r lë De nagalm van Amadeus mal i&sm Stemmen op zijn Belgisch MEESTERWERK WAARIN HOLLYWOOD GEEN BROOD ZAG 8- Compliment Lachje Geheim Troost ■CfiidócSouAOtit' ER1Ö85 ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 nde me- sen grij- ieke me- snde de ïale Ge- ïdreven. ene is een anstalige enorm nog een beleefd- dan zou In het muzikale herdenkingsjaar 1985, dat is rewijd aan de handel en wandel van Handel en jach (onder anderen) voert - oh ironie - Mozart de boventoon. Nagenoeg iedere Nederlander, van pianoleraar tot punker, kent nu de geniale en ordinaire kanten van deze Oostenrijkse componist. Oorzaak daarvan is Amadeus, een met acht Oscars bekroonde film, geregisseerd door de beroemdste Tsjech van Hollywood: Milos Forman. In Nederland heeft deze toch drie uur durende rolprent over twee componisten, Saiieri en Mozart, :en jaar gedraaid, avond aan avond. In Den Haag mag hij dan zijn „beslist laatste week" hebben jeleefd, in Amsterdam en andere steden draait hij log. En dat is - zeker voor een klassieke- nuziekfilm - een unicum, want er zijn maar weinig films te noemen die het in ons land een aar hebben uitgehouden. Over dit record raakt Vlilos Forman tegenover onze correspondent in .os Angeles niet uitgesproken. Ook Tom Hulce, de acteur die op fascinerende wijze Mozart jortretteerde, trekt zijn stoel wat dichterbij. Een jntmoeting met twee buitenbeentjes. verklapt g m de resse op en kin- ngedaan, izien het at je een ien veel Ddige in- didatuur erd zijn, g veertig iibs. Het een koe, voor an- rangorde dan vol- paarden, t besluit nieuwe jke kan- ook een bedrijvig 5S er te- waarvan is en te-1 sticht in ale club.1 's Street treet), is politiek. I et) daar- vatieven ticht en e, meest van de :e plaats hoppen. De tot vorig jaar volkomen onbekende acteur F. Murray Abraham (Antonio Saiieri) krijgt aanwijzingen van de regisseur Milos Forman (rechts). Vriend noch vijand wist raad met het merkwaardige lachje van Wolfgang Amadeus Mozart, zo blijkt uit brieven uit die tijd. „Hoe kon iemand die bijna goddelijke composities neerzette zo krankjorem hinniken?", vraagt Tom Hulce zich af. „Eenmaal los van zijn ti rannieke vader gedroeg Mozart zich allerminst als een componist van stand. Hoofse toewijding, vleierij en eerzucht waren hem vreemd", stelt hoofdrolspeler Tom Hul ce (links), die in Ama deus de acteur Roy Do- trice tegenover zich zag als zijn vader Leopold. LOS ANGELES - De geldschieters van Hollywood lachen zuur om het door slaande wereldsucces van Amadeus. Veertien miljoen, hooguit zeventien mil joen dollar; meer vroeg Milos Forman niet voor de verfilming van het gelijkna mige toneelstuk van Peter Shaffer. Maar „Hollywood" wenste slechts vijf miljoen en geen dollar meer te investeren in een „componistenfilm". Want toonden de statistieken niet aan dat deze markt am per een grijpstuiver winst oplevert? j Akkoord, Amadeus handelt niet over één, maar over twee componisten: be halve Mozart ook Saiieri, die waanzin nig jaloers is op Wolfgang Amadeus. Een Italiaan tegen een Oostenrijker. Leuk voor de weinige liefhebbers van klassie ke muziek. Maar de gemiddelde Ameri kaan komt er niet voor'naar de bios coop. Nu acht Oscars en dik honderd miljoen gemiste dollars later, kunnen de geldschieters hun statistieken wel achter het behang plakken. Van Milos Forman mogen ze. Voor de tweede keer in amper 1 acht jaar heeft hij bewezen dat de grote filmbazen, die graag op zeker spelen, er lelijk naast kunnen zitten. Want er was evenmin een producent te vinden voor One Flew Over The Cuc koo's Nest. Kirk Douglas, moe van het leuren met zijn filmrechten op de roman van Ken Kesey, schoof het „koekoeks nest" door naar zoon Michael. Maar ook Douglas jr. kreeg samen met Forman geen filmbaas zo ver dat hij een handte- kening zette onder een cheque voor een handvol miljoenen. Alleen Saul Zaentz, 1 een platenproducent in San Francisco durfde