ean Kelly pakt e draad weer op Handbalverbond verwarring Drie op zeven bij tafeltennis Zuidafrikaanse titel bij Anger BSPORTTRIBUNE I gantwarg kTjJ at kans onbenut Tijd gaat dringen voor Gari Kasparov Timman maakt onder druk weer fouten CeULe Commit MAANDAG 14 OKTOBER 198S PAGINA 17 lbert Cuyp niet in Bundesliga" ST-BERLIJN De deelneming van de Amsterdamse boksschool Al- Cuyp aan de groep Noord van de Westduitse Bundesliga is in gevaar, ipetitieleider Hans-Werner Strack voelt er veel voor Albert Cuyp een _sie lager, in de regionale afdeling, in te delen. ack wil dat de Amsterdamse school zich in het eerste jaar op regionaal ireau profileert, voordat het toegelaten wordt tot de hoogste divisie in st-Duitsland. Bovendien wordt Strack met het probleem opgezadeld, de Amsterdammers hebben laten weten niet de beschikking te heb- over een bantamgewicht van enig niveau. Daarom is Strack er voor der voor dat CSC Frankfurt alsnog in groep Noord de plaats zal over- ien van Albert Cuyp. In eerste instantie had CSC geen interesse in Inenting aan de Bundesliga. Twee dagen voor sluiting van de inschrijf lijn op 13 oktober kwam CSC daarop terug. De club heeft inmiddels c al het inschrijfgeld van 45.000 mark voldaan. n Nederlands team, gevormd door boksers van de Amsterdamse school Albert Cuyp, heeft een overtuigende zege geboekt op de ploeg van Wa- 12-2. rdetailleerde uitslagen: Elfallah - Hanlon 3-0; Van Raamsdonk - Mor- 0; Hallie - Melfah 3-0; Kensmill - Nelossia 3-0; Koens - Noyolett 0-3, kshuis - Purcell 3-0; Linge - Riack 3-0. taa tt» 3 INTERNATIONAL MARATHON De tweelingbroers So gaan samen op de finish af in de marathon van Peking. Tweeling beheerst marathon Peking PEKING De brildragende tweelingbroers Shigeru en Takeshi So hebben zich gisteren tij dens de vijfHe marathon van Peking, gadegesla gen door 60.000 mensen, wel erg onafscheidelijk getoond. Het Japanse duo kwam zij aan zij over de eindstreep in de knappe tijd van 2 uur 10 mi nuten en 23 seconden. De aankomstrechters za gen de de wenkbrauw van Shigeru iets eerder over de finishlijn komen en klasseerden hem als eerste. „We hadden afgesproken samen te win nen", zei Shigeru So ook namens zijn evenbeeld, ,,maar we zijn nog het meest tevreden over onze tijd". De Brit Hugh Jones, die in 1982 de mara thon van Londen op zijn naam bracht, werd der de in 2.10.36. De Belgische atleet Fred van der Vennet won gisteren de marathon van Melbourne in 2.12,35. DEN HAAG Drie van de zeven tafeltennisclubs zijn er afgelopen weekein de in geslaagd een ronde verder te komen in de Eu ropese bekertoernooien. Bij de landskampioenen verdwenen zowel de vrouwen van Scylla als de N Sean Kelly is oliek, maar te nuch- om de grond te kus- De Lombardische bo- is dit eerbetoon wel d gebleken. Tussen vallende bladeren pak- de Ier voor de tweede r de draad op, waar hij imfen in klassiekers aaneen kan rijgen. 