Raad kiest geen partij kraakactie Brill Qowiwnt STAD OMGEVING ALLER LEKDS1 Gedrag PPR en PSP roept boze reacties op GEMEENTELIJK BELEID GEEFT KANSARMEN WEINIG HOUVAST peeiale gedenkpenning voor jubilerend MSG DOELTREFFEi DINSDAG 8 OKTOBER 198S PAGINA 11 IDEN De Echte Neder- Ise Fietsersbond (ENFB), ■ling Leiden wil graag we- hoe de Leidse bevolking ;eert op fietstunnels en hoe i het rijden door deze tun ervaart. De verkeersbe- jgroep van dc ENFB stelt er aan fietstunnels veel rdelen verbonden zijn, ir ook nadelen, zoals scher- bochten, steile klimmetjes ionkere. enge hoekjes. Men zijn ervaringen opschrij- en opsturen naar FB aan de Nieuwe Rijn JL Leiden. Botsing op rijksweg LEIDEN Een 31- jarige automobilist uit Amstelveen is gisteravond met een shock opgenomen in het AZL. De man was op rijks weg 4 geslipt tijdens het inhalen van een personenauto be stuurd door een 43- jarige Leidenaar. Hij slipte, ramde de vangrail en botste tegen de zojuist in gehaalde auto. De materiële schade was aanzienlijk. Vechtlustigen in hechtenis LEIDEN Twee Leidenaars blijven in voorlopige hechtenis na een mishandeling op 2 ok tober. Het tweetal, 20 en 18 jaar oud, hadden met twee jeugdige vrienden in de Don- kersteeg een groepje voorbij gangers mishandeld omdat een van hen op een Leidse student zou lijken. Hen werd openlijke geweldpleging en zware mis handeling verweten. Tot het verlengen van de hechtenis werd besloten tijdens de voor geleiding die gisteren plaats had. De twee vrienden, beiden 17 jaar oud, mochten na vier dagen in de cel te hebben ver bleven, naar huis. KRUIMELDIEVEN ACTIEF LEIDEN In de afgelopen dagen hebben kruimeldieven een groot aantal inbraken gepleegd. Vrijwel overal werd gebruik gemaakt van een breekijzer om via de voordeur het pand binnen te gaan. Een po ging tot inbraak werd gepleegd in de Kooilaan tussen 26 september en 3 oktober. Ook werd getracht een voordeur open te breken van een woning aan de Herensingel in de nacht van 4 op 5 oktober. In het weekeinde werd ingebroken bij de NBBS aan de Breestraat. Uit de kas sa werd 70 gulden gestolen. Bij een woning aan het Levendaal werd de inbraak gestoord doordat een hond begon te blaffen. Een bouwkeet aan het Stadhouderslaantje werd in het weekeinde geheel leeggeroofd. Het uitzendbureau Randstad aan het Kort Rapenburg werd bezocht. Uit de kas werd een onbekend bedrag gestolen. Luba-uitzendbureau aan de Nieuwe Rijn was eveneens het doelwit. Hier werd uit de kas een bedrag van 300 gulden gehaald. Uit het Academisch Bedrijven Centrum in de Leeuwenhoek werd een com puter, monitor en printer gestolen. Bij restaurant Chez Nous aan het Kort Rapenburg werd 400 gulden uit de kas gehaald. Het naastgelegen uitzendburea ASB werd eveneens bezocht, maar hier werd niets ont vreemd. Een bouwkeet aan de Kaasmarkt werd leeggeroofd en uit een flat aan de Apollolaan werd in het weekeinde een video-recorder en enkele gouden ringen gestolen. LEIDEN De gemeen- j teraad is niet van plan j zich nu al te mengen in het conflict tussen de universiteit en de kra kers van het Brill-com- plex aan de Oude Rijn. Zoals bekend heeft de rechtbank bepaald dat de krakers het gebouw dienen te verlaten. Bur- gemeester C. Goekoop 1 zal als hoofd van de poli- L tie de komende dagen gesprekken voeren met de krakers en het uni versiteitsbestuur om te bezien of een ontruiming met politiedwang voor komen kan worden. De krakers hebben het plan opgevat in het pand een woongroep te stichten en het pand door verbouwing daar voor geschikt te maken. Het