„Leiden hoort gewoon in de hoofdklasse thuis" MISCPQWQ ,Ik schrik er af en toe wel zelf van wat ik al kan' WOUTER EIKENHOUT (LMHC) ZIET ONDANKS SLECHTE START GEEN REDEN VOOR PANlEK: «S, SPORT CetdaeSowuvnt ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 PAGINA 15 LEIDEN Het gaat niet goed met de hockeyers van LMHC. De Leidse formatie van trai- falotte ner/coach Nol Baarschers ver- deel zamelde in de eerste vier hoofdklasse-wedstrijden geen enkel winstpunt en moet tot ivraag overmaat van ramp de ko mende twee weken de hoc keysticks te kruisen met Kam pong en Bloemendaal. Hoewel Leiden vorig jaar op eigen veld kans zag Bloemendaal beide punten afhandig te ma ken, dient de mogelijkheid dat Leiden na zes duels nog altijd geen enkel punt heeft ver gaard als „meer dan waar schijnlijk" te worden gezien. diensjEen toekomstvisie die door Wouter Eikenhout kan wor den onderschreven. Het feit van (Jdat er nog twee logische ne derlagen in het directe ver- de hGPC^iet ltggen. maakt de 24-jari- ge middenvelder van LMHC echter niet nerveus. Wat hem ^■H|betreft is er ook geen reden irocr paniek. „Pas als we drie wedstrijden voor het einde tivan de competitie minder dan "ijtien punten hebben, kan het MÉMMpaniekerig worden. De erva- Hflring heeft geleerd dat je mini- I^Hmaal veertien tot zestien pun ten moet hebben om niet te degraderen, vandaar". ^^lEén van de redenen waarom ■J^aEikenhout en de zijnen nog ^H(lang) niet nerveus zijn gewor- ^^^den, is dat de competitie tot nu toe vrijwel identiek verloopt eigen aan die van vorig seizoen, toen kamende pjek in de hoofdklasse na I. Kindertje winterstop betrekkelijk eenvoudig nog werd veilig ge steld. Eikenhout: „Tilburg en HCKZ uit, HDM en SCHC Berlijn, l thuis, het zijn vier wedstrijden lovern« jie we vorig jaar ook verloren. Wat dat betreft is er niet zo veel veranderd. Eigenlijk is de situatie zelfs verbeterd, in ver- 871. gelijking met de start van vo- .rig jaar. Qua spel gaat het be- gesch. ter dan toen, de spelers staan solarium op de goede plaatsen en Baar- jschers weet nu ook veel beter [wat hij aan ons heeft, omdat hij al een Leids jaar achter de fw rug heeft". MDat LMHC desondanks nog breakfasl Puntl°°s Is- is volgens Wouter MerelstrJ Eikenhout voor een groot ge- deelte terug te brengen op het ■[„niet lopen" van de strafcor- ner. „Ik denk dat we in de eerste vier wedstrijden zeven tien, achttien strafcorners heb- v-* ben gehad. Daarvan is er niet v-*één benut. En dat terwijl we seftijd en vorjg jaar ££n Qp twee soms unne"^één op drie draaiden. Een sim- ®'st...'.pel rekensommetje leert dan m' dat je nu minimaal vijf doel punten niet hebt gescoord en varing was? Ja, misschien wel. Tk speelde toen in ieder geval onder Van Heumen en Bel- laart, die weten nu nog beter wat ze aan me hebben. Maar het was toch vooral een leuke ervaring". En leerzaam. Ei kenhout kreeg immers van Bellaart te horen dat er nog wel iets aan zijn spel kon wor den verbeterd. „Ik moest vooral trainen op het aanne men van de bal. Dat is inder- laad m'n zwakke punt. Een cwestie van concentratie, ver- noed ik. Nu ik er meer aan dacht aan besteed gaat het in ieder geval al stukken beter. M'n sterke punten? Ik denk dat dat mijn versnelling is. Ik ben vrij snel op de eerste me ters, en kan daarna aardig doortreinen. Als ik iemand voorbij ben, ben ik 'm ook voorbij". het Nederlands team een goede zaak zijn als ze dat gegeven maakt net het verschil op de ranglijst met ploegen als HDM en SCHC. Teams die zeker niet beter zijn dan Leiden, maar wel net wat meer gescoord hebben. Waar om die corners nu niet worden benut? Stomme pech, anders zou ik het ook niet weten. Harmen (Jansen Schoonho ven) nam ze vorig jaar ook en toen gingen ze er wel gewoon in. Hij kan het dus wel". Wouter Eikenhout, met twee doelpunten