Bende stal er volgens „de boekjes" op los Tweede turf race vertrekt morgen uit Warmond REIDEN OMGEVING EeidócGommvt Actie tegen foutparkeerders TACHTIG INBRAKEN IN LEIDSE/HAAGSE REGIO Tiende editie van Concours Rijnsburg Jubileum veteranen in gerenoveerd Tehuis fiü« Bomen pleintje Stadwijkstraat blijven staan VRIIDAG11 OKTOBER 1985 PAGINA 17 Catwijker bekent legen inbraken KATWIJK Een 19-jarige Katwijker ie deze week was aangehouden door e politie omdat hij een ruit van een rankwinkel had ingeslagen, blijkt die obby al vaker te hebben beoefend. Hij iechtte in totaal negen inbraken in rankzaken op. wee daarvan waren vorig jaar ge leegd, de rest dit jaar. De diefstallen, llemaal in Katwijk, leverden een buit er waarde van 5000 gulden op. Naar anleiding van de bekentenissen heeft e Katwijkse politie nog twee Katwij- ers van 19 en 18 jaar aangehouden, i bij de diefstallen betrokken waren, jn een vierde dader is de identiteit ekend. Hij wordt binnenkort aange- ouden. Gewonden in Leiderdorp LEIDERDORP Bij een botsing tussen een auto mobilist is een 12-jarige fietster uit Leiderdorp zwaar gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op de Van der Valk Boumanweg waar gistermiddag een file stond. Bij het kruispunt bij de Tollenaer- singel probeerde een automobilist uit Voorhout tussen de wachtende auto's door te rijden. Hij zag daarbij de fietster over het hoofd. Het slachtoffer is vermoedelijk met hersenletsel naar het Acade misch ziekenhuis in Leiden gebracht. Een 58-jari- ge vrouw uit Hoogmade is gisterochtend licht ge wond geraakt bij een botsing met een 77-jarige au tomobilist uit Lisse. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de verbindingsweg met rijksweg 4 bij Leiderdorp. Vermoedelijk nam één van beide weggebruikers de bocht op het viaduct iets te ruim waardoor zij met elkaar in aanraking kwa men. De fietser is met onbekend letsel naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Schrijversbuurt in Haaswijk OEGSTGEEST De lanen in het deelplan 10 van Haaswijk zullen schrijversnamen krij gen. Gisteravond werden er in de raadscommissie algemene bestuurlijke aangelegenheden een aantal genoemd. De voor keur gaat uit naar Menno ter Braak-, Simon Vestdijk-, Hella Haase-, Arthur van Schendel- en Bordewijklaan. De raads commissieleden pleitten er voor meer namen van schijf- sters in het voorstel dat aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd, op te nemen. NOORDWIJK De Noordwijkse politie gaat zaterdagavond streng optreden tegen foutpar-, keerders in het dorp. Met name in en rond het uitgaanscentrum aan zee zijn de problemen op zaterdagavonden enorm. Tot op heden werd daar wegens gebrek aan mankracht niet veel aangedaan door de politie, maar morgenavond gaat dat dus wel gebeuren. Om dat niet onsportief te doen, wordt iedereen tevoren gewaarschuwd voor de actie. In alle horecabedrijven zullen waarschuwingsborden worden aangeplakt waardoor bezoekers de kand hebben hun fout geparkeerde voertuig alsnog legaal te parkeren. Doen zij dat niet dan lopen zij het risico van een bon of zelfs de kans te worden weggesleept. Man rijdt tegen bomen ALPHEN AAN DEN RIJN Een' 43-jarige inwoner van Kudelstaart- heeft gisteravond na een aanrijding langdurig in zijn auto vastgezeten. De man reed op de Hoogedoornlaan (Bodegraven-Alphen) en kwam met zijn rechtervoorwiel in de berm te recht. Hij schampte een boom, botste tegen een tweede boom en kwam pas te gen een derde boom tot stilstand. De brandweer had een uur en een kwartier nodig om de Kudelstaarter uit zijn zwaar ingedeukte auto te be vrijden. Hij is met lichte verwondin gen overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord in Alphen. 