Jarenlange trouw zeen stuiver waard" i/n Politie voorkomt bezetting Woensdrecht Nijpels lijst- trekker en kandidaat minister DE GANG BINNENLAND £eidó©Soiwa/nt MAANDAG 14 OKTOBER 1985 PAGINA 3 Jagvaarding gasexplosie poerden nietig verklaard ;ten ïzers r inderS 2>J ,r JTRECHT De rechtbank in Utrecht aarding in de zaak van de Woerden, waarbij begin dit jen om het leven kwamen, iietig verklaard. De 55-jarige man die de rasexplosie had veroorzaakt is daarom op gesteld. Officier van justitie Behling gaat tegen de beslissing van rechtbank in beroep. Volgens hem is le kiezeifje nietigverklaring het gevolg van het dat niet is aan te geven hoe het gas in woning tot ontploffing is gekomen, hling vindt echter dat het de man aan rekenen moet zijn dat het open zetten n de gaskraan onvermijdelijk tot een intploffing zou leiden. De verdachte yordt overigens zowel door zijn advocaat door justitie als sterk verminderd toe- ekeningsvatbaar beschouwd. on front voor op de si e verkie il eit c Opnieuw totale maansverduistering HOEVEN Als de weersomstandigheden het toelaten kan in ons land op maandag 28 oktober voor de tweede keer dit jaar een to tale maansverduistering worden waargeno men. De verduistering begint al om 16.55 uur. Om precies 18.21 uur is de maan geheel aan het zonlicht onttrokken. Drie kwartier later komt hij weer langzaam te voorschijn. Om 20.30 uur is de verduistering voorbij. Wanneer de maan tussen 18.20 uur en 19.05 uur geheel verduisterd is, staat de aarde precies op één lijn tussen zon en maan. De aarde neemt dan al het zonlicht, dat de maan normaal verlicht, weg. Toch zal de maan nog een zwak roodachtig licht weer geven. Deze kleuring is het gevolg van de breking en verstrooiing van het zonlicht door de aardse dampkring. Hoefsmid De heer E. van der Vegt uit Scherpenzeel was één van de deelnemers van het eerste Nederlandse hoef- smedenconcours dat za terdag in de Flevohof werd gehouden. Vijftien groot meesters smeedden een dag lang op ambachtelijke wijze hoefijzers en besloe gen daarmee een groot aantal paarden. De heer A. van Nassau uit Oud-Gastel werd tot de vaardigste hoefsmid uitgeroepen. Protestwandeling tegen roofvogelmoord SUSTEREN Ruim achthonderd Nederlanders, Duitsers en Belgen hebben gisteren deelgenomen aan een twee uur durende wandel-protestmars in het Duits-Nederlandse natuurge bied tussen Susteren en Schalbruch. Op vreedzame wijze protesteerden zij tegen de roofvogelmoorden in reser vaten aan weerskanten van de grens. De betoging werd georganiseerd door de Stichting Kritisch Faunabeheer uit Nederland en het Duitse comité tegen vogelmoord. Minister Mathissen van landbouw en visserij van de Duitse Bondsrepubliek liet per brief weten dat hij de demonstranten alle steun toezegde bij hun strijd tegen de vogel- moorden. ;rland oiliteit, cieel-eci lardnek en van ïl geleid id jaar )UD-MILITAIREN PROTESTEREN TEGEN BEZUINIGINGEN isten tellingnj verzek ;te rake op een ^TRECHT Het gaat ,nzeker! iet goed met de tiendui- rehad. Nederlanders die als ud-militair een uitkering folgens de Uitkeringswet alden bi ïewezen Militairen krij- Vlaande en- Een aantal van deze oormalige militairen, ook /el UKW'ers of post-ac- ieven genoemd, is door viaanH, ezuinigingen op hun uit- v ïaanai er;ng (<jie zeventig pro- p0. ent van het laatst geno- h" ïn inkomen bedraagt) de e ijstandsgrens angstig 'er Zlch Icht genaderd. maakt i ^ejen kregen in de laatste vijf ;n de so iar r 700,- per maand minder tie van n dreigen per 1 janurari bij :t het z|e invoering van een nieuwe lgemene militaire pensioen en 1500,- per jaar extra moeten inleveren. De Vere- liging Belangenbehartiging leemacht (VBZ) vroeg