Rudolf de Korte: nog hoop voor WD Relschoppers en agenten moeten van elkaar leren' Hoge bloeddruk-middel bevordert de haargroei BINNENLAND CeidaeGowuvnt VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 PAGIN j r Openbaar vervoer eist hogere vergoeding voor jaarkaart NS DEN HAAG De streek- en stadsvervoer-' maatschappijen willen meer geld van de Neder landse Spoorwegen voor de toelating van reizi gers met een OV-jaarkaart. Passagiers die zo'n i'aarabonnement van NS hebben kunnen zonder )ijbetaling ook in bus en tram stappen. Daar voor betaalt NS de vervoerbedrijven een ver goeding. Dit schrijft de Koninklijke Nederland se Vereniging van Transport-Ondernemingen (KNVTO) in een brief aan minister Smit (ver keer en waterstaat). De minister en NS bepalen samen de hoogte van de vergoeding. Als de vergoeding niet omhooggaat zullen de bus- en trambedrijven vanaf 1 april volgend jaar reizi gers met een OV-jaarkaart weigeren, aldus een woordvoerder van de KNVTO. Heineken: pas over 15 jaar maatregelen in cadmium-probleem AMSTERDAM Heineken zal pas over 15 jaar maatregelen nemen tegen de verwer king van het milieugevaarlijke cadmium in flessenkratten. Dit heeft een woordvoerder van de bierbrouwerij gisteren meegedeeld naar aanleiding van de actie van consumen tenorganisaties tegen de „onnodige" ver werking van deze kleurstof in het plastic. De bierbrouwer zegt te kunnen garanderen dat het cadmium niet in het milieu terecht komt, maar omdat de stof niet afbreekbaar is, hebben de consumentenbonden daar een hard hoofd in. Volgens Heineken is er nog geen alternatief voor het cadmium, tenzij de kratten een andere kleur krijgen en dat is weer in strijd met de marketing-filosofie van het bedrijf. GEMEENTEN LUIDEN: NOODKLOK OVER BIJSTANDUITKERING DEN HAAG De zeven Nederlandse steden met de hoogste werkloosheid hebben gisteren in Den Haag de noodklok geluid over de on draaglijk hoge kosten van de gemeenschappe lijke bijstandsuitkeringen. Namens de gemeenten Almelo, Arnhem. Gro ningen, Helmond, Den Bosch, Nijmegen en Til burg zei de Nijmeegse wethouder Vrijhoef tot de vaste Tweede-Kamercommissie van binnen landse zaken dat het water de gemeenten tot de lippen is gestegen. De zeven genoemde gemeen ten zien van het bedrag dat uit het Gemeente fonds krijgen nu al bijna 30 procent opgaan aan bijstandsverlening, terwijl dat in 1980 ge middeld nog 19 procent was. Vakbonden: NS komt akkoord ATV niet na UTRECHT Volgens de vakbonden dreigt de NS-directie via een nieuwe regeling van de werk- en rusttijden eerder gemaakte cao-afspraken te ondergraven over de manier waarop de arbeidstijdverkorting bij het be drijf wordt ingevoerd. Voorzitter J. Kruse van de Federatieve Spoorweg Vakbond (FSV) verklaarde gisteren dat de NS-directie een deel van de halve roostervrije dagen wil laten samenvallen met langere rusttijden. Op die manier wordt de noodzaak tot herbezet ting minder en dat is in strijd met de ge maakte afspraken, aldus Kruse. Een woord voerder van NS ontkende dat. Hij wees er op dat destijds is afgesproken dat de in totaal twaalf roostervrije dagen op een flexibele wijze verwerkt worden. Eind deze maand wordt het overleg voortgezet. DEN HAAG „Hard, maar zorgvuldig knok ken". Met die tactiek pro beert de WD in het zicht van de Tweede-Kamer verkiezingen en onder in vloed van de reeks diepte punten in de polls zich meer te profileren ten op zichte van het CDA. Bin nen de smalle marges die de kleinste regeringspartij door het CDA gelaten worden, doen de liberalen verwoede pogingen het ei gen gezicht krachtig te benadrukken en zo veel mogelijk