oor Amerikanen was ie maat meer dan vol Claus druk bezig met voorbereiden bezoek aan India „Reagan wikt en Regan beschikt" OMNIVERSUM in Ti PGETOGEN REACTIES NA MILITAIRE ACTIE Nederlanders maken cruise af PLO-commando eist Barcelona-moorden op WENEN ƒ495 .8"SIJTHOFF PERS Voor t eerst spoor van verdachte CCC-aanslag UNIEK IN EUROPA JITENLAND üiidóQQowumt VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 PAGINA 5 haos in België treinstaking USSEL Het treinverkeer in België is gisteren een chaos ontaard, toen het spoorwegpersoneel ehtends vroeg tot een spontane actie besloot, die ir de meeste vakbonden gesteund werd. Talloze insen, die Brussel niet konden bereiken, kwa- ?n te laat op hun werk of besloten een vrije lemen, terwijl de actie vanuit Brussel lang- jm uitbreidde naar Wallonië. Oorzaak van de is dat het spoorwegpersoneel, tegen de aan- ikelijke afspraak in, een belastingaanslag kreeg er de verdiende nachtpremies met terugwerken- kraeht tot 1982. Pas nadat minister De Croo van rkeer persoonlijk had ingegrepen en bewerkstel- had dat de belastingmaatregel tot nader over- jou worden opgeschort, kwam het terreinver- weer op gang. In de avondspits ondervonden reizigers dan ook geen moeilijkheden meer. Getuigen in proces generaal Kiessling pleegden meineed 130NN De Kiessling-affaire in 'de Bondsrepu bliek krijgt een gerechtelijk staartje. Het parket in Bonn heeft tegen drie vooraanstaande mede werkers van de veiligheidsdienst van het leger een aanklacht ingediend wegens het afleggen van valse verklaringen. Een 51-jarige luitenant- -kolonel, een 57-jarig diensthoofd en een 40-jari- ge kapitein zouden meineed hebben gepleegd. De generaal werd in januari '84 ontslagen als plaatsvervangend NAVO-bevelhebber, omdat hij homofiel zou zijn en daardoor een veiligheidsri sico vormde in verband met chantage. Een maand later werd hij echter gerehabiliteerd, om dat het argument van veiligheidsrisico onge grond werd verklaard. Niet Kiessling verkeerde in homofiele kringen, maar een dubbelganger. Niet lang daarna ging de generaal met pensioen. Baby in Zuid-Afrika in brand gestoken JOHANNESBURG Bij nieuwe ongeregeldheden op meer dan twaalf plaatsen in Zuid-Afrika zijn gisteren drie zwarten om het leven gekomen, onder wie een drie weken oude baby. In de zwarte woonstad Umlaze, in de buurt van Durban, vond een zui geling de dood nadat een huis was bekogeld met een benzinebom. Bij een andere aanval in Umlazi kwam een vrouw in de vlammen om. En in Chesterville werd het verkoolde lijk van een zwarte man gevonden. Deze gebeurtenis sen vonden even na de gebedsdag tegen apartheid (woensdag) plaats. India verbiedt levend ontleden van kikkers NEW DELHI De Indiase regering heeft het levend ontleden van kikkers voor de kikkerbillenexport verboden, als gevolg van de felle protesten door milieu- -activisten. Vergunningen voor het expor teren van kikkerbillen zullen alleen nog worden verstrekt aan bedrijven waar de kikkers pijnloos worden gedood, voor zij worden ontleed. Kikkerbillen zijn voor India een niet onbelangrijke exportbron. In 1988 wil de regering een eind hebben gemaakt aan de export van kikkerbillen. Vorig jaar was de export teruggelopen tot 430 ton, ruim onder het maximum van 667 ton dat door de regering was gesteld. Vogels Hagenaar in 'Duitse biologieles DUSSELDORF De 127 wettelijk beschermde vogels die vorige week door de Westduitse douane dood wer den aangetroffen in de auto van een 42-jarige Hagenaar, worden opgezet en als lesma teriaal gegeven, aan scholen, musea en opleidingsinstituten voor douanebeambten. Het onderzoek tegen de Hagenaar is nog gaande. De vogels onder meer uilen, buizerds, hoppen en een adelaar zijn beschermd volgens een ver drag van Washington en het internationale recht streng beschermde dieren. Aspirine soms goed tegen hartaanval WASHINGTON Ter