Oude wijken wachten sceptisch op beslissing over Spelen'92 ■■■1 'Kan ik lenen en ook doorlopend over geld beschikken? tra wberry Fields New York geopend 4l> toenemend verzet tegen geheime reizen shuttle PP!*, - -.|H| Randstad: voorrang bij openlucht-recreatie Denis Thatcher is aan handen en voeten gebonden SR 19CNNENLAND/BUITENLAND £eidóc@outcmt DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 PAGINA 5 ie arrestaties egens kinderporno (GEN In het gerechtelijk vooron- zpek naar het maken van pornofilms minderjarigen in het Noordhollandse gen zijn gisteren drie arrestaties ver- it. Dit heeft persofficier van justitie in ernaar mr. G. Botman gisteren meege- ld Aangehouden zijn de 59-jarige W. G uit Bergen, zijn 57-jarige broer H. de uit Den Helder en een persoon in Ber- bekend als de 30-jarige B.D. van wie juiste identiteit echter nog nader moet ■den vastgesteld. Zij ziin aangehouden verdenking van betrokkenheid bij por- jrafische video-opnamen met jeugdigen laf 11 tot 12 jaar. Vorige week werden De G. ongeler 150 videobanden in be- genomen. „Vier koninginne dag ook op 5 mei" AMSTERDAM Voorzitter A. Kliest van de. Landelijke Kontaktgroep Verzets Gepensioneerden 1940-1945 (LKG) juicht het toe als de koningin in de toekomst zou wordt dan eindelijk een „ware nationale feestdag" waarop de „een meer het accent legt op de viering van onze onafhankelijkheid en de ander uiting kan geven aan zijn verbon denheid met het huis van Oranje". Kliest zei dit gisteren in Amsterdam tijdens de landelijke contactdag van ziin organisatie. Prins Bernhard woonde de bijeenkomst 's morgens bij. Rond het middaguur werd een krans gelegd bij het nationale monu ment op de Dam. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De ont wikkeling van open lucht-recreatie in de stadsgewesten van de Randstad krijgt de ko mende vijftien jaar abso lute voorrang. Circa tweederde van de be schikbare gelden worden in dit gebied geïnvesteerd, aan gezien de (natuur)recreatie- mogelijkheden in de Rand stad altijd zijn achtergeble ven. Dit zei minister Braks (Landbouw) gisteren in de Kamer bij de bespreking van het structuurschema openlucht recreatie. De aanleg van nieuwe bosa- realen in de Randstad moet van 100 naar 200 hectare per jaar, aldus Braks. Volgens de minister vordert het overleg met provincies en gemeen ten zo goed, dat deze doel stelling gehaald kan worden. Binnen vijftien jaar moet er zo'n 4000 ha. bos ontstaan. Van de zijde van de PvdA was er waardering voor het plan om meer recreatievoor zieningen in de Randstad zelf te treffen. „Mensen met veel vrije tijd, maar een krappe beurs moeten in staat gesteld worden dicht bij huis een uitje te maken", aldus de socialist De Boois. De VVD had de nodige bedenkingen. „Zijn de stadsgewesten wel de aangewezen gebieden voor zaken als sportvisserij en plankzeilen?", zo vroeg Jorritsma zich af. De CDA- fractie daarentegen vond bij monde van kamerlid Schart- man de 1.800 hectare die het kabinet wil reserveren voor nieuwe recreatieruimte „aan de magere kant". Braks zegde de Kamer ove rigens toe dat voortaan elk jaar een vijfjarenprogramma wordt gepresenteerd over de stand van zaken en plannen op het gebied van natuurbe houd en ruimtelijke orde ning. Staatssecretaris Van Zeil (EZ) maakte in de Ka mer nog bekend dat het be drag dat buitenlandse toeris ten in Nederland besteden dit jaar voor het eerst de 5 miljard overschrijdt, maar Nederlanders met elkaar meer dan 10 miljard in het buitenland hebben uitgege ven. Rode Kruis neemt taak BB over VENLO De georganiseerde eerste geneeskun dige hulpverlening bij rampen komt in de toe komst voornamelijk in handen van het Rode Kruis. Het neemt deze taak over van de Organisa tie Bescherming Bevolking die wordt opgeheven. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond heid) maakte vanmiddag in Venlo de grote lijnen bekend van het ontwerp van de wet waarin de nieuwe opzet van de rampenbestrijding zal wor den geregeld. Hij sprak op een jubileumbijeen komst van het district Limburg van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO. In de nieuwe opzet krijgen de colleges van B en W de verantwoorde lijkheid voor de eerste medische hulpverlening bij rampen. De hulp wordt gegeven door geneeskun dige eenheden van door het college te erkennen instellingen, die daarvoor een rijksbijdrage krij gen. Zo'n instelling kan een EHBO-vereniging zijn, maar de voorkeur gaat uit naar het Rode Kruis, aldus de staatssecretaris. ko Ono, de weduwe van de in 1980 vermoorde Beatle John Lennon, staat hier met haar zoon an bij de gisteren geopende Strawberry Fieldstuin in New York. die ter nagedachtenis van John inon is aangelegd. :W YORK In New >rk is gisteren ter nage- ichtenis van John Len in in de buurt van Cen- Park Strawberry elds geopend, een tuin noemd naar een van de ikendste nummers van vermoorde ex-Beatle. e V/2 hectare grote „in- mationale tuin van de ede", waarin planten aan uit alle delen van de ereld, is geopend op de iijaardag van John Len- Dn (die 45 zou zijn ge- orden) én zijn zoon Sean, die tien geworden „Het is niet alleen een ge schenk van John, maar een geschenk van onze generatie aan de toekomst, en ik ver trouw erop dat het de komen de eeuwen de mensen een ple zier zal doen", aldus Yoko Ono, Lennons weduwe. Ono legde drie miljoen gulden neer voor hét inrichten van het parkje. Het park was een favoriet wandelgebied van de Lennons en ligt in de schaduw van het Dakota-flatgebouw, waar Lennon op 8 december 1980 werd vermoord. In de tuin staan planten uit meer dan 100 landen, die heb ben gereageerd op een adver tentie van Ono. Het Witte Huis nam geen contact op en dus zijn de Verenigde Staten niet vertegenwoordigd met een plant. De Jordaanse fothergilla staat er naast een cedar uit Israël, er zijn berken uit de Sovjet-Unie, rode kornoelje werd geschon ken door wijlen prinses Gracia van Monaco, ahorn uit Canada en narcissen uit Nederland. Midden in de tuin staat een door Italië geschonken zwart- -wit mozaïek met het woord „Imagine", de titel van één van Lennons mooiste songs. „AMSTERDAM HEEFT HOGERE PRIORITEITEN" AMSTERDAM Het kabinet moet op korte termijn een beslissing nemen over de kandi daatstelling van Amster dam voor de Olympische Spelen in 1992. Als het aan burgemeester Van Thijn van Amsterdam, minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, aan de Nederlandse Sport Federatie en aan tal van anderen ligt, wordt het nog vóór dins dag 15 oktober a.s. defi nitief ja". De lobby is in volle gang. Het Internationaal Olympisch Comité wijst volgend jaar de stad aan waar de Spelen in 1992 plaats vinden. Maar zul len verkeersproblemen, cri minaliteit en huisvestings problemen in de hoofdstad een goede afloop van de Spe len niet in de weg staan? De beslissing van het kabinet had er enige weken geleden al moeten liggen. Twijfels over de financiële gevolgen die de gigantische operatie in het „onveilige en oncomfor tabele" Amsterdam kan heb ben, zorgen nog voor een aanzienlijk struikelblok. Deze niet al te lovende kwa lificaties van de hoofdstad schieten politiewoordvoerder Klaas Wilting bijna in het verkeerde keelgat. Volgens hem is er reden tot optimis me, de criminaliteit stabili seert zich, loopt zelfs iets te rug. „Jarenlang is het door een slap beleid bergafwaarts gegaan met deze stad, maar ik geloof dat het ontmoedi gingsbeleid op het gebied van de drugs z'n vruchten begint af te werpen", aldus Wilting. „Amsterdam is niet onveili ger of crimineler dan welke andere wereldstad". Als sneeuw Als VVD-fractievoorzitter Ed Nijpels geloofd mag worden, zijn alle problemen van deze stad nu al bijna als sneeuw voor de zon verdwenen en is er wat dat betreft niets meer dat het organiseren van de Spelen in de weg staat. „De verloedering die de stad een aantal jaren in haar greep had, is dank zij de nieuwe burgemeester Ed van Thijn gelukkig teruggedrongen". Scepsis echter bij de fracties van de PPR en PSP, de enige partijen die zich in de Am sterdamse raad tegen de Spe len hebben uitgesproken. „Het vermeende herstel van Amsterdam heeft niets te maken met de geschiktheid van deze plaats als gastheer voor de Spelen", luidt hun reactie. Of Nijpels goed wist wat hij zei, moet maar even in het midden gelaten wor den, maar zeker is dat Am sterdam in uitstekende vorm moet zijn wil het de klus naar behoren