Instituut Technisch Bewo ners Adviseurs is gevraagd hiervoor een plan op te stel- PSP-raadslid H. de la Mar vroeg het college het bestuur ken met de uitvoering van het vonnis te wachten totdat het onderzoek is afgerond. De la Mar wilde hierbij de mogelijkheid openhouden dat, wanneer blijkt dat het gebouw op betaalbare wijze voor bewoning geschikt ge maakt kan worden, de ge meente het pand aankoopt. Wethouder P. Bordewijk wil de echter niet op de zaak vooruitlopen. Hij stelde dat het ging om een conflict tus sen krakers en universiteit waar de gemeente voorlopig buiten moet blijven. Toen een meerderheid van de raad de wethouder hierin bleek te steunen trok De la Mar zijn voorstel in. Hij kondigde aan dat, mocht de universiteit op korte termijn om uitvoering van het vonnis vragen, hij de gemeenteraad in een spoed vergadering bijeen zal roepen om daartegen aktie te onder nemen. Gisteravond werd duidelijk dat een meerder heid van de raad bereid is mee te werken aan een der gelijk spoedvergadering. Zoals bekend heeft het be stuur van de universiteit ge tracht de gemeente in de zaak te betrekken door uit te spreken dat het conflict kan worden opgelost wanneer de gemeente het pand koopt. R. Eikerbout (PvdA) betichtte het bestuur van de universi- de gemeente op EHBO-cursus De eerste Leidse EHBO start donderdag 10 oktober weer met een cursus ter opleiding van het eenheidsdiploma. De cursus wordt gegeven in de Bevrijdingskerk, Montgome- rystraat, Leiden. De cursussen bestaan uit achttien lessen van twee uur. Met medewer king van de Lotusgroep wor den ongevalssituaties natuur getrouw geïmiteerd, waardoor de cursist beter voorbereid kan worden op wat zich later in de realiteit kan voordoen. Inlichtingen over de cursus zijn te krijgen bij het secreta riaat van de brigade, Tur kooislaan 98, tel 763141. Praatgroep begint in november een praatgroep voor ouders met peuters van anderhalf tot vier jaar. Onderwerpen die aan de orde komen zijn slapen, eten, driftbuien, spelen, zindelijk worden en dergelijke. De groep komt voor het eerst bij een op 4 november in de Dijkstraat 2a van 20 tot 22 uur. Aanmeldingen van half een tot een uur tel. 767865 of tel. 121753. Notaris In het clubgebouw „Ons Eiland" aan de Kortenaer- straat wordt donderdag 10 ok tober een voorlichtingsbijeen komst gehouden door een no taris. De bijeenkomst begint 's morgens om tien uur. De notaris gaat onder meer in op nalatenschap, erfrecht, ver mogen, inboedel en spaargel den. Kinderopvang De sectie ouders van de Werkgroep Kinderopvang Leiden houdt donderdag avond 10 oktober een tweede vergadering over de plannen die de gemeente Leiden met de kinderopvang heeft. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Stich ting Welzijn aan de Breestraat 117 en begint om kwart over acht. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt vrij dag 11 oktober een open dag waarbij iedereen de mogelijk heid wordt geboden kennis te maken met de activiteiten van de vereniging. Nadere in lichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar: 220467 of 155568. De Amsterdamse reggae-for- matie Inity treedt vrijdag 11 oktober om elf uur op in het Leids Vrijetijds Centrum. De toegangsprijs bedraagt zes gul den vijftig. Zaterdag 12 okto ber is er weer een swinga vond. Op de LVC-zolder treedt de Leidse band Under Cover op. De toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. "ésSM'JSÈaiaw. ËIDEN Het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum ■■"■tnitrix" heeft ter ere van de viering van zijn 200-jarig