Kamer wil onderzoek naar aantal SS- 20's VS toch akkoord met speciaal NAVO-beraad Honderden doden bij gevechten aan grens tussen India/Pakistan BON: r3 NA UITSPRAKEN GORBATSJOV Amerikaans diplomaat in Beiroet gedood Premie WA- met beperkt casco gaat omhoog Spanning Kat in pakhuis mZT CekLc Sou/tont Vrijdag 4 oktober 1985, 77e jaargang no. 23314 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijlhoi! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.\ Directeur-hooldredacteur: IJ.Hallewds. Chei-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalina),kwartaal f 65,68, jaar 1250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes i 0,43 per mm. Duo Johnny en Rijk terug in serie „De Brekers" op Ned. I om 20.28 uur. Om 21.00 uur Johnny Kraaykamp „In de hoofdrol" bij Mies. Op Ned. II om 20.50 uur Hints en om 22.10 uur praten met de minister-president. Zonnige perioden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur circa 12 graden, maximum temperatuur ongeveer 18 gra den. Zuidwestelijke wind, ma tig, kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. Zon op: 06.46; onder:18.11. Schev. hoog water: 6.09 en 18.20; laag water: 2.06 en 14.22 Man overlijdt bij doorzagen elektriciteitsleiding KUID-SCHARWOUDE Een 49-jarige man uit Êuid-Scharwoude (gem. Langedijk) is gisteren om het leven gekomen toen hij per ongeluk een le vensgevaarlijke elektriciteitsleiding doorzaagde. Het slachtoffer had in de tuin van zijn pas gekoch- hij de pijp doormidden gezaagd. Daarbij raakte hij >ok de elektrische leiding die door de vorige eige- van de woning onzichtbaar onder de water was aangelegd. Volgens de politiewoordvoer- vas die leiding volstrekt ongeschikt en volko- ondeskundig aangelegd. Een aarding ontbrak. De leiding zorgde voor stroom in een schuurtje. De vorige eigenaar van de woning zal hierover door de politie worden gehoord. Operaties afgezegd wegens personeelsgebrek NIJMEGEN Het Nijmeegs St. Radboudzieken- huis heeft vorige week elf geplande zware opera ties moeten afzeggen wegens ernstig personeelste kort op de afdeling intensive care. In verband daarmee heeft de ziekenhuisdirectie besloten om het aantal deskundige verpleegkundigen op die afdeling met spoed fors uit te breiden. Dit heeft een woordvoerder van het Radboudziekenhuis vanmorgen meegedeeld. De patiënten die vorige week naar huis werden gestuurd, zouden worden opgenomen voor hart- en buikoperaties. De afde ling kampt met een personeelstekort van zeker vijftien mensen. Het tekort is een gevolg van de meer dan gemiddelde bedbezetting van 80 pro cent. Man van twee jaar salaris bestolen ROTTERDAM Een veertigjarige man uit Egypte heeft bij de politie gemeld in de afgelopen nacht in het Rotterdamse uitgaanscentrum Nieuwe Binnenweg te zijn bestolen van 30.000 Amerikaanse dollars. Dit geld, bijna een ton, was de hoofdmoot van zijn salaris van de afgelo pen twee jaar, dat hem gis teren in Antwerpen was uitbetaald. De man kocht in Antwerpen een vliegtic ket naar Schiphol en be zocht vervolgens het Rot terdamse uitgaansleven. Negentien jaar in voorarrest DHAKA In Bangla desh hebben twee mannen die in 1966 werden gearresteerd wegens poging tot roof, 19 jaar achter de tralies gezeten voordat hun zaak voor de rechter kwam. Dat gebeurde onlangs pas, zo heeft het Engelstalige blad New Nation gisteren gemeld. Volgens het blad zijn drie anderen die ook langdurig in voorarrest hebben ge zeten in hun cel over leden. TTdë? pril '80 spon 5500; 510604 a s o.l DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer, be staande uit het CDA en de oppositiepartijen, vindt dat het kabinet een nader onderzoek moet instellen naar aanleiding van de me dedeling van de Russi sche partijleider Gor- batsjov, dat in het Euro pese deel van de Sovjet- Unie nog maar 243 SS- 20-raketten staan opge steld. Overigens zijn de regerings fracties CDA en VVD niet ondersteboven van deze mededeling. Zij wijzen erop dat in het 1-junibesluit van vorig jaar is vastgelegd dat het aantal SS-20's in de ge hele Sovjet-Unie (dus niet alleen het westelijk deel) bepalend zal ziin voor de Nederlandse besluitvorming over de kruisraketten. Dat totale aantal mag niet meer zijn dan 378. Ook volgens minister Van den Broek van Buitenland se Zaken maakt het door Gorbatsjov genoemde aantal van 243 raketten voor Ne derland niet veel verschil. Hij herhaalde wat hij, o.a. vorige week in New York, heeft verklaard, namelijk, dat Nederland uitgaat van het totale aantal