Kleine broer kan net zoveel als grote broer '£eidóc Qowiant De nieuwe vereniging wil de schimmige wereld van de recherchebureaus een duidelijker gezicht geven door het kaf van het koren te scheiden. AMSTERDAM - „Voor het pu bliek heerst er chaos". Henk van der Berg, voorzitter van de zojuist opgerichte Vereniging van Neder landse Recherchebureaus, windt geen doekje om de euvels waaraan een van 's lands meest schimmige, dus onbegrepen bedrijfstakken, mank gaat. „Men mist elke vorm van wegwijzer of houvast. Garan tie? Inzicht in de kwaliteit van de geboden dienstverlening? De men sen hebben helemaal niets. Ze kun nen hooguit bladeren in de Gou den Gids. Met de vinger prikken. Zo wordt men, vaak door schade en schande, wijs. Wat wij willen, is bepaalde zekerheden verschaffen". „Van der Berg Co" staat er klein en bondig gegraveerd in de koperen naam plaat op de deurpost van een Amster dams grachtenpand waarin blijkens de gevelsteen ooit een zoutziederij geves tigd is geweest. Het werkvertrek wordt gedomineerd door een gapende open haard waarin half verbrande papiersnip pers liggen en waaromheen twee diepe, bruinlederen banken plus een dito faute uil staan geschaard. De geruite cape van Sherlock Holmes aan de kapstok, zijn kromme pijp in de asbak en het beeld zou compleet zijn. Van der Berg zelf oogt jong en is dat ook: 27 jaar. Hele maal het type van de startende onderne mer. Maar de schijn bedriegt. Hij zet een recherchebureau voort dat reeds in een vooroorlogs jaar door zijn vader is ge sticht. De nieuwe vereniging dankt zijn ver wekking mede aan een onderzoek dat verricht werd door M. Campman toen deze afstudeerde aan de Nederlandse Po litie Academie. Over de activiteiten van privé-detectives in Nederland ging die studie en hij bracht behartigenswaardige zaken aan het licht. Zo bleek 89 procent van de ondervraagden binnen de nooit eerder gecartografeerde bedrijfstak het noodzakelijk te vinden dat er een rege ling komt voor de diensten die privé-de- tectives verlenen. „Om het kaf van het koren te scheiden, ter voorkoming van beunhazerij, tegen wildgroei", luidde de motivering. Verbolgen Campman ontdekte dat de meeste privé- detectives nogal verbolgen zijn over het feit dat iedereen - zonder betrouwbaar heid en deskundigheid - een recherche bureau kan opzetten. „Hierdoor kunnen twijfelachtige figuren die alleen uit zijn op geld verdienen en die alle opdrachten aannemen, ook al zijn deze in strijd met de wet, zich met recherche werkzaam he den bezighouden. Dit werpt een smet op de naam van hen die wel goed werken. Door een regeling zou volgens de onder vraagden de argwaan tegen privé-detecti ves voor een groot deel kunnen worden weggenomen. Volgens hen moet het pu bliek te allen tijde een beroep op een pri- vé-detective kunnen doen zonder dat het vertrouwen ter discussie hoeft te staan". Tot op het niveau van de rechterlijke macht toe is er die argwaan. Campman haalt het voorbeeld aan van een onder zoek dat werd verricht om een wijziging in een alimentatie gedaan te krijgen. „De rechtbank bleek niet bepaald ge charmeerd te zijn van de manier waarop de zaak was aangepakt. De beide detecti ves hadden slechts uitvoerig gepost voor het huis waarin de onderzochte woonde. Ze werden ter zitting flink aan de tand gevoeld over hun vooropleiding die ze in het geheel niet bleken te hebben geno ten. Een van hen was bijvoorbeeld een uitgesaneerde kruidenier. De rechtbank liet er geen misverstand over bestaan dat ze niet instemmend, maar eerder on sympathiek stond tegenover het inscha kelen van een privé-detective". Het bla zoen van de branche is aan de poetslap toe, dat zal duidelijk zijn. Binnen