Je kunt weglopen, maar e kunt je niet verstoppen' iloskou prijst ugrijpen VS Vraagtekens blijven bij rol van Moebarak Jlanke Zuidafrikaanse oppositie praat met ANC Thatcher neemt voorschot op verkiezingen van '88 !jitenland OODSCHAP TOT TERRORISTEN PRO-PALESTUNSE AMERIKAAN BIJ AANSLAG GEDOOD ƒ295.- «TSIJTHOFF PERS CcidócSommvt ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 PAGINA 7 >1 eer spion in ndsrepubliek ^gehouden CN In de Bondsre- liek is opnieuw een n aangehouden. In Gü- |oh is een 44-jarige pman gearresteerd die van verdacht wordt s twee jaar de DDR te neren. Bij een huiszoe- vond de recherche K-ijzingen voor de spio- e-activitciten van de pman. Tegen betaling een borgsom van )0 mark is hij voorlo- weer op vrije voeten eld. VS halen kernwapens weg uit Griekenland ATHENE De Verenigde Staten zijn begonnen hun kernwapens uit Griekenland terug te trekken Een en ander maakt onderdeel uit van het plan van de NAVO om de kern koppen voor korte-afstandswapens in de lidstaten te vervangen door modernere versies. Maar in Grie kenland komen geen nieuwe kern wapens. Sinds hij in oktober 1981 in Griekenland aan de macht kwam, heeft de socialistische premier Pa- pandreou steeds geijverd voor de verwijdering van Amerikaanse kernwapens uit Griekenland als eer ste stap op weg naar een kernwa- penvrije Balkan. Elf doden bij treinramp in Oost-Duitsland MAAGDENBURG In de buurt van het Oostduitsè Maagdenburg zijn gisteren een passagierstrein en- een diesellocomotief met elkaar in botsing gekomen. Daarbij kwamen elf mensen om het leven en vielen meer dan 40 gewonden. Volgens het officiële persbureau ADN vlo gen de beide locomotieven in brand. Het ongeluk gebeurde op een punt waar aan het spoor werd gewerkt en slechts een enkele baan voor verkeer vrij was. Vermoed wordt dat de wisselwachter van een nabijgelegen station een foul heeft gemaakt Carrington: SDI ook in Genève bespreken SAN FRANCISCO De secretaris-gene raal van de NAVO, Lprd Carrington, heeft gezegd dat het Strategisch Defensie Initia tief (SDI) van de VS bij de wapenonder handelingen in Genève moet worden be trokken. Carrington zei dat bij de 31e jaar lijkse conferentie van de Noordatlantische Assemblee. Volgens Carrington hebben zo wel de Amerikanen als de Russen er wat bij te winnen, als defensieve wapens wor den betrokken bij de Geneefse onerhande- lingen. President Reagan heeft echter al herhaalde malen gezegd, dat hij er niet aan denkt om over het onderzoek en de ont wikkeling van het SDI in Genève te onder handelen. Daimler-Benz wil AEG kopen FRANKFURT De Westduitse autofabrikant Daimler-Benz heeft het kartelbureau toestem ming gevraagd om meer dan 25 procent van de aandelen van'het elektronicabedrijf AEG te kopen. De bouwer van Mercedes-auto- mobielen beweegt zich al enige tijd op het gebied van geavan ceerde elektronica. Daimler-Benz zou uiteindelijk een meerder heidsbelang in AEG willen ver werven. Behalve ijskasten en wasmachines bouwt AEG com- municatie-apparatuur, elektri sche machines, industriële appa ratuur en kantoormachines. Ruim een miljoen gezinnen dakloos na overstroming PEKING Als gevolg van zwa re regenval en overstromingen ziin de afgelopen zomer in de Cninese provincie Jilin 1,2 mil joen gezinnen dakloos geraakt. Dat heeft het officiële Chinese persbureau Xinhua gemeld. Meer dan een miljoen soldaten en bur gers werden ingezet voor ber- gings- en reddingswerk. Honder den mensen kwamen om het le ven. Xinhua zei dat de overstro mingen de ergste waren van de afgelopen dertig