen naar het restaurant ge roepen", aldus de heer Rompa. Nadat de 400 passagiers twee tot drie uur „op elkaar gepakt" hadden gezeten, moesten zij naar een ruimere lounge, die tot het einde van de kaping hun verblijfplaats zou worden. De passagiers werden op basis van hun nationaliteit in twee groepen gescheiden. De Ame rikaanse en Engelse passagiers moesten aan de ene kant van de lounge bivakkeren, de ove rigen aan de andere zijde. De bemanningsleden werden in het midden neergezet. Het optreden van de kapers was volgens Rompa met name de eerste dag hard en grim mig. „Onze grootste zorg was dat het lang zou duren. De ka pers spraken slechts twee woorden Engels. Alles ging in het Arabisch". Het grootste ongemak in de lounge was aanvankelijk voor al het ontbreken van sanitaire voorzieningen. De mannelijke passagiers kregen als toilet ruimte de opslagplaats vooi muziekinstrumenten toegewe- konden ge- twee toilet- ;r voldoende sandwiches, dekens wer- de kapers de Ook sigaretten e den m opdracht door de bemanningsleden ruime mate uitgedeeld. „Dit alles onder de voortdurende dreiging die uitging van vier grote vaten met brandstof die de kapers op de dansvloer hadden neergezet". De tweede dag werden de kapers soepe ler. De mochten i hun hut om zich te wassen en tie verkleden. Van de moord op de Amerikaan Leon Kling- hoffer hebben de meesten niet gemerkt. Na onzekere uren verlieten de vier kapers woensdagmiddag de Achille Lauro. „Daarvoor dachten we al dat ze weg wa ren. Maar opeens stonden ze weer in de lounge om afscheid bemanning. Ze openden heel nadrukkelijk hun bagage om aan te tonen dat ze niets had den ontvreemd. Het leek op een show". De stemming direct na het verdwijnen van de kapers was volgens mevrouw Rompa be drukt en terneergeslagen. De opluchting kwam pas later. Volgens de Nederlanders is heel veel te danken geweest aan het rustige en beheerste optreden van de gezagvoerder. De weduwe van vermoorde Amerikaanse passagier heeft zich bij terugkeer in de VS be reid verklaard te getuigen te gen de Palestijnen, die zij vol gens berichten „in het gezicht heeft gespuwd" toen zij het viertal in Italië moest identifi- Enkeie uren na haar terug keer belde de Amerikaanse president Reagan de weduwe van de vermoorde invalide Leon Klinghoffer op. Toen hij hoorde wat zij had gedaan zou Reagan hebben gezegd: „Hebt u dat gedaan? Oh, God zegen u". Nadat mevrouw Klinghof fer had verteld hoe zeer de ka pers de Amerikaanse president haten antwoordde hij: „Ik hoop dat ze in de toekomst nog meer redenen zullen hebben me te haten". rvloot. ikj ervolg van voorpagina) *0 De Egyptisch»; pre- t Moebarak uitte gisteren woede over het onder- ieppen door de Amerikanen het Egypt Air-toestel. Hij de deze daad „piraterij", leb mij afgevraagd welk een dergelijke daadl van fterij had gepleegd. Ik was :hokt toen men mij z»;i dat de Verenigde Staten wa- :o verklaarde Moebarak, is hem gaat het om een zonder precedent iin de internationale verhoudingen". Moebarak zei niets heldhaftigs te zien in de actie. „Echt hel dendom is wat Egypte heeft gedaan: het redden van de vierhonderd mensen aan boord van de Achille Lauro". Hij zei verder dat het lang zal duren, voordat „de wond is ge heeld". Washington wil de kloof met Kairo echter niet te groot laten worden. Eerder is al gezinspeeld op nauw over leg tussen de VS en Egypte bij de afloop van de kaping. Egypte zou de VS hebben ge holpen om de Amerikaanse economische en militaire hulp niet te verspelen. Maar om de positie van Egypte in de Ara