Martens en Van Miert preken alleen voor eigen parochie Vakbonden in West-Duitsland geteisterd door schandalen Italië nog steeds gespleten in armoe en rijkdom LAUWE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN BELGIË [nsmc Itisch afgel werjc t>val c aeidsti dden- peite c Btaanc Blen, n spijt an Lei i opzii tenia I woo vooi kuni een BUITENLAND' CeidóeGowuvnt ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 PAGIiJNN Rijkswacht: maatregelen tegen CCC BRUSSEL De Rijkswacht heeft extra maatregelen getro fen om de verkiezingen zondag goed te laten verlopen en c kans op een aanslag van de CCC te verminderen. De Rijk; wacht is bang dat de CCC, de terreurorganisatie die al zes tien aanslagen in een jaar tijd pleegde in België, de verkic zingen zal aangrijpen om opnieuw toe te slaan. Welke maa regelen getroffen worden wil de Rijkswacht niet onthuller wel dat voor het komende weekeinde alle verloven zijn ii getrokken. Bij de laatste aanslag op het hoofdkantoor i het Brusselse gas- en electriciteitsbedrijf Sibelgaz liet CCC deze week weten nu te starten met een Karl Man -campagne, onder meer gericht tegen de parlementaire dé mocratie en de verkiezingen „waarvan de arbeidersklasse niets te verwachten heeft". Uit gerechtelijke kringen blijl"1' dat de Rijkswacht de laatste CCC-aanslag verwachtte, omdi het een jaar geleden was dat de CCC met zijn terreuractie begon. Niettemin kon men de aanslag niet voorkomen. Ove rigens is er nu voor het eerst een concreet spoor naar 11 CCC. zekei at bij id. He djerzich dan nder irnaas ijl^kken? FN\ zo d was, nk je den van de eigen club? Ach, de mensen willen hem toch ook eens ontmoeten, zeker in de streek waar hij grootge bracht werd. Vindt hij het niet oervervelend steeds dezelfde vragen te moeten beantwoor den. Ja, dat vindt hij. Hij heeft het gevoel in een warm bad te zinken, veel liever gaat hij het debat aan. Maar waarom is dat niet geregeld? De eerste minis ter haalt de schouders op. De campagne verloopt lauw, beaamt hij. Inderdaad, ook de campagne van de populaire Van Miert loopt volgens een scenario, waarin niets fout kan gaan. Hoewel ook zijn gezondheid niet echt goed is hij is wat overspannen horen we daar niets van. Wel weten we, hem tot in de nachtelijke uren vol gend, dat het roer radicaal om moet. ten allemaal anders wordt, dat de koopkracht van de midden- en lage inkomens beschermd zal worden en dat de kruisra ketten teruggestuurd worden naar waar ze vandaan komen, de VS. Bovendien hebben de chris ten-democraten zoveel jaren misbruik gemaakt van de godsdienst dat we nu aan de vooravond staan van een poli tieke herschikking; de gods dienst speelt geen rol meer. „Partijgenoten, wij danken de honderden militanten, die dag en nacht bezig zijn om de twij felaars over te halen een grote stap voorwaarts te doen". Spijkerbroeken Bestond het publiek in de Ste delijke Feesfzaal in Mechelen uit keurig geklede en gekapte heren en dames, het gehoor in het Volkshuis te Vilvoorde, waar een rakettendebat zal plaatsvinden, toont een ai beeld. Weinig vrouwen, mannen met baarden, 1. haren en leren jacks, spij broeken en zware shag. ijÜak Achter de tafel Van Miert plaatselijke voorzitter en dré Boogaard, de 'Vlaaei Mient-Jan Faber. Van een bat, partijgenoten, kan sprake zijn. „We hebben CVP'er Van Rompuy geb^i maar die zei ik kom niet, de raketten staan er toch tten. i rs te om w im Kc ïesgev k heb vresc n en tn ach Van Miert mag solo verte dat de raketten weg moetéi dat consultatie over het bruik van de kruisrakel een wassen neus is: „Laten elkaar geen Liesbeth Wie heeft er nog tijd om consulteren? Er is er maar1 die beslist, de president vai Verenigde Staten". Van Miert is geen demagi Zijn verteltrant is vlak. M( zinnen, maar nooit een cendo. Geen