1983 was Kelly al lang de te wielrenner van alle profs de eendaagse wedstrijden leken. Hij was na lange jaren hard en snel genoeg grote overwinningen ge len. Het kwam er maar van. Soms stak iemand in supervorm-van-de-dag, ijls was iemand slimmer, aantal keren werd hij een- lig geflikt, meestal ont- het hem aan zelfvertrou wen. In de Ronde van Lom- ba rdije van 1983 brak Kelly door als klassieker-renner. Hij sprintte in Como van iedereen weg en was het seizoen erop niet meer te houden: winnaar van Parijs-Roubaix, winnaar van Luik-Bastenaken-Luik en winnaar van de Grote Herfst- Erijs. Kelly bezette de eerste in et Super-Prestigeklassement met een straatlengte voor sprong. Dit seizoen kwam de terugval. Had Kelly zichzelf in de roes van 1984, toen hij in totaal 35 wedstrijden won, over de kop gejaagd? Het leek erop. Zijn zelfvertrouwen had in elk ge val een geduchte knauw ge kregen toen hij eind vorig sei zoen in Parijs-Brussel (derde) op doping werd betrapt. Kelly vocht de straf aan, de controle was een rommeltje geweest, er kon geknoeid zijn, maar hij was kansloos, omdat hij na de dopingcontrole voor akkoord had getekend. Kelly reed dit jaar inderdaad minder dan in zijn topjaar 1984. Toch presteerde hij re gelmatig en goed. Geen renner kon dit jaar zo'n lange erelijst overleggen. Zestien overwin ningen tussen ruim dertig tweede en derde plaatsen. In een beter gestructureerde ploeg dan het samenraapsel van De Gribaldy zou Kelly aanzienlijk meer hebben ge wonnen. Nu stond hij vaak als favoriet vaak tegen een over macht. Eerste in Parijs-Nice, zevende in Milaan-San Remo, veertien de in de Ronde van Vlaande ren, zevende in Gent-Wevel- gem, derde in Parijs-Roubaix, vierde in Luik-Bastenaken- -Luik, negende in de Ronde van Spanje, vierde in de Ron de van Frankrijk, vijfde in Pa rijs-Brussel, derde vorige zon dag in de Grote Herfstprijs. Deze resultaten tonen aan dat Kelly in de klassiekers „omni present" was. Bekroning Zijn tweede overwinning in de Ronde van Lombardije was een bekroning van zijn onver zettelijkheid. Hij kon het, om dat hij weer een beetje meer Ier was geworden. Vorige maand werd hij als een held in eigen land gevierd toen hij de eerste ronde van Ierland won en tienduizenden dagelijks bij de aankomsten vooral naar hem kwamen kijken. Was het leven al nooit hard genoeg voor Kelly, na dat eerbetoon kon hij weer ietje meer. Voor zijn triomf in de laatste klassieker van het seizoen 1985 kreeg Kelly een dubbele beloning. Hij stapte namelijk bij de laatste gelegenheid over Sean Kelly is Adri van der Poel te snel af in de Ronde van Lombardije. Phil Anderson heen naar de Nederlander in de beslissende eerste plaats in het klassement ontsnapping was, werd twee- om de Super Prestige, zodat hij de. zijn wereldtitel regelmatigheid Een dag na zijn overwinning behield. Adri van der Poel, die in de Ronde van Lombardije met Joop Zoetemelk de enige toonde Kelly zich ook de sterkste in het Criterium der Azen, een koers over 99 kilo meter achter dernies in Mon- treuil, een voorstad van Parijs. Hij versloeg Eric Vanderaer- den in de sprint. 