c G TAFEL Pausproces terug in Bulgaars spoor Steeds meer belijdende gereformeerden verlaten kerk Plaats vrouw niet ter discussie m WïTïïTÏ CeidócSomantcor R kerk wereld Bhagwan-commune in Oregon werd massaal afgeluisterd brieven lezers ACHTERGROND EekUeSouocwt VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 PAGINA 2 BIN Kardinaal Arns: ,,nunca mas" (nooit meer) KARDINAAL ARNS: Namen folteraars openbaar De aartsbisschop van Sao Paulo. kardinaal Paulo Eva- risto Arns. zal op korte ter mijn de namen verspreiden van 350 militairen en burgers die tijdens de militaire dicta tuur (van 1964 tot begin dit jaar) politieke gevangenen hebben gemarteld. De lijst van de 350 folteraars is tot op heden strikt geheim gehou den. Hun namen zijn de afge lopen zes jaar door een groep medewerkers van kardinaal Arns verzameld. Twee maanden geleden werd onder verantwoordelijkheid van kardinaal Arns en de Presbyteriaanse predikant Jaime Wright het boek „Bra- sil nunca mas" (vertaald: Brazilië nooit meer) op de markt gebracht waarin een gedetailleerde beschrijving wordt gegeven van de uit wassen van het militaire be wind. Ondanks de voor Bra ziliaanse begrippen vrij hoge prijs van 15 gulden per exemplaar brak ..Brasil nun ca mas" alle verkooprecords. Tot op heden zijn er al meer dan 100.000 èxemplaren ver kocht. Om het boek geen „wraak zuchtig karakter" te geven, besloot kardinaal Arns geen namen op te nemen van mili tairen (van wie nog vele in actieve dienst zijn) en bur gers die hebben meegewerkt aan martelingen. Hij heeft nu echter de bedoeling de lijst alsnog openbaar te maken door de pers inzage te geven in de bijna 7000 pagina's do cumenten waarop het boek is gebaseerd. Het boek maakt melding van 400 moorden door net be wind, 1843 gemartelde ge vangenen, 125 vermisten (on der wie de broer van domi nee Wright, die vermoedelijk in 1973 is vermoord). 10.000 ballingen, 4.817 personen die hun burgerrechten verloren en een half miljoen Brazilia nen die op de zwarte lijst van de geheime diensten stonden. Uit veiligheidsoverwegingen zijn alle verzamelde docu menten op 500 rollen micro film vastgelegd en naar het buitenland gestuurd. Volgens kardinaal Arns kan zijn „suc cesvolle project" niet verhin deren dat er in de toekomst weer vervolgingen en marte lingen plaatshebben. „Wij weten dat zij ieder moment weer kunnen terugkeren, maar wij mogen ons daardoor niet laten ontmoedigen en móeten blijven vechten voor een nunca mas (nooit meer)", aldus kardinaal Arns. Baten Belgisch pausbezoek naar Afrika en Brazilië De baten van het bezoek dat paus Johannes Paulus II het afge lopen voorjaar aan België bracht, een bedrag van 27 miljoen frank (J 1,48 miljoen), zullen worden gebruikt om de honger in Afrika en Brazilië te bestrijden. Het zesdaagse bezoek van de paus kostte de organisatoren 64 miljoen frank (f 3,52 min.), maar bracht 91 miljoen frank 5 min.) in het laatje. Bij de onkosten zijn de kosten voor het zes dagen op de been houden van het grootste deel van de Belgi sche politiemacht niet inbegrepen. Bijna 76 miljoen frank [f 4.18 min.) werd ingebracht door Bel gische katholieken, het meest tijdens twee kerkcollectes. Alles is eenvoudig. Alleen de mensen maken de dingen ingewikkeld De Gereformeerde Kerken in Nederland hebben in 1984 4500 belijdende leden verlo ren. Samen met hen die als gedoopten de kerk verlieten, komt het totaal aantal gere