de re chercherende gelederen klinkt de roep om moraliteit en betrouwbaarheid, om spelregels, een erecode. Schemerwereld Met de oprichting van de vereniging is een eerste stap in de gewenste nchting gezet. Een kleine stap, dat wel. Juiste cij fers ontbreken in deze schemerwereld (het gaat om een vrij beroep; inschrij ving bij een Kamer van Koophandel mag worden nagelaten), maar Van der Berg schat dat er in Nederland ongeveer vijftig particuliere bureaus bestaan. Ne gen daarvan zijn lid geworden. Weinig? „We streven naar een zo groot mogelijke schifting", verklaart de voorzitter dit ge ringe aantal. „We willen eerst eens kij ken wat al die bureaus precies inhpuden. Zien of ze beantwoorden aan specifieke verwachtingen en normen. Welke? In de allereerste plaats moet een recherchebu reau natuurlijk een goede dienstverle ning bieden met een professionele aan pak waarover de cliënt tevreden kan zijn. Maar daarnaast dient men zich bij de beroepsuitoefening te houden aan wettelijke bepalingen en aan maatstaven van morele of ethische aard. Per slot van rekening werken we in een gevoelige sector. Het moet allemaal tot uiting ko men in het huishoudelijk reglement waaraan we op het ogenblik werken. Ook denken we aan het openen van een klachtenbureau". Maatschappelijke acceptatie is het doel waarnaar met dit alles gestreefd wordt, want die bestaat nog lang niet overal. Het aanzien dat particuliere recherche bureaus genieten, is laag. „Ofwel de mensen romantiseren ons werk", zegt Van der Berg, „ofwel ze vinden het schimmig, vaag, niet strokend met een normale bedrijfsvoering. Dat komt na tuurlijk door al die series op de televisie. Het maakt me doodmoe dat we daar al tijd mee vergeleken worden. Maar het komt ook door de slechte ervaringen die mensen met privé-detectives hebben op gedaan. Daarom praat ik ook liever over recherchebureaus. Het begrip privé-de- tective is te beladen geraakt. Vast en ze ker heb je binnen onze bedrijfstak mala fide ondernemingen. Maar die kom je in elke branche tegen. Hoe hebben sommi ge notarissen hun ambt niet in opspraak gebracht? In elke bedrijfstak zitten witte en zwarte schapen. Het vervelende is dat het altijd de zwarte schapen zijn die de aandacht trekken". Hetzelfde kunnen doen als je grote broer is een hartewens van menig jongetje. Kleiner zijn en toch de zelfde prestaties kunnen leveren is voorwaar geen kleinigheid. Net zo gaat het in de computerwereld. Ook daar geldt dat je pas voor vol wordt aangezien als je hetzelfde kunt als de grote broer die de naam IBM draagt. Maar ook als je zelf niet tot de aller kleinsten behoort is het nog erg belang rijk om de uitwisselbaarheid met IBM te hebben. Gewoon omdat er zo bijzonder veel personal computers van dat merk zijn verkocht (overigens zouden er vol gens de geruchten ook nog honderddui zenden in de magazijnen staan te wach ten op afnemers). Vandaar dat er ook voor de Macintosh van Apple, die zo hoog scoort op het gebied van gebrui kersvriendelijkheid, voorzieningen zijn getroffen. Het Amerikaanse bedrijf Dayna Com munications ontwikkelde voor de Mac Duidelijk gezicht Met het tonen van een duidelijk gezicht wil de nieuwe vereniging bewerkstelligen dat het commerciële recherchewerk aan negatieve beeldvorming inboet. Een groeimarkt lijkt ervoor te zijn weggelegd (de toenemende druk van de criminali teit maakt het de politie steeds moeilij ker veel tijd en inspanning aan onder zoek te besteden), maar juist op zo'n markt is een pronte presentatie van le vensbelang. Het publiek moet de arbeid van recherchebureaus leren waarderen als een serieuze en respectabele vorm van dienstverlening. Hoe respectabel echter? De