'an \TSHEUVEL Nog hts drie punten is wereld- hpioen Anatoli Gantwarg damtweekamp tegen Rob c verwijderd van titelpro- gatie. De Rus liet in de zes de partij zelfs de kans on- hut om de strijd min of definitief te beslissen een winstvariant in het denspel over het hoofd te Hij kwam, nadat beide ers vijftig zetten royaal hen de daarvoor beschikba- I hadden gedaan, zelf met l voorstel de punten te de- L Gantwarg leidt nog steeds, met 17-15. PM overgang van Nieuwegein ldpl$r de sprookjesachtige om- ving van Kaatsheuvel is de ^Sjérs matig bekomen. Waren i <j»in het Utrechtse de laatste Pot$en aan een betrekkelijke It gewend, in het Brabantse ld bleek de glazen kooi niet Itand tegen het geluidsvolu- I dat ruim tienduizend be kers van deze recreatiege- 1.1. v enheid vermochten te pro- Sciioi f reren. Oud-wereldkampi- lens mz ^on sijbrands werd met i. i' toehoorders naar het zon- pMKwe terras verwezen, terwijl honderden passanten die de Mu'. de grootmeesters in levende AZie in actie wilden zien, door ifdarbiter Tom Nobbe tot 0gt werden gemaand. zettenverloop van de zestiende ij tussen Anatoli Gantwarg (met en Rob Clerc was als volgt: 1. 32- 0^16-21; 2. 31-26, 11-16; 3. 37-32, 7- 4. 36-31, 19-23; 5. 28x19, 14x23; 6. CP(ot«8- 9-14;7- 28x19. 14x23: 31"27- a2 i 9- M-33- 23-28; 10. 32x23, 18x38; 43x32, 12-18; 12. 41-37, 13-19; 13. lover CX 3, 8-13; 14. 46-41. 4-9; 15. 44-39, 2- !?n 50-44. I*7: 17- 49*43- 5-10; 18. 41- 10-24; 19. 37-31, 7-12; 20. 42-38, 18- 21. 34-29. 23x34; 22. 40x20, 15x24, 47-42. 12-18; 24. 42-37, 18-22; 25. int 18. 13x22; 26. 48-42, 8-13; 27. 33-28, 28. 38x20, 14x25; 29. 31-27, 13- 39-33, 10-15; 31. 33-28, 9-14; 32. 3-9; 33. 35-30. 25x34; 34. 40x29, 35. 43-38, 17-22; 36. 28x17, 11x31; Dul|n t)fc6x27. 19-23; 38. 26x17, 23x34; 39 !PA 1.1C 3, 15-20; 40. 42-38, 20-24; 41. 27- /Den Hl 16x27; 42. 32x21, 14-19; 43. 21-16. 9. 44. 33x24, 19x30; 45. 38-33, 13- L *6. 37-32, 30-35; 47. 32-27, 19-24: 16-11. 35-40; 49. 11-7, 40-44; 50. 7- 1. JU 1-49. rix^MZ o Kooy W ...u^mazone nstig :wond "ai >M' *3.8; I NNOVER De paarden- 1 ien op de baan in het luitse Langenhagen wer- gisteren overschaduwd een zware val van de »r Carola Fröbel. De arige amazone kwam met paard Bely op de voor- e hindernis van de race val en werd per helikopter r het ziekenhuis afgevoerd, ibel, die mond-op-mond be- ming kreeg, liep een zware edelkneuzing op. Haar toe- id is volgens de doktoren ernstig. M? ENSCHEDE Veertien maanden voor het toer nooi om het wereldkampi oenschap voor dames ver keert het Nederlands Handbal Verbond behoor lijk in verwarring. Be stuur en bondscoach er kennen dat de financiële mogelijkheden ontbreken voor een gedegen yoorbe- reiding. Een hernieuwde desillusie in eigen land, nadat de herenploeg twee jaar geleden al degradatie naar mondiaal C-niveau moest slikken, lijkt onver mijdelijk. Anderszijds heeft het bronzen succes van de volleybalsters binnen handbalgelederen ja loezie gewekt en de discussie over amateur-topsport in Ne derland aangewakkerd. De speelsters reageren enigszins gelaten op de gretigheid van de NHV-bestuurders om titel- toernooien binnen de grenzen te halen. Hun idee is het niet, maar de ploeg toont zich be reid mee te werken, is de heersende opvatting. Op de slotdag van het door Hongarije gewonnen Holland- toernooi toonde de Noorse jeugdploeg met een zege van Marianne Bult, die werd uitgeroepen tot beste speelster van het toernooi, in actie. 