hmmi TAFEL Voorstel-Fiolet is de moeite waard £eidóc(3oma/r Haal meer mensen voor kerkelijke functies uit derde wereld Prof. Van Melsen neemt afscheid van Katholieke Universiteit Europese bisschoppen praten over herevangelisatie I HïïïlTl kerk wereld Kuren in het hoge Noorden»™! ACHTERGROND EcidóeSotwant VRIJDAG 11 QKTOBER 1985 PAGj Ml Kerkcollecte op z'n Texaans De gemeenteleden van de First Baptist Church van Dallas in Texas hebben zich niet met knopen van de collecte afgemaakt. Zij leverde 1.850.000 dollar op in baar geld en chèques. Volgens het kerkbestuur is nooit eerder in de hele Verenigde Staten op één dag zulk een bedrag opgehaald. Het was bijna twee keer zoveel als de 1 miljoen dollar die dominee W. A. Criswell had gevraagd voor het opknappen van de vervallende kerk in het centrum van Dallas. ..Niemand die me nog iets kan maken", zei Criswell nadat hij en zijn collectanten zes uur met het tel len van het geld bezig waren geweest. ..Dit is niet te geloven. Ik ben zo dankbaar, ik ben buiten mezelf". Bandjes van Billy Graham in beslag genomen De Sovjetautoriteiten in Tallinn (Estland) hebben een vide o-opname en cassettebandjes van de preek, die Billy Graham in september 1984 in de Baptistenkerk aldaar had gehouden, in beslag genomen. Drie leden van de Baptistengemeente, die de videoband bij zich in de auto hadden, werden daarop aange houden. De gebeurtenissen hebben eind vorig jaar reeds plaats gevonden. Toivo Raeni, zijn moeder Magda, en Peter Voesu werden vastgehouden op verdenking van overtreding van de wet die illegale handel verbiedt. Magda Raeni en Peter Voesu werden in mei van dit jaar vrijgelaten ter gelegenheid van de 40e bevrijdingsdag. Toivo Raeni werd tot een jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld, proeftijd twee jaar. Mensen zijn leeg als ze geen ramen en vensters zijn die uitzien op God. A. de Saint-Exupéry SUGGESTIE BU HEROPENING HERVORMD HENDRIK KRAMER INSTITUUT: Meer mensen uit de der de wereld zouden in Ne derland moeten worden benoemd in kerkelijke beleids- en staffuncties. Pas dan ontstaat een kli maat voor „wederzijdse assistentie". Dat betoogde mevrouw drs. N. H. Voltelen, con rector van het hervormde Hendrik Kraemer Insti tuut in Oegstgeest, van daag bij de heropening van het verbouwde Zen dingshuis, waar mensen worden getraind voor uit zending naar de derde wereld. Ondanks alles komt er in de praktijk vaak niet veel te recht van die wederzijdse as sistentie, dat wil zeggen we derkerige ondersteuning van kerken daar en hier. „In feite is er immers altijd nog sprake van een eenrichtingsverkeer, van hier naar daar", aldus mevrouw Voltelen. „We blij ven betweterig; als wij van in zicht veranderen, moeten de kerken daar zich voegen; wij menen nog altijd te weten wat goed voor hen is". De onvolwassenheid van de relatie tussen de kerkelijke partners wordt voor een groot deel veroorzaakt door de on gelijkwaardigheid tep gevolge van „wij zijn rijk, zij arm". Anderzijds betonen de kerken hier ook onvolwassenheid als zij niet afhankelijk willen zijn, zich niet willen laten ge zeggen; niet de mindere wil len zijn; niet willen weten de ander nodig te hebben, aldus mevrouw Voltelen. Naar haar mening kan deel neming van mensen uit de derde wereld in kerkelijke functies in Nederland, bijdra gen tot echt wederzijds leren, „waaraan overigens spannin gen niet vreemd zullen zijn als het gaat om bijvoorbeeld begrotingscriteria of prioritei ten in het werk". De voorzitter van de her vormde Raad voor de Zen ding, dr. A. .J. Lamping ging in op de noodzaak als Neder landse kerk een missionair in- ue gevel van het historische pand aan de Leldsestraatweg bleef, daarachter vond „vernieuwbouw" plaats. De kosten belopen de zeven miljoen gulden stituut in stand te houden, ge koppeld aan het