politieke succes- jès binnen te halen die de eerder opgelopen (RSV- )averij moeten repareren. Zo nam de VVD flink afstand van het CDA bij de behande ling van de wet op de trend volgers en de anti-discrimina- tiewet. Op dat laatste terrein wordt nu gewerkt aan een ini tiatief-wetsontwerp, dat het li berale gezicht de broodnodige facelift kan bezorgen. En bij de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen zal de VVD volgende week opnieuw van zich doen spreken. De li beralen gaan het opnemen voor de langdurig werklozen, kondigt financieel-economisch specialist dr. Rudolf de Korte aan. Volgens De Korte is in de „VVD-onvriendelijke media" de laatste maanden ten on rechte de indruk gewekt dat de liberalen keer op keer poli tieke nederlagen zouden heb ben geleden. De bewering bij voorbeeld dat de liberalen van hun plan de belastingen te verlagen niets in de miljoe nennota hebben teruggevon den, is volgens De Korte niet juist. „In de discussie over de voorjaarsnota heeft de VVD- fractie in juni een forse lasten verlaging voor de burgers be pleit van 2,5 miljard: 1 miljard in de premiesfeer en 1,5 mil jard in de belastingsfeer, een gemengd pakket dus. Er is uit eindelijk een lastenverlichting uitgekomen van rond 3 mil jard, wat meer is dan wij had- _den gevraagd. Die lastenver lichting is noodzakelijk met het oog op de koopkrachtont wikkeling. Daarmee kan de zekerheid worden geschapen dat grote groepen er niet in koopkracht achteruit gaan". „Bovendien wilden wij een 'lastenverlichting in verband met het bruto-netto-traject", zegt De Korte. Hij doelt dan op het probleem dat door de druk van premies en belastingen flinke bruto-inkomensver- schillen in netto-bedragen bij na verwaarloosbaar zijn. „Daarover vind je ook allerlei roerende teksten in de miljoe nennota. Het kabinet had nog één laatste kans om daar wat aan te doen en daar heb je pre mie- en belastingverlaging voor nodig. Bovendien heeft het een positieve uitwerking voor de middengroepen, die het meest onder het bruto-net- to verschil hebben te lijden ge had de afgelopen jaren. Uitein delijk heeft het kabinet in die lastenverlichting nogal eenzij dig gekozen voor premiedalin gen en niet voor belastingver lichting", erkent hij. „Het enige wat we aan belas tingverlichting zien is de vol ledige inflatiecorrectie, wat een verlichting van 700 mil joen geeft. Op het allerlaatste moment heeft de minister van Financiën kans gezien zijn col lega's te overreden akkoord te gaan met alleen daling van de premies. Dat is wat ons betreft een weg met risico's. Het ware verstandiger geweest als men meer met een mix was geko men, zoals wij hadden be pleit", zegt De Korte. Werklozen Een ander punt waarmee de liberalen zich bij de komende algemene beschouwingen wil len profileren is de positie van de langdurig werklozen. „Aan die categorie wordt onvol doende aandacht besteed, vooral waar het gaat om de mensen boven de 23 jaar. Be neden die leeftijd hebben we allerlei projecten, waardoor hun aantal nu ook niet meer toeneemt, maar zelfs licht daalt. Boven de 23 jaar neemt het aantal echter nog steeds toe. Het zijn er nu meer dan 250.000. Dat is een heel ont moedigende ontwikkeling. De politiek heeft daar een extra taak". „Het gaat om groepen mensen die je niet kimt helpen door alleen maar te koersen op het oppeppen van de bedrijfsren- dementen en investeringen en verbetering van de werkgele genheid. Daar worden die mensen niet beter van. Ze zijn langer dan twee jaar uit het arbeidsproces en hebben vaak enorme moeite om weer te wennen aan het normale ar beidsritme. Ze moeten bege leid