Gorbats jov wil vermindering van aantal SS-20- raketten Zware ruzie binnen Amerikaanse regering Bouterse doet consessies 365,- £eidóc6otu£tnt Nederlandse ambassade in Chili korte tijd bezet Ha I Experiment met Star-Wars geslaagd Ir TEUTOBURGER- WOUD SIJTHOFF PERS Sovjets ontruimen ambassade Beiroet Gehavend Slachtoffer wapen kan fabrikant vervolgen Overgelopen topspion Tiedge krijgt groot pensioen UITENLAND VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 PAGINA 7 ds als wapen ENTE Hun aidsvirus gebruikende als wapen bben twee gevangenen in Trente (Noord-Italië) i de aders gebeten en hun bloed in het ge- an twee agenten en een brigadier in het ge- cht gespoten. Doriano Mezzavilla en Ettore Cec- rini die nu acht maanden wegens handel in ugs vastzitten, werden woensdag voorgeleid aan rechtbank in Trente op beschuldiging van „po ng tot veroorzaking van een epidemie". Het ge- htshof verklaarde zich niet bevoegd en ver- ees de beklaagden naar het assizenhof. De 25-ja- ige Mezzavilla en de 29-jarige Ceccarini zeggen lat zij hadden gevraagd om eenzame opsluiting 'anwege het virus in hun bloed, maar zonder suc- t-vmet de bewakers was ontstaan misselijkheid bij Ceccarini, die de ziekenboeg werd gebracht, en de weige- /an Mezzavilla om naar zijn cel terug te gaan. SANTIAGO Drie vertegenwoordigers van Chileense jonge renorganisaties hebben gisteren vijf uur lang de Nederlandse ambassade in Santiago bezet om te protesteren tegen de recente arrestaties van studenten- en vakbondsleiders. De drie verklaar den de actie te hebben gevoerd om de aandacht te trekken van de autoriteiten, opdat deze de mensen vrijlaten, die worden vast gehouden op beschuldiging van ondermijnende activiteiten te gen het regime van generaal Augusto Pinochet. Onder de ge vangenen is de leider van de vakcentrale CNT, Rodolfo Seguel en de leider van de studentenfederatie van de universiteit van Chili en de Katholieke universiteit. Jonge Chilenen protesteren bij de Nederlandse ambassade In Santiago voor de vrijlating van onder anderen de vakbondsleider Robert Seguel. )e Space Shuttle Atlantis op ;'n eerste vlucht. igdi mm ana ucce Ëf 'HILADELPHIA De Vere- ligde Staten hebben vandaag maf de aarde een raket opge- rd met een laserstraal en volgd. Het was het eerste Uccesvolle Amerikaanse ex- •riment van deze soort. Tij- eerdere proeven slaagde erin met een laserstraal "en doel op te sporen, maar fas men niet in staat dit te lolgen. »e proeven worden gehouden het kader van president Re- gans onderzoek naar een ver- .edigingssschild tegen Russi- che raketten in de ruimte, het Star-Warsproject. Vanaf een Lchtmachtbasis in Maui, Ha waii, wordt gericht op raket en die vanaf de eilandengroep /orden afgevuurd. We zijn er voor het eerst in eslaagd ons vermogen te de monstreren een raket in de uimte op te sporen en te vol len na de laserstraal immuun e hebben gemaakt voor at mosferische vervorming", al- lus de Amerikaanse minister •an defensie Weinberger. Hij ei ook dat de Russische laser wapens vanaf de aarde Ameri- :aanse militaire satellieten junnen storen. Zij kunnen linnen vijf jaar Amerikaanse aketten in de vlucht treffen, Idus Weinberger. Ruimteveer Iet ruimteveer Atlantis is gis- pren in een baan om de aarde jebracht voor een geheime fiissie. Dit vierde ruimtepen- |el, bemand door militairen, poet volgens deskundigen wee satellieten in de ruimte irengen die onderdelen, van Ie Amerikaanse leger moeten iedienen. Zo is apparatuur aan >oord die moet voorkomen dat Ie communicatie tussen strijd krachten in oorlog wordt ge- toord door de Sovjet-Unie. De atellieten zouden voorts een ipart kanaal hebben dat de Amerikaanse president kan {ebruiken voor het startsein tan nucleaire strijdkrachten. De militaire verbindingsatel- Seten zouden bestand zijn te- jen botsingen en nucleaire ex- bosies. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Sovjet-lei der Michael Gorbatsjov heeft gisteren in een rede voor de Franse Nationale Vergadering officieel be vestigd een voorstel aan de Amerikaanse presi dent Reagan te hebben gedaan om te komen tot een halvering van het be staande arsenaal strategi sche kernwapens. Hier voor is nodig dat er zo snel mogelijk een weder zijds verbod komt op het ontwikkelen en gebruik van ruimte-aanvalswa pens, aldus Gorbatsjov in het Franse parlement. De Russische leider maakte verder bekend dat wat de Sowjet-Unie betreft het over leg over raketten voor de middellange afstand (SS-20- en kruisraketten) niet langer gekoppeld hoeft te zijn aan het Star Wars overleg, zoals door de Russen steeds is ge ëist. Volgens Gorbatsjov staan er op dit moment 243 SS-ra- ketten in Europees Rusland opgesteld. Raketinstallaties voor SS-20's die na juni 1984 zijn gebouwd zullen door de Sovjet-Unie de komende twee maanden worden ontmanteld. Met zijn opmerkelijke rede voering hoopt Gorbatsjov nieuwe impulsen te kunnen geven aan het wapenbeheer- singsproces. Eerder was hii het met president Mitterrand eens geworden dat het Ameri kaanse Star Wars-programma een bedreiging vormt voor de internationale veiligheid. De Sovjet-Unie is voortaan be reid om apart met Frankrijk (en ook met Engeland) over De tweede dag van het staats bezoek van Gorbatsjov stond behalve het bewapeningspro bleem ook in het teken van de mensenrechten. Zowel pre sident Mitterrand als premier Fabius als burgemeester Chi rac van Parijs hebben hun gast laten weten dat het daar mee slecht was gesteld in de Sovjet-Unie. In een aantal fel le zinnen pleitte met name Chirac voor verbetering van het lot van de Russische joden en dissidenten. De leider der neo-Gaullisten zei „bitter te leurgesteld" te zijn over de Russische houding wat betreft de naleving van de akkoor den van Helsinki. Premier Fabius overhandigde Gorbats jov een lijst met daarop na men van Russen aan wie al vele jaren een uitreisvisum wordt geweigerd. Met premier Fabius heeft Gorbatsjov verder ook de scheve Frans-Russische han delsbetrekkingen besproken. Het Franse staatsautomobiel- bedrijf Renault zal een dezer dagen een contract tekenen voor de levering van machi nes en robotten bestemd voor een autofabriek nabij Moskou. Gisterochtend had tijdens de traditionele kranslegging bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe een klein incident plaats. Na een minuut stilte in acht te hebben genomen sa lueerde de Sovjet-leider vol gens protocol de vaandels van Franse verzetsorganisaties uit de Tweede Wereldoorlog. De monstratief hield de afgevaar digde van de organisatie „Zo nen van gedeporteerde joden" zijn vaandel echter omlaag en weigerde Gorbatsjov te groe ten. Dit bij wijze van protest tegen de behandeling van de joden in de Sovjet-Unie. Voor het bezoek van Gorbats jov in Parijs zijn ongeveer 4000 politiemannen op de been. Voor meer dan 5 kilo meter is aan dranghekken ge- F>laatst. De Parijse bevolking ijkt zich echter nauwelijks voor het bezoek te interesse ren. Anders dan in 1960, toen Kroesjov in de Franse hoofd stad door dikke rijen mensen werd toegeklapt, staat er 25 jaar later voor Gorbatsjov bij na niemand aan de kant van de weg.. Flink gescholden werd er daarentegen gisterochtend door de Parijse taxichauffeurs toen de Champs Elysees en omringende avenues volledig werden -afgesloten wegens de kranslegging onder de Are de Triomphe. SHULTZ EN WEINBERGER BOTSEN MET WITTE HUIS OVER TOP WASHINGTON Het Nederlands-Belgische on genoegen over president Reagans „exclusieve" uit nodiging aan de leiders van zeven grote westerse landen op 24 oktober in New York heeft ex tra brandstof gegeven aan een felle machtsstrijd die sedert enkele weken woedt binnen de Ameri kaanse regering. Met name de 'ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken, Weinberger en Shultz, staan intussen bij na openlijk vijandig te genover enkele van presi dent Reagans naaste advi seurs, onder wie stafchef van het Witte Huis Do nald Regan en diens me dia-adviseur Patrick Bu chanan. Tussen de twee vuren zit Na tionaal Veiligheidsasdviseur