formeerde kerkverlaters over 1984 op ruim 8000. Dit aantal ligt gelijk aan dat van voor gaande jaren, zij het dat het aandel van belijdende leden noe nooit zo groot is geweest. De meeste gereformeerde kerkverlaters blijken zich niet bij een andere kerk aan te sluiten. Dit blijkt uit de voorlopige ge gevens zoals die op basis van cijfers uit 804 van dé 821 plaatselijke kerken zijn gepu bliceerd in „Kerkinformatie het offciële orgaan van de Gereformeerde Kerken. Het aantal mensen dat in de Gereformeerde Kerken ge loofsbelijdenis aflegde, en daarmee belijdend lid wordt, is met ruim tien procent ge daald. Waren er in 1983 nog 7104 personen die belijdenis deden, in 1984 was dit aantal gedaald tot 6363 personen. In de jaren zestig is het aantal personen dat in de Gerefor meerde Kerken geloofsbelij denis deed, tweemaal zo hoog geweest. Sinds 1969 is er spra ke van een daling. Een soort gelijke teruggang als in 1984 werd eerder al in 1979 en 1980 geconstateerd. Bij vergelijking met het aantal bedieningen van de kinderdoop ongeveer twintig jaar geleden kan wor den geconcludeerd dat thans nog geen 40 procent van de gereformeerde doopleden be lijdenis doet. Het aantal doopbedieningen loopt in de Gereformeerde Kerken eveneens terug, maar minder opvallend. In 1984 werden 8.998 kinderen ge doopt tegen 9.308 in 1983. De financiële gegevens over 1984 tonen aan dat de gerefor- kerkelijke doeleinden bijeen gebracht, waarbij 8,5 miljoen gulden aan rechtstreekse gif ten voor zending en werelddi- aconaat nog buiten beschou wing zijn gebleven. De diaco nale bijdragen geven een stij ging te zien. de bijdragen voor zending en evangelisatie (voorzover deze via plaatselij ke kassen lopen) een lichte daling, terwijl de bijdrage voor het plaatselijk kerke- werk vrijwel gelijk is geble- OP KOMENDE BISSCHOPPENSYNODE: Aartsbischop Jan Schotte, de secretaris-generaal van de roomskatholieke Bisschop pensynode, heeft gewaar schuwd tegen verwachtingen dat de komende bisschoppen vergadering in november uit gebreid aandacht zal beste den aan de rol van de vrouw binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Paus Johannes Paulus II heeft de synode voor 25 no vember tot 8 december bij eengeroepen om de gevolgen te bestuderen van het 20 jaar geleden gehouden Tweede Vatikaanse Concilie. Schotte zei dat de synode, ge zien de reacties van bisschop- de gehele wereld, reeds van succes is verze kerd. In antwoord op een vraag gaf hij te kennen dat een volledige evaluatie van het vrouwenvraagstuk niet waarschijnlijk is tot een sy node in 1987, die speciaal ge wijd zal zijn aan de rol van leken binnen de kerk. Zijn woorden moeten een te leurstelling zijn voor de ve len binnen de kerk die graag hadden gezien dat tijdens de komende synode speciale aandacht zou worden gege ven aan het vrouwenvraag stuk. De verwachtingen waren enigszins gewekt door de paus zelf, die bij zijn bekend making van de synode, eer der dit jaar, zei te hopen dat de bisschoppen de rijkdom men zullen herontdekken van het Concilie. Hij voegde hieraan toe dat de evaluatie niet mag leiden tot verzwak king van de impuls van ver nieuwing die van het Conci lie uitgaat. Op de lijst van 165 deelne mers aan de synode komen geen vrouwen voor, hoewel de verwachting is dat enkele vrouwen vermoedelijk wor den uitgenodigd als 1 tot 1965, bracht fundamente le hervormingen voor de kerk, zoals het opdragen van