Wereld dierendag Visje eten nog geen waarborg tegen hart- en vaatziekten Ploeg betreurt wetsvoorstel van Dierenbescherming Wonderspiegel neemt plaats van klant en verkoper in Concurrentie onder dierenartsen neemt steeds meer toe IN VS: AbvaKabo waagt reddingspoging NVSH STAAT DER NEDERLANDEN ESinnenland/ buitenland" CeidaeSotvtout VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 PAGINA 5 Het is vandaag We relddierendag, de dag bij uitstek dus om even stil te staan bij het dagelijks lief en leed van de die ren. Iedereen heeft zo zijn met ervaringen huisdieren. Hieronder die van onze medewerkster Tiny Francis en haar kater Pannekoek. Hij had nog nooit iets echt naars meege maakt: Pannekoek, een grote rode bastaard-an gorakater met ogen als groene vijvers. Een prikje tegen jeuk, dat wel! Toen was hij bang. Hij kroop heel dicht te gen het vrouwtje aan. Maar pijn deed het niethet rook alleen maar akelig in die ka mer. Anders dan op het haardkleedje thuis, an ders dan in de tuin, waar hij 's zomers kon rollen in het gras en loeren op de vogels. Soms ving hij er een, maar dan gebeurde er iets onbegrijpelijks. De stem die hem altijd liefkoosde, werd hard en scherp. Hij kreeg een tik. Dat maakte hem onzeker. Hij paste er wel voor op nog eens met zijn buit naar huis te komen. Liever smeerde hij hem, de schutting over. Hij had' kapsones. Hij was kwaad als het „hart", zijn ontbijt, een dag te lang in de koel kast had gelegen. Naar zijn verfijnde smaak was het dan niet lek ker meer. Hij haalde zijn neus op en liep be ledigd naar buiten. Zonder eten. Oude rommel nam hij niet tot zich. Zo verliep zijn rustige leventje. Bang Tot hij op een ochtend niet thuis kwam. Het vrouwtje was dodelijk ongerust. Toen ze thuiskwam van haar werk, lag hij op een stoel. Met grote bange ogen. Eten wilde hij niet. Hij deed gek, hij speelde tnet lichtvlek- jes op de vloerbedek king, beet in zijn poten. Hij had aanvallen van on verklaarbare angst. Kroop onder een kast, achter een stoel, terwijl zijn ogen schichtig door de kamer dwaalden. Hij schrok zich wild als de tuindeuren opengin gen en stoof weg. Want „bui ten betekende opeens gevaar voor hem. De dierenarts ontdekte een geïnfecteerde wond tussen de lange donzige haren achter zijn oor. De koorts was hoog. Waarschijnlijk spuit penicilline de de dokter gaf voor vijf dagen pillen mee. Pan nekoek knapte op. Maar de onverklaarba re angst is gebleven. Hij is het niet vergeten. De eerste narigheid in zijn leventje kwam hard aan. Zijn vertrou wen in het veilige be staan was verstoord. Hoeveel dieren komen zelfs niet aan dit ver trouwen toe: zwerfdie ren, proefdieren, slachtdieren, biodieren. Omdat hun leven uit sluitend angst en diepe ellende is. TINY FRANCIS BETER ONDERZOEK IS NODIG EDE De ontdekking dat Groenlandse eski mo's door hun overvloe dige visconsumptie wei nig last hebben van hart en vaatziekten en dat er maar zelden één aan een hartinfarct overlijdt, ligt al weer lang achter ons. Maar heeft deze geweldi ge vondst uit de beginja ren zeventig de bevol king van West-Europa en Nederland in het bij zonder nu zoveel verder gebracht? Wetenschap pers uit binnen- en bui tenland kwamen giste ren op een congres in Ede tot de conclusie dat we nog geen overdreven verwachtingen moeten hebben van de onder zoeksresultaten en dat er nog flink wat speurwerk moet worden verricht voor we van een echte doorbraak kunnen spre ken. De vermoedens dat vis een positieve rol speelt worden intussen wel flink geëxploi teerd door de visserijwereld, maar bewezen is er nog altijd niets. „Vis is uiteraard ge zond voedsel, maar de onder zoekingen geven de weten schap nog geen reden om het volk het eten van bij uitstek vis aan te raden om zo hart en vaatziekten te voorko men", zo zei de biochemicus dr. G. Hornstra van de Rijks universiteit Limburg gisteren in Ede. Het symposium