Geen lastenverzwaring voor inwoners Alphen ■—«aai Belasting op onroerend goed en rioolrechten verder omlaag Woningzoekenden hoeven niet te betalen en oud papier-subsidie blijft \Nieuwbouw j Prinsenhofschool geopend NIEUWVEEN PRESENTEERT BEGROTING: W.P. de Vreede geridderd tencircul! 5)e Ceicbche Goutont de heer >ek van cature is met - 5 - ACHTER DE BOOM: „Met de zege vierende Duitsch-Oostenrijksche troepen van Dunajec tot Lemberg. Teekening van de hand van Richard Assmann, de bizondere teekenaar van de Leipziger lllustrlerte Zeitung, die de groote doorbraakgevechten in Galicië van het begin af gevolgd heeft. Een aangrijpende voorstelling van den veldslag aan de brug ove: de San. De vernielde, ontwortelde boom waarachter machinegeweren zijn opgesteld, de in elkaar gestorte brug, de overal ontploffende grana ten en de neertuimelende soldaten toonen aan hoe geweldig hier de strijd geweest is". PAGlNj ,EIDEN OMGEVING £etd6C0ouoattt ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 PAGINA 17 Jaagse wethouder lolliciteert naar Alkemade jLKEMADE/DEN HAAG De Haagse wet- ouder G.H.C. Halleen (CDA) overweegt te 'IJolliciteren naar de functie van burgemeester A de i tan Alkemade. Dit melden zegslieden uit poli- Den Haag. Het burgemeesterschap in Al- Temade komt volgend jaar zomer vacant, wan eer burgemeester J.S. Wagenaar opstapt we ens het bereiken van de pensioengerechtigde >eftijd. Halleen (42), evenals de heer Wage- aar een voormalig journalist, is momenteel wethouder van onderwijs en cultuur in de ge- aeente Den Haag. Hij heeft besloten zich met gang van de volgende raadsperiode (29 april jlgend jaar) niet meer als wethouder beschik- iar te stellen. Hij bekleedt dit ambt vanaf 'LISSE Nadat eerder deze week al werd besloten de rioolafvoerbelasting niet in te voeren, zijn gisteravond nog twee vormen van belastingen uit de be groting voor 1986 van Lisse geschrapt. Het college van B en„W slaagde er tij dens de drie avonden vergaderen niet in een meerderheid van de gemeenteraad te overtuigen van de noodzaak of rede lijkheid van de invoering van een in schrijfgeld voor woningzoekenden en af schaffing van de subsidie op oud papier. Onder aanvoering van het CDA besloot de gemeenteraad gisteravond bij de vast stelling van de begroting de maximale subsidie hiervoor vast te stellen op vier cent zodat de opbrengst per kilo oud pa pier tenminste tien cent zal bedragen. Met uitzondering van die drie zaken i de raad gisteravond akkoord gegaan met de begroting voor volgend jaar. Een en ander scheelt de gemeente nogal aan inkomsten en dat moet waarschijn lijk worden opgevangen via de post on voorzien. Het rioolafvoerrecht zou zo'n 45 gulden per aansluiting bedragen en de gemeente 315.000 gulden opleveren, de inschrijving van woningzoekenden zou 30 gulden gaan bedragen en daarmee 10.000 gulden in het laatje moeten bren gen, terwijl de afschaffing van de subsi die op oud papier de gemeente van 30.000 gulden zou voorzien. De meeste raadsfracties hadden, getuige deze be sluiten, nogal wat kritiek op het beleid van burgemeester G.J. van der Kroft. De PPP-fractie stelde bij monde F.W.H.P. Prins dat er reëel begroot moet gaan worden zodat de elk jaar weer op duikende flinke meevallers niet als don derslag bij heldere hemel volgen op strenge bezuinigingsrondes. D'66-raads- lid Th. Veeger daarover: „Als het ener giebedrijf HLS niet op 8 oktober maar op 8 december had laten weten dat Lisse de komende twee jaar een bedrag van 1.875.000 gulden uit de reserves zou krij gen, dan hadden we nu om de begroting toch sluitend te krijgen een rioolafvoer belasting ingevoerd die twee maanden later helemaal niet nodig bleek te zijn geweest". Tijdens de behandeling van de begroting kwamen gisteravond nog twee moeilijke punten aan de orde. De eerste betrof