afgelo- een drukbe- ochte landdag in de Jaarbeurs Utrecht aandacht voor de imstandigheden waaronder de °ksel ei jost-actieve leden van de ver- lichtbi -niging en hun collega's van k ni& and- en luchtmacht hun oude leze söag moeten doorbrengen. Deze k te hai een WiïT. het de vet ri v lten, s< en zaterdag im de kaar. je veer week wordt in Den Haag een begin gemaakt met de onder handelingen over de algemene arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren, waarvan ook het pensioenhoofdstuk deel uit maakt. Voorzitter J. van Donk van de VBZ: „De uitkering werd bij de invoering in 1966 algemeen als „pensioenvervangend" aanvaard. In de loop der jaren is de regering gaan vinden dat het hier om een inkomensver vangende uitkering gaat en dat dus alle ambtenarenkor- tingen moeten worden doorbe rekend. Dit was nooit de be doeling. We doen voor de zo veelste keer een poging het gesprek over deze dwaling weer op gang te krijgen". Van Donk stelde acties in het voor uitzicht als succes uitblijft. Over de aard van deze acties wilde hij zich niet uitlaten. Geen kortingen meer en de mogelijkheid krijgen om rustig van de „pensioenvervangen de" UKW-uitkering te genie ten, luidt dus in het kort de éis die de oud-militairen zaterdag de politiek stelden. Dat ze het goed zat zijn („nee, geen op roerkraaiers, we zijn van natu re gezagsgetrouw"), mag blij ken uit een actievoorstel dat onlangs op een afdelingsverga dering van de VBZ werd ge daan en veel bijval oogstte. Het plan was om een vliegtuig te huren en alle lintjes van de ontevreden oud-militairen bo ven het Haagse Binnenhof af te gooien. Dat werd uiteinde lijk toch als „onwaardig" van de hand gewezen. „Maar als een militair met zijn lintjes dreigt te gaan gooien, dan moet er iets aan de hand zijn", merkte één van de duizend oudgedienden op. Het was overigens de eerste keer dat de getroffen oud-militairen mas saal hun ongerief naar voren brachten. Kernpunt van het ongenoegen van de oud-militairen vormt de in 1981 ingevoerde Inhou- dingswet. De overheid wilde met deze wet de bezuinigings maatregelen voor werknemers in de particuliere sector ook laten gelden voor ambtenaren. Zo werd een poging gedaan de koopkracht van ambtenaren gelijk te stellen aan die van de werknemers in de particuliere sector, die meer premies moes ten gaan betalen. De oud-mili tairen vinden dat die Inhou- dingswet niet voor hen moet gelden, omdat vergelijkbare groepen in de burgersector een dergelijke premieheffing niet op hun bordje hebben gekre gen. Immers, wie met VUT gaat heeft met die Inhoudings- wet niets te maken. Officieel is de wet van kracht tot het einde van dit jaar, maar het kabinet heeft een verlen ging in gedachten van twee jaar. De ambtenarencentrales hebben die verlenging inmid dels afgewezen. Dat de oud- -militairen weinig van de poli tiek hoeven te verwachten, bleek zaterdag uit de houding van de drie grootste politieke partijen. De PvdA stuurde niet eens een vertegenwoordiger en afgevaardigden van CDA en VVD zeiden slechts dat er „wel iets moet gebeuren maar dat gedegen onderzoek nodig is voordat wellicht op de de fensiebegroting naar wat ruimte kan worden gezocht". Daarmee kregen de politici maar weinig handen op el kaar. Een oud-marineman: „We hebben het gevoel dat onze jarenlange loyaliteit nu geen stuiver meer waard is. Blindelings trouw zijn aan het vaderland, was het parool. Dan zal het vaderland ons ook niet vergeten, dachten we. We hebben ons vergist". ARJEN VAN DER SAR ?f spei telen gi toe di on tsflj ir mmufif haar ^ROTTERDAM De directeur van het Rotterdams Philharmo- lisch Orkest (RPhO), drs. J. Oosterlee, stapt aan het eind van voortijdig op