Artsenij op het scherp van de snede EEN JAAR MEDISCHE DIENSTVERLENING CONTINENTAAL PLAT: Vissen in Ierland CcidócSouAcwit te ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 booreilanden ploeteren onder ge vaarlijke omstandigheden. Met boorpijpen die los kunnen raken, kou en wind die door merg en been faan en striemende regen is het ze er 's nachts gevaarlijk werk. Dan moeten de mannen op de woelige zee elkaar goed begrijpen en zonder te praten weten van eikaars bewe gingen. Een ongeluk is zo gebeurd, daar kunnen de mannen van het Noorse booreiland West Vanguard van meepraten. Het booreiland raakte begin deze week na een gas- explosie in brand en de tachtig be manningsleden moesten in allerijl van boord worden gehaald. Het zwaarste ongeluk met een booreiland deed zich in 1980 voor, toen tijdens een zware storm op de Noordzee het Noorse hotelplatform Alexander Kielland omsloeg. Daar bij kwamen 123 mensen om hel le- Mocht zo'n ongeluk op het Neder landse Continentaal plat gebeuren, dan moet deskundige medische hulp in de buurt zijn. Een jaar gele den werd op Schiphol een klein be drijf opgericht dat de medische know-how voor deze situaties ver koopt aan vooral oliemaatschappij en: Medische Dienstverlening Con tinentaal Plat, kortweg MDCP. Hoe staat het bedrijf er na een jaar voor? „We maken nog geen winst, maar dat is iets voor later. Er zijn grote investeringen gedaan die niet binnen een jaar te gelde kunnen worden gemaakt. Klanten werven is een kwestie van jaren praten en contacten leggen", zegt dr. E. N. C. Ruitenberg, directeur van het nog jonge bedrijf. Eenmaal aan land worden gewonden zo snel mogelijk i het ziekenhuis gebracht. SCHIPHOL - Een hele mond vol: Medische Dienstverlening Conti nentaal Plat BV. Dit doet een groot bedrijf vermoeden. In werkelijk heid is het echter niet meer dan een minibedrijfje. weggestopt in ge bouw 106 op Schiphol-Oost. Een handjevol parttime medewerkers in een kantoortje. Een paar telefoons, schrijfmachines en een witte be- handeltafel met wat medische spul len er omheen vormen de enige de corstukken. Het is op het eerste ge zicht moeilijk te geloven dat dit be drijf de verantwoording heeft over de gezondheidstoestand op een deel van de booreilanden op de Noordzee. Toch zorgt de MDCP voor de opleiding van verpleegkun digen en voor de ondersteuning van deze mensen vanaf de wal. Bij ernstige ongevallen zorgt de MDCP ervoor dat gewonden van 'boord worden gehaald. Branden, explosies, epidemieen en ande re ongelukken of ongemakken dienen op de Noordzee koste wat het kost voorko men te worden. Niet alleen is ook op de Noordzee een mensenleven veel waard, maar tevens levert elke minuut en zeker elke dag stilstand van de installaties de oliemaatschappij een schadepost op van miljoenen guldens. Dat geeft te denken. Dit is nu artsenij op het scherp van de snede. „In feite zorgen wij voor de broodnodige bedrijfs- en huisartsenge- neeskunde aan boord van boorplat- forms. Een medisch vangnet voor de werkers aan boord", zegt dr. E. N. C. Ruitenberg, behalve MDCP-direc- teur ook huisarts in het Noordhollandse Schagen. Ruitenberg is jarenlang mari ne-arts geweest en kan daarom als geen ander weten welke eisen gesteld moeten worden aan medische hulp op de Noordzee. „Ik heb hier een man met koorts en een verschrikkelijke hoest die maar niet overgaat. Wat voor antibiotica moet ik geven?". Een medic (offshore- taal voor verpleegkundige op een boorei land) kan ook niet alles weten. De men sen van de MDCP krijgen zulke vragen van de „vooruitgestoken medische arm" op de Noordzee wel vaker en zorgen, al dan niet na ruggespraak met Nederland se huisartsen dat de man het juiste ad vies krijgt. De Medische Dienstverlening Continentaal Plat zorgt dat zieken of gewonden zo snel mogelijk van de booreilanden op de Noordzee worden weggehaald. „Laatst hadden