"Grafici moeten concurrentie aangaan met beeldschermen Beeld De Steenzetterterug op de Afsluitdijk 275.- Acties bij Schiphol: verkeersopstoppingen Een huis kopen doet u in één keer goed met een NVM-makelaar. Reclameverbod zal geen effect hebben WIJNREIS iS-SIJTHOFF PERS Fond opga f, fa; ldoen tijgen tingeidl ichtin§; Df m BINNENLAND EetdaeSou/umt ZATERDAG 5 OKTOBER 198S PAGINA 3 Justitie vervolgt Gouden Cirkel niet NIJVERDAL Justitie zal de deelne mers aan de nieuwste kettingbriefaktie de Gouden Cirkel niet strafrechterlijk vervolgen. Dat heeft de officier van Justitie in Almelo, mr.Sorgdrager, ge zegd. Drie inwoners van Nijverdal en Hellendoorn hadden zich op 30 septem ber schriftelijk tot het Openbaar Minis terie in Almelo gewend met de vraag of zij zich schuldig maakten aan strafbare 'eiten, door aan de nieuwe kettingbrie- jaktie de Gouden Cirkel deel te nemen. De briefschrijvers kunnen gerust zijn. Volgens de persofficier van het arron- lissement Almelo, mevrouw Sorgdra- ;er, gaat Justitie niet tot aktie over, om- lat er volgens haar geen strafbaar feit is 'gepleegd. Nieuw puntensysteem voor huurwoningen DEN HAAG Met ingang van 1 juli van volgend jaar wordt een nieuw puntensysteem voor huur woningen ingevoerd. Het kabinet is gisteren met de nieuwe rege ling akkoord gegaan. Berekenin gen hebben uitgewezen dat de in voering van het nieuwe systeem over de hele linie genomen geen nadelen voor de huurders ople vert. Het nieuwe systeem is ge richt op vereenvoudiging van de oppervlaktewaardering. Met de nieuwe regeling wordt voorko men dat bijvoorbeeld door het plaatsen van een goedkoop fon teintje de huur fors verhoogd kan worden. Hogere premiegrens voor volksverzekeringen DEN HAAG De premie-inkomensgrens voor de volksverzekeringen is voor 1986 vastgesteld op 63.750 gulden. Voor 1985 be draagt de grens 63.200 gulden. Dat heeft So ciale Zaken en Werkgelegenheid gisteren meegedeeld. Iedereen die verzekerd is voor de aow, aww en akw, de awbz en de aaw moet over zijn eigen inkomen ten behoeve van deze verzekeringen premie betalen tot een maximum. Als het inkomen in 1986 meer dan 63.750 gulden bedraagt is over dat meerdere geen premie verschuldigd. Is er sprake van teveel ingehouden premie, dan wordt deze terugbetaald aan degene bij wie teveel is ingehouden. Zo'n situatie doet zich in het algemeen voor wanneer iemand bij meer dan één inhoudingsplichtige werkge ver werkzaam is. Duitse kapitein wordt in eigen land berecht ROTTERDAM De 51-jarige kapitein van de Duitse kustvaarder Sabine die in juni door een bij- na-aanvaring de veerboot Norland (North Sea Fer ries) bij Hoek van Holland in moeilijkheden bracht, zal niet in Nederland worden vervolgd. De zaak is op basis van nieuwe bepalingen in het Wetboek van Strafrecht overgedragen aan de Westduitse jus titie. Tegen de kapitein is destijds proces-verbaal opgemaakt wegens ernstige nalatigheid en dron kenschap. De Norland werd destijds ernstig bescha digd, omdat het schip bij het uitwijken een strek dam raakte. Het schip is elf weken uit de vaart ge weest. De reparatie bij de Verolme-werf in Rozen burg heeft bijna vijftien miljoen gulden gekost. North Sea Ferries heeft bij de eigenaar van de Sa bine, een rederij in Hamburg, een schadeclaim van achttien miljoen gulden ingediend. PSP OP DE BRES VOOR VROUWEN IN BANKWEZEN DEN HAAG Het PSP-kamerlid Willems vindt dat minister De Koning (Sociale Zaken) ervoor moet zorgen dat vrouwen in het bank wezen qua beloning niet langer worden ach tergesteld bij hun mannelijke collega's. Het kamerlid verwijst in schriftelijke vragen naar de uitkomst van een promotie-onderzoek over de positie van vrouwen