bestaan Ijn speciale penning uitgegeven. De penning is geslagen bij de jjksmunt in Utrecht en is ontworpen door de medailleur Wil- m Vis uit Hazerswoude. is werd voor zijn ontwerp geïnspireerd door het trappenhuis in èt huidige schoolgebouw aan de Dieperpoellaan. Hij wil hier- utokraee de opgaande lijn in ontwikkeling van de leerlingen bij MSG en uitfroboliseren. Dit trappenhuis vormt de voorzijde van de pen- itsbou^S- De keerzijde I loUUUl J, Ar tafereel met de godin Minerva. Zij rdt omgeven door leerlingen, studie-attributen en symbolen inmertyH handel en nijverheid. Langs de rand van dit tafereel staat: ilh Jhthesis Scientiarum Genitrix 1785-1985. Aan weerszijde van njDew£ze staan <je meestertekens van de Rijksmunt en de Rijks- h ggflijntmeester. Dit ontwerp is ontstaan naar aanleiding van het 17 00 .hoolvignet dat a* vanouds voorkomt op lakzegels, getuigschrif- ïi en de vroegere prijspennïngen van de school. De penning teft een doorsnede van 38 milimeter. an de penning is een beperkt aantal in zilver en brons gesla- }n in de zogenaamde „proofkwaliteit" en wordt aan belangstel- nden en verzamelaars te koop aangeboden. De leerlingen op school hebben de penning gratis gekregen. De zilveren pen- ,ig kost 75 gulden en de bronzen penning moet 22,50 gulden "brengen. Een eventueel batig saldo-wordt aangewend voor de ischaf van leermiddelen, waarvoor geen subsidie verkrijgbaar JR nc Regionale maatschappij moet werkgelegenheid stimuleren .EIDEN Voor stimule- ing van werkgelegenheid en edrijvigheid dient door het ffovinciaal bestuur een pro vinciale ontwikkelingsmaat- ühappij opgericht te worden. Haatselijke maatschappijen, daarvan in Leiden ook enige ijd sprake is geweest, zijn s °P &éen haalbare kaart. Het ka- •itaal voor deze maatschappij schappinimiial 10 miljoen gulden) lient betrokken te worden lit subsidies van de overheid adadrtfn particuliere investerin- jevensjën. ')at is het advies wat het ip nred00^ van de directie econo mische zaken, E. Keyser, leeft opgesteld voor de fcadscomnmissie die er mor en tusjen over vergadert. De be- n 0e «oeling van een dergelijke maatschappij is dat zij via in vesteringen de start van lieuwe bedrijven danwel de litbreiding van bestaande, mogelijk maakt. Vanzelf- ^^jprekend dient het te gaan initiatieven die kansrijk geacht worden. Een dergelij ke maatschappij zou bijvoor beeld actief kunnen optreden bij het commercieel ontwik kelen van ideeën die op uni versiteiten of hogescholen zijn geboren waardoor voor komen wordt dat deze naar het buitenland afvloeien. Het stichten van plaatselijke maatschappijen in diverse steden leiden volgens Keyser tot versnippering waardoor het moeilijk zal zijn particu lier kapitaal aan te trekken. Concurrentie tussen ver schillende steden binnen de provincie is volgens Keyser uit te sluiten omdat de maat schappij zich zal richten op kansrijke initiatieven, in welke stad die ook geboren worden. Ook uit financiële overwegingen zal er geen concurrentie bestaan „omdat voor interessante initiatieven genoeg particulier kapitaal kan worden aangetrokken", verwacht Keyser. LEIDEN Het vertrek van PSP en PPR uit het pas onlangs opgerichte overleg tussen de raads fracties heeft in de Leidse gemeenteraad veel kritiek opgeroepen. De reacties varieerden van „onzinnig" (burgemeester C. Goe koop) tot „voorbarig en radicaliserend" (CDA en D'66). Het lijkt ook wel een beetje een lachwekkende vertoning te worden. Na maanden van geharrewar over het functio neren van de gemeenteraad, waar beide partijen een be