1DEN/DEN HAAG m verschrikkelijke lijst iet grove zaken". Daar- nder rekende de presi- ent van de Haagse recht- ank, mevrouw mr. P. A. koningsveld, de tientallen ibraken, brandkastkra- en en autodiefstallen, /aarvoor een in de Haag- e en Leidse regio opere- ende bende zich. gisteren te verantwoorden. alk ïaar e fl r. ne „TH id hoogste straf, tweeënhalf ir gevangenis, eiste de offi- ;r van justitie, mevrouw mr. Klopper, tegen de 23-jarige lugo uit Noordwijk. De ver- ichte had naast veertig in haken de helft van het to- le aantal gepleegde feiten ik nog een overval op een lenzinestation aan de Haagse ,aan van Nieuw Oost-Indie op ijn naam staan. De even oude lisc-jockey Johan uit Den Haag, die op 3 oktober van het vorig jaar meehielp de kassier van het pompstation te bero ven, hoorde 21 maanden cel tegen zich eisen. Buit: 1.800 gulden Cocaïi De rechter: „Je zou gezien jul lie opvoeding niet verwachten dat je in het criminele milieu verzeild raakt. Jullie lijken me toch jongens met een redelijk verstand". Mevrouw Koningsveld teken de daar wel meteen bij aan dat de meeste verdachten een el lendige jeugd achter zich heb ben. Of ze kwamen uit gebro ken gezinnen, of er was sprake van een opvoeding in tehui zen. Kindermishandeling door zijn stiefvader speelde bij Hugo een rol. Bijna alle ver dachten zochten hun heil in drugs: heroïne, maar vooral cocaïne. Hugo: „We voelden ons verstoten en eenzaam". De laagste straf, twaalf maan- kaanj—" ^STRONTRACE GAAT MAANDAG 'VOOR TWAALFDE KEER VAN START Di den waarvan vijf voorwaarde lijk. had de officier in petto voor de 20-jarige Ronald uit Den Haag. Zijn aandeel in de serie wapenfeiten was het kleinst. Hij bekende onder meer de diefstal van een kluis uit een snackbar in de Noord wijkse Hoofdstraat (buit: 15.000 gulden), de inbraak in een bloemenhal te Vogelen zang (buit: 30.000 gulden) en de kluiskraak in een wegres taurant te Sassenheim (buit: 22.000 gulden), alle in april dit jaar gepleegd. Bovendien wer den hem op de valreep nog ze ven solo-inbraken in Voor- burgse woningen ten laste ge legd, dat hem per feit gemid deld duizend gulden had opge leverd. Niets was werkelijk veilig voor de in wisselende samen stellingen optredende groep. Cafés, hotels, restaurants, kan tines, zwembaden, kantoren, scholen, discotheken, wonin gen, winkels, kloosters en ker ken vormden het mikpunt van Hun specialiteit bestond uit het stelen en kraken van brandkasten, meest kleine kluizen, die thuis werden opengebroken. Met name in de Leidse regio waren de daders zeer actief. Drie van de zes verdachten komen uit Noord- wijk, één uit Katwijk en de twee anderen uit Den Haag. Ze gaven toe tientallen inbra ken te hebben gepleegd in Leiden, Noordwijk, Oegst- geest, Rijnsburg, Lisse en Sas senheim. De buit bestond meestal uit geld en sieraden, maar ook trokken enkelen er op uit om alleen maar een fles drank te stelen. Soms werd er op bestelling geroofd. Een ge stolen computer ging naar de vader van één der verdachten. „Alle informatie uit spannen de boekjes en tv-series pasten de verdachten in de praktijk toe", aldus officier van justitie mr. Klopper. Vonnis od 24 oktober. RIJNSBURG Het door de Flora Band Rijns- burg georganiseerde Mars-, Show- en Majoret- tenconcours van Rijnsburg beleeft vanavond en morgen zijn tiende editie. Maar liefst 48 vereni gingen doen mee aan dit tweedaagse gebeuren dat zich afspeelt in de hallen van het Flora-vei lingcomplex. Toen het concours tien jaar geleden voor het eerst werd gehouden, deden er maar 15 vereni gingen mee. Die traden in de open lucht op en gezien het slechte weer werd al srfel naar een „binnen-locatie" omgekeken. De veiling Flora bood die en na de verhuizing naar het nieuwe complex, kon het concours