we een man die door een ongelukje al een paar dagen last had van pijn in zijn vingers", vertelt Ruiten berg. „De medic wist eigenlijk niet wat hij daarmee aan moest. De MDCP is op zo'n moment verlengstuk van de hulp verlener op zee. De beslissing of de pa tient van boord moet is nooit makkelijk. Als zo'n vent een dag in zijn bed moet blijven, kan hij eigenlijk beter van boord gaan. Hij is er om te werken en niet om in zijn bed te liggen, redeneren de maat schappijen. Als het een spoedgeval is, adviseren wij de maatschappij een heli copter te sturen, maar vaak gaat de pa tient met de eerstvolgende" bevoorra- dingsvlucht van boord en komt er een vervanger in zijn plaats. De mensen aan boord van een platform werken zeven dagen per week. twaalf uur per dag. Met zo'n werkbelasting kun je geen zieken hebben. Anderen moeten immers het werk overnemen en dat brengt een enor me extra taak met zich mee. Iemand is gezond, of hij is niet gezond. Iets er tus sen in bestaat in dit wereldje niet", aldus Ruitenberg. De mensen op een booreiland moeten in een uitstekende lichamelijke conditie verkeren en in staat zijn lange dagen te maken. De MDCP levert in haar pakket ook keuringen en is daarvoor een sa menwerkingsverband aangegaan met de Schiphol Medische Dienst. De beoorde ling van de uitslag doen de artsen van de MDCP zelf. N oordzeebewoners De drieduizend „Noordzeebewoners" op het Nederlandse deel van het Continen taal Plat moeten tweemaal per jaar wor den gekeurd en geloof maar dat de eisen niet kinderachtig zijn. „In dit wereldje mag iemand zeker geen zwakke rug heb ben", aldus Ruitenberg. „Hij moet zich ook in de mannensfeer op een platform, waar de spanningen op elkaar worden afgereageerd, goed staande kunnen hou den. Hij zal zo toch zeven dagen per week moeten werken, slapen en de wei nige vrije tijd doorbrengen". De maat schappijen willen volgens Ruitenberg niet iemand aan boord hebben die regel matig maagpijn heeft. Een suikerpatiënt wordt in principe eveneens afgekeurd, net als een epilepsie-patiènt. De MDCP leidt de verpleegkundigen op die aan boord zorgen voor hulp, veilig heid en hygiëne. De meeste verplegers zijn geen wandelende encyclopedieën en hebben daarom regelmatig behoefte aan wat advies van de wal. Daarom verlenen enige Nederlandse huisartsen parttime hun diensten aan de MDCP bij het be antwoorden van vragen die vanaf de Noordzee via Radio Scheveningen bin nenkomen. „We hebben een telefonist die vieren twintig uur per dag paraat is om tele foontjes van booreilanden op te vangen. Als deze er geen raad mee weet moet volgens onze maatstaven binnen een kwartier een arts in Nederland gevonden zijn die wel weet wat de verpleegkundige op zee met het ziektegeval aan moet", zegt Ruitenberg. Groei Het aantal boorplatforms op de Noord zee groeit gestaag en het aantal „Noord zeebewoners" zal in de toekomst de hui dige drieduizend fors overschrijden. Er valt eén aardige boterham te verdie nen aan de medische dienstverlening op de Noordzee. Maar de MDCP kan voor alsnog het best vergeleken worden met een dwerg, die naast de grote reus een hengeltje uitgooit. Letterlijk en figuur lijk, want met de reus wordt de KLM Medische Dienst bedoeld, die op dit ge bied jaren een monopoliepositie had. Met de komst van de MDCP raakte de KLM Medische Dienst die positie kwijt en volgens ingewijden heeft men moeite met het wennen aan de nieuwe situatie. „Het samenwerken op het Continentaal Plat zou plezieriger kunnen", klaagt Rui tenberg. „Er kunnen best twee diensten met deze belangrijke opdracht bezig zijn. Een beetje concurrentie mag best, zon der er een medische competitie van te maken. We moeten elkaar geen vliegen afvangen. Tenslotte staat de veiligheid van mensen op hel spel. Maar de nijd die tussen de KLM en ons bestaat is ei genlijk volledig onnodig. Want het werk op het Continentaal