Nieuw-Zeeland biedt hulp aan in zaak Rainbow Warrior pjagers bedreigen roofvogelstand BRITSE POLITIE WIL HARDER GAAN OPTREDEN BIJ RELLEN s Ziekenhuizen krijgen geen extra geld voor opvang buitenlanders KNOV: lbo moet uitdaging worden voor mavo-leerling „Discriminerend" ontslag teruggedraaid JNENLAND £eicUc@otrumt DINSDAG 8 OKTOBER 1985PAGINA3 edewerker raudeerde .smj AMSTERDAM De pos- ile recherche in Amster- heeft een werknemer irij toejn de RPS aangehouden politifp verdenking van fraude n van Jet hypotheken. De man loet wfe^ z'jn betrokkenheid j- barbij inmiddels bekend. |i heeft met zijn praktij- l b'Jv«£n voor naar schatting LJisesch|n tot twee en een halve le ma^n verduisterd. Mogelijk »n in dorden nog meer aanhou- en vokn verricht, maar ze- niet onder het l-personeel. I uit i Dirk Nauta derde in zeezeilrace LEEUWARDEN Na het eerste traject van de Whitbread zeilrace rond de wereld, waarin de weersomstandigheden tot nu toe ideaal te noemen zijn, bezet Dirk Nauta met zijn Philips Innovator in de buurt van de Canari- sche Eilanden de derde plaats in het handicapklas sement en de tweede in di visie C. Pleun van der Lugt neemt met zijn Equi ty Law de tiende plaats Staatshoofd blijft munt sieren DEN HAAG Staatssecretaris Ko ning (financiën) voelt er niets voor in voorkomende gevallen te breken met de bepaling, dat de voorzijde van een munt het borstbeeld van het staats hoofd moet dragen. Er is, zo meent hij, sprake van een door zeer velen gewaardeerde traditie. Een suggestie om in voorkomende gevallen van de bepaling af te wijken „spreekt mij niet aan", aldus de staatssecretaris gis teren in een mededeling aan de Twee de Kamer. Een speciale commissie had voorgesteld dat het bij bijzondere muntuitgiften mogelijk z zijn incidenteel te kiezen v dere afbeelding. Atlantische onderscheiding Van der Beugel DEN HAAG Oud-staatssecreta ris Van der Beugel van buiten landse zaken, tevens oud-hoogle raar in het internationaal recht en oud-voorzitter van het Institute of Strategie Studies in Londen, is on derscheiden met de „Atlantic Award". De onderscheiding is hem verleend voor zijn buitenge wone bijdrage aan het verwezen lijken van de doelstellingen in ar tikel II van het NAVO-Verdrag: het verder ontwikkelen van vreedzame en vriendschappelijke internationale betrekkingen. UTRECHT Ziekenhuizen in gebieden met grote concentra ties minderheden krijgen daarvoor geen extra budget. Dit heeft staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) vanmorgen in Utrecht laten weten op een symposium over buitenlandse patiënten in het ziekenhuis. Het congres was georganiseerd door het Acade misch Ziekenhuis Utrecht (AZU), het Bureau Voorlich ting Gezondheidszorg Buiten landers en de Nationale Zie kenhuisraad. Volgens Van der Reijden heb ben de ziekenhuizen genoeg ruimte binnen de huidige bud getten. Bovendien zijn de kos ten van de noodzakelijke aan passingen niet zo hoog en staan ze in elk geval in geen verhouding tot die van de aan schaf van hypermoderne ap paratuur. De ervaringen in het AZU, waar een speciaal pro ject gaande is, leren volgens Van der Reijden dat het veel meer een kwestie is van men taliteit dan van geld. Het AZU geeft voorlichting aan zwangere Turkse en Ma rokkaanse vrouwen, aan bui tenlandse ouders en kinderen (over amandelen knippen en oorbuisjes plaatsen) en er is een patiëntenboekje met infor matie in het Turks en Marok kaans. De ziekenhuisomroep geeft onder meer informatie over de islamitische gebeds