de mis in de eigen taal. meer openheid ten aanzien van an dere geloven en groter deel name van leken in het mis siewerk van de kerk. De synode wordt voorgezeten door de paus, die daarin wordt bijgestaan door drie waarnemend voorzitters: de Amerikaanse kardinaal John Krol, kardinaal Joseph Malu- la uit Zaïre en kardinaal Jo hannes Willebrands uit Ne derland. de voorzitter van het Vatikaanse Secretariaat voor Christelijke Eenheid. „Kerk en Vrede" vraagt belijdend spreken kerken De vredesbeweging „Kerk en Vrede" heeft de synodes van de Hervormde en Gerefor meerde Kerken gevraagd zich even krachtig tegen de kern wapens uit te spreken als de „Reformierte Bund" (de Her vormde gemeenten en ge meenteleden van de EKD in West-Duitsland) dat vorig jaar deed. Toen sprak de Bund uit dat het vraagstuk van de kernwa pens een zaak van het belij den is. Dat hield in dat aan vaarding van de kernbewape ning in strijd met de belijde- Deze wijze van spreken is een uitdaging voor de kerken in Nederland, aldus Kerk en Vrede „Ook wij zullen kerke lijk moeten spreken, vanuit het hart van het evangelie. Van daaruit zullen wij op ver antwoordelijke wijze dienen in te gaan op de politieke situ atie." Kerk en Vrede verwijst in de brieven, die vorige'week don derdag (aan de Hervormden) en vrijdag (aan de Gerefor meerden) zijn verzonden, naar de verklaring van Bar men uit 1934. Ook toen ging het om een kerkelijk spreken ten overstaan van een demo nische situatie, aldus de vre desbeweging. Het grootscheeps opgezette politie-onderzoek in de onge veer 2.000 bewoners tellende Bhagwan-commune in de Amerikaanse staat Oregon brengt steeds meer bewijzen aan het licht van groot scheeps opgezette afluister praktijken, klaarblijkelijk ge organiseerd door de rond twintig leidende figuren die Rajneeshpuram op 14 sep tember hebben verlaten. Tot dusver heeft de recher che de hand kunnen leggen op 250 uiterst moderne af- luister-instrumenten in het hotel van de commune, ter wijl 2.500 banden in beslag zijn genomen waarop afge luisterde activiteiten en be sprekingen zijn vastgelegd. Voorts zijn bescheiden in be slag genomen van het hotel, het ziekenhuis, de apotheek del i De politie maakt gebruik van zeven bevelen tot huiszoe king. waarvan vijf zijn afge geven door de staat Oregon en twee door de rijksover heid, na aanklachten van de 53-jarige goeroe Bhagwan dat kwaadwilligen hem en ver scheidene anderen hebben willen vermoorden. Naar zijn zeggen heeft de bende van zijn vroegere naaste mede werkster Ma Anand Sheela geprobeerd een officier van justitie om het leven te bren gen. een gebouw van de staat Oregon in as gelegd, een sal monellavergiftiging teweeg gebracht in de stad The Dal les. terwijl in de commune niets veilig was voor afluis terpraktijken De vroegere de goeroe. Ma Anand Sheela, heeft intussen te Hamburg laten weten dat Bhagwan verslaafd is aan lachgas en rustgevende pillen en dat hij ten minste 16 milligram vali um per dag consumeert. In Heerde heeft de Bhag- wan-beweging in Nederland het grootste deel van de voormalige Bhagwan-vesti- ging in die plaats verkocht. De Stichting Golf Heerde kocht 'voor 650.000 het on geveer vijftig hectare tellen de terrein. Bedoeling is er een golfterrein van te ma ken. De Bhagwan-beweging verkocht tevens enkele woonhuizen, grenzend aan het bosachtige terrein. De be weging verhuisde vorig jaar van Heerde naar Amsterdam. Tien