buitenland werk van de kerk, ook in een tijd dat steeds meer stemmen opgaan om zendingsarbeiders daar op te leiden waar ze gaan werken. „Nederland .is zendingsland geworden. Ver schilt het zendingswerk in Sulawesi wezenlijk van dat in de binnenstad van Rotter dam? De kerk van de derde wereld heeft ervaring hoe het christelijk geloof in een bij- belvreemde samenleving het christelijk geloof ingebracht kan worden. Ook kan de kerk uit de derde wereld haar er varing doorgeven met de christelijke boodschap van be vrijding uit onrecht, „opdat eindelijk ook wij eens door gaan krijgen, waar in ons land het onrecht huist en hoe in ons land de opdracht tot be vrijding geconcretiseerd moet worden", aldus dr. Lamping. „De kerk daar helpt de kerk hier in de toerusting voor het zendingswerk...hier". BISSCHOP LESCRAUWAET: Het voorstel dat de Ne derlandse RK Kerk di rect lid van de Wereld raad moet worden, is de moeite waard. Dat het niet zo simpel is, is even zeer duidelijk. Zo reageerde de hulpbisschop van Haarlem, dr. J.F. Les- crauwaet, sinds kort vice- -voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, op het voorstel van de scheidende secretaris van de Raad, dr. H.A.M. Fiolet. Of mgr. Les- crauwaet zelf voor of tegen het voorstel is, weet hij nog niet. „Ik zal een en ander eerst goed moeten bestuderen voordat ik tot een verant woord standpunt kom." Mgr. Lescrauwaet De gedachte is volgens hem al vaker geopperd, maar er is nooit een definitief antwoord op gekomen. Hij meent overigens niet dat uitvoering van het plan-Fiolet tot stormachtige veranderin gen zal leiden. Prof. dr. H.A. Berkhof, oud- voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, vindt het voorstel sympathiek, maar denkt dat "de Curie in Rome ertegen is. Het gaat de kant uit van meer zelfstandigheid van de landelijke bisschop penconferenties en daar voelt de huidige paus niets voor. Rome zou dan zoveel vrijheid geven en dat is in strijd met het ziekelijke eenheidsdenken aldaar", aldus Berkhof, die er ook op wijst dat het voorstel* al vaker is overwogen. Het standpunt van Rome was toen dat een beslissing daarover zou worden overgelaten aan de lokale bisschoppenconfe renties. Hij acht het de moeite waard dat dit nu eens officieel geprobeerd wordt.„Zoals de kaarten nu liggen, geloof ik er echter niet in." Dr. C.P. van Andel, secretaris van het Hervormd Beraad over de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk, juicht het voorstel toe dat de Nederlandse RK Kerk direkt lid van de Wereldraad van* Kerken wordt. De vraag is of dit statutair mogelijk is. Van Andel gelooft overigens dat er heel moeilijke verhou dingen zouden ontstaan als de katholieke kerk in haar ge heel lid van de Wereldraad zou worden. In het presidium (van zeven personen) zouden Antonov niet meer bij pausproces De enige Bulgaar die lijfelijk terechtstaat in Rome wegens samenzwering tegen het le ven van paus Johannes Pau- lus II heeft het Hof gisteren laten weten dat hij niet meer zal verschijnen in verband met zijn gezondheidstoestand. De 37-jarige Sergei Ivanov Antonov herhaalde in zijn brief dat hij onschuldig is en zei dat zijn gezondheid is aangetast door zijn pogingen zich te verdedigen tegen de beschuldigingen die zijn geuit door Mehmet Ali Agca, de Turk die de aanslag op de paus in mei 1981 uitvoerde. Eerder deze week liet een arts het hof per brief weten dat Antonov een zenuwinzin king nabij is, nadat hij drie dagen achtereen door de rechtbank was verhoord. Prof. A.G.M. van Melsen, emeritus-hoogleraar in de wijsbegeerte, heeft vanmiddag afscheid ge nomen van de Katholie ke Universiteit van Nij megen. Bij die gelegen heid heeft hij een rede uitgesproken onder de ti tel "Waar gaat het heen? Beschouwingen over ge loof, wijsbegeerte en we tenschap". Prof. van Melsen, in