CcicUc (Sowicwt VS onderscheppen kapers Problemen in kabinet rond wetsvoorstel euthanasie Nobel-prijs vrede voor Artsen tegen Kernoorlog )en Haag zet lokken terug PALESTIJNEN AAN ITALIË OVERGEDRAGEN 'DA wil keuze ambtenarenpensioenvan55tot 67 jaar Voedselsituatie Afrika verbeterd BON: >rson Welles overleden 3.S{ Het Motorhuis Objectief DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. P s 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, 2aterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excT! T 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Vrijdag 11 oktober 1985, 77e jaargang no. 23320 Het internationaal terrorisme in „Televizier" op Ned. I om 22.25 uur. Op Ned. II om 21.30 uur „Ge tijden" en om 23.35 uur nacht film „Stark". Op Duitsland 2 om 23.20 uur film „Der Tag an dem die Erde Feuer fing". Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks 9, middagtemperatuur rond 15 graden, zondag rond 13. Matige noordwestelijke wind. Zon op: 07.00, onder: 17.53; hoog water Schev.: 01.06 en 13.48, laag water: 09.29 en 21.51. Jikacties dreigen streekvervoer ^ECHT De vervoersbonden van f en CNV dreigen met prikacties rerkonderbrekingen in het streek- >er, wanneer- er gedwongen ont- _i vallen bij de in Utrecht gevestig- {entrale werkplaats van de busbe- jen. Het overleg hierover tussen de len en de ESO, de overkoepelende (nisatie van streekvervoerbedrij- is gisteren vastgelopen. Bij de kplaats moeten 40 van de 200 ba- [verdwiinen, omdat de diverse bus die reparaties steeds vaker Boen. De bonden eisen dat perso- I wordt overgeplaatst naar de bus- ujven. AARDAPPELOOGST TOCH GROTER DEN HAAG Ondanks de natte zo mer zal de oogst van consumptie-aar dappelen dit jaar vermoedelijk elf procent groter zijn dan vorig jaar. Dit schrijft het ministerie van landbouw naar aanleiding van de jongste raming van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Voorspellingen van twee maanden geleden, als zou de oogst van verscheidene akkerbouwproduk- ten zwaar tegenvallen, worden hier door geloochenstraft. Volgens het mi nisterie is de grotere oogst, die wordt geschat op 4,9 miljoen ton, het gevolg van een hogere opbrengst per hectare en van de toeneming van het beteelde oppervlakte met zes procent. OSLO 'De Noorse Nobel-commissie heeft de vredesprijs 1985 vandaag toege kend aan de organisatie Internationale Artsen voor de Voorkoming van Kern oorlog IPPNW. Volgens de Nobel-com missie heeft de organisatie, die zowel Amerikaanse als Russische voorzitters heeft en haar hoofdkwartier heeft in de Amerikaanse stad Boston, de mensheid een aanzienlijke dienst bewezen door gezaghebbende informatie te versprei den en een bewustzijn te scheppen van de katastrofale gevolgen van atomaire oorlogvoering. „Op zijn beurt draagt dit bij tot vergroting in de druk van het pu blieke verzet tegen de verspreiding van atomaire wapens en tot heromschrijving van prioriteiten, waarbij grotere aan dacht wordt besteed aan gezondheids- en andere menslievende vraagstukken", aldus de commissie. Onder de 99 kandi daten een record-aanbod bevon den zich ook president Reagan van de Verenigde Staten, de paus en het Leger des Heils. Popzanger Bob Geldof, orga nisator van Live-Aid was te laat aange meld als kandidaat. SUPPORTERS GAAN OCKELS UITZWAAIEN HOEVEN Een groep van 87 mensen ver trekt eind deze maand naar Amerika om de Nederlandse ruimtevaarder Wubbo Ockels uit te zwaaien, als hij 30 oktober vanaf Cape Kennedy aan zijn eerste ruimtereis begint. Zij nemen een groot spandoek mee, waarmee zij hem een goede reis