geheime bisschoppen in Ukraine werkzaam In de Ukraine zijn momen teel tien geheime bisschop pen van de verboden Uk- rains-Katholieke Kerk werk zaam. Dit blijkt uit een ver trouwelijk bericht van de aartsbisschop van Lwow, kardinaal Ivan Myroslav Lu- bachivsky, voor bisschoppen synode der Ukrains-Katho- lieke Kerk, die momenteel in het Vaticaan bijeenkomt. Er zijn enkele honderden gehei me priesters en ongeveer duizend zusters werkzaam in de kerk. Op de synode spraken de bis schoppen af dat ze de band t Rome niet zullen verbre ken, ook niet als dit als voor waarde wordt gesteld voor erkenning van de Ukrains- -Katholieke Kerk. Wel ho pen ze dat de Sovjetautoritei ten ooit de kerk nog eens zul len /toestaan in vrijheid te kunnen leven. (Door onze correspondent Cees Manders) De kennis van het Engels blijkt van groot belang voor de beantwoording van de vraag wie er ach ter de aanslag van mei 1981 op Paus Johannes Paulus II zat. Spreekt de Bulgaar Sergei Antonov, die volgens Ali Agca de aanslag op het St Pie tersplein coördineerde, Engels of niet? Zo ja, dan kan het waar zijn (wat Agca stug vol houdt) dat hij kort voor de aanslag alle plannen met An tonov had doorgenomen, in de Engelse taal. Kent Anto nov geen Engels, dan heeft Agca ook dat bewuste onder houd met Antonov uit zijn duim gezogen, en verdwijnt de 'Bulgaarse connectie' weer achter de horizon. Deze week heeft het Romein se Gerechtshof twee zittingen lang geprobeerd zekerheid te krijgen omtrent Antonovs kennis van de moderne (wes terse) talen. Antonov beweert dat hij geen Engels spreekt en dus nooit met Agca in die taal gesproken kan hebben. Hij ontkent trouwens Agca ooit buiten dit proces om ontmoet te hebben. Hofpresident San- tiapichi toonde zich deze week niet door Antonov over tuigd. Antonov was voor ziin arres- Antonov (I) Agca en Celebi, tatie op 25 november 1982 de vertegenwoordiger van Bal kan Air, de Bulgaarse lucht vaartmaatschappij, in Rome. „Hoe is het mogelijk dat voor die functie iemand is geselec teerd die geen woord Engels spreekt?", zo vroeg hofpresi dent Santiapichi aan verdach te Antonov. „Engels is toch de taal van de internationale luchtvaart? Zonder Engels be gin je in die wereld toch niks?" Maar Antonov ant- een van de andere Bulgaarse getuigen woordde dat hij vanwege zijn kennis van het Frans, de eni ge westerse taal die hij be heerste, naar Rome was ge stuurd. De kennis van het En gels vond Balkan Air kenne lijk niet nodig. De positie van Antonov (die overigens ook na acht jaar 'Rome' beweert geen Italiaans te spreken) verslechterde na dat twee getuigen, ex collega's van hem, hadden verklaard dat hij 'uitstekend Engels' sprak. Een van deze getuigen (een inmiddels naar het wes ten gevluchte Bulgaar) meen de bovendien dat Antonov voor de aanslag al jaren lid was geweest van de Bulgaarse geheime dienst en daardoor met een preciese taak naar Rome was gestuurd. Zijn functie bij Balkan Air was slechts een dekmantel. Het resultaat van dit verhoor van Sergei Antonov heeft het geloof in de 'Bulgaarse con nectie' weer versterkt. Het proces in Rome was de laatste weken op een 'Turks' spoor geraakt, na de verhoren van een handvol 'Grijze Wolven' (Turkse rechts-extremisten) afkomstig uit Franse en Duit se gevangenissen. Deze 'getui gen' voerden allerlei geheime diensten ten tonele (van Frankrijk, West-Duitsland en Zwitserland) die een rol zou den hebben