term koehandel valt, hoewel Van der Berg die niet voor zijn rekening wil nemen. Bedoeld wordt de praktijk dat het door recherchebureaus aangedra gen bewijsmateriaal in het overgrote deel der gevallen niet leidt tot de aangifte van een strafbaar feit bij justitie. Opdracht gevers schuwen de publiciteit die door een rechtszaak ontketend kan worden. En processen kunnen slepend zijn, geld verslindend. Men geeft er de voorkeur aan het vergaarde bewijsmateriaal op de onderhandelingstafel te deponeren en naar een schikking te streven. Is dat respectabel? Wordt hier niet voor eigen rechter gespeeld? Rust bovendien op iedere burger niet de plicht strafbare feiten ter kennis van justitie te brengen? Wat de laatste vraag betreft is Van der Berg er als de kippen bij het Wetboek van Strafvordering in de woordenstrijd te werpen. Artikel 160 en 161 worden aangehaald, de artikelen 92 tot en met 110. Het komt erop neer dat de verplich ting tot aangifte beperkt is tot strafbare feiten die levensgevaar kunnen opleve ren. Tot mensenroof, verkrachting. „Sla venhandel zal er ook wel onder vallen", zegt Van der Berg om de orde van groot te aan te geven. Maar voor de strafbare feiten die recherchebureaus op hun weg vinden - diefstal, allerlei vormen van fraude, bedrijfsspionage heel vaak - geldt de verplichting niet. Daar spreekt het Wetboek slechts over de bevoegd heid om aangifte of klacht te doen. „De wet is op dit punt ondubbelzinnig", zegt Van der Berg. „En daar houden we ons aan. Maar de strafbare feiten die in het wetboek met naam genoemd worden, daarmee komen wij zelden of nooit in aanraking". Schikking Voor de rest geldt het standpunt: een re cherchebureau draagt het bewijsmateri aal aan, maar wat er verder mee gebeurt, is de verantwoordelijkheid van de op drachtgever. Meestal, voegt Van der Berg hieraan toe, gaat het om civiel rechtelijke kwesties. „U komt met die koehandel, maar ik wil er op wijzen dat de comparitie - de poging twee partijen tot het treffen van een schikking te krij gen - ook in de rechtspraak een heel normaal verschijnsel is. De gemeen schap, redeneren rechters, is niet gebaat bij ellenlange processeri waarvan de uit komst al bij voorbaat vaststaat. Het tref fen van een regeling spaart tijd en geld. Het gebeurt regelmatig in de civiel-rech- telijke procesgang. Er zit echt geen luch In de stand van Sinclair op de Personal Computer Show in Londen waren louter opgewekte gezichten te zien. Volgens on- afhankelije onderzoeken heeft de Sin clair Spectrum zevenendertig procent van de markt voor huiscomputers in handen. Na de prijsverlaging is er een groeiende belangstelling voor de QL en de winkelketen Dixons tekende een con tract om voor 45 miljoen gulden pro- dukten van Sinclair te kopen. De winkels maken zich in Engeland al weer op kerstcadeaus onder de aandacht te brengen. Computers horen daarbij. Wie Londen bezoekt zal tot zijn verba zing zien dat je voor zo'n apparaat ook terecht kunt in een eenvoudige boekwin kel of bij een goed gesorteerde drogist. Het bewijst dat de huiscomputer aan de andere kant van het Kanaal een heel ge woon gebruiksvoorwerp is. De concur rentie is scherp, de prijzen zijn laag. Vaak zoekt men het ook in speciale aan biedingen. Anton Boyes van Sinclair wist te vertellen dat een van de meest spectaculaire voor ongeveer 630 gulden het volgende heeft te bieden: een Spee tje aan". De bescherming van de persoonlijke leefsfeer, in hoeverre is die gewaarborgd bij de commerciële recherchebureaus? De branche is uiterst privacygevoelig. De zorgvuldigheid waarmee persoonsge gevens worden omhuld, zal zeer bepa lend zijn voor de mate van maatschap pelijke acceptatie. Bij