jaar. Jongen (15) beschuldigd van moord op politieman LONDEN In Groot-Brittannie is een 15-jarige zwarte jongen ui staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een politieman, tijdens de rellen in de Londense wijk Tottenham van afgelopen zondag. De naam van de jongen is niet bekendgemaakt in ver band met zijn leeftijd. Meer dan 200 politiemannen raakten bij de rellen gewond en agent Keith Blakelock kwam door een mes steek om het leven. Nog vier jon geren worden in verband met de dood van de agent verhoord. en rvolg van de voorpagina) SHINGTON „Je t weglopen, maar je t je niet verstoppen", deze boodschap richt- Ie Amerikaanse presi- Reagan zich gisteren :ns een persconferen- n het Witte Huis over actie tegen de Pale- se kapers tot „terroris- overal te wereld". Hij geen antwoord op de Bg of de VS bereid wa- het toestel neer te eten. „Dat mogen ze 's avonds in bed af- aldus de presi- Dc binnenlands-politieke noodzaak voor Reagan om nu eens een succes te boeken in zijn tot dusver alleen met de mond beleden strijd tegen het internationale terrorisme, was groot. Vanaf het begin van zijn presidentschap, vijf jaar gele den, had Reagan het Ameri kaanse volk bezworen dat de VS geen terroristen zouden la ten ontsnappen. Maar de prak tijk was anders. In 1983 kwa men ruim'300 Amerikanen om het leven bij terroristische bomaanslagen op de mari nierskazerne en de Ameri kaanse ambassade in de Liba nese hoofdstad Beiroet. De aangekondigde vergelding bleef uit, omdat identiteit en verblijfplaats van de daders duister bleven. Afgelopen zomer tijdens de gijzeling van het Amerikaanse TWA-vliegtuig was president Reagan zelfs gedwongen om achter de schermen mee te werken aan een „deal" met Is rael en Syrië, waardoor de ka pers ongestraft konden ver-1- dwijnen. Deze week was de Ameri kaanse regering dan ook greti ger dan ooit om de kaping van het Italiaanse passagiersschip te beëindigen met een militai re actie, die Reagans gedeukte geloofwaardigheid inzake ter reurbestrijding in een klap zou kunnen herstellen. Minister van defensie Weinberger be vestigde gisteren, dat eenhe den van anti-terroristische Delta- en Seals-Force naar het Middellandse-Zeegebied wa ren gezonden en daar op het punt stonden het passagiers schip Wat veel Amerikanen blijkens straatinterviews dwarszit, is dat Italië geen doodstraf kent en dat een recent verdrag met de VS uitlevering verbiedt zo lang de Amerikaanse regering niet heeft verzekerd dat de verdachten geen doodstraf zul len krijgen. In Washington leeft de vrees, dat de kapers er in Italië met een niet ai te zware straf vanaf kunnen ko- Aan de andere kant valt in Washington ook wel blijheid te beluisteren over het feit dat „het risico van wraak door de PLO" nu althans gedeeld wordt met de Italianen. Bo vendien kan Amerika nu tes ten of bondgenoot Italië prin cipieel genoeg is om, ondanks haar speciale banden met de Arabische wereld, hard op te treden tegen Arabische terro risten. tSKOU De Sovjet-Unie heeft president Reagan irezen Yoor zijn krachtige optreden tegen de Pale- ase terroristen die deze week het Italiaanse cruise- d Achille Lauro kaapten en nu in Italië verblijven, ir het persbureau TASS wees er ook op, dat het be- «1 van een energiek optreden tegen terroristen de gehele linie mogt worden toegepast. <unnen geen goede en slechte terroristen zijn",' aldus TASS ie Verenigde Staten opriep twee Sovjetburgers die illegaal York wonen uit te leveren. Zii hebben in 1970 een ste- gedood toen zij een vliegtuig kaapten naar