erroristen mogelijk in Genua aan boord 'Ik heb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' AVO-baas ziet wel wat in Sovjet-voorstellen Koningin Beatrix krijgt in Spanje veel aandacht Reagan schreef lijkrede voor 16.433 foetussen O ONTKENT BETROKKENHEID cheepskapingen ^!5>t dusver eldzaamheid GEKAAPT SCHIP Belgische CCC slaat weer toe ijTENLAND QeidóaQowuvnt DINSDAG 8 OKTOBER 1985 PAGINA 5 —ia, ianse vakbonden zetten {ring-Craxi onder druk (Van onze correspondent Cees Manders) P De Italiaanse vakbonden hebben ïiorgen een staking van twee uur geor- lerd tegen de begrotingsplannen van de ng. De verwachting is dat het hele land zal gaan. In grote trekken komen de pgsplannen erop neer dat de prijzen Je publieke diensten aanzienlijk worden bgd. Volgens premier Craxi (socialist) de staat ophouden te fungeren als een (nan die de burgers gratis (of bijna gra- en hele hoop overheidsdiensten laat De vakbonden vinden echter dat de iid eerst zichzelf maar eens moet reor- moderniseren, voordat tot een rzwaring voor de burgers wordt SPION DDR KEERT TERUG BONN Een spion die naar Oost- -Duitsland was gevlucht, is terugge keerd naar West-Duitsland, zo hebben de autoriteiten gisteren bekendge maakt. Sinds op 6 augustus het spiona- ge-schandaal in West-Duitsland begon met de bekendmaking dat een hoge medewerkster van een minister van spionage werd verdacht, zijn nog zeven andere mensen naar Oost-Duitsland ge vlucht. Er is één arrestatie verricht. Justitie s(elde dat het onderzoek tegen de 43-jarige ingenieur zal worden voortgezet, maar maakte niet bekend of hij is gearresteerd. De man werkte voor de overheid in Coburg, dat op 15 kilo meter van de grens met Oost-Duitsland ligt Zoeken naar jongen gaat nog door MEXICO-STAD Het zoekwerk naar de 9-jarige Luis Ramon Nafarrate, de jongen die sinds de aardbeving in Mexi- co-stad onder het puin bedolven ligt, wordt nog steeds voortgezet. Reddings werkers hadden eerder de moed opgege ven, omdat zij betwijfelen of het kind nog leeft. Na hevige discussies met de vader, die gelooft dat zijn zoon nog wel in leven is, graven soldaten en agenten nu langzaam verder. Inmiddels heeft de Mexicaanse regering laten weten tot eind 1986 zo'n 4,8 miljard dollar aan bui tenlandse kredieten nodig te hebben. Het is de eerste schatting van de econo mische gevolgen van de aardbeving. Mexico heeft de banken laten weten dat het zijn verplichtingen zal nakomen. Walvis via rivier naar Montreal MONTREAL Op de Ca- nadese St.-Lawrence rivier is een 25 meter lange walvis gezien, die op weg leek te zijn naar de stad Montreal. Het dier was nog maar vijf tig kilometer van de stad verwijderd. Biologen willen proberen het dier met een boot terug te jagen naar zee, omdat de walvis in de rivier een zekere dood te wachten staat. Walvissen eten per dag tonnen plankton, maar dat voedsel is in zoetwater niet te vinden. Japanner sterft aan vergiftigde limonade TOKIO Een 50-jarige man is giste ren overleden nadat hij had gedronken uit een flesje limonade dat hij uit een automaat had gehaald in Wakayama in het zuidwesten van Japan. De man is het zevende slachtoffer van limonade waarin paraquat is aangetrof fen, een landbouwbestrijdingsmiddel. Hij stierf door ademhalingsmoeilijkhe den. Het slachtoffer had het flesje een paar dagen eerder onderin een dranke nautomaat gevonden. De politie onder zoekt of het hier een moordzaak be treft. Limonadefabrikanten hebben via de media een dringende oproep gedaan om niet te drinken uit flesjes die bij au tomaten worden gevonden. Zuidafrikaanse bioscopen, voor zwarten open JOHANNESBURG Bioscoophouders in ZuidAfri- ka kunnen vergunningen aanvragen waardoor