was georga niseerd door de Hoofdgroep Voeding- en Voedingsmidde len van TNO in Zeist en het Produktschap voor Vis- en Visprodukten. Tegenover de vraag of de consumptie van vis nu werkelijk zo'n belang rijke rol kan spelen in de strijd tegen hart- en vaat ziekten konden slechts kleine lichtpuntjes gesteld worden. Bevolkingsonderzoeken heb ben de laatste jaren voor epi demiologen sterke vermoe dens in die richting doen rij zen. Zo bleek vijf jaar gele den in Zutphen dat van een groep van duizend in 1960 geselecteerde mannen er na twintig jaar 78 aan een hart infarct waren overleden en dat zich onder hen tweeën half maal zoveel niet-viseters bevonden als mensen die re gelmatig vis eten. Eenzelfde verhouding bleek uit een on derzoek dat later in Chicago werd-verricht. Voor prof.dr.ir. Kromhout van het Instituut voor Sociale Geneeskunde in Leiden bete kenen deze en andere onder- zoeksresulaten „dat de hoe veelheid visolie die een of twee vismaaltijden per week opleveren, mogelijk van be lang kan zijn bij de preventie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren inge stemd met een wetsontwerp dat de bekostiging regelt van de jacht op de muskusrat. De alge mene verantwoor delijkheid voor de bestrijding van dit dier blijft berusten bij de rijksoverheid, maar aan de pro vincies wordt de taak toebedeeld deze te organiseren. Een wijzigingsvoor stel van CDA en D'66 dat het rijk de uitdrukkelijke be voegdheid wilde ge ven in te grijpen als de provincies te weinig vangers aan stelt, werd door een CDA-kamerlid Eversdijk had gisteren een opgezet exemplaar van een wa- meerderheid van de terkonijn meegenomen om een ieder die het maar aanschouwen wilde te Kamer en minister tonen dat deze diersoort in wezen „lief en schoon" Is, ware het niet dat hij Smit-Kroes overbo- de dijken ondergraaft. dig beschouwd. Akkoord Campagne tegen bont van hartkwalen", zo zei de Leidse professor in Ede. Meer consumptie Uit cijfers van het CBS blijkt dat een kwart van de Neder landers nooit of bijna nooit vis eet, terwijl de totale con sumptie van vis tussen 1950 en 1980 met 30 a 40 procent is toegenomen. In ons land wordt per jaar per hoofd van de bevolking 13,6 kilo veror berd, in het westen gemid deld twee maal zoveel als in het noorden. Maar wat voor stoffen in die vis nu precies die voordelige uitwerking op hart en bloed vaten hebben, is nog steeds niet duidelijk. Dr. Hornstra, die in Maastricht veel onder zoek heeft gedaan naar de in vloed van vis op bloedplaat- jes, houdt het er voorlopig op dat de visolie de trombose neiging (bloedklontering) doet afnemen. „Dit is echter alleen het geval als deze oliën zoals bij de eskimo's weinig verzadigde vetzuren bevatten. Over het algemeen is bij de in Nederland ver krijgbare vissoorten het ge halte aan verzadigde vetzu ren hoog, waardoor we ern stig moeten twijfelen aan de waarde van deze visoliën", aldus dr. Hornstra. Vis wordt wat hem betreft niet per se het toverwoord op voedingsgebied, omdat veel vis eten ook kwalijke effec ten kan hebben. „Wie veel vette makreel eet, krijgt ook veel ongewenste verzadigde vetzuren binnen". Andere instanties, zoals het Instituut voor Epidemiologie in Rotterdam, richten zich bij hun onderzoeken meer op de combinatie van onverzadigde vetzuren en seleen, een voor de mens essentieel sporenele ment dat overvloedig in vis voorkomt. Weer anderen leg gen de nadruk op de beteke nis die de jodium in vis en schelpdieren kan hebben voor de mens. Ook hiervoor geldt dat de onderzoeken nog gaande zijn. Eskimo's Onder de deelnemers op het congres was ook dr. J. Dyer- berg, de Deense wetenschap per die zijn sporen heeft ver diend bij het onderzoek naar de eskimo's en hun leven zonder hartkwalen. Ook hij is sinds de ontdekking van de hartkwaalbestendigheid van dit volk niet veel verder ge komen dan het advies dat op ons menu meer visolie