bische wereld niet verder te verzwakken, zou hieraan geen enkele ruchtbaarheid worden gegeven. In de Egyptische hoofdstad Kairo hebben enke le duizenden studenten afgelo pen zaterdag gedemonstreerd tegen de Verenigde Staten en Israël. Schip vertrokken In Port Said kreeg de Achille Lauro gistermiddag eindelijk toestemming om uit te varen en op weg te gaan naar Genua (Italië). Het cruiseschip is vier dagen door de Egyptische au toriteiten vastgehouden. Kort voor het vertrek van de Achil le Lauro was het Egyptische vliegtuig, waarmee de kapers naar Italië waren „ontvoerd", uit Rome in Kairo terugge keerd. Tot het laatste moment gingen de Egyptenaren op het schip door met hét onderzoek naar de dood van de invalide Ame rikaanse toerist Leon Kling hoffer. Vlak voordat de Achil le Lauro vertrok hing een on derzoeker nog aón een touw ladder bij een bruine vlek op de zijkant van het schip, die mogelijk een bloedvlek is. Het Palestijnse Bevrijdings front verklaarde gisteren op nieuw niet verantwoordelijk te zijn voor de dood van Leon Klinghoffer. Volgens het PLF kreeg de man een hartaanval en is hij naar de ziekenboeg gebracht. „Wij weten niet hoe hij daarna is verdwenen". De Strijdende Communistische Cellen (CCC) hebben opnieuw aanslagen gepleegd tegen, wat de groepering noemt „centra van Belgische bourgeoisie". In Charleroi ontploften zaterdagmorgen ge lijktijdig springladingen in het kantoor van de werkgevers in de metaalindustrie en een belendend balastingkantoor. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. De CCC heeft zich in pamflet ten verantwoordelijk gesteld voor de explosies. Volgens getuigen zijn de bommen door twee jonge lui in de gebouwen neergezet nadat de ruiten waren ingegooid. (Vervolg van voorpagina) BRUSSEL Premier Martens heeft vandaag of ficieel het ontslag van zijn aftredende regering inge diend bij koning Boude- wijn. De koning zal dan overleg plegen met de lei ders van alle politieke partijen en een formateur aanwijzen, doorgaans de leider van de grootste po litieke partij, in dit geval Martens. Politieke waar nemers verwachten een snelle formatie van een nieuw centrum-rechts ka binet. Als Martens' coalitieregering terugkeert, wat op grond van de uitslag vrijwel zeker is, zal de plaatsing van kruisraketten in België doorgang vinden. Van de geplande 48 raketten zijn er in maart al zestien ge arriveerd. De Vlaamse socia listen verklaarden in hun ver kiezingscampagne dat zij met de Amerikaanse regering zou den gaan praten over verwij dering van de raketten, als zij in een volgend kabinet zouden worden opgenomen. De socialisten in Vlaanderen en Wallonië zouden volgens de voorlopige uitslagen op 67 ze tels kunnen rekenen, een winst van zes. Het aantal ze tels van de socialisten in Wal lonië bleef onveranderd op 35, waarmee zij de grootste Fran stalige partij blijven. De Vlaamse socialisten wonnen. Hun totaal komt riu op 32 ze tels. De Vlaamse liberale PVV moest een gevoelig verlies in casseren van zes zetels en komt op 25. De Waalse libera len (PRL) handhaafden zich op 24 zetels. Omdat de chris ten-democraten bij elkaar achl zetels wonnen, resteert in hel parlement ëen winst van twee zetels voor het kabinet-Mar- tens. JSKE EN WISKE DOHA De Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO ver keert in ernstige financiële moeilijkheden. Dat heeft Ga- mal Al-Sourani, een vooraan staand juridisch medewerker van de PLO, gezegd in een in terview met een dagblad in Katar. De PLO geeft meer dan 250 miljoen dollar uit, terwijl de