de Ruishornlaan waarvan de reconstructie niet één, maar twee miljoen gulden blijkt te gaan kosten, maar liefst honderd pro cent meer tot verbijstering van de ge meenteraad. Volgens wethouder A. de 'Kort is er sprake geweest van een dom me fout door het jaren geleden geraamde bedrag aan te halen. Inmiddels is het prijspeil gestegen, maar is het plan ook ingrijpend veranderd, onder meer door de aanleg van vrijliggende fietspaden en reconstructie van de kurising bij de Vi- valdistraat. Vooral fractievoorzitter H.A. Smith maakte hierna duidelijk dat het voortaan zaaks is dat er strakker begroot wordt, met preciezere cijfers waardoor mee- en tegenvallers steeds minder voorkomen of niet meer zo schrikbarend hoog uitvallen. De PPP-fractie diende bij monde van J.C.J.M. van der Voet gisteravond ook nog een motie in en wel over de bestrij ding van onkruid met chemische midde len. Hij memoreerde daarin dat de ge meenteraad vorig jaar juni heeft besloten het gebruik van chemische middelen zo veel mogelijk na te laten. „Nu zegt de wethouder ineens: meer spuiten moet, de straat verloedert. Conclusie: het raadsbe sluit wordt niet uitgevoerd en dat is on fatsoenlijk". Hij eiste dat B en W voor 1 januari 1986 met een plan van aanpak voor het groenbeheer komen. Hij kreeg hiervoor echter alleen de steun van zijn twee fractiegenoten en D'66-raadslid Veeger. De twaalf andere raadsleden stemden tegen. GEMEENTE GEEFT VOLGEND JAAR TWEEHONDERD MILJOEN UIT Onder redactie van Ton Pieters. e beide chters at IPPN' 3vengi (recht jn ernhard own (link^ het IP mber bijhehoitj 00 guldf PHEN A/D RIJN e inwoners van Alphen illen volgend jaar niet te aken krijgen met een irhoging van de ge- leentelijke belastingen. it wordt voorgesteld in s begroting '86, ondanks tekort van bijna '0.000 gulden. Een verla- ig van de lasten heeft plaats door de electrici- teitsprijs per kwH met 0,3 cent te verlagen. Dit als gevolg van het beleid dat winsten van het Energie bedrijf terug moeten vloeien naar de gebrui kers. In totaal geeft de gemeente volgend jaar ongeveer twee honderd miljoen gulden uit. De inkomsten zullen de uitga ven bijna dekken. In eerste in stantie w&s er een tekort van bijna 640.000 gulden. Dat vond men teveel. Door een aantal correcties en aanpassingen is men erin geslaagd het tekort tot bijna 570.000 terug te drin gen. Dat kon doordat een aan tal gemeentelijk leningen met hoge rentes vervroegd zijn af gelost, terwijl andere leningen omgezet zijn in leningen met lage rentetarieven. Ook-bleek de uitkering uit het gemeente fonds bijna 300.000 gulden meer te zijn dan Daarnaast wil m als haven-, kade- en opslaggel- den met tien procent verho gen. Datzelfde geldt voor het reinigingsrecht van containers en het begrafenisrecht. De marktgelden zullen met drie procent verhoogd worden. Door deze 'maatregelen is er geld om 25.000 gulden ten be hoeve van ontwikkelingshulp structureel te maken, zoals de gemeenteraad dat vorig jaar wilde. Ook kan men dit jaar een bedrag van 65.000 gulden voor de schoollogopedie reser veren en er is rekening gehou den met twee ton aan gemeen telijke bijdragen aan onderzoe ken voor bodemsanering die door de prqvincie het volgend jaar worden uitgevoerd op het terrein van Van Schip en de oude gasfabriek. NOORDWIJKERHOUT Met het luiden van de duinbei i werd het nieuwe gebouw van de Prinsenhofschool aan de Langevelderweg gistermiddag officieel door directeur H. Wilson geopend. Dertig jaar geleden vertrok de jongste oud- leerling van de toenmalige St.