ruimte in het AZU, cassette bandjes met de Koran, de mo gelijkheid om ritueel geslacht vlees te bestellen en taallessen voor patiënten die drie weken in het ziekenhuis blijven. Eerst tentamen voor rij-examen DEN HAAG Wie in de toe komst rij-examen wil doen, zal bij de rijschool eerst een „toe latingstentamen" moeten af leggen. Pas als voor deze test een voldoende is behaald, kan bij het CBR een examen wor den aangevraagd. Zo luidt een advies aan staatssecretaris Scherpenhuizen. Volgens de commissie (waarin naast amb tenaren ook vertegenwoordi gers van ANWB. BOVAG en rijschoolhouders) moeten er kende rijscholen bij het rijexa men een belangrijker rol gaan spelen. het pleidooi voor da" dïpname kuren in :7urm1ekenfonds- door takket IEUWESCHANS Vier yeede-Kamerleden hebben f afloop van een werkbezoek ttoent West-Duitsland verklaard t kuren in Nederland t, dat el mogelijk in het zieken- alestiji ndspakket moet worden op zijn. Het viertal bepleit -t kleiP 1,1 ten 6ezamenbjke ver- garing, die gisteren in Nieu- p zulljgSChans js uitgegeven. »t zullfe kamerleden G. Mik '66), H. Janmaat-Abee DA). P.M. Blauw (VVD) en Spieker (PvdA) bezoch- iordco|n Cp uitnodiging van het loeilijl lurcentrum Nieuweschans >arke< rscheidene Westduitse kuur- meev rden. ormal verklaarde na afloop dat ichtpi, ;t kuurcentrum in Nieuwe- schip hans een belangrijke rol gaat ^elen in de totale volksge- indheid. „Kuurcentra kun- en voor een groot gedeelte de lat regak van streekziekenhuizen ntrac vernemen. Door in deze cen- Het a minder geavanceerde zie- risten enku'szor6 toe 16 passen, kan aanzienlijk bezuinigd wor- esnssi ;n jn <je gezondheidszorg", ijnse i dus Mik. der v vanjfevrouw Janmaat stelde wel )r de nadrukkelijk, dat alleen het Juren op medische indicatie t »or het ziekenfonds moet lsra7orden vergoed. „We moeten inis n ildgroei van kuuroorden in inen ederland voorkomen". >ing. eerste fase van het bron- ënbad in Nieuweschans fordt op 3 december door i de Baatssecretaris P. van Zeil ïrikaiZ) geopend. ite st( :a al u gen DEN HAAG Nieuw- -Zeeland is bereid de Ne derlandse regering alle medewerking en informa tie te verschaffen in de zaak van de Nederlandse fotograaf Fernando Perei- ra, die is omgekomen bij de aanslag door de Franse geheime dienst op de Rainbow Warrior in de haven van Auckland. De zaak heeft inmiddels in Frankrijk het hoofd ge kost van minister van de fensie Charles Hernu. De Nieuwzeelandse vice-pre- mier Geoffrey Palmer die een bezoek brengt aan Den Haag, deed gisteren dit aanbod in een gesprek met premier Lubbers en minister Van den Broek. Palmer maakt een rondreis langs verscheidene westerse landen, waaronder de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië en West-Duitsland, om de po- Een Frans fregat kruist voorlangs een van de schepen van Greenpeace die de wacht houden bij de Franse atol Mururoa. Hoewel Parijs verzekert geen geweld tegen Greenpeace te willen gebruiken en de milieu-organisatie van haar kant zegt geen commando-actie te overwegen, heerst er toch opwinding in het gebied waar Frankrijk overweegt nieuwe kernproeven te nemen. si tie van Nieuw-Zeeland te verduidelijken. Het land heeft zich, ondanks zijn afgelegen ligging, snel opgewerkt tot het „enfant terrible" van de inter nationale gemeenschap sinds de Labourregering van pre mier David Lange in juli vorig jaar aan de macht kwam. De betrekkingen met zowel de Verenigde Staten als Frank rijk zijn snel verslechterd. Dit is een gevolg van het anti-nu cleaire