worden. Die mensen heb ben vaak een versleten erva ring, een beroepsopleiding die hun geen plaats meer op de ar beidsmarkt kan verschaffen". „Ze zijn uit het bedrijf gesto- ten door hun achterhaalde be roepsopleiding. Voor deze groeiende groep moeten we het allereerst zoeken in scho ling. Aangezien het om men- sen gaat die al lang met dit probleem worstelen, kun je dat niet zomaar afwentelen op het bedrijfsleven. Daar heeft de overheid per definitie een taak. Zij is nodig daar waar anderen in de samenleving geen initiatieven ontplooien. Het kabinet moet dus wat doen. We gaan ons sterk ma ken voor een soort noodfonds voor deze groep. Hoe meer geld voor hun scholing be schikbaar komt hoe beter". Beloning Mooie voornemens, maar hoe krijgt de VVD de werklozen op die scholingsplaatsen? „Ik ben niet voor het verplicht stellen van scholing", zegt De Korte. „Er moet wel een zeke re aandrang worden uitgeoe fend, maar ik ben er niet voor om mensen er met hun haren bij te slepen. Dat werkt ge woon niet. Je kunt wel probe ren het scholingsproces te be vorderen door een premie in het vooruitzicht te stellen". „De volgende stap in dit ver haal is natuurlijk deze mensen ook uitzicht te geven op een functie in het bedrijfsleven. Je kunt daar nooit garanties voor vragen of geven, maar via een soortgelijke premie aan de werkgever, in de vorm van een loonkostensubsidie, moe ten we een eind kunnen ko men. Ik proef ook bij de werk gevers verantwoordelijksge- voel voor deze groep". Verkiezing a Rudolf de Korte verwacht dat zijn partij met dit „positieve en constructieve plan" de komen de week behoorlijk zal kunnen scoren. Het levert de liberalen in elk geval een ander imago op dan dat van een partij die alleen maar wil snoeien en hakken. Er is de VVD veel aan gelegen dat beeld te wijzi gen, vooral nu het weer wat beter gaat met de economie. Iedereen moet daar de vruch ten van plukken. Om wille van zijn imago heeft de VVD ook een zorgvuldige tactiek gekozen rond de pre sentatie van haar verkiezings programma. Een verhaal dat niet overal zo goed werd ont vangen, omdat immers het prijskaartje goeddeels ontbrak. De Korte legt uit dat hij als re kenmeester van dit program ma bewust voor deze tactiek heeft gekozen. „Op voorhand ons programma cijfermatig in vullen levert ons niets op. De andere partijen doen het im mers ook niet. Zouden wij wel een invulling geven, dan gaan anderen zich daartegen afzet ten en schieten we naast ons doel. Dus hebben we besloten die invulling pas te geven te gen de tijd dat ook de andere partijen via de laatste bereke ningen van het Centraal Plan bureau die duidelijkheid moe ten verschaffen. Dan zullen wij onze openbaar partijen zich daar dan tegen afzetten, moeten ze zelf met een alternatieven aandragen. Dan wordt duidelijk hoeveel bezuinigingen de komende ja ren nodig zijn". Bekend is al wel dat de VVD het wil zoeken in verminde ring van het aantal ambtena ren. Dan zal niet ontkomen kunnen worden aan het afsto ten van overheidstaken. „Er zijn op diverse ministeries di rectoraten-generaal waarvan je je afvraagt waarom die er nog zijn. We hebben als alge mene taakstelling in ons pro gramma dat het aantal ambte lijke arbeidsuren met twee procent wordt verminderd. Dat is een buitengewoon moei zaam en pijnlijk proces en je zult duidelijk van te voren in een regeerakkoord moeten vastleggen welke afdelingen zullen moeten verdwijnen. Anders komt het er nooit van. Tegen een kandidaat-minister .moet van te voren worden ge zegd welke taken worden af gestoten, zodat hij weet wat hem te wachten staat en zich verplicht daarmee