wensen. De Volkssterre- wacht in het Brabantse Hoeven heeft de reis georganiseerd. De groep blijft tijdens de ruimtereis van Ockels in Florida en verwel komt hem als hij op aarde terugkeert. Na mens het koninklijk huis zullen daags voor het vertrek prinses Margriet en haar man een gesprek met de ruimtevaarder hebben. Voor het gesprek moeten zij een kleine medisthe keuring doorstaan Ockels is dan immers in quarantaine. Televizierrlng uitgereikt voor zijn KRO Play Back Show, die in het a/gelopen seizoen het meeste bekijks haalde. 1983 1982 1981 1983 1983 1982 1984 1981 1985 1985 1984 V HAAG De stadsklokken komen weer terug ien Haag. De afdeling Ruimtelijke Ordening en teer en Vervoer heeft waarschijnlijk een sponsor snden om de in '83 uit het straatbeeld verdwenen eken weer te installeren. De gemeente besloot in bezuinigingsronde de klokken „uit te laten ster- Elke kapotte klok werd meteen weggehaald, nteresseerden konden de uurwerken voor vijftig len van de gemeente overnemen. Deze bezuini- leverde de gemeente een ton op. Later werd op atief van de VVD besloten dat de klokken terug hten komen als de gemeente geldschieters kon- len. In eerste instantie liepen onderhandelingen liets uit. Nu staat in de ontwerp-begroting voor dat er weer schot in de gesprekken zit. basis op Sicilië waar de Palestijnen aan Italië werden overgedragen, wordt zwaar bewaakt. Vier Amerikaanse gevechts van het hier boven afgebeelde type F-14, onderschepten afgelopen nacht de Egyptische Boeing met de Palestijnse kapers. ROME/WASHINGTON De Verenigde Staten hebben er met een snelle militaire actie voor ge zorgd, dat de vier Pale stijnse kapers van het Ita liaanse cruiseschip Achille Lauro hun gerechte straf niet zullen ontlopen. Vier F 14-straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht hebben vannacht de Egyptische Boeing-737, waarmee de kapers naar Tunesië werden gebracht, onderschept en gedwon gen te landen op een NAVO-basis op Sicilië. Inmiddels zijn de kapers over gedragen aan de Italiaanse au toriteiten en naar „een veilige plaats" overgebracht. Zij zul len in Italië worden berecht. Direct na de beëindiging van de kaping van de Achille Lau ro, woensdagavond, hadden de VS bij Egypte aangedrongen op uitlevering van de terroris ten. In Washington werd giste ren woedend gereageerd, toen bekend werd dat Egypte van plan was de kapers op een vliegtuig naar Tunis te zetten. Volgens de PLO zouden de vier daar worden berecht. „Deze actie bevestigt onze vastbeslotenheid om er op toe te zien, dat terroristen gevan gen worden genomen, ver volgd en gestraft. Het is be doeld als een boodschap en een krachtige dat wij alles zullen doen wat noodzakelijk is om terroristen gevangen te nemen", lichtte de woordvoer der van het Witte Huis, Larry Speakes, vannacht de actie toe. „En indien nodig, doen wij dit opnieuw". Volgens Speakes is het Egypti sche toestel in „internationaal luchtruim" onderschept door Amerikaanse vliegtuigen, die afkomstig waren van het vliegdekschip „Saratoga", dat voor de Albanese kust kruist. De onderschepping had plaats ten zuiden van Kreta. Bij de actie is geen schot gevallen. De Amerikaanse regering heeft Italië gevraagd om de uitlevering van de vier Pales tijnen, maar dat verzoek is door premier Craxi afgewezen. Hij stelt zich op het standpunt dat de terreurdaden zich op Italiaans territorium hebben afgespeeld en dat de daders daarom in Italië terecht moe ten staan. Bovendien zou Italië ernstige moeilijkheden kun nen ondervinden bij het uitle veren van de mannen aan een land, waar hen mogelijk