Robert McFarlane, ook een van de dagelijkse raadgevers van de president. In het Ame rikaans Congres neemt snel de kritiek toe op Ronald Reagan zelf, die de conflicten binnen zijn regeerteam uit de hand zou hebben laten lopen. Het idee om een westerse „pre-top" van zeven landen te beleggen alvorens de topont moeting eind november tus sen Reagan en de Russische leider Gorbatsjov zal plaats hebben, blijkt zonder overleg met Shultz en Weinberger op het Witte Huis te zijn uitge werkt. Nadat het plan in de Westduitse hoofdstad Bonn was uitgelekt, zijn beide mi nisters naar verluidt „uit hun vel gesprongen" en hebben ze woedende telefoongesprekken gepleegd met presisdent Rea gans stafchef Donald Regan. Het verwijt aan Reagans adres luidde dat de laatste eens temeer blijk heeft gege ven van gebrek aan inzicht in politieke gevoeligheden in met de VS verbonden landen. Regan is voormalig minister van Financiën en geen bui tenlandexpert. Veiligheidsad viseur McFarlane is dat wel, maar die bevond zich het af gelopen weekeinde, toen de plannen voor de „pre-top" werden gemaakt op geheime missie in Londen en Parijs, waar hij premier Thatcher en president Mitterand persoon lijk inlichtte over het gesprek dat president Reagan vorige week met Russisch minister van buitenlandse Zaken She vardnadze heeft gehad. Zegslieden op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington noemden het gis teren „onvergeeflijk" dat staf chef Regan president Reagan in grote verlegenheid heeft gebracht met de „onbezon nen" uitnodiging aan zes we reldleiders. De weigering van Frans president Mitterand om zich in New York te laten ontbieden is in de de Ameri kaanse pers de „eerste klap" genoemd die president Reagan moest verduren in zijn j het Westen gezind achter zich te krij alvorens hij in Genève batsjov gaat ontmoeten. De kritische brief waarin Tinde- mans om een extra NAVO- -ministerraad van alle geal lieerde landen vroeg, is giste ren als „de tweede klap" voor de Amerikaanse president be stempeld. Medewerkers van minister Shultz gaven giste ren uitdrukking aan hun be grip voor het Nederlands-Bel gische onbehagen. Een van hen zei ons gisteren: „Een van de blunders is dat het Witte Huis wel Japan uitnodigt voor het voorgesprek in New York en niet die eigen NAVO-part- ners die in eigen land de grootste moeite doen om poli tiek verzet tegen de plaatsing van kruisraketten te overwin- Topadviseur Donald Regan wordt ook verantwoordelijk geacht voor de aanvankelijk volledige steun die het Witte Huis verwoordde voor de Is raëlische luchtaanval op het PLO-hoofdkwartier in Tune sië. Die steun is intussen „ge nuanceerd", ook al weer na dat de ministers Weinberger en Shultz scherp geprotes teerd hadden bij Donald Re gan over de „diplomatieke lompheid" van de Witte Huis- PARAMARIBO/DEN HAAG De Surinaamse legerleider Bouterse heeft in zijn gesprekken met de leiders van de „oude" po litieke partijen consessies gedaan. Dat is uit kringen van die oude partijen vernomen. Het gaat om de Vooruit strevende Hervormings partij van Jaggernath Lachmon en de NPS (Na tionale Partij Suriname) van ex-premier Arron. Zegslieden van de „oude" par tijen verklaren dat Bouterse erop uit is beide partijen direct in het politieke proces te be trekken. Dat zou al binnen een paar maanden moeten ge beuren. Mensen in de oude partijen sluiten niet uit dat nog voor 2b november, de tiende verjaar dag van de onafhankelijkheid, overstemming kan worden be reikt over een draaiboek over volledig herstel van de demo cratie in Suriname na een kor te overgangsperiode. De leiders van de oude partij en stelden volgens zeer goed ingelichte partijkringen twee voorwaarden aan het houden van een „officiële" dialoog. Uitgangspunt van alle bespre kingen moet het VHP-memo randum zijn over herstel van de democratie in Suriname. Dit memorandum behelst: al gemene vrije en geheime ver kiezingen na een korte over gangsperiode, terwijl in een nieuw democratrische bestel het militair gezag