Plat neemt voorlo pig alleen maar toe. Er komen steeds meer platforms bij, waar ook weer be hoefte zal bestaan aan medische verzor ging. Er is dus ruimte genoeg voor twee diensten", vindt Ruitenberg. Vergiftiging De grootste ramp die op een booreiland kan toeslaan is wellicht de voedselvergif tiging. Ruitenberg denkt met afschuw aan de gebeurtenissen op de Euroconfe rentie die een paar jaar geleden in Maas tricht werd gehouden. Door verontreini ging van het voedsel werden toen veel deelnemers ziek. „Een dergelijke ziekte explosie kun je aan boord van een plat form niet hebben. Ziekte onder een klein deel van de bemanning kan betekenen dat de boel helemaal in het honderd loopt en dat gevaarlijke toestanden ont staan. Eén opvarende met diarree is tot daar aan toe, maar als het er twee of drie zijn, moet snel ingegrepen worden", zegt Ruitenberg. Preventie is dus een heel be langrijk onderdeel van het MDCP-werk. Daarom wordt door de dienst tweemaal per jaar een uitvoerige controle gehou den waarbij heel scherp wordt gelet op schone gangen en toiletten. Bekeken wordt hoe het schoonmaakpersoneel er uit ziet, hoe keukenpersoneel met de voeding omgaat en of er geen voorraden staan te bederven. De arts vindt dat wat deze zaken betreft op het Nederlands deel van de Noordzee heel professioneel wordt gewerkt in tegenstelling tot vooral warme landen, waar men het met de hy giëne vaak niet zo nauw neemt. Verplegers die op een booreiland gaan werken." leren van de MDCP zelfstandig te werken. En vooral leren zij weten wat ze niet weten. Ze moeten niet gaan „klussen" met patiënten", vindt Ruiten berg. „Als er twijfels zijn over een diag nose moeten ze ons gewoon bellen". De verpleger heeft op een gemiddelde dag vijf van de acht uren niets te doen en houdt daardoor veel tijd voor wat Rui tenberg noemt „de pastor-functie". „Veel met de mensen praten, dat voor komt ook ongelukken. Op dergelijke so ciale vaardigheden letten we bij de selec tie want lang niet iedere ziekenverpleger is hiertoe in staat. Alles wat de verpleger in zijn-geestelijke bagage heeft kan op de Noordzee levens redden", denkt Ruiten berg. „Maar hoeveel accent ook wordt gelegd op de veiligheid aan boord, er kan altijd iets fout gaan. Denk eens aan dat werk- platform dat kongeleden op de Noord zee dreigde te kapseizen. Daar moesten opeens zestien man af gehaald worden omdat het er te gevaarlijk werd. En dat is niet voor het eerst. Een explosie aan boord is natuurlijk helemaal niet on waarschijnlijk. Op dat moment moet er hulp komen en wij zitten er dan voor om de juiste kanalen in werkine te stel- om die op gang te brengen". ARJEN VAN DER SAR Foto's: CEES VERKERK VISRUBRIEK Wie de kaart van Ierland bekijkt ziet in het noordoosten een stadje liggen bijna aan zee aan een heel grote inham: Portaferry. Ik heb daar gevist en dat is een zo fantastische ervaring dat ik die graag met u wil delen. Portaferry is een heel oud stadje dat aan het Strangford Lough ligt, een grote en diepe zee-inham, te vergelijken met de Oosterschelde. In dat Portaferry liggen twee zeer voortreffelijke boten die hen gelaars mee de zee op nemen: het schip van Desmond Rogers (Cuan Shore gehe ten) en het schip van Peter Wright, ge naamd Ocean Vaux). Desmond heeft een speciale studie gemaakt (al vele ja ren) van de vismogelijkheden op het Lough. Peter - wiens boot met geavan ceerdere apparatuur is uitgerust - heeft speciaal de vele wrakken die in de Ierse Zee tussen het stadje Portaferry en het eiland Man liggen op hun vismogelijkhe den onderzocht. Het voordeel van de keuzemogelijkheid is dat er vaak op het Lough gevist kan worden als er te veel wind staat om de zee op te gaan. Zulke plekken zijn er niet zo veel. De zee is visrijker dan het Lough, maar op dal laatste (met gaten tot 50 meter en hier en daar een zeer fel le stroom) ben je verre van