brede kring bekend als weten schapsbeoefenaar, en kenner van vele maatschappelijke en kerkelijke vraagstukken, do ceerde van 1945 tot 1977 wijs begeerte en natuurfolosofie aan de Katholieke Universi teit. Daarnaast vervulde hij tal van bestuursfuncties. Hij was rector magnificus in het stu diejaar '55-56 en sinds de op richting van de faculteit der Wiskunde en natuurweten schappen in 1957 tien jaar lang voorzitter van deze fa culteit. Van 1969 tot 1974 was hij voorzitter van het'College van Bestuur van de Katholie ke Universiteit. Sinds 1977 was hij voorziter van de Stuurgroep van het Katholiek Studiecentrum dat binnen de Nijmeegse univer siteit de bestudering bevor dert van onderwerpen met betrekking tot het katholieke volksdeel en zijn cultuur, en de relatie tussen wetenschap en christelijke inspiratie. Prof. Van Melsen vervulde voorts tal van taken op ker kelijk terrein. Zo werkte hij mee aan het pastoraal Conci lie en maakte hij deel uit van de Katholieke Raad voor kerk en samenleving. Twee van zijn meest recente publicaties zijn Inleiding tot de wijsbegeerte in christelijk perspectief en Natuurweten schap en natuur. Een inlei ding in de natuurfilosofie. Dr. Van Andel dan twee of drie kardinalen moeten, terwijl het Centrale Comité van de Wereldraad voör de helft uit Rooms-Ka- tholieken zou bestaan. „Ik weet niet of ze daar in Genè- ve zo blij mee zouden zijn." Dr. R. Huysmans, voorzitter van de St.-Willibrordvereni- ging (het oecumeneorgaan van de katholieke kerk, zegt dat veel afhangt van de reac tie van de Nederlandse bis schoppen. Toetreding van de Nederlandse RK Kerk tot de Wereldraad zou tot eefi diffe rentiatie leiden, in die zin dat er een verschil in benadering komt tussen de Nederlandse bisschoppenconferentie en het Vaticaan. Of de bisschoppen daar veel voor voelen, is de vraag. Ik heb er geen kijk op hoe dit afloopt. Hij wijst er nog op dat tijdens de Algeme ne Vergadering van de We reldraad, in 1983 te Vancou ver Fiolet, dr. A.W.J. Houte pen en hijzelf dit plan bespro ken hebben met mgr. Basil Meeking, ondersecretaris van het Vaticaanse Secretariaat voor de eenheid der christe nen. Deze achtte het de moei te waard dit te bekijken," al dus Huysmans, die zelf posi tief tegenover het voorstel staat. Küng: legt kerk1 üng: Vaticaan vast op behoudende uitleg concilie Het Vaticaan zal op de ko mende bijzondere bisschop pensynode in november pro beren de katholieke kerk vast te leggen op een zeer conservatieve interpretatie van het Tweede Vaticaans Concilie. Daarmee ontken nen ze de voornaamste ten dens van het Concilie, dat ge kenmerkt werdoor een geest van openheid ten aanzien van alle belangrijke vraag stukken. Dit zei de Westduitse theo loog Hans Küng tijdens een voordracht in Forth Worth (Texas). Hij verwacht niet dat de synode gebruikt zal worden om bepaalde kwes ties (vrouw in het ambt, ge huwde priesters) op te lossen. Wel hoopt hij dat bisschop pen die nog geloven in de geest van het Vaticaanse Concilie deze onderwerpen aan de orde zullen stellen. Hij maakte bezwaar tegen het feit dat gekozen is voor een bijzondere in plaats van een gewone bisschoppensy node. In het laatste geval had het Vaticaan veel minder in vloed op de samenstelling van de synode kunnen uitoe- Küng oefende verder kritiek op de maatregel dat gehuwde Anglicaanse priesters bij hun overgang naar de Rooms-Ka tholieke Kerk priester kun nen blijven. Hij noemde deze regel hypocriet. De katholie ke kerk zou op slag duizend priesters erbij hebben, als de priesters die het ambt verlie ten om te kunnen trouwen, zouden mogen terugkeren. Prof. Kuitert Bij de bespreking van het boek van prof. Kuitert gis teren op deze pagina werd abusievelijk nagelaten te ver melden door wie het is uitge geven. Alles is politiek, maar politiek is niet alles is een uitgave van Ten Have, Baarn. 