inkomsten uit bevrijdings belasting niet hoger zijn dan 30 miljoen dollar, verklaarde Al-Sourani. Hij zei niet over welke periode hij sprak. Het geld moet komen uit de vrij willige „bevrijdingsbelasting" die door Palestijnen over de hele wereld aan de PLO wordt betaald. Maar volgens Al-Sou- BRUSSEL De economische groei die de EG-landen vol gend jaar bullen bereiken, wordt door de EG-Commissie nu op 2,5 procent geraamd. In juni werd de groei voor het komende jaar nog op 2,3 pro cent geraamd, evenveel als de groei over 1985 zal zijn (in '84: 2,2 procent). De groei in Ne derland bedraagt volgend jaar twee procent. West-Duitsland zal van alle EG-landen de grootste groei (3,5 procent) kennen. De geringste groei (1 procent) doet zich voor in Griekenland. De, strijd tegen de inflatie lijkt steeds meer succes te krijgen. De gemiddelde inflatie in de EG was in 1981 nog 11,7 pro cent en komt voor dit jaar uit op 5,2 procent. Volgend jaar zal het volgens de jongste ra mingen slechts 3,9 procent zijn. De werkloosheid zal volgend jaar gemiddeld 11,1 procent bedragen, tegen 11,2 procent dit jaar. Nederland zal daar met 13 procent ruim boven ko men. Toch betekent die 13 procent een daling van de werkloosheid in ons land, want in '85 is 13,2 procent van de beroepsbevolking zonder werk. Nederland zal volgend jaar bo vendien de laagste inflatie van alle EG-landen kennen. De in flatie bij ons zal op 1,1 procent uitkomen, tegen 2,4 procent dit jaar. Ook in West-Duits land (1,5 procent) en Dene marken (1,7 procent) zal de in flatie in '86 uiterst laag zijn. De hoogste inflatie wordt ge noteerd in Griekenland: 16 procent. De groei in de VS zal in de rest van dit jaar en in 1986 be scheiden zijn. Van een recessie is geen sprake, maar doordat de hoge dollarkoers de export remt blijft de groei achter. Dit staat in een rapport van de organi- Business Council, satie van topmensen van de grootste industriële concerns in de VS. Het bruto nationaal produkt in de VS zal dit jaar reëel met 2,1 procent toenemen en in 1986 met 2,5 procent. Een half jaar geleden voorspelde de Busi ness Council voor dit jaar nog een groei van 3,1 procent. Het begrotingstekort zal maar wei nig verminderen, namelijk van ruim 200 miljard dollar nu tot 197 miljard dollar in het komende jaar. De groeicijfers van de VS en de EG vallen overigens in het niet bij die van Japan, die vier tot vijf procent zullen bedragen. Greenpeaceschip in nood mag van Fransenniet in haven Tahiti PAPEETE De Greenpeace, het vlaggeschip van de milieu- -organisatie, dat met machinepech op weg is naar Tahiti, zal de toegang tot dit gebied worden geweigerd. Dit heeft de Franse Hoge Commissaris in Papeete op Tahiti, Bernard Ge rard, gisteren bepaald. De Greenpeace moest het Franse atol Mururoa in de Stille Oceaan verlaten, omdat de technische problemen zó groot zijn, dat wordt getwijfeld aan de zeewaardigheid van het schip. Gerard meent dat de vloot van Greenpeace door haar optreden niet meer voldoet aan de voorwaarden voor een vrije doorvaart in de Franse territoriale wateren. Volgens Greenpeace is het Franse besluit in strijd met de internatio nale maritieme tradities om schepen in nood een veilige thuishaven aan te bieden. De jachten „Vega" en „Alliance" blijven bij Mururoa om het protest tegen de Franse atoom- proeven voort te zetten. MAANDAG 14 OKTOBER 1985 PAGINA 5 - EN DE KNAP-MUTATOR LOESAKA De Zuidafrikaanse blanke oppositiepartij PFP (26 van de 165 parlementszetels) en het verboden Afrikaans Natio naal Congres (ANC) hebben