„België verdient nu meer respect Doelpunten zijn niet meer alles voor Remco Boere POL VAN HIMST OVER DERBY DER LAGE LANDEN: Sigaar BRUSSEL - België-Nederland staat voor de deur. De derby der Lage Landen in ere hersteld. Met voor de vierde keer in vijftien jaar de kwalificatie voor het ivereldkampioenschap als inzet. De eerste twee keer slaagde Nederland, de erde keer de inmiddels internationaal gelouterde Belgen. Wie kwalificeert :ich deze keer? Het stug voetballende België of Nederland? Twee slissingswedstrijdcn, op 16 oktober in het stadion van Anderlecht en op 20 lOvember in Rotterdam, zullen het uitwijzen. 5) Pol van Himst (links): „Jammer voor België dat de interland niet op de Heizei wordt gespeeld". Het Belgische voetbal geniet niet veel sympathie in Nederland. Het is „verde digend en negatief'. Nederland is bang voor zo'n beslissend uitvalletje, dat Oranje de reis naar Mexico kost. De aanvallende trend in Nederland, ingezet [door Ajax/Johan Cruijff, verkeert nog in leen experimenteel stadium. Hoe denkt I oud-international Paul („Pol") van Himst, trainer van Anderlecht, dat de kansen liggen? Maar eerst: hoe was het vroeger met Holland-België? Tien keer j„Wat ik me van België-Nederland herin ner? Ik heb er denk ik tien gespeeld. Wij hebben een periode gehad dat we veel sterker waren. Toen ik net begon, begin jaren zestig, hebben we eens met 4-0 in [Amsterdam gewonnen. België met Claes- sen en Vandenberg; Nederland met ach terin Pronk en die kleine van Ajax, Ben nie Muller. We wonnen dus met 4-0 en zestigduizend man begon te zingen: och was ik maar bij jnoeder thuis gebleven. Dat was een hit in die jïïTën. En nog een ietsje vroeger verloren we met 6-2 in de Kuip. Toen was Coen Moulijn zo goed dat George Heylens er nu nog last van heeft". „Mijn eerste interland was in oktober 1960, tegen Zweden. Ik was op 2 okto ber, mijn verjaardag, al een keer invaller geweest, België-Holland in Antwerpen. Ik was zeventien. Constant Vanden- stock, nu de president van Anderlecht, was selectieheer. Hij had me in de groep opgenomen. Hij zei: ik ga je er niet in zetten zondag, want ik heb geen goeie ploeg". Profiteren Het tumult dat in Nederland rond de be moeienis van Johan Cruijff met Ajax is ontstaan, 4s België vreemd. Van de ken nis en ervaring van voetballers proberen de clubs in België juist te profiteren. In België hoef je geen diploma te bezitten om trainer te kunnen zijn. Dus ook niet bij een topclub als Anderlecht, de hofle verancier van het Belgisch elftal. Re cord-international Van Himst (81 keer in het nationale team) werd daar be noemd als opvolger van de in ongenade gevallen systeem-maniak Tomaslav Ivic. In zijn lange interland-carrière had Van Himst voldoende ervaring verzameld om het roer over te nemen. „Begrijp me goed, ik ben niet tegen cur sussen en diploma's. Maar ik vind het te gek dat een voetballer die diverse Euro- pa-Cupfinales en een wereldbekerfinale heeft gespeeld zulke kritiek krijgt. Het gevaar bestaat dat je het wezen van het voetbal moet leren van iemand die zelf niet eens kan schieten. Ik heb de boeken gelezen, die hier voor de cursus worden gebruikt. De medische termen, daar kan ik niks mee aan. Als je hier in België naar school gaat kunnen ze je maken en breken als ze dat willen, daar ben ik ze ker van". „Het moeilijkste voor een trainer zijn goeie spelers die niet goed spelen. Wij hebben zelf gevoetbald en we weten hoe dikwijls we gezegd hebben: 't Was niet mijn schuld. Je probeert de schuld op de nek van de trainer of de medespeler te schuiven. En dat is niet altijd juist. Spe lers kunnen moeilijk doen. Ze nemen niet direct aan dat ik ze de waarheid zeg. Dan beginnen ze met een smoesje hier en een beetje gedraai daar. Dat is het moeilijke van de zaak, maar