224 pagina's. Prijs f 25,-. ROME Het grootste missie gebied van de katholieke kerk ligt niet meer in Afrika of Latijns-Amerika, maar in Europa. De cijfers bewijzen het: in Afrika zit vaart in de 'verbreiding van het woord', wint het evangelie terrein; in Europa, en vooral het westen en het zuiden, is de kerk dui delijk op haar retour. De kerk is in Europa uit het publieke leven aan het verdwijnen, wordt steeds meer een privé- -aangelegenheid van de men sen. In het Vaticaan hebben ze daar verschillende aandui dingen voor; religieuze onver schilligheid, secularisatie, pri vatisering van de kerk of at heïsme. Op papier 'geloven' drie van de vier Europeanen, terwijl bijna de helft van deze 'gelo vigen' de spelregels van de kerk nog serieus neemt. De meeste bisschoppen hangen zich niet op aan deze nog al tijd rooskleurige statistieken en in vele Europese bisschop pelijke paleizen rinkelen dan ook al een hele tijd de alarm bellen. Maar echt concrete plannen om het tij van de ontkerkelijking te keren, om het verloren terrein voor het evangelie te heroveren, zijn er nog niet. In Rome heeft nu het zesde Europese bisschoppensympo- sium plaats en dit gaat hele maal over die herevangelisa tie van Europa. Niemand ver wacht dat de 73 bisschoppen en kardinalen bijgestaan door 61 deskundigen (onder wie acht vrouwen) na drie of vier dagen praten de juiste midde len tegen de ontkerkelijking van het avondland zullen vin den. Het symposium schrikt intus sen niet terug voor boude ideeen. Sommigen hebben voorgesteld in de leer te gaan bij al die sektes die wel blij ken aan te slaan. De sektes, zo is in de Engels sprekende groep opgemerkt, bieden een informele, spontane liturgie, een grotere saamhorigheid en ook een presentatie van de geloofswaarden die beter overkomt, meer aanspreekt, dan die de katholieke kerk hanteert. Jeugdcultuur De toegenomen belangstelling voor de katholieke actiegroe pen wijst erop dat vele gelovi gen behoefte hebben aan ideeën, aan verbanden waarin ze zich zelf meer terugvinden. Gepleit wordt voor een accent op de actiegroepen in de kerk. Een andere suggestie is zich meer te verdiepen in de jeugdcultuur en ook daarvan onderdelen in de liturgie op te nemen. De Franssprekende bisschop pen en kardinalen willen dat de kerk zich naar binnen toe wat meer van haar innemen de en tolerante kant laat zien, meer samenhang vertoont: naar de kerk wordt geluisterd als zij opkomt voor de rechten van de mens en voor de zwakkeren in de wereld. Gaat het om de (katholieke) mo raal, dan wordt de kerk als veel te onderdrukkend erva- De voorzitter van het sympo sium, de Britse kardinaal Hume, verklaarde in zijn ope ningsrede dat het evangelie nooit mag worden gebracht met een houding van morele superioriteit, van veroorde ling van andere meningen en gezindten. Volgens hem is dat juist een van de grote veran deringen geweest die het Tweede Vaticaanse Concilie heeft teweeggebracht. „Het Concilie heeft de kerk afge holpen van een houding van veroordeling en weigering te genover de wereld en haar opengesteld, gevoelig gemaakt voor de tekenen des tijds". De leider van de Franse kerk, mgr. Vilnet uit Rijssel ziet een duidelijke lijn tussen dit sym posium over de evangelisatie van Europa, de synode over 20 jaar Concilie, volgende maand, en de synode van vol gend jaar over de plaats van de leken in de kerk. „De vraag hoe we de evangelisatie in Europa moeten gaan aan pakken en de vraag naar de missie van de kerk nu en in de toekomst, in het licht van Vaticanum II, liggen in el- kaars verlengde". Volgens Vilnet moet het bij de evange lisatie van Europa meer gaan oin datgene wat het Concilie ons geleerd heeft. Hij noemt in dit verband twee centrale leerstukken van het Concilie: Gaudium et Spes en