SouAO/nt jBouw omstreden Ischool van istart Stel ontruiming Brill twee maanden uit Leiden blijft derde veemarkt STAD OMGEVING Artiesten voetballen tegen jubilerend MSG MVEEK EINDE in gevr. ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 PAGINA 13 ,euwe priis snverhuurf J terkunde itoelen 071-8911 ifornisch m: )EN De Maatschappij der Ne- indse Letterkunde in Leiden wil n de drie jaar een prijs van drie uitreiken aan een Nederlands of van een zeer goede lite- ïistorische biografie of autobiogra- prijs wordt voor het eerst uitge- i juni '86 De jury bestaat uit mr. in der Willigen (ere-voorzitter), lette Mout. J.H.A. Fontijn en J.W. 'te Nordholt. De prijs draagt de van Henriëtte de Beaufort. Deze heeft in haar testament een be- aan de Maatschappij vermaakt, /an eens in de drie jaar de prijs illworden verstrekt. LEIDEN De veemarkt in de Leidse Groenoord- hallen blijft de derde vee markt van ons land, na de markten in Den Bosch en Zwolle. Dit melden de Ne derlandse veemarkten in een overzicht van de eer ste negen maanden van dit jaar. Groenoordhallen-di- recteur A. de Jong is voor zitter geworden van het bestuur van de samenwer kende markten. De aanvoer op de 12 markten in ons land is dit jaar minder dan vorig jaar. Toen had men te maken met top-aanvoeren in verband met de aangekondigde superheffing. Veel veelhouders reduceerden toen hun veesta pel om de superheffing te ont lopen. De aanvoer op de Leidse markt nam door deze ontwik keling af met 2,85 procent. Eer ste op de ranglijst is traditiege trouw Den Bosch met een aan voer van 327.318 stuks, gevolgd door Zwolle (282.853 stuks) en Leiden (245.539 stuks). De ove rige zijn Utrecht, Leeuwarden, Doetinchem. Groningen, Pur- merend, Sneek, Barneveld, Schagen en Hoogeveen. De veemarkt van Barneveld is in de afgelopen periode explosief gegroeid (60 procent meer vet te- en graskalveren). De markt in de Leidse Groe- noordhallen is lijstaanvoerder waar het betreft de aanvoer van nuchtere kalveren (102.536 stuks) en varkens (33.091 stuks), terwijl men een tweede plaats inneemt in de aanvoer van bokken en geiten (3.103 stuks. Bij de runderen prijkt Leiden op de vijfde plaats met 54.839 stuks). Voor de jaarwisseling van '85 gaan de veemarkten onderdeel uitmaken van de Databank Voedsel en Bloemen, waarin het Produktschap voor Vee en Vlees participeert. Gevolg daarvan is. dat zowel via Vidi tel (nr. 2405) als Teletekst (pag. 871-872) dagelijks informatie wordt verstrekt over aanvoe ren en prijzen op de verschil lende markten. Telegram naar vorstenhuis KATWIJK De jubilerende Leidse afdeling van de Nederlandse bond van oud-strijders, het Vete ranen Legioen Nederland, heeft gisteravond tele grammen gestuurd aan koningin Beatrix en prins Bernhard. In beide boodschappen benadrukten de leden hun vorstenhuis. De leden van van het VLN jarig bestaan aanhankelijkheid het de afdeling Leiden en omstreken waren ter gelegenheid van het 60- i groten getale naar het Protestants Militair Tehuis in Katwijk gekomen. Vooral het voormalige vierde Regiment Infanterie, dat in Leiden in de Morspoortkazerne resideerde, was sterk vertegenwoordigd. Ook waren aanwezig burgemeesters van Wassenaar, Katwijk en Val kenburg EERSTE PAAL VOOR NIEUWE OPENBARE BINNENSTADSCHOOL beM°nVEIDEN Na jaren S36 en lannen maken, protes- boxen en en acties in alle vor- perstiik^ ien en maten en het d re aarbij behorende poli- 68632. aek gekrakeel, is gister- biddag eindelijk de eer- e paal de grond inge- jaan voor de omstreden jj|ver lieuwe openbare bin- nenstadschool aan de )7i 6i25m2yiiet. Onder wijs wethou- H. van Dongen ighuishoschroefde de paal een 89i2jtechniek die tegenwoor- "gê^jig vaak in binnensteden Snmins°éi»°rdt gebruikt om de fcmliggende bebouwing sparen onder het 'beziend oog van tiental- Jen zingende leerlingen pe grond in. beslissing om aan de Vliet - vlak bij het Rapenburg e nieuwe openbare binnen- adschool te bouwen is tot gekomen, nadat van rdere pis bouwen niets terecht kwam. De gemeente besloot, toen de Kaasmarkt niet haalbaar bleek, de school op de Garen- markt te bouwen op voor