|L Oranje moet behoudend gaan spelen" m Hans van Breukelen rekent op plaats -.Botsing tussen twee systemen „Nederland sterkst als het gaat om de laatste kans' ISPQRTTRIBUINIE j reh EDDY PIETERS GRAAFLAND EN COEN MOULIJN: OUD-BONDSCOACH JAN ZWARTKRUIS: a £cidóC@6lVUUlt MAANDAG 14 OKTOBER 1985 PAGINA 15 teren de lijke ^ROTTERDAM België-Ne- speeld Die wedstrijden wor- volksliederen. Het doet je toch lands voetbal zo hard nodig in de totaliteit tot uitdrukking, voor die wedstrijd beslist geen In belangrijke it een derland houdt inmiddels al ve- den iets bijzonders, ik zie echt wat, dat je daar staat. Dat je heeft. We komen wat uit het is de grote vraag. Beenhakker favoriet. We stonden echter F hpt af_ d de 1 ^ROTTERDAM België-Ne- derland houdt inmiddels al ve len in zijn ban. Dat geldt ook voor oud-internationals Eddy Pieters Graafland en Coen Moulijn. „Ja, die sfeer. Die is ;1 apart. Die komt straks in Kuip ook weer terug. Lek ker ouderwets", zo reageert Eddy Pieters Graafland (47 in terlands achter zijn naam) op de komende derby's der Lage Landen. „Er wordt nu wel ge zegd, dat we beter tegen Polen hadden kunnen spelen, maar daar ben ik het niet mee eens. We hebben nu al weer een 'paar jaar niet togen België ge speeld. Die wedstrijden wor den iets bijzonders, ik zie echt wel mogelijkheden om Mexico te bereiken". 'Als ik dan naar het verleden kijk, dan staken de duels met België er toch altijd bovenuit. Heerlijk die sfeer op de Kei- zerlei in Antwerpen. Iedereen was in de ban van de wed strijd. En dat komt nu zeker „Mijn leukste wedstrijd tegen België? Dat was mijn eerste in terland. Dat was in 1957 in Amsterdam, het werd 1-1. Eerst krijg je een douche bij de volksliederen. Het doet je toch wat, dat je daar staat. Dat je uitgekozen bent uit een mil joen voetballers. En dan die wedstrijd zelf. Tot drie keer toe kon ik de bal van de schoen van de doorgebroken Rik Coppens pluken. Van die grote Coppens, dat was een sensatie apart". „Hoe onze kansen liggen? Dat weet je uitgerekend tegen Bel gië nooit. Je verwacht toch al tijd wat van het Nederlands elftal, dat volgens mij toch net iets sterker dan België is. Als Nederland Mexico haalt is dat die opkikker, die het Neder lands voetbal zo hard nodig heeft. We komen wat uit het slop, er komt wat meer pu bliek naar de competitiewed strijden. Daarom is het erg jammer, dat uitgerekend Ajax en Feyenoord uit de Europa Cup liggen. Via Oranje kan ons Nederlands voetbal alsnog overeind krabbelen". „Ik kan Beenhakker voor die wedstrijden moeilijk van raad dienen. Het elftal wordt een mix van drie clubs, die, met name Ajax en PSV, totaal an ders voetballen. Individueel hebben we goede spelers, beter dan België, maar hoe komt dat in de totaliteit tot uitdrukking, is de grote vraag. Beenhakker moet er vooral op mikken, dat we in België met een gelijkspel wegkomen. Dan krijg je de Kuip. Dat moet lukken met die sfeer daar!". De Kuip Waar dat toe kan leiden bleek ruim 26 jaar geleden. In De Kuip rolde het Nederlandse elftal de Belgen op. Het werd een 9-1 zege. „Dat was mijn mooiste interland tegen Bel gië", weet Coen Moulijn zich te herinneren. „We warén voor die wedstrijd beslist geen favoriet. We stonden echter binnen tien minuten met 3-0 voor. De Kuip stond toen op zijn kop. Dat is toch het fijnste stadion van Nederland. Spelen in De Kuip inspireert". „Ik heb", vervolgt de oud- Feyenoorder, „goede verwach tingen, al zullen we niet één, twee, drie over de Belgen heenlopen. België heeft mo menteel beslist geen slecht elf tal, veel routine vooral. Het huidige