beleid van Lange, die als minister-president conse quent uitvoering heeft gege ven aan zijn verkiezingsbelof te geen kernwapens op Nieuwzeelands grondgebied te zullen dulden. In een rede tot het Nederland se instituut voor internationale betrekkingen Clingendael heeft Palmer vanmiddag ver klaard dat Wellington niet van plan is te buigen voor Was hington of Parijs. Om het ver zet tegen de kernwapens te rechtvaardigen wijst hij erop dat de situatie in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan an ders is dan die in West-Euro pa. In het zuiden van de Paci fic bestaat geen directe drei ging. Het gebruik van kernwa pens in de regio zou neerko men op het gebruiken van een voorhamer om pinda's te kra ken, aldus Palmer. Het Nieuw zeelandse standpunt wordt ge deeld door Australië en de overige landen in de regio. Overigens heeft Nieuw-Zee land zijn defensiebegroting sterk verhoogd. dreig* KRITISCH FAUNABEHEER EIST BETERE BESCHERMING SUSTEREN (L) Roofvogels zijn in ons land bij wet be schermde dieren. Anno 1985, twintig jaar nadat een groot aantal soorten door het ge bruik van DDT bijna was uit gestorven wordt de nog maar nauwelijks herstelde roofvo gelstand opnieuw bedreigd. Geweren, klemmen en ver giftigd aas worden ingezet met slechts één doel: uitroei ing van de buizerds, haviken, sperwers en torenvalken en blauwe kiekendieven. „Drie jaar geleden is het begonnen met een paar meldingen. In middels is de moord op deze dieren uitgegroeid tot een rampzalig, grensoverschrij dend probleem", zegt voorzit ter Har Pluijmakers van de Limburgse afdeling van de Stichting Kritisch Faunabe- 12 i heer (SKF). 12 1 Komende zondag houdt de 22 stichting met de Duitse zus- Ij terorganisatie „Komitee ge- gen den Vogelmord" in het Duitse Schalbruch. vlakbij de grens met het smalste deel eng van Limburg, een grote de- ref za monstratie om aandacht te het I vragen voor het lot van de roofvogel. mart „De buizerd is onthoofd ge vonden en in staat van ont- binding", vermeldt één van boii de talrijke rapporten die dit jaar al zijn opgemaakt door de 2 p controleurs van de Vogelwet. In dit geval gaat het zoals zo vaak om een vogel die het slachtoffer is geworden van jagers, die zich beconcurreerd voelen in de door hen zo fer vent beoefende fazantenjacht. In Drenthe, Overijssel, maar vooral Limburg doen zich alarmerende situaties voor. In de zuidelijkste Nederlandse provincie komen roofvogels als gevolg van opzettelijke verstoring nauwlijks meer tot broeden. „Na het eerste alarm hebben op 5 het gebied bij Susteren sy stematisch doorzocht. We zijn ons rot geschrokken", zegt Pluijmakers. De natuurbe schermers deden de afgrijse lijkste ontdekkingen. Het is dan ook geen wonder dat juist de afdeling Limburg van de SKF het voortouw heeft ge nomen tot de grote demon stratie in Schalbruch. Tocht De demonstratieve tocht gaat zondag door de prachtige na tuurreservaten „Het IJzeren Bos" en „lm Eilëndchen". Aan het eind van de mars zal aan de Westduitse autoriteiten een petitie worden aangebo den, waarin wordt gevraagd wat te doen aan het gat in de Duitse wetgeving. „Controle op naleving van vogelbe- schermingswetten is daar veel slechter geregeld dan in Ne derland, waardoor indirekt ook de Nederlandse roofvo gels hun leven niet zeker zijn", aldus Pluijmakers. Ver tegenwoordigers van veertig Nederlandse en Duitse na tuurbeschermingsorganisaties lopen mee in de mars. De gro te belangstelling wordt vol gens de natuurbeschermer veroorzaakt door