bij grote banken, dat vrouwen gemiddeld 41 procent minder ver dienen dan mannen. Willems wil weten wat De Koning vindt van de suggestie om bedrij ven te verplichten tot jaarlijkse publikatie van de positie en de salarishoogte van vrouwelijke werknemers in verhouding tot het mannelijk personeel. De PSP-er dringt tevens aan op na der onderzoek teneinde de oorzaken te achter halen van het feit dat verdere scholing niet leidt tot positieverbetering v vol In d nkroe el gek landeiAMSTERDAM De gra- •rdigeijfjsche industrie moet haar Ie totajtraditionale geslotenheid idoorbreken en volledig meedoen aan de zogehe- n niejten informatierevolutie. netairfAlleen dan kan het ge- woord de concur- geïn<rentieslag met het beeld- overleven. Zo ilaas «luidt vrij vertaald het de- vies voor deze bedrijfstak, gisteren in Amster- no^dam naar voren kwam op flosseteen congres over de toe den al komst van de grafische in- in ons land. De bij- terechieenkomst werd gehouden de af ter gelegenheid van het proble-zestigjarig bestaan van het heiGrafisch Opleidings Cen trum, een door onderne mers en vakbonden sa men beheerd instituut. Het snel toenemende gebruik van beeld en tekst in kabelnet, datanet, video, satelliet, beeld plaat en computerschijf bete kent branchvervaging voor de grafische industrie. Fotozetten, elektronische pagina-opmaak en andere nieuwe technische snufjes in de bedrijfstak kun nen er in combinatie met data communicatie en beeldscher men voor zorgen, dat informa tie grootschalig wordt ver spreid zonder dat papier er aan te pas komt. Volgens som migen zullen er in de jaren ne gentig geen telefoonboeken meer gedrukt worden, speelt het postverkeer zich groten deels elektronisch af (elektro- nic mail), wordt reclamedruk werk vervangen door tele-s- hopping en bestaan woorden boeken alleen maar in het an tiquariaat. Zelfs het drukken van handleidingen bij de nieu we media-hardware zal ver vangen worden door voorge programmeerde instructies. FNV-voorzitter H. Pont maan de de grafici hun traditionele geslotenheid te laten varen om te overleven. Hij waarschuwde echter wel voor de sociale ge volgen die de informatie- -stroomversnelling kan heb ben. Pont vindt dat de werk nemers in deze sector via om en bijscholing in staat moeten kunnen blijven de ontwikke lingen te volgen „om zich een binnen de bedrijfstak concur rerend kwalificatieniveau ei gen te maken". De brandweer van de luchthaven Schiphol was snel aanwezig om de autobanden te blussen. Na een ongeveer een half uur kon het verkeer op de snelweg weer rijden. AMSTERDAM De actie groep „De lastige Zwanenbur ger" heeft gisternamiddag door het in brand steken van oude autobanden verkeersop stoppingen veroorzaakt bij de luchthaven Schiphol. Door de gigantische rookontwikkeling ontstonden gedurende een half uur files op de A-4, zowel van uit de richting Amsterdam als vanuit Den Haag. Zeven men sen werden, verdacht van openlijke geweldpleging, gear resteerd. „De lastige Zwanen burger" wil protesteren tegen de geluidsoverlast die een ge draaide vierde baan van Schiphol zal gaan veroorza ken. Het was gisteren de derde actie. In juli werden muizen losgelaten in de aankomst- en vertrekhal van de luchthaven. In augustus werden stinkbom- metjes gegooid in een vertrek hal. „De lastige Zwanenbur ger" heeft in het verleden aangekondigd „zeven plagen" te verzorgen uit protest tegen de geluidsoverlast. De regering bepaalt op korte termijn een definitief standpunt over het al dan niet draaien van de vierde baan. heef 14-16 SPADEN OEVER Het levens- "fgrote, ruim tweehonderd kilo 36. mt zware bronzen beeld „de 49«Steenzetter" van beeldhouw- skwarti«ster Ineke van