akkoord te gaan". Hoewel bekend is dat het di rectoraat-generaal voor de ar beidsvoorziening (met al zijn arbeidsbureaus) een goed voorbeeld is van een afdeling die best „geprivatiseerd" zou kunnen worden, wil De Korte geen namen, noemen. „Ik zit nu lang genoeg in de politiek om te weten hoe dat werkt. In het begin denk je weieens dat zus of zo moet gebeuren en dat je dat dan maar moet gaan roepen om medestanders te krijgen. Ik heb allengs ge merkt dat je op die manier geen medestanders krijgt maar juist tegenstanders oproept". Nijpels Zou u dan niet een veel betere fractieleider zijn dan Ed Nij pels? De Korte heeft zijn antwoord klaar. „Nee! Ik vind Ed een voortreffelijke fractieleider en heb grote waardering voor hem. Wat ook wordt beweerd, Nijpels is een voortreffelijk te- gmldirtar prw Hp cfppr in de fractie is ontzettend goed. Ik kan daar over meespreken, want ik heb ook in andere fracties gezeten. Dit is de der de en de werkomstandigheden zijn plezieriger dan ooit. Dat is vooral het resultaat van Nij pels als fractieleider. Dat wordt in de publiciteit erg on derbelicht". Kennelijk heeft die publiciteit nogal wat invloed op de VVD- achterban, getuige het groei end verzet tegen zijn nieuwe lijsttrekkerschap. „We zijn nu bezig de kandidatenlijst op te stellen en dan krijg je altijd dat zenuwachtige gedoe. Daar moeten we ons niets van aan trekken", meent De Korte en hij vervolgt zijn lofrede op zijn politiek leider: „Voor mij staat het vast: Ed Nijpels wordt lijst trekker en hij is ook de beste. Daar is geen enkele twijfel over". De VVD-aanhang heeft meer vertrouwen in Lubbers als lei der dan in Nijpels. Zegt dat niet genoeg? „Hier wreekt zich het feit dat Nijpels niet in het kabinet zit. De premier is een figuur die nogal veel aandacht naar zich toetrekt. Dat is politiek heel slim van hem. Het gevolg daarvan is dat zelfs onze eigen achterban gaat zeggen: Lub bers is een goed premier. Nog al wiedes. Nijpels kan weinig doen aan de slechte publiciteit rond zijn persoon. Hij zit niet in het kabinet, waar Lubbers alle ogen op zichzelf vestigt. Bovendien is nog eens een ex tra handicap dat je de kleinste regeringsfractie bent"... Gefrustreerd „Ik ben daar nog weieens ge frustreerd over", verzucht De Korte, „want je bent ook de kleinste in het kabinet en als het op stemmen aankomt, leg je het altijd af. We kunnen ons gelijk dan eigenlijk alleen maar halen in het parlement en daar hebben we dan nog vaak het probleem dat het CDA met heel veel standpun ten toch dichter bij de opposi tie zit. „Nee, het is geen een voudige positie waarin wij zit ten, maar waar mogelijk pro beren we toch soms ook met behulp van de oppositie bepaalde dingen bij te stellen die ons niet goed lijken. De trendvolgerswet en de wet ge lijke behandeling zijn daarvan voorbeelden. Dat is de reik wijdte van onze invloedsfeer. Hard knokken, maar dat moet. heel zorgvuldig gebeuren". Toch doet het CDA het veel beter in de peilingen dan de VVD. „Dat komt door Lubbers. Hij voorkomt een verdere structu rele neergang voor zijn partij. De laatste decennia is het CDA steeds kleiner geworden en de VVD steeds groter. Op de langere termijn zal dat doorzetten. Men laat zich steeds minder leiden door een godsdienstige overtuiging, ze ker als men jong is. Politici als Lubbers kunnen het proces van afkalving wat afremmen. Maar ook Lubbers heeft niet het eeuwige leven. En zijn re putatie zeker niet!". De Korte wijst op de leeftijds opbouw van de huidige politie ke leiders. „Nijpels is midden dertig. Lubbers is in de veer tig, Van Mierlo (D'66) is een vijftiger en Den Uyl (PvdA) krijgt al aow. Dat wil niet per se zeggen dat je vandaag de dag het meeste succes hebt als je tot de jongsten behoort. Maar wel is het zo dat je de politiek moet zien als een dy namisch proces, als een proces van een zich ontwikkelend lei derschap. En wie heeft dan de meeste kansen? Dat is per de finitie de jongste. En dat is Ed Nijpels!" MARGA RIJERSE ARJEN BROEKHUIZEN APELbOORN De knoet over relschoppers, krakers en kleine crimi nelen? „Dat helpt zo weinig, helaas", - is prompt het antwoord van de onderwijscoördi nator van de politie-aca- demie in Apeldoorn, mr.drs. Peter van Lo- chem (36). „De gele meldingskaart die gepakte voetbalvandalen van Justitie meekrijgen is wel aardig, maar die werkt slechts tijdelijk. Die kaart heeft geen effect naar de toekomst, want de hoop dat deze vandalen tot bezinning komen blijkt vaak ijdel. Ook ons plan om relschoppers al ternatief te straffen door ze een week naar politiescho len te sturen en daar agen ten te trainen in het bestrij den van het geweld, is mis schien niet hét antwoord. We hopen slechts dat politie mensen en relschoppers van elkaar zullen leren." Van Lochem: „De reactie op rellen en vandalisme is tot nu toe steeds geweest: er is niets aan te doen. De schou ders worden opgehaalde en men zegt dat we er maar mee moeten leren leven. De politie kan niet meer doen dan ingrijpen of voetbalsup porters begeleiden. Maar in Amsterdam en Deventer zégt de politie nu dat het zo niet meer gaat en dat hier mee moet worden gestopt". Oefenprogramma Samen met de organisatie- psycholoog drs. D.H. Grun- wald, opperde Van Lochem, deze week het idee een oe fenprogramma met rel schoppers voor politiemen sen op te zetten. „Niemand weet in feite pre cies waarom groepen men sen rellen schoppen. Dat is nooit helder geworden. De een zegt dat de rellen een gevolg zijn van de economi sche toestand, de ander dat de alcohol de grootste boos doener is, de volgende praat over de. anonimiteit van een groep en er zijn mensen die beweren dat alles voortvloeit uit de vervaging van nor men. Kortom, we weten er veel te weinig van". „Mis schien is het nu mogelijk om via een andere soort, meer creatieve, straf, erachter te komen wat relschoppers precies bezighoudt. We stel- len ons voor dat opgepakte relschoppers en vandalen geheel vrijwillig alternatief worden gestraft. Een officier zou al direct of een rechter zou later kunnen beslissen dat zij mogen deelnemen aan politietrainingen, waar bij ze hun eigen rol heel dui delijk spelen. Voor politie mensen is dat veel realisti scher dan dat ze met acteurs „spelen." Ze krijgen nu ech te tegenstanders tegenover zich", aldus Van Lochem. Indrinken De onderwijscoördinator ziet al voor zich hoe de week moet verlopen. „We hebben tweemaal vijftien relschop pers nodig. Op de eerste och tend praten we door wat er van hen wordt verwacht. Ze mogen zich dan moed in drinken zoals ze dat gewend fijn. 's Middags spelen tvl politie-elftallen een voetbj wedstrijd waarbij de suppi ters elkaar na een kwar) al beginnen te jennen, moeten er vechtpartijen vj gen en rookbommen op I veld worden gegooid. politiemensen grijpen steT in eii zetten een paar ra draaiers achter slot en greL del. De wedstrijd wordt h« vat en nu komen de suppij ters het veld op. Ze proberl enkele spelers te molester/ waardoor andere spelers de reserves mee gaan knol ken. Acht politiemensen r honden komen in actie de vechtenden uit elkaar halen. De scheidsrechthair fluit af en staakt de we} he strijd. Met een verrijdbaljUe hek, waarop stevig gaas ijzeren punten bovenin ten, probeert de politie i de meute