kunnen klaren. De olympische gasten komen met 28.000 mensen tegelijk: 9.000 deelnemers, 8.500 bege leiders, 8.700 journalisten en 2.000 gasten. Men schat dat er 3,4 miljoen toegangskaarten verkocht worden. De toe schouwers zullen per dag goed zijn voor 150.000 over nachtingen. Dorp Voorstanders van de Spelen hebben er altijd de nadruk op gelegd dat van de bouw van een olympisch dorp (kosten 125 miljoen gulden) belang rijke impulsen voor de werk gelegenheid zullen uitgaan. Voorlopig ziet het er echter naar uit dat de woningen in het dorp ten laste komen van de bestaande woningbouw- contingenten die Amsterdam krijgt toebedeeld. Geen extra werk dus voor de Amster dammers en bovendien: min der aandacht voor de bouw van goede betaalbare wonin gen en stadsherstel in de oude wijken. Bovendien moet de gemeente Amsterdam maar weer zien dat ze het geld voor de bouw en voorzieningen van het dorp binnenkrijgt. „De finan ciële risico's zijn te groot", zegt het comité Olympische Spelen Nee, waarin veel ver ontruste Amsterdammers zit ting hebben. Het comité voert een kruistocht tegen de Spelen, omdat het er niet op vertrouwt dat Amsterdam er slechts 25 miljoen gulden op hoeft toe te leggen. Het comité heeft becijferd dat de Spelen misschien lang niet zo voordelig voor de stad uitpakken als wel wordt ge dacht. De 25 miljoen gulden die de stad er zelf in denkt te steken, zou wel eens verre van toereikend kunnen zijn. De bouw van het nieuwe sta dion Strandvliet en de nog steeds niet opgehelderde be stemming die het gevaarte na afloop van de Spelen moet krijgen, vormen een belang rijk risico. Ajax, de enige club die redelijkerwijs wat aan het stadion zou hebben, staat niet te juichen bij het vooruitzicht te moeten spelen in een stadion dat vele tien tallen maten te groot is; Ajax wil daarom verregaande in vloed op de bouw. De exploitatie van het nieuw olympisch stadion dreigt in de toekomst op de gemeente te blijven drukken. Het orga niseren van de Spelen zou dan ook een gigantische mo lensteen kunnen zijn om de nek van de stad die, ondanks de publiciteitsstunt van Nij pels, volgens sommigen veel te veel echt belangrijke pro blemen kent. Veiligheid Het kabinet hikt aan tegen de kosten van het waarbor gen van de veiligheid van deelnemers en bezoekers, on langs geschat op enige miljoe nen guldens. Het handhaven van de openbare orde en vei ligheid bij een zo groot eve nement zou best eens een forse opgave kunnen wor den. Vorig jaar stelde het ka binet als voorwaarde voor een positief besluit dat de Spelen niet meer dan 250 miljoen gulden mogen kos ten. Blijkt uit enquêtes dat 71 pro cent van de Nederlanders de komst van de Spelen toe juicht, in Amsterdam ligt het heel anders. Voorzitters van wijkraden in achterstands- buurten schudden het hoofd over de grote operatie die voor de deur staat. In sommi ge buurten moet de stadsver nieuwing nog op gang komen en in andere heeft men te kampen met een verloede ring die samenhangt met de verspreiding van het drug sprobleem van de „schoonge maakte" Zeedijk. Zo klagen de wijkraden in de Zeeheldenbuurt, d' Oude Stadt, de Spaarndammer- buurt en de Ceintuurbaan dat Amsterdam wel hoger prioriteiten heeft dan het or ganiseren van de Spelen. De Pijp, met de Albert Cuyp- markt als exponent, is zo'n buurt die te maken heeft ge kregen met de overloop van drugdealers en -verslaafden die na de schoonmaakbeurt van de Zeedijk een ander on derkomen zochten. De bewo ners van d' Oude Stadt, het deel dat ondermeer de Wal len omvat, vrezen dat het ambtelijk apparaat zo bezig zal zijn met het evenement, dat van de oplossing van hun problemen de eerste jaren niet veel meer terechtkomt. „De stadsvernieuwing, het verwerken van de toeristen- stroom en de begeleiding van de prostitutie worden dan vergeten", klaagt een op bouwwerkster in deze wijk. Wat moet er allemaal gebeu ren voordat Amsterdam klaar is? Er hoeft geen nieu we luchthaven te worden ge bouwd en ook geen nieuwe spoorwegverbinding. En de sneltram naar het olympisch dorp was toch al voorzien. „Plannen om de wegenstru- cuur geweldig op te kloppen, hoeven niet te worden ont wikkeld", zegt burgemeester Van Thijn. Volgens het Co mité Olympische Spelen Nee gaat de prioriteit voor de ver bindingen in het zuidelijk deel van Amsterdam ten kos te van de wijken in Amster dam-Noord. „De tijd dringt", zegt burge meester Van Thijn van Am sterdam. Op 19 oktober be gint in Amsterdam een con gres van de Associatie van Internationale Sportfedera ties, een gezelschap met een flink aantal opinieleiders in de sport. Het uitblijven van een besluit van de regering kan ertoe leiden dat we de boot missen, vreest Van Thijn. ARJEN VAN DER SAR ENTAGON WIL GEEN OPENBAAR DEBAT OVER MILITARISERING RUIMTE an onze correspondent Mare de Koninck) ASHINGTON Snel velt in de VS de discus- p aan over de toenemen- t geheimzinnigheid van Amerikaanse regering nd het gebruik van het ASA-ruimteveer voor ulitaire doeleinden, eeds meer stemmen ver pen zich tegen de „ge- pssificeerde" (geheime) izen die het Pentagon pinisterie van defensie) et de space-shuttle pakt. pze week keerde voor de [eede keer in de geschiedenis het shuttle-programma i militaire missie op aarde rug, zonder dat het publiek [ingelicht over wat de „ruim- roldaten" ginds in het lucht ledige hebben gedaan. In de komende tien jaar zal het aan deel geheime militaire zendin gen dertig procent van het to tale space-shuttle programma beslaan. Het Pentagon staat op het standpunt dat de VS zich moe ten wapenen tegen een toene mende Sovjet-dreiging vanuit de ruimte. De legerleiding be nadrukt dat de Russen per jaar veel meer militaire satelliet lanceringen plegen dan de VS en dat Sovjet-militairen alles bij elkaar .jarenlang" in de ruimte zijn geweest, terwijl Amerikaans legerpersoneel te- samen „slechts dagenlang" om de aarde heeft gecirkeld. Kritici van het Pentagon wij zen erop dat de VS een reus achtige voorsprong hebben in militaire ruimtetechnologie; zo zijn de Russen zijn nog altijd bezig een ruimteveer te ont wikkelen. Bovendien wijzen de kritici erop dat het militair establishment in de Ameri kaanse hoofdstad probeert zo veel mogelijk burger-astronau ten uit het space-shuttle pro- VS en Sovjets weer samen in de ruimte? WASHINGTON Een 39 leden tellende Amerikaanse delega tie gaat eind deze week naar de Sovjet-Unie om over samenwer king op het gebied van ruimtevaart te praten. In de delegatie zittèn leden van het Congres en mensen v^n Aerospace en NASA. Eén van de mogelijkheden die de Amerikanen met hun Russische gastheren willen bespreken is een gesimuleerde red dingsoperatie in de ruimte, waarbij een Amerikaans ruimteveer en het Russische ruimtestation Saljoet-7 zullen samenwerken. gramma te drukken. De ge heimzinnigheid rond de Pen tagon -vluchten zou niet zijn ingegeven door zorgen over Russische concurrentie, maar door een neiging om de milita risering van de ruimte af te schermen voor de publieke controle. Gedaantewisseling Professor Carl Sagan, astro noom aan Cornell University, zegt: „Naarmate het militaire programma wordt uitgebreid, krimpen de financiële en in tellectuele bijdragen aan een vreedzame exploitatie van de ruimte". En Morton Halperin, voorzitter van de progressieve „Amerikaanse Unie voor Bur gerrechten": „De vraag is hoe het besluit tot stand is geko men om NASA als een in principe open ruimtevaartbu reau tot een gesloten militaire club te maken". Het gezaghebbende blad „Avi ation Week" schreef onlangs: „De recente selecties door NASA van kandidaat-astro nauten zou iedereen schrik moeten aanjagen. Van dertien verkozenen waren er acht ac tieve militairen en vijf NASA- - werknemers. Van de opzet, dat steeds meer civiele weten schappers en technici uit het bedrijfsleven toegang tot het shuttle-programma zouden krijgen, is geen sprake meer". Velen in de VS vrezen dat NASA zal doodbloeden nadat de Amerikaanse luchtmacht nog zelfstandiger dan nu het geval is haar eigen geheime shuttle-vluchten zal kunnen uitvoeren vanaf de spoedig te openen Vandenberg Air Force Base in Californië, die de „mi litaire Cape Canaveral aan de Westkust' moet worden. Als start, finish en controle van de militaire ruimteveer-vluchten straks in het westen geconcen treerd en exclusief door de USKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" Li HiHiHiM J f==r^ 1 Elf7 m W MStHlIO 6 MIKtttÖKtll til ALS OTtlt V/HtltOtH HAAR 1 1 huis mmmn woaoih vj om heihm wn haoeuuifd. \pmm umum") H|fv luchtmacht gecontroleerd zul len zijn, kan de geheimhou ding verregaand geperfectio neerd worden. Atoomknop Van de twee tot nu toe ge maakte Pentagon-reizen lekte dankzij de samenwerking met de burgers van NASA bijna al les nog uit. Tijdens de eerste vlucht in januari werd een spionagesatelliet gelanceerd die in het oostblok zeer zwak ke elektronische signalen, tot telefoongesprekken toe; kan opvangen. Tijdens de maandag beëindigde reis zijn twee com- mïinicatiesatelieten van per stuk één miljard gulden opge hangen, die naar verluidt on der meer gebruikt kunnen worden voor een „atoomknop- commando" van de Ameri kaanse president naar met kernraketten uitgeruste on- derzeëers. Toekomstige geheime shuttle- -missies krijgen een belangrij ke functie in president Rea gan's „Star Wars"-plan, ter verdediging tegen inkomende vijandeliike kernraketten. Met name zullen de militaire astro- De Nederlandse astronaut Wubbo Ockels zit hier lachend in een opblaasbaar ruimtebed, dat eind oktober gebruikt wordt bij de vlucht van het ruimteveer Challenger. LONDEN Denis Thatcher, de man van de Britse -pre- mier Margaret Thatcher, onder vindt steeds meer hinder van de ke tenen die hem bin den. Dat schrijft Diana Farr in haar vandaag versche nen boek Five at 10. Het boek por tretteert de weder helften van vijf Britse premiers. Voor Denis That cher, die dapper blijft lachen als een clown ook op dagen die zich vul len met allerlei kleine ergernissen wordt de vreug de over triomfen van zijn vrouw steeds meer getem perd door de kete nen die hem bin den, schrijft Farr. De 70-jarige gepen sioneerde zaken man had er vol gens de schrijfster nooit op gerekend dat hij nog eens in de schaduw van een vrouw zou ko men staan. Sommi ge mensen hebben medelijden met hem, omdat hij genoegen moet ne men met de tweede plaats, achter de ei genwijze en supe- rambitieuze vrouw, die 35 jaar geleden zijn liefde en be wondering wist te winnen met haar staalblauwe ogen en haar ontoomba- re energie, aldus V Farr. Thatcher heeft de pech met de effi ciëntste vrouw ter wereld getrouwd te zijn, waardoor hij zelf soms maar een middelmatig man netje lijkt. Een vol strekt onjuist beeld, vindt Farr. „Een man die zo intelligent is als Denis Thatcher moet een wijze le vensfilosofie heb ben om zich zo goedgeh umeurd staande te houden in een situatie die hem monddood heeft gemaakt en die zijn hoop op een rustige oude dag met zijn vrouw meedogenloos te niet heeft gedaan nauten tal van proeven met la serwapens gaan doen. Waar nemers in het Amerikaans Congres (volksvertegenwoor diging) verwachten echter dat spoedig uit die hoek actie wordt ondernomen om het mi litaire space-shuttleprogram- ma open te breken. „De jaren waarin het Congres het niet aandurfde om het Pentagon aan te pakken zijn voorbij. Een zekere mate van vertrouwelijkheid is onvermij delijk in militaire zaken, maar zo extreem als rond de shuttle- -vluchten van het Pentagon is on-Amerikaans. Dat kan niet voortduren", aldus Thomas Quintrell, defensiespecialist van de Democraten. „Alle wapenprojecten zijn in principe openbaar in ons land, want ze worden bekostigd door de belastingbetaler. Zelfs de Russen mogen weten hoe veel en wat voor kernwapens we produceren, alleen al om over^wapenbeheersing te kun nen onderhandelen. Dat het publiek niet mag weten wat we met de shuttle doen, zelfs niet hoeveel astronauten er op een reis meegaan, is ridicuul (ADVERTENTIE) Zo'n Doorlopend Krediet bij de NMB is heel makkelijk. Je hebt altijd geld achter de hand. Wat het kost? Kijk maar. Bij een opge nomen Doorlopend Krediet van f12.000,- betaalt u per maand f240,- terug. Leent u f20.000,-, dan kost dat f400,- per maand. In deze bedragen is de effectieve rente van 0,95% per maand in begrepen. Andere bedragen lenen kan natuurlijk ook. En misschien is een Persoonlijke Lening in uw geval wel verstandiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis mee verzekerd. Kom snel eens met óns N^B BANK De NMB denkt met u rnea praten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5