voetbal in Nederland? Ajax speelt thans erg attrac tief. Daar komen de mensen op af, al vallen de resultaten nog wat tegen. In belangrijke duels laat de ploeg het nog af weten. Voor mij is Johan Cruijff op de goede weg, op de lange duur zal hij het wip- nen". Moet het Nederlandse elftal zo spelen? „Daar staat een trainer met andere inzichten", besluit Coen Moulijn. „Het wordt ge woon belangrijk om in België erg behoudend te spelen. Dat doen de Belgen straks in Rot terdam ook. En dan kan de sfeer in De Kuip wel eens van beslissende betekenis zijn!". ftOB VAN DER WERVE den, omdat de clubbelangen te groot ?ijn. De topclubs zijn hier de leveranciers van het Nederlands elftal. Wie ben je dan als je die. helemaal on deruit wil gaan spitten, ter wijl je van tevoren weet dat zoiets verstandelijk gezien niet haalbaar is". Competitie „Ja, de competitie. Ons natio nale team groeit toch echt niet als Marco van Basten tweemaal per week tegen MVV speelt. Onze competitie is qua niveau dermate ge daald, dat het de internatio nale norm niet meer haalt. Tien jaar terug waren de duels van Ajax, Feyenoord, PSV, Twente en Sparta nog echte slijtageslagen. Daar werden alle reserves aange boord. Daar moesten de spe lers tot de toppen van hun te nen gaan, al hun krachten moesten ze aanspreken. Te gen deze achtergrond is het daarom zo ontzettend belang rijk, dat we naar Mexico gaan. Dat die jonge spelers daar ervaring opdoen. Spelen op grote hoogte, voetballen in een prachtige ambiance. Of Nederland daar nou wat presteert, is nu nog niet eens zo belangrijk. Alleen als we in de toekomst dan wat van ons Nederlands voetbal wil len verwachten, mogen we daar niet ontbreken". „Nederland heeft door haar aanvalsspel toch een fantasti sche naam in de wereld. Het zou toch enorm zijn als ze in Mexico konden komen met onze eigen identiteit, onze team-strategie, het circulatie voetbal, de pressie aanzwen gelen en de tegenstander vastzetten op eigen helft. We moeten daarbij oppassen dat we volgens onze eigen voet balcultuur spelen en niet ap- peleren aan het Braziliaanse of Hongaarse voetbalspel". Aiax-Feyenoord „Ik ben, na een verblijf van anderhalf jaar in Indonesië, vorige week zondag weer eens naar een Nederlandse wedstrijd geweest: Ajax-Fey- enoord. Ik moet zeggen dat ik teleurgesteld was. Niet qua individuele acties van Ajax,. ik heb geweldige hoogstand jes gezien, maar ik heb toch ook veel dingen gemist. Dit Ajax, dat zo wervelend kan spelen, dat zoveel kwaliteit in huis heeft, is defensief toch enorm kwetsbaar. Het middenveld oogt met Arnold MUhren en Vanenburg naast elkaar uitstekend, maar is geen hitteschild, waar als de nood aan de man komt de aanvalskracht van de tegen partij op gebroken wordt. En de aanval mist toch teveel slagkracht en effectiviteit Feyenoord speelde helemaal chaotisch, die ploeg werd ei genlijk door Ajax op de been gehouden. Ik herkende de hand van de meester niet bij beide teams. Nee, ook bij Ajax niet. Ajax heeft hoog in het vaandel geschreven, dat het publiek vermaakt moet worden. Dat siert Ajax en - Cruijff, maar hoe Cruijff de problemen met zijn defensie, j die zo lek als een mandje is, moet oplossen weet ik niet. Dit Ajax is verdedigend niet de ploeg uit de tijd van Ger- rie Mtlhren en Ruud Krol, die een gave cross pass naar de andere cornervlag konden verzenden". Vanuit defensie „Eén van mijn axioma's is, dat je een team moet opbou wen vanuit een defensie, die je nooit in de steek laat. Dat is de basis van het elftal, ach ter moet het hermetisch afge sloten worden. De brains moet je