gisteren in een verklaring gepleit voor de vrijlating van Nelson Mandela als voorwaarde voor de oplossing van het apartheidsvraagstuk. Op initiatief van het PFP vond een bespreking plaats met een ANC-delegatie in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Daar bleek het ANC niet te voe len voor onderhandelingen met de PFP zolang de apartheid niet is afgeschaft en de politieke leiders zijn vrijgelaten. Onenigheid ontstond eveneens over het gebruik van geweld in de strijd te gen apartheid. Britse regering toch met PLO om de tafel LONDEN Ondanks scherpe kritiek in de pers en uit de Jood se gemeenschap is de Britse regering vandaag toch met twee vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO om de tafel gaan zitten. De twee maken deel uit van een vier man sterke Jordaans-Palestijnse onderhandelingsdelegatie, die op uitnodiging van premier Thatcher een bezoek brengt aan Londen. De teneur van de kritiek is, dat het moment voor de besprekingen, vlak na de kaping van het Italiaanse schip Achil le Lauro door vier Palestijnen kapers, uiterst ongelukkig komt. Volgens de Britse regering is het aanmoedigen van de gematigde Palestijnen, die voorstander zijn van onderhandelingen, de enige manier om een eind te maken aan het conflict in het Midden- -Oosten. JITENLAND CeicbeSoutant RO Mohammed Abbas de man om wiens persoon diplomatieke rel is ontstaan ;n Italië en de VS- en die nu in ;oslavie verblijft, staat aan het d van het in Ira k gevestigde estijns Bevrijdingisfront PLF, organisatie die trouw is aan 3-léider Arafat. h heeft Abbas, ook bekend als il Abbas en Abu .Khaled, zich in het verleden wel tegen Arafat gekeerd. Zo ziet hij niets in onder handelingen met Israël en in de vorming van een Palestijns-Jor daanse federatieve staat. Over de jeugd van Abbas is niet veel bekend. Zegslieden binnen de PLO zeggen dat hij in 1947 in Haifa werd geboren en dat zijn fa- milië naar Syrië vluchtte na de oprichting van de staat Israël. In 1967 sloot hij zich aan bij het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, PFLP. Hij vond dat die club zich teveel bezighield met marxistische theorie en te weinig met de gewapende strijd, waarop hij een jaar later met de Syrische kapitein Ahmed Jibril het PFLP-Algemeen Commando op richtte. In 1976 kwam het tot een breuk met Jibril en richtte Abbas met een aantal volgelingen het PLF op, dat na de Israëlische in val in Libanon in 1982 uiteenviel in drie groepen. Abbas ging na de Israëlische inva sie naar Syrië, maar toen Syrië zich tegen Arafat en de PLO keerde, week hij uit naar Irak. In november vorig jaar werd hij ge kozen tot lid van de uitvoerende raad van de PLO, waarvan Arafat voorzitter is. Fokker F 27 stort in Burma neer RANGOON In het noorden van Burma is zaterdag een Fokker F 27 van de Burmaanse luchtvaartmaatschap- verongelukt. Drie de gezagvoer der en de tweede pi loot, zijn om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde als gevolg van slecht weer. De Burmaanse maat schappij heeft nu nog maar vier toestellen. Japanse ouders zijn fitter dan hinderen TOKIO Jong zijn in Japan bete kent niet meer automatisch fit zijn. Het ministerie van onderwijs in Tokio heeft aan de hand van een onderzoek onder 74.000 Japanners vastgesteld, dat jongeren lichamelijk steeds zwak ker en ouderen steeds fitter worden. Bij sportbeoefening zoals lopen, sprin gen en werpen bleken de jongelui on der de 18 het er in het algemeen veel minder goed af te brengen dan hun ouders. Mannen en vrouwen bleken vaak beter dan