gespeeld bij de aanslag op de paus. Daardoor dreigde het proces te verzan den in vage 'spy-stories'. Maar na het verhoor van Antonov is het proces ('gelukkig', zo vindt de Italiaanse pers) weer terug bij de oorspronkelijke, 60.000 dollar-vraag: zaten de Bulgaren achter de aanslag op de paus of is dit een hersen schim van de fantasierijke Ali Agca, de feitelijke dader? Volgende week had het hof zich zullen verplaatsen naar Turkije, om daar enkele Tur ken te verhoren die volgens Agca in het Bulgaarse com plot zaten. De Turken in kwestie, Omer Aye, Bekir Ce lenk en Abuzer Ugurlu, zitten daar in de gevangenis. De Turkse autoriteiten die aan vankelijk het Romeinse Hof hun medewerking had toege zegd hebben nu allerlei buro- cratische problemen ge- creeerd om het bezoek van de rechters uit Italië te bemoeilij ken, zo niet onmogelijk te ma ken. Chili con carne met brood kruidenboter en komkommer- tomatensalade blanke pudding vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 250 g bruine bonen, zout, 1 grote ui, knoflook, 10 g margarine, 1 paprika, chilipoeder, oregano, toma tenpuree, worcestersa us, tobasco, bruine basterdsui ker, 2 hardgekookte eieren; stok) brood naar behoefte; 50 g boter, 1 lepel water, 1 theelepel citroensap, peter selie, bieslook, kervel, zout; stukje komkommer, 2 to maten, zout, peper, azijn; 4 dl melk, 32 g maizena, 32 g suiker, klein blikje ker sen, kleine banaan. Was vanavond de bruine bo nen een keer en .zet ze ruim onder koud water met wei nig zout weg. Kook morgen de bonen in het weekwater in een uur gaar. Fruit dunne ui-snippers met geperste knoflook lichtbruin in de margarine. Bak vervolgens stukjes paprika een paar mi nuten mee. Voeg de gare bo nen met een deel van het kookvocht (het gerecht moet op een dikke soep gaan lij ken) toe met naar smaak chi lipoeder. oregano, tomaten puree. worcestersaus en to basco. Laat de chili nog tien minuten sudderen. Maak het gerecht op smaak af met zout, bruine basterdsuiker en de gebruikte kruiden en leg er de gehalveerde eieren in met de gele kant boven. Roer de boter zacht. Voeg druppelsgewijs water en ci troensap en naar smaak fijn geknipte kruiden en zout toe. Zet bijna alle melk op. Maak een papje van maizena. sui ker en de rest koude melk. Doe er wat hete melk bij, schenk het mengsel in de pan en laat de pudding kort koken. Vul een natgemaakte vorm met de hete pudding. Keer de afgekoelde en opge steven pudding om op een bord en leg er een mengsel van kersen en plakjes ba naan omheen. JEANNE Perioden met zon DE BILT De scheidingslijn tussen de voor de tijd van het jaar zeer warme lucht boven midden- en zuid-Europa en koelere oceaanlucht liep van morgen van zuid-Scandinavie via de zuidelijke Noordzee naar noordwest-Spanje. Deze lijn trekt langzaam zuidoost waarts en passeert daarbij ons land. Dit is merkbaar aan een periode met veel bewolking waaruit af en toe wat regen valt. De regenintensiteit leek ech ter, voorzover zich dat op van morgen liet aanzien, niet groot. Na het passeren van de wolkenzone komt ons land in koelere oceaanlucht terecht. Deze stroomt vanaf vanavond via Het Kanaal en zuid-Enge- land naar ons land. In deze lucht komen weer flinke op klaringen voor. Boven zee en in de middaguren ook boven land kunnen zich in deze luchtsoort enkele stapel wolken vormen, de meeste daarvan zullen echter het bui enstadium niet bereiken. De middagtemperaturen