waarde, dat mogelijke bezwa ren niet zouden leiden tot al te grote vertraging van dat plan Het tegendeel bleek het geval. Tegen het bouwplan dat tot gevolg zou hebben dat de Garenmarkt niet lan ger als parkeerterrein ge bruikt zou kunnen w.orden rezen zoveel protesten dat de gemeente op nieuw op zoek ging naar een nieuwe locatie. Dat werd uiteindelijk het voormalige Sijthoff-ter- rein aan de Vliet. Ook dit bleek een voorstel waar niet iedereen even blij mee was. Omwonenden en de Haanstraschool pal naast het open gat waar nu de nieuwe school wordt ge bouwd zetten alles op alles, om de gemeente op andere gedachten te bréngen. Uit eindelijk bleken 1.100 be zwaarschriften ingediend, maar tot en met de Raad van State haalden de boze omwo nenden bakzeil. En zo kon het gebeuren dat wethouder Van Dongen gisteren haar seremoniële taak verrichtte, terwijl een aantal in i geving van de nieuwe school aangeplakte affiches herin neringen ophaalden aan discussie over de gevel de nieuwe school. Sommigen I vinden deze veel te modern, anderen zijn daarentegen zeer te spreken over chitect die er zou z_ slaagd de „Anton Pieck" sfeer van Leiden achter zich te laten. school gaat als j alles volgend plan verloopt j volgend jaar oktober open l en zal onderdak bieden ongeveer 150 kinderen. To taal zullen de leerlingen 1 de school, die de naam Lucas f van Leijden heeft gekregen, de beschikking hebben negen lokalen, een gymzaal, een handenarbeidlokaal een aula. De nieuwe school kost twee miljoen. Wat met de oude Lucas van Leij- denschool aan de Aalmarkt gaat gebeuren, is nog ondui delijk. In het kader van de jubileum viering voetbalde gisteren op de velden van UVS een arties tenelftal tegen de all stars (lees goedbedoelende leraren) van de Technische school MSG. Een artiestenelftal dat bij el kaar was gebracht door Oscar Harris op verzoek van zijn buurman, de gymleraar van MSG. Onder de artiesten be vonden zich verder Koos Al berts, Chiel van Praag, Ben Cramer en Brammetje Biester- veld. Eredivisie-scheidsrechter Ignatius van Swieten was be reid gevonden de wedstrijd te fluiten, terwijl burgemeester C. Goekoop zo vriendelijk was de aftrap te verrichten. Vooraf gaande aan de wedstrijd po seerden beide elftallen vrolijk voor de fotograaf met in het midden de burgemeester en scheidsrechter Van Swieten. Gisteravond kwam een einde aan de feestweek van de jubi lerende school met een druk bezochte reünie in de Stadsge hoorzaal. GEMEENTE DOET DRINGEND BEROEP OP UNIVERSITEIT LEIDENHet college van B en W heeft een dringend be roep op het college van be stuur van de universiteit ge daan. om de ontruiming van het kraakpand Brill aan de Oude Rijn twee maanden uit te stellen. Het uitstel moet de krakers de gelegenheid geven een plan voor verbouwing van het pand in onder meer woon eenheden uit te werken en de financiering daarvan rond te krijgen. Een woordvoerder van de universiteit wjlde gis termiddag geen enkel com mentaar geven op het verzoek. De ontruiming stond gepland voor volgende week. omdat maandag de termijn van tien dagen afloopt die de Haagse rechtbankpresident de krakers heeft .gesteld. Maar inmiddels is vast komen te staan dat bur gemeester C. Goekoop niet mee zal werken aan een ont ruiming vóór 22 oktober. Dan namelijk staat een spoedverga dering van de gemeenteraad geagendeerd, mocht de uni versiteit geen gehoor geven aan het verzoek. Deze week liet het bestuur van de univer siteit in een gesprek met bur gemeester C. Goekoop nog we ten niet tot uitstel over te wil len gaan. Blijkens de brief van B en W aan de universiteit is het colle ge in principe bereid de kra kers een gemeentegarantie te geven voor aankoop van het pand. Dit is afhankelijk van de kosten van herbouw, de daar uit voortvloeiende woonkosten en de hoogte van het inkomen van de krakers. De mogelijk heden van verbouw worden momenteel onderzocht door Volgens de advocaat van de krakers, mr. T. Visser, zijn de krakers zeer wel in staat aan koop en verbouwing van het complex te financiëren. „Ze hebben al bepaalde liquide middelen beschikbaar. Zelfs als je uitgaat van