Lumen Gentium. Met name Gaudium et Spes opende, volgens hem, een dialoog tussen de kerk en de wereld, en maakte de weg vrij voor een verzoening tus sen geloof en modern huma nisme. Een betere toepassing van Gaudium et Spes is een stap verder op de weg naar de herevangelisatie. Er wordt op dit Europees bis- schoppensymposium dus veel gepraat over de Synode van eind november. En volgens Vilnet is dit symposium er ook een voorproefje of gene rale repetitie van, zij het dat het symposium slechts betrek king heeft op Europa. „Op de synode zullen we bisschoppen uit andere landen en andere werelddelen ontmoeten. Zij kunnen van ons leren en wij van hen." Op het symposium ontbreken vele Oosteuropese bisschop pen die wel op de deelne merslijst staan. Zij kregen uit eindelijk toch geen visa om hun land te verlaten. Mgr Vil net constateerde dat die bis schoppen in de regel wel toe stemming krijgen hun land te verlaten als het om een „uni verseel kerkelijke bijeen komst" gaat. „Misschien is dat ook wel de reden waarom deze paus de bisschoppen zo vaak naar Rome laat komen, voor symposia, conferenties, synodes en dergelijke. Hij wil de Oosteuropese bisschoppen de kans geven hier andere bisschoppen te ontmoeten. Ik heb goede hoop dat zij er op de komende Synode wel bij zullen zijn, juist omdat ze er nu niet zijn". De deelnemers aan het sym posium (kardinaal Simonis en bisschop Moller vertegen woordigen de Nederlandse kerkprovincie) zijn vanoch tend door de paus in audiëntie ontvangen. CEES MANDERS srl ps iN E tal 1 In ons land zij het dan in het hoge Noorden heeft' 1 deze week een vrij zeldzaam verschijnsel voorgedaan merleden van vier verschillende partijen, van de oppiidel: zowel als van de coalitie, waren het in Nieuweschans VS rend met elkaar eens. De eerlijkheid gebiedt, wel op te ken, dat het daarbij nu niet bepaald om een heet pol hangijzer ging. lam De vier politici een CDA'er, een VVD'er, een D'66' een PvdA-kamerlid verklaarden met een ernstig ge van mening te zijn, dat kuren zo snel mogelijk in het zie fondspakket dient te worden opgenomen. De positieve en de grote eensgezindheid werd daarbij wellicht wat hand gewerkt, doordat het viertal net terugkeerde van werkbezoek, op uitnodiging van het kuurcentrum Nie schans, aan verscheidene Westduitse kuuroorden. In ons Noorden toonde men zich zeer verheugd over de spraak, want begia, december opent staatssecretaris P. Zeil van economische zaken in Nieuweschans een kuu: trum compleet met bronnenbad. Zou het ziekenfonds meebetalen aan het kuren in Nieuweschans, dan zou da teraard een welkome bijdrage betekenen voor een vei woorde exploitatie van het Nederlandse kuuroord. In West-Duitsland, waar tal van kuuroorden zijn, is h lang gemeengoed dat patiënten op kosten van het zie fonds gaan kuren. Maar omdat Nederlanders voor een tot nu toe zijn aangewezen op een verblijf buiten de la grenzen, behoort in ons land een bijdrage van het zie fonds tot de hoge uitzonderingen. Nu wij binnenkort in eigen land over deze mogelijk) gaan beschikken, is het zeker de moeite waard eens nad bekijken of het ziekenfonds de kosten van een verblijf in kuuroord in zijn pakket kan opnemen. Het kan bijvoor! inderdaad waar zijn, zoals een van de vier politici opmei dat er dan in de ziekenzorg bezuinigd kan worden. HeT is echter zeer de vraag of de ziekenhuizen wel zo zullen zijn met wéér een bezuiniging. Het lijkt boven ook niet voor de hand te liggen, dat de ziekenfondsen enthousiast zullen zijn over deze uitbreiding van hun pal als die gepaard zou gaan met hogere kosten die niet el worden bespaard. Kuren als ziekenfondsverstrekking immers wel eens kunnen leiden tot een ongewenste v I groei van kuuroorden in ons land, zelfs als voor zo'n een medische indicatie wordt vereist. En er lijkt ons werkbezoek