topscorer van de Leidsche Mixed Hockey Club, gelooft niet dat Leiden dit sei zoen zal degraderen. „Leiden is niet overdreven sterk, maar hoort wel gewoon in de hoofd klasse thuis. Heeft in ieder ge val meer recht op een plaats dan bijvoorbeeld Hattem of Schaerweide. Ik denk ook dat we de zaken, net zoals vorig jaar, na de winterstop weer recht zullen trekken. Maar dat neemt niet weg dat de vereni ging, als hoofdklasser, in een lastige situatie verkeert. Met clubs als Klein Zwitserland, HDM, HCG cn Bloemendaal in de buurt, zal het niet zo snel gebeuren dat in Leiden stude rende toppers ook bij Leiden gaan hockeyen. LMHC moet het dus. populair gezegd, met bankspelers van de betere clubs uit de buurt doen, waar door de ploeg per definitie in de onderste helft van de rang lijst terug te vinden is". Een si tuatie waarin nauwelijks ver andering kan komen, weet ook Eikenhout. „Of Leiden zou zich nog een aantal seizoe nen met ongeveer dezelfde ploeg in de hoofdklasse moe ten kunnen handhaven. Dan kan je meer en meer op routi ne gaan spelen. HDM is een goed voorbeeld van die ont wikkeling. Kwalitatief is de ploeg niet veel beter dan LMHC, maar die club eindigt wel elk jaar weer een plaatsje hoger. Door de in de loop der jaren opgedane ervaring, maar ook omdat er zo langzamer hand wel wat betere spelers naar die club trekken, omdat HDM inmiddels een zekere hoofdklasser is geworden". Zelf hoopt Wouter Eikenhout zich binnen afzienbare tijd overigens een zekere keus voor het nationale team te kunnen noemen. Een ideaal dat wellicht inderdaad al op redelijke termijn zou kunnen worden verwezenlijkt. Zo ver telde Joost Bellaart, met Wim van Heumen verantwoordelijk voor die Nederlandse selectie, de speler van Leiden reeds dat zijn naam op de lijst „toekom stige internationals" voorkomt. Eikenhout: „Zelf hoop ik dat ik het de Champions's Trophy een kans krijg. Na zo'n evenement zijn er altijd wel wat afvallers, dus bestaat de mogelijkheid dat ik er dan al bij kom". Tot nu toe kwam Eikènhout een keer in een vertegenwoordigend Bondsteam in actie. „Dat was tijdens het toernooi van Laren. Ik scoorde toen nog tegen Ke nia. Of dat een belangrijke er- Inruil De ambities van Wouter Ei kenhout, het nationale team betreffende, zullen er waar schijnlijk ook de oorzaak van zijn dat hij het vertrouwde shirt van Leiden volgend jaar zal inruilen. Als hij inderdaad volgens plan in maart z'n stu die fysiotherapie afrondt, is de kans zeer groot dat hij zich vervolgens bij Bloemendaal of HDM als lid aanmeldt. „Om dat ik nu eenmaal graag in oranje wil komen en zoiets eenvoudiger haalbaar is als je in een sterker team speelt", legt hij uit. En vervolgend: „Maar ook als ik op dat mo ment al bij de selectie zit, be staat de mogelijkheid dat ik toch wegga. Na twaalf jaar Leiden eens wat nieuws, dat kan geen kwaad. De uitdaging van het je moeten bewijzen bij een andere, betere hoofdklas- seploeg, trekt me wel. Of dat lukt? Ik denk dat ik een goede kans maak. Ik heb bij die overstap het voordeel dat ik het werkhockey van Leiden gewend ben. En dat is echt een voordeel ten opzichte van jon gens die al langer bij de betere ploegen spelen. Het zou naar mijn idee voor spelers van oranje ook een goede zaak zijn als ze eens een jaartje in Lei den meeliepen. Nu doen ze al les op techniek, laten ze je ge makkelijker gaan omdat je toch wel weer door een ander, een goeie wordt opgevangen. Bij Leiden moet je wel achter alles en iedereen aanrennen, anders is er paniek in de tent. En dat is niet altijd leuk, na tuurlijk niet. Maar je leert er wel een heleboel van. En dat kan je later goed van pas' kan komen". GERT-JAN ONVLEE k: 3 dage Jere vrijd (Onder redactie van Gert- Jan Onvlee en Willem Spierdijk Stimulans Wim Driebergen maakte za terdag zijn renfpee in Rijns- burgse Boys één. De zo waar- Tel. 071 devolle Rijnsburgse voorstop per haakte aan het eind van vorig seizoen om allerlei re denen af, maar was nu weer helemaal terug. Wij van Hutspo(r)t vinden het aardig de verloren zoon weer te mogen begroeten. Vandaar bijgevoegd fotootje, twee jaar geleden genomen 63-980701 Qp fret moment dat IJssel- meervogels op Rijnsburgse bodem de zaterdagtitel had veilig gesteld. Een stimulans voor Drieber gen en de zijnen wellicht? Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter Maar als Cruijff dan inder daad op zijn manier aan die zaken werkt, is het (volgens Michels) opeens niet meer ..de enige waarheid". En blijft Beenhakker (Rinus Israël: „Die topper van Vo- lendam") vertellen, dat er de wedstrijd tegen Bel- Nu weten wij niet of het suc ces van de strandloop de Zoe- terwoudse trainmeester op de gedachte heeft gebracht hier van een wekelijks evene ment te maken. Ons zou dat in ieder geval opnieuw wat te ver gaan. in het sonissos. taverne, lot de fac wtbijt, vo PP- p.p. PP- 18 km. y i, nachtdi isbanen Spelletje e touring< jche en t< iternach, en 28/10, eratrets), i ir Luxemb 0, 18/10 13/12, 2( Tours, A'< Nederland en België ontmoe ten elkaar weer op het voet balveld. Hoi. Leuk. De „Der by Der Lage Landen", actu eel. Spannender dan ooit. Met vierduizend (kunnen er ook vijfduizend zijn) Neder- Constan t VandenStocksta - dion. Maar dat doet er niet zoveel toe. Wat er wel toe doet is de bij die gelegenheid aan de Hol landers geboden behuizing. Een heuse kooi, jawel. En nog wel achter een doel ook; als het meezit kan het niet meer stuk. Die kooi, in ieder geval niet. Over de in een afwijkende kleur aangeleverde toegangs kaarten met „Nederlands supporter" op de achterkant gedrukt, praten Wij van Hut- spo(r)t maar liever niet. We hopen maar dat dat een slechte Belgenmop is. Anders zouden we misschien we helemaal vergeten dat het over voetballen gaat, een spelletje dat vroeger nog wel het spelletje werd gië andere normen" gelden. Nu: Wij van Hutspo(r)t kun nen u, geachte lezer, lieve le zeres, nu al vermelden wat er zal worden gezegd als Neder land zich onverhoopt voor de WK kwalificeert. Prècies: ze ker in de poulewedstrijden zal het resultaat doorslagge vend zijn want we gaan na tuurlijk niet naar Mexico om in de poules te worden uitge schakeld" (Beenhakker). Ook bij het vervolg van het toer nooi zal Nederland niet het meest aantrekkelijke voetbal spelen omdat we natuurlijk in deze fase van het toernooi niet heiliger dan de Paus moeten zijn" (Michels). En vlak voordat Nederland het veld betreedt voor de fi nale tegen het organiserende Mexico, houdt het duo de verzamelde wereldpers voor dat het nu om de titel gaat, „We zijn twee keer tweede geworden, nu moet het ge woon gebeuren. Hoe dan ook". Nee, beste mensen: we zien de toekomst echt somber in... Straf En wij de Straf (2) gespeeld. En ook al Waarden Nu we ons toch even met on eigenlijk a-regionaal werk bezighouden (het hart loopt af toe over, al weten we dat we wijzer zouden moeten zijn): die Beenhakker hangt het grootste gedeelte van de redactie van deze rubriek zeer ruim de keel uit. En die StadelmaftMichels eigenlijk ook wel. Niets deugt er van dat voet bal hier. Alles moet anders, alles moet beter, alles moet aantrekkelijker. Weet het duo. Wij Vorige week hadden we de euvele moed om vraagtekens te plaatsen bij de straf trai ning die het eerste zaterdag- team van Meerburg (tweede klasse Afdeling Leiden) door de trainer kreeg opgelegd. Een strandloop van tien kilo meter op het laagste niveau voor standaardteams schoot volgens ons zijn doel voorbij. Zo vreesden wij onder meer voor stijve kuiten op zater- Maar zie, onze bezwaren werden door de feiten ge- loochenstraft. De Zoeterwou- denaren wonnen met 4-2 van VVSB, na