[Capers hadden het vooral 95)13 Amerikanen voorzien Eritrea geeft strijd om vrijheid niet op ijken vermiste Israëliërs i Spanje gevonden E MOESTEN URENLANG OP HET DEK STAAN" 94 Spaanse koningin laat Beatrix wachten Zusjes Fendi stelen in Milaan de mode-show JITENLAND £cid6c6ouAatii DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 PAGINA 7 feUZALEM In een apartement in de Spaanse havenstad Icelona zijn gisteren de met kogels doorzeefde lijken van Je vermiste Israëlische zeelieden gevonden. De Israëlische |io beschuldigde vandaag Palestijnse guerrillastrijders van Trd op de Israëliërs. De Palestijnen hebben nog niet op deze [chuldiging gereageerd. De twee Israëliërs, Zion Abou (36) en kov Abou (32), waren bemanningsleden van het vrachtschip VCalifornië, aldus de Israëlische radio. De bemanningsleden en gaan passagieren en niet op hun schip teruggekeerd. De |en van de zeelieden werden gekneveld en met gebonden Éden aangetroffen. Argentijnse president wil Thatcher ontmoeten LONDEN President Raul Alfonsin wil met de Britse premier Margaret Thatcher praten over de Falkland Eilanden. Dat heeft hij gisteren verklaard in een inter view met de BBC. Volgens Alfonsin is een oplossing van het conflict over de eilan dengroep waarschijnlijker, als er een ande re regering aan de macht komt in Groot- -Brittannië. Maar een dialoog met een open agenda met Thatcher kan wel tot een ver mindering van de spanningen tussen de twee landen leiden, aldus Alfonsin. In 1982 bezetten Argentijnse troepen de eilanden, maar na 74 dagen oorlog heroverde Groot- -Brittannië het grondgebied. Belgische bladen overtreden wet met publicatie opiniepeilingen BRUSSEL Zowel het Belgische dagblad De Morgen als het weekblad Knack hebben met opzet de wet van 18 juli van dit jaar overtreden. Het is in België namelijk verboden vier weken voor verkiezingen nog een opi niepeiling te publiceren. De Morgen citeerde uit een en quête voör intern gebruik van de christen-democraten; Knack publiceerde een eigen onderzoek. Volgens het socialistische ochtendblad De Morgen zou bij de verkie zingen, die zondag gehouden worden, de CVP (Chris ten-democraten) dalen van 32 procent van de stemmen tot 30,4 procent. De liberalen (PVV) zouden een nog groter verlies lijden: van 21,1 procent in 1981 naar 13,5 procent, waarmee ze kleiner zouden worden dan de Volksunie, die zakt van 16 procent naar 15,6 procent. Grote winnaars zouden, volgens het interne CVP-on- derzoek, de Vlaamse socialisten worden: van 20,6 pro cent naar 29,1 procent. VS: 750 miljoen voor Af ghaans verzet WASHINGTON De verzets- strijders in Afghanistan krijgen zo'n 250 miljoen dollar steun van de Verenigde Staten om een gro te hoeveelheid munitie, kleine wapens, granaatwerpers en luchtdoelwapens te kopen. Het Amerikaans Congres heeft in september in het geheim de be slissing daartoe genomen. De ge heime dienst CIA zal het geld doorspelen naar de rebellen. De langdurig Russische bezetting van Afghanistan en de hulp die nu aan de rebellen wordt gege ven, zullen vrijwel zeker aan de orde komen tijdens de besprekin gen tussen Reagan en Gorbatsjov. EUROPARLEMENT ZIET FIETS NIET ZO ZITTEN STRAATSBURG De Nederlandse liberaal Flo- rus Wijsenbeek heeft het Europees Parlement er gisteren niet van kunnen overtuigen dat de fiets in de verstopte Europese steden het meest effi ciënte vervoermiddel is. Bovendien vond de door hem gevraagde bevordering van de ontwikkeling