liggen met zo'n graad of 18 nog steeds op een redelijk niveau, 's Nachts kan het tijdens op klaringen tot tussen de 14 en 8 graden afkoelen. Boedapest onbew. Brussel h.bew„ Luxemburg l.bew Madrid h bew. Malaga onbew. bew 24 19 )nbew.lV' 28 21 op t Nieuw geluid uit Moskou LEEUV Leeuwt De Russische leider Gorbatsjov heeft een opmerkelijke vei w duidelijking gegeven van het voorstel van Moskou tot hai^bercu vering van de bestaande kernwapenarsenalen. Voor het eerj0IKjer als partijleider geconfronteerd met een Europees gehoor i; en doe zijn toespraak tot het Franse parlement heeft hij zich erojonderw toegelegd dié aspecten van de bewapening ter sprake jBouwhi brengen, die de Europeanen het meest ter harte gaan: 4- middellange-afstandsraketten. open^ een stu GORBATSJOV heeft daarbij een toon aangeslagen, waari) £?ren?I besef doorklonk van de in Europa levende zorg over de toe nemende bewapening. Meer dan dat: er sprak de serieuze \vi jjngen uit te komen tot een verbetering van de betrekkingen mj het Europese voorland. Nieuw is daarbij, dat de Sovjet-leidq die verbetering wil bewerkstelligen door concessies, die hj \l concreet heeft aangegeven. DiT begrip voor de bezorgdheid over de bewapening in Ei^ ropa blijkt op twee manieren. Allereerst heeft Gorbatsjo| aangekondigd dat het aantal op Europa gerichte SS-20-rakei ten eerstdaags zal zijn teruggebracht tot 243. En vervolgen heeft hij zich bereid verklaard met Britten en Fransen ai zonderlijk te willen onderhandelen over hun kernwapens^ NOOIT eerder heeft een Sovjet-leider de bereidheid ge toond onderscheid te maken tussen deze kernwapens en dij van de Amerikanen. Het maakte immers niets uit, zo wer( in Moskou geredeneerd, want ze waren allemaal gericht oi de Sovjet-Unie. Door nu wel een onderscheid te maken geef Gorbatsjov aan in te zien, dat de noodzaak tot het treffen vaj veiligheidsmaatregelen voor de Europeanen verschillen va( die i de Amerikanen. Knipoog naar Nederland DaT het aantal SS-20 raketten tot 243 is teruggebracht, ii Jij voor Nederland uiteraard het belangrijkste punt in de ver- M.M klaring van Gorbatsjov. Veel wijst erop, dat die mededeling op ons land was toegesneden. Het kan immers niet toevallig zijn dat Gorbatsjov daarbij verwees naar de situatie van juni 1984, want de uitleg die hij daarvoor gaf klopt niet. Hij ze; dat de SS-20-raketten in Europa zullen worden terugge- -j bracht tot de omvang op dat tijdstip, omdat de Amerikanen toen overgingen tot plaatsing van de door de Russen zo ge vreesde Pershing-II-raketten. Maar die plaatsing begon al ir november 1983, zodat het nadrukkelijk noemen van her tijdstp van 1 juni 1984 slechts kan worden gezien als een kni poog naar Nederland. ONS land heeft immers ijl juni van het vorig jaar besloten geen kruisraketten te zullen plaatsen als op 1 november var dit jaar het aantal SS-20-raketten in de Sovjet-Unie gelijk za zijn aan de 378 die op 1 juni 1984 stonden opgesteld. Als Mos- kou zich inderdaad toch iets gelegen laat liggen aan het Ne-, derlandse standpunt, dan moeten we ons daarbij echter niel te veel voorstellen. °an c TT j°v in xlET laatste wat een supermacht als de Sovjet-Unie zal doeri opera is buigen voor de eis van een kleine NAVO-staat. De neiging ten 0 tot manipuleren zal er evenwel niet minder om zijn. De con- bied Gorbatsjov zijn voorstel tot vermindering van di de aa de andere kant oi