Tuckiie. In ovjet-Unie zouden zij de kogel krijgen. Tass noemde de rikaanse woede over het vermoorden van de invalide Ame- passagier „begrijpelijk en terecht". De misdaden van risten moeten zo streng mogelijk worden gestraft, waar zij >ok begaan". de overige landen heeft alleen Israël zich vierkant achter merikaanse actie geplaatst. De meeste westerse landen den zich terughoudend tot kritisch. ïederlandse regering lijkt geneigd een oogje dicht te knij- I-oordvoerder van het ministerie van ouitenlandse za- tt een afweging moet worden gemaakt tussen enerzijds rechtmatigheid van het opbrengen van een vliegtuig", en rzijds wat hij noemde „het algemene belang dat daders van dijk terroristisch optreden niet vrijuit mogen gaan". Maar i niet hoe deze afweging was uitgevallen. De kaping en de ■ep daarvan, onderstrepen naar het oordeel van de Neder- regering de urgente noodzaak van een internationale van het probleem van het terrorisme. Afgelopen maandag had president Moebarak nog een ontmoeting met PLO-vertegenwoordiger Hany el-Hassan, de rechterhand van Arafat, die zich aan boord van het opgebrachte toestel zou hebben bevonden. Tijdens een persconferentie in het Pentagon gaf minister Weinberger op een kaart de plaats aan waar de Amerikaanse vliegtuigen de Egyptische Boeing hebben onderschept. WASHINGTON/KAIRO Een van de meest intri gerende aspecten van de Amerikaanse actie van gisternacht is de rol die Egypte daarin heeft ge speeld. Amerikaanse en Egyptische functionaris sen benadrukken voort durend, dat Kairo geen enkele kennis heeft gehad van het Amerikaanse voornemen de kapers uit te lucht te plukken. Maar er zijn tal van aanwijzin gen en vermoedens, dat de waarheid net even an ders is. Zo doen in Washington hard nekkige geruchten de ronde, dat de Egyptische president Moebarak, die een zeer nauwe persoonlijke band heeft met president Reagan, tevoren pre cies op de hoogte was van de Amerikaanse plannen. Hij zou zich daar niet tegen hebben verzet. Sterker nog, volgens sommige waarnemers heeft hij het Amerikaanse spelletje naar volle tevredenheid van het Witte Huis meegespeeld. Moebarak had ook eigenlijk geen andere keus. Zijn land is volkomen afhankelijk van de militaire en economische steun uit de Verenigde Staten. Die hulp kon hij niet in de waag schaal stellen. Militaire deskundigen hebben er onder meer op gewezen, dat de keuze van een Boeing-737 om de kapers te vervoeren on logisch is. Tenzij het natuurlijk de bedoeling was, dat het vliegtuig goed op raderscher- men te volgen zou zijn. Boven dien vertrok het Egyptische toestel vanaf een militaire ba sis, waar ook een groot aantal Amerikaanse militairen is ge legerd. Als Moebarak de ka pers echt uit zijn land had wil len smokkelen, waren er vol gens de deskundigen andere, betere manieren geweest. De VS zouden deze 5 king met Egypte echter „voor altijd" geheim willen houden, uit vrees dat Moebarak, net als zijn voorganger Sadat, een doelwit zou worden l-an extre mistische Arabieren. Daarom kon er tijdens de persconfe rentie van president Reagan maar een bescheiden compli mentje af voor presdient Moe barak. De boosheid, eergiste ren, over de „beslissing om de kapers aan de PLO te geven" was gespeeld. De officiële Egyptische reac ties op het Amerikaanse ingrij pen waren gisteren zeer gema tigd. Zowel de gaping van de Achille Lauro als de onder- sohepping van het vliegtuig werden veroordeeld. „Geweld kweekt meer geweld. Een rechtvaardige en veelomvat tende vrede is de enige weg naar stabiliteit in het