het is toegestaan zowel blanken als zwarten toe te laten. De maatregel wordt binnenkort in enkele steden van krgpht. In Motherwell in het oosten van de Kaapprovincie heeft de politie het lijk van een jon ge zwarte vrouw aangetroffen onder een hoop in brand gestoken autobanden. Deze methode van exe cutie wordt vooral gebruikt tegen zwarten die colla boreren met het blanke apartheidsbewind. In ooste lijk Transvaal heeft de politie het vuur geopend op een menigte zwarten die een winkelcentrum in brand wilde steken. Hierbij werd een zwarte gedood en elf gewond. i vliegtuig als middel om poli- IRO Het kaper te eisen ingewilligd te krijgen, is inmiddels een wereld- verschijnsel geworden. De kaping van een groot passa- sschip is echter tot dusver een zeldzaamheid. laatste maal dat dit gebeurde was in januari 1961, toen mstanders van de Portugese dictator Salazar het com- ido overnamen op het Portugese cruise-schip „Santa Ma- Het schip had 600 passagiers en bemanningsleden aan rd. De actie bleek voorbereid door generaal Humberto jado, die in Brazilië in ballingschap leefde. De 70 kapers j plan met de „Santa Maria" naar Angola te varen, nog een Portugese kolonie, en daar een gewapende op- 1 te beginnen. Na twaalf dagen gaven zij zich over aan iraziliaanse autoriteiten, nadat hen was toegezegd dat ze 'irazilië politiek asiel konden krijgen. Larachi namen in 1974 drie Pakistani de eerste officier machinist van de Griekse vrachtboot „Vori" in gijze- Zij dreigden het schip in de lucht te laten vliegen, wan- Griekenland niet twee Palestijnen zou vrijlaten. De ;n schuldig bevonden aan een gewapende aanval '•jle luchthaven van Athene. Bij die actie kwamen vijf ;isen om het leven en raakten 55 personen gewond. De :«istani, die zeiden te behoren tot de „Islamitische Inter zonale Guerrilla's" gaven zich over nadat de ambassa dors van Egypte, Syrië en Libië hen daartoe hadden weten Xewegen,. in 1974 werden in Singapore enkele'opslagtanks raffinaderij opgeblazen. De daders, leden van het vksfront voor de Bevrijding van Palestina en het Japanse Ij e Leger, kaapten daarna de veerboot „Laju". De beman- van de veerboot werd gedwongen koers te zetten naar aar politie en marine wisten die manoeuvre te voorko- Terwijl de regering van Singapore met de kapers in ïrhandeling was. bezetten gewapende mannen in Koe- i de Japanse ambassade en namen de ambassadeur in gij- vhg. Zij eisten dat Japan een vliegtuig beschikbaar zou •n om de kapers van de veerboot te vervoeren. Tokio akkoord met die eis. Het vliegtuig pikte de kapers op rloog ermee naar Aden. 12 mei 1975 enterden leden van de Rode Khmer het *erikaanse koopvaardijschip „Mayaguez" Het incident zich voor op 95 kilometer van de Cambodjaanse kust. ;>n de Khmers probeerden de bemanning van het schip te kwam de Amerikaanse luchtmacht in actie. Ongeveer Amerikaanse mariniers voerden vervolgens een landing i Cambodjaans eiland, waar ze hevig verzet ont- tten Drie dagen na de entering werd de bemanning van Amerikaanse schip overigens vrijgelaten. De Amerika- zeiden later, dat zij daarvan niet op de hoogte waren :jfeest. Bij de aanval op het eiland kwamen 15 Amerika- om het leven. (Vervolg van de voorpagina) KAIRO/ROME De ter roristen die vannacht de „Achille Lauro" hebben gekaapt zijn waarschijnlijk al in Genua, het begin punt van de cruise, aan boord gegaan. Ameri kaanse en Nederlandse passagiers, die in Kairo zijn achtergebleven, zou den vanaf het begin enke le personen hebben opge merkt „die zich met nie mand bemoeiden en zich afzijdig hielden". In Rome en Kairo hebben de regeringsleiders Bettino Craxi en Ali Lufti crisisstaven in het leven geroepen. De Egyptische