Volg< SS-20-raketten heeft gedaan, lijkt te wijzen, dat hier heel wat m simpele manipulatie met cijfers. i de hand dan eer groei Zake Gorb HET zal het welbegrepen eigenbelang van de Sovjet-Unk tal zijn en de vrees in een nieuw, uiterst kostbaar bewapenings veel avontuur in de ruimte te worden gestort, die Gorbatsjov ge punt bracht moet hebben tot zijn voorstel de relaties met het Wesj 1-jun ten ingrijpend te herzien. wees komt Standpunt ongewijzigd Het l-junibesluit van het kabinet-Lubbers beperkt ziet niet tot het Europese deel van de Sovjet-Unie, waar Gorbats jov nadrukkelijk wel naar verwees toen hij het aantal var, 243 SS-20-raketten noemde. Omdat deze wapens gemakke lijk en snel verplaatst kunnen worden, gaat ons land (en de NAVO) uit van het totaal aantal SS-20-raketten, ongeacht oï die nu staan in het Europese of hét Aziatische deel van de Sovjet-Unie. NEDERLAND zal zich vooralsnog houden aan de Ameri' kaanse gegevens met betrekking tot het aantal SS-20-raket- ten, zo heeft minister Van den Broek danook in een reactie verklaard. Hier lijkt voorlopig des te meer reden toe aange zien de Sovjet-Unie zich vaker eenzijdig heeft verplicht hei aantal raketten terug te brengen of op een bepaald niveau te j houden, zonder dat dit vervolgens bleek uit de satellietgege- vens van de Amerikanen. Onder de huidige omstandigheder zal het l-junibesluit dan ook naar alle waarschijnlijkheid worden uitgevoerd. Toch kan niet ontkend worden dat de omstandigheden voor plaatsing door Nederland na de uitspraken van Gor batsjov veranderd zijn. Herziening van het totaal aantal Amerikaanse middellange-afstandraketten in Europa als ant woord op de Russische bereidheid het aantal SS-20-raketteit terug te brengen, ligt nu voor de hand. Voor het NAVO- bondgenootschap zou het echter schadelijk zijn als Nederland daar eenzijdig toe zou besluiten. Dan doemt inderdaad hei spookbeeld op waar menigeen vóór de reis van Gorbatsjov naar Parijs voor heeft gevreesd, namelijk dat hij er op uit zou zijn de Westerse bondgenoten te verdelen en tegen elkaar op te zetten. Het ligt niet op de weg van Nederland dit effect op te roe pen. Wel moet ons land samen met andere bondgenote^ maximaal zijn invloed blijven aanwenden de bewapening in Europa terug te brengen. De tijd lijkt er opnieuw rijp voor Na de mislukking van het zogenaamde boswandelingsak koord van 1983 mag de nu geboden kans, te komen tot een ingrijpende vermindering van de kernbewapening in Euro pa, niet opnieuw worden gemist. duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten 25.000 Brillen Iedereen die brillen heeft ge stuurd of gebracht voor het broodnodige werk in Ghana wil ik graag hartelijk bedan- Of ARÊ zen zwaï gebi meg renl schc dan] med bob; ken. Het waren er in totaa. gen. ongeveer 25.000; u leest he- goed: 25 duizend. Ook harte Allet lijk dank voor de gehoorappa - ties c raten; ook die komen goed var een 1 pas. U hebt daarmee de arm sten der armen gelukkig ge maakt. Zij kunnen straks wee: - pp hun werk doen. Maar wij gaat - nog door, het is nooit genoeg Wat u kunt missen is van har te welkom. Bij voorbaat dank J.W. Streefkerk-Koedoot, Tweede Schuytstraat 82, 2517 XH DEN HAAG. Geen krant ontvangen? Bel tuss# 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tuss* 14.00 en 15.00, telefoonnummer 07^- 122248 en uw krant wordt nog berei de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2