Midden- -Oosten en naar veiligheid voor alle staten daar". Waarschijnlijk als „vergel ding" heeft Egypte het cruise schip Achille Lauro nog steeds geen toestemming gegeven de haven van Port Said te verla ten. Wel mochten gistermid dag de passagiers van boord. De VS hebben alle Ameri kaanse passagiers direct met een speciaal vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uit Egypte laten vertrekken. Het is nog niet bekend wanneer de Achille Lauro wel mag uitva ren. Evenmin is bekend of en wanneer de twee Nederlandse echtparen die zich aan boord van het cruiseschip hebben be vonden, naar Nederland te rugkeren. En is Israël wachten de passagiers die net aan de kaping ontkwamen maar hun cruise toch wilden afmaken, nu al twee dagen op de boot. nilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags n 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant nog dezelfde avond nabezorgd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliiimiii SANTA ANA Bij een bom aanslag op hej kantoor van het Amerikaans-Arabisch Liga (AAL) in Santa Ana (Califor- nië) is gistéren de plaatselijke leider van deze organisatie om het leven gekomen. Eergisteren had het slachtof- man van de vrede. Voor de maar de actie wel toe te jui- fer. de 41-jarige Alex Odeh, bomaanslag heeft zich nog nie- chen. voor de televisie de rol van de mand verantwoordelijk ge- PLO bij de onderhandelingen steld. De Joodse Defensie Liga Volgens een Britse hoogleraar Maar dat zal de kapers bij een met de kapers van de Achille (JDL), die vaak met de AAL in het internationaal recht was eventueel proces weinig hel- Lauro verdedigd. Hij» roemde overhoop ligt, liet weten er het onderscheppen van het pen. Als zij voor een Italiaanse daarbij Jasser Arafat als een niets mee te maken te hebben, vliegtuig om de kapers in han- rechtbank komen, zullen zij den te krijgen van internatio- niet kunnen naai recht uit gezien illegaal, hun proces onwettig is omdat zij door de Amerikanen zijn ontvoerd. „Ze hebben misda den begaan op een schip onder Italiaanse vlag en worden daarvoor berecht". iPSTAD De leider uidafrikaanse Progressief- erale Partij (PFP), Frede- Zijl Slabbert, praat weekeinde in Zambia met het Afrikaanse Na- tle Congres (ANC) over de ïlijkheid van vreedzame nderingen in het land. De ontmoeting is de eerste tus sen gekozen Zuidafrikaanse volksvertegenwoordigers en het ANC sinds deze guerrilla- -organisatie in 1960 werd ver boden. Vorige maand heeft staande blanke Zuidafrikaanse zakenlieden in Zambia met leiders van het ANC gespro ken over een beëindiging van het geweld in de zwarte woon gebieden in Zuid-Afrika. Bij het aanhoudende- geweld zijn gisteren weer zeker drie zwarten gedood. Dit jaar zijn in Zuid-Afrika meer dan 6.000. mensen zonder aanklacht ge vangen gezet als gevolg van de veiligheidswetten, zo blijkt uit cijfers van de politie. Volgens organisaties die opkomen voor de arrestanten, zijn er zelfs ge vangenkampen opgericht om de stroom gearresteerden op te kunnen vangen. De blanken in Zuid-Afrika zijn er overigens niet van overtuigd, dat het land ooit een zwart, bestuur krijgt. Dat blijkt uit een opiniepeiling, uitslag gisteren gepubliceerd werd. Van de on dervraagde blanken zei 64 procent niet te geloven, dat het land een zwart meerder heidsbewind krijgt. Van de on dervraagde Afrikaans spre kenden ziet 72 procent dit niet gebeuren. HIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR pnprHT De heren Klansky en smidje Nogrottr stel- zich ijlings op voor de scheepsluidspreker tennis