voorkoming van tweede of. volgende hartaanvallen is het voorschrijven van aspirines in de Verenig de Staten goedgekeurd. Minister Margaret Heckler van volksgezondheid en welzijn maakte gisteren bekend dat het regerings bureau voor voeding en geneesmiddelen (FDA) heeft vastgesteld dat het innemen van één aspirine per dag door mensen die al een keer een hartaanval hebben gehad, hun kans op een tweede aanval met twin tig procent vermindert. Aspirines mogen- ook voorgeschreven worden aan patiënten met een vernauwing van de kransslagader. De FDA heeft niet onderzocht of het dage lijks innemen van een aspirine ook voor gezonde mensen de kans op een hartkwaal verkleint. probeiij-volg i i de voorpagina) lolestera spelers |SHINGTON „De bescha- heeft het gewonnen irbaren", zei een jubelen actie 0 senator, bij het. bekend elkaar Ljen van de Amerikaanse idsrecht|taire actie tegen de kapers het Italiaanse cruiseschip errijdbaJuHe Lauro. Amerika zijn president ;nde strijdkrachten i vannacht. dringt gesprej)r zeer veel Amerikanen de maat vol. Talloze astgelegj heeft president Reagan taal uitgesproken tegen internationaal als puntje bij paaltje plezieri^m waren de machtige VS •hteloos tegenover Mjevol gewapende n zijn n| jn den vreemde Ameri- idelen inSe burgers onder schot nde kejden. Voor een supermacht kken buitengewoon frusterende izolgen [aring. Na de kaping Amerikaanse TWA-vlieg- g in juni had de president iproken over internationale volgen!e 'eg"1 de ,«rreur Vice- -ODnamFsident George Bush is de oken elopen zomer naar Europa oudTmT33 °°k naar Nederland- 'sorekkl ervoor te pleiten de strijd "s Midds>en ^et terrorisme toppriori- ■r zich 1 ,e Beven ken" s kypte heeft vanmorgen ge- igerd het cruiseschip Achil le Lauro uit Port Saïd te laten vertrekken. Aanvankelijk had het schip toestemming gekre gen om 04.00 uur Nederlandse tijd naar Israël te vertrekken. Maar kort voor het vertrek werd de toestemming weer in getrokken. Een Egyptische functionaris weigerde te heg gen of de maatregel een ver- gelding was voor de Ameri kaanse actie. De „kaping" van de vier Pa- lestijnen betekende het einde van een urenlang schuifspel, waarbij Egypte en de PLO om de beurt ontkenden de kapers in hyn macht te hebben. Gis termorgen had de Egyptische president Moebarak nog ver klaard, dat het viertal was overgedragen aan de PLO en Egypte inmiddels hadden ver laten. Op dat moment bevon den de terroristen zich even wel nog in Kairo. Het is nog onduidelijk hoe ernstig de betrekkingen tussen Egypte en de Verenigde Sta ten zijn geschaad door het Amerikaanse opptreden. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, zei met nadruk dat Amerika Egypte als vriend en bondgenoot blijft zien, hoezeer de VS ook met Egypte van mening verschil len over de manier waarop het de zaak heeft behandeld. Hij ontkende, dat Egypte van de Amerikaanse plannen op de hoogte is geweest en dat Egypte het spelletje heeft r gespeeld, om het van de Palestijnen 1 en zijn gezicht in de Arabische wereld te behouden, Deze ge dachte werd mede gevoed door de wetenschap, dat Egyp te politiek, economisch en mi litair volstrekt afhankelijk van de Verenigde Staten. Het kan niet zonder de 2,3 miljard dol lar aan economische en mili taire steun. De „complot-theorie" werd nog waarschijnlijker, toen bleek dat meerdere landen, al dan niet onder zware Ameri kaanse druk, indirect bij de actie betrokkeh waren. Tune sië én Griekenland, twee lan den die een duidelijke pro- Palestijnse koers volgen, had den hun luchtruim voor het Egyptische toestel gesloten. Zodoende was er voor het vliegtuig geen enkele andere mogelijkheid dan de Ameri kaanse bevelen op te volgens. Overigens zal, ook als deze theorie opgaat, Egypte voor de. buitenwereld niet kunnen ac cepteren dat de Amerikaanse luchtmacht in het internatio nale luchtruim een Egyptisch