Vermindering uitkering jongeren onvermijdelijk Sportfederatie positief over privatisering Voorbereidingen Zeskamp Koudekerk in volle gang Weinig kritiek op begroting Vrachtwagen kantelt: 700 kilo varkensvlees op Rijksstraatweg Eerste paal „De Schutse Renovatie speelweide Irislaan Westlander nog niet boven water Mogelijk vierde veldE: Yoscuyl voor ASC LEIDEN OMGEVING fUidóeQowuvnL DINSDAG 8 OKTOBER 1985 PAGIN/ ^DI< Aantal woningzoekenden in Voorschoten gestegen VOORSCHOTEN Het aantal wo- ningzoekenden in Voorschoten is in 1984 met negen procent gestegen. Op 31 december 1984 stonden er 1148 mensen ingeschreven die op zoek waren naar een woning. De wonin gadviescommissie schrijft dit in haar jaarverslag over 1984. Vorig jaar daalde het aantal ingeschrevenen voor een alleenstaandenwoning sterk door de oplevering van 84 wooneen heden voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens in Noord-Hof land. Eind december stonden 450 mensen als urgent woningzoekenden te boek. Nieuwe start voor „Start" LISSE De stichting Uitzenbureau arbeids voorziening „Start" neemt morgen een nieuw kantoor aan de Vuursteeglaan 1 in Lisse in ge bruik. De officiële openingshandeling wordt om half vier verricht door Elise Compaan, een uitzendkracht die via de bemiddeling van de stichting een vaste werkkring heeft gevonden. Na de opening is er tot zes uur een open huis in het nieuwe kantoor. Start werkt onder meer nauw samen met het arbeidsbureau en de kantoren zijn daarom in of nabij het arbeidsbureau gevestigd. Door deze bundling van kennis en ervaring is het moge lijk werkzoekenden en werkgevers goed te in formeren en te adviseren. In Lisse is dat het geval vanuit het adres Vuursteeglaan 1, leu nend tegen (in) het arbeidsbureau en als men nadere inlichtingen over „Start" wenst, is dat dus ook het beste adres om die informaties in te winnen. Actie voor Zaïre in Sassenheim SASSENHEIM De interkerke lijke Commissie Ontwikkelingssa menwerking van de Sassenheimse reformatorische kerken start dit jaar opnieuw met een actie ten bate van Zaïre. Het gaat om het ziekenhuis Sona Bata dat zo'n 125 bedden telt en waarin onder ande re twee Nederlandse artsen wer ken. De polikliniek van het ziekenhuis wordt jaarlijks door ongeveer 9000 mensen bezocht. Per jaar worden er 3000 patiënten opgenomen van wie de helft een operatie moet on dergaan. Ook bevallingen worden in Sona Bata verricht, 600 per jaar. De belangrijkste medische proble men waarmee het ziekenhuis wordt geconfronteerd zijn malaria, mazelen, ondervoeding, verlos kundige problemen en maag- en darmstoornissen. Het ziekenhuis heeft onlangs het operatieblok verbouwd en de ap paratuur in die ruimte is nu ook aan vernieuwing toe. Bovendien kampen de twaalf buitenposten ook met een chronisch gebrek aan materiaal. In totaal is er naar schatting 25.000 gulden nodig. Vanaf woensdag zullen onder de leden van de reformatorische ker ken girokaarten worden verspreid en ook is een gironummer geo pend: 766799 ten name van de Commissie ontwikkelingssamen werking Sassenheim. •rde 198 SASSENHEIM Veel lof had de raadscom missie volkshuisvesting en openbare werken gisteravond voor de ontwerp-begroting. Vragen werden er gesteld over de verwezenlijking van het Verkeerscirculatieplan. Uit de begroting blijkt dat de leges voor de weekmarkt omhoog gaan. Dit om het vuil dat de markt veroorzaakt beter te kunnen oprui men. Vragen over de leegstaande schoolgebouwen konden snel en afdoende beantwoord worden. Leegstand, mede veroorzaakt door de nieuwe wet op het basisonderwijs, het samenvoegen van kleuter en lagere scholen, heeft enkele fi nanciële consequenties. Het rijk dekt de kosten van onderhoud van de leegstaande schoolge- klERSl bouwen, hetgeen inhoudt dat stichtingskosfgereed vergoed worden. Wórden deze gebouwen jat andere doelen aangewend, dan vervalt dezekj^n hi £8ling' K Jhulpz. Geringe verbazing nep de post onderhonusje js sportvelden op. Van ƒ860,- tot 11.000,- iskriancjs begroot op het inzaaien en dergelijke zakéover L Mevrouw Kuysen (PS) vond dat wat veel. gevoerd werd dat voorheen de verschilk