ook grootser worden opgezet. De 48 deelnemende verenigingen zor gen samen voor meer dan 100 optredens omdat sommige verenigingen met meer vertegen woordigingen van jong tot oud Het gerenoveerde Protestants Militair Tehuis. KATWIJK In het Protes tants Militair Tehuis aan de Tulpstraat te Katwijk viert vanavond de Nederlandse Bond van oud Strijders haar 60-jarig bestaan. Ter gelegen heid van deze heugelijke ge beurtenis, houdt men vanaf acht uur een receptie voor le den, genodigden en belangstel lenden. Daarvoor is het weer opgeknapte Protestants Mili tair Tehuis, dat onlangs zwaar beschadigd werd nadat er tot twee maal toe brand in uit brak, feestelijk ingericht. De Nederlandse Bond van Oud Strijders, verenigd met het Veteranen Legioen Neder land, bestaat dit jaar officieel 60 jaar. Vandaar dat de Kring Leiden ter ere van dit jubile um een receptie houdt in haar verenigingsonderkomen aan de Tulpstraat in katwijk. Vol gens het bestuurslid de heer H.J. van Klinken bestaat de vereniging sinds 1925. Zij is toen opgericht als de „Mobili satie Kruisdragers", wat ver wijst naar de soldaten die in de eerste wereldoorlog in Neder land onder de wapenen geroe pen waren en in 1925 nog te kampen hadden met sociale problemen die daaruit voort kwamen. Na de Tweede Wereldoorlog werd deze vereniging omge vormd tot de Nederlandse Bond van Oud Strijders. Le den waren behalve oud dienstplichtigen voornamelijk de mensen vanuit het verzet gedurende de periode 194Ü- 1945. Daar kwam in de vijfti ger jaren ook nog eens het Ve teranen Legioen Nederland bij, dat waren de soldaten die in 1949 en 1950 in Indonesië meegevochten hadden tijdens de zogenaamde politionele ac ties. Landelijk bezien telt deze vereniging een kleine zeven duizend leden, terwijl de regio Leiden ongeveer 125 leden kent. Voor hen en hun ver wanten en speciale genodigden uit de regio is de receptie van avond bedoeld. Normaliter heeft de vereniging van „Oud Strijders" iedere tweede vrij dag van de maand een soosa- vond in het Protestants Mili tair Tehuis. VARMOND/LEIDEN ge )e wateren tussen War- wdÉnond en Vinkeveen vor- rgini nen vanaf morgen het iij tw lécor voor de Turfrace. yer )e start van de Turfrace, espe 'et >Jonêere broertje" van ngha 'e Strontrace, is om 148, h waalf uur bij het park Jroot Leerust in War- nond. De deelnemende aans eilschepen, Westlanders nv^in Kagenaars, zetten in dJch leze tweede editie koers ichting Veenmuseum Op Hoop van Zegen" in 1-6.(inkeveen en varen daar- ta weer terug naar War- ^Güinond. De winnaar wordt laar maandag in de loop 'an de dag verwacht. Op t toe dag gaat ook de waalfde Strontrace van '°- Pffctart vanuit Workum. De leelnemers doen dinsdag woensdag Warmond en keren dan weer te il» °aar Friesland. de Strontrace inmiddels :en traditioneel gebeuren, de HlfTurfrace heeft nog slechts en korte historie. Initiatief- ■D lemer van de Turfrace is II lenk Dessens, ook dit jaar £1 leelnemer aan de zeilwed- E 'trijd. Hij is in het bezit van Sl€en orêinele Westlander uit N iet eind van de vorige eeuw. zijn zeilschip maakt hij leel uit van de historische »aven bij het Leidse Galge- ivater. „We hadden al eerder ^■wee reünies georganiseerd ^Bnet bezitters van Westlan- ^Blers. Mensen die over een ^Brginele Westlander beschik- ^Ren, dus zonder bijvoorbeeld een opgebouwde kajuit. We lebben reünies -gehad in janljBchipluiden en Zoeterwoude. leel erg leuk, maar je ligt de iele dag met je boot langs de tant. Daar wilde ik wat aan veranderen. Zo kwam ik op iet idee om een race voor Westlanders te organiseren". leen als bezitter van een Westlander, maar ook als medewerker van het Prins Hendrikmuseum voor scheepvaart in Rotterdam had hij zich verdiept in de geschiedenis