slecht langs indirecte weg (door het uit schrijven van een referendum) invloed kan uitoefenen. Volgens de partijkringen heeft Bouterse hiermee ingestemd. Volgens genoemde kringen gaf Bouterse in het gesprek onomwonden toe dat de bevol king de revolutie niet steunt en dat daarom nu aan een nieuwe fase moet worden be gonnen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1100) „Nu snel gehandeld, Verholen", sprak ko lonel Plimmp gejaagd. „Trek als de gesmeerde bliksem die zwarte soepjurk aan. Pak dan de kist met de KNAP-mutator en ga naar buiten. Je hebt alles bij je en je weet precies wat je te doen staat." - Kolonel Plimmp begon de be wusteloze heer Nogrottr weg te slepen en smid- Ie Verholen hees zich rap in de lange, zwarte jas. „Maar hoe doen we dat dan met die brand in de smidse?" vroeg hij „Laat dat maar aan mij over," antwoordde de kolonel geheimzinnig. •„Maak je nergens ongerust over, want de smid se zal niets overkomen. En schiet nu een beetje op, want Klansky wordt blijkbaar al ongedul dig." Dat was ook zo, want de Kille had de auto al gestart. Boven het geronk van de motor uit klonk enkele malen het gejaagde en onge duldige roepen van een nerveus persoon... „Ja ja, ik kóm al!" riep smidje Verholen bars en hij wandelde met forse tred de smidse uit, de kist met de KNAP-mutator voorzichtig torsende. „Waar blééf je toch zo lang?" gromde Kille Klansky. „Je weet, we hebben geen tijd te ver liezen." Ik moest dat vuurtje in de smidse nog verzorgen", antwoordde de smid. „Ik heb overal benzine op gesprenkeld en er een bran dend kaarsje bijgezet. Let maar eens op, binnen vijf minuten zegt de hele zaak „floep..." „Als je het goed hebt gedaan, brandt alles tot de grond toe af," grinnikte Klansky, die van de persoonswisseling niets bemerkte. „Dan zijn meteen al onze sporen uitgewist. Het loopt lek ker, Pjotr. En nu als de bliksem weg. HARRISBURG WEER IN GEBRUIK MIDDLETOWN Een van de twee reactoren van de kerncentrale Three Mile Is land is gisteren weer opgestart nadat de centrale 6,5 jaar heeft stil gelegen. In maart 1979 werd de andere reactor getrof fen door een ongeluk toen het koelvat kapot ging en de kern- brandstof begon te smelten. Daardoor werd de omgeving besmet met radio-activiteit. Door een besluit van het Hooggerechtshof werd de weg vrijgemaakt voor het opstarten van de onbeschadigde reactor. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA (ADVERTENTIÉ) Vertek maandag 28 oktober a.s. 5-daagse luxe touringcarreis incl. excursies naar Bad Pyrmont, Lippe en Harmeien. Standplaats Hotel Quellenhof in Bad Drlburg. Alle kamers met douche en toilet. Volpension met ontbijtbuffet, brunchbuffet en Incl. afscheidsdiner. Prijs slechts per persoon. Toeslag 1-persoonskamer 30.-. Gecombineerde reisverzekering 12,50 p.p. 5,- poliskosten. Annuleringsverzekering 3V5%v.d. reissom f 6,- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/ ra vriidag 9-16 uur)oi persoonlek in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16Q50 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070- 190882 BEIROET De Sovjet-Unie heeft het grootste deel van haar ambassade in de Libanese hoofdstad Beiroet ontruimd na dreigementen van extremistische moslims met een zelfmoordaanval op het gebouw. Vanmorgen trok een konvooi met zo'n 100 mensen, vooral vrou wen, in auto's de stad in de richting van Damascus. Dat gebeur de zeven uur voor het aflopen van een ultimatum van de mos lims. De groep vertrok met drie bussen van het ambassadeterrein, be waakt door 150 zwaar bewapende miliciens van de druzen en Libanese oproerpolitie. Politiebronnen zeiden dat het konvooi op weg was naar de Syrische hoofdstad Damascus, maar volgens anderen gingen de bussen naar het vliegveld en zouden de Rus sen direct naar Moskou vertrekken. Op een vraag van journalisten wat de bestemming was ant woordde een diplomaat: „naar huis". Een andere diplomaat zei dat het konvooi naar Damascus ging. Zij wilden niet zeggen hoe veel mensen in de ambassade