-Jozefschool uit ditzelfde ge- J^bouw en werd ondergebracht in een houten noodgebouw aan de Nolenslaan. Nu verhuist men weer terug naar de op- jieuw ingerichte school. De bel die destijds meeging, is ook iu weer meeverhuist. Behalve vreugde over de nieuwe school was er gistermiddag ook kritiek. Door verschillende sprekers werd erop gewe zen, dat de noodzakelijke verbouwing van de voormalige school langdurig is belemmerd door een scala van wetten en drempels. Talloze vergaderingen zijn er geweest, ook op het ministerie, en er waren de nodige tegenvallers. Vier jaar lang reisden rapporten langs vele instanties tot eindelijk op 31 januari van dit jaar de plannen werden goedgekeurd en gemeenteraad 770.000 gulden uit kon trekken voor de verbouwing die in maart werd begonnen. Hoe fraai het alle maal is geworden, kan vandaag ook de Noordwijkerhoutse bevolking zien tijdens het opën huis om half vier. NIEUWVEEN Inwoners van de gemeente Nieuwveen gaan volgend jaar minder aan gemeentelijke belastin gen betalen. Evenals in 1985 gaan de rioolrechten iets om laag. Een huishouden betaalt volgend jaar nog maar 100 in plaats van 146 gulden. Ook de onroerend goedbelasting daalt iets. De reinigingsrech ten blijven op 128 gulden per woning. Dit stellen B en W van Nieuwveen voor in de begroting voor 1986 die dins dag 22 oktober, door de ge meenteraad wordt bespro ken. Hiermee zetten B en W de lijn door waar de raad van Nieuw veen de hoogste prioriteit aan heeft gegeven: verlaging, dan wel stabilisering van de ge meentelijke belastingen en ta rieven, als ook gelijkblijven van het bedrag dat uitgegeven wordt aan subsidies. Voor dit laatste trekt Nieuwveen tien duizend gulden uit. Aan staangelden voor woon wagens, begraafrechten en le ges moet de burger evenwel volgend jaar meer betalen. Deze tarieven gaan met twee procent omhoog. Ook trouwen wordt flink duurder. De tarie ven voor een huwelijksvol trekking gaan met tien pro cent omhoog. Uit verhuur van de gemeentelijke sportvelden wil Ben W drie procent meer ontvangen. Nieuwveen huldigt evenals vorige jaren het motto „niets doen leidt tot bezuiniging", zo dat ook dit jaar weer geen echt grote uitgaven op het pro gramma staan. Het is echter wel de bedoeling, dat met de reconstructie van de Dorps straat begonnen wordt. Ook het onderzoek naar de bodem verontreiniging van de voor malige vuilnisstortplaats en de herininrichting van de wijk Schoterveld worden daadwer kelijk uitgevoerd. Het nieuwe woonwagencentrum aan de W.P. Speelmanweg kan even eens ter hand worden geno men. Het rijk betaalt de aanleg van het centrum. De ontslui- tingsweg Schoterveld met ver keerscirculatieplan, de recon structie van de Oude Nieu^v- veenseweg, de realisering van een glastuinbouwlocatie en de aanleg van diverse fietspaden nog tot 1987 wachten. sing van het het parkeerpro bleem van vrachtwagens in de nieuwbouwwijken. „Met name de uitbreiding van de parkeer ruimte voor vrachtauto's op de Hogendijk verdient de aan dacht", aldus B en W in de be groting. Een overzicht van woningzoe kenden toont aan, dat nog 92 mensen in aanmerking willen komen voor een woning in de gemeente Niepwveen. Het gaat vooral om twee persoons huishoudens en alleenstaan den. Nieuwveen mag volgend jaar zeven woningwet-, zeven premie A- en 14 vrije sector woningen bouwen. Dinsdag 15 oktober houdt de commissie financiën vanaf 19.30 uur een hoorzitting o dq gemeentebegroting voor bevolking. Een en ander heeft plaats in het gemeentehuis. De heer W.P. de Vreede, directeur van het bouwbedrijf Erica, uit Den Haag, is gistermiddag in het Hof van Hol land benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. J.M. Bonnike (rechts) maakte de ko ninklijke onderscheiding bekend tijdens de receptie, die werd gegeven ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het in oorsprong Noordwijkse bedrijf. De onderschei ding gaf tevens een bijzondere glans aan het afscheid van Noordwijker De Vreede als directeur. Dit jaar bereikte hij de pensioengerechtigde leeftijd, aanleiding om zich na meer dan 30 jaar uit het thans 70 werknemers