dat moet je er bij nemen. Dat wist ik toen ik begon. Ik doe het met hart en ziel, maar ik heb me nooit te veel illusies gemaakt over de trouw van de spelers". Elegante speler Wat betreft de tactiek zegt Van Himst: „Je hebt natuurlijk altijd een zekere or ganisatie nodig. Je kunt de tegenstander niet maar laten lopen. In het algemeen geldt: als je thuis speelt moet je je wil opleggen aan de tegenstander. Je speelt volgens de kwaliteiten die je hebt". „In Nederland is er de neiging om het voetbal aantrekkelijker te maken. In de competitie kan Cruijff het doen, maar in de Europa Cup moest hij het al bezuren. En het Nederlands elftal zit niet zo goed ineen heb ik begrepen. Als je de uitsla gen van de Belgische clubs en de natio nale ploeg in de laatste vijf jaar ziet is het normaal dat België meer respect ver dient dan Nederland. Maar met respect win je geen wedstrijd en ga je nog niet naar Mexico". Nietinheizel Van Himst betreurt het dat de beslissing moet vallen in wedstrijden tussen Hol land en België. „Ik denk dat dit voor beide ploegen geen goede zaak is. Voor België was het beter geweest als de ploeg er in één keer door was gekomen en voor Nederland als het Polen had getrof fen. Nederland en België kennen mekaar te goed". „Het is jammer dat de wedstrijd niet op de Heizei wordt gespeeld. België heeft er heel goede resultaten behaald. Ze hebben er ik weet niet hoeveel wedstrijden ge speeld en er niet een van verloren. Dit worden twee eigenaardige wedstrijden. Ze krijgen het allebei moeilijk. Het is een voordeel dat Holland de tweede wedstrijd thuis speelt. Vroeger was een derde wedstrijd gebruikelijk. Zo'n test match hebben wij gehad tegen Bulgarije, voor de wereldbeker 1966 in Engeland. We verloren met 3-1 in Bulgarije, won nen met 5-1 op Anderlecht en verloren met 2-1 in Florence". HENK MULDER ROTTERDAM - Toen Remco Boere enige maanden geleden met Dé Stoop om de tafel ging zitten om over een contract te onderhandelen, merkte de praeses van FC Den Haag op dat hij toch - voor de hand tekeningen zouden worden geplaatst - nog even wilde praten over de bedenkelijke reputatie van de Rotterdamse spits. „Over je grote mond lees ik allerlei wilde verhalen en via-via krijg ik niet van die positieve berichten over jou, beste Remco", fluisterde Stoop de spits toe nadat deze per vliegtuig in Noorwegen was gearriveerd, waar FC Den Haag een trainingskamp had belegd. Boere bleek echter totaal niet geïmpo neerd door die woorden van zijn toekomstige voorzitter. „Ik pakte het contract op en zei tegen Stoop: „Ik wil het best verscheuren als u dat wenst. En ik wil ook zeker wel even de telefoon pakken en een paar minuutjes met Nederland bellen. Want daar zijn genoeg mensen te vinden die u ook niet zo aardig vinden. Dat heb ik zelf ook gelezen". Dat soort dingen flap ik er dan direct uit. Maar toen, ja toen, keek Stoop mij aan en begon ineens keihard te lachen.JHij zei: Remco jon gen, we zijn rond. In een kwartiertje was het gebeurd. Stoop vond het wel leuk". Remco Boere neemt er even zijn gemak van. Daar heeft hij als spits niet zo vaak de gelegenheid voor. aar vis- Ja, het le wind Lough van de i, zoals /an het jenover is, ma- ie daar aan de og Phi- cstation Oh ja, chipper 154 in chipper elefoon at, raad aar ten ut okto- het al- Remco Boere moet er nu zelf ook wel om lachen. Zoals hij daar zit in het ta melijk sjieke Rotterdamse restaurant „Engels", nabij het Centraal Station. Boere, de scorende spits van de koploper van de eerste divisie, zal die woensdag met zijn eveneens aanwezige vriendin Corina de stad in gaan. Want de zoveel ste verhuizing staat op stapel en voordat beiden een woning in de Haagse wijk Kraaijenstein zullen betrekken, moeten er eerst nog wat inkopen worden gedaan. Boere, nog