moet voorkomen. „Klinische bewijzen heb ik niet. Men moet in het onge duld niet vergeten dat in principe ook erfelijkheid, ge brek aan stress en andere leefomstandigheden van in vloed kunnen zijn op de ge lukkige gezondheidssituatie van de eskimo's. Zo kunnen er ook veel verschillende oorzaken zijn van het ver stoppen van de kransslaga der", aldus dr. Dyerberg. Volgens dr. Hornstra komt de onzekerheid over de func tie van vis voort uit het feit dat de uitkomsten van ver schillende onderzoeken el kaar soms tegenspreken. „Het tot nu toe gepubliceerde onderzoek kan vaak de toets der kritiek niet doorstaan. Van de 36 studies die voor zover bekend in de wereld op dit gebied zijn uitgevoerd, blijkt veertig procent on nauwkeurig te zijn geweest. Een behoorlijk advies aan de bevolking is zo niet te geven. We moeten vaag blijven: zorg voor een gevarieerd voedsel pakket. En vis is daarin niet zaligmakend". ARJEN VAN DER SAR LEEUWARDEN Het Nederlandse Anti Bont Comité is vandaag, op Werelddierendag, samen met dierenbeschermings organisaties uit Enge land, de Bondsrepubliek Duitsland en Zwitserland een nieuwe actie tegen de bonthandel en pels- dierfokkerijen. De organisaties hebben zich daartoe op initiatief van het Nederlandse comité verenigd in het Europese Anti Bont Comité. In Nederland zal in de cam pagne de nadruk worden ge legd op bontverkopen bij grootwinkelbedrijven en op de in ons land gefokte vossen (ongeveer 80.000 blauwvos sen per jaar). Het Anti Bont Comité gaat de consument oproepen tot een boycot van de bedrijven die nog steeds bont verkopen. Het comité heeft andere acties nog in voorbereiding, waarover het zich in dit stadium niet wil uitlaten. Een woordvoerder heeft desgevraagd verklaard dat er geen harde acties wor den overwogen, zoals het be spuiten van vossen met verf. „Dat is niet de opzet van onze campagne. Wij proberen mensen aan het denken te zetten over het gebruik van bont." Nederland vervult bij de ac ties tegen het gebruik van bont volgens de woordvoer der een voortrekkersrol. In andere landen zijn acties veel later of nog niet op gang ge komen. Het Nederlandse co mité heeft de hoop dat in de komende jaren dierenbe schermingsorganisaties uit andere landen zich bij het Europese Anti Bont Comité zullen aansluiten. In Nederland worden jaar lijks ongeveer 80.000 tot 100.000 blauwvossen gefokt voor de bonthandel en onge veer één miljoen nertsen. In ternationaal gezien gaat het volgens het comité om enkele honderden miljoen pelsdie- ren per jaar. Sinds juli vindt op het Centrum voor Onder zoek en Voorlichting voor de Pluimveehouderij „Het Spel- derholt" in Beekbergen on derzoek plaats naar de fok kerij van pelsdieren, dat zich richt op de voeding, huisves ting, verzorging en welzijn van nertsen en vossen. HILVERSUM Staats secretaris Ploeg van landbouw en visserij be treurt het dat de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren met een initiatief-wet sontwerp welzijn dieren is gekomen naast zijn ei gen Gezondheids- en Welzijnswet voor dieren. In het wetsvoorstel van de Dierenbescherming is weinig basis te vinden voor een ge scheiden optrekken van overheid en Dierenbescher ming. Dit heeft Ploeg van morgen gezegd tijdens de door hem verrichte herope ning van het verbouwde die renasiel Crailo in Hilversum. Inhoudelijk voegt het wets voorstel weinig toe aan mijn eigen voorstel, aldus Ploeg. „Beide wetsvoorstellen heb ben dezelfde doelen voor ogen, al zullen in de uitwer king de accenten hier en daar anders liggen. Ook het wetsvoorstel van de Dieren bescherming heeft het karak ter van een kaderwet. De be scherming van in het wild le vende dieren is in mijn wets voorstel ook geregeld en wel in combinatie met de Jacht wet en de Vogelwet." Ploeg verzette zich vanmor gen tegen een van belang rijkste bezwaren van de Die renbescherming tegen zijn ei gen