tellende bedrijf terug te trekken. Behalve het directeurschap ver vulde de heer De Vreede tal van bestuurlijke functies in de bouwwereld en het onderwijs. red werd en hij riep in de volheid van zijn dankbaar hart: „Goede man, hoe zal ik u beloonen? Je hebt maar bij me aan huis te komen en met pleizier trek ik je gratis zoo veel tanden als je in je mond hebt". Tenslotte: „Men heeft koffie gedronken. De gast vrouw vangt eene vlieg en doet deze in den suikerpot, dien zij met het deksel sluit. dienstbode en ik wil haar op de proef stellen, of ze snoeplustig is". (ADVERTENTIE) Frans... met 'n vleugje romantiek. In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor map/e Menu-Suggesties) de werkelijkheid nabijko mend beeld van het gebeurde in hun geest op te nemen. Wanneer ze dan de vaardig heid bezitten om dit beeld in rake trekken op het papier te brengen, krijgen we welis waar niet zoo'n natuurge trouw beeld te zien als van een foto, maar een beeld dat grootscher en breeder is op gezet, dat de gebeurtenis in naar volle leven voorstelt en op dezelfde wijze op onze geest inwerkt als een schilde rij" Wat konden ze in die da gen toch af en tóe verschrik kelijk zeurpieten, maar ja, als die bladzijde maar gevuld werd. Zien we daar een tekening van Willy Stöwer in de „Illu- strierte Zeitung": „Uit den onderzeeërs-oorlog: een Duit- sche duikboot beschiet in den morgen Whitehaven aan de westkust van Engeland. In deze teekening ligt iets tra gisch. Pas ontwaakt het stille, lieve Engelsche stadje uit zijn morgenslaap, of daar duikt plotseling uit een kalm klot-. sende zee een Duitsche duik boot op en doet een regen van granaten en kogels over het op geen enkel gevaar be dacht stadje regenen, de menschen tot de vreeselijke werkelijkheid roepende dat er oorlog in het land is". „Ook in ons eigen land doet NA DE MORGENSLAAP: „Een Duit sche duikboot beschiet Whitehaven aan de Engelsche westkust in de vroege ochtend". zich nu de ellende der Pool- sche bevolking tastbaar voe len. Met groote scharen ko men de Poólsche vluchtelin gen in de grootste ellende te Rotterdam aan, om daar scheep te gaan naar andere werelddeelen, waar ze een nieuw leven zullen trachten te beginnen". Laten we nu maar weer de „humoristische" kanten van het dagelijkse leven in 1915 opzoeken.„Mevrouw (zeer verontwaardigd): „Jansje (zo heetten vroeger bijna alle ge dienstigen en meiden), ik heb je wel bevolen de boeken af te stoffen, maar niet er in te lezen". Dienstbode: „Maar mevrouw, de boeken worden stoffig juist omdat zij niet ge lezen worden!" Daar was ook een tandarts, „die door een landbouwer uit een sloot ge Hotel-Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01751-19332 TELEX 34383 Het viel voor het„Geïllus treerde Zondagsblad" (in deze rubriek zijn we gevor- 'erd tot zaterdag 9 oktober waarlijk niet mee, een beetje variatie in het pakket brengen. De redactie gaf :t zelf ruiterlijk toe je moet maar durven: „Ter af- iic wisseling met de altijd eende dikwijls bitter weinig zeggende foto's van het oor- zjjn jn f'ogsterrein, geven we in dit Dpleidir lummer onzen lezers een mirantü "eeks teekeningen te zien aKa van de hand van verschillen de welbekende Duitsche en Engelsche teekenaars. Beter dan een foto, die slechts een klein tipje oplicht van de gordijn waarachter de gewel digste aller oorlogen wordt afgespeeld en die dikwijls meer geposeerde-dan werke lijke tooneelen weergeeft, al wil ze met als zoodanig door gaan, geeft een teekening een grootscher gedachte van de gebeurtenissen. De teeke naars, die de gebeurtenissen' op het oorlogstooneel zooveel mogelijk zelf volgen en zich alles door ooggetuigen op de meest nauwkeurige wijze la ten vertellen, zijn onbetwist baar in staat een eenigszins

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17