als gevolg van conflicten bij het orkest v over de uitwerking van bezuinigingen. Het bestuur van het rui RPhO is op zoek naar een nieuwe manager, zo heeft voorzitter J. van der Heijden bevestigd. Die zal mogelijk nog dit seizoen loet worden aangetrokken. Volgens Van der Heijden wordt het de stóJRotterdamse orkest sinds 1982 sterk getroffen door bezuinigin- [en. Eén van de gevolgen is dat het aantal arbeidsplaatsen wordt k zout eruggebracht van 113 naar 105. Daarnaast worden de secundai- skaat e arbeidsvoorwaarden verminderd. Oosterlee heeft in de jaren direct ®vent'g tal vah voorzieningen voor de musici verwezenlijkt. zijn op warn zacht 'Fzoen Chloorlucht zorgt voor overlast LANDSMEER Tientallen bewoners van Landsmeer, ten ioorden van Amsterdam, en mensen in de omgeving van Zaan- ■"strad hebben zaterdag bij politie en brandweer geklaagd over '^een doordringende chloorstank. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Landsmeer was 's morgens, toen de klachten jegonnen, een duidelijke chloorgasnevel boven de regio zicht- 'baar. Meetwagens van de Amsterdamse brandweer en de pro vinciale waterstaat stelden vast dat de concentratie niet meer gevaarlijk was. Wel hebben talrijke mensen hoofdpijn, oog- en keelklachten gerapporteerd. De chloorgaswolk is vrijwel ker ontsnapt bij een bedrijf in het westelijk havengebied Amsterdam, aldus de politie. ntpij' ng. diifc etten, :er op mje, Poi middag id-Porti grad Verpakkingsdatum voor mosselen ;che kle' In de st. Midt rel 20 tot Sott. Philharmonisch zoekt nieuwe manager ILVERSUM Nederlandse mosselen zullen binnenkort wor- verpakkingsdatum en uur. De consument zal beter inzicht hebben in kwaliteit en houdbaarheid. Di- rekteur L. Lucas van het produktschap voor vis en visproduk- :n heeft dit gisteren bekend gemaakt in het tv-programma .Brandpunt, in de markt". Nederland loopt volgens Lucas met ;t vermelden van deze gegevens achter op België en Frankrijk, het al wel verplicht is. Jaarlijks wordt in Nederland 110 miljoen kilo mosselen geproduceerd. Daarvan wordt 19 procent eigen land geconsumeerd. Overval op leden Moon-sekte AMSTERDAM Twee mannen hebben zaterdag aan de De Wittenkade in de hoofdstad een kantoor „overvallen" van de Moon-sekte (Verenigingskerk). Een lid van de sekte, Wim Koet sier, werd met handboeien in bedwang gehouden, maar wist na vertrek van de overvallers een buurman te waarschuwen. De onbekende actievoerders ze hadden een bivakmuts over het hoofd zeggen in een verklaring te behoren tot de Stichting Moonverduistering. Zij hebben vooral bezwaar tegen het wat zij noemen uiterst rechtse karakter van de Moon-sekte, die volgens Koetsier in Nederland 150 leden telt. Er werd overigens niets gestolen uit het kantoor, wel werd een hoop "rommel" gemaakt, aldus Koetsier. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-afdelingen in het land heb ben fractievoorzitter Ed Nijpels aangewezen als lijst trekker bij de kamerverkiezingen van mei 1986. Als de politiek leider van het CDA in een volgend kabinet premier wordt, moet Nijpels als politiek leider van de VVD vice-premier worden, aldus voorzitter Kammin- Op een tweede plaats op de lijst van kamerkandidaten staat de financieel specialist van de fractie, R. de Korte. Minister Neelie Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) is derde. De verdere volg orde op de lijst is: 4 staatssecretaris F. Bolkestein (Economische Zaken), 5 kamerlid L. Hermans, 6 kamerlid A. Evenhuis, 7 ka merlid J. Voorhoeve, 8 staatssecretaris H. Koning (Financiën), 9 kamerlid D. Dees, 10 staatssecretaris N. Ginjaar-Maas (Onder wijs), 11 staatssecretaris W. van Eekelen (Buitenlandse Zaken), 12 