willen terug, maar we hebben schoten gehoord" Reagans „simpele geest" wordt voor top met Gorbatsjov geprogrammeerd H, SekUeCou/umt T WITTE HUIS BEZORGD OVER CONTRAST MET SLIMME RUS )EGANDESE VLUCHTELINGEN IN ZUID-SOEDAN: Ik ben voor vrijheid en demokratie, dus ben ik tegen kruisraketten. VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 PAGINA 9 j onze correspondent Mare de Koninck) SHINGTON Nu de intmoeting met de nme Russische leider ihaïl Gorbatsjov nog ar een handvol weken j is, zijn in Washington van hulptroepen gemo- seerd voor de mentale ntellectuele voorberei- ig van de Amerikaanse ydent op wat de be- jrijkste confrontatie in ns politieke carrière j*dt. De koortsachtige paratie-activiteit weer- gelt de hevige be- jdheid in het Witte is over het psychische nogen van Ronald igan om de Rus partij ;even. en adviseurs van Rika's staatshoofd maken geheim meer van hun dat Reagans welbekende Rplistische geest" die in Amerikaanse binnenlandse Jtiek al vaak goud waard is [eken hem, en met hem (hele westerse wereld, nu r te staan kan komen. Met ieuwde energie storten nu J de Amerikaanse media weer op „the mind of the |ident". is vaak koddig om te zien J »el taalkundige vinding- |eid analisten aan de dag ten leggen om hun simpe- iagnose te verpakken dat aid Reagan is wat in goed ierlands „dom" zou heten. 1 paar typeringen van Rea- js geest, de laatste weken ptekend uit twee van Ame- gezaghebbendste kran- ,de New York Times en de thington Post, luiden als ilfs leden van zijn eigen vragen zich af hoe diep begrip is van de proble- hij moet beslis- Reagan is een politieke zwaargewicht, daar zijn politieke waarnemers in de VS het over eens. Tegelijk echter is Reagan onberekenbaar en een regelmatige blun deraar. Michail Gorbatsjov heeft ook in Parijs een goede indruk achtergelaten. Zo goed, dat de Amerikanen niet gerust zijn op de top met president Reagan. i van zijn vrienden sug- dat de president analy- intellectueel nieuwsgie- if goed geïnformeerd is"; ij zegt dat hij gek is op ge- :denis, maar hijzelf noch vrienden kunnen zijn fa- iete historicus of geschied- uur.kdig werk i - „Reagan is alleen gevormd door persoonlijke ervaringen, niet door intellectuele kennis van vraagstukken en ontwik kelingen"; - „De adviseurs van de presi dent hebben het vaak over diens verstandelijke passivi teit"; - „Zijn kracht zowel als zijn zwakte is zijn totale zelfver trouwen"; De meeste waarnemers in Washington zijn het erover eens dat Reagan ondanks al die geestelijke mankementen een politieke zwaargewicht is dankzij de ongecompliceerd heid van zijn conservatisme, gepaard aan een politiek in stinct, dat vaker iuist blijkt dan de genuanceerde tactische raadgevingen van zijn advi- Tegelijk echter maakt Rea gan's psyche hem onbereken baar en een regelmatige blun deraar. Die laatste kwaliteiten hebben zijn stafleden al vaak tot wanhoop gebracht en zijn nu met „Genève,, zo dichtbij, in het Witte Huis aanleiding tot soms onmiskenbare paniek. Inmiddels zijn er drie werk groepen gevormd die de presi dent regelmatig „briefen' over wat hem in de gesprekken met Gorbatsjov te wachten kan staan. Er is een overkoepelen de algemeen politieke werk groep, die afwisselend wordt geleid door nationaal veilig heidsadviseur Bob MpFarlane en stafchef Donald Regan, twee topadviseurs. Dan is er de militaire werk groep die meer speciaal over de nucleaire verhouding tus sen beide grootmachten op de president inpraat. „Het pro bleem", lucht een van de werkgroepleden zijn hart, „is dat de president werkelijk geen benul heeft de details van ieders atoommacht. Hij is slecht in cijfers. Ik denk niet dat we hem over SS-18's en SS-20's en zo moeten laten praten". Tenslotte is er de coachgroep publieke diplomatie, die de taak heeft samen met de presi dent maximale politiek profijt te trekken uit de uiterlijkhe den van de top in Genève, waar