21-19 eens te meer aan dat Ne derland ten hoogste modaal in de B-groep kan meespelen. Slechts in een bijzondere situa tie zit er bij vlagen iets meer in. Door de tweede nederlaag in het toernooi eindigde de ploeg van bondscoach Jan Kecskehiethy als derde, de Noorse meisjes klasseerden zich op grond van een beter doelsaldo als tweede. Jong Oranje, dat in Enschede ten koste van IJsland zijn derde zege behaalde (20-19)# werd met een gelijk aantal punten vierde. Het ongenaakbare Hongarije sloot het toernooi af met een plichtmatige zege op Frankrijk: 16-12. Kecskemethy opperde na af loop dat het misschien beter zou zijn de tegenstander een voorsprong van vijf doelpun ten te geven ten einde de handbalmachine wat vlotter op gang te laten komen. Hij meent dat een vergelijking met de volleybalsters van Pe ter Murphy vanwege het on ontkoombare fysieke contact bij handbal niet opgaat. Niette min handhaaft de Tsjechoslo- waak zijn stelling dat hij met de huidige selectie in theorie binnen twee jaar tot de we reldtop zou kunnen doordrin gen. 4 Anders De praktijk is momenteel ech ter anders. Het NHV is nog naarstig op zoek naar een sponsor voor de seniorenselec ties voor volgend jaar. Belang stellenden dienen bereid te zijn er ten minste 75.000 gul den in te steken, want voor minder is NHV-voorzitter Nico Witte niet bereid zijn se lecties te „verkwanselen". Ook voor het oefenprogramma, waarin de vijf beste clubteams als sparringpartner fungeren- ,voor het Nederlands team, moet een geldgever verschij nen. Maar zelfs als die wordt gevonden, krijgt Kecskemethy naar het oordeel van Witte on voldoende mogelijkheden het werk waarvoor hij is aange steld uit te voeren. In de laatste etappeplaats van dit om propagandistische rede nen opgezette (en dus in finan cieel opzicht verlies gevende) rondreizende handbalcircus bleek weer eens dat de jeugd ploeg en, het seniorengezel schap. een toernooi niet naar behoren kunnen afronden. De voorgaande wedstrijden (met onder meer een verdienstelij ke zege op Frankrijk) hadden zoveel energie gekost dat van het zwakke IJsland slechts met één treffer verschil af stand werd genomen. Marianne Bult werd uitgeroe pen tot de beste speelster van het Hollandtoernooi. De 25-ja- rige opbouwspeelster van Ook- meer werd met 28 treffers in vijf duels tevens topscorer. DEN HAAG De Ame rikaan Matt Anger zege vierde in het met bijna een miljoen gulden gedo teerde toernooi om de Zuidafrikaanse titel in Jo hannesburg. In de eind strijd versloeg Anger zijn landgenoot Brad Gilbert in vier sets. Anger, die op Wimbledon precies vier games maakte tegen de latere winnaar Boris Bec ker, had in de halve eind strijd de veel hoger aange slagen Jimmy Arias uitge schakeld. Gilbert bereikte de finale ten koste van de voormalige Zuidafrikaan Johan Kriek. De Fransman Yannick Noah won gisteren bet met 175.000 dollar gedoteerde tennistoer nooi van Toulouse. In de eind strijd versloeg hij de Tsjecho- slowaak Tomas Smid met twee keer 6-4. De Amerikaan Paul Annacone won het met 300.000 gulden gedoteerde tennistoernooi van Brisbane. Annacone had in de finale weinig gevaar te duch ten van de onbekende Nieuw- zeelander Kenny Evernden. De Amerikaan won met twee keer 6-3. Peter Moraing heeft in Val- kenswaard het eerste Satelliet- -toernooi gewonnen. In de eindstrijd versloeg de 24-jarige Westduitser de Nederlander Tom Nijssen in twee sets: 6-4 7-6 (7-4). De zege in het dub belspel ging naar de Italianen Colombo en