sportaccommodaties gesplitst opgevoerd wei en nu gezamenlijk. Ten aanzien van het industrieterrein „Jagtli constateerde mevrouw Kuysten dat de bc waarde steeds hoger werd en zij vergeleek k^end' situatie met die in Lisse en Hillegom. Weth(L(je Ze der Westerbeek deelde mee dat hij later fa uitz< haar vragen zal terugkomen. lelie r van 1 trpark ,g van !rs kaï 'erzorj MINISTER DE KONING IN VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN Mi nister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) vindt het onvermij delijk dat de uitkeringen voor jongeren wordt ver minderd. Hij reageerde gisteren tijdens een rede in Voorschoten op het ma nifest tegen de herziening van het stelsel van sociale zekerheid, dat door een groot aantal prominente Nederlanders is onderte kend. „Wat door de ondertekenaars van het manifest wordt mis kend, is dat het kabinet juist de bescherming van de oudere werkloze wil uitbreiden, maar dat zoiets noodzakelijkerwijs ten koste moet gaan van de jongere werkeloze", aldus de minister in zijn spreekbeurt, waarvoor hij was uitgenodigd door het Voorschotense Vrou- wenberaad. Stimuleren Volgens de minister is het niet alleen financieel gezien nood zakelijk dat de sociale zeker heid voor de jongeren in de sa menleving wordt verminderd, maar zou dat tevens een sti mulerende werking kunnen hebben. „We moeten voorko men", aldus de minister, „dat er gedacht gaat worden: we gaan twee en een half jaar niets doen en daarna zien we wel verder, want dan is zo ie mand wel total loss en komt hij nergens meer aan werk". De minister signaleerde een groeiende onwil onder de wer kenden om nog solidair te zijn met degenen, die afhankelijk zijn van een uitkering. „Zo langzamerhand worden de grenzen van de solidariteit en het maatschappelijk fatsoen benaderd". Een gevolg hier van zou zijn, aldus De Koning, dat steeds vaker wordt ge tracht de belasting en premie heffing te ontduiken, wat nu al een zwart circuit van jaar lijks 35 miljard gulden ople vert Minister De Koning zoekt de oplossing in een economisch herstel: „Een sociaal beleid houdt niet in de eerste plaats in een veiligstellen van inko mens, maar het scheppen van werk, waardoor op iets langere termijn juist die inkomens ge handhaafd kunnen blijven. Over de economische positie van vrouwen merkte hij op, dat het uitgangspunt moet zijn dat vrouwen voor zich zelf moeten kunnen zorgen, onge acht of zij nu zijn getrouwd of niet. Om dit te bereiken die nen vrouwen zich er van be wust te worden dat zij een goede opleiding moeten kie zen, die aansluit op wat de ar beidsmarkt vraagt, aldus de minister. WASSENAAR Een 35-jarige vrachtwagenchauffeur uit Maassluis heeft gisteren rond kwart voor vier de schrik van zijn leven gekregen én een volkomen ontzette koelwagen. De man reed met zijn koelwagen die geladen was met onge veer 700 kilo varkensvlees op de Wassenaarse Rijksstraat weg richting Leiden toen de verkeerslichten ter hoogte van de Rozenlaan op oranje sprongen. De chauffeur remde en deed dat kennelijk wat bruusk, want de wielen van zijn vervoermiddel blokkeerden. De wagen draaide half om zijn as, kantelde en kwam uiteindelijk ach terstevoren op zijn rechterzijkant tot stilstand op de krui sing. De chauffeur raakte niet gewond, maar de bovenbouw van de koelwagen en kabine zijn flink beschadigd en ontzet. De 700 kilo vlees moest vervolgens worden overgeladen. In totaal veroorzaakte het ongeval een stremming van een uur. Het verkeer werd via de ventweg richting Haagsche Schouw omgeleid. LEIDEN/DELFT Pri vatisering van sportac commodaties kan een be langrijke rol spelen bij het voortbestaan van de geor ganiseerde sport. Dat zei staatssecretaris Van der Reijden van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC) gistermiddag in Delft bij de overhandi ging van de nota „Op ei gen benen" aan M.A. Strijbos van de Neder landse Sportfederatie en aan ir. J.L.M. Mandos, wethouder sportzaken van de gemeente Delft. De Nederlandse Sportfedera tie heeft positief gerea geerd op de nota. De nota is een in opdracht van het ministerie van WVC uitgevoerde studie