vliegtuig onderschept en ver volgens tot landen dwingt. In Washington maakt men zich echter weinig zorgen over de eventuele Egyptische reactie. „Het is duidelijk, dat we ons nergens on gust over hoeven te maken. Klansky." zei ']idje Verholen. „Hier kerel, steek een siga- ije op. D'as goed voor de zenuwen. Moet je ken, zeg! Ze hebben ook luchtgaatjes in de kanten van de kist geboord." - „Allicht," ferkte Klansky op, die zijn moed weer voelde 3fugkeren. Hij gaf een dreunende klap op het (ksel van de kist en grinnikte: „Onze Sjeems pt ongedeerd in Boecograd aankomen, vat je? zetten we dan een mooi rechtzaakje op We geven Sjeems een spuitje, waar-ie jerloos van wordt, en dan laten we hem in het jenbaar op alle vragen schuld bekennen, ^arna wordt-ie in het voetbalstadion openlijk mold. Da's leuk voor de bevolking van de „Dan moesten we Sjeems Pond nog maar een sigaretje aanbieden," lachte de smid. Hij schoof het rokertje door een der luchtgaten naar binnen en riep: „Héla Sjeems! Hier is een sigaretje voor je, met de complimenten van ko lonel Plimmp! Maar een vuurtje krijg je niet! Je moet er maar op kauwen!" - „Hihi..., jij bent me er eentje!" grinnikte Klansky, die ook leuk wou zijn. „Kauw smakelijk, Sjeems! Pruimtabak is óók lekker!" - Toen verdwenen de twee plaag geesten weer uit ruim C om terug te gaan naar hun eigen hut. En juist, toen ze langs een half donkere gang schuifelden, klonk daar uit een scheepsluidspreker het metalen stemgeluid van doctor Polnyck. „Attentie, Attentie voor Klansky en Nogrottr!" riep deze. „Hier volgt een belang rijke mededeling! Luistert U goed....!" KAIRO/DEN HAAG De twee Nederlandse echt paren aan boord van de Achille Lauro hebben be sloten de cruise af te ma ken. 'Aanvankelijk was er sprake van, dat alleen het echtpaar Rompa (67 en 61 jaar) uit Dongen mee zou varen. Het andere echt paar, Nienhuis (80 en 78 jaar) uit Haren, heeft eveneens besloten aan boord te blijven van het schip, dat vanmorgen ove rigens nog steeds in de ha ven van Port Said lag. Volgens een woordvoerder van het reisbureau De Jong Intratours en de bei de families, hebben de twee echtparen de kaping „uitstekend doorstaan". De kinderen van het echt paar Nienhuis in het Gro ningse Haren waren giste ren natuurlijk opgelucht dat de kaping voorbij was. Meer dan twee dagen en nachten hadden zij in gro te spanning naast radio, televisie en telefoon ge leefd, om geen enkel be richt over de gebeurtenis sen rond de Achille Lauro te missen. „Zowel het mi nisterie van buitenlandse zaken als het reisbureau hebben ons steeds goed ge ïnformeerd", aldus de heer Nienhuis. Overigens blijkt het groot ste deel van de passagiers die ontsnapten aan de ka ping van de Achille Lauro, de cruise te willen afma ken. Zij zijn gisteren van uit Rome naar Tel Aviv vertrokken om daar weer aan boord te gaan. De elf Nederlandse passagiers, die woensdag in ons land terugkeerden, zullen de rest van de cruise niet meemaken. Er is volgens een woordvoerder van het reisbureau van de Neder landers nog geen duide lijkheid over een eventue le schadevergoeding voor de passagiers. De verzeke ringsmaatschappijen moe ten bepalen of deze kaping onder de bepalingen van de polis valt. „Zo kort na de kaping is dat nog niet mogelijk", aldus de woord voerder. Symptomen ontwenning alcohol te onderdrukken BOSTON De sympto men die optreden als alco holverslaafden stoppen met drinken, kunnen worden verzacht met het medicijn atenonol, dat be paalde chemische signalen naar de hersenen blok keert. Twee Amerikaanse onder zoekers van de Universiteit van Yale hebben gisteren be kendgemaakt dat het middel is uitgetest op 61 mensen die een ontwenningskuur volg den. Atenonol verwijdt de bloedvaten en vertraagt de hartslag. Als alcoholisten stoppen met drinken, ont staan gedragsveranderingen die in het ergste geval kun nen leiden