terugvinden op het middenveld, daar moeten de lijnen uitgezet worden. En voor wat betreft de aanval, moet je het durven overge ven. Is de verdediging van de tegenpartij beter, dan moet volgens een Nederlandse op vatting het gevaar uit de tweede, zelfs uit de derde lijn komen. Dat mis ik bij Ajax. Cruijff is echter de aanval- ler-pur-sang geweest van de afgelopen generatie. Hij was uniek. Door zijn denken wist hij altijd wel een gaatje in de verdediging te vinden. De wereldgoals van Cruijff blon ken altijd uit door intelligen tie. Hij wist altijd ruimte te creëren voor de opkomende mensen. Kijk je nu naar ons Nederlands voetbal, dan zie je geen spelers van wereld klasse meer. Echte toppers hebben het vermogen een spoor te trekken, waardoor anderen beter gaan preste ren. Welke speler van het ogenblik voetbalt zo, dan an deren door zijn meespelen tweë klassen beter gaan voet ballen?" Pessimistisch „Daarom", besluit Jan Zwartkruis, die begin vol gend jaar op voetbalavontuur naar Japan gaat, „daarom ben ik nou niet zo pessimis tisch voor de wedstrijden te gen België. Het Nederlands elftal is sterker dan het Ajax dat ik vorige week zondag gezien heb. Tegen de Belgen staat er wèl een verdediging. Met Ruud Gullit en Wim Kieft erbij, krijgt het Neder lands voetbalelftal ook meer stootkracht en vooral meer mogelijkheden door de lucht, door een specifieke koptech- niek als aanvulling op die in dividuele acties. Al moet ik zeggen", zo kijkt Zwartkruis nog eens terug naar die 1-0 zege van acht jaar geleden op België, „dat Guy Thijs in die acht jaar iets neergezet heeft. In die wedstrijd tegen ons koos hij voor de toekomst. Hij heeft er geweldige succes sen mee bereikt. Voor beide landen zijn de komende in terlands van cruciaal belang. Dit Oranje staat ook nu weer voor een krachtproef". ROB VAN DER WERVE iiuw—Wiir 'ii i' Cruijff maak ten de spelers van het Neder lands elftal na de zege van 1- 0 in oktober 1977 tegen België een ereronde door het Olympisch Stadion. Ver der op.de foto: Johan Nees- kens, Willy van de Kerkhof, John Dusbaba en Wim Suur- bier. .99 *7.!!"jZEIST Het Stimuleert zijn vertrouwde positie in treerd blijven, omdat je eigen -«Hans van Breukelén al nin*»o Hot cr»oi mooetoi h«. Z1JI ■MZOl leen maar, dat velen Joop Hiele tegen België zijn tweede interland uden willen zien spe llen. Hoewel bondscoach Beenhakker van middag waarschijnlijk, pas zijn opstelling be kendmaakt voor het cru ciale treffen met onze zuiderburen, zal een wis seling van de doel wacht zeker niet plaatsvinden. Daarvoor zijn de belan gen woensdagavond in het Constant Van den Stock-stadion te groot en moet er slechts één zaak worden gediend: Mexico '86. Van Breukelen staat dus in zijn vertrouwde positie in zijn achttiende interland. Hoe graag menigeen de momen teel goed presterende Hiele onder de lat zou willen zien. Inderdaad kan de Feye- noord-doelman een uitste kende vorm niet worden ont zegd, maar acteert Van Breu kelen minder? Dat vraagt de PSV-doelman zich af. Qua cijfers doen beide doelverde- digers vrijwel niets voor el kaar onder. Van Breukelen werd in tien competitieduels slechts acht keer gepasseerd, Hiele zelfs twee keer minder. Het bevestigt de defensieve kracht van de twee eredivi siekoplopers. Toch zitten Van Breukelen en Hiele bij PSV en Feyenoord in een moeilijk parket. In het merendeel van de competitiewedstrijden, zegt Hiele, krijg je maar een aantal lastige ballen te ver werken en moet je geconcen treerd blijven, omdat je eigen ploeg het spel meestal be paald. Weer opvallend En juist in wedstrijden