een 1-2 achter stand bij rust. Volgens oogge tuigen besliste Meerburg de strijd in het tweede part om dat de ploeg conditioneel be duidend sterker bleek dan de opponent. We zijn de rotsten niet. Eh dus bereid te ver moeden dat de strandloop aan dat gegeven niet vreemd is geweest. Stimulans... Overigens hoorden ingewijden de reden de spelers van Meerburgs eerste zaterdagteam, ondanks het feit dat de „zaterdag' binnen Meerburg als recrea tieafdeling bekend staat, de straftrainingen zo manmoe dig dragen. Die reden? Het feit dat het tweede in de vierde klasse G van de Afde ling Leiden uitkomt. En het in die klasse onder andere opneemt tegen ploegen als Noord wijk 14, ARC 14 en Rijnsburgse Boys 11. Niets ten nadele van de vier de klasse G natuurlijk, maar als je prijs stelt op een mooi shirtje en trainingspakje van de sponsor, technische en tac tische tips van een gediplo meerd trainer en een scheidsrechter van de „bond", heb je daar wel een straftraining op z'n tijd voor Straf (3) Sinds het afgelopen weekin- de schijnt de motivatie bij de selectiespelers om in het eer ste te blijven voetballen zelfs nog te zijn toegenomen. De vierde klasse G blijkt name lijk dermate „strafgevoelig" te zijn dat vooraf geen com plete wedstrijd kan worden gegarandeerd. Afgelopen za terdag bijvoorbeeld, werd het duel tussen Rijnsburgse Boys 11 en die al vaker gememo reerde reserves van Meer burg in de tweede helft, bij een 6-2 stand, gestaakt. De reden: Meerburg had nog maar zeven basisspelers over en dat is volgens de regle menten te weinig. Op zich niet zo'n uniek gege ven, maar de achtergronden blijken wel vrij opmerkelijk te zijn. Het tekort aan spelers werd namelijk veroorzaakt doordat vijf Meerburgers het veld werden uitgezonden we gens aanmerkingen op de lei ding. De Rijnsburgse scheids rechter liet niet met zich marchanderen. De meest ge ringe blijk van afkeuring was reeds genoeg voor uitslui- ting... Het is dus echt niet vreemd dat je, als speler van Meer burg zaterdag één, zo'n strandtraining er gewoon fluitend bij pakt. Actie „Altijd dat korfbal. Alsof er bij voetbal geen momenten zijn waarvan de actie niet be paald afdruipt". Tot nu toe ontkenden Wij van Hutspo(r)t met qadruk. Nu echter, bekennen wij kleur. En leveren bij deze de door fotograaf André op de plaat Daan van Egmond stijgt als een komeet. Hier in de meest letter lijke zin van het woord in de wedstrijd tegen Haaksbergen. DAAN VAN EGMOND VOELT ZICH NOG GEEN VOLWAARDIG EREDIVISIE-SPELER, MAAR: LEIDEN „In feite zou het niet moeten kunnen, dat een vent je van achttien het veld instapt en ineens zo speelt". Daan var. Egmond, nieuwkomer in de selectie van BS Leiden, begrijpt dal het allemaal erg snel met hem gaat. Als een komeet stijgt „rook ie" Van Egmond, vriend en vijand verrassend met zijn basket balcapaciteiten. ;,Ik basketbal voor de lol", zegt Van Egmond die dinsdag zijn negentiende verjaardag vierde. „Een paar nieu we basketbalschoenen hoefde ik in ieder geval niet meer te vra gen". Vreemd Het is eigenlijk vreemd gelopen in de korte basketbalcarrière van Daniel Cornelis Theodoor van Egmond, inwoner van Lei derdorp, negentien jaar oud en twee meter en drie centimeters lang. Hij basketbalt pas vijf jaar. „Omdat ik van mijn ouders een sport moest gaan doen. En nu speel ik ineens 37 minuten in een wedstrijd tegen Haasksbergen. Dat is beangstigend, want ze had den tegen me gezegd,' dat ik pas over twee jaar in de eredivisie zou kunnen spelen". Van Egmond beseft, dat hij nu op het hoogste niveau veel kan spelen bij de gratie van het ontbreken van een sponsor. Hij zelf daarover: „Voor mij is het inderdaad een geluk dat er geen Amerikanen meer zijn bij Leiden. Daardoor krijg ik een uitste kende kans. Vreemd, dat mijn ex-ploeggenoot Marcel Huijbens dezelfde kans