tussentijdse dus, geen discussie. Men is met Van Miert eens en zal zonder twijfel op 1] stemmen. Een beleefd appj en laat de pintjes maar d( komen. Een uur later word een feestzaal in Wetteren Van Miert gedanst, gezon en gedronken alsof de ver zingsbuit al binnen is. Terwijl Guy Verhofstadt de liberale PVV letterlijk deuren platloopt om de sch voorzien in de peilingei te beperken, lijken Mari (geen al te groot verlies wacht) en Van Miert (gi winst) zich bij voorbaat nee leggen bij een verkiezings slag, die weinig uitzicht b op een stabiele regering, blijft bij het zich laten be^ roken in eigen kring zon een poging te doen een zi( uit het andere kamp te nen. a ;eft ke et de aten, Inden olgend tUSI (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Vraag; Wie be zit er in de Bondsrepu bliek bankén, levensver zekeringsmaatschappijen, bouwbedrijven, super markten en drukkerijen? Niet een of andere schim mige multinational. Het antwoord luidt: de DGB, de overkoepelende Duitse vakcentrale. Meer dan 100.000 mensen werken in DGB-bedrijven. De eigen ondernemer-activiteiten brengen de vakbondstop echter steeds duidelijker in problemen. De DGB-firma's raken van het ene schandaal in het andere. Pijnlijk voor een vakbeweging, die zich op maakt het „weinig sociale beleid" van de regering- -Kohl aan de kaak te stel len. De Duitse vakbeweging is een van de grootste werkgevers van het land. Met de gigant „Neue Heimat" heeft de DGB de grootste woningbouwer van Europa onder zijn dak. De bouwkas voor ambtenaren is de grootste van de bondsrepu bliek. De eigen Bank fur Ge- meinwirtschaft is de vierde bank van het land. De Volks- fursorge is de grootste levens verzekeraar en de Co-op AG hoort tot de grootste detaillis ten. Het eigen vermogen van de grootste DGB-ondernemin- gen bedraagt meer dan vijf miljard mark. De oorspronkelijke bedoelin gen waren mooi. De vakbewe ging wilde na de oorlog laten zien dat er ook nog op een an dere manier ohdernomen kon worden dan op puur kapitalis tische basis. Er werd slechts naar een beperkte winst ge streefd. Voorop stond het be lang van de consument. De Neue Heimat moest goed en goedkoop bouwen voor de zwakken in de samenleving, de Co-op zou met zijn lage prijzen ook andere supermark ten dwingen het kalm aan te doen. Van die doelstellingen is niet veel terecht gekomen. De Co-op is niet goedkoper dan andere, de Bank fur Gemein- wirtschaft valt niet op door bijzonder sociaal bankieren. We zijn een bank zoals alle an dere, constateerde de topman van de bank Walter Hessel- bach nuchter, „anders waren we binnen de kortste keren failliet". Schandalen De vakbondsbedrijven zouden zonder al te veel opzien te ba ren hun partij hebben meege- blazen in ondernemerland als daar niet een reeks schandalen was gekomen. Vooral de bouwgigant Neue Heimat is in opspraak geraakt. De Neue Heimat, die 320.000 woningen bezit, heeft zich volledig ver keken op de bouwmarkt. De managers van de onderneming meenden dat er aan de bouw- -boom in de Bondsrepubliek geen einde zou komen. Overal waar er maar gefluisterd werd over woningbouw, kocht de Neue Heimat terreinen. Het bedrijf zit nu te kijken met vele duizenden hectares waar van zijn leven niet ge bouwd zal worden. In het bui tenland, van Monaco tot Vene zuela, van Parijs tot Mexico, werden voor eigen rekening hotels en appartementen ge bouwd die later niemand wil de. Het wanbeheer heeft er toe geleid dat de kapitaalkrachtige bonden alleen al voor de sane ring van de afdeling stede- bouw van de Neue Heimat 1,5 miljard mark op tafel moesten leggen. De ellende met de Neue Hei mat begon in 1982. Het week blad Der Spiegel ontdekte dat topman Albert Vietor, ook wel aangeduid als „King Albert", op een geraffineerde manier zijn zakken en die