maar 23 jaar, beschouwt het verwisselen van een woning inmiddels als een routine-klus. Want de nog jeugdi ge spits versleet in de vier jaar profvoet bal met Excelsior, Roda JC, Vitesse en SC Cambuur even zo veel huizen. „En daarom beschouwen veel mensen mij ook al als een routinier", constateert de vlot babbelende topscorer. „Op de trai ning, als we jong tegen oud spelen, zit ik altijd bij de oudere spelers. En als ik lees over een as Jol-Otto-Boere vind ik dat toch leuk. Ben er toch wel trots op in zo'n rijtje, met ook Karei Bouwens, te worden ingedeeld. Want het zijn natuur lijk wel spelers die wat uitstralen". Aardig rijtje OvërTritstralen en rijtjes gesproken: „Ik word gesponsord door Cruijff-sports. Al leen Vanenburg, Van 't Schip en Van Basten lopen daar mee rond. Ik ben de enige speler van de eerste divisie met zo'n contract. En laten we eerlijk zijn, Vanenburg, Van 't Schip, Van Basten, Boere is toch ook een aardig rijtje. Ik heb dat contract nu twee jaar. Kreeg het via Jack van Gelder aangeboden. Want die zei: jij straalt ook wat uit". Mocht uit bovengenoemde citaten de in druk worden gewekt dat Remco Boere wel een beetje trots op zichzelf is, dan moet die toch worden weggenomen. Want Remco Boere, geeft hij toe, is toch wel veranderd. „Toen ik 19 jaar was en bij Excelsior speelde, had ik wel een beetje veel bravour. In een interview met het Algemeen Dagblad werden uit spraken bovendien nog harder weergege ven dan door mij bedoeld. Toen ben ik wat voorzichtiger geworden. Journalis ten proberen je er toch altijd in te laten tuinen. Daarom ben ik altijd op mijn hoede. Interviews zijn ook vaak verve lend. Regelmatig moet je hetzelfde ver haal vertellen. Maar ja, het hoort er bij en natuurlijk vind ik het wel leuk als er een foto of een stukje over Remco Boere in de krant staat". Boere, voorzichtiger geworden dus, is ook binnen de lijnen anders gaan den ken. „Toen ik bij Vitesse speelde, was ik blij met elk doelpunt. Als we met 3-2 verloren en ik er twee had ingeschoten. was ik toch wel een beetje tevreden. Ik ben nu wel zo ver dat ik liever dank zij de goal van een ander met 1-0 win". Druk Boere („ooit zou ik wel naar het buiten land willen") vertelt blij te zijn met zijn komst naar FC Den Haag. „Ik heb nog nergens zo'n lekker gevoel gehad. Het is voor mij nu eens eindelijk geen „must" om topscorer te worden. Neem Ron de Roode, die pikt ook zijn doelpunten mee. Een klassespeler trouwens, een van de beteren van Nederland. Maar ik heb dus altijd onder druk gestaan. Bij Roda JC raakte ik geblesseerd en heb ik het hele jaar niet gespeeld. Ik wilde er ook niet meer voetballen, maar ik was eigen dom van Roda. Die club wilde vervol gens 480.000 gulden voor me vangen. Toen werd ik uiteindelijk verhuurd aan Vitesse. Ook daar stond ik als spits on der druk. Daarom was ik zo blij met die zevenentwintig doelpunten. En bij SC Cambuur gold hetzelfde verhaal. Ook weer verhuurd en gelukkig toch negen tien treffers. Die heb ik trouwens op ei gen kracht gemaakt, want van een team verband was geen sprake". „Ik ben blij dat ik nu eindelijk een club heb, die me wél wilde kopen. Gelukkig kon Roda JC geld gebruiken en kon ik redelijk goedkoop weg. Bovendien geeft dat contract van drie jaar natuurlijk wat zekerheid. Altijd maar weer moest ik rond de zomer gaan onderhandelen en afwachten welke club zou komen. Van die problemen ben ik nu dus voorlopig verlost". „Als full-prof heb je toch een tamelijk onbezorgd leven", merkt Boere uit eigen beweging op. „Toen ik na Cambuur nog geen club had en ik de hele dag thuis zat, kwam ik daar toch weer achter. In zo'n periode ervaar je hoe prettig het is van je hobby je werk te kunnen maken. Want ik heb niet te maken met een baas die 's ochtends om