miljarden mensen over de hele wereld via de televisie kennis van zullen nemen. Ook over dit fysieke publiciteitsas- pect heeft het Witte Huis alle reden zenuwachtig te zijn en de energieke uitstraling van het charmante echtpaar Gor batsjov te duchten. Het grootste dilemma waar voor Reagans hulptroepen staan is de vraag hoe de presi dent niet te verwarren met te veel informatie en hem toch doeltreffend te prepareren. Er zijn al 25 studieteksten voor hem geschreven, over de ge schiedenis, het maatschappe lijk model, de buitenlandse po litiek en de diverse culturen van de Sovjet-Unie. Maar het is bekend dat Reagan meer opsteekt van gesprekken met experts dan van geschre ven materiaal. De schriftelijke voorbereiding zal in de loop van de komende weken dan ook steeds verder worden in gedikt tot tenslotte een lijst van bondige gesprekspunten overblijft met veel slagzi- n-achtige teksten die de voor malige acteur Ronald Reagan makkelijk uit 't hoofd kan le ren. Voor dat doel is Kenneth Khachigian, een voormalig speech-schrijver van het Witte Huis, tijdelijk terug in dienst genomen. Arbeider De nadruk echter komt te lig gen op persoonlijke contacten met deskundigen en op rollen spellen. Reagan zal onder meer de voormalige Ameri kaanse presidenten raadplegen met name Richard Nixon, Gerald Ford en Jimmy Carter die ervaring hebben met ontmoetingen met Russische leiders. Ook is besloten om Mi chael Deaver, voormalig to padviseur en vertrouweling van Ronald en Nancy Reagan, in het voorbereidingsproces te betrekken omdat er sinds het begin van de tweede ambtster mijn zoveel vreemde adviseurs rond het 73-jarige staatshoofd circuleren. De toespraak die Reagan over twee weken voor de jubileren de Verenigde Naties in New York zal houden en de ont moetingen die hij dan zal heb ben met westerse leiders, heb ben ook een „trainingsfunctie" voor de top in Genève. En ten slotte zal Reagan video-banden bestuderen van uiteenlopende optredens van Gorbatsjov. Een van de problemen voor het Witte. Huis is dat Reagan niet meer heeft gedebatteerd sinds vorig najaar tijdens de stembusstrijd met Walter Mon- dale. „Uit de ervaringen van toen weten we dat het belang rijk is om Reagan een goed in zicht te geven in wat hij kan verwachten. We moeten er voor zorgen dat we van tevo ren weten wat de Russen in Genève gaan zeggen en we moeten dat met de president doornemen, liefst zo kort mo gelijk voor hij vertrekt", aldus een staflid van het Witte Huis. Maar hij voegt eraan toe dat „het altijd onzeker is wat de president van bepaalde infor matie die we hem geven ont houdt en hoe hij dat gebruikt". Anderen in de omgeving van de president vrezen dat Reagan zal vervallen in harde anti-communistische taal of dat hij Gorbatsjov de les zal le zen over de voordelen van de Amerikaanse „way of life". Vorige maand vloog Reagan samen met de gouverneur van de deelstaat New Hampshire over een arbeiderswijk van de stad Manchester en zei tegen zijn reisgezel: „Wat ik met Mi- chaïl Gorbatsjov zou willen doen is het eerste het beste huis daar beneden inlopen en hem voorstellen aan een Ame rikaanse arbeider. Ik zou de Rus vragen of hij ook niet vindt dat die arbeider bij ons er beter aan toe is dan diens collega in de Sovjet-Unie". Het is dit soort anekdotische en ongecompliceerde benadering die door het Witte Huis on vruchtbaar wordt geacht in de gesprekken met Gorbatsjov. Spannend Wat voor sommige stafleden geruststellend is, is dat met name veiligheidsadviseur McFarlane in de afgelopen maanden Reagan ervan heeft doordrongen dat het basisprin cipe in de benadering van Gorbatsjov moet zijn dat Ame rika de Sovjet-Unie als we reldmacht aanvaardt en dat de VS niet beoogt het communis tisch systeem daar te verande- Als dat al een waarborg zou zijn tegen een totale misluk king van de top, dan zijn daar mee pijnlijke blunders van Re agans