jongens en meisjes. Velen trainden drie tot vier keer per week. Het ministerie vermoedt dat dat komt door een groeiende belang stelling voor lichaamsbeweging en het voorkomen van ouderdomskwalen. [JFTIG UU R OPGESLOTEN IN LOUNGE CRUISESCHIP Placido Domingo zingt voor slachtoffers aardbeving LONDEN/MEXICO STAD De ope razanger Placido Domingo wil veertig liefdadigheidsconcerten geven voor de slachtoffers van de aardbeving in Mexi co. De tenor, die zelf vier familieleden verloor, hoopt acht miljoen dollar bij el kaar te zingen, wanneer hij zich ten minste kan vrijmaken van reeds aange gane verplichtingen. De Mexicaanse re gering heeft inmiddels 247 hectare in de zwaarst getroffen wijken van de hoofd stad onteigend om nieuwe huizen te bouwen. Veel daklozen kamperen op straat voor hun beschadigde huizen, uit angst dat de eigenaa/ hen uit hun huis zal zetten als ze weggaan. (ADVERTENTIE) Naast behaaglijke warmte en warm water installeren onze vak handen zuinigheid. Met Vaillant c.v.-ketels, boilers, combi apparaten en Vaillant geysers. Uw garantie voor jarenlang komfort en lagere stookkosten. Superieure Vaillant techniek gekombineerd met onze vak handen bieden extra zekerheid. En als u dit bordje ziet dan weet u dat u aan het juiste adres bent. Zeker met het oog op de na derende winter. Bel voor dokumentatie en uw dichtstbijzijnde Vaillant installateur: 020-655323 Schonewelle bv, Postbus 4167 1009 AD Amsterdam. Sikhs aangehouden voor bezoek Gandhi Intussen stoomde de onderzeeër al maar naar Boecograd, de eèns zo mooie, eeu- hoofdstad van Nicolagonië. Eenmaal de territoriale wateren gekomen, dook schip weer op om nu - voor iedereen zicht- - gewoon aan het oppei-vlak op de haven varen. ,,We zijn weer thuis, kameraden," doctor Polnyck. „Kijk eens hoe de daar ligt met boven op di-t heuvel het paleis de president. Nu zal ik ju llie mijn grote ge- Ze stonden gedrieën aan dek en Klanüky luisterden ge- „Vóór we één dag verder zijn, zal zijn van dit landl," vervolgde Pol- KNAP-mutator zal me daarbij helpen, is dan nog maar het begin, want als ik aan de macht ben, laat ik duizenden KNAP-mutators maken. Ik, doctor Alexejw Pol nyck, onderwerp alles aan mijn macht en word Koning van EuropaKeizer van de we reld ja zelfs Imperator van het heelal!" - „Gompeldepippeldacht smidje Verholen. „Hij ziet zijn hoge hoedje al in een kroon veran deren! Ik begin nou toch werkelijk te geloven dat-ie knettergek en zes keer gewiebeld is!" En er was nóg iemand, die het blijkbaar niet zo erg begrepen had op doctor Polnyck. Dat was de stokoude president Cunrath Allmrouwer, een man van diep in de negentig, die van geen op houden wist. Hij stond met een verrekijker voor een raam van zijn paleis en zag de onderzee boot naderen. „Ik vertrouw die Polnyck voor geen cent," mompelde hij. „Ik geloof dat die glibberkikker op mijn plaatsje aast LONDEN De Britse politie heeft aan de vooravond van het bezoek van de Indiase premier Rajiv Gandhi tien sikhs en mensen uit het Indiase Kash mir gearresteerd op verdenking van terroristische plannen. De Indiase premier, wiens moeder een jaar gele den door sikh-leden van haar lijf wacht vermoord werd, brengt van daag en morgen een bezoek aan Lon den. De betrekkingen tussen India en Groot-Brittannië waren slecht sinds de moord op Indira Gandhi. Op het programma staan besprekingen met premier Margaret Thatcher en met de ministers van buitenlandse zaken, binnenlandse zaken, defensie en han del en industrie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5