van zijn jpanagers wist te vullen. Via stromannen en duistere fir ma's kochten Vietor en con sorten bouwgronden, die ze la ter met gouden winsten door verkochten aan hun eigen on derneming. Vietor had binnen enkele jaren 270 huizen, een villa in Noord-Duitsland en een kapitaal bezit in Italië. Hoge vakbondsbestuurders werden gecompromitteerd om dat ze King Albert jarenlang geen strobreed in de weg had den gelegd en soms ook zelf aan twijfelachtige transacties hadden meegewerkt. Na het vertrek van Vietor bleek dat de Neue Heimat zo rot was als een mispel. Sinds dien vecht het bedrijf tegen zijn ondergang. De kapitale steun van de bonden heeft de aangeslagen gigant voor een faillissement behoed. Maar het is nog steeds kantje boord. On langs verkocht de Neue Hei mat op een dag 22.000 wonin gen om aan geld te komen. De verontwaardiging daarover was echter groot. De bewoners, vooral bejaarden en sociaal zwakken, vrezen dat de nieuwe eigenaars met onbetaalbare huurverhogingen zullen komen. Alleen in Bre men werden 8.000 woningen, na de oorlog met kapitale overheidssubsidies gebouwd, van de hand gedaan. „Ik ben nog nooit zo uitgefloten", zei eeh bestuurder van de metaal- bond na een bijeenkomst met zijn leden in Bremen. „Als ik zelf iets verkeerd gedaan heb, vind ik dat terecht. Maar ik krijg de volle laag voor wat de Neue Heimat heeft uitge haald". Zo gaat het overal in deze da gen in de Bondsrepubliek. Vakbondsbestuurders kunnen hun gezicht niet laten zien of ze worcfen met luid protest ge confronteerd. Als straks de rust weerkeert zal het niet voor lang zijn. De Neue Hei mat zal zeker nog zo'n 70.000 woningen van de hand moeten doèn om zijn gigantische schulden te kunnen betalen. Niet alleen de Neue Heimat bezoedelt het blazoen van de DGB. Ook de Co-op is in de publiciteit gekomen. Topman Bernd Otto van Co-op heeft kennelijk niets van de escapa des van Vietor gèleerd. Samen met een aantal andere mana gers van het bedrijf belegde hij zijn geld in loodsen en gebou wen, die later als supermark ten en magazijnen aan Co-op verhuurd werden. Een lid van de ondernemingsraad die dit in de openbaarheid bracht, werd op staande voet ontsla gen. Deze affaires hebben bewezen dat het management van de DGB-bedrijven net zo zeer aan de verlokkingen van het grote geld bloot staat, als de top van „normale" ondernemingen. Bovendien gedragen de DGB-bedrijven zich net zo hard en kapitalistisch als de andere, wanneer de nood aan de man komt en hun voortbe staan bedreigd is. Dan wordt er ook rigoreus in de sociale voorzieningen van het perso neel gesneden, zoals bij de Neue Heimat-stedenbouw het geval was. De discussie over de DGB-be drijven komt de Duitse vakbe weging uiterst ongelegen. De bonden hebben voor de week van 13 tot 20 oktober een grote reeks demonstraties en mani festaties georganiseerd tegen het beleid van de regering- -Kohl. De DGB wil vooral front maken tegen de „a-socia- le politiek" van de christende- mocratisch-liberale coalitie. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL „Meneer de eerste minister, we dan ken u zeer voor uw aan wezigheid hier en zijn blij dat u zo openhartig de vragen hebt willen beant woorden. Dankuwel, me neer de eerste minister". De interviewer, ingehuurd door de premier Martens' CVP (de christen-democraten) om overal waar Martens zich ver toont dezelfde vragen te stel len, kruipt van ontzag bijna onder de tafel, terwijl het lui de applaus opklatert. Meneer de eerste minister neemt een slok van zijn in middels verschraalde biertje, zucht en zet zich aan het sig neren van de hem toegereikte exemplaren van zijn boek „Een gegeven woord", dat met kunst en vliegwerk nog juist voor de verkiezingsdatum de markt bereikte. Nog even en het zoveelste bezoek in het