premier Ali Lufti heeft de Ita liaanse ambassadeur meege deeld dat Kairo alle mogelijke steun zal geven om een einde te maken aan do kaping. De Italiaanse regering heeft volgens een verklaring van het ministerie van defensie „alle militaire eenheden dié in staat zijn handelend op te tre den voor de bescherming van Italiaanse burgers en eigen dommen, in staat van alarm gebracht". Koortsachtige acti viteit wordt gemeld van de luchtmachtbasis Sigonella op Sicilië, een van de grootste wapenarsenalen in dit gedeelte van de Middellandse Zee. Het is niet bekend tot welke organisatie de kapers behoren. Volgens Egyptische inlichtin gendiensten zijn zij lid van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. De kapitein van het schip, Benni, heeft laten weten dat zij aanhangers zijn van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO. De PLO heeft via diverse woordvoer ders laten weten dat deze or ganisatie niets met de kaping te maken heeft. Vanaf het schip hebben de ka pers laten weten dat zij de vrijlating eisen van 50 Pale stijnse gevangenen in Israël. De kapers hoemden de naam van een van de gevangenen, Samir Konaiterry. Konaiterry is een van de Palestijnen die op 22 april 1973 met nog drie andere Palestijnen landde op de Israëlische noordkust. Daar werden de Israëli Dani Haran en zijn 5-jarige dochter gegij zeld en later doodgeschoten. Harans vrouw Smadar hield zich met een baby verborgen in een werkkamertje. In een poging het huilende kind stil te laten zijn, verstikte zij het. Israëlische soldaten wisten de Palestijnen te overmeesteren en schoten twee van Konaiter- ry's kameraden dood. Officiële Israëlische reacties op de ontvoering zijn tot dus ver uitgebleven. Een hoge re geringsfunctionaris zei wel dat de kaping Israël stijft in de overtuiging, dat de moord op drie Israëliërs op Cyprus slechts het begin was van een nieuwe golf van terroristische aanslagen. In het verleden heeft de joodse staat altijd ge weigerd met terroristen te on derhandelen. Achille Lauro was ooit Willem Ruys ROME De door Pales tijnen gekaapte „Achille Lauro" werd in 1947 ge bouwd bij de scheeps werf „De Schelde" in Vlissingen en heette vroeger „Willem Ruys". Het schip was tot 1965 ei gendom van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd NV. Momenteel is het schip in bezit van de Lauro-vloot in Napels, maar gecharterd door de Griekse Chandris Lines. Als de „Willem Ruys" kreeg het schip grote be kendheid in de tijd van de emigrantenreizen. Eind jaren veertig, begin jaren vijftig vervoerde het schip honderdduizen den emigranten naar Au stralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Brazilië. Sinds tien jaar maakt het uitsluitend pleziercruises, voornamelijk in de Mid dellandse Zee. Middellandse Zee ^LIBANON Beiroet)i y Haifa-V rington lord car de secretaris-generaal jle NAVO. heeft de jong- i-porstellen van de Sovjet- j 'apengebied begroet •jn basis voor onderhande- ijlMoskou oprecht naar een dhakkoord streeft, kan de •;nde topontmoeting van president Reagan en Sovjetlei der Gorbatsjov een stoot in de goede richting geven", aldus Carrington gisteren op een persconferentie, die gehouden werd nadat hij met president Reagan en 'de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Shultz had gesproken. Op de vraag of hij niet vindt dat de voorstellen die Gorbats jov vorige week in Parijs heeft gedaan gezien moeten worden als een poging een wig te drij ven tussen de Amerikanen en hun bondgenoten, antwoordde Carrington: „Ik geloof niet dat zij een poging zijn om de NAVO te verdelen... Ik geloof dat het erg moeilijk zou zijn Europa en de Verenigde Sta ten te scheiden'1. Carrington