acht uur een stapel papieren op m'n bureau legt. En daar ben ik blij mee. Maar schrijf dat wel even goed op. Denk niet dat ik de men sen die achter, een bureau zitten niet aar dig vind. Want ze komen toch ook naar het Zuiderpark en betalen daar geld voor een kaartje. Maar ik heb nu eenmaal het geluk dat ik als voetballer door het leven yinger in de neus „En daar ben ik gelukkig mee, want het blijft redelijk onbezorgd. Hoewel je niet moet denken dat ik de hele dag met mijn vinger in mijn neus zit en denk: laat maar waaien. Je hebt zeker je ver plichtingen. Moet toch een beetje aan je rust denken. Je zelf niet verwaarlozen. En je moet vaak op scherp staan. Soms komt het voor dat je je niet lekker voelt. Iemand die op kantoor werkt, kan op zo'n. moment even wat langzamer gaan typen. Maar dat kun je als voetballer dus niet maken". Terug naar die grote mond. Boere („Ik hoop ooit bij een Nederlandse topclub te kunnen spelen") geeft toe dat hij toch meer dan redelijk goed van de tongriem is gesneden. „Ik ben in elk geval ad-rem. En nog al recht-toe-recht-aan. Als iets mij niet bevalt, zeg ik dat onmiddellijk. Dat doe ik al 23 jaar. En dat moet ieder een maar begrijpen. Ze moeten me ne men zoals ik ben. Gelukkig doet Rob Baan - in mijn ogen wél een persoon lijkheid - dat wel. Maar Theo Verlan gen kon dat niet. Die had zelf ook een grote mond en pikte mijn opmerkingen niet. En dan kreeg ik een boete, dat vond ik altijd zwak". „Ik erger me helemaal aan mensen die in je gezicht aardig zijn en achter je rug om andere taal uitslaan. Zoals dat stuk in de Voetbal International, waarin ik eenzijdig en hard werd aangepakt door bepaalde mensen, mij ook wel raakte. Want daarin werden onwaarheden ver teld en daar heb ik moeite mee. Zoals Herman Veenendaal van Vitesse. Die riep dingen over mij die waren gelogen. Zo zou ik met iedereen ruzie maken. Die man was gewoon gefrustreerd. Want Veenendaal dacht nog een jaartje in de spits te kunnen lopen bij Vitesse. Hij had ook wat.geld in de club gestoken. En kon het moeilijk verkroppen dat ik ze er zo makkelijk inschoot. Hij verweet mij een gebrek aan collegialiteit. Nou, hij bleef weg toen 'ie niet in het elftal kwam. Had hij het zogenaamd te druk met zijn zaak. Waardeloos figuur is Nog boos Boere kan zich er nog boos om maken. Maar komt tot rust als de wedstrijd van morgen ter sprake komt. FC Den Haag komt dan in Rotterdam voor de beker in actie tegen Excelsior. De oude club van Remco Boere, waarvoor diens jon gere broer Jeroen momenteel uitkomt. „De KNVB-beker is natuurlijk een leuk evenement. We zullen ook trachten zo ver mogelijk te komen. Maar het feit dat we tegen Excelsior spelen, doet me ver der niets. Ik ben daar al weer vier jaar weg. Mijn broertje speelt nog niet vast in het eerste elftal. Hij zit vaak op de bank. Het zou natuurlijk leuk zijn als hij mag invallen. Al zal ik in het veld geen me delijden met hem hebben. Omdat ik we gens de verhuizing nu even thuis bij mijn ouders woon, wordt er natuurlijk wel veel over gepraat. Niet door mij hoor, maar vooral door mijn broertje en mijn ouders. Mijn vader vindt het wel leuk. Voor welke club hij zondag is? Daar praat hij niet over, maar ik denk eerlijk gezegd voor Excelsior". DENNIS MULKENS ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 Afgelopen maandag zag ik tijdens het le zen van kranteverslagen over Ajax-Feye- noord in Het Parool een fraaie foto van Ab Fafié. De trainer van Feyenoord is na het laat ste fluitsignaal net opgestaan van de bank. Het iets te opzichtige, lich> ge kleurde en van drukke ruiten voorziene colbertje hangt open en de wat te lang ge strikte stropdas is onder de broekriem ge stoken. Het opvallendste van de foto is niet het wat neutrale facie van Fafié. De aan