het besef bij de organisaties dat de hele roofvogelstand in de grensge bieden wordt bedreigd. Pluij makers, zelf één van de 250 door de overheid aangestelde controleurs voor de Vogelwet, noemt het beschermen van de roofvogelstand een internatio naal belang. „Jarenlang signa leren we deze brute vogel- moorden en het worden er steeds meer. Er dienen nu eens doeltreffende maatrege len getroffen te worden, die er toe moeten leiden dat er ook bij de oosterburen een op sporingsapparaat komt, dat de daders in de kraag kan vat ten". Als Pluijmakers „daders" zegt Een geklemde buizerd, gevonden in het Limburgse grens gebied. heeft hij het impliciet over de sportjagers in ons land. Jaar lijks worden tienduizenden tamme fazanten gekweekt, die tot 15 augustus uitgezet mogen worden in de bossen. Vanaf 15 oktober mogen deze min of meer tamme dieren weer worden bejaagd. „Jagers noemen dit natuurbeheer", zegt Pluijmakers cynisch. „De roofvogels worden door de ja gers als concurrenten gezien. De jager heeft er het grootste belang bij dat de roofvogel- stand drastisch achteruit gaat". Kwaad In Nederland en Duitsland is het de laatste tijd van kwaad tot erger geworden, de mars door de twee natuurreserva ten had in feite overal in het oosten van het land gehouden kunnen worden. In het twee honderd vierkante kilometer grote grensgebied Heinsberg dreigen havik, sperwer en buizerd als broedvogel geheel te verdwijnen. In dit gebied zijn volgens cijfers van de SKF 75 procent van de bui zerd- en negentig procent van de havikhorsten verstoord of met hagel doorschoten. In juli werd in het Duitse natuurge bied „lm Eilëndchen", dicht bij de Nederlandse grens, een massagraf ontdekt van ge klemde bosuilen en geschoten roofvogels. Volgens Pluijma kers zijn de aanwijzingen overduidelijk: het jachtbelang speelt voor jagers zo'n grote rol, dat ze voor dergelijke da den niet terugdeinzen. „Wie een havikshorst met hagel doorschiet, of wie de vogels door een klem laat verplette ren is niet uit op het verkrij gen van gave exemplaren ten behoeve van preparateurs", zo zegt Pluijmakers. Sommige jachtopzieners wer ken volgens Pluijmakers mee aan de roofvogelmoord, om dat ze niet zelden voor hun diensten worden betaald door particuliere jagers. Onlangs werd aan de Nederlandse kant van de grens in de buurt van Susteren een groot aantal doodslagklemmen ontdekt. Nota bene een jachtopziener werd door controleurs op he terdaad betrapt bij het opstel len van zo'n klem. De natuurbeschermers willen ook dat er minder fazanten worden uitgezet. „Het mag niet langer voortduren dat omwille van louter plezier jacht onze beschermde roof vogels worden uitgemoord en dat uitgezette tamme fazanten voor het jagersgenot als klei duiven worden afgeschoten. Dat is uit moreel en ethisch oogpunt volstrekt onaan vaardbaar", vindt Pluijma kers. ARJEN VAN DER SAR /TFRIEMELS 7himoiiistisch wé? Hy CtAATMeT2JW H4N0ENO Vhccg SMvmimr ie «r NG2T ifc'N 2tf'eTM0r 6ÉH RPF WIL CONCENTRATIE VAN HULPVERLENING DEN HAAG De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) meent, dat sterke concentratie in de ontwikkelingshulp noodza kelijk is om een zo groot mogelijk effect te verkrijgen. In het gisteren in Den Haag gepresenteerde ontwerp-verkiezingspro- gramma wordt ervoor gepleit het aantal landen waaraan ons land speciale hulp geeft te verminderen. Naast Indonesië en Su riname zouden er dat nog vijf kunnen zijn, zodat minder ver snippering optreedt. Het verkiezingsprogram voor de periode'1986 -1990 kreeg als ti tel mee „Waar het op aan komt" en wordt op 23 november door de RPF-federatieraad definitief vastgesteld. In de inleiding tot het program wordt fundamentele kritiek geleverd op het beleid van het huidige kabinet en wordt het kabinet-Lubbers verweten geen fundamentele koerswijziging te hebben ingezet. Lijk gevonden Ambulanceperso neel en hoofdstede lijke agenten bren gen een stoffelijk overschot aan land dat in het Noordhol- landskanaal is aan getroffen. De romp is vermoedelijk van een vrouw afkom stig. Hoofd en lede maten ontbreken. De romp was ver pakt in een plastic zak die verzwaard was met stenen. HELLEVOETSLUIS Het lager beroepsonderwijs (lbo) mag geen restonderwijs wor den, zeker niet nu het tekort aan vakmensen nijpend begint te worden. Daarom moet in de nabije toekomst aan lbo alle ruimte worden gegeven. Aan Onderzoek naar taakbelasting leerkrachten DEN HAAG Minister Deet: man heeft in een brief alle leerkrachten in het voortgezet onderwijs gevraagd mee te werken aan een onderzoek naar hun taak. De studie, die wordt uitgevoerd door het IVA in Tilburg, moet ant woord geven op de vraag hoe zwaar leraren in het voortge zet onderwijs worden belast. De bewindsman voegt er ove rigens aan toe dat het onduide lijk is of extra maatregelen ge nomen kunnen worden, in dien uit dat onderzoek zou blijken dat groepen leerkrach ten te zwaar worden belast. De overheidsfinanciën zullen daar de eerstkomende jaren geen ruimte voor bieden, zo laat hij de scholen weten. Wel wil hij aan de hand van de resultaten inzicht krijgen in de vraag waar de grootste knelpunten zitten. mavo-onderwijs bestaat, al thans bij het midden- en kleinbedrijf, nauwelijks of geen behoefte. Het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) stelt dan ook voor de mavo te laten verdwij- Dit zei drs. S. ter Steeg giste ren bij de opening van de scholengemeenschap Stabilo in Hellevoetsluis. Zij is onder wijsdeskundige van het KNOV, organisatie van onder nemers in het midden- en kleinbedrijf. De organisatie vreest dat het lbo steeds sterker wordt uitge hold. De daling van het aantal Festival voor niet-keurige kunst ROTTERDAM De Stichting Weltschmerz en Kopfschmerz houdt van 15 oktober tot 4 no vember in Galerie „Alles voor 12 en 24 volt" aan de Wijnha ven in Rotterdam een festival voor niet-keurige kunst. Vijf tig Rotterdamse beeldende kunstenaars, acteurs en musici nemen er aan deel. Op het festival viert Krocht- theater zijn vierde seizoen met vier nieuwe produkties. Onder leiding van Henri van Zanten wordt een Heiner Müller-pro- gramma hoofdzakelijk over verkrachting gespeeld in de zolderkamers van de galerie. In de grote zaal gaat de voor stelling Lear' King, over waan zin in alle vormen, vrij naar W. Shakespeare van de hand van Erik-Ward Geerlings. Van Zanten tekent ook voor de voorstelling over zelfhaat, ge bracht in een verwoest trap penhuis en in de expositierui- me onder de titel „De reis van de hoer" van Petr Kazil. Geer lings brengt nog een verbeel ding van het gedicht Wervel- kolomsfluit van Vladimir Ma- jakowski door een dronken to neelspeler. Tijdens het festival zijn schil derijen, sculpturen, objecten, collages, foto's tekeningen, vi deo en keramiek te zien van Tom Dane, Peter Dekker, Paul de Jong, Petr Kazil, Freek Luyten, Timo Luyten, Ronald Motta, Ruud van der Pluijm, Magda Rodriguez, Ar thur Sauer, Pieter van Stave ren, Paul van Veen en Henri van Zanten. Het muziekprogramma ver meldt zes concerten. Er treden groepen op die op een nieuw cassettelabel zullen uitkomen, Square Wheel, dat samen werkt met Jazzbunker in Rot terdam en Decay Int. uit Lei den. Het label richt zich op vrije muziek, aldus Weltsc hmerz en Kopfschmerz. leerlingen wordt wat dat betreft een teken aan de wand genoemd. Het maat schappelijk belang van het be roepsonderwijs blijkt nog nau welijks tot ouders en leer krachten te zijn doorgedron gen, aldus Ter Steeg. De be roepsgerichte vakken dienen volgens het KNOV op een zo danig peil te worden gebracht dat een betere aansluiting op de behoefte van het bedrijfsle ven wordt gewaarborgd. Het lbo moet zo worden aangepast dat het voor mavo-leerlingen een uitdaging wordt zich op de beroepspraktijk voor te berei den. DORDRECHT/ROTTERDAM Bij het zeehavenbedrijf Dor drecht, een overslagbedrijf voor kolen en ertsen, heeft het per soneel (80 werknemers) gisteren het werk vier uur neergelegd uit protest tegen het, volgens de werknemers om discrimineren de redenen, ontslag van een Turkse collega. De directie heeft het ontslag als gevolg van de staking in de loop van de dag weer ongedaan gemaakt. Volgens J. Verroen van de Vervoersbond FNV werd de Turkse havenwerker ten onrechte gevraagd schoonmaakwerkzaamheden te verrichten. Omdat de man de opdracht weigerde en omdat hij zijn baas uitgescholden zou heb ben, werd hij op staande voet ontslagen. Directeur J. Bornet van het zeehavenbedrijf ontkent dat er sprake was van discriminatie en spreekt van een overtrokken reactie. De Turk is al tien jaar bij het bedrijf werkzaam LONDEN Na de hevige on lusten van eergisteren in de Londense wijk Tottenham, wil de Britse politie rubberkogels en traangas gaan gebruiken te gen relschoppers. „Anarchie mag niet de overhand krij gen", zo verklaarde de Lon dense hoofdcommissaris van politie, Kenneth Newman. Bij de rellen in Tottenham werd voor het eerst door relschop pers gebruik gemaakt van een vuurwapen: een geweer met een afgezaagde loop. Zeven personen, onder wie drie journalisten, liepen schot wonden op. Volgens de politie werden 234 agenten en 11 bur gers gewond. De politie in Groot-Brittannië draagt geen wapens en beschermt zich met plastic schilden tegen projec tielen. Behalve bij rellen in Ulster gebruikt de Britse poli tie geen plastic kogels en de laatste keer dat traangas werd gebruikt was bij de onlusten in de Liverpoolse wijk Toxteth in 1981. De Britten zijn altijd trots ge weest op hun ongewapende politie, maar nu gaan er steeds meer stemmen op agenten dij ongeregeldheden te bewape nen. De regering-Thatcher is het daarmee volkomen eens. „Het is absoluut van essentieel belang dat de politie in Lon den de uitrusting krijgt, die zij nodig heeft", verklaarde mi nister van binnenlandse za ken, Hurd. Volgens de politie was het op roer door „anarchisten" geor ganiseerd. Ooggetuigen heb ben de leiders van de rel schoppers zien rondlopen met walkie-talkies. Met voertuigen werden stenen en andere pro jectielen aangevoerd naar het centrum van het geweld, het Broadwater-complex. vanuit dit zes verdiepingen hoge ge bouw werd de politie onop- 'houdelijk bekogeld. De Labourpartij wil een on derzoek laten instellen naar de oorzaken van het geweld. De oppositie is van mening dat de% hoge werkloosheid, rassendis- criminatie en de „Starsky and Hutch"-methodqn van de poli tie mede de oorzaak zijn van het geweld. De regering That cher vindt dat echter een te simpele verklaring.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3