tot een bepaalde vorm van waanzinnigheid. De patiënt kan daardoor in levensgevaar komen. MADRID Prins Claus heeft gisteren in het Ma- drileense Prado-paleis een persconferentie gegeven aan de Nederlandse jour nalisten, die het konink lijk bezoek aan Spanje de afgelopen dagen hebben gevolgd. Het was de eer ste keer dat prins Claus tijdens een staatsbezoek zonder koningin Beatrix de vragen beantwoordde van de Nederlandse pers. Gisteren later op de dag is het koninklijk paar weer in ons land teruggekeerd. In de loop van het uiterst vriendelijke gesprek vertelde Claus, dat het bezoek aan Spanje hem uitstekend was be vallen. „Het was voor ons bij na een thuiswedstrijd", zo zei hij. „Het leek geen staatsbe zoek, maar veel meer een fa miliebezoek". Prins Claus me moreerde ook informele ont moetingen met het Spaanse volk zonder dwang van het protocol. „We zijn met de Spaanse koning aan het stuur van de auto naar Aranjuez ge reden en daar zomaar een res taurant binnengelopen", zo vertelde de prins. Prins Claus toonde zich een groot kenner van de Spaanse landbouweconomie. Sprekend over dé toetreding van Spanje tot de EG wees de prins erop, dat de ontwikkelingslanden waarmee de EG een speciale relatie onderhoudt een grotere markt krijgen. Voor de ont wikkelingssamenwerking is het ook goed dat door de Spaanse toetreding meer geld in het Europees Ontwikke lingsfonds komt. Problemen zullen er mogelijk wel ont staan voor voor enkele landen rond de Middellandse Zee. De prins vertelde verder dat hij zich persoonlijk bezighoudt met het voorbereiden van de reis van het koninklijk paar naar India, in januari volgend jaar. De prins is goed bekend met India: in 1981 leidde hij een Nederlandse delegatie naar dat land. Zijn al bestaan de kennis van India verruimt hij door veel te lezen en het koninklijk paar laat zich ver der door een hoogleraar voor lichten. De prins zei dat de ko ningin en hij, behalve diverse cultuurcentra, ontwikkelings projecten willen bezoeken, zo als een Nederlands project aan de Ganges. Claus wil tijdens het komende staatsbezoek aan India, dat anderhalve week gaat duren, proberen betere contacten te bewerkstelligen tussen het Indiase en het Ne derlandse bedrijfsleven. BARCELONA De dissidente Palestijnse groepering Krijgs macht 17 heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist vooi de moord op twee Israëlische zeelieden in Barcelona. In een te lefoongesprek met een persbureau in Madrid verklaarde een man in gebroken Engels dat Krijgsmacht 17 verantwoordelijk was! voor de dood op 5 oktober van twee „zionistische zeelieden van het zionistische schip California". Krijgsmacht 17 is een be wakingsdienst van de PLO. De ernstig verminkte lijken werden woensdag in staat van ontbinding aangetroffen in een apparte ment in de binnenstad. Het appartement werd gehuurd door een Palestijn, die sinds het weekeinde verdwenen is. In verband met de aanslag zijn diverse, mensen gearresteerd. De moord op drie Israëliërs op Cyprus twee weken geleden, werd eveneens opge ëist door Krijgsmacht 17 en was voor Israël reden het PLO- hoofdkwartier in Tunis te vernietigen. Wederopbouw Mexico kost negen miljard MEXICO-STAD De Mexicaanse regering heeft becijferd dat de wederopbouw na de aardbevingen van vorige maand rond negen miljard gulden zal kosten. Gisteren verzamelden zich in het centrum van Mexico-Stad zo'n 5.000 betogers die een onder houd eisten met burgemeester Ramon Aguirre. De demonstran ten klaagden over slechte distributie van voedsel, kleding en an dere hulpmiddelen. Volgens de regering zijn er nu 4600 doden, andere bronnen schatten het aantal op 8000. WASHINGTON Toen Do nald Regan, ex-minfster van financiën, en de chef-staf van het Witte Huis, James Baker, eikaars portefeuille overna men, zei president Reagan dat de twee „alleen maar van stoel verwisselen aan