van een beter rijwielversnellingssysteem evenmin genade in het parlement. Wijsenbeek verdedigde gisteren een ontwerpresolutie over het gebruik van geavanceerde technologieën in de Europese vervoerssector. Volgens de resolutie, die met een uiterst krappe meerderheid werd aangenomen, moet de Europese Commissie de ontwikkeling van een computersysteem in automotoren bevorderen. Daardoor kan de uitstoot van schadelijke stoffen beperkt blijven, kunnen de prestaties worden ver beterd en kan brandstof worden bespaard. itmetaal A 1 t FEG A IT SAID „We zaten te eten, toen er seling vanuit de keu- schoten klonken, kerels kwamen de aal binnen. Ze zwaai- met machinegeweren hadden handgranaten hun lijf. Alle passa- •s en bemanningsleden •den naar één kant van eetzaal gedirigeerd", us het relaas van een' erikaanse passagier, het begin van de ka- van het Italiaanse seschip Achille Lauro. kaping van de 23.629 ton inde Achille Lauro het geschip van de rederij ro en de vroegere Willem van de Koninklijke Rot- amsche Lloyd begon lopen maandag rond half plaatselijke tijd). Het schip kte een 12-daagse cruise in Middellandse Zee. De eer- meldingen spraken van p 1.000 gegijzelde opvaren- maar later kwamen lage- iijfers binnen. het moment van de kaping i het schip juist vertrokken Alexandrië, waar de mees- iassagiers van boord waren fcan voor een excursie naar fro, en was op weg naar t Said. Daar zouden de pas- jers weer aan boord kómen. ;staat inmiddels vast dat de j kapers al in Genua, het npunt van de cruise, aan rd zijn gekomen. Het vier- k (beschikte over valse pas- rten. Volgens de Italiaanse pier Craxi zouden hun wa- 5 verscholen in kratten I groenten aan boord zijn [acht. De preciese toe pt hiervan wordt nog on- ocht. 'erftocht beman den werden eerst in de kal samengedreven en rna in hun hutten opgeslo- Toen zijn de kapers naar De Egyptische sleepboot Basel 2 bracht de Palestijnse kapers van het cruiseschip Achille Lauro naar een marinebasis in Port Said. Daar zouden zij nog steeds worden vastgehouden ondanks de toezegging, dat zij Egypte ongehinderd zullen kunnen verlaten. de brug gegaan", aldus kapi tein Gerardo di Rosa. Vervol gens veranderde het schip van koers en begon aan een lange zWerftocht over de oostelijke Middellandse Zee: Libanon, Syrië, Cyprus en weer terug naar Egypte. Geen enkel land liet het gekaapte schip toe. De kapers hebben zich volgens de kapitein „zeer goed" gedra gen tegen Italiaanse passagiers maar „minder goed" tegen passagiers met een andere na tionaliteit. De terroristen dreigden eerst alle Amerika nen aan boord te doden en vervolgens de passagiers met de Britse nationaliteit. Een Amerikaan verklaarde, dat de kapers hem en zijn landgeno ten van de overige passagiers scheidden. Zij moesten enkele uren op. dek blijven staan, ter wijl de kapers brandbaar ma teriaal naast hen plaatsten. Wanneer iemand zich zou be wegen, zou de zaak worden aangestoken. De dreiging van de piraten werd grimmiger toen werd gemeld dat alle vliegtuigen of schepen die het passagiersschip probeerden te naderen, zouden worden be schoten. Dinsdagavond maakte de Syri sche regering bekend, dat vol gens onbevestigde berichten twee Amerikaanse passagiers waren vermoord. Later werd dit bericht door de kapers te gengesproken. Na afloop van de kaping liet de kapitein we ten „dat het met iedereen aan boord goed gaat". Maar enkele uren later werd duidelijk dat de kapers toch een Ameri kaanse passagier hadden ver moord. Het gaat om een 69-ja- rige man, Leon Klinghoffer, die in een rolstoel zat en werd vergezeld van zijn vrouw Ma rilyn. Omdat zijn lijk niet aan boord is gevonden, wordt ver moedt dat de kapers het li chaam van Klinghoffer voor de Syrische kust overboord hebben gegooid. Conversatie De Amerikaanse omroepmaat- schappij „Independent Net work News" liet gisteren de conversatie horen tussen de Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Veliotes, en een VS-ambassadelid aan de,wal. Veliotes bevond zich op dat moment aan boord van de Achille Lauro. Hij had daartoe opdracht gekregen van presi dent Reagan. Veliotes: „Leon Klinghoffer is dood. Hij werd buiten Tartus door de terroristen vermoord. De terroristen lieten vervol gens het paspoort van Mildred Hodes aan de kapitein zien en zeiden: Zij is de volgende. Ze heeft gesmeekt om haar leven. Ze zeiden OK maar jij vertelt de Syriërs dat we er twee heb ben gedood. Vervolgens hiel den ze constant een geweer op hen gericht en op iedereen die in de buurt van de radio was en ze dreigden iedereen neer te schieten die de waarheid zou vertellen". Ambassadelid: „Dat heb ik". Veliotes: „Ik wil dat je twee dingen doet. Ik wil dat je in mijn naam de (Egyptische) mi nister van buitenlandse zaken belt, vertel hem wat wij te we ten zijn gekomen, vertel hem van de omstandigheden, vertel hem dat met oog hierop en vanwege het feit dat wij en waarschijnlijk ook zij, niet van die feiten op de hoogte waren, wij er op staan dat zij die hoe- renzonen vervolgen. Punt twee. Ik wil dat je de telefoon pakt en Washington belt en ze zegt wat wij hebben gedaan. En dat, als ze verdere stappen willen nemen, dat prima is". Ambassadelid: „Ik heb u goed en duidelijk verstaan". Cruise vervolgen Zodra het cruiseschip door de Egyptische autoriteiten wordt vijgegeven, zal het zijn tocht hervatten, aldus de rederij in Genua. De passagiers die nog mee willen, zullen naar Israël worden gevlogen. Voor de elf Nederlandse opva renden, die aan de kaping zijn ontkomen, hoeft dat allemaal niet meer. Zij kwamen giste ren op Schiphol aan. Zonder bagage, want die is nog aan boord. Het reisbureau De Jong Intratours, dat de cruise had verzorgd, zal de gedupeerden mogelijk een andere vakantie aanbieden. Tegen een nieuwe cruise hebbefi de Nederlandse opvarenden geen. bezwaar. Maar het Middellandse-Zeege- bied heeft bij de meesten niet meer de voorkeur. inses l> schot L De Britse prinses Anne probeert hier een nieuw geweer van het Engelse leger uit. De prinses bracht gisteren een bezoek aan het eerste bataljon van het Sherwood Foresters Regi ment. 59.00/IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 159.00 159.00 439.0I 420.0' 370.0' 415.01 495.01 5) Kille Klansky fen Pjotr Nogrottr, alias Üje Verholen, hadden een keurige hut toege- bn gekregen en maakten het zich daar ge melijk. „Zeg zou die Sjeems Pond ons nu geen rare kool kunnen stoven?" vroeg de 1. „Ik denk nog maar steeds aan dat kwaje teken van die wespesteek, weet je. En ik 1 er nu knap last van ook. Ik doe er een ver- jje om." - „Nou moet je echt eens ophou- i met dat gezeur over die wesp," nijdaste de elovige Kille. „Hoe zou Sjeems Pond ons een kool moeten stoven? Hij zit veilig opge- en in ruim C in een stevige kist met twee 1!" - "Hmmmmm, ik weet het zo net nog hield de smid sluw aan. „Ik ben eens naar i voorstelling geweest en daar trad een boei- ning op. Die kon ontsnappen uit een kist Srie kettingen en zes sloten. Wip zal zeggen waartoe Sjeems Pond in staat is..." - Hij stond voor de spiegel en wikkelde een speciaal B.G.D.-verband om zijn hals. Maar dat het ver band allerlei slinkse truukjes en slimme handig heidjes bevatte, dat wist alleen de smid.... - Kille Klansky had intussen diep nagedacht over het verhaal van de boeiekoning en zei toeri: „Je hebt misschien gelijk, Pjotr. Je weet het nooit met Sjeems Pond. Zuilen we 'es gaan kijken of- ie nog veilig in de kist zit?" - „Een héél goed idéé," antwoordde de smid, die het juist hierop had aangestuurd. En even later drong het twee tal ruim C al binnen. Kille Klansky frommelde nerveus met zijn revolver, maar daar scheen weinig reden voor te bestaan, want de stevige kist met de twee sloten stond rustig op zijn plaats Koningin Beatrix maakt hier kennis met inwoners van het Spaan se dorp Toledo. Koningin Sofia, prins Claus en koning Juan Car los staan erbij te kijken. 1 (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID Koningin Beatrix heeft tijdens de tweede dag van haar staatsbezoek aan Spanje tevergeefs gewacht op koningin Sofia met wie zij samen de tentoonsteling „De Eeuw van Rem brandt" in het Prado-paleis zou openen. De reden van afwezig heid bleek een urgente audiëntie te zijn. Koningin Beatrix nam de zaak, gelukkig voor de zenuwachtige autoriteiten, nogal laco niek op en verrichtte de opening in haar eentje. Koningin en prins bekeken vervolgens de 45 schilderstukken van 35 verschillende meesters uit de befaamde Nederlandse Gouden Eeuw. Door de afwezigheid vqn koningin Sofia bleek zelfs extra tijd voor een bezoekje aan een van de zalen van het Prado-museum, gewijd aan Velasquez. Veel van de werken van Velasquez en zijn tijdgenoten zullen overigens binnenkort (van '24 oktober tót en met 26 januari 1986) in het Amsterdamse Rijksmuseum worden getoond. Een andere onverwachte wending tijdens het bezoek was de plotselinge niersteenaanval waardoor de Spaanse minister van buitenlandse zaken Fernandez Ordonez wordt gekweld. Zijn on derhoud met de Nederlandse minister Van den Broek moest hierdoor worden geschrapt. De rest van de dag verliep wel zoals gepland. Na een kort be zoek 's ochtends aan het stadhuis, begaf de Nederlandse konin gin zich naar het Spaanse parlement. Daar stak zij een korte re devoering af voor de vertegenwoordigers van het Spaanse parle ment. Sinds het herstel van de Spaanse democratie in 1977 was dat nog niet eerder gebeurd. De koningin prees het ontwikkelingsproces van de nog jonge Spaanse democratie en toonde zich verheugd over de komende toetreding van Spanje tot de EG. Gisteren om zes uur 's avonds bood koningin Beatrix een recep tie aan in het Prado-paleis aan de Nederlanders die in Spanje wonen. De twee uur durende bijeenkomst was een gezellig feest dat iets weg had van een beurs voor Holland-promotion in ou derwetse stijl. Er waren twintig lakeien speciaal voor uit Neder land overgevlogen en ook de hapjes en borreltjes waren stuk voor stuk van Nederlandse makelij. Koningin en prins zijn vanmiddag rond één uur weer in Neder land aangekomen, daarmee een van de belangrijkste staatsbe zoeken afsluitend, dat Spanje de laatste jaren ten beurt is geval len. ONDANKS ETHIOPISCHE STORTVLOED VAN NAPALMBOMMEN: AMSTERDAM Dank zij een doeltreffend irri gatiesysteem stonden de velden met gerijpte sorg hum vorige week nog fier in de droge wind. De