bewoners met een uitkering van zeg dui zend gulden per maand, zijn de plannen van de krakers wonen en werken gecombi neerd in één pand goed te realiseren". PLANNEN WORDEN NIET HERZIEN Geen tunneltje onder Groenewegh DEN HAAG/HOOGMADE Een fietstunneltje bij de Groe newegh in Hoogmade is niet noodzakelijk. Wel komt er een onderzoek naar de noodzaak van verkeerslichten. Dat is de mening van een meerderder- heid van de commissie ver keer van Provinciale Staten, die gistermiddag vergaderde in het Provinciehuis in Den Haag. De commissie boog zich over een brief van B en W van Woubrugge en bewoners van de Groenewegh, waarin vraagtekens worden gezet bij het schrappen van de plannen voor een tunneltje. In 1979 was het tunneltje bij de Groenewegh in de plannen van provinciale waterstaat voor de omleidingsweg Hoog made opgenomen. In 1980 werd het plan voor een tun neltje echter geschrapt vanwe ge de hoge kosten. Het bestem mingsplan zonder tunneltje werd door de gemeente Wou brugge, Gedeputeerde Staten en de Kroon goedgekeurd. In april van dit jaar stuurden B en W van Woubrugge en de bewoners van de Groenwegh een brief aan GS. Zij klaagden daarin over gebrekkige voor lichting, omdat gemeente en bewoners nooit duidelijk te verstaan zou zijn gegeven dat het tunneltje niet door zou gaan. Groenwegh-bewoner P. Wolvers noemde dat gister middag voor de commissie „misleidend en afkeurens waardig". GS zijn echter niet bereid hun beslissing te herzien. Het aan tal fietsers dat de Groenwegh moet oversteken, kan volgens hen worden beperkt door de Braassemroute iets te wijzigen. Bij de bouw van de Doesbrug in de omleidingsweg wordt na melijk een verbinding aange legd tussen het fietspad van de omleidingsweg en het fietspad langs de Ruigekade. Het ver dere fietsverkeer is volgens GS te weinig om het tunneltje te rechtvaardigen. Om die re den vinden zij verkeerslichten zelfs niet noodzakelijk. Een meerderheid van de com missie vond dat GS gelijk had den in hun opvattingen. M. Houtman (SGP) en L.W.J. van Attën (CDA) drongen wel aan op verkeersremmende maatre gelen als drempels of ver keerslichten. Ook mevrouw A.C. van Wijngaarden van de VVD leek de plaatsing van verkeerslichten geen overbo dige luxe. Gedeputeerde Th.F.J. Jansen zegde een on derzoek toe. Met bijdragen van Wil lem Buijteweg, Marcel Gelauff en Gert Visser. Foto Wim van Noort. ESELMO Wl| 1 obby (1) deskuni ,-. Tel. )BL den is volop in ontwikke- stadsvernieuwing pt om zich heen. Her en worden straatjes aange1 t en pleintjes geschapen Leiden tot een zo aantrek- OTORB(tjk moSeliike verblijfplaats uitst st naken- benz.moaral in het Stadsbouwhuis Urnen heel creatief in het zinnen van allerlei leuke digheden. Het plein voor stadhuis en de kelders aan Hoogstraat zijn hier de »juiTB#c!;te" van cok bï" Tel. o ""beeld het pleintje op de ats waar vroeger de Vrou- nkerk stond. dit laatste plein gt de laatste maanden voor nodige geestelijke onrust in btelijke gelederen. Het i dat destijds op aandrang de voormalige wethouder i Waal voor ruim een mil- gulden werd aangelegd, iet wat het had moeten De aanwezigheid van een veelheid op elkaar gesta- de stenen is „geen succes- nmer geworden", condu ct Leo Meijer, chef van de eling stadsvernieuwing. de geld kan je je voorstellen dat we er wat struiken en groen neerzetten of misschien wel een fonteintje", licht Meijer toe. „Maar dat er iets mee moet gebeuren, daar is iedereen van overtuigd. Hét zal er wel op neer komen dat er een werkgroepje wordt in gesteld dat wat mogelijkheden gaat onderzoeken. Misschien dat er over een half jaartje wat meer bekend is". Hobby (3) obby (2) werd in ambtelijke ngen het idee geboren om Vrouwenkerkplein een en luchtige overkap te geven, waaronder Rite zou kunnen worden 'hapen voor bijvoorbeeld postzegelmarkt of iets so- il-cultureels, in ieder geval dat niet teveel lawaai fakt. slechts één van de ge- fchtenspinsels die zijn voort sproten uit een middagje ipinstormen. „Voor hetzelf- En de ambtenaren, zij brain stormden verder. Zo stak on langs een oeroud idee de kop weer eens op om de Donker- steeg