langs Westduitse kuuroorden voor nodig vast te stellen, dat er voor een uitbreiding van de gez heidszorg in ons land nog wel andere prioriteiten te be ken zijn. I Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Vanaf morgen bepaalt een hogedruk- gebied boven de zuidelijke Noordzee het weer in ons land. Er zijn dan flinke perioden met zon en het blijft droog. Doordat de kern van het hoge- drukgebied ten noorden of noordwesten van Nederland a Pompoensoep met gevuld stokbrood hangop met vruchten vegetarisch Nodig voor twee personen: 1 grote ui, kerrie, 15 g mar garine, 7,5 dl water, 1,5 groentebouillontablet, 0,5 kg aardappelen, circa 500 g pompoen, ketjap, bruine basterdsuiker, selderijblad; 1 stokbrood, 50 g margari ne, 100 g geraspte pittige kaas, tomatenpuree, zout, peper, tijm, tabasco, zachte margarine,aluminiumfolie; 1,5 liter karnemelk, 1 handpeer, 1 lepel citroen sap, 1 kleine meloèn, trosje druiven, basterdsuiker. Fruit de kleingesneden ui met kerrie lichtbruin in de margarine. Voeg het water toe met de bouillontabletten en de geschilde en in vieren gesneden aardappelen. Laat de soep tien minuten zacht koken. Schil de pompoen, verwijder het zaadgedeelte en rasp de vrucht grof. Doe de; pompoen bij de soep en laat haar nog tien minuten doorkoken. Stamp vervol gens de gare aardappelen fijn en maak de soep op smaak at met zout, ketjap, bruine bas terdsuiker, kerrie en fijnge knipt selderijblad. Snijd het stokbrood om de twee centimeter tot bijna on deraan in. Roer de margari ne zacht, voeg de kaas toe en breng het mengsel op smaak met tomatenpuree, zout, pe per, tijm en tabasco. Besmeer de sneetjes brood met het mengsel. Bestrijk het brood met zachte margarine en pak het in in aluminiumfolie. Leg het pakje twintig minu ten in een oven die op 5 of 200 staat, vouw de folie open en laat het brood in een paar minuten knapperig worden. Laat de karnemelk een hal ve dag uitlekken in een met een nat gemaakte doek be legde zeef Schep de hangop in een schaal en leg er met citroensap gemengde stukjes peer en meloen en ontvelde en ontpitte druiven op. Geef de basterdsuiker er apart bij. JEANNE ligt, krijgen wij te maken een meest matige noordw^oli lijke wind. Deze verhiiiee dat de temperatuur 's midjun: hoger wordt dan een gra; an vijftien. Alleen in het ten kan het wat warmer den. Zondag, en ook maaocr wordt de wind noord eer noordoost. Hierdoor loop aar temperatuur nog wat teru^har 14 of mogelijk zelfs 13 grjjni als maximumwaf 's Nachts wordt het oolq stuk kouder: de r morgen rond de 9, vanaf^- dag rond de 6 graden. OjL' schutte plaatsen in het bin) land zou de temperatuur I aan de grond misschien I tot even onder nul kunner| len. Verder bestaat er kaïpEr* mist in de vroege ochlpD/ md Weersvooruitzichten vc landen, geldig voor zone dag: Zuid-Scandinavië: Af vrijwel overal droog. Middagt ratuur aan zee rond 12 graden, binnenland iets kouder, plaatselijk lichte vorst. Britse Eilanden, Ierland: DroiEurt perioden met zon, maar in de jracl en ochtend op veel plaatsen Middagtemperatuur rond 14 grfjjor Benelux: Droog en perioden mep)®g Middagtemperatuur 13 a 14 g®ijg€ in hoog-België en Luxemburflend streeks 10. Vooral in de hogere.^ den kans op nachtvorst. Frankrijk: Droog en zonnig, nacht en ochtend plaatselijk I Middagtemperatuur van 12 grad* het noorden tot 22 in het zuidef" Duitsland: Perioden droog. In de nacht en ochtendl en daar mist. MiddagtempeiT rond 12 graden, in de hogere 4 den en in mist enkele graden llr Alpengebied: Droog en vrij Middagtemperatuur aan de n< de tussen 9 en 14 graden, zuidkant tussen 13 en 18 graden] graad-grens dalend van c; ongeveer 2400 meter. Portugal: Droog i motregen 16 14 land ivee! Locarno onbew Londen zw.be\ Luxemburg h.bew "rTw

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2