noemde de Sovjet- zichzelf al -voorstellen als zodanig niet waarts". aanvaardbaar voor de VS of de rest van het westen. Hij voegde hier echter aan toe dat zij „het begin van lange onder handelingen" kunnen zijn. „Dat de voorstellen op tafel zijn gelegd en dat zij in bijzon derheden treden betekent op De Amerikaanse veiligheid sadviseur Robert McFarlane vindt het voorstel van de Sov- iet-Unie om de strategische kernwapens met 50 procent te verminderen niet aanvaard baar. „Dit zou Moskou in staat stellen om als eerste tot de aanval over te gaan". IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Smidje Verholen en Kille Klansky liepen e onderaardse baai heen naar het pakhuis- dat bij het haventje was gebouwd. Daar Joctor Polnyck hen al breed lachend tege- „Nu kan er waarlijk nauwelijks meer iets Xvaan, waarde kameraden", zei hij. „Wij zijn •xjfhp deze keer te slim af geweest. Hij had bieteljongetje bij ons geplant, maar wij ;.'v en hem ontmaskerd als agent 009, alias v/ihs Pond. Wij hebben hem zelfs gevangen vj.jmen!" - „Hoofdzakelijk dank zij óns. hè zei Kille Klansky. die graag een beetje :';|.de eer voor zichzelf opeiste. - ..Ja zeker, Xv" beaamde smidje Verholen. „Hoofdzake- X-; ank Zij óns..." - „Ik zal daar niet verder op n«" vervolgde doctor Polnyck. „Kom bin- X%% mannen. Dan drinken we nog even een glas op de goede afloop. Intussen worden Sjeems Pond en de KNAP-mutator aan boord gebracht, en daarna vertrekken we onmiddel lijk. Proost, mannen!" - De glazen tinkelden, de wijn fonkelde en de kelen klokten, alles voor de eer en glorie van het geliefde vaderland Nicola- gonië Toen was het tijd om te vertrekken. Langzaam dook de onderzeeër onder water om de onder aardse haven uit te varen, recht op de Vale Kale Baai af, die toegang gaf tot de open zee. Alleen de periscoop stak nog boven water uit en liet een schuimig-witte streep achter. Verder was er geen teken van leven op de kalme golven te be speuren. „We kunnen ongehinderd wegvaren, mannen," grinnikte doctor Polnyck. Sneeuwstorm treft VS Het noordwesten van de Verenigde Staten is gisteren getrof fen door de eerste sneeuwstorm van het jaar. In de staat Montana kwam de sneeuw 1,3 meter hoog te liggen. In de staat North-Dakota wordt gevreesd voor omvangrijke schade aan de graanoogst. Een autobom heeft vannacht in Brussel veel schade bij het hoofdkantoor van een gas- teitsmaatschappij veroorzaakt. BRUSSEL De Strijdende Communistische Cellen (CCC) hebben vannacht in Brussel een aanslag gepleegd op het hoofdkantoor van Siebelgaz, een distributiemaatschappij van gas en elektriciteit. Om kwart over één ontplofte een bom in een autobusje. De CCC hebben dit jaar een reeks van aanslagen gepleegd op bedrij ven, die voor de wapenindus trie produceren. Ook gebou wen van politieke partijen wa ren doelwit. De twee bomaan slagen die afgelopen nacht in Keulen schade aanrichtten bij een autofabrikant en een uni versiteitsgebouw zijn opgeëist door de terreurgroep Revolu tionaire Cellen. MADRID Aan de voora vond van het driedaagse staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Spanje besteedden de belang rijkste Spaanse kranten giste ren veel aandacht aan Ne derland en het Nederlandse bezoek. De Spaanse televisie bracht zondagavond een reportage van een kwartier over Ne derland. In de Spaanse hoofdstad waren gisteren hier en daar al Nederlandse vlaggen te zien. Het dagblad ABC (rechts-mo- narchistisch) is gisteren ter gelegenheid van het staatsbe zoek begonnen met een serie artikelen. In de eerste afleve ring onder de kop „Neder land één van de meest actie ve leden van de EG" gaat over de Spaanse toetreding tot de Gemeenschap