kant nog geenszins uit gesloten. Vers ligt nog de pers conferentie van drie weken geleden in het geheugen, waarin Reagan met volle over tuiging verklaarde: „De Vere nigde Staten ligt nog ver ach ter op de Sovjet-Unie op elk onderdeel van de bewapening, zowel conventioneel als nu cleair". En dat terwijl het officiële standpunt van de regering Reagan juist is dat de VS dankzij sterk verhoogde de fensie-uitgaven eindelijk een globaal wapenevenwicht met de USSR heeft bereikt, zodat nu de Pentagon-begroting minder hoeft te stijgen. Tij dens dezelfde persconferentie deed Reagan ook over „Star Wars" uitspraken waarvan presidentiële woordvoerders de volgende dag zoals bijna gebruikelijk na persconferen ties van Reagan moesten „ophelderen" van de president bedoeld had. Natuurlijk zal Reagan tijdens de top in Genève niet of nau welijks met Gorbatsjov alleen worden gelaten en staan voor al minister van buitenlandse zaken Shultz en veiligheidsad viseur McFarlane garant voor de bewaking van de officiële Amerikaanse lijn. Maar toch zal de vraag of de ontmoeting met een positieve of negatieve balans eindigt worden bepaald door de al dan niet spontane verklaringen die de twee lei ders persoonlijk afleggen en waarmee ze de verkrampte verhouding tussen beide lan den in beweging kunnen bren gen. Ondanks alle zorg die in de voorbereiding wordt gestoken, zal de top in Genève dankzij de onberekenbare „mind of the president" spannend blij ven tot en met de hand die Reagan en Gorbatsjov elkaar op 20 november ten afscheid zullen drukken. „De president heeft er zin in.^Hij vindt dat hij een paar goede punten heeft om over te discussiëren", zegt een medewerker. Zijn blik verraadt echter dat ook die presidentiële gretigheid niet echt geruststelt. jid-Soedan is oorlogsgebied. Het christelijke zuiden vecht gen het Arabische noorden. Het leger regeert slechts de •den. De nacht is van de guerrilla. Buitenlanders worden nauwelijks toegelaten. Toch zijn er hulporganisaties ac- if. Evangelisch geïnspireerde technici en bevlogen idealis- i. Een leger harde werkers, actief onder de paraplu van rk en Verenigde Naties. Zuid-Soedan telt bovendien 50.000 Oqgandese vluchtelingen. Ze krijgenfinanciële leun uit Nederland, maar wat gebeurt er eigenlijk met dat eld° Verslaggever Paul de Schipper reisde naar Zuid-Soe- ianta |es, e 'an ID-SOEDAN Ibra- d heeft drie kippen en vrouwen. De kam- dste van Mekke lacht Pn beetje schielijk als het er de vrouwen gaat. Hij )pt over een smal pad. m weerszijden groeit I mais meer dan mans- og. Ibrahim wil zijn fa- öieverblijf laten zien. )1 trots toont hij zijn hut. |i moeder zit binnen te faien. Op het erf lopen ie van de acht kinderen, i een doorkijk-hut van Ut bamboe zit Kadara J kokkerellen. Kadara ha, 19 jaar, is Ibrahims <eede vrouw. Ze wijst op (ar smalle taille. „Ik wil worden", zegt ze. kke ligt in het uiterste zui- van Soedan, zes kilometer de grens met Zaïre. Settle- it Mekke is de officiële n van het kamp, waar !0 gevluchte Oegandezen Ze zijn in 1980 uit hun d gejaagd door de troepen de inmiddels ook al weer dreven Milton Obote, de r olger van Idi Amin. dfrey Odaya, hoofdonder- Mekke, vertelt het haal, zoals veel van z'n lot- loten het kunnen vertellen, e woonden in een dorp van duizend mensen in de van Arua in het noor van Oeganda. Op een ind hoorden we ontzettend 'aai van geweren. Toen zijn soldaten van Obote in ons p gekomen. We zijn wegge ld, het oerwoud in. Nachts kwamen we terug groente uit ons tuintje te en. M'n broer was onvoor- htig. Ze hebben hem dood- choten. Een andere broer soldaat bij Amin. Hij is op slagveld gedood door de nnen van Obote. Onze hut hebben ze verbrand. De li- amen van mijn broers kon- ophalen, maar dan •esten we de soldaten er d voor geven. We zijn weer iggevlucht, de grens over ar Soedan. Eerst zaten we in langkampen. Dat waren rhrikkelijke