Devidé. In de fi nale wonnen zij eenvoudig van de Tsjechoslowaken Vogel en Vojticek: 6-2 6-2. De finale tussen de tennis- teams van Tsjecho-Slowakije en de Verenigde Staten om de Federatie-beker is gisteren in Nagoya in het water gevallen. Bekerhouder Tsjecho-Slowa kije leidde met 1-0 door een zege van Helena Sukova op de Amerikaanse invalster Elise Burgin. Hana Mandlikova was een eind op weg de titel te prolongeren in het enkelspel tegen Kathy Jordan (7-5, 3-0), toen de organisatoren wegens de hevige regenval moesten besluiten de eindstrijd te ver plaatsen naar vandaag. Tot groot ongenoegen ook van hun collega's in Filderstadt waar een flink gedoteerd dames- toernooi op de komst van Mandlikova en Sukova wacht. MOSKOU Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft zaterdag in de vijftiende partij van de schaaktweekamp om de we reldtitel moeiteloos het voor deel van de witte stukken ge neutraliseerd. Met zwart be reikte hij na 22 zetten remise waardoor de stand in even wicht bleef: 7,5-7,5. Uitdager Gari Kasparov was in de Tsjai- kovski-zaal zichtbaar verrast door de Russische openings keuze van zijn tegenstander die de Petroff-variant op het bord bracht. De Armeniër dacht 45 minuten na over zijn strategie en bouwde vervol gens zijn gebruikelijke pionof fer in om de druk op de zwar te stelling te handhaven. Maar Karpov speelde snel en vol vertrouwen, gaf het materiaal terug om zijn koning met de rokade in veiligheid te bren gen en elimineerde daarna het microscopische voordeel van wit. Na 22 zetten zag Kasparov het nutteloze van zijn pogin gen in en bood remise aan. Hetgeen door Karpov met een glimlach werd geaccepteerd. Voor Kasparov gaat de tijd dringen. Hij hanteert nog vier keer de witte stukken en zal in die partijen nog een zege moeten behalen, wil hij de we reldtitel van zijn landgenoot overnemen. Karpov, die de laatste partijen simpel remise hield, heeft aan een gelijke eindstand voldoende om zijn titel te prolongeren. Voor mor gen staat de zestiende partij op het programma. De vijftiende partij tussen Gari Kas parov (met wit) en Anatoli Karpov had het volgende zettenverloop: 1. e2-é4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pg8-f6; 3. Pf3xe5, d7-d6; 4. Pe5-f3, Pf6xe4; 5. d2-d4, d6-d5; 6. Lfl-d3, Pb8-c6; 7. 0-0, Lc8-g4; 8. e2-c4, Pe4-f6; 9. Pbl-c3, Lg4xf3; 10. ddlxf3, Pc6xd4; 11. Tfl- el+, Lf8-e7; 12. df3-dl. Pd4-e6; 13. e5xd4, Pf6xd5; 14. Ld3-b5+, c7 c6; 15. Pc3xd5, c6xb5; 16. Ddl-b3, 0-0; 17. Pd5xe7+, Dd8xe7; 18. Db3xb5. a7-a6; 19. Db5-b3, Tf8-d8; 20. Lcl-e3, Ta8- c8; 21. Tal-cl, h7-h6; 22. a2-a3, Pe6- d4; remise oP voorsTeL van wiT. Op het ijs De schaats kernploegen namen afgelo pen weekeinde weer bezit van het ijs. Dat ge beurde op de kunstpiste van de baan in Haarlem, waar de ijsmeesters moeite hadden om bij een temperatuur van zestien graden (boven nul) een enigs zins berijdbare piste in stand te houden. mannen van De Veluwe uit het strijdperk. Beide teams verloren na een bye in de eerste ronde in de tweede ronde met 5-0 van de Engelse landskampioe nen Omega Reading en Elleborough. In het Europa Cup 2 toernooi om de Nancy Evans-beker ble ven de dames van Avanti en de heren van Valkenswaard en Eindhoven in de