dé kabinetsta fel". Maar insiders in het Wit te Huis zeggen dat de norse, zilverharige Regan door kritici aangeduid als „de pre mier" en door ondergeschik ten als „de chef" één van de machtigste presidentiële mede werkers sinds jaren is gewor den. Binnen de presidentiële staf heeft Regan geen gelijke. In het Congres grapt men dan ook: „Reagan wikt en Regan beschikt". Donald Regan, een 66-jarige miljonair en ex-fi nancieel genie op Wall Street, leek zijn machtsbasis te beves tigen en praktisch plaatsver vangend president te worden tijdens Reagans verblijf in het ziekenhuis in juli, voor een operatie wegens darmkanker. Insiders menen dat het jongste bewijs van Regans macht de binnenkort te verwachten ver wijdering is van de minister van gezondheid Margaret Hec kler uit Reagans kabinet. Zij wordt ambassadrice in Ierland. Regan zou een hekel hebben gehad aan Hecklers stijl. Zijn eenvoudige komaf als zoon van een spoorwegarbei der, zijn Ierse bloed en zijn op komst als miljonair zijn feiten die hij met de president ge meen heeft en die verantwoor delijk zouden zijn voor de ka meraadschap die tussen hen bestaat. Over Nancy Reagan wordt echter gezegd dat zij zich af en toe stoort aan Regans agressi viteit en met des te meer voortvarendheid optreedt op terreinen waarop Regan geen macht heeft, zoals dat van de mededelingen aan de pers over de darmoperatie van de president. Het voormalig financiële kop stuk blijkt echter op politiek gebied minder bedeeld. Het omstreden bezoek van de pre sident aan het oorlogskerkhof van Bitburg in de Bondsrepu bliek, in mei, werd toegeschre ven aan Regans gebrek aan politieke ervaring. Een politie ke achterban heeft hij overi gens óok niet, omdat hij nog nooit in een verkiezingscam pagne voor enige kandidaat gewerkt heeft. (ADVERTENTIE) Vertrek 26 oktober a.s. 8-daagse luxe touringcarreis incl. excursies, excl. entreeprijzen. incl. overnachting op de heen- en terugreis. Standplaats Hotel Laabnerhof in Laaben. Alle kamers met douche en toilet. Halfpension incl. afscheidsdiner. Prijs: per persoon toeslag 1-persoonskamer 50,- p.p. Gecombineerde reisverzekering 20,- p.p. 5,- poliskosten. Annuleringsverzekering 31/z% v.d. reissom 6,- poliskosten. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070- 190882 BRUSSEL Voor het eerst sinds België werd opgeschrikt door een reeks bomaanslagen van de CCC (Strijdende Com munistische Cellen) hebben de autoriteiten van Brussel Het is inmiddels bekend dat de auto die in de nacht van maandag op dinsdag werd ge bruikt voor een aanslag op het kantoor van de energiemaat schappij „Siebelgaz" in Brus- ADVERTENTIE e Ster" 2 programma's GENESIS in de herfstvakantie elke dag 11-13-15-17-19-21 ui voorafgegaan door het DIGISTAR-planetariumprogramma "De z> een facinerende reis tussen de sterren HET GROTE BARRIERE RIF in de herfstvakantie elke dag 12-14-16-20 uur. EEN SPANNEND AVONTUUR IN RUIMTE EN TIJD VOOR HET HELE GEZIN Pres. Kennedylaan 5, DEN HAAG (bij Gem.museum en Congresgebouw). NS-dagtocht 88 het hele jaar geopend. Gratis plaatsbespreken ma. t/m vrijdag 9-12 uur tel. 070-545454 wijzingen, die wellicht kunnen sel, werd gehuurd bij Europcar ,.:j ii -n Leuven Verder bestaat een vrij nauwkeurige beschrijving •van de man die deze wagen bij het verhuurbedrijf heeft opge haald. De man toonde een identiteitskaart waarvan ach teraf is vastgesteld dat die ver valst was. Bij Europcar heeft men gezien dat hij ook over een Franse identiteitskaart be schikte, maar men vond dat niet vreemd, omdat er wel meer mensen zijn met een dubbele nationaliteit. Het ging, aldus de omschrijving die ge geven werd, om een „keurige man die onberispelijk Frans sprak". Hij zou geen spoor van nervositeit hebben getoond. De aanslag op Siebelgaz was de zestiende, die door de CCC werd i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5