van de Westlan der. Dit type zeilschip, elf tot vijftien meter lang, werd vroeger veel gebruikt om turf van het Vinkeveense plassengebied naar het wes ten van Zuid-Holland te ver voeren. „Ik had contacten in Warmond en Vinkeveen. Zo ontstond het idee voor een turfrace tussen Vinkeveen en Warmond", aldus Des sens. Hij nam contact op met War- monder Hylke Tromp, die uiterst enthousiast reageerde. Hij richtte de Stichting Zeil vaart Warmond op, organisa tor van de Turfrace. Vorig jaar zag de eerste versie van de Turfrace het levenslicht. Toen voeren de deelnemen de Westlanders, Kagenaars en een Zandaak van Vinke- Het is voor schipper en bemanning keihard werken tijdens de Strontrace. Hier de schipper Age Bandstra tijdens een eerdere Strontrace. den Idee 4 idee was gebaseerd op de it jaarlijkse Strontrace. Dessens wilde iets dergelijks ook voor kleinere zeilschepen dan tütsjes en tjalken. Niet al- Tentoonstelling WARMOND Naar aanleiding van de Tur frace en de Strontrace die de komende weken worden gevaren met oude zeilschepen is in Galerie De Pomp een expositie ingericht met aquarellen van de Haagse kunstenares Anneloes Groot met platbodems als onder werp. De oude zeilschepen zijn afgebeeld in alle stadia van wording en verwording. In de vitri ne van de galerie staat keramiek van Wiytze en Tine Kijlstra waar op de sfeer van water is weergegeven. De ex positie is open van 11 t/m 17 oktober op dins dag van zeven tot ne gen uur, woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van twee tot vier uur en woensdag ook van tien tot twaalf uur. veen naar Warmond. Door langdurige windstilte moest er veel geboomd en gejaagd worden. „Een paar deelne mers hadden dat nog nooit goed beoefend. Die hadden niet het goede materiaal. Dat zal nu wel wat beter gaan. Dat vind ik ook het nuttige van de race. Iedereen maakt nu eens mee hoe dat vroeger allemaal ging. Nu worden die Westlanders door een man of vier getrokken. Vroeger was dat vaak alleen de schipper. Die had geen geld om mensen in dienst te nemen", vertelt Henk Des sens. Turf uit Warmond De Turfrace krijgt dit jaar nog een extra Warmonds ac centje. De turf die door de schepen in Vinkeveen aan boord wordt genomen komt namelijk uit het Warmondse gebouw De Burcht. Daar werd in mei van dit jaar turf van Friese oorsprong tussen de plafonds gevonden. Die was daar rond 1890 als ge luidsisolatie aangebracht. Tot vreugde van Hylke Tromp van de Stichting Zeilvaart Warmond bleek de Friese turf van uitstekende kwali teit. Turf is zeer moeilijk te krijgen in Nederland, dus de stichting was zich zeer ver guld met de onverwachte vondst. De reglementen voor de Tur frace zijn in vergelijking met vorig jaar iets gewijzigd. Zo geldt er in het donker een vaarverbod. Bij de laatste editie liep een van de deelne mers een forse beenwond op toen hij in het donker tijdens het jagen ten val kwam. Om herhaling te voorkomen be sloten de organisatoren tot het vaarverbod. Op zaterdag wordt de race al om vijf uur onderbroken omdat één van de bruggen op het traject na dat tijdstip niet meer voor de zeilschepen wordt geopend. Ook is aantal toegstane be manningsleden nu afhanke lijk gesteld van de grootte van het schip. De schepen die aan de Tur frace meedoen varen morgen via de Kagerplassen, de Ringvaart en de Drecht naar het Amstel-Drechtkanaal. Vanaf de splitsing met de Kromme Mijdrecht moeten ze kiezen tussen een noord- zuidroute of een zuid-noord- route. De noord-zuidroute gaat via Uithoorn door Oude Waver en Winkel naar Vin keveen en vandaar door de Ringvaart van Groot Mij drecht, Kerkvaart en Krom me Mijdrecht terug naar het Amstel-Drechtkanaal. De zuid-noordroute gaat in om gekeerde richting. Eenmaal in het