Leiden mengt zich in race om informatica universiteit ALLER LEI(DS) 1 POLITIE TEVREDEN MET RUSTIG Ecidóe Qowuwtlr STAD OMGEVING LEIDEN De informa- tica-universiteit moet in Leiden komen. Dat heb ben het college van B en W en het college van be stuur van de Leidse uni versiteit aan de initiatief groep Informatica Uni versiteit laten weten. Leiden mengt zich daar mee in een race waar voor eerder Den Haag en Rotterdam zich aanmeld den. Mocht Leiden Worden geko zen als standplaats van een dergelijke universiteit, dan is de Sleutelstad de eerste stad in Europa waar een moge lijkheid wordt geboden tot het volgen van een universi taire opleiding op het gebied van informatica. Volgens beide colleges is Lei den zeer geschikt om er de nieuwe universiteit te vesti gen. Bouwgrond is beschik baar in de Leeuwenhoek. Juist de Leeuwenhoek zou bijzonder geschikt zijn omdat het Academisch Bedrijven Centrum en het Transfer punt van de universiteit er al zijn gevestigd. Bovendien zal daar een aantal bedrijven worden ondergebracht dat werkzaam is in de sector van de bio-technologie. De informatica-universiteit zou een tweejarige postdocto rale opleiding voor in infor matica gespecialiseerde vak specialisten moeten worden. Deze specialisten zouden moeten worden opgeleid om de informatietechnologie te kunnen toepassen op hun vakgebied, onverschillig of dat nu bijvoorbeeld land bouw, rechten, economie of natuurkunde is. Behalve het verrichten van onderzoek zou de informatica-universi teit zich in samenwerking met bestaande instellingen van hoger en wetenschappe lijk onderwijs moeten ont wikkelen tot een „centre of excellence". Om aan te slui ten op de modernste ontwik kelingen op dit gebied is sa menwerking voorzien met de Amerikaanse Carnegie-Mel lon University in Pittsburgh. De oprichting van een derge lijke universiteit is alleen mogelijk als de overheid de aanloopverliezen, begroot op 21 miljoen gulden, voor haar rekening wil nemen en het bedrijfsleven bereid is de stu diekosten van de studenten rechtstreeks of via studen tenleningen op te brengen. De exploitatiekosten van voorgestelde informatica-u versiteit bedragen, na de a :a 25 miljoen gul den per jaar. De jaarlijkse studiekosten per student worden begroot op 50.000 gulden. Verwacht wordt dat ongeveer de helft van het jaarlijks beschikbare aantal plaatsen (250 stuks) via voor inschrijving door het bedrijf sleven wordt gereserveerd. Samenwerking met bestaan de instellingen voor hoger of wetenschappelijk onderwijs acht de Initiatiefgroep wen selijk. Gedacht wordt aan een gemeenschappelijk ge bruik van faciliteiten en een uitwisseling van docenten plaatsen en „know-how". Op de Beestenmarkt kon men over de hoofden lopen 0 0 !io- Pink Puppies Pink Puppies, de jon- erengroep van de Leidse Werkgroep Homosexuali- 'l houdt zondag 6 okto- in het LWH-gebouw- i de Langegracht 65 een n- en disco-avond voor ongeren tot en met 25 Op de video zal de 'ilm 'Tootsie' met de ac- Dustin Hoffman ver toond worden. De filma vond begint om half acht. Informatie be won erscomm issie Rosenburch houdt in inwerking met de Stich ting Gecoördin eerd Bejaardenwerk, de diëtist de wijkverpleegkundi- van de Kruisvereniging Leiden een aantal infor matiemiddagen over ge zonde voeding wanneer men wil afvallen (9 okto bervoeding en suiker ziekte (23 oktober) en eten zonfler zout (6 november). De bijeenkomsten worden gehouden in Rosenburch de Vijf Meilaan, duren van drie tot vijf uur 's middags en zijn vooral be doeld v jaar en ouder. Robert Bakker (fluit) en Vaughan Schlepp (clave- imbelgeven woensdag 9 )ktober in het kader van ie Bach-Handel-Scarlatti- tyclus een concert in de Kapelzaal van K&O aan ie Oude Vest 45. Aan deze irie componisten, die in 1685 werden geboren, vorden in totaal drie spe ciale concerten gewijd, lakker en Schlepp nemen ie eerste uitvoering voor iun rekening. Van Bach vorden de sonate in g roor fluit en clavecimbel, ie Franse suite nr. 5 en iet preludium fuga in D lit 'Das wohltemperierte Klavier' gespeeld. Handel taat op het programma net 'The harmonious Blacksmith' - variaties en ie sonate in C voor blok en basso continuo. Van Scarlatti worden drie onates voor clavecimbel Vertolkt. De uitvoering be- lint om kwart over acht. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. 72 overtredingen op 120 voertuigen LEIDEN/HAZERSWOUDE Bij een verkeerscontrole af- gelopen nacht in Zoeterwoude-Rijndijk werden bij de 120 gecontroleerde voertuigen 72 overtredingen geconstateerd. De controle door de rijkspolitie van Hazerswoude en de spe cialistische diensten duurde vier uur, aldus heeft de rijkspo litie vrijdagochtend meegedeeld. De controle hield verband met het 3 Octoberfeest in Leiden. Zes bestuurders waren zo danig beneveld dat ze een bloedproef moesten ondergaan en niet verder mochten rijden en acht kregen alleen een rijver bod opgelegd. Verder bleken zes voertuigen rijp voor de sloop vanwege de slechte technische staat. Voorts kregen 52 bestuurders wegens andere overtredingen, zoals slechte ver lichting, een proces verbaal. Behalve aan school werd ip de optocht aandacht besteed aan de brandweer vroeger en nu.' LEIDEN Drie October kent zijn ingrediënten, al bijna 100 jaar lang: hut spot, .haring, wittebrood, kermis, cafés etc. etc. Het belangrijkste ingrediënt, zo blijkt elk jaar weer, is de zon wiens aanwezig heid onontbeerlijk is voor een 'ouderwets' feest. Die zon, die was er gisteren al bleef hij af en toe achter de wolken verscholen. De temperatuur echter zweepte het feest op naar ongekend niveau. Leiden sloeg gisteren op hol, het moet jaren geleden zijn dat het ontzet zo massaal werd gevierd. Onder dat warme najaars zonnetje vond iedereen zijn stekkie: de bejaarden die keurig gegroepeerd in de Haarlemmerstraat de komst van de optocht zaten af te wachten; de plantenhande- laar die zijn klanten voor nog geen dertig gulden twee armen vol groen bezorgde; de jeugd die vol ijver blikjes over straat trappend op zoek was naar vertier; en al dat volk dat tot in de late uurtjes van kroeg naar kroeg en van bar naar bar toog en het his torische besef onderweg al lang bij een glas bier had weggespoeld. Weinigen zullen er bij stil gestaan hebben dat het feest er niet was geweest wanneer de geuzen, misschien wel net zo uitbundig als de meeste feestvierders, de stad niet ruim 400 jaar geleden waren binnengetreden. Zo'n dag als gisteren bood daar ook wei nig gelegenheid toe, hoog stens zou uit de met oude „De juf leest voor" vaartuigen overvol gevulde haven enig verband met vroeger afgeleid kunnen worden. De klassieke optocht bijvoor beeld die deze keer het thema „uit de school ge klapt" met zich meedroeg liet maar weinig zien van het lijdzame verzet van de Leid se bevolking in 1574 en dat is toch eigenlijk jammer. Ook in de andere festiviteiten moest de historie node ge mist worden, het 3 October feest ademt meer de sfeer van een carnaval boven de rivieren zonder echter dat de activiteit van de deelnemers verder gaat dan een einde loos gesjok en het innemen aan de toog. Maar geen van de deelnemers zal het een sikkepit kunnen schelen dat het ontzet van Leiden in de tachtigjarige oorlog anno 1985 vooral begrepen dient te worden als het bevrijden van de portemonnee van overtol lig spaargeld. Over de optocht gesproken, die leek het gisteren beter te doen dan andere jaren voor wat de voortgang ervan be treft althans. De 3-October Vereeniging had zich niet voor niets ingespannen de gebruikelijke gaten in de tocht