te overkappen en er een ware passage van te maken. Een minder goed idee, lijkt het, want nu al is de Donker- steeg met zijn 35.000 bezoe kers op zaterdag een ware plaag voor wandelaars die in een eerste stadium van clau strofobie verkeren. D'66-raadslid Jan Hoekema deed deze week een duit in het zakje met zijn suggestie een aantal stegen in Leiden te overkappen om op die manier wat droge verbindingswegen tussen de winkelstraten te scheppen. Het idee van een overkapping is ook wel eens gevallen voor de Haarlem merstraat. Een kilometer lang droog koopplezier, econo misch ambtenaar Herman Amptmeijer schijnt er met be wonder ings waardige vasthou dendheid steeds weer op terug te komen. In een andere kamer van het Stadhuis heeft ambtenaar Wim van Stigt inmiddels be dacht hoe aardig het zou zijn om Leiden met fonteinen vol te planten terwijl collega Jean Piret zijn creativiteit nog steeds botviert op een mogelij ke marktverzamelkraam op de Hoogstraat. Of al deze ideeën ooit nog eens in de praktijk ten uit voer zullen worden gebracht? Dat is niet zo heel belangrijk. Uit het ene idee ontstaat het andere en op den duur zal er voor Leiden best wat aardigs I jitkomen. En voor het overi ge. ach, iedereen zijn eigen hobby. Sluikreclame Omroep Rijnland heeft het fi nancieel moeilijk. Er is met name geen geld om televisie te maken. Dat komt dan mede doordat minister Elco Brink man heeft vastgesteld, dat de lokale omroepen geen recla me mogen makeq. Daar heeft Omroep Rijnland wat op gevonden. Een goed voorbeeld daarvan was de aardig gestarte, maar na tien minuten oervervelend voort slepende registratie van het 3 Octoberfeest, vorige week zaterdag op de buis. In deze uitzending geen reclamespots a la de STER, maar wel volop sluikreclame. Vooral tijdens de registratie van de optocht werd te pas en onpas ingezoemd op reclame borden van bedrijven, die vervolgens ook nog eens wer den vermeld op de aftiteling, onder dankzegging voor het mogelijk maken van de uit zending. Als bewindsman Brinkman (hij woont uiteindelijk niet voor niets in Leiden) of één van zijn nijvere WVC-ambte- naren heeft gekeken, staat Omroep Rijnland een aardige boete te wachten. Koninkrijk (1) „Rekken en er bij blijven", moet Piet-Heijn Schoute ge dacht hebben. De voormalige cultuurwethouder van Leiden en tegenwoordige burgemees ter van Wassenaar stond deze week tegenover tientallen woedende inwoners van zijn kleine koninkrijk aan de rand van Den Haag. Half Wassenaar probeert al jaren aan einde te maken aan de voortdurende overlast van het attractiepark Duinrell. Dat is onder voortvarende lei ding van eigenaar Graaf van Zuylen van NijeVelt in een paar jaar uitgegroeid van een camping met een groot uitge vallen speeltuin tot een pret park inclusief tropisch zwembad van nationale al lure. Kosten van een en an der: 17 miljoen gulden. Gevol gen van een en ander: meer dan een verdubbeling van het aantal bezoekers tot zo'n mil joen per jaar met de daarbij onvermijdelijke herrie en op hoogtijdagen gigantische par keeroverlast. Dat is nog niet ergste, vindt de boze buurt, maar die Graaf lapt zo'n beetje alle regels aan zijn laars en bouwt en inves teert in een razend tempo. De gemeente ondertussen? Die staat erbij, kijkt er naar, maakt goede sier met de publiekstrekker Duinrell en laat de buurt stikken. Koninkrijk (2) Het aantal protesten liepen de laatste maanden zo op, dat Schoute besefte dat er toch maar eens geluisterd moest worden naar de boze buurt. Want permanente reclame voor Wassenaar door de over ijverige Graaf is mooi, maar dan wel graag zonder anti-re clame van de omwonenden. Zo kon het gebeuren dat kla gend Wassenaar begin deze week het luisterend oor van het complete college van B en W tegenover zich trof. Piet- Heijn, ervaren bestuurder als hij is, begon aan die bijeen komst uiteraard niet met lege handen. De Kikkerachtbaan een beschaafde variant op de bekende kermisattractie moet dicht en mag pas weer open als de daarvoor noodza kelijk hinderwetvergunning is verleend, riep Schoute. Hij had nog een maatregel in pet to om de buurt gunstig