toestanden. J vorig jaar zitten we hier lekke". •lokaal Ifrey zucht. De „boven- van de open-lucht- •1 steekt z'n pen in z'n wshaar en loopt terug naar z'n klas. Vijf bomen verder een andere klas. De kinderen in banken van bamboe-riet of gehurkt op de grond. De juL- frouw schrijft met krijt op het bord: „Jullie moeten elke dag goed je oren wassen". Op dat moment begint het genadeloos hard te regenen. De school wordt ijlings ontruimd. We schuilen met z'n allen in het geraamte van de nieuwe ste nen school. Mekke is een van de meest re cente vluchtelingenkampen op de westelijke Nijl-oever. Het dateert van september '84. Het toezicht op de vluchtelingen kampen in het gebied rond de stad Maridi is in handen van Across. Het protestants-chris telijk georiënteerde Across ontstond in 1972, op het mo ment dat de Soedanese rege ring de kerken verbood om hun humanitaire hulpverle ning nog langer te combineren met zieltjes winnen. De ker ken staken de koppen bij el kaar en wisten dank zij een sa menwerkingsverband binnen de nieuwe organisatie Across een deel van hun invloed te behouden. Across zorgt er voor dat de Oegandezen materiaal krijgen om huizen, scholen en zieken huisjes te bouwen. Ze krijgen zaad om een boerenbedrijfje te starten en landbouwwerktui gen om te oogsten. Het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Na ties financiert het werk en krijgt op zijn beurt geld van onder meer de in Den Haag gevestigde Stichting Vluchte ling, bekend van Giro 999. Eerste oogst De vluchtelingen in Mekke halen rond deze tijd hun eerste oogst binnen. Ibrahim Dick- -Dicken, zoals hij officieel heet, verwacht dat er dit jaar genoeg geproduceerd wordt om de bevolking van het kamp te voeden. Daarmee vol doet Mekke al na een jaar aan een van hoofddoelen van de vluchtelingenhulp: Jezelf kun nen bedruipen als het om eten gaat. Hoe anders was het toen de bewoners kwamen. De kleding die ze aanhadden was hun eni ge bezit. Opgejaagd en uitge put kwamen ze lopend uit Oe ganda. Hele families. Anno 1985 is er van die ellen de niet veel meer te merken. De mensen zien er redelijk ge zond uit en kijken met trots en wilskracht uit hun ogen. De kinderen gaan naar scholen. maken de akkers bouwrijp en de vrouwen zaai en en oogsten. Veel Oegande zen hebben in hun land een redelijkë goede opleiding ge noten. Ze kunnen lezen, schrijven en de meesten spre ken vlot Engels. Daar komt bij dat de Oegandezen bekend staan als een ondernemend volk. Dat verklaart waarom ze, met enige materiele hulp van buitenaf, binnen een jaar in staat zijn zich zelf uit de problemen te werken en voor hun eerste levensbehoeften kunnen zorgen. Dat is een uitstekende ontwik keling. Maar de gastheren, de Soedanezen, bekijken die ont wikkeling met scheve ogen. Er zit veel waarheid in de stelling dat je als vluchteling in Soe dan beter af bent dan de Soe- danees zelf. Ron Ferguson, een Amerikaan die voor Across werkt: „Het geeft spanningen tussen die twee bevolkings groepen. We proberen ze met elkaar te laten praten, maar het is nog niet zover dat we ze tegen elkaar kunnen laten voetballen" Polikliniek v Angutua is een wat oudere ne derzetting dan Mekke. Men heeft er een polikliniek. Ei genlijk is het niet meer dan een apotheek. De eerste dokter in de buurt woont 250 kilome ter verder. Ferguson: „Het is een vreselijke situatie. Er was hier een zwangere vrouw. Haar baby zat in verkeerde positie. Wat moet je daar mee. Wegbrengen naar de dichtsbij- zijnde chirurg. Dan heb je kans dat ze sterft omdat die man moet opereren bij een temperatuur van 40 graden en zonder goed ontsmette instru menten. Een terreinwagen kost vier gulden per kilome ter. Je hebt kans dat je hon derden guldens voor niks uit geeft. Het is erg, maar zo reke nen we wel. Vaak is zo'n vrouw ten dode opgeschreven. Want het is onbetaalbaar om haar naar een echt ziekenhuis te brengen in Juba