als te gen Ajax kun je je dan als doelman weer eens opvallend voor het voetlicht plaatsen. Wat eerst Van Breukelen (Ajax-PSV 2-4) en later Hiele (Ajax-Feyenoord 1-2) ook de den. Terecht vraagt Van Breukelen zich af of de men sen zijn optreden tegen Ajax soms al zijn vergeten. Hij lacht daarom ook ontspannen om alle speculaties omtrent zijn positie. Hoewel Van Breukelen, twee seizoenen terug speelde hij met Nottingham Forest voor het laatst bij Anderlecht in Brussel in het kader van de halve finale van de UEFA Cup (verlies met 3-0), toch met enige zelfvoldaanheid constateert: „Ik heb Oranje twee keer in de race naar Mexico gehouden. Neef dan praat ik niet over die redding in Hongarije. In Cyprus red de ik één keer ten koste van een gele kaart en thuis tegen Oostenrijk greep ik drie keer in, toen ze alleen op me af kwamen". En Joop Hiele? Zijn tijd komt nog wel. Quasi nonchalant zegt hij: „Ze zoeken het maar uit. De beste speelt. Als ik er door bepaalde oorzaken niet in kom, moet ik daar genoe gen mee nemen. Leuk is an ders. maar voor het Neder landse elftal is het belangrijk, dat het naar Mexico gaat. Ik ben daarbij secundair. En als ik de huidige lijn weet door te trekken en we gaan naar Mexico, dan mag ik het mis schien in een paar oefenwed strijden proberen". HANS ENGELBRECHT lans van Breukelen en Joop Hiele, al geruime tijd de nummer één en twee van Oranje. AMERSFOORT Eén doelpunt van René van de Kerkhof bracht Ne derland acht jaar gele den, via een zege 1-0 op België, naar het wereld kampioenschap in Ar gentinië. Alle aandacht in dat duel richtte zich op Johan Cruijff, die zijn laatste wedstrijd voor Oranje had gespeeld en moest blijven herhalen, dat hij definitief «en punt achter zijn inter land-carrière gezet had, en op bondscoach Jan Zwartkruis. De Amers- foortse coach had im mers zijn taak volbracht en zou in Argentinië een stapje terug doen ten gunste van Ernst Happel. Ook nu weer moet Neder land voor de kwalificatie van het wereldkampioenschap de strijd opnemen tegen België. De winnende coach van toen, Jan Zwartkruis, tipt Neder land als de favoriet. „Neder land is op zijn sterkst, als de ploeg geconfronteerd wordt met de laatste kans". Zo zijn zijn argumenten, „verder ge ven individuele acties vaak de doorslag. Dat zie je in alle grote wedstrijden. Kijk naar spelers als Platini en Kem- pes, die konden wedstrijden" beslissen. Reken maar dat de Belgen bang zijn voor die in dividuele acties, die dit Oran jeteam toch in huis heeft". Jan Zwartkruis bleef tot 1981 bondscoach, toen maakte hij plaats voor Kees Rijvers. Daarna is hij zich op het bui tenland gaan richten, hij wil de in landen waarnaar zijn aandacht uitging, zijn grote ervaring ten nutte maken. Brazilië, Venezuela, Cuba en het Caraïbisch gebied deed Jan Zwartkruis aan. Ander half jaar was hij technisch adviseur in Trinidad. „Ik had destijds tot aan 1986 willen gaan bouwen. Daar kwamen toen moeilijkheden over. Ik ben vier jaar bonds coach geweest. Voor geen prijs zou ik die tijd hebben willen missen, voor geen prijs zou ik het opnieuw wil len doen. Als vakman moet je té veel concessies doen. Ze zeggen wel eens, dat je als clubtrainer, door al die ver antwoordelijkheden, kiest voor het zwaarste beroep van de wereld. Als bondscoach ga je echter nog een dimensie verder. In mijn tijd werd ik wel afgeschilderd als de man, die het niet bij de topclubs kon afdwingen. Onzin, grote onzin. De structuur hier is dermate, dat er geen openin gen gemaakt kunnen wor- tl 13RUSSEL België-Ne- JET MIIBIIIIIII P—i rlnpl An/I «irA«*/It aaU /Ia - IRUSSEL België-Ne- lerland wordt ook de •otsing tussen twee sy- ;emen genoemd. Beter [ezegd, de botsing tussen ;n ploeg, die al jaren icces heeft met dezelfde ipelers en hetzelfde, be- loudende systeem en ïen jong elftal, dat zijn internationaal nog noet vinden. En hoe g die weg is, bleek de ejtfgelopen weken weer "j de confrontaties tus- usen de Nederlandse top clubs en de Portugese 1 opclubs. Op die beslis sende momenten viel het ,jNederlands elftal door mand. •nald Koeman stelde na de litschakeling door FC Porto dan ook terecht: „België-Ne- ierland wordt onze laatste tans. Als we die boot ook nissen, ziet de toekomst er Tij hopeloos uit voor het Ne- lerlandse voetbal. Naar aan- eiding van Ajax-Porto geef Cruijff gelijk, als hij zegt sommige spelers het in- ernationale werk nog niet inkunnen". Iet Cruijff wordt meteen de laam genoemd van de man, Michels. die zo nadrukkelijk zijn stempel op het internationale voetbal in Nederland gedrukt heeft. Acht jaar geleden, om precies te zijn op 26 oktober 77 nam Johan Cruijff af scheid van het Nederlands elftal. Afscheid, na een door Nederland met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen België. Een wedstrijd, die Nederland de finitief naar Argentinië bracht. Daar, onder leiding van Ernst Happel en Jan Zwartkruis, maar zonder Jo han Cruijff, werd nog een maal het zogenaamde „totaal voetbal" gehanteerd, waar- Happel. ter West-Duitsland, de twee de plaats gehaald werd. Ook in Argentinië kwam men zo ver. Daarna ging het bergaf waarts met de ploeg. Neeskens Bondscoach Jan Zwartkruis zag de WK-kansen voor '82 steeds kleiner worden. Hij wilde de ploeg verjongen, aan de toekomst denken. Kees Rijvers kwam als bondscoach. Haalde de oude spelers weer terug en met Amerikaan Johan Neeskens behaalde hij zowaar in de De Kuip een WK-succes: 3-0, ui teraard weer tegen de Bel gen. Platini zorgde er later 1982 niet in de eind ronde in Spanje kwam. Rijvers ging, Michels en later Beenhakker kwamen er voor in de plaats. Braziliaans sam ba-voetbal, had Kees Rijvers als doel voor ogen voor het Nederlands elftal. Leo Been hakker zegt, dat hij wel ge charmeerd is van het open Ajax-spel. Maar van een ech te, duidelijke lijn in het Ne derlands voetbal is met Been hakker nog niets te merken. De Belgische bondscoach Guy Thijs heeft overigens al de vinger op de zere Oranje- plek gelegd, toen hij zei, dat hij banger was voor de gelou terde PSV-profs in het Ne derlands efltal dan voor de zogenaamde Ajax-talenten. AI duidelijk Hoe de Belgen spelen is ove rigens bekend. Dat bleek al in de eerder genoemde inter land in 1977, toen België door een doelpunt van René van der Kerkhof met 1-0 verloor. Iedereen was toen verbaasd over de laffe instelling van het Belgische team, dat moest winnen, maar amper uit de verdediging durfde te ko men. „Hadden wij na de goal van René de aanval gezocht", stelde Guy Thijs toen al, „dan waren er meer doelpun ten gevallen, dan was België weggespeeld. En dat wilde ik niet. Je moet niet vergeten dat het Belgisch elftal in een fase van opbouw verkeert. Zoiets vergt tijd, zoiets moet groeien. Neen doelman Pfaff, dat is nu precies zo'n speler, die in het kader van onze op bouw past". Profetische woorden, acht jaar geleden uitgesproken. Want België haalde vier jaar geleden wel de WK-eindron- de en schitterde in de tussen tijd ook in de Europese voet balkampioenschappen. Het opbouwende werk van Guy Thijs heeft zijn beloning ge kregen. En wellicht ook na komende woensdag een ver volg.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15