onzorgvuldigheid zal onder de schaapskleren snel een wolf worden vermoed. „Ik spreek nu op per soonlijke titel", zegt Van der Berg, „maar gegevens die privacygevoelig zijn en niet relevant voor de uitkomst van een onderzoek, krijgt een opdrachtgever niet in handen. Voor zover ze tijdens het onderzoek al op papier mochten zijn ge zet, worden ze vernietigd. In onze com puter stoppen we zo weinig mogelijk. Tja, wat een medewerker van een re cherchebureau in zijn hoofd heeft zitten, valt niet te beschermen. Juist daarom benadruk ik de noodzaak in deze bran che bepaalde morele normen te hante ren. Wij moeten roomser zijn dan de paus". PIET SNOEREN corder, een spelpookje, vier program ma's en veertien dagen gratis verblijf in een hotel. Deze maand introduceerde Acorn in Engeland een vergrote versie van de BBC computer. Meer dan een half miljoen van die apparaten zijn in middels al verkocht, vooral terend op de faam die het kreeg in een door de BBC verzorgde computercursus. Voor een prijs van ongeveer 2250 gulden krijgt men de beschikking over een computer met eep geheugen van 128 K, waarvan niet minder dan 64 K kan worden ge bruikt voor programma's in Basic. De nieuwe computer kan alle programma's verwerken die er al voor BBC waren. Maar daar leg je natuurlijk geen extra geld voor op de toonbank. Wel als er ook programma's (als calculatie- en be standsprogramma's) worden aangeboden- die gebruik maken van het grotere werk geheugen. Een deel daarvan kan als buf fer worden gebruikt tijdens het printen. De schrijfeenheid zet dat op papier, ter wijl de gebruiker door kan gaan met zijn werk op de computer door het resterend deel van het geheugen te benutten. een nieuw toetsenbord. Dat is groter dan het bij de Apple behorende exemplaar. >JROENE VINGERS De uitbreiding bestaat uit tien functie toetsen aan de linkerkant en achttien cij- fertoetsen aan de rechterkant. Die extra toetsen zijn nodig om bepaalde functies uit programmatuur van IBM te kunnen uitvoeren. Verder hoort er in het pakket (dat in Engeland te koop is voor 1650 pond) een dubbele diskdrive en wat pro grammatuur. Het totale pakket heet MacCharlie. Waarom was dat allemaal nodig? Willi am Sadleir, directeur van Dayna, legde het in Londen op een computerbeurs uit. „We onderkenden dat toen de Ma cintosh in 1984 op de markt kwam deze technisch superieur was aan de pc van IBM, maar dat mogelijke kopers van aanschaf zouden afzien omdat ze dan hun apparatuur en programmatuur van IBM niet meer konden gebruiken. Hun beslissing kan nu makkelijk zijn. Je koopt zowel een Macintosh als een Mac Charlie en je gebruikt gewoon het pro gramma dat het best uitkomt". Een programma voor mensen met groe ne vingers. Zo noemt product-manager Jeremy Brown van Sinclair zijn pro gramma QL Gardener. Voor de Sinclair QL dus, die in Engeland zo enorm veel goedkoper werd. Volgens Brown is dit programma een voorbeeld van welke ta ken in huis een krachtige computer als de QL aan kan. Q1 Gardener geeft de computerende tuirüiefhebber de moge lijkheid uit te zoeken welke planten hij het best kan toepassen. Het programma beschikt daarvoor over een bibliotheek waarin ruim elfhonderd plantesoorten zijn opgenomen. Het programma geeft de gebruiker gelegenheid tweeëntwintig verschillende karakteristieken in te voe ren met betrekking tot zaken als winter hardheid, grootte, groeisnelheid, kleur van de bloemen, eisen die aan de grond worden gesteld en dergelijke. Als het antwoord op die tweeëntwintig vragen is gegeven verschijnen binnen seconden de namen van de planten die zouden kun nen worden gebruikt op het scherm.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23