naar het proces van privatisering bij sportaccommodaties en geeft aanknopingspunten voor ge meenten en sportverenigin gen. Volgens de nota dient privatisering een geleidelijk proces te zijn. Van der Reijden meent dat privatisering een oplossing kan bieden in het spannings veld tussen gemeenten en sportverenigingen. Dit span ningsveld is ontstaan doordat de gemeenten te maken heb ben met taakuitbreiding, de centralisatie en minder geld. De sportvereningen raken in de problemen omdat de ge meenten de huur van accom modaties verhogen. Om ver der inzicht te krijgen in het proces van privatisering heeft het ministerie van WVC een aantal experimen ten opgezet in Venlo. Zodra de resultaten daarvan be kend zijn zullen deze door het ministerie worden gepu bliceerd. In Delft zegde Van der Reijden gisteren een sub sidie toe voor een haalbaar heidsonderzoek naar een ex periment bij een Delfts sport complex. Verbetering woonomgeving Prinsenhof bepleit LEIDSCHENDAM De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting van Leidschendam heeft giste ren gepleit voor verbete ring van de woonomge ving van de wijk Prinsen hof. De zaak kwam aan de orde bij de behandeling van de planninglijsten die bij de rijksoverheid moe ten worden ingediend voor nieuwbouw, ver bouw en verbetering van woningen in de periode 1986 tot en met 1990. Dick Meuldijk (D '66) vond dat de oude plannen voor verbete ring van de woonomgeving die om financiële reden destijds in de ijskast zijn verdwenen maar 'ns te voorschijn moeten worden gehaald. Het CDA- raadslid C. J. van Kampen meende dat dan ook meteen de veiligheid van de grote woonblokken bekeken zou moeten worden. Het raadslid twijfelde ook aan het plan om al in 1987 200 woningen in De Rietvink, het gebied tussen Oude Trambaan en de Vliet, zouden kunnen worden ge bouwd. Voor 1986 staan 544 woningen op de lijst waarvan 141 woningwetwoningen in Amstelwijk en 170 in de vrije sector in het plan-Voorburgse- weg. De veelbesproken kan toorflat aan het Koningin Juli- anaplein staat op de lijst met 39 luxe vrije sectorflats. Op het terrein van de erven Koerts, de omgeving van de oude zaagmolens, komen vol gens de laatste ontwikkelingen 60 woningen waarvan 40 in stapelbouw. Voor de hoek van de Huyssitterweg/dr. v. Noort- straat wil een particulier 13 premie- en 2 vrije sectorwo- ningen bouwen. Wethouder Van Erp deelde echter mee dat de woningbouwvereniging Don Bosco in Stompwijk ook interesse voor het terrein heeft. Bij de planning wordt er op gerekend dat vanaf het jaar 1990 in Leidschendam nauwe lijks of geen bouwactiviteiten zullen plaatsvinden. Voor De Rietvink staan in 1989 de laat ste 200 (van de 700) woningen op het programma waarvan 100 woningwet, 50 premie en 50 in de vrije sector. omroep Met een aantal ferme slagen sloeg mevrouw J. T. Konstapel, direktrice van het bejaardencef1"131^ trum De Schutse de eerste paal voor het nieuwe bejaardencentrum de Sassenheimse bode erP™£ in. Het nieuwe bejaardencentrum, dat het huidige onderkomen aan de Parklaan gaat verva\.p efJ gen. moet eind 1986 voltooid zijn. Het complex aan de Teylingerlaan pmvat 60 bedden. Ei jjJJ aantal minder dan in de huidige behuizing, die ondanks recente bouw, sterk verouderd is. m zc de nieuwe opzet is gekozen voor meer wooncomfort met daaromheen een aantrekkelijke onzjin d geving. Het hele plan omvat ruim 10.000 m2 meter. En de totale kosten bedragen circa nu en v miljoen gulden. le zie, tp kijk. OEGSTGEEST Het gras veld aan de Irislaan zal meer in het parkgebeuren daar be trokken worden. Van de dienst gemeentewerken, met name de plantsoenendienst, is een plan tot herindeling van het terrein gekomen. Dit voor ziet in het aanbrengen van zo genaamde schoteldoelen ten behoeve van voetbal, pleintjes met zandbakken en banken en verder een hondentoilet. Dia gonaal over het terrein komt een wandelpad. Aan de kant van de Irislaan komt een lage beplanting zodat men een fraai uitzicht op de waterwipmolen behoudt. ■Indien de plannen uitgevoerd worden zal er een bedrag van V/2 ton op tafel moeten komen. Wethouder Van Hazel deelde irbij ze