of Khar toem". Op de terugweg riiden we weer een safari. Het heeft ge regend en de weg is glad. Kui len en geulen staan vol water. Bij een van die kuilen staat een groep Soedanezen belang stellend te kijken. Raakt ie vast, raak ie niet vast? „Als je blijft zitten, trekken ze je er uit. Dan verdienen ze weer wat", zegt Fergusson. „Een kennis van me overkwam dat ook een keer. Hij zat muurvast maar ze hielpen hem eruit. Te gen betaling uiteraard. Toen hij wegreed en in z'n spiegel keek zag hij ze met emmers water naar die plas lopen. Vastgeraakte auto's was hun bron van inkomsten". Hoe arm zijn ze eigenlijk, deze vluchtelingen in Zuid-Soedan? Door onze westerse ogen ge zien, leven de mensen hier in een land zonder schaduw, in een stinkende gloeiend hete hel. Probeer je de situatie te zien door de ogen van een Afrikaan, dan is Soedan een land dat nog worstelt met de erfenis van de slavenhandel, die tot ver in twintigste eeuw is doorgegaan. Politiek en da gelijks leven worden bepaald door religieuze verschilen en stammentwisten. Soedan is bovendien een wijk plaats van vluchtelingen. Be woners van Tsjaad, de Cen- traalafrikaanse Republiek, Ethiopië en Oeganda nemen er de wijk, als er in hun eigen land weer eens oorlog is. De Oegandese vluchtelingen in Zuid-Soedan zijn in goede conditie. Het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen van j|e VN is voorlopig tevre den, maar streeft ernaar dat alle Oegandezen weer naar huis kunnen. Dat is het hoofd doel van de organisatie. Even terug naar het kamp Mekke. Willen de Oegandezen eigenlijk wel naar huis? Inasio Mandra is 35 jaar oud. Hij was ambtenaar onder Amin. „De mannen van Obote schoten m'n zoon dood in de tuin. Toch wil ik wel terug, maar het is nog niet veilig". De Oegandese vluchtelingen houden dagelijks hun oor aan de radio. „Kom naar huis!", herhaalt Radio Kamapala. Sommige Oegandezen laten zich overhalen, 's Nachts ver dwijnen ze uit het kamp. „We willen allemaal terug, maar het gaat niet zonder hulp. In Oeganda hebben we niets meer. De Verenigde Na ties zouden ons moeten helpen om daar weer hutten te bou wen en te zaaien. Dat kunnen we niet alleen. We waichten op Giro 999 De Stichting Vluchteling houdt van 14 tot 19 okto ber een landelijke geldin zameling ten bate van de vluchtelingen in de we reld. Het streefbedrag van de actie is tien miljoen gul den. Doel is niet de directe noodhulp maar het helpen van vluchtelingen bij het opnieuw opbouwen van een bestaan. Vuistregel is, dat de vluchtelingen bin nen drie jaar voor zichzelf moeten kunnen zorgen. De Stichting Vluchteling werkt nauw samen met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. het Hoge Commissariaat. Zij moeten zeggen of het veilig is. Vijftig van onze mensen zijn aan de grens geweest. Ze heb ben me verteld dat ze het ge luid van schieten hebben ge hoord. Ze wilden niet verder. Ze hebben er gestaan en naar hun land gekeken en naar hun verwoeste huizen. Toen zijn ze teruggekomen. Ja, we willen terug. Ik houd van Oeganda. Daar ben ik geboren. Het is mijn moederland, daar hoor ik thuis". PAUL DE SCHIPPER (ADVERTENTIE) In WD-kringen vraagt men mij dik wijls waarom ik toch zo tegen die kruis raketten ben. En dat wil ik ook graag toelichten. Kruisraketten zijn vanwege het af- standsbereik en de direkte inzetbaarheid een verdere stap in de wapenwedloop. We zijn er met z'n allen over eens dat juist aan die wapenwedloop een einde moet komen. Door die kruisraketten niet te plaatsen, maken we daarmee een begin. Daarom steun ik het Volkspetiti- Nee zeggen tegen de kruisraketten lijkt mij een duidelijke en zeer democratische zaak. Daar kan eigenlijk geen welden kend mens het mee oneens zijn. Zeg ook NEE tegen de kruisraketten. Teken het Volkspetitionnement. G J. v.d. Griendt, Kapitein ter Z^e b.d. Volkspeil

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9