te stemmen: Duinrell krijgt „voorlopig" geen enkele bouwvergunning meer. Schoute voegde daar nog aan Is er nog ruimte voor een kap over de Donkersteeg? (zie Hobby) toe dat er een „overlegcomi- té" moet komen waarin alle betrokkenen zitting moeten krijgen. Wat dat allemaal te beteke nen heeft? Niets uiteraard. Schoute kan wel zoveel belo ven, het seizoen voor Duinrell is toch voorbij. Die hinder wetvergunning wordt natuur lijk voordat het zomerseizoen '86 aanbreekt en Duinrell weer zijn tienduizenden klan ten trekt alsnog verleend. En die bouwstop is „voorlo pig" en verdwijnt dus ergens volgend jaar weer onderin een la. En los van de vraag of de bewoners nu wel of niet in het overlegcomité stappen, Schoute kan in elk geval ach teraf zeggen, dat hij zijn best heeft gedaan. De buurt is voor de zoveelste keer de beboste duinen inge stuurd. Hulptroepen Objectiviteit staat bij radio Rijnland nog wel eens op ge spannen voet met het enthou siasme van de verslaggevers, zo werd vorige week op deze plaats geschreven. Als bewijs voor deze stelling werd uit een interview geciteerd, dat Rijnland politiek-verslagge- ver Hans van Hemessen had met PPR-raadslid Rob van Lint. „Wat mij opvalt is dat Links Leiden zeer vaak de pers haalt terecht omdat zij'vaak hele belangrijke din gen schrijft, dit geheel in te genstelling tot andere partij en", prees Hans Links Leiden de hemel in. Vanwaar dit enthousiasme van een verslaggever van wie men zou mogen verwachten dat hij een kritische en onaf hankelijke houding inneemt? Het antwoord op deze vraag, viel afgelopen week op de deurmat in de vorm van het maandelijks PPR-periodiek. Hans van Hemessen hij is eindredacteur van het politie ke uurtje van Rijnland is niet alleen enthousiast lid van de PPR, maar maakt ook deel uit van de steunfractie voor die partij, zeg maar de hulp troepen van raadslid Rob van Lint. Nu is het verslaggevers na tuurlijk niet verboden (actief) lid te zijn van een politieke partij. Journalisten zijn uit eindelijk ook maar mensen. In Leiden is het ook wel eens eerder voorgekomen, dat plaatselijke verslaggevers (op een onverkiesbare plaats) op de kandidatenlijst van een po litieke partij voor de gemeen teraad stonden. Daar is niets mis mee. Begrijpelijk is ook dat Hans als politiek activist zijn en thousiasme voor de PPR maar moeilijk kan beteugelen. Hans zou er echter verstandig aan doen zijn politieke voorkeur te bewaren tot de huiskamer- bijeenkomsten van de PPR in plaats van argeloze Rijnland luisteraars er mee lastig te vallen. Idioot De Leidse politieke partijen hebben de afgelopen week driftig ruziegemaakt over het begrip „passief openbaar". Aanleiding daarvoor was een vergadering van alle partijen die „passief openbaar" was, voldoende reden voor PSP en PPR om uit het overleg te stappen. Waarop de andere partijen omwille van de lieve vrede in de gemeenteraad be sloten de bijeenkomsten voortaan „geWoon openbaar" te maken. Politici zijn nooit erg sterk ge weest in een helder taalge bruik. Termen als „meerjarige echte minima", „terugploe- gregeling" en „de maakbaar heid van de maatschappij" ge tuigen daarvan. Het begrip „passieve openbaarheid" past in hetzelfde rijtje onbegrijpe lijke kretelogie. Dit begrip („nee alsjeblieft, niet nog een keer in de krant") betekent zo veel dat vergaderingen wel openbaar zijn maar niet in de'gemeen telijke advertentie worden aangekondigd. Om de burgers niet de illusie te geven dat er daadwerkelijk wat gebeurt, Nu 'schijnen burgers toch al het idee te hebben dat er nooit wat gebeurt in het ge meentehuis want de publieke tribune in de raadszaal is doorgaans slechts gevuld met één overijverige ambtenaar en, in het gunstigste geval, één verdwaalde toerist. Wanneer politieke partijen de burger dan ook nog afschrik ken met idiote discussies over „passieve openbaarheid" is het doeltreffender alle verga deringen onmiddellijk „aktief besloten" te verklaren, dat bespaart rJle betrokkenen een hoop ene gie en de locale ver- slaggevei een gevoel van plaatsvervangende schaamte.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13