wetsvoorstel, namelijk dat stelselmatig voorrang zou worden gegeven aan de (so ciaal-economische belangen van agrariërs. UTRECHT De geves tigde dierenartsen krij gen, vooral in de grote steden, steeds meer te maken met de concur rentie van jonge collega's die in hun omgeving een praktijk beginnen. De nieuwkomers houden zich meestal bezig met simpele verrichtingen voor kleine huisdieren en romen daarmee de markt af. Hierdoor ra ken de dierenartsen die meer gespecialiseerde behandelingen kunnen 'uitvoeren in de proble men, wat de kwaliteit van de diergeneeskunde als geheel kan schaden. Dat zei voorzitter C.C. van de Watering van de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor Diergeneeskunde (KNMvD) vandaag op de jaarvergadering van zijn or ganisatie in Valkenburg. Nederland kent momenteel 1600 dierenartspraktijken, terwijl 240 afgestudeerde die renartsen op zoek zijn naar werk. Een vestigingsregeling voor dierenartsen bestaat niet en is ook moeilijk te rea liseren. Van de Watering in een toelichting op zijn jaarre de: „De diergeneeskunde be strijkt een reusachtig terrein, van vissen tot mestkalveren. nog Dat maakt het lastig o cies uit te zoeken wa plaats zou zijn voor eei we praktijk, want dat is van zoveel verschillende factoren afhankelijk". Hij riep tenslot te de leden op wat plaats te maken voor de pas afgestu deerde dierenartsen. (Van onze correspondent Mare De Koninck) "WASHINGTON In Amerikaanse winkels nemen computers in toenemende mate werk uit handen van verkopers en klanten. Met name tijdrovende aankoop handelingen, zoals het passen van kleren, kiezen van een bril of uitproberen van make-up, blijken ingrij pend te kunnen worden bekort met behulp van de mo derne electronica. Kenmerkend voor de nieuwe trend in verkooptechniek is bij voorbeeld de „Magie Mirror" (Wonderspiegel), die inmiddels staat opgesteld in een tiental vestigingen van het modeconcern L.S.Ayres in het Amerikaanse middenwesten. Dank zij een aange koppelde computer kunnen klanten voor die spiegel gemakkelijk 10 verschillende jurken of combinaties, inclusief hoed, schoenen en andere accessoires „pas sen", om vervolgens een of twee kledingstukken die het best bevallen, in het echt aan te trekken. In de Magic Mirror die overigens een Franse vinding is, maar in de VS een gouden toekomst lijkt te hebben ziet de klant haar eigen gezicht. Maar daaronder, vanaf de hals, vormt de computer een figuur dat precies de maten heeft van de klant, die tot op het ondergoed ontkleed voor de spiegel staat. Met wat drukken op het toetsenbord kan de menselijke verkoper in snel tempo de ene rok, blouse enz. na de andere in alle beschikbare kleuren op de spiegel projecteren en krijgt de potentiele koper een uitstekende indruk van hoe een en ander staat. Ayres heeft zijn hele Liz Claiborne-collectie in de computer ingevoerd en daardoor de verkoop van dat merk in een paar weken tijd ver- zevenvoudigd. Uitgelezen De Magic Mirror wordt in de VS verkocht door Fashion Systems Corp., dat verwacht er volgend jaar 150 te zullen hebben afgezet. Anderen in de high-tech industrie voorzien dat er over vijf jaar 50.000 „pascomputers" in Amerikaanse winkels zullen staan. Dat zullen dan niet allemaal spiegels zijn, maar vooral compu terschermen die andere artikelen op en aan het menselijk li chaam projecteren en simuleren. Cosmetica-producent Elisabeth Arden heeft dit jaar geëxperimenteerd in vijftien winkels met de electronische make-up machine, die vooral een uitkomst blijkt voor vrouwen met onoverkomelijke aarzeling om hun ge zicht in een winkel te laten opmaken. Nu hoeft niet meer het gezicht zelf, maar kan de afbeelding daarvan op het scherm; worden „opgemaakt". De klant kan haar eigen gezicht zelfs te- gelijk met vier verschillende behandelingen beoordelen. Ook Arden stelt vast dat de electronica de verkopen opstuwt veel meer