zijn achtergebleven. Het dreigement de ambassade op te blazen werd woensdag geuit door de Islamitische Bevrijdingsorganisatie, een fundamentalis tische groep die ook de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de ontvoering van vier Russische diplomaten, maandag. Een vap hen werd vermoord. Op Schiphol zijn gisteren zeven Nederlandse vakantiegan gers teruggekeerd die betrokken waren bij een ongeval met een bus in Turkije. Drie Nederlanders, twee Duitsers en een Oostenrijker zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Hier een flink gehavend Nederlands slachtoffer op Schiphol. ANNAPOLIS Wapenfabri kanten- en handelaars van kleine handwapens weten dat hun wapens vooral gebruikt worden door misdadigers en kunnen dus door slachtoffers van wapengeweld vervolgd worden, zo heeft gisteren het hoogste gerechtshof in de Amerikaanse staat Maryland beslist. Het is de eerste uit spraak in de VS waarin ge steld wordt dat makers of ver kopers van wapens aansprake lijk zijn voor schade, alleen omdat een wapen eventueel door een misdadiger gebruikt kan worden om iemand letsel toe te brengen. De uitspraak slaat alleen op kleine handwa pens en niet op de duurdere wapens. De uitspraak geldt ook alleen voor de staat Mary land. Deze kwestie werd aan het hof voorgelegd door ie mand die bij een overval op een supermarkt in de borst en schouder geschoten werd. Het slachtoffer stelde de maker van het wapen hiervoor aan sprakelijk. Nederlandse kikkereitjes in de ruimte bevrucht HOUSTON Tijdens de komende reis van het ruimteveer Challenger, dat volgens de plannen op 30 oktober van start gaat, zullen drie Europese wetenschappers onderzoek doen naar de gevolgen van gewichtloosheid op het menselijk li chaam en op diercellen. Voor één van de proeven worden Nederlandse kikkereitjes gebruikt, die kunstmatig bevrucht worden in de ruimte. De Nederlandse fysicus Wubbo Ockels, die zijn eerste ruimtereis maakt, zal nagaan hoe de gewichtloosheid van invloed is op de groei van de embryo's. Ockels maakt deel uit van de achtkoppige bemanning die de missie van de Challenger gaat meemaken. Er gaan ook twee Westduitsers mee die in opdracht van de Duitse rege ring een reeks experimenten zullen uitvoeren. De bemanning zal in totaal 80 experimenten verrichten, waarvan de meeste betrekking hebben op de gevolgen van gewichtloosheid op gesmolten materialen en biologische monsters. Ockels zei dat de bemanning met de biologische proeven vooral wil nagaan hoe celdeling tot stand komt bij een zwaartekracht van nul. „We weten dat er verschillen zijn en het intrigeert ons. Levend materiaal past zich steeds aan, maar de vraag is hoe het zich aanpast in de ruimte". (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De rechtspositie van ambtenaren in de Bondsrepu bliek is zo ijzersterk dat zelfs overgelopen spionnen zoals Hans-Joachim Tiedge hun pensioenrechten blijven be houden. Het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn, Tiedges vroegeré werkgever, moet voor de naar de DDR ge vluchte topspion enkele hon derdduizenden mark aan pen sioengeld opzij leggen. Als hij straks 65 wordt, kan de nu 48-jarige Tiedge het geld in h: "i oostblok incasseren. Het pensioen politici in Bonn een doorn het oog. Of het tot een veran dering van de wet komt is echter nog lang niet zeker. Daarvan worden meer na- dan voordelen verwacht. Tiedge, hoofd van de afdeling DDR-contra-spionage van de spionnen is de Binnenlandse Veiligheids dienst, was negentien jaar ambtenaar in de Bondsrepu bliek. Als Tiedge dat bedrag straks echter wil incasseren, moet hij verhuizen naar Praag of Mos kou. Als hij in de DDR blijft krijgt hij niets. Aangezien de DDR als binnenland be schouwd wordt en er in Oost- -Berlijn ook een overheidsin-, stantie zit die pensioen uit keert zou hij zich formeel daartoe moeten wenden. Pas als hij naar een andere hoofd stad in het oostblok verhuist, begint in Bonn de kassa te rin kelen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7