en de Nederlandse geschiedenis. Zowel „El Pais" als de Barce- lonese krant „La Vanguar- dia" hebben op de voorpagi na een vraaggesprek met prins Claus. In september bracht een aantal Spaanse journalisten een bezoek aan Nederland. Tijdens dat be zoek hadden zij een ontmoe ting met de prins-gemaal. Claus sprak met El Pais over de verschillen in de opvoe ding van de Spaanse en de Nederlandse kroonprinsen die even oud zijn. De opvoe ding van de Spaanse prins Felipe heeft een sterker mili tair aspect. In La Vanguardia sprak de prins over de goede banden die tussen Nederland en Spanje bestaan en die de bit tere herinneringen aan de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) doen vergeten. Het volledige herstel van de wederzijdse betrekkingen bleek volgens prins Claus uit het bezoek van koning Juan Carlos en koningin Sofia in 1980 aan Nederland. Nederland vertrouwt er op, aldus prins Claus in La Van guardia, dat Spanje de brug zal zijn tussen de EG en de Latijnsamerikaanse landen. .Op de eerste dag van het staatsbezoek dat vandaag om elf uur is begonnen met de landing van het Nederlandse regeringsvliegtuig op het Ma- drileense vliegveld Barajas, brengt het koninklijk paar een bezoek aan het klooster paleis El Escorial buiten Ma drid. Dat paleis is gebouwd door Filips de Tweede die er ook begraven is. Het conservatief-katholieke dagblad „Ya" vergeleek dit bezoek met het bezoek dat koning Juan Carlos in 1980 bracht aan de Nieuwe Kerk in Delft, waar hij als gebaar van verzoening een krans legde op het graf van Willem van Oranje. Ya schrijft dat het staatsbe zoek maar twee dagen duurt om kosten uit te sparen. De Nederlandse vorstin zou de bezoeken in Europa kort houden om in verder weg ge legen landen wat langer te kunnen blijven. Volgens Ya is het tweedaags staatsbezoek een idee van koningin Beat- Tijdens haar staatsbezoek aan Denemarken zei de Neder landse vorstin echter dat de kortere staatsbezoeken van tegenwoordig een idee van de Spaanse koning Juan Car los waren, die vindt dat de agenda van de moderne staatshoofden eigenlijk toch al te vol is. (ADVERTENTIE) Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 x f 330,40. Leent u f 20.000,-, dan is dat 60 x f 440,54. De effectieve rente bedraagt dan 12,2% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met |j p D APjif ons praten. Wi==D De NMB denkt met u mee. l LOS ANGELES In Ca- lifornië zijn zondag 16.433 foetussen ter aarde be steld na het voorlezen van een door president Reagan geschreven lijkre de. De foetussen werden in februari 1982 gevonden en bleken afkomstig van een inmiddels gesloten la boratorium, dat foetussen onderzocht voor zieken huizen en abortusklinie ken. Een vrouwengezondheidsorga nisatie spande een juridische procedure aan, toen bleek dat de autoriteiten de foetussen aan een katholieke antiTabor- tusorganisatie wilde geven, die ze tijdens een speciale mis wil de begraven. De zaak werd uiteindelijk doorgevoerd tot het Hooggerechtshof, dat in maart oordeelde dat de foetus sen niet naar een godsdiensti ge organisatie mochten, omdat dat een schending zou inhou den van de scheiding van kerk en staat. niem graf begraven. Maar vooraf werd nog wel een dienst gelezen in de kerk van een katholieke begraafplaats, waarin opgenomen de lijkrede door president Reagan. „Ik vertrouw erop dat uw herden kingsdienst vele anderen zal raken, als u de onschendbaar heid van het menselijk leven in ieder ontwikkelingsstadium onderstreept. Laten wij aan deze onschuldige doden een toegenomen verbondenheid ontlenen aan de zaak van het herstel van de rechten van on geborenen".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5