langrijk aandeel in leverden, leek voor de oppositie een winstpuntje bereikt. Een re gelmatig overleg met verte genwoordigers van alle partij en over zaken die de oppositie doorgaans niet te horen krijgt. In dit overleg zou de oppositie bijgepraat worden, de twee collegepartijen kregen wél al les (achter gesloten deuren) te horen, zo was immers het ver wijt. Struikelblok bleek de open baarheid van de vergaderin gen. Aanvankelijk werd geko zen voor een passieve open baarheid. Dat wil zeggen, de vergaderingen zouden niet worden aangekondigd in de gemeentelijke advertentie (de vraag is welke burger dergelij ke bijeenkomsten de moeite van het bezoeken waard zou vinden) maar verder voor ie dereen toegankelijk zijn. Dat nu deed voor de twee partijtjes de deur dicht. Wezenlijk voor het slagen van het overleg is de deelname van alle partijen eraan. „Ik had het wel zo vriendelijk ge vonden als PSP en PPR, alvo rens een boze brief te schrij ven, met ons waren komen praten", constateerde D'66- het tweetal zijn afscheid aan kondigde, riep bij de overige oppositiepartijen de nodige weerzin op. De twee fracties werden er indirect van be schuldigd zich te laten mani puleren door te collegepartij en. Niet voor niets stond er immers in de brief van PSP en PPR „de welriekende lucht van het pluche van de macht is kennelijk wel erg sterk". Fractievoorzitter J. Walen kamp vond dat een „bijna on behoorlijke" opmerking die de integriteit van de oppositiepar tijen aantast. Zonder PSP en PPR had gis teravond de eerste officiële vergadering van het fractieo- verleg plaats. Daarin werd be sloten de eisen van de twee af vallers voorlopig maar in te willigen en de vergaderingen in de wekelijkse gemeentelijke advertentie aan te kondigen. Het welslagen van deze bijeen komsten werd belangrijker ge acht dan een principieel ru zietje binnen de oppositie. En of PSP en PPR nu willen of niet, na deze tegemoetkoming zullen zij over drie weken (het overleg heeft steeds vooraf gaande aan de raadsvergade ring plaats) niet aan kunnen ontkomen naast hun collega's aan tafel te schuiven. GERT VISSER Morspoortbrug eind dit jaar weer de oude Centimeter voor centimeter werd vanmorgen vroeg met een hoogwerker de nieuwe ha meipoort van de Morspoort brug op zijn plaats getakeld. In de loop van de middag zou ook de balans van de brug ge plaatst worden. De operatie maakt deel uit van een volledig herstel van de brug, waarmee In juni werd begonnen. De oude Morspoortbrug verkeer de in een dusdanig slechte staat dat besloten werd tot het bouwen van een bijna geheel nieuwe. Aanvankelijk was er geen geld voor het vernieuwen van de brug en leek de ge meente de brug voor het auto verkeer af te moeten sluiten. Uiteindelijk bleek de gemeente toch in staat het benodigde geld op tafel te leggen. De eeuwenoude brug wordt eind dit jaar weer voor het verkeer LEIDEN Het gemeentelijk economisch beleid heeft wei- nig te bieden voor kansarmen op de arbeidsmarkt: werklozen die geen uitzicht hebben op werk. Weliswaar kunnen deze kansarmen profiteren van scholingsprojecten en nieuwe bedrijvigheid in Leiden maar specifieke maatregelen om de positie van deze groep te ver beteren worden niet mogelijk geacht. Dat was de conclusie van VVD en PvdA na het debat over het economisch beleidsplan gister avond in de gemeenteraad. PvdA-raadslid L. Geradts meende dat deze groep slechts méé kan profiteren van het beleid dat gericht is op uitbrei ding van werkgelegenheid in Leiden. Hij stelde dat van alle nieuwe arbeidsplaatsen die er in Leiden