dit jaar weg te werken. Opstoppingen daarentegen kwamen veelvuldig voor met name toen een paard in de stoet ten val kwam en met de benen beklemd raakte tussen de wielen van de voorgaande kar. Het dier, dat onrustig was geworden door de blikjes bier die hem van uit de toeschouwers werden toegeworpen, moest gewond, tesamen met enige overspan nen soortgenoten, worden af gevoerd. Het incident zorgde voor een half uur oponthoud, politie en brandweer scheur den door de optocht naar de plaats des onheils op de Steenstraat en zorgden daar mee voor de nodige verwar ring onder de deelnemers. Enkele moedige turnstertjes besloten hun salto's na een kwartier te laten voor het was en het publiek, ook het wachten moe en niet bekend met de reden de vertraging, verliet het parcours. Maar de optocht liet zich niet stoppen en zorgde even verder op de Haarlemmerstraat voor lich te paniek onder de grote mensenmassa die zich daar een weg baande: Het aantal toeschouwers was zo groot dat de mensen op de nauwe gedeelten voor de optocht uit door de straat werden gedre ven. Er waren nog veel meer fes tiviteiten her en der in de stad. De clowns op de Bree- straat die veel bekijks trok ken, het muziekfestival op het stadhuisplein waar men bijna over de hoofden kon lopen. En de straatmuzikan ten en standwerkers die dankzij persoonlijke inzet le ven brachten in iedere dooie hoek van de stad. En niet in de laatste plaats de dende rende afsluiting van het vuurwerk op het Schutters veld ook vanaf de terras sen in de stad hartstochtelijk toegejuicht waarin alvast een knetterend knipoogje werd gegeven naar de 3-Oc- toberviering van volgend jaar: extra feestelijk en mis schien nog wel drukker be zocht, '86 wordt immers het honderdste jaar waarin Lei den zijn bevrijding viert. Wat valt er nog verslag te doen van al die nog niet ge noemde festiviteiten. Ieder een was er immers zelf bij. GERT VISSER FOTO'S: WIM VAN NOORT LEIDEN Hoewel de politie de handen vol had aan het in goede banen leiden van het 3- Octoberfeest, is men na afloop toch redelijk tevreden met het rustige verloop ervan. Welis waar bood de stad vooral 's a- vonds een enigszins rommelige aanblik maar het aantal vecht partijtjes en diefstallen viel nogal mee. Opvallend was het grote aan tal brandjes die her en der in de stad gesticht werden, 17 in het totaal. Het ging hierbij steeds om hoopjes afval die in de brand werden gestoken. In de meeste gevallen konden po litieagenten het vuur zelf do ven, zeven maal moest de brandweer er aan te pas ko- Bij een brandje op de Steen- straat kregen de twee aanwe zige agenten die het vuurtje uit wilden maken, ruzie met een aantal omstanders. Eén van de agenten werd door een omstander in een wurggreep genomen en moest door zijn collega ontzet worden. De aan valler kreep hierbij ppn stevi ge klap op het hoofd en moest in het ziekenhuis onderzocht worden. Drie mannen zouden even later door de politie op de Prinsessekade worden aan gehouden, omdat zij weigerden zich te verwijderen. Eén van hen verzette zich tegen zijn aanhouding. Aan het eind van de middag had op de Hogewoerd qpn vechtpartij plaats. Een 30-jari- ge dronken man trachtte een man werd aangehouden, üp de Haarlemmerstraat sneuvel de een ruit toen wandelaars het gooien met bier vanuit een bovenwoning beantwoordden met het terugwerpen van bier blikjes. In de Lokhorststraat werd een 23-jarige Leidenaar aangehouden die een man uit Zoetermeer in zijn gezicht had geslagen. Even later werd ook een man in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt in het gelaat geslagen zonder dat de dader gepakt kon worden. Het slachtoffer moest met een kaakfractuur naar het zieken huis worden vervoerd. In de Koets-o-theek werd een man aangehouden die wordