Afzet tuinbouwprodukten in de toekomst moeilijker Oude vrouw dupe van goklust huishoudster mSr ftzidoe Soutm CDA en VVD willen surfmogelijkheden COMPUTER VERKOPERS BINNENLAND Ceidocöomont DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 PAGI) 31 UTRECHT Knelpun ten in de Nederlandse tuinbouw en dan vooral de glastuinbouw zullen zich de komende jaren niet zozeer voordoen aan de kostenkant als wel aan de afzetkant. De tuinbouw hoeft niet ern stig bevreesd te zijn voor een duidelijke verslech tering van de concurren tiepositie ten opzichte van het buitenland. Dr. J.J. van Duijn directeur onderzoek van de Robe- co-groep (spaar- en be leggingsinstelling) heeft dit vandaag gezegd tij dens het nationaal tuin- bouwcongres in Utrecht van de Nederlandse Tuinbouwraad. Over de afzetvooruitzichten in de komende vijf jaar moe ten tuinders geen al te hoog gespannen verwachtingen koesteren. Zeker niet waar het de traditionele afzet markten betreft. Van Duijn ziet op langere termijn eerder kansen voor de niet-traditio- nele markten. Hij baseert zijn uitspraak op de verwachting dat de Westeuropese econo mie de komende jaren matig zal groeien en de lage inko- menselasticiteit voor tuin bouwprodukten (de consu ment geeft een bepaald deeld van zijn aankomen voor der gelijke zaken uit. Groeit dat inkomen dan groeit die uit gave verhoudingsgewijs niet mee). Met name de uitgaven van de consument voor bloe men en planten zijn de afge lopen jaren gedaald. Twee andere elementen die naar de mening van Van Duijn de komende jaren een toenemende rol zullen gaan spelen zijn de afnemende be volkingsgroei en de vergrij zing. Beide fenomenen spe len niet alleen in Nederland maar meer nog in de voor de tuinbouw belangrijke afzet landen. Op dit punt is er een duidelijk ander perspectief dan lange tijd na de Tweede Wereldoorlog bestond. Hij waarschuwt de tuinbouw voor overproduktie zoals thans in andere sectoren van de landbouw (zuivel, granen). Het wegwerken van overca paciteit is in de praktijk een' traag verlopend proces dat pas op gang komt nadat de druk die op de prijzen is ont staan de winstgevendheid van ondernemingen jaren lang omlaag heeft gehaald, aldus Van Duijn. Bij de huidige vooruitzichten van gematigde groei, zo ver wachtte van Duijn, zal het ruimtebeslag van de tuin bouw op zijn best gelijk blij ven, maar waarschijnlijk af gaan nemen. De tuinbouw zal naar zijn verwachting in de toekomst net als de land bouw meer produkten uit minder land kunnen halen. Van Duijn hield Nederlandse tuinders voor vindingrijker en vernieuwender te zijn dan hun Zuideuropese collega's die het natuurlijke voordeel van mekr warmte en licht hebben. Voor de Nederlandse tuinders moet de compensatie daarvoor komen van hogere produktiviteit, betere mark torganisatie en een grotere openheid voor nieuwe pro dukten en produktietechnie- ken. Sprekend over de Neder landse economie in haar al gemeenheid zei de Robeco- -topman dat de oplossing van het werkloosheidsprobleem eerder moet worden gezocht in een marktconforme loon- sontwikkeling dan in een massale arbeidstijdverkor ting. Er moeten maatregelen in de sfeer van de arbeids voorwaarden komen waar door de arbeidsmarkt beter en sneller kan functioneren. De gevolgen voor de econo mie van de huidige golf van technologische vernieuwing zullen pas in volle omvang in de jaren 90 te merken zijn in de vorm van produktiviteits- stijging en in de vorm van een nieuwe keur aan produk ten, aldus Van Duijn. Hij verwachtte niet dat de te rugval in de economische op leving in de Verenigde Sta ten direct gevolgen zal heb ben voor West-Europa. Euro- Ka staat volgens hem beter op aar benen dan menigeen denkt. Wel zal er voor 1987 met een groeivertraging voor Europa rekening moeten worden gehouden. De econo mische groei in Europa zal in de jaren 80 2,5 tot 3 procent bedragen met een verhoging in de eerste helft van de ja ren 90. Sinds 1973 bevinden we ons in een overgangsfase van de ene welvaartsperiode naar de volgende. Van die fase mag worden verwacht dat zij zo'n 18 tot 20 jaar zal duren, aldus Van Duijn. wordt deze 'loopingball'. Al spelend bewegen en plezier hebben. Wij sturen u dit nieuwe spel als dank wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande- I Naam: Adres: J Postcode/plaats:. Telefoon: - (voor conlróle bezorging) J Deze ontvangt de krant deeerstetweewekengra' Daarna wordt het abonnement betaald per: O maand (per automatische betaling) n kwartaal per acceptgiro I Stuur als dank de loopingball aan: I Naam J Adres:_ J Postcode/plaats:- Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). al DUIZENDJES VERDWENEN IN FRUITAUTOMAAT DEN HAAG Tweeëntwintig jaar lang verrichtte Saar (55) huishoudelijke karweitjes voor een Haagse mevrouw. Totdat vier jaar geleden de fruitauto maat haar in z'n greep kreeg en ze geld ging Stelen om te'kun nen blijven spelen. Volgens of ficier van justitie mr. J. de Waardt zou ze sindsdien ruim honderdduizend gulden van haar bejaarde werkgeefster hebben gestolen. „Het was niet meer dan een dui zendje of zes", verzekerde Saar giste ren politierechter mevrouw mr. J. Willink. Hoe de officier aan een be drag van 112.800 gulden kwam, was haar een raadsel. Alleen al aan het betalen van haar vaste lasten was de bestolene in de afgelopen vier jaar minstens veertig mille kwijt geweest. Saar had haar Verslaving aan de éénarmige bandiet lange tijd geheim weten te houden, ook voor haar man en zoon. 's Middags als ze boodschap pen moest doen, ging ze snel even naar Florencia met een dikke porte monnee. Geld om aan haar goklust te spende ren was geen probleem. Haar werk geefster zat er warmpjes bij, had in 1981 nog een paar huizen verkocht. Saar was gemachtigd om de AOW- centen van de oude vrouw bij de bank op te halen. Daarnaast beschik te ze over de sleutel van het geldkis tje. Het tweetal kon goed met elkaar opschieten. Ze kenden elkaar door en door. „U hebt ernstig misbruik van haar vertrouwen gemaakt. Die vrouw was half dement", aldus politierechter Willink. Twee maanden cel, waar van een maand voorwaardelijk, vond de rechter in dit geval de juiste straf. Saar: „Ze wist heel goed wat ze deed. Ze belde me wel tien keer per dag op: „Saar, je moet geld halen". Het gebeurde wel dat als ik met een briefje van duizend terugkwam, ze mij de helft gaf. „Ik gun het jou, er is niemand anders die naar me om kijkt", zei ze vaak". Een stichting heeft zich inmiddels over de financiële zaken van de be jaarde ontfermd. „Het zieligste vind ik 't het nog voor mijn man, die heeft er alle tijd niets van geweten. Ik heb beloofd dat ik in m'n eentje voor de schade zal op draaien. Ik zal het geld terug moeten verdienen met hard werken". Saar kan bij goede kennissen terecht in de huishouding. - DEN HAAG/LEIDEN De regeringsfracties CDA en VVD willen meer faciliteiten voor surfers in de nabijheid van gro tere bevolkingsconcentraties en gebieden voor dagrecreatie. Beide partijen drongen daar gisteren in de Tweede Kamer op aan tijdens de behandeling van het structuur schema openluchtrecratie. Volgens de VVD heeft het plankzeilen vooral een grote populariteit verworven in gebieden waar surfmogelijkheden van nature aanwezig zijn, maar ook in de nabijheid van de grote steden dienen er faciliteiten te komen, eventueel door ontgrondingen. De PvdA vindt het onvoldoende dat het kabinet een zogenoemde zone ring aan wil brengen voor plankzei lers gezien het aspect van de natuur bescherming. Allerlei plassen zijn voor een deel met eenvoudige voor zieningen heel geschikt te maken voor surfers, maar daarnaast moeten de plankzeilers er begrio voor he- been dat er oevers zijn die door hun natuurfunctie geen plankzeilactivi- teiten verdragen, meent de PvdA. Tandy Computers is een divisie van Tandy Corporation. Met wereldwijd ruim 9000 vestigingen de grootste in zijn soort. Wij advisieren professionele computer gebruikers. Tandy levert een totaal pakket apparatuur, programmatuur en support van uit stekende kwaliteit. Tandy Computers heeft een netwerk van computercenters. In het Tandy Computer Team kunnen we op korte termijn plaatsen: Zij die zichzelf echte verkopers weten en dus een klantenkring kunnen uitbouwen en onderhouden, kunnen wij een basissalaris bieden met een uitstekende provisieregeling. Doorzettingsvermogen, goede kontaktuele eigenschappen en een kommerciele instelling naast verkoopervaring en goede kennis van de Engelse taal zijn noodzakelijk. Eveneens is kennis van computers belangrijk. Leeftijd van ca. 23 tot 35 jaar. Er is plaats in Den Haag, dhr. Dutry (070-646840), voor een verkoper in de buitendienst. Rotterdam, dhr. Lemmens (010-139864); Eindhoven, dhr?Holtzer (040-122202); en Groningen dhr. Dijkstra (050-135735). Solliciteer schriftelijk naar onderstaand adres„ t.a.v. dhr. P. van Hulst. Of bel voor een afspraak. Hoofdkantoor TANDY COMPUTERS, HERENGRACHT 20, 2511 EH DEN HAAG, TEL. 070-646354. Ontdek wat het ons nu waaidisalsu Audi 80 rijdt Het is ons nogal wat waard om u als bestuurder van een Audi 80 op de weg te zien. De waarde die we daaraan hechten vindt u terug in z'n zuinigheid en onderhoudsvriendelijke karakter. Z'n uitstekende aëro dynamica, z'n grondige bescherming tegen roest en z'n hoge restwaarde. U vindt het ook in de aandacht die we aan de veiligheidsaspecten van de Audi 80 hebben besteed. U ziet het tenslotte in de luxe en het comfort waarmee de Audi 80 u omgeeft.* Het is ons nu nóg meer waard als u Audi 80 gaat rijden. Tijdelijk kunt u van uw Audi-dealer namelijk een onvergelijkbaar bod op de auto die u inruilt verwachten. Ontdek in een persoonlijk gesprek met uw Audi-dealer wat het ons meer waard is, als u kiest voor een Audi 80. Tijdens een proefrit kunt u dan tevens aan den lijve ondervinden, wat het ons altijd al waard was om u in een Audi 80 te laten rijden. De Audi-dealers nodigen u uit voor een zeer exclusief aanbod. Bel 020-867651 voor het adres van de dichtstbijzijnde Audi-dealer. Er is al een Audi 80 vanaf f 27 750 - incl BTW Af Leusden Wijzigingen voorbehouden )A IEN ng in £f b: Voorsprong door techniek 7 «sfc-Vl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16