geplaatste Sovjet-leider Gorbatsjov gisteren tijdens zijn rede voor de Franse Nationale Vergadering. SS-20-raketten. Minister De Ruiter van Defensie zei gis teravond de nieuwe Russi sche getallen te willen mee nemen in de uiteindelijke besluitvorming. PPR-fractievoorzitster Ria Beckers heeft gisteren middellijk na het bekend worden van Gorbatsjovs uitspraak een aantal schrif telijke vragen gesteld minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken). Zij wil weten of de meest re cente informatie die het ka binet van Amerikaanse zij de heeft ontvangen ook uit wijst dat in het westelijk deel van de de Sovjet-Unie 243 SS-20's staan opgesteld. Verder vraagt zij Van den Broek zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de Sovjet-autoriteiten teneinde verdere gegevens over aantal SS-20-raketten verkrijgen. President Reagan zei in ant woord op de Parijse rede van Gorbatsjov dat deze van instelling is veranderd. De Amerikanen willen de voortstellen overigens r der bestuderen. Reagan geen bezwaar te hebben te gen directe onderhandelin gen tussen de Sovjets en Frankrijk en Engeland over hun wapensystemen, zoals Gorbatsjov in Parijs heeft voorgesteld. Pag. 3: Van den Broek: cijfers van Gorbatsjov maken geen verschil BRUSSEL/WASHING TON/DEN HAAG De Verenigde Staten hebben toch positief ge reageerd op. het verzoek van Nederland en Bel gië om nog voor de to pontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov in november een NAVO-overleg op ministersniveau te hou den. Nadat het bericht gisteren in Brussel en Den Haag was bevestigd kwam kort daar na het Amerikaanse minis terie van buitenlandse za ken met de mededeling dat minister Shultz van buiten landse zaken aan de bijeen komst zal deelnemen. Vol gens Shultz kan zo'n beraad tot een verdere versterking van de westerse solidariteit leiden. België en Nederland had den om zo'n beraad ge vraagd nadat bekend was geworden dat Reagan ter voorbereiding van zijn ont moeting met Gorbatsjov de staats- en regeringsleiders van Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Canada en Japan naar Washington had uitge nodigd. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Tinde- mans, had begin deze week geprikkeld gereageerd op het initiatief van Reagan om alleen Frankrijk, Groot- -Brittannië, Italië, West- -Duitsland, Canada en Ja pan te consulteren voor zijn. ontmoeting met Gorbatsjov. In een brief aan de Ameri kanen schreef Tindemans mede namens minister Van den Broek dat de NAVO hét forum is voor gesprek ken over de oost-west-rela- ties. In de brief van de twee ministers wordt uiteengezet dat West-Europa nauw bij de ontwapeningsonderhan delingen tussen de Sovjet- Unie en de VS is betrokken. Vegetarische picknick bij Produktschap Vlees Vegetarische jongeren hebben vanmorgen in het hol van de leeuw, namelijk in de hal van het Produktschap voor Vee en Vlees aan de Sir Winston Churchilllaan in Rijswijk, een demonstra tieve picknick gehouden. Ook vandaag, op Werelddierendag, wordt massaal voorbijgegaan aan het lot van de dieren, die zijn bestemd voor de vleesindustrie, aldus de demonstranten. De vleesindustrie vormt bovendien indirect een aanslag op het milieu, onder meer in de vorm van mestoverschotten, zure regen en ruimtebeslag en op de wereldvoedselsituatie, zo menen de picknickers. Met allerlei onbespoten fruit en graanprodukten bleken de demonstrerende jonge ren vanmorgen een reuze smakelijk ontbijt te kunnen hebben. In het gebouw zitten ook het Nederlands Zuivelbureau en de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven. Deze laatste organisatie bevordert met reclame-uitingen de vleesconsumptie. In de ogen van de „Vegetariese Jongeren" is deze stichting om die reden medeschuldige aan de huidige volgens hen misdadige situatie. BEIROET De sji'itische organisatie Islamitische Heilige Oorlog heeft de 57-jarige Amerikaanse di plomaat William Buckley gedood. Buckley's dood is een vergelding voor de Is raëlische luchtaanval op het PLO-hoofdkwartier in Tunis. Dat heeft het onaf hankelijke Libanese dag blad An Nahar gisteren gemeld. Buckley werd door extremisti sche sji'iten gevangen gehou den vanaf vorig jaar maart, toen hij bij zijn woning in Bei roet werd ontvoerd. Het is voor het eerst dat een Ameri kaanse gijzelaar in Libanon is gedood. Behalve de diplomaat worden nog vijf andere Ame rikanen in gijzeling gehouden. In ruil voor hun vrijlating wordt van Koeweit geëist ze ventien gevangen geestver wanten op vrije voeten te stel len, die daar werden opgepakt na het plaatsen van een auto bom vlak voor de amerikaanse ambassade. Op 14 september liet de organisatie de Ameri kaanse dominee Benjamin Weir vrij, na hem meer dan zestien 16 maanden te hebben vastgehouden. Befjes) NEW DELHI Ongeveer tweehonderd Indiase en Pakistaanse soldaten zijn om het leven gekomen bij gevechten om controle te krijgen over de strategi- naeS sc^e gletscher Siachen, in de Himalaya. Dit is van- sta* morgen gemeld door de 61 onafhankelijke Indiase krant The Statesman. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie noemde de dodencijfers overdreven. Volgens eerdere berichten braken de gevechten uit op 1 september op de grenspas Ha- jipir. Aan iedere kant werden soldaten gedood nadat Paki staanse troepen Indische posi ties hadden aangevallen in Bi- lafonda en Lafonda, op de gletschër. De twee landen zijn sinds de onafhankelijkheid in 1947 al twee maal in een oor log gewikkeld geraakt over Kashmir, waar de gletscher is gelegen. India heeft toezicht over twee derde van het ge bied, dat bekend staat als de deelstaat Jammu en Kashmir. Het Pakistaanse gedeelte wordt Azad Kashmir ge noemd. Volgens een Ameri kaanse journalist zou Pakistan bezig zijn een atoombom te maken met behulp van Chine se technologie. De journalist zegt de informatie te hebben van de Amerikaanse ambassa de in New Delhi. illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII LEIDEN/DEN HAAG Twee jaar gevangenisstraf heeft de rechtbank in Den Haag opgelegd aan een 22-jari- ge Leidenaar wegens poging tot doodslag. In de nacht van 7 juli schoot de Leidenaar een leeftijdge noot in Leiden een kogel in zijn voorhoofd. De kogel bleef daar steken, doordat de man had geschoten met een zeer slecht omgebouwde alarmre volver. De officier van jusititie had twee jaar en zes maanden tegen hem geëist. De recht bank. veroordeelde de Leide- Twee jaar wegens poging tot doodslag naar bovendien tot enkele geldboetes wegens het bezit van wurgstokken en een sti letto. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII Iders I Brand in studentenhuis ieter LEIDEN In een studenten- 10 meihuis aan de Hogewoerd is van- Andet ochtend brand geweest. De tot 50» brand ontstond in een afgeslo ten kamer van een student die \J !al enige tijd op vakantie is. De '.^oorzaak is onbekend. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG De premie voor de WA- met beperkt casco voor auto's moet met vier of vijf procent omhoog. Dat stelt de contactcommissie motorrij tuigverzekering voor aan de autover zekeraars. De voorstellen van de con- als bij bestel- en vrachtwagens, een tactcommissie worden vrijwel altijd verhoging van het minimum eigen ri- aangenomen. De commissie heeft ver- sico tot 200 gulden in te voeren. De der voorgesteld bij beperkte cascover- commissie wil dat de nieuwe maatre- zekeringen, zowel bij personenauto's gelen per 1 januari 1986 in alle regio's ingevoerd worden. Luis Ramon Navate Maldonado leeft nog. Het negenjarige jonge tje in Mexico-Stad, dat ligt bedolven onder het puin van een flat gebouw, heeft voor het eerst gesproken sinds men met alle macht probeert hem te bevrijden. „We hebben hem duidelijk ho ren schreeuwen: „Haal me er uit, haal me er uit", aldus een func tionaris van de Mexicaanse politie. Zonder onderbrekingen wordt gepoogd bij de jongen te komen, maar uiterste voorzichtigheid is geboden bij het graven van de tunnel. Ook de grootvader van de jongen zou op de bewuste plaats bedolven zijn, maar men rekent er niet meer op dat ook hij nog in leven is. Op de foto de moeder van Luis die in grote spanning de verrichtingen volgt van de reddingswerkers. Wie in Amerika, en dus binnen enkele jaren ook in Nederland, een winkel binnengaat voelt zich weldra als een kat in een vreemd pakhuis. Tenminste als we Mare de Koninck, onze correspondent in Washington mogen geloven. Hij meldt, dat in die winkels daar in toenemende mate het werk uit handen van verkopers en klanten wordt genomen door computers. En wat doe je dan als gewoon mens nog in een winkel? We zien al gebeuren, dat de ene computer bij de andere een krant koopt. Of hij hem ook met zoveel plezier leest als u valt niet te voorspellen. Zeker is, dat hij, berekenend als hij immer is, er vast en zeker achter komt, dat een (proef)abonnement altijd voordeliger is dan een krant i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een oi Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1