ka- ^der van de verkiezingscam pagne zit erop. Een paar dagen later mogen we de blijde intocht meema ken van de kopman der Belgi sche socialisten, Karei van -Miert, in de Stedelijke Feest zaal in Mechelen. Vergezeld -door de tonen van een strijd lied, afkomstig uit de instru menten van de socialistische fanfare uit Berlaar, loopt Van Miert keurig in de maat met enkele plaatselijke coryfeëén door het middenpad naar het spreekgestoelte om de Fegering er eens flink van langs te ge ven. Mannen en vrouwen, in zondagse kledij, luisteren aan dachtig naar wat ze al wisten of vermoedden en ronden de toespraak van Van Miert af met een beleefd applaus. Eigen parochie De beide grote tegenstrevers in de verkiezingsstrijd, die zondag afgerond wordt met de gang naar de stembus, hebben kennelijk geen behoefte zich ROME Een van de stereo tiepe meningen die-het bui tenland over Italië heeft is dat het noorden rijk is en het zui den arm. Een mening die juist is, want daarin is nog steeds niets veranderd, zo blijkt uit het dezer dagen gepubliceerde onderzoek van het Italiaanse bureau voor statistiek. En de kloof tussen noord en zuid blijkt nog zo breed (en diep) dat die nationale gespleten heid voorlopig zal blijven. Het rijke noorden eindigt tradi tioneel in de buurt van Rome. Maar ook daar komt het jaarin komen gemiddeld niet boven de zeven miljoen lire uit. Een mil joen lire is nu ongeveer 1650 gul den. Als men in aanmerking neemt dat de Italianen met een miljoen lire ongeveer vijf procent minder kunnen kopen dan de Nederlanders met 1650 gulden, dan wordt duidelijk dat er van dat gemiddelde inkomen van 7,5 miljoen lire (of 12.375 gulden) per jaar niet geleefd kan worden als een vorst. Laat staan als een God. Ten zuiden van Rome is het dus erger. Neem de misdaadstad Pa lermo op Sicilië. Daar is het ge middelde inkomen. 5,8 miljoen lire pér jaar. Sicilië in het diepe zuiden is overigens niet het armst. Dat is het naburige Cala- brië. Daar ligt het gemiddelde jaarin komen op maar 4,5 miljoen lire. Slechts 0,3 procent van de men sen die daar wonen beuren jaar lijks meer dan acht miljoen lire. De rijkste streek van het land is het noordelijke Ligurië (Genua en omgeving) met een gemiddeld jaarinkomen van 8,6 miljoen lire (14.190 gulden). Van de Liguriërs heeft 76,9 procent een jaarinko men van boven de acht miljoen lire. De Aosta Vallei (het „Fran se" deel van Italië) scoort ook zeer hoog en het „rode" Emiglia Romagna, Piemonte en Lombar- dije, zijn traditioneel welvarende gebieden. Het gemiddelde inko men ligt er miljoenen lires boven het landelijk gemiddelde, dat nu 6.7 miljoen lire bedraagt (11.055 gulden). De rijkste gemeente van het land is Claviere, dat ligt op de grens tussen Frankrijk en Italië. Het gemiddelde inkomen bedraagt er 20,6 miljoen lire (34.000 gulden). Claviere wordt gevolgd door en kele „jachthavens" en ski-oorden, vol jetset en rijke renteniers. Maar al deze cijfers hebben de handicap officieel te zijn, ont leend aan gegevens van de fiscus. Gewoonlijk beperkt het inkomen van de Italiaan zich niet tot dat gene wat hij een keer per jaar aan de belasting opgeeft. Hij zorgt voor neveninkomsten, hij „rit selt". Gezien de lage officiële in komens (ongeveer een miljoen lire schoon per maand voor een buschauffeur, voor een PTT-ambtenaar, voor een secre taresse, een fabrieksarbeider) zit er meestal ook niets anders! De belastingmoraal is overil in het rijke noorden beter dal het arme zuiden. En dat zi niemand verbazen. De statistici ontdekten in he terland een gemeente wa alle honderdtien inwoners zes miljoen lire per jaar verdjjN H. den. Nader onderzoek letöCt slechts een van hen aan de zijn inkomen opgaf, ep dat men bedroeg zes miljoen lire.I^geVj CEES MANDlbf- Di elk nde de eerste minister het ver draaid goed gedaan heeft. Het volgende bezoek geldt een vleesbedrijf in Waarschot, wat op drie kilometer van het ou derlijk huis van Martens blijkt te liggen. De premier laat zich rondlei den en luistert geduldig naar de toespraak van een perso- neelsvertegenwoordiger, die uitlegt dat België „een klant onvriendelijke administratie kent", dat mensen het slacht offer dreigen te worden van de ondoorzichtigheid van de sociale wetgeving en de heer sende fiscale druk. Martens geeft hem geen ongelijk; hij zal er iets aan doen als hij weer in het zadel zit. Na een kort bezoek aan een psychiatrische inrichting, waar een zuinig boterhammetje wordt genuttigd, moet het klapstuk van de dag komen: twee politieke café's staan op het programma. Vol verwach ting klopt ons hart, want in een politiek café mag wat te gengas verwacht worden. Niets is minder waar. In de dancing Mimosa in Eeklo wordt Martens hartelijk be groet en mag hij achter een ta fel zittend aan de eerder opge voerde interviewer vertellen hoe het met hem gaat. Sinds zijn hartklep-operatie moet hij een beetje oppassen, weten we nu, en dat betekent geen nachtvergaderingen, acht uur slaap per etmaal, twee keèr in de week zwemmen en fietsen op een produkt van Eddy Merckx. De onderwer pen verdrinken in het gezond- heidscommunique, hoewel de eerste minister nog wel kwijt wil dat hij groot vertrouwen heeft in de uitslag van de ver kiezingen en dat er met de potverterende socialisten niet te regeren valt, voornamelijk omdat zij per se de raketten kwijt willen. Het tweede politieke café is gesitueerd in de Dallas-achtige behuizing van de eigenaar van de vleesfabriek, Coopmans. Hij is de zoon van een slager die het ver bracht en gezien zijn onder tegenstanders te bege ven. Zij preken voor eigen pa rochie zonder gehinderd te worden door schreeuwende te genstanders, zonder zich te vermoeien met een debat. En dat terwijl meer dan 20% van de Belgen nog geen idee heeft op welke partij te stemmen en er een half miljoen nieuwe kiezers de eerste gang naar het stemlokaal zullen maken. De dag, die we in het kielzog van meneer de eerste minister doorbrengen, begint met een kabinetszitting, waarop nog wat beslissingen genomen worden. Vervolgens rept Mar tens zich naar een lunch van de Belgisch-Ghinese Kamer van Koophandel in Gent, waar hij in een toespraak over de hoofden van de niet begrij pende Chinezen heen, de oogst toont van vier jaar kabinet- -Martens V. De bijval is groot, want ook de liberalen aan de lunch, van wie Martens de stemmen niet kan verwachten, vinden dat De Duitse vakbonden, die zich opmaken voor harde acties tegen het „a-sociale" beleid van regering-Kohl, zijn pijnlijk getroffen door onthullingen over schandalen in de vakbond zelf. Premier Martens: ...Ja, een lauwe verkiezingsstrijd... Oppositieleider ders... optrekje, waarin hij zelfs een aangeklede ruimte met bar heeft om minstens 200 mensen te ontvangen, is Coopmans zeer welgesteld. Onder de gasten valt dan ook geen Jan Modaal te ontdek ken. De interviewer stelt zijn vragen en Martens dreunt zijn lesje op. Over hoe goed de re gering het gedaan heeft, over zijn gezondheid, over zijn ge zin, waar hij toch veel tijd voor vrijmaakt, over de veilig heidsmaatregelen, die beletten roer moet om. Alles wordt an- dat hij nog vrij op straat loopt. Er is niemand die opstaat om een lastige vraag te stellen, er is niemand die tussentijds de handen op elkaar brengt. Er wordt aandachtig geluisterd tot de interviewer bijna ten onder gaat aan zijn bewonde ring. Tijdens het signeren van de boeken, die voor 400 franc van de hand gaan, wordt Martens nog eens even aangesproken. Vindt hij het geen verloren tijd om zich te richten tot le-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4