dan met klassieke promotie-acties en heeft een groot aantal permanente machines (a 40.000 dollar per stuk) besteld. Met schoenen gaat het al dezelfde kant op. In filialen van Flors- heim-schoenen helpt de computer behalve met „gewoon" pas sen, ook met het vinden van uitzonderlijke maten, kleuren en stijlen die de betrokken winkel niet, maar het centrale magazijn van het Florsheim-concern wel in voorraad heeft. „Brillenboer" Cole National maakt de keuze van zijn clientèle uit totaal wel 4000 monturen gemakkelijker door de „gezichtska- rakteristieken" plus gegevens als „favoriete kleur" in de compu ter in te voeren, waarna het apparaat de klant met een „uitgele zen serie" brillen in beeld brengt Paskamertje Ook verkopers van minder persoonlijke artikelen maken in toe nemende mate gebruik van de computer als verkoopassistent Warenhuis- en supermarktketens als Safeway en Sears introdu ceren in hun kleinere vestigingen met relatief weinig voorraad- ruimte, computers via welke men producten kan zien en kopen die niet aanwezig zijn in dat filiaal. De aankoop geschiedt dan met de creditkaart die vrijwel iedereen in Amerika heeft en het artikel wordt thuisbezorgd. Zoiets blijkt echter alleen te werken als het gaat om een andere maat of een andere kleur van een wel in de winkel aanwezig product. De advocaten van verkoop per computer hebben intus sen de voor de hand liggende ontdekking gedaan dat klanten, vooral als het gaat om duurdere aankopen zoals meubels of au to's, geen genoegen nemen met een afbeelding op een beeld scherm, hoe kleurecht, driedimensionaal en draaiend naar alle gezichtshoeken dat tegenwoordig ook kan. Een experiment van het warenhuisconcern J.C. Penney om meubilair per computer te verkopen is mislukt. „De klant wil er in zitten en tegenaan kloppen', zegt een medewerker van het bedrijf. Maar als het gaat om het toespitsen op eigen lijf en smaak van een reusachtig keuzepakket van vooral „intieme" koopwaar als mode, staat de computer klaar om de helpende hand te reiken. Of het winkelgebeuren daardoor onpersoonlijker wordt? „In te gendeel", zegt Inez Miller, die een Magic Mirror bedient in een boutique in Chicago. „Ik heb nu veel meer contact met de klant. Die hoeft nu minder lang te zweten in een paskamertje voor ze een keus heeft gemaakt". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. SUSKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" baarl UTRECHT De AbvaKabo, de FNV-bond voor amb tenaren en trendvolgers, is met de curator in het fail lissement tot overeenstemming gekomen over een red dingspoging voor de NVSH en haar vijf abortusklinie ken. Dat heeft de bond gisteren bekend gemaakt. Uit een onderzoek van de rechtbank is gebleken dat de abortusklinieken van de NVSH levensvatbaar zijn. De klinieken hebben genoeg werk om rendabel te kunnen draaien. De AbvaKabo heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur opgeroepen de schuld van 900.000 gulden, waarvoor de NVSH uitstel van betaling heeft gekregen, aan te zuiveren. Daarna heeft de vereniging bestaansrecht en blijven 100 ar beidsplaatsen, waaronder 80 deeltijdbanen voor artsen, bestaan, aldus de bond. De aparte stichting waarin de NVSH haar personeel en gebou wen heeft ondergebracht en die in tegenstelling tot de NVSH al failliet is verklaard, is volgens de AbvaKabo ook te redden. De vereniging zal een eenmalige inzamelingsactie onder haar leden organiseren om de overgebleven schuld van een half miljoen gulden te kunnen afbetalen. 6%% LENING 1985 PER 1991/1995 TWEEDE UITGIFTE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 8 oktobervastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 oktober aflossing in5jaarlijksetermijnenvan15oktober1991 af Inschrijving 8 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 november 1985 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5