terug te dringej Na afloop volgen er gespreL ken over en weer. Er wq de den vantevoren vastgelegj h< vragen gesteld: wie uL heeft gedaan en waaro} hoe hij 2ich voelde, welL plezierige en onplezieriL. gevoelens hij had, in wefhte opzicht hij buiten zichzelfUje geweest, of hij tegen zijn ir tuur in moest handelen wat hij een volgende kejder anders zou aanpakken t waarom. Daarna volgen discussies". V ideo - opna men Van Lochem: „De volgei dag worden video-opnan getoond en besproken, rest van die dag houdt m*aa' zich bezig met gesprekk* er en vragen stellen. 'sMidd»e" mogen de supporter zich 1 vieren weer bedrinken, 's vonds volgt opnieuw lo| De derde wordt bekeken in hoeveii de eerste reeks incident! een andere aanpak nod hebben, 's Middags politiemensen als relschol pers op. Een aantal supp< ters is dan verkleed als po tiemensen. Ze moeten prol L ren de vechtpartijen te br f ken. De vierde dag volgt e gemeenschappelijke disci pi sie waarbij wordt nagega; of men van elkaar heeft g leerd en of men tot bezii ning is gekomen. Om het oefenprogramn succesvol te laten verlopt moet wel aan enige voo waarden worden voldaan. De onderwijscoördinatc f „De relschopers moeten ni de indruk krijgen dat puur als oefenmateria worden gebruikt. De polit moet ook niet op jacht ga; naar relschoppers bij voc t balwedstrijden. Dat zou oi; juist zijn. Bovendien, de gf pakte raddraaiers kunnJ geheel vrijwillig meedoe om hun „echte" straf te od lopen. Ze moeten er zelf ocl beter van willen wordel Denk maar aan Assen, waj rijders onder invloed van z cohol een week cursus kriF gen over het onderwerp a| cohol en verkeer. ZoierSf moet dit ook worden, hebben dit idee doorgesprc ken met drie rechters, twee officieren van justiti*p> en met enkele politiemeiL^, sen. Iedereen is enthousi, en positief gestemd. Mi: schien helpt het die vervi lende, geld verslindende r< len te voorkomen". irtij SUSKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" AMSTERDAM /PARIJS Minoxidil, een middel tegen hoge bloeddruk, lijkt het uitstekend te doen als haar groeimiddel wanneer je het op een kalend hoofd smeert. Nadat Britse huidartsen 2 jaar geleden in een experiment aantoonden dat het haargroei bij 21 van de 26 proefpersonen bevorderde, meldde het Franse Dag blad Le Monde gisteren dat deze resultaten in Frank rijk en Amerika wetenschappelijk zijn bevestigd. Bij Upjohn Nederland, een vestiging van de Amerikaanse pro- ducent, hoopt men het middel in zijn nieuwe toedieningsvorm in 1987 op de markt te kunnen brengen. Het verkeert nog in het teststadium. „We zijn erg voorzichtig", aldus Upjohn-wóordvoer- der J.H. Vijver, „want we willen niet het verwijt krijgen van de groep mensen die toch overblijft en er niet mee wordt gehol pen". Naar zijn mening zijn er al dermatologen in ons land die minoxidil (in Nederland bekend onder de merknaam Lonniten) aan kalende patiënten voorschrijven en door apothekers in zalf of lotion laten verwerken. Het ministerie van volksgezondheid (VROM) onthoudt zich nog van een oordeel over de nieuwe werking van minoxidil. „Of minoxidil wat voor de haargroei be tekent zal eerst in Nederland onderzocht moeten worden. Maar als middel tegen hoge bloeddruk is het bij de apotheek wel ver krijgbaar", aldus een woordvoerder. Bord te Ml huur i Bij de diefult openbare werljjj^ van de gemeeL Grijpskerk |<en Groningen lan deze borden £rkt huur voor boefug(, die tijdens kse suikerbieten- m 0 oogst klei opJar weg rijden. L, kosten bedra4erj, 2,50 per d|ent inclusief de bjarn terijen voor verlichting. /d.'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4