zijn chequeboek te trekken, j Even later was One Flew goed voor vijf j Oscars. Was Jack Nicholson nog be- 1 roemder. En stond Louise Fletcher van wege haar venijnige rol van de verpleeg ster in een psychiatrische inrichting par does met een Oscar op het podium. Ei genlijk is het onderschatte succes van Amadeus een kopie van de marsroute van One Flew Over The Cuckoo's Nest. Hollywood houdt zijn hand op de knip; Saul Zaentz Company in Berkeley, poot- jebadend in dollars dank zij de triomf van One Flew, lapt royaal bij. En even later komt Milos Forman zijn Oscars ha len. Acht Oscars voor een film waarin Holly wood geen brood zag. Milos Forman heeft dat (leed)vermaak al achter de rug. „Wat mij eigenlijk meer bekoort dan die Oscar is het langdurige succes van Ama deus in Nederland, waar de film zijn Eu ropese première beleefde. Trouwens, in nagenoeg geheel West-Europa heeft deze film langer de aandacht weten vast te houden dan hier in Amerika", wil For man graag en meteen kwijt. „Ik be schouw het dan ook als een groot com pliment. Want uit de tijd dat ik nog in Europa filmde, herinner ik me maar al te goed hoezeer menige Fransman, Duit ser en Nederlander zich kon ergeren aan de slordige, vaak ook overdreven wijze waarop „Hollywood" de Europese ge schiedenis te kijk zette", zegt de sinds 1968 - het jaar waarop het in Praag weer ging winteren - in New York wo nende Tsjech. Ook Tom Hulce, van dichtbij minder klein maar wel dikker dan Mozart in Amadeus, is enthousiast over het succes in Nederland. Hemd open, wat laag han gende spijkerbroek en met de rug tegen de muur van Ivy at the Shore, een bijna diepvries-gekoelde koffieshop met uit zicht op de Stille Oceaan, luistert Tom Hulce naar mijn opsomming van merk waardige reacties op de aparte Amadeus. Dat juist deze film in Nederland een nieuw soort publiek aantrekt - klassie- ke-muziekliefhebbers - dat doorgaans geen bioscoopje neemt, doet hem deugd. Dat de bioscoopexploitant geen stuiver extra aan deze opgestane minderheid verdient, omdat zij in de pauze de weg niet zoekt naar de chips en bounty's, verwart hem. „Wat barbaars om halver wege de film het licht weer aan te doen voor een zakje chips". Minder verrast is hij door het blijven zitten van het publiek tot en met de mi nutenlange aftiteling. „Dat schijnt in meer oorden het geval te zijn. Komt doordat Mozart zoveel indruk achter laat, zoveel energie uitstraalt". Maar de film wekt ook gemengde gevoe lens. Zeker bij echte Mozartliefhebbers. Vooral het vaak ordinaire gedrag van de Oostenrijkse componist, maar nog meer zijn idiote lachje, wekken wrevel. „En zo hoort dat ook", grinnikt Tom. „Want zo reageerde destijds ook vriend en vijand op Mozart.". Hij schuift zijn stoel dichterbij. „Een maal los van zijn tirannieke vader ge droeg Mozart zich allerminst als een componist van stand. Hoofse toewij ding, vleierij en eerzucht waren hem vreemd. Die eigenschappen vind je wel terug in Saiieri, de hofcomponist van de Habsburgers". Tussen haakjes: Saiieri wordt gespeeld door de vorig jaar nog onbekende acteur F. Murray Abraham. Op hoge toon vervolgt Hulce: „Maar vind je onderdanigheid en burgermans fatsoen typische trekjes van mensen met geniale talenten? Kun jij me een genie aanwijzen dat andermans hielen likt? Of Mozart net zo idioot heeft gelachen als ik in Amadeus, is niet zo belangrijk. Vast staat - een van zijn bewonderaar sters schrijft daarover aan een kennis - dat de briljante componist een uit de toon vallend lachje had". Hulce hecht te veel aan Amadeus om aanmerkingen op zijn interpretatie voor lief te nemen. „Vijf maanden lang heb ben Murray en ik tomeloos gezwoegd om de - overigens fictieve - relatie tus sen Saiieri en Mozart even indrukwek kend als overtuigend uit te beelden. Dag in dag uit zijn er topprestaties geleverd. Normaal gesproken verslapt de discipli ne wat na ruim drie maanden opnamen. Je gelooft het