race. De Torenstad (dames) en Avanti (heren) sneuvelden in de tweede ronde. Het herenteam van Avanti had in de tweede ronde de zwaarste tegenstander geloot in BVSC Boedapest. De Hon gaarse club is vijfvoudig win naar van het Europa Cup 2 toernooi en tweevoudig bezit ter van de beker voor lands kampioenen. In Hazerswoude begon BVSC aan zijn 22e Europese bekera- vontuur met een overwinning van 5-2. Takacs, een leeftijds genoot van Hongarije's gouden trio Klampar, Gergely en Jo- nyer en daardoor altijd vierde man in het nationale team, was voor de Hazerswoudena- ren onbespeelbaar. Rob Turk en de Bulgaarse huurling Ma riano Lukov slaagden er in de 31-jarige topspin-aanvaller een game afhandig te maken. De Hazerswoudse punten kwa men op naam van Lukov (28) tegen Bela Frank (30) en No- zicska (30). Bij Avanti debu teerde op Europees niveau Ge rard Bakker junior (15), de ta lentvolle zoon van coach Ge rard Bakker. Hij verloor twee keer, al gaf hij tegen Nozicska de strijd pas op in de derde game (19-21). Bereikten Valkenswaard en Eindhoven de laatste zestien, de dames van Avanti plaatsten zich al voor de kwartfinales in de Europa Cup 2. De Hazers woudse formatie heeft zich voor de Europese perikelen versterkt met Mirjam Klop penburg van Odion. De speel ster uit Lichtenvoorde debu teerde zaterdagmorgen voor Avanti in Sofia tegen de club van de Bulgaarse PTT, Posc- htenetz. Kloppenburg won twee keer, net als Bettine Vriesekoop. Het vijfde punt kwam op naam van Ellen Bakker. De Hazerswoudse equipe stond onder leiding van Miijams vader, Jan Kloppen burg. Het damesteam van Scylla verloor vrijdagavond al met 5- 0. In Leiden was Omega Rea ding met Europese ranglijst- speelsters Karen Witt (31) en Alison Gordon (23) te sterk voor het recreantentrio San dra de Kruiff, Marianne van Vliet en Maijan Kantebeen. MONTPELLIER Door een dubbele knipoog van de for tuin behoort Jan Timman bij het kandidatentoernooi in Montpellier na twee ronden nog altijd tot de meute, die via een nele reeks remises en op het laatst misschien een enke le overwinning bij de eerste vier willen komen, die door gaan op de lange weg naar het wereldkampioenschap. Alleen de klassering heeft de Nederlandse grootmeester ech ter met die remise-schuivers gemeen. Timman mag dan overal ter wereld de successen aaneenrijgen; onder de druk van het werkelijk moeten, glippen fouten hem als slijme rige vissen uit de handen. Het was goed of vreselijk ver keerd, wat hij afgelopen week einde in Montpellier tegen achtereenvolgens Smislov en Tsjernin presteerde. Dat de uitkomst desondanks in beide gevallen een gelijkspel was, had te maken met geluk, maar ook met de manier, waarop hij in kritieke situaties werkelijk ijzer met handen wist te bre ken. Van de oude Smislov was' het aannemelijk, dat hij in tijdnood het één en ander over het hoofd zou zien, maar de veertig jaar jongere Vladimir Tsjernin presteerde gisteren precies hetzelfde. En nog wel in een kat-en-muis-positie. die hijzelf met eindeloos geduld had geschapen. Er zal heel wat geanalyseerd moeten worden om er achter te komen hoe het kwam dat Timmans ogen schijnlijk overheersende posi tie zo ineenstortte. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17