Dijk, dat in mei PI nn83* 1982 door koningin Beatrix 45. vtwer"d onthuld en twee jaar la- verdween, is terug op de «a' 19"9j Afsluitdijk. De 44-jarige kun- 3254 enares uit Stolwijk heeft in van minister Smit- Tel. 07i-Kroes van verkeer en water- en intestaat een nieuw exemplaar en mllieuvervaartjjg(j jat gisteren tij- ,i^nE0ldens een informele bijeen komst op de dijk uit zijn ver- HS CEHpakking werd gehaald. Iphen a*Een officiële onthulling was er n die^oÉ keer n'et meer bij. „Dat lelijk hu< heeft k°ninfi'n tenslotte al ordt info»eens gedaan", aldus Ineke van mogelijk Dijk. Maar het enthousiasme de t»was er volgens haar niet min- E Lai^ om en vrees voor diefstal I. 14906* 's er nu n'et meer. „Steenzet- Ï.00-17.5ter" nummer twee is dan ook i dinsdag u. KW* 2, Leldet 4TRUM - Spreekufr TE Pit il 123271 Inform* nsweg 3," ma. <3 zwang» jderscha* Lelden, tt Stlchllit Col 13.3k- 4-15.30 RS -Niamey het eerste en tot nu toe enige „buiten-beeld" in ons land, dat elektronisch is beveiligd. Initiatief Het initiatief om een tweede „Steenzetter" te maken om daarmee de strijd van de mens tegen het water te herdenken, ging uit van de Stolwijkse kunstenares zelf. „Ik kon het niet verkroppen dat m'n beeld stomweg van de aardbodem leek te zijn verdwenen", zegt Toen de politie haar op 11 mei 1984 informeerde over de dief stal riep ze uit: „M'n kind is weg". „En zo voelde ik dat ook", aldus Ineke van Dijk, die eind vorig jaar, toen zoe kacties van politie en marine, het natrekken van tientallen tips, een oproep in een gezag hebbend vakblad voor schroothandelaren en het uit loven van een royale beloning zonder resultaat bleven, uit eindelijk de stoute schoenen aantrok en minister Smit- -Kroes een brief schreef. Daarin vroeg ze om een nieu we opdracht voor hetzelfde beeld. Die opdracht volgde, ruim twee maanden later. Ineke van Dijk ging, met het oor spronkelijke ontwerp toen nog redelijk vers in het geheugen, aan het werk. „Want behalve een klein model was er niets meer", aldus de beeldhouw ster, wier zoon Daan model stond. Maar volgens haar is het beeld van de gebogen ar beider, die de laatste basalt blokken op hun plaats duwt, uiteindelijk mooier dan het eerste exemplaar. „Noester", zegt ze, „mannelijker". Het beeld werd in mei vorig jaar op volgens Ineke van Dijk (ADVERTENTIE) 1 Ills u een huis zoekt, laat u dan begelei den door een deskundige die aan uw kaftt staat: de NVM-makelaar. Hij beschikt over uitgebreide huizen-informatie in de regio waar u wilt gaan wonen. Geeft u een hypotheek-advies en rekent u voor in welke prijscategorie u met uw inkomen straks kunt kopen. Na een eerste selectie bezoekt hij met u de huizen die u aanstaan. De NVM- makelaar is dan kritisch. Hij beoor deelt de bouwtechnische staat en ook de woonomgeving. Informeert u over plaatselijke omstandigheden. Overlegt met u de redelijkheid van de prijs. De NVM-makelaar is ook geduldig. Soms gaat het snel,somsduurt het maanden. Hijbe- hoedt u voor een overhaaste stap. Als de aankoopbeslissing is genomen, helpt hij u om uit de vele hypotheek mogelijkheden de beste te kiezen. Hij begeleidt u tenslotte bij alle formali teiten zoals woonvergunning, ge meentegarantie ofsubsidie. De waar devolle hulp van de NVM-makelaar is niet duur. U verdient hem dubbel en dwars terug. Let op zijn NVM- vignet, als u een huis wilt kopen. NVM-makelaars: deskundig in onroerend goed. Ook voor verkoop, huur, taxatie, verzekering, financiering en verhuur. FRIEMELS zeer vakkundige wijze van z'n voetstuk losgemaakt en „ont voerd". Aanvankelijk werd zelfs aan een grap gedacht. „Het is in ieder geval zeker niet door mensen gedaan, die. alleen maar tuk waren