staatssecretaris A. Ploeg (Landbouw), 13 minister E. Schoo (Ontwikkelingssamenwerking). De huidige bewindslieden Van Aardenne (Economische Zaken), Korthals Altes (Justitie), Riet kerk (Binnenlandse Zaken) en Winsemius (Volkshuisvesting, milieu) zijn niet beschikbaar. Op de lijst staan alle bewindslieden van de VVD die hadden la ten weten beschikbaar te zijn voor een kamerlidmaatschap bij de eerste dertien, behalve staatsecretaris J. Scherpenhuizen (Verkeer en waterstaat). Hij staat 23e. Enkele zittende kamefle- den als Keja en Joekes staan laag op de lijst. Keja is 37e ge plaatst, Joekes nog een plaats lager. Toelichting In een toelichting voor de AVRO-radio zei VVD-voorzitter Kamminga dat minister Smit-Kroes haar derde plaats te danken heeft aan haar lage klassering door de afdeling Groningen voor haar verzet tegen de spreiding van de PTT. Scherpenhuizen heeft zijn lage plaats te danken aan de regio Den Haag, die hem helemaal niet op de lijst plaatste, terwijl de gemeenten rond Den Haag hem erg laag zetten. Ook hier is de PTT-spreiding de oor zaak. Minister Schoo heeft haar lage plaats te danken heeft aan een gerucht dat zij toch niet vier jaar in de Kamer zou willen zitten. WOENSDRECHT Het beeld van de actie „Ont dek je hekje" bij de vlieg basis Woensdrecht werd dit weekeinde niet alleen bepaald door demonstran ten. Ook vele honderden dagjesmensen kwamen een kijkeje nemen. De ba lans na twee dagen: 33 aanhoudingen, twaalf mis selijke marechaussees en een door een politiehond gebeten demonstrant. De bedoeling van de actie was het achttien kilometer lange hekwerk rond de basis om te halen en daarna de basis te be zetten. Zover is het niet geko men. Wel werd gisteren door ongeveer vijfhonderd demon stranten een deel van de hoofdpoort vernield. Stukken hek werden afgebroken en er werd met vuurwerk en verf- bommen gegooid. De politie, die zaterag nog een ondoor dringbaar cordon rond de basis had opgetrokken, greep opzet telijk niet in. De politie had gekozen voor een zogenoemd deregulerend en de-escalerend optreden. Uiteindelijk waren alle partij en tevreden over de afloop. De actievoerders spreken daarbij over een vingeroefening. „We hebben laten zien wat we na 1 november van plan zijn, maar dan op veel grotere schaal". Op genoemde datum beslist de regering over de plaatsing van kruisraketten, die dan in Woensdrecht gestationeerd zullen worden. Sieraden gestolen OEGSTGEEST Inbrekers hebben het afgelopen week einde toegeslagen in Oegst- geest. Bij een woning aan de Emmalaan werd de achterdeur opengebroken. In het huis werd een ware ravage aange richt en er werden sieraden meegenomen. Sieraden vorm den ook de buitbij een in braak in een woning aan de Floris Versterlaan. Hier kwa men de inbrekers via het bal kon binnen. De inbraken wer den zondagavond ontdekt. De politie van Oegstgeest ver zoekt eventuele getuigen zich te melden via 071-155440. j avond nabezorgd. Vijf gewonden bij uitwijkmanoeuvre Vijf personen raakten gister avond kort na negen uur ge wond bij een aanrijding op de Kostverlorenweg. Van de vijf moesten er vier in het zieken huis blijven. Het vijftal reed in een auto, bestuurd door een 35-jarige Hagenaar, van Leid- schendam naar Zoetermeer. Vermoedelijk tijdens het ont wijken van een fietser kwam de Hagenaar op de andere weg helft terecht waar zojuist een bestelwagen hen tegemoet kwam. De auto's botsten en liepen daarbij zware schade op. De bestuurder van de be stelwagen, een 45-jarige Leid- schendammer, bleef onge deerd. De politie van Leid- schendam vraagt getuigen van het ongeval zich te melden op het bureau, tel. 070-209304. Met name wil men graag in contact treden met de fietser. FRIEMELS 121 DIT IS GEV/GDW HET "pRBT- Ï&NJ- 14 oktober Prinses Juliana opent in Maarssen de nieuwe ves tiging van de stichting hulpmiddelenvoorziening voor blinden en slecht zienden. Onder invloed tegen muur LISSE Bij een aanrijding in de Bondstraat is een jongen van 16 jaar uit Badhoevedorp licht gewond geraakt. De 19- jarige uit Abbenes afkomstige bestuurder van de auto reed met hoge snelheid de bocht naar de Schoolstraat om, ver loor vervolgens de macht over het stuur en botste tegen een muur op. Hij verkeerde onder invloed van alcohol. Hij ver voerde vier personen in zijn auto. De overige drie passa giers en de bestuurder bleven ongedeerd. Het slachtoffer werd met een gekneusde neus en een lichte hersenschudding opgenomen in het Diacones- senziekenhuis in Heemstede. LIJSTJE 1 „Het CDA predikt het rent meesterschap alleen op zon dag en in verkiezingstijd", liet dr. Dick Tommei (D'66) zich vorige week ontvallen tijdens een twee dagen du rend kamerdebat over de be scherming van natuur en landschap. Het gebeurde op een moment dat menigeen in stilte bezig was het vertrouw de gevecht tegen oprukkende slaap te voeren, want zo flit send was de gedachtenwisse- ling nu ook weer niet. Tommels opmerking bleek een zorgvuldig voorbereide aanval, want hij stopte zijn betoog en keek met een triomfantelijke blik van kijk- mij-nou naar de andere kant van de tafel waar de CDA 'ers Huib Eversdijk en Jan van Noord als door een wesp ge stoken overeind geschoten waren. Het CDA aanvallen op zijnrentmeesterschap is zoiets als vloeken in de kerk. Van Noordherstelde zich het snelst. In opperste beheersing vroeg hij of Tommei zijn be wering ook hard kon maken. „Geen enkel probleem", rea geerde deze opgewekt, voor beelden te over". Kon de heer Tommei die voorbeel den dan ook meteen even ge ven? Nee, niet direct, klonk het. „Dan was uw opmerking dus een slag in de lucht. U kunt haar beter terugne men", zei Van Noord. „Niet te snel, wacht u even", ant woordde Tommei, „ik zal u straks een lijstje geven LIJSTJE 2 Tommei had de lachers ie dereen was inmiddels ont waakt en duidelijk tuk op een verzetje aan zijn kant. Overmoedig geworden deed hij er nog een schepje boven op: „De VVD zal ik niet aan vallen want die komt er ten minste openlijk voor uit geen milieupartij te zijn". Over moed heeft echter het pijnlij ke nadeel dat hij soms door een kleinigheid gevoelig kan worden afgestraft. Deze sneer aan het adres van de VVD was dan ook voer voor de scherpzinnige en ge vatte milieu-minister Winse mius, die als VVD'er de aan val op het CDA tot nu toe ge amuseerd maar zwijgend ge volgd had. Op een afgemeten maar tegelijk badinerend toontje informeerde hij bij Tommei „of hiervan ook een lijstje kon komen". Nu kozen de lachers in de zaal de zijde van de minister en bij Van Noord kon er ook weer een lachje af. Alle ogen richtten zich vervolgens op Tom mei Redactie: Dick van Rietschoten Bijdragen: Ed Figee en Alex Snelle- een rondreis langs soortgelij ke kuuroorden in Duitsland. Dus togen de uit het noorden afkomstige parlementariërs Minouche Janmaat-A bee (CDA), Piet Blauw (VVD), Bonno Spieker (PvdA) en Gerrit Mik (D'66) met bad kleding gewapend ruim een week geleden onder leiding van een Groninger gedepu teerde richting Bondsrepu bliek. Allereerst reed het ge zelschap naar het nabij dè Oostduitse grens gelegen Bad Bevensen, waar reumatische patiënten en lijders aan de schubziekte Psoriasis in pre cies zulk warm zout water kunnen baden als straks de bezoekers van Bad Nieuwe- schans. Voor de kamerleden een ide ale gelegenheid om kennis te maken met het van „massa- gesprudels" voorziene bad en de Duitse slogan „Zurück zur Kur" in de praktijk te bren gen. En zo doken onze volks vertegenwoordigers op de eerste ochtend na aankomst meteen vanuit hun comforta bele bedden in het kuurhotel de warme baden in. Dat deed zo weldadig aan („we lieten het zout tot onze diepste huidplooien inwerken", aldus Piet Blauw) dat zij unaniem tot de conclusie kwamen dat een bezoek aan het Kuuroord Nieuweschans voor iedere Nederlandse patiënt betaal baar moet zijn en dus in het ziekenfondspakket dient te worden opgenomen. woordde: „Natuurlijk, even min een probleem". Niettemin speelde hij het klaar al na een half uur een paperas van zijn hand te doen ronddelen. Het was een lange lijst van de in de afge lopen jaren door CDA en VVD gesteunde milieu-on vriendelijke moties. We konden niet anders", luidde het voorspelbare verweer van de coalitiegenoten. „Ons stemgedrag was het resultaat van een zorgvuldige afwe ging". Wie hebben we dat eerder horen zeggen? Precies: D'66- bewindslieden in het tweede en derde kabinet-Van Agt. We hoorden het de ooit zo populaire Jan Terlouw als minister van Economische Zaken verklaren, nadat hij toestemming had gegeven voor gasboringen op het na tuurrijke Ameland. We hoor den het uit de mond van Ine ke Lambers-Hacquebard, die als D'66-staatssecretaris voor milieuhygiëne vaten met ra dio-actief afval in de Noord zee liet dumpen en we verna men het ook toen Henk Zee- valking (ook D'66) als minis ter van Verkeer en Water staat „die paar struiken" in het Utrechtse Amelisweerd liet kappen om er een rijks weg te kunnen aanleggen. KUREN i Nu binnen enkele weken staatssecretaris Piet van Zeil (Economische Zaken) de eer te beurt valt om Neerlands eerste kuuroord „Bad Nieu weschans" aan de Gronings- Duitse grens in te wijden met de opening van het „bron nen bad" aldaar, bedacht de provincie Groningen dat het aardig zou zijn om enkele ka merleden uit te nodigen voor KUREN 2 ook nog het lu xueuze Bad Oeyenhausen en voerden daar gesprekken met Duitse deskundigen over het kuren, de organisatie en de ophouw van een kuur oord. Enthousiast reden iij terug en volgens de PvdA 'er Spieker waren ze het er alle maal gloeiend over eens dat „kuren" echt in het zieken fondspakket zou moeten Nu leert de ervaring aan het Binnenhof dat dit soort regio naal getinte wensen lang niet altijd in dank worden afge nomen door de financieel- economische deskundigen en door in dit geval ook de ex perts op het gebied van de Volksgezondheid. Want well" de ming x het zie dagbladen nouche Janmaat-Abee er. Piet Blauw zagen zich ge dwongen hun mening enigs zins af te zwakken. Het CDA-kamerlid sprak opeens over de noodzaak van onderzoek in Europees band en Piet Blauw vond dat „Nieuweschans" zich eerst maar eens zou moeten bewij zen. „Ze moeten daar als het ware beter zijn dan best", al dus Blauw. Nu is Nieuweschans nog be paald geen luxe kuurbad- plaats, zoals de meeste Duitse oorden met hun winkelcen tra, restaurants, gebouwen voor kuurbegeleiding casino's. Trouwens, als het aan de voormalige verpleeg ster Janmaat-Abee ligt, zal in Nieuweschans van „wufte kuurgenoegens" geen sprake zijn. Een casino bijvoorbeeld hoeft er wat haar betreft be slist niet bij, vertelde ze na dat ze zojuist in lyrische be woordingen de geneugten van Bad Bevensen had ge prezen. Kortom, we kunnen nog lang niet spreken „Bad Neuenschanz". Niette min komt er in Nieuwe schans binnenkort niet alleen iets uit de grond maar ook vén de grond. DE KAMER DEZE WEEK Dinsdag, woensdag en don derdag debatteert de Kamer in aanwezigheid van het ge hele kabinet over de op Prinsjesdag gepubliceerde rijksbegroting voor 1986.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3