niet heeft aangegrepen. Maar het feit dat ik nu zo ver kom, heeft ook te maken met mijn mentaliteit: ik wil altijd meer. Alles wat ik doe, wil ik zo goed mogelijk doen. Vorig jaar heb ik bewust naar deze stap toegewerkt. Niet zonder resultaat zo te zien". En terug naar die ontbrekende Amerikanen: „Voor het team zou het natuurlijk beter zijn als er Amerikanen bij zou den komen. Dan zouden we zeker meer wedstrijden winnen. Ik ervaar het echter niet als een druk dat ik nu een belangrijke rol toebedeeld krijg. Niet dat ik er nonchalant tegenover sta, maar ik zie wel wat het wordt. Al maakt zo'n „Maaspoort" in Den Bosch natuurlijk wel indruk op me. Dat is heel wat anders dan „Op Dreef" in Leiderdorp". Training Hoewel Daan van Egmond dit jaar voor het eerst actief is als speler in Leiden, trainde hij vorig jaar al mee in het keurkorps. Leiden-coach Ruud Harrewijn wilde hem aan het begin van vo rig seizoen ook in zijn ploeg opnemen. Van Egmond ging echter in eerste instantie niet op dat aanbod in, maar opteerde voor nog een jaar Leiderdorp. Nadat Van Egmond zich had bedacht en toch graag bij Leiden wilde komen trainen, wenste Harrewijn hem in eerste instantie niet meer in de trainingsploeg op te ne men. Uiteindelijk ging de Haarlemse coach toch overstag voor de 2.03 meter lange Leiderdorper. Van Egmond: „Dat was een groot voordeel. Ik mocht trainen met Bert Kragtwijk en Toon van Helfteren. Van hen leer ik nog steeds heel veel. Maar ik heb geen vastomlijnd doel in het bas ketbal. Ik hoef niet zo nodig op Kees Akerboom te lijken. Ik trek me ook niet op aan spelers als Van Helfteren. Ik doe mijn best en ik werk zo hard als ik kan. Met wie ik speel of tegen wie; het maakt me helemaal niks uit. Ik zet me altijd voor hon derd procent in, maar niet om daarmee een bepaald doel te be reiken". Sterker nog: in tegenstelling tot heel veel leeftijdsgenoten wil Daan van Egmond pertinent niet naar de Verenigde Staten om zich daar verder te bekwamen in de basketbalsport. Van Eg mond: „Nee, niet naar Amerika. Daar wil ik niet naar toe. Om daar een heel jaar, te gaan basketballen om beter te worden, zie ik echt niet zitten". Meelopen Daan van Egmond zou echter zeker de kwaliteiten hebben om het in het land der onbegrensde (basketbalJmogelijkheden een eind te schoppen. Maar dat weet hij van zichzelf ook wel: „Ja, ik schrik er nu al van als ik zie wat ik af en toe doe. Maar toch ben ik nog lang geen volwaardig eredivisie-speler. Ik kan nu alleen nog maar goed meelopen. Over een aantal jaren, twee, misschien drie, dan ben ik misschien in staat om een team te dragen. Om initiatief te nemen als de ploeg stuk zit. Dat kan ik nu nog niet". Niemand verwacht echter van Van Egmond, dat hij nu al in staat zou zijn om zijn team te dragen. Van Egmond: „Inderdaad. Ik heb gemerkt dat het publiek ook waardering heeft voor ge woon hard werken. Zelf ben ik tevreden met mijn spel als ik in de wedstrijd gedaan heb, wat ik kon en moest doen. En daar blijken er mee.r tevreden mee te zijn". Na de wedstrijd tegen Haaksbergen van afgelopen zaterdag, waarin Daan van Egmond een belangrijke rol voor zichzelf opeiste, was de pers zeer lovend over het presteren van de junior. Van Egmond: „Ik heb alle kranten gekocht waar mijn naam instond. In De Volkskrant stond een foto van mij. Dat stimuleert me wel enorm". En enige stimulans heeft Van Egmond zeker nodig. Hijzelf: „Ik ben erg emotioneel tijdens wedstrijden. Vroeger huilde ik vaak als het 'slecht ging. Maar ik werd nooit kwaad op een ploegge noot. Ik ging zelf nog harder werken, totdat ik geen hap adem meer door mijn keel kon krijgen". Een instelling die Van Egmond, gezien zijn optreden in het keurkorps van BS Leiden, nog altijd kenmerkt. •TACOB BERGSMA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15