komen, een/derde kan worden ingevuld door mensen die geen bijzondere opleiding genoten hebben. CDA en PSP vonden echter dat de gemeente wel degelijk meer zou kunnen doen voor deze categorie werklozen. D. van Duijn (CDA) stelde voor het aantal leer-werkprojecten voor werklozen uit te breiden maar dat vonden PvdA en VVD een overbodig voorstel omdat dat toch al geprobeerd wordt. Een ander voorstel van het raadslid om in het leven te roepen die een inventarisatie moet maken van kansrijke industrieën voor Leiden, werd om dezelfde re den verworpen. PSP-raadslid H. de la Mar be pleitte via een functionele-erf- pachtspolitiek bedrijven naar Leiden te halen die kansar men aan het werk zouden kunnen helpen. In dit voorstel van PSP/PPR dienen dat soort bedrijven korting op de erfpacht te krijgen. Volgens wethouder P. Bordewijk zou een dergelijk systeem de ge meente een verlies van 5 mil joen gulden op kunnen leve ren. Hij verwacht bovendien niet dat bedrijven er in geinte- resseerd zouden zijn daar de erfpacht slechts een klein ge deelte van de stichtingskosten van een bedrijf bedragen. Bin nen de PvdA-fractie be schouwt men het voorstel van PSPen PPR als een stapje in de richting van afschaffing van de erfpacht. Ook dit voor stel zal het niet halen. Volgens de PSP/PPR en CDA is de re den daarvan uitsluitend dat het voorstellen van de opposi tie betreft. Zij vinden dat de collegepartijen geen goede ar gumenten hebben om de voor stellen af te wijzen. Terras aanleiding voor kort geding LEIDEN/DEN HAAG De buren aan de Apothekersdijk konden toch al niet zo goed met elkaar overweg, maar toen één van hen op een dakje van een achter het huis gele gen uitbouw een terras maak te, was dat reden om naar de rechter te stappen. De man had toch al een hekel aan zijn buurman en door het terras werd hij alleen maar meer met de buurfamilie geconfron teerd. Vanuit zijn slaapkamer kon hij zo op het terras kijken en meende dus dat er sprake was van aantasting van de pri vacy. Ook zouden de buren op het terras voor overlast zorr gen, omdat ze met mooi weef wel eens tot twaalf uur buiten zaten. Gisteren diende zijó kort geding tegen de buurman bij de Haagse rechtbank. De gedaagde buurman, die het terras had aangelegd, stelde te genover vice-president van dé rechtbank mr. J.J. Brinkhof, dat hij het dakje al jaren ge bruikte als het mooi weer waS. Hij had er dit jaar pas een hekje om laten zetten, omdat zijn één-jarige zoontje dan ook buiten kon spelen, zonder het gevaar te lopen over de rand te vallen. Van overlast was geen sprake, stelde hij, omdat hij en zijn vrouw altijd rustig waren en geen daverende feesten op het kleine terras hielden. Daarbij zou de afstand tussen het raam van de buur man en zijn terras een stuk groter zijn dan wettelijk is voorgeschreven. De rechtbank doet dinsdag 15 oktober uitspraak. (ADVERTENTIE) Al uw gewone bankzaken - zowel zakelijk als privé - efficiënt regelen, dat doen wij graag voor u. Net als het verzorgen van speciale financieringen, verzekeringen, beleggingen. Of het leasen van wagen- of machinepark, de factoring van uw uitstaande vorderingen. Of het op internationaal niveau aantrekken van handelspartners, financieren van goederen transacties, verzorgen van valutazaken en betalingsverkeer. Want wij zijn niet alleen een veelzijdige, maar ook een dynamische bankpartner. Credit Lyonnais Bank Nederland 80 vestigingen. Hoofdkantoor: Coolsingel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 5911. Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11