Amstel-Drechtkanaal gaat het via dezelfde vaar wegen als de heenreis terug naar Warmond. De winnaar zal daar waarschijnlijk maandag in de loop van de dag arriveren. Voor hem ligt de „Tinus van Stijn-Wissel- prijs" klaar, een houten half- model van een Westlander. De prijs is genoemd naar de laatste Warmondse Westaln- Hylke Tromp (links) van de stichting Zeilvaart Warmond in De Burcht toen daar orginele turf tussen de plafonds werd aange troffen. ,Hoop op Welvaart" van der-schipper, inmiddels 80 jaar en naar Amstelveen ver huisd. Van Stijn zal de prijs persoonlijk overhandigen. Stront race Op maandag vertrekt vanuit het Friese Workum voor de twaalfde keer de Strontrace. De zeilwedstrijd voor sküts- jes en tjalken doet de oude tijden herleven toen ge droogde koemest en terp- aarde van Friesland naar de bollenvelden tussen Haarlem en Leiden werd vervoerd. De Strontrace kent twee klassen: de lichtere schepen onder de 35 ton en de zwaar dere boven de 35 ton. De deelnemers gaan via het IJs- selmeer door Amsterdam en via de Ringvaart en Kager plassen naar Warmond. In de Kaaggemeente worden de zakken koemest gelost en wordt weer koers gezet rich ting Workum. De deelne mende strontschepen zullen op dinsdag en woensdag Warmond aandoen. Tijdens de Strontrace gaat het er wat fanatieker aan toe dan bij de Turfrace. Er wordt verbeten strijd ge voerd op het water. Schipper en bemanning moeten veel in huis hebben om het traject tussen Workum en War mond te kunnen bevaren. Ook hier gelden de oude schippersregels: de motor mag slechts in noodgevallen gebruikt worden. De race wordt georganiseerd door het Zeilvaartcollege Workum. Dat werd enkele jaren gele den opgericht om de Stron trace van de ondergang te redden. Het zeilvaartcollege bestaat uit schippers, de bur gemeester en wethouder landbouw van Workum, Rijkswaterstaat, de Schip persvereniging Schuttevaer, de Friese mestdrogerij en plaatselijke belangenorgani saties. PAUL VAN DER BIJL Scholieren voeren actie voor pater Van Leeuwen LISSE Leerlingen van de MVO-school in Lisse hebben gisteren actie gevoerd door pa ter Jan van Leeuwen. De jon gens en meisjes gingen een ochtend werken in winkels, kantoren of huisgezinnen. Zij verdienden daarmee 3500 gul den, dat de pater aan het eind van deze maand mee zal ne men naar de Philippijnen. Na het tellen van het verdiende geld waren de leerlingen ove rigens nog niet klaar met de inspanningen voor de in den vreemde werkende pater uit Lisse. Ze schreven allen een brief naar een familielid, een kennis of zomaar iemand. In de brief vertelden ze over het werk van de pater en over de actie op school en er werd en passant opgemerkt dat men ook nog deel kon nemen aan een te houden ballonnenactie. Pater Jan van Leeuwen was overigens zelf bij de actie aan wezig en hij nam de gelegen heid te baat om de leerlingen hartelijk te danken voor hun inzet en financiële hulp, die rechtstreeks naar de zieken in „zijn" ziekenhuis in Iloilo gaat, terwijl er ook nog geld resteert om drie studenten verder te kunnen laten studeren. w w jong t meedoen. Vanavond staan er majorettenoptredens op het programma van zeven uur tot tien over half elf en daarna volgt de prijsuitreiking. Zater dag beginnen gelijktijdig in twee zalen om half negen de marswedstrijden en majorette noptredens. Om tien over half een is er de prijsuitreiking en van twee tot vier uur zijn er weer majorettenwedstrijden. Om kwart over vier beginnen de show- en majorettenwed strijden en die duren tot acht uur. De toegangsprijs is een rijksdaalder. Uit de Bollenstreek en de Leidse regio doen zeventien verenigingen en majorettenpe- lotons mee. Dat zijn uit Rijns- burg de Flora Band, de Jong Flora Band en de Florinettes, uit