op een partij brons ter waarde van twaalfduizend gulden", zegt ze. In dat geval waren de da ders volgens haar vast veel minder vakkundig te werk ge gaan en hadden ze het beeld ter plekke aan brokken gesla gen. In plaats daarvan werd het beeld, mogelijk gedurende meerdere dagen, echter zeer voorzichtig en vakkundig van z'n stalen verankering losge zaagd en onbeschadigd naar een auto gesleept. Ineke van Dijk is er dan ook van over tuigd dat haar eerste beeld nog bestaat en inmiddels een plek heeft gekregen bij „een of an dere maffe buitenlandse ver zamelaar". „En eigenlijk zou ik dat ook nogbest eens als een hele eer kunnen beschou- (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Een reclame verbod voor alcohol via radio en televisie zal geen effect hebben, omdat reclame het to tale verbruik van alcoholische dranken in Nederland niet be ïnvloed. Dit is meegedeeld door directeur A. Kemperink van het Centraal Brouwerij Kantoor te Amsterdam in re actie op de nota Alcohol en Sa menleving. Het Centraal Brou werij Kantoor is het overkoe pelende orgaan van alle brou werijen in Nederland. „Reclame veroorzaakt alleen onderlinge verschuivingen in de verkoop van bepaalde mer ken", aldus Kemperink. Wel valt met een reclameverbod voor de consument relevante informatie weg over de kwali teit van diverse produkten. Volgens Kemperink is het veel beter om over alcoholre clame bepaalde afspraken te maken zoals al gebeurt. Kemperink vindt het wel posi tief dat de overheid een voor lichtingscampagne wil starten. „Dat doet de alcoholindustrie overigens zelf ook. De alcohol- producenten brengen voor lichtingsspots op de televisie met als strekking dat alcohol behalve positieve kanten ook negatieve kanten heeft". Als voornaamste oorzaken van het sterk toegenomen alcohol gebruik in Nederland noemt staatssecretaris Van der Heij den in zijn de nota de gestegen koopkracht, de toegenomen vrije tijd en de in verhouding met andere produkten gedaal de prijzen van alcohol (sinds 1960 met 38 procent). Ook de reclame, het toerisme naar de wijnlanden en de sterk toege nomen beschikbaarheid van bier, wijn en gedistilleerd spe len een belangrijke rol. Door de toenemende alcohol problemen wordt er een groter beroep gedaan op de gezond heidszorg. Ook het aantal ge vallen van verstoring van de openbare orde en van crimina liteit door alcoholmisbruik stijgt, hetgeen een grotere druk op politie en justitie tot gevolg heeft. Jaarlijks overlijden alleen al tweeduizend mensen aan de, directe gevolgen van alcohol misbruik. Het rijden onder in vloed is een maatschappelijk probleem van de eerste orde geworden, aldus de nota. Het bedrijfsleven en de sociale verzekeringsgeneeskunde worden geconfronteerd met alcoholproblemen in de vorm van arbeidsverzuim, ongeval len, lagere produktiviteit en arbeidsongeschiktheid. Van wege de effecten op langere termijn vindt het kabinet vooral het toegenomen alco holgebruik onder jongeren verontrustend. (ADVERTENTIE) Vertrek zaterdag 19 oktober a.s. 3-daagse luxe touringcarreis naar Wershofen/Midden Eifel. Standplaats: Landgasthof „Plahl". 1e dag: diner-bezoek wijnfeest-logles 2e dag: ontbijt-lunch-djner-dansavond-logies 3e dag: ontbijt en afscheidsdiner Prijs per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet. Gecombineerde reisverzekering f 7,50 p.p. 5,- poliskosten. Annuleringsverzekering 3Vi% van de reissom. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag 9-16 uur) ol persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070 - 190882 Brabantse bestuurders krijgen radioactief" postpakketje DEN HAAG „Bijgaand treft u een kleine hoeveelheid licht radioactief Kaliumchloride aan. Wat u ermee aanmoet weten wij ook niet. Het is ei genlijk hetzelfde als met radio- -actief afval. Wat we daar mee moeten weet ook niemand". De actiegroep „Griesmeelfa- brikanten tegen Kernenergie" heeft drie Brabantse bestuur ders gisteren een brief van deze strekking met bijbeho rend postpakket gestuurd. Het gaat om oud-premier mr. Van Agt, commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant, ir. J. Van Rooij (directeur van de provinciale elektriciteits maat schappij PNEM) en ir. F. de Jong (voorzitter Industrie- en Havenschap Moerdijk plus PNEM-commissaris). Deze he ren staan bekend als „erken de" voorstanders van nieuwe kerncentrales op de Moerdijk. De actievoerders hebben zich laten inspireren door oud- -commissaris van de koningin in Gelderland, M.Geertsema, die de gevaren van griesmeel eens groter heeft genoemd dan die van radio-actief afval. Mevrouw Van Agt heeft het pakketje gisteren overgedra gen aan de gemeentepolitie in Vught. Volgens de politie be vatte het postpakketje geen ra dio-actief afval maar een zou tachtige substantie. Ir. J. van Rooij heeft het pakketje niet opengemaakt. „Ik weet nog niet wat ik doe. Misschien gooi ik het wel in de vuilnisbak", aldus de directeur van de PNEM gisteren. Ir. De Jong was niet voor commentaar be reikbaar. Volgens de woord voerder van de Griesmeelfa- brikanten hebben zij een licht radio-actieve isotoop van kali umchloride gebruikt. Het op zich ongevaarlijke kaliumchlo ride lijkt sterk op het bekende keukenzout. Schade vergoeding voor te lang wachten bij de dokter UTRECHT Patiënten die erg lang in de wachtkamer van hun arts of in de polikli niek moeten wachten, zouden eigenlijk schadevergoeding moeten eisen. Deze suggestie doet mr C.. Stolker van de af deling burgerlijk recht van de Leidse Universiteit deze week in het artsenblad Medisch Contact. Hij verwijst onder meer naar een uitspraak van een Duitse rechter, die een schadevergoeding van 75 mark toekende aan een pa tiënt die 75 minuten in de wachtkamer had moeten zit ten. Als het wachten in (po liklinieken in Nederland in geld zou worden uitgedrukt, zouden de kosten voor de sa menleving jaarlijks wel eens vele miljoenen kunnen zijn, aldus Stolker. Bij langer dan twintig tot dertig minuten wachten op artsen die zich niet op bijzondere omstandig heden kunnen beroepen, zou de arts volgens hem 'aanspra kelijk kunnen worden gesteld voor de schade die de patiënt daardoor lijdt. Stolker hoopt, dat hiermee iets zal verdwij nen „van de vanzelfsprekend heid waarmee een aantal art sen en ziekenhuizen ervan uit gaat dat de patiënt wel wacht". „Supermarkt" in tankstation moet aparte winkel worden DEN HAAG Pompstations die behalve brandstof, sigaret ten en snoep ook bloemen, pla ten en andere artikelen verko pen die niets te maken hebben met het wegverkeer, moeten in de toekomst een aparte winkel hebben, die niet van binnen uit bereikbaar is. Die winkels mogen uitsluitend ge opend zijn op de uren waarop de detailhandel open is. Dit voorstel heeft staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Van Zeil wil met deze wijzi ging van de huidige regeling alle schijn van scheve concur rentieverhoudingen wegne men. Eigenaren van pompsta tions zullen ruim de tijd krij gen om als het zo ver is hun tankstations te verbou- Uit onderzoek is gebleken dat zeventig procent van de tank stations meer artikelen ver koopt dan eigenlijk is toege staan. Bovendien gebeurt dat ook na zes uur en op zondag. Overigens behaalt de pompsta tionhouder slechts zes procent van zijn omzet uit de verkoop van niet-toegestane nevenarti kelen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3