ame ti mee dat dit uit het fonds te niet ti venwijkse voorzieningen komsten komen. De commissieledt; konden zich met de len verenigen. Maar dan leen op ruimtelijke ordenini Vanavond zal men zich berï den over de financiële kail van het plan. B. en W. willa het geheel alsnog op de agen J van de raadszitting op 24 oktff ber a.s. brengen. Verschillende pogingen om de gezonken Westlander in War mond boven water te krijgen zijn gisteren mislukt. Het dertien meter lange schip zonk zondagnacht in de haven van de Kon. Waterspor'tver. De Kaag. Daarbij werd het oppervlaktewater behoorlijk verontreinigd door uitstromende gasolie. Een snel gelegd oliescherm van het hoogheemraadschap van Rijnland kon niet voorkomen dat in en rond de haven flinke olieplas sen dreven. Bij Rijnland is men vandaag nog niet verder ge gaan met de bestrijding van de olievervuiling. De olie ligt nog steeds opgesloten in het oliescherm en bij de havenmeester was nog niet bekend of de olie zal worden ver wijderd of ter plekke wordt afgebroken. Met een drijvende bok en een kraan werd vanmorgen een po ging ondernomen om het schip te lichten maar de Westlander bleek te zwaar of teveel vastgezogen in de grond. Vanmiddag werd een zwaardere kraan ingeschakeld maar in de avond uren bleek het schip nog steeds in gezonken toestand op de zelfde plaats te liggen. Omtrent de oorzaak van het zinken is nog niets bekend. ICRV Dik OEGSTGEEST Voetbal vereniging ASC krijgt waar schijnlijk een veld op het Vos- cuylcomplex. Daar ligt nog een zogenaamde vierde veld dat de gemeente wil uitbrei den tot een compleet voetbal veld met een aparte toegang. Dit deelde wethouder Van Ha zel gisteravond mee tijdens een vergadering van de raads commissie openbare werken. Zoals bekend kampt ASC al jaren met ruimtegebrek. De voetbalvereniging wil het complex aan de Duivenvoor destraat evenwel niet verlaten. Uiteindelijk heeft de gemeente besluiten de accommodatie aan de Duivenvoordestraat te re noveren. De ver- en nieuw- ird nr nuziek iresentf chier 15 NCR I0S bouw van de kleedkamers jP het ASC-terrein begint zo. de peuterspeelzaal die zich I het terrein bevindt, leeg korjramma Dat gebeurt op het mornet^ dat de oude Gevers Deutzklef terschool aan de Deutzstrj leeggekomen en aangepast if' Ten aanzien van de Voscufj plannen begonnen enk? commissieleden zich ongenj te maken over de eventul kostprijs van het geheel, vrouw van der Bend-den den (CDA) vroeg of óók I terrein van de padvipdsters I de renovatie cq. uitbreidi| van het Voscuyl-complex trokken zou worden. De 1 houder antwoordde daaif ontkennend. i Popi (UD« Thoi lugdsei Scheidende gemeentesecretaris geridderd WASSENAAR De schei dende gemeentesecretaris van Wassenaar, A. Mighout, is gis teravond geridderd in de orde van Oranje-Nassau. Dat ge beurde tijdens het afscheid van de Wassenaarse gemeen teraad. Aanwezig waren onder anderen de oud-burgemeesters Staab en Geertsema, alsmede oud-gemeentesecretaris Zwar- telé. Burgemeester drs. P.H. Schoute noemde de heer Mig hout, die precies veertig jaar bij de gemeente Wassenaar heeft gewerkt, „een loyale man, die goed meewerkt en naar perfectie streeft". Van de burgervader ontving hij „zilveren Pauw", een beelcfc dat slechts bij grote uitzond] ring wordt geschonken. De gemeenteraad deed een aantal boeken en een slj: reo-installatie cadeau, VVD-fractievoorzitter Aptroot, de aanwezigen in I raadhuis de Paauw had uitgf legd dat het vertrek van j heer Mighout „pijn" doi „Maar we zijn ook blij dat u il de tijd heeft voor uzelf". We£ houder mr. A.F. Cocheret if la Morinière droeg nog tijdej de vergadering een gedicj van eigen hand voor. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Koudekerk speelt op 14 maart volgend jaar mee met NCRV's Zeskamp Cup. De voorbereidingen voor dit sportieve spekta kel zijn momenteel in vol le gang. De wedstrijd is de vijfde uit een serie van zes en wordt gespeeld in Zutphen tegen de ge meenten Wassenaar, Uit hoorn en Heino. De win naars van de zes voorron den treden in mei aan voor de finale in Eindho ven De Koudekerkse ploeg ver trekt op 13 maart al naar Zutphen. Diezelfde avond krij gen alle deelnemers de gele genheid om te oefenen. Dat is tevens de eerste keer dat de spelers de spelletjes te zien krijgen. Drie weken van te vo ren ontvangen de deelnemen de gemeenten slechts een zeer summiere opgave van enkele spelletjes. Op de wedstrijddag zelf mogen de ploegen de hele dag trainen en 's avonds be gint dan om half negen de wedstrijd en de officiële tele visie-opname. De uitzending van het programma is op 1 april. Elke plaats neemt deel met een spel- en een denkploeg. De spelploeg bestaat uiteinde lijk uit zeven mannen en vijf vrouwen. Om een dergelijke ploeg te kunnen samenstellen, houdt de Zeskamp Organisatie Commissie op 12 oktober indi viduele selectiewedstrijden. „We hebben geen idee wat voor spelen ons tijdens de ech te zeskampwedstrijd te wach ten staan. Bij de selectiewed strijden moeten we dan ook alle mogelijke spelelementen inbouwen", vertelt Wim Mo lenkamp van de commissie die zich bezighoudt met de voor bereiding van het sportieve evenement. „Zo hebben we bijvoorbeeld de onderdelen tweehonderd meter hardlopen, een hindernisbaan met sprin gen, zware zakken sjouwen, ballen werpen, snel aan- en verkleden en door water ploe teren". De winnaars van de verschillende onderdelen ko men in elk geval in de selec- tieploeg. Ook de daarop vol gende tien personen mogen meedoen. De commissie wil daarnaast ook een paar plaat sen vrijhouden om mensen op aanwijzing mee te nemen. „Bijvoorbeeld iemand die heel sterk is of heel licht. Zo ie mand is misschien niet zo heel behendig, maar kan toch hard nodig zijn". In totaal moet een driedubbele ploeg (36 mannen en vrouwen) uit de selectie wedstrijden komen. In de maanden tot maart gaat die groep mensen onder leiding van chef-zwemmeester Marco Reedijk hard trainen. „In die tijd maken we de definitieve selectie voor de ploeg van twaalf mensen die mee mag", legt Wim Molenkamp uit. De denkploeg bestaat uit één man en één vrouw. Zij worden tijdens de Zeskamp onder vraagd over actuele onderwer pen uit een van te voren be paalde periode. Om dit team samen te kunnen stellen, houdt de voorbereidingscom missie op 23 november een grote quizavond in De Ridder hof. De drie beste mannen en vrouwen die daaruit naar vo ren komen, moeten in januari onder extra druk nog een wedstrijdquiz spelen. De twee die dab overblijven beschouwt de voorbereidingscommissieals de man en vrouw die het meeste weten en die boven dien goed tegen spanning kun nen. De organisatie van alles rond NCRV's Zeskamp ligt bij de Zeskamp Organisatie Commis sie (ZOC). Hierin hebben on der anderen Wim en Marco Reedijk zitting. Wim als „non playing captain" en Marco heeft de sporttechnische voor bereiding en het coachen van de ploeg tndens de wedstrijd in handen. Verder neemt Arga van de Vlugt de zakelijk kant van de organisatie voor haar rekening. Wim Griffioen ver zorgt de organisatie van de se lectiewedstrijden. „We doen een beroep op alle plaatselijke verenigingen en de inwoners om te helpen bij de selectie wedstrijden en de verdere voorbereidingen. We kunnen mensen gebruiken, die achter de wedstrijdtafel willen zitten, tijdwaarnemers, controleurs, hindernisbouwers, een fysio therapeut en een dokter. Ook een bedenker van quizvragen is van harte welkom", aldus Molenkamp. llechtig FNV-cursus in Alpheijongste laat. Dc ALPHEN AAN DEN RIJN jltepmf Na het succes van vorig jaflOS gaat de Federatie NederlandOO Joui Vakbeweging (FNV) in de ÜCRV meente Alphen weer startgs De met de vakbondsschool. de eer wordt aandacht geschonkgramm, aan de sociale omstandighedéoor Fr en het sociale verkeer in de f45 Hiel gen omgeving. Vragen als Wenmag werkt een ondernemingsraaportage waaraan kun je merken of bhet We bedrijf financieel goed draagen ha zijn de werkomstandighedtöiersoo goed komen daarbij uitgebrtfcacht v aan de orde. De cursus is toreacties gankelijk voor FN V-leden töanbod hun huisgenoten. Donderd®S-20 10 oktober is om acht uur ten en het gebouw „Contact" aan itage ov Raadhuisstraat 118 een intntlJ6sen ductieavond.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14