vel den, alles bij elkaar zo'n vijfduizend hectaren, be loofden voor een lange tijd voedsel te brengen aan een even zo groot aantal families. Totdat de vliegtuigen kwamen. In korte tijd strooiden Ethiopische piloten een hoeveelheid bommen van Russische makelij omlaag en vernietigden het veel belovend landbouwpro ject Solomuna. Plaats van handeling: het door droogte en honger geteis terde Eritrea. Amanuel Negassi, vertegen woordiger van de Eritrese hulporganisatie ERA doet zijn verhaal. „Terreurbombarde- menten", noemt hij de onaf gebroken stroom bommen, die wekelijks over Eritrea wor den uitgestort. Vernietig de velden met het voedsel en je vernietigt de mensen. Zo is de filosofie van de Ethiopische regering, die sterker dan ooit een einde probeert te maken aan de weerspanningheid van Eritrea, aldus Negassi. Voor een belangrijk deel af hankelijk van wapens die worden buitgemaakt op de Ethiopiërs, vecht de bevol king van Eritrea al bijna vijf en twintig jaar tegen de inlij ving van hun grondgebied door Ethiopië, dat in dat stre ven wordt gesteund door de Sovjet-Unie. Een onmogelijke strijd tussen een vastbesloten volk met een spaarzame hoe veelheid tweedehands wapens en een enorm leger, dat rijke lijk wordt voorzien van Russi sche Antanov-vliegtuigen, he likopters en moderne T-62 tanks. Om nog maar te zwij gen over de hoeveelheid mu nitie, waaronder napalmbom men. Strategisch Negassi: „De Ethiopiërs heb ben in ons land niets te zoe ken. Toen de Turken Eritrea na vijfhonderd jaar verlieten, kwamen de Egyptenaren, vervolgens de Italianen. De dag dat zij werden verslagen werd Eritrea opeens Brits mandaat. Nu moeten wij ons schikken als zijnde een pro vincie van Ethiopië..?" Het grondgebied van Eritrea is van strategisch belang. Het beslaat een groot deel van de kust langs de Rode Zee dat sa men met de Golf van Aden en het Suezkanaal een door voerroute van olietankers vormt. Eritrea wil niets weten van de Sovjet-Unie. Maar het wil evenmin (militaire) hulp van de Verenigde Staten of van het nabij gelegen Saoedi- Arabië. Het Westen is niet echt van plan zijn vingers aan de kwestie te branden, maar spe culeert erop dat Ethiopië de Russen op den duur het land zal uitzetten. Volgens Negassi geeft de Europese Gemeen schap niet zonder reden eco nomische steun aan het mar xistische regiem in Addis Abeba. Ethiopië moet, zo hoopt West-Europa, inzien dat het meer gebaat is bij econo mische steun van de EG, dan met wapens van de Sovjet- Unie. Dan zou ook de weg openliggen voor onderhande lingen over de kwestie Eri trea. Kaartenactie Om nu met name binnen de EG een discussie over deze kwestie te ontlokken, begint de humanitaire organisatie ERA in samenwerking met de Nederlandse werkgroep Eri trea een kaartenactie, die ge richt is op de leden van de Tweede Kamer en op de EG. Aanstaande zaterdag wordt op het Leidseplein„ in Amster dam een manifestatie gehou den met muziek en dans en voordrachten door leden van vakbonden, kerken en politie ke partijen. Maar tegen de tijd dat een dergelijke discussie vruchten zal afwerpen, is er weer zo veel meer napalm gevallen op de hoofden van de 3,5 zielen tellende bevolking van Eri trea. Weer zoveel landbouw gronden vernietigd en verla ten door de bevolking; die met honderdduizenden zijn toevlucht heeft gezocht in vluchtelingenkampen in het bevrijde gedeelte van Eritrea of in Soedan. Negassi wordt door dit toekomstbeeld des te vastbeslotener: „Natuurlijk is het mogelijk te winnen. Zo lang er maar financiële hulp blijft komen' voor onze scho len, ziekenhuizen en land bouwprojecten vechten wij door. Dat doen we al vijf en twintig jaar.." JOOS PERSOON MILAAN De Italiaanse groten die toonaangevend zijn bij de voorjaars/zo- mermode voor 1986 zijn Fendi, Ferré en gedeelte lijk ook Gessaci. Armani daarentegen krijgt in Italië een beetje goedkoop ima go. Hun winkels zijn zo ge woontjes, dat je er aan voorbij loopt zonder om te kijken. Maar de allergrootste dit jaar is ongetwijfeld Fendi, waar ook een en ander te vieren is: het 60-jarig be staan van de firma en de 20-jarig samenwerking met Carl Lagerveld. Hij ontwerpt reeds veertig sei zoenen lang de bontmodel len van dit huis. De Fendi's zijn vijf zusjes (Anna, Alda, Franca, Car- la en Paola) die het bedrijf van hun overleden mama hebben voortgezet. De Fendi's zorgden afgelopen week nog voor een enorm schandaal in Rome, door het Palazzo Venezia te hu ren. Een dergelijk monu ment „misbruiken voor een mondaine en commer ciële show" deed de ver ontwaardiging van de pers en inwoners hoog oplaai en. Ook de dierenbescher ming liet naar aanleiding van de bontshow van zich horen. Maar vanuit mode-oog punt bezien worden toegegeven, dat ut "dis technisch gezien op~~~een verbluffend eenzame hoogte staan. Patchwork, waaraan zowat de hele Ark van Noach heeft mee gewerkt: lapjes van vos sen, nerts, konijn, lam; al lemaal tot één enkele jas verwerkt. Bont wordt hier gerimpeld, geplooid, gewe ven, gevlochten, gesmokt, geverfd, geborduurd, ge beeldhouwd. Je kunt het zo gek niet verzinnen, of Lagerveld bedenkt het en de Fendi's voeren het uit. Carl krijgt nog een ten toonstelling ook, in het museum van hedendaagse kunst onder auspiciën van het ministerie van cultuur. Naast al die bontpracht valt de gewone collectie in het niet, al is ze niet on verdienstelijk. Ook hier een jeans-lijn, veel witte jassen, capès, jurken, crê pes rïiet pastelbedrukkin gen, een mooie zomerse tweed, vergulde zijde, zwart en wit, grafiti, teke ningen. Zo'n familiebedrijf als Fendi is typisch Italiaans. Dat geldt ook voor Misso- ni. Gai en Rosita Missoni zijn al 32 jaar gehuwd en werken al die tijd samen •aan de opbouw van hun firma. Nu zijn ook de twee zonen en de dochter vol wassen en dragen hun steentje bij. Dat Missoni het breiwerk zou hebben uitgevonden is niet juist. Maar dat hij de „maglia" tot een kunstvorm heeft verheven, is wel waar. Voorzijn bekende dikke truien en jacks heeft hij een heel nieuw procédé ontwikkeld, dat een wazig en transparant effect geeft. Bij Missoni moet je eigenlijk alleen maar naar zijn breiwerk kijken, de rest is erbij geflanst, om de collectie af te ronden. En dan is er nog Ferré. Diens hele collectie is op een Oosterse leest ge schoeid: judoka van de ochtend tot de avond. Niet zo verschrikkelijk nieuw misschien, maar wel heel mooi, in combinatie met de strenge precisie van Ferré. In de sprekende kleuren, vooral veel blauw en zwart, kimono's in la gen boven elkaar, lange jurken op smalle panta lons, grote gebreide cardi gans, achterstevoren ge dragen, met knopen op de rug. Ep een stof die nu eens puur natuur is. Oos terse motieven (draken, bloemen) in vlammende kleuren en een spectacu laire finale: een samoerai, woest zwaaiend met zijn zwaard tussen vijftig ver schrikte meisjes in kimo no. AGNES ARIAANSSEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7