kansloos. Ik heb wel de indruk dat er meer kleine vis zit dan buiten, hetgeen trouwens logisch zou zijn; die zeearmen hebben (denk aan onze Oosterschelde) mede de functie van een kraamkamer voor vissen. Maar er wordt gevist op tope (toonhaai), een haaiesoort die tot twee meter kan woe den en op skate (een soort rog) die het tot zo'n 100 kilo kan brengen. Skate is, door oorzaken waar de biologen geen zicht op hebben, hier zeer zeldzaam ge worden. Tope zit er zat, maar je moet er met veel geduld op vissen. Aas: een hele makreel aan een fikse haak. Spullen: een stevige boothengel en liefst een reel, an ders een molen die veel kan hebben (SLS 5 van DAM voldeed me) met 60/00. Makreel als aas, is er moeilijk aan te ko- Nee, want nooit heb ik ergens in Europa gevist waar de zee zo rizzelde van de makrelen. Daar - ik overdrijf er geen woord van - hadden we als ploegje van vier elke visdag opnieuw binnen het kwartier honderd makrelen En als je halverwege de dag liever verse wilde, was dat ook geen probleem. Bovendien krioelt het op de slikkige oevers van het Lough van de zeepieren. Grote, dikke pieren van het slag dat ik heel vroeger (toen in Nederland het zee vissen nog niet zo populair was als nu en het aas dus nog geen probleem was) spitte op de slikken van de Oosterschel de. Als je een riek leent bij een boer heb je daar in een half uur een paar honderd pieren. Wie op de Ierse Zee gaat vissen doet er goed aan een aantal van die zeepieren mee te nemen want het vergroot je mo gelijkheden. Er zijn dagen dat met name de gul het er aan de pier veel beter doet dan aan de makreel. Gul zit er, heel de zomer door tot het eind in het najaar, zeer overvloedig. Ik heb ze gevangen op de zandbodem, driftend over de banken, en ook op rotsbodem, voor anker dan- wel driftend. En niet te weinig. Je rekent daar met tientallen! Nou ja, niet altijd; we waren een dag uit dat wij ze volop vingen: ver over de honderd stuks (met van die hele grote maar van een tot drie kilo) terwijl op een ander schip zes hen gelaars het niet verder dan drie stuks brachten. Tussen de gul komt vrij regel matig leng mee die je bij ons zeg maar nooit ziet als hengelaar. En uiteraard hondshaaitjes (ook op het Lough worden die veel gevangen) waarvoor heel wat Nederlandse hengelaars de neus opha len. Maar ik zeg dan altijd maar: „Wilt u me eventjes wijzen waar ik die in Neder land kan vangen? Nou doe dan niet zo blasé svp". Als je gaat wrakvissen wachten verras singen als koolvis (nota bene aan de makreelveren, en dan wel jongelui van zeven, acht pond) en conger. Ook wras se, prachtig gekleurd. Als je gaat driften over zandbanken of daar voor anker gaat (zoals op de Ardglass Banks) wor den ér scharren gepakt in hoeveelheden en vooral ook formaten waarvan je in de goede Noordzee over het algemeen slechts kunt dromen. Niet te zwaar vis sen; 100-150 gram lood is genoeg. Ja, het is een fantastisch visgebied. Als de wind zo beroerd is dat er zelfs op het Lough niet te varen is, kan een mens van de kant af ook nog heel wat doen, zoals conger vissen op de oude pier van het veer van Strangford (recht tegenover Portaferry) of spinnen op koolvis, ma kreel en zo van de rotsen af. Wie daar meer van wil weten vraagt het aan de opgewekte en hulpvaardige bioloog Phi lip Johnson die op het onderzoekstation bij het veer in Portaferry werkt. Oh ja, als ik toch met tips bezig ben: schipper Wright woont Portaferry-road 154 in Newtownards (tel. 813456) en schipper Rogers heeft in Portaferry telefoon 28297. Als u ooit die kant op gaat, raad ik u het vissen op zout water daar ten zeerste aan. Met name van mei tot okto ber. In de winter is het hier over het al gemeen te rauw, zeggen de schippers. A.C. VAN DER VET teke bed< lees beri deze melr „Eng Boer beidt Kraa er ee Boer vlot ning. altijc over toch Aj

Leidse Courant | 1985 | | pagina 26