wel. Routine houdt de cast overeind. Bij de opnamen van Amadeus is er geen moment met de pet naar ge gooid". Na de laatste opnamen trok Milos For man zich terug in de studio voor de montage en strompelde Tom Hulce naar zijn flatje in New York. „Zes weken ben ik amper mijn bed uit geweest. Ik was finaal afgebrand. Amadeus heeft me uit geput. Maar de maanden waarin we aan de film hebben gewerkt, waren tot op heden wel de beste uit mijn leven". Terug naar Forman. Wat is het geheim van deze Tsjech? Elk draaiboek dat hij aanraakt blijkt op het witte doek een meesterwerk. Reeds in zijn geboorteland maakte de nu 53-jarige Milos Tomas Jan Forman indruk met De Liefde van een Blondje en Het Brandt m'n Liefje, kriti sche films met een glimlach. Eenmaal in Amerika gleed hij uit met Taking Off, een satire over zijn gastland waarom de studiobazen weinig konden lachen. Pas in 1975 brak Forman door met One Flew Over The Cuckoo's Nest. Zijn vol gende film, Hair, onderstreepte zijn ta lenten. En Ragtime, waarvoor hij de tachtigjarige James Cagney nog uit de schommelstoel haalde, is inmiddels een klassieker onder de detectivefilms. Ama deus is nu F-ormans jongste, maar vast niet zijn laatste goudgerande succes. Kenners beweren dat zijn kracht schuilt in de buitengewoon zorgvuldige „cas ting". Zelfs voor de kleinste bijrol neemt Forman geen genoegen met de eerste de beste. Tom Hulce is dan ook uitverko ren uit duizend kandidaten. Forman: „Natuurlijk had ik kunnen kiezen uit een handvol topsterren. Maar wat moet ik met Redford of Newman in de rol van Mozart. Klopt, alleen hun naam al- is goed voor een miljoenenpubliek. Maar Mozart was klein van postuur en verre van aantrekkelijk. Bovendien zocht ik bewust naar een acteur die zelf piano en viool kon spelen. Precies, dan kun je meteen.negenhonderd kandidaten schrappen. Ik heb n,amelijk een hekel aan tussen-shots van andermans han den. Verder eiste ik een hoofdrolspeler die niet meteen zijn enkels verzwikt als hij op zeventiende-eeuwse schoenen over de set moet lopen. Of die met een pruik op niet meer weet hoe hij moet kijken". Als Broadway-acteur is Tom Hulce niet alleen gewend aan hooggehakte heren schoenen. Hij speelt verdienstelijk pia no; componeerde al vanaf zijn zesde jaar eigen liedjes. Zelfs de viool heeft hij on der de kin gehad. „Kortstondig en slecht", geeft hij grif toe. Toch heeft hij in de aanloop van de opnamen van Amadeus zes weken lang vier tot vijf uur per dag pianoles gekregen. „Soms korter, vaak langer dan vijf uur. Het hing er maar van af hoeveel mijn leraar en ik op zo'n dag van elkaar konden ver dragen". Hoe Mozart zijn meesterwer ken dirigeerde mocht Hulce zelf uitzoe ken. „Tien dagen lang heb ik voor, tus sen en achter het vijftig musici sterke or kest gestaan. Ik had maar één troost: in Mozarts tijd hoefde een dirigent niet meer te doen dan de maat houden". Met een zucht: „Tonnen zweet heeft het me gekost om die tien minuten durende scè ne uit de opera Don Giovanni overtui gend uit te beelden". Zelfs in Ivy at the Shore, de koffieshop waar de stérren van Hollywood blijkbaar graag verkoeling zoeken, krijgt Tom Hulce nog complimenten voor Ama deus. Hoe is dat, rijk en beroemd zijn? Hulce schudt zijn hoofd. „Van het kas succes van Amadeus ben ik niets wijzer geworden. Ik ben prompt en keurig be taald door producent Zaentz". Vol iro nie: „Overigens heb ik me laten vertel len dat sommige prodqcenten hun ac teurs en actrices laten meedelen in on verwachte successen. Dat schijnt ooit een nobele gewoonte te zijn geweest". Over beroemd zijn haalt hij de schou ders op. „Het enige voordeel is dat ik sinds Amadeus niet meer op mijn beurt hoef te wachten als ik ergens een hapje wil gaan eten". Een ordinaire pizza bij voorbeeld. Wolfgang Amadeus Mozart zou best kunnen opschieten met Tom Hulce. HANS TOONEN zich af ïtlemen- *all Mali is het ïdat de e buren IMONS De Belgen móeten nog steeds naar de stembus op straffe van een boete, die de laatste tientallen jaren steeds meer dé richting van een symbolisch bedrag uit gaat. Maar toch zal de plicht morgen de meeste van de ruim zeven miljoen Bel gen, die stemgerechtigd zijn, de tocht doen ondernemen naar een van de 11.134 stembureaus. De Belgen moeten ook hun democrati sche plicht vervullen als lid van een stem bureau en daarvoor zijn dit keer niet minder dan 125.000 mensen uitverkoren. De vergoeding voor het werk op de vrije zondag is ook symbolisch: tweehonderd franc ofwel iets meer dan een tientje. Voor het baantje worden meestal (semi)- ambtenaren aangezocht, maar de animo is dit keer niet groot. In talloze plaatsen heeft men de grootste moeite de stembu reaus bemand te krijgen en in Antwer pen, het grootste kiesdistrict van het land, heeft de helft van de aangezochten zich al afgemeld. Met een al dan niet ge loofwaardig excuus, een werkgeversver klaring of een doktersattest. Vooral met de doktersattesten is zo kwistig gestrooid, dat de Orde van Geneesheren de leden al gewaarschuwd heeft niet al te gemakke lijk een attest uit te schrijven. Een van die attesten gold een lerares, wier arts be weerde dat zij „astmacrises, huid-, oog- en neusirritaties krijgt als zij geconfron teerd wordt met een grote hoeveelheid pa pier". Een andere lerares liet weten: „Ja renlang tracht ik aan het werk te gera ken. Tevergeefs. Om voor de verkiezingen te zetelen is mijn naam nu wel plots be kend". Weer een ander schreef: „Ik was nog nooit voorzitter. Mij vragen een der gelijke functie uit te oeferyen is vergelijk baar met de vraag aan iemand een vlieg tuig te besturen, terwijl hij nog nooit een luchthaven heeft gezien". Voor de Belgen is het raadzaam om zon dag niet al te vroeg naar de stembus te gaan. Wie om acht uur, bij de opening, als eerste het stemlokaal betreedt, loopt' de kans ingelijfd te worden als lid van het stembureau tot het moment, waarop men de eigenlijke kandidaat opgespoord heeft. Zowel de laatkomer als degene, die in het geheel niet verschijnt als „bijzit" op het stembureau, wordt juridisch ver volgd en loopt de kans op een boete van honderd- tot zevenhonderdvijftig gulden. Toch is het op verkiezingsdag niet onge zellig in de stembureaus. Als regel laat de voorzitter dozen met broodjes en bakken vol bier aanrukken, die honger en vooral dorst moeten uitbannen. Als 's middags om een uur de stembussen gesloten wor den is er een verplichte pauze tot 13.30 uur en in dat halj uur kan de plaatselijke horeca op goede klandizie vanuit het stembureau rekenen. Vervolgens begint, bier bij de hand, het tellen van de stemmen op dezelfde ma nier als in 1830, toen het land nog slechts 46.099 kiesgerechtigden kende, met de hand dus. In eerste instantie betekent dit dat de uit slag niet voor 's nachts een uur bekend is. Ten tweede opent dat perspectieven voor leden van stembureaus, die het met de democratische tegenstander niet zo nauw nemen. Zo gaat het verhaal over een „bijzit", die tijdens het tellen het stembureau steeds verliet om even naar het toilet te gaan, wat - gezien het aan tal pintjes dat verorberd werd - niet echt opviel. Maar in het toilet doopte hij een deel van zijn lange baard in een inktpo tje, waarna hij, terug in het stemlokaal, met die baard de sternformulieren van politieke tegenstanders besmeurde en dus ongeldig maakte. Dit en andere vermake lijke voorbeelden zijn er oorzaak van dat in veel stembureaus nogal eens hertelling vereist is, hetgeen een snelle uitslag niet ten goede komt. Het drinken van nogal wat pintjes en het tellen met de hand (en het hoofa) kan lei-, den tot de volgende situatie: Sjefke telt de stembiljetten: „3021, 3022, 3023, 3024.. „He, Sjefke, wildege nog een pintje?" „Ja, graag. Waar was ik ook weer? Geen idee. Een, twee, drie AAD JONGBLOED

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25