buurgemeente Katwijk de Showgroep Generique, de Klinkertjes/Sea Stars, Molino Bario, de Mariquita's, The Mil- ly Girls en Jong DVS, uit Lei den Allegro Vivace, de Fourty Four Degrees en de Key Town Stars. De Harpe Davids uit Noordwijkerhout doen ook mee, net als Echo der Duinen uit Noordwijk, Canite Tuba uit Lisse, Jong Adest Musica uit Sassenheim, de Flowerstars uit Hillegom en de Rijntamboers uit Zoeterwoude. EXPERIMENT MINICONTAINERS BINNENKORT VAN START OEGSTGEEST In Haas- wijk, een deel van de schil derswijk en de bloemenbuurt in Oegstgeest worden contai ners geplaatst ten behoeve van een nieuwe verwerking van het huisvuil. Eengezinswonin gen krijgen minicontainers en rond flatwoningen/gebouwen worden grotere containers ge plaatst. Flink wat belangstel lenden uit genoemde buurten werden gisteravond uitvoerig voorgelicht door het hoofd van gemeentewerken, de heer Hermus. Het invoeren van containers kan gezien worden als een humanisering van het werk dat de beladers van vuil niswagens moeten doen. Toch stuitte, zoals bleek, het experi ment dat men wil uitvoeren nogal op wat tegenstand van degenen die er mee te maken krijgen. Bewoners van de bloemenwijk vrezen dat hun wijk een containerwijk wordt, mede omdat de containers overal zichtbaar zijn vanaf de weg. Bovendien vreest men stank- en lawaaioverlast. Be zwaren werden ook geuit te gen het plaatsen van grotere containers in de nabijheid van ingangen van trappenhuizen van flats, onder ramen van woonkamers cq slaapkamers. Kortom instemming met het komende experiment was er weinig. Maar het zal wél door gang vinden. Na afloop van de bijeenkomst zag men belang hebbenden, op een laat uur, gisteravond nog druk zoeken naar alternatieve plaatsings mogelijkheden voor vooral de grotere containers. VOORSCHOTEN De raads commissie openbare werken is tegen het rooien van bomen op het pleintje in de Stadwijk straat in Voorschoten. Drie be woners hadden daartoe een verzoek ingediend. Het drietal kreeg slechts de steun van de VVD. Mevrouw Van der Kloes- Kamsteeg stelde: „Soms dient het algemeen belang te wijken voor het privé-belang. Indien die bewoners overlast aange daan wordt door de bomen, dan moeten deze weg en ver vangen worden door laag groen." De overige commissie leden deelden de mening van de Beplantingsdienst die zich tegen rooien had uitgesproken omdat de bomen alleen nemen in de na-zomer en de herfst enig zonlicht wegnemen. Mr. Both (PvdA/PPR): „Ik schrik van de mening van de VVD. Waar is de grens. Straks vragen enige mensen of de bo men op de Voorstraat weg kunnen, wat dan?" Hij kreeg de steun van CDA en D'66. Franken (CDA): „De bomen zijn een karaktersitiek voor die straat. Snoeien mag wel maar rooien niet." De raadscommissie discus sieerde "gisteravond ook over het verzoek om een avondwa renmarkt in Voorschoten. Dit verzoek kwam naar aanleiding van opmerkingen van de marktcommissie, dat de koop avond slecht bezocht wordt Tien jaar geleden had Voor schoten vrijdags een populaire avond markt. De marktkoop lieden willen in geen geval een markt op vrijdagavond omdat zij zaterdagmorgen vroeg elders moeten zijn. Wet houder Van Leeuwen meent dat de winkeliers zelf wel iets zullen gaan organiseren tijdens de koopavond. Inbraken in auto's LEIDEN Waarschijnlijk aan enkele tientallen auto's die stonden geparkeerd op de Rijnsburgerweg of in straten in de omgeving van de Rijns burgerweg zijn afgelopen nacht vernielingen verricht In een groot aantal gevallen werden radio's of radiocasset terecorders gestolen. Om hoe veel auto's het precies gaat, staat nog niet vast. Dat wordt pas duidelijk als de eigenaars van de auto's aangifte nebben gedaan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17