de doodstraf wacht. De Ameri kaanse president Reagan heeft al gezegd dat hij vindt, dat de Palestijnen ter dood moeten worden veroordeeld.. tm mamm 1981 1980 1981 1982 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Ambtenaren moeten, binnen bepaalde BH nzen, zelf kunnen bepalen wanneer zij met pensi- V j gaan. Dit wil de CDA-fractie in de Tweede Kamer, lenkt aan een benedengrens voor pensionering van tar en een bovengrens van 67 jaar. Wel zou het zo ten worden dat ambtenaren, die eerder uittreden, een lager pensioen krijgen. Daarentegen zouden dege nen die doorwerken tot hun 67e jaar, ook daarna hun volle salaris moeten blijven genieten. Het CDA zegt een en ander in zijn commentaar op een voor stel van minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) tot wijzi ging van de pensioenwet voor het personeel van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds en van de Nederlandse Spoorwegen. De minister lanceert daarin het plan ambtena ren in deeltijd dezelfde rechtspositie te geven als hun colle ga's met een volledige baan. Dit heeft het CDA op het idee gebracht de bewindsman te vragen ook een grote soepelheid te betrachten waar het gaat om vervroegde uittreding van overheidspersoneel. Voorts willen de christen-democraten dat de huidige vut-regelingen voor ambtenaren worden om gezet in wettelijke voorschriften, zodat de rechtspositie van het overheidspersoneel sterker wordt. OS ANGELES De Ame- kaanse filmregisseur en - Orson Welles is giste- kn op 70-jarige leeftijd in hn woning overleden. Wei- werd vooral beroemd lor zijn rol als Citizen Kane als hoorspelverteller in of the worlds". Door bt realistische karakter van t hoorspel dat handelde ker een invasie van marsbe- (oners in de staat New Jer- veroorzaakte Welles een blf van paniek bij zijn luis- Iraars, die niet doorhadden 6t het maar een spelletje telles' chauffeur trof de ac- ur dood in zijn slaapkamer Zijn zwaarlijvigheid is waarschijnlijk noodlot- geworden. De 1,87 meter lange Amerikaan woog ruim 130 kg, leed aan hartklachten en aan suikerziekte. Welles was verder een stevige drin ker, een liefhebber van een goede sigaar en liep vaak rond in zwarte capes. Ook zijn eigenaardige giechelende lach viel op. Volgens de plaatsvervangend lijkschouwer van Los Ange les, Donald Messerie, is Wel les een natuurlijke dood is gestorven. Hij is na Rock Hudson en Yul Brynner de derde bekende filmster uit Hollywood die binnen een week is overleden. Pag 18: Wonderkind Orson Welles koos ongemakkelij- Orson Welles \eagan tegen 9ck-muziek 'HINGTON President heeft op een bijeen- ..jt om fondsen te werven keure^r zijn Republikeinse partij ?gd dat de muziekindustrie de media de kinderen voor- „van verheerlijking van oe met éft geweld en perversie" en erover beklaagd dat por- •afen meer rechten hebben ouders. „Ik denk dat de te helden van tegen woor- de ouders zijn die hun kin- en proberen op te voeden sen omgeving die steeds vij- iiger staat tegenover het ge- ^■■kÉslevenzei Reagan. „De en de media overspoe- de wereld van hun kinde met de verheerlijking van NAIROBI Een jaar nadat de berichten over de rampzalige hongersnood in Afrika de wereld schokten en een grootscheepse internationale voedselhulpactie op gang kwam kan gezegd wor den dat de toestand verbeterd is. De voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties, de FAO, waarschuwt evenwel dat de voedselsituatie in vijf Afrikaanse landen nog kritiek is. De droogte, de hoofdoorzaak van de ramp, is verminderd door de regenval van de laatste tijd. Maar 21 van de 50 onafhankelij ke staten in Afrika kunnen nog steeds niet buiten voedselhulp. In haar jongste overzicht van de voedselsituatie zegt de FAO dat Etiopië, Angola, Soedan, Mozambique en Botswana nog steeds dringend behoefte hebben aan noodhulp om de mensen in leven te houden. Vooral in Soedan is de toestand alarmerend. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het is nog allerminst zeker of er bin nen het kabinet overeen stemming kan worden be reikt over de hoofdlijnen voor een euthanasie-wet- geving. Enkele CDA-mi- nisters, onder wie Deet- man (onderwijs), hebben verklaard alleen akkoord te gaan met een wetsvoor stel, als de CDA-fractie hen daarin steunt. De kans daarop wordt echter klein geacht. Premier Lubbers probeert deson danks, wellicht vandaag nog, het kabinet op één lijn te krijgen. Binnen het kabinet circu- leeert een nota van CDA-rpi- nister Brinkman (wvc) en zijn VVD-collega Korthals Altes (justitie) over een eventuele euthanasiewet. Die nota gaat verder dan het minderheidsstandpunt van twee leden van de Staats commissie Euthanasie, waar in onder meer staat dat eut hanasie strafbaar moet blij ven. De CDA-fractie kan zich daarin, uitstekend vin den en wil dat eventuele wetgeving daarop gebaseerd zal zijn. De woordvoerder van de fractie verklaarde dat daarover geen twijfel kan bestaan. „Hoe verder de voorstellen van het kabinet daarvan zullen afwijken, hoe groter de kans dat het CDA niet akkoord gaat". Premier Lubbers, die wil dat het kabinet zelf met voor stellen voor wetgeving komt, zal zich daarom grote inspan ningen moeten getroosten om een eensluidend kabi netsstandpunt te kunnen for muleren. De VVD vindt na melijk dat euthanasie onder bepaalde voorwaarden wet telijk toegestaan moet wor den. (ADVERTENTIE) Nieuwe auto kopen! vraag eerst naar onze inruilprijzen E33E vondeüaan 80. Lelden. TfeL 071-76 9313. Chimpansees takelen directeur dierentuin toe KEULEN De directeur van de Keulse dierentuin, Günter Nogge, is gisteren levensgevaarlijk gebeten en gekrabd door twee chimpansees. De twee apen hadden in hun kooi een 19-jarige verzorger aangevallen en licht ver wond. De chimpansees wisten daarna uit de kooi te ontsnappen, waarop de dierentuin onmiddellijk voor het publiek werd ge sloten. Nogge probeerde de twee dieren te kalmeren, maar werd aangevallen. De apen, beiden 30 jaar oud, zijn afgemaakt. Angst en stress worden genoemd als oorzaak voor hun agressieve optreden. (ADVERTENTIE) r verbeter de wereld, begin in de tuin. henk en marion geven daarbij graag en gratis advies en leveren alles wat daarbij nodig kan zijn, uit voorraad. garden-centre (irIV bloemendaal bv. hoogmodeseweg leiderdorp tel.071 *410377 Consumentenvoorlichting via radio en televisie valt goed in de smaak. Dat bleek bij een experiment, dat met steun van het ministerie van economische zaken door de consumentenorganisaties is gehouden. Er werden filmpjes uitgezonden en daar werd dat kunnen ze op een geheimzinnige manier te\veten komen.door zo'n drie en een half miljoen mensen naar gekeken. Het rapportcijfer, dat die mensen gemiddeld gaven, was een zeven. Belangrijk is, dat de filmpjes objectief waren. Dat is de Leidse Courant in zijn berichtgeving namelijk ook altijd, maar dat weten de abonnees al jaren. En u mocht u daar nog niet bij horen en de krant twee weken willen proberen over veertien dagen ook. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ;1 opsturen naar: urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. fl§"£efclóe Qowuvnt r i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1