te nemen van het aangekondigde, igrijke bericht. Nu, dat liet niet lang op zich •ten. „In de uitzending van de radio-nieuws- st van hedenavond werd het volgende mee bid." vervolgde doctor Polnyck. „In Rijk en brandden een smederij en woning tot de d toe af. De oorzaak van de brand is onbe- De eigenaar van het pand, de heer J. J. F. olen, bleek onvindbaar en is spoorloos ver ten. Naar verluidt zou hij reeds geruime tijd zwaarmoedigheid lijden. Een ongeluk wordt "eesd..." „Nou. Kille!" grijnsde Verholen. Jt zeg je ervan? Hebben we dat zaakje mooi ^knapt of niet? We hebben die Plimmp met zijn geheime dienst fijn bij de neus gehad! Wat jij?" En ongeveer tegelijkertijd zat kolonel Plimmp in zijn allergeheimste werkvertrek. Hij staarde zor gelijk naar de lege stoel, waarop smidje Verho len nog maar zo kort geleden gezeten had, en hij peinsde over het bericht van de radarpost. „Ze zijn dus per onderzeeër het land uit..., Ver holen en Sjeems Pond... Als dat maar goed af loopt. De smid heeft immers geen B.G.D.-erva- rlng. En stel je eens voor, dat doctor Polnyck de zaak doorkrijgt! Polnyck is immers een niet te onderschatten tegenstander..." Daarom zal het verdere verloop van deze geschiedenis moeten bewijzen of de kolonel zich terecht of ten onrechte zorgen maakte... CONSERVATIEVEN SLUITEN DE RIJEN BLACKPOOL Op de laatste dag van het Con servatieve partijcongres in Blackpool heeft de Britse premier Margaret That cher in feite al de cam pagne voor de verkiezin gen van 1988 geopend. Na afloop van haar toespraak kreeg de bijna 60-jarige Britse eerste minister een zeven minuten durende ovatie van haar dolen thousiaste gehoor. Thatcher hield een rede waar in zij onder meer herhaalde, dat haar regering ondanks de meer dan drie miljoen werklo zen geen wijziging zal aan brengen in het economische beleid. In haar toespraak be steedde ze ook veel aandacht aan de rellen, die zich sinds vorige maand in heel wat Brit se binnensteden hebben voor gedaan. Zij verzekerde dat de politie alle noodzakelijke ma terieel ter beschikking zal krij gen om een eind te maken aan de onlusten. Na afloop van het congres be stond de indruk, dat de Con servatieven de gelederen weer hebben gesloten tegenover de twee andere grote politieke partijen, Labour en de Allian tie van sociaal-democraten en liberalen. Voor het begin van de jaarlijkse partijbijeenkomst staken met name de meer ge matigde Conservatieven hun mening niet onder de banken, dat zij Thatcher liever kwijt dan rijk zijn. Volgens de pei lingen zijn de Tory's het afge lopen jaar bijna een derde van hun aanhang kwijtgeraakt. Pagina 11: Thatcher vol ver trouwen over onzekere toe komst. DRIELANDENPUNT Vertrek woensdag 6 november a.s. 4-daagse bua/bootcruise naar Maastricht Inclusief: welkomstcocktail aan boord, rondleiding Maastricht o.l.v. ervaren VVV-gids(e), vaartocht Maastricht richting Belgische grens, bus-excursies naar Luik, Vaals, de Eifel en Monschau, volledig verzorgd van lunch eerste dag t/m afscheidslunch. Vrijdagavond grandioos Captainsdiner bij kaarslicht. Verblijf op het bekende luxe m.s. „Prinses Juliana", met standplaats Maastricht. Prljs: op basis van 2-pers. hutten (met douche/tellet en bedden naast elkaar).. Gecombineerde reisverzekering 10.- p.p. 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen felelonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag 9-16 uui)ol persoonlijk in onie vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070 - 190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7