dacht wordt getrokken door de forse si gaar in de mond van de trainer, die de rookwaar met de rechterhand bijkans niet kan omvatten en haast uitstraalt, alsof hij op zoek is naar een asbak. De realiteit is dat Ab snel op weg is naar de kleedkamer, waar hij ook slechts zeer kort wil vertoeven. Want Ab wil zijn ver haal kwijt. Maar de vreugde over de winst maakt even later plaats voor teleurstelling over de belangstelling van de vertegenwoordi gers van de media. In de catacomben dromt vrijwel iedereen samen voor Ajax' kleedkamer. Daar steekt Johan Cruijff zijn inmiddels bekende verhaal af. Voor de coach van de winnende ploeg heeft slechts een enkeling interesse. Dat steekt Ab. Hij is geen ijdeltuit. Verre van dat. Maar een beetje waardering voor zijn babbeltje mag toch ook wel, vindt antwoordt aan het beeld van de gewone man is het Ab wel. Zijn voornaam heeft al iets amicaals. Klinkt heel anders dan George of Ernst. Hij is kort en kernach tig en ontbeert de lading van de twee let tergrepen van het Rinus of Leo. Met zijn achternaam heb ik wat proble men. Die is van een wat onduidefijk ori gine. Mogelijk in de Hugenotentijd van uit Frankrijk overgewaaid. Maar ach, de vlag is niet zo belangrijk. Het gaat om de lading en die is bij Ab perfect in orde. Ab is wat ik een kerel van de gestampte pot zou willen noemen, een gewone Rot terdamse volksjongen, die zijn afkomst niet verloochent. Die zich bedient van normaal taalgebruik, waarin krachtter men en ordinaire kreten ontbreken. Die na afloop van een wedstrijd de sigaar niet in de mond neemt om interessant te lijken, maar zo'n rokertje gewoon lekker vindt. Die zich door een behulpzame sup- kè poost een borreltje laat brengen, waar mee hij zijn ter zake kundige commen taar bevochtigt. Die zich niet laat verlei den tot grootspraak en man en paard noemt. Ik denk dat Feyenoord een gouden greep heeft gedaan met de aanstelling van Ab tot hoofdtrainer. Hij heeft misschien niet zo'n uitstraling of reputatie als Happel, Boskov, Kraav of Jezek. Is niet zo'n groot voetballer geweest als Cruijff of Van Hanegem. Maar spreekt de voetbal taal en is wars van uiterlijk vertoon. Daarin onderscheidt hij zich bijvoorbeeld van ex-stadgenoot en huidig bondscoach Leo Beenhakker, ook een volksjongen die het echter ietwat naar het hoofd is geste gen. Die zich kleedt als Michels, praat als Michels, beweegt als Michels. Het enige onderscheid tussen die twee is, even afgezien van de coiffure, dat Been hakker zijn verbale activiteiten doorspekt met onparlementaire om niet te zeggen onwelvoeglijke termen. Mogelijk indach tig het omgekeerde van het motto van de club van Ab waar hij ooit als jeugdtrai ner werkzaam was: Indien geen opval lende daden dan maar gespierde woor den". Ab houdt zich, zoals gezegd, verre van dit soort teksten, waarvan collega's (Bert Ja cobs bijvoorbeeld) kennelijk, menen dat het de geloofwaardigheid of de populari teit vergroot. Ab streeft niet naar publieke erkenning. Hij doet zijn werk en doet dat goed. Van daar dat de poging van maar liefst drie Feyenoord-bestuursledén om de kwaliteit van Abs stoelpoten te testen de trainer in kwestie vrijwel onberoerd heeft gelaten. Dat neemt niet weg dat Ab bovenal mens is. En ieder mens wil op zijn tijd ook wel eens een schouderklopje. Zeker als hij onverwacht een goede prestatie hebt gele- jefop ai ik well zijn verhaal kwijt. En is hij even wat uit Ajax natuurlijk wei het geval. Dan wil zijn goede humeur als hij geen willig oor vindt. Daarom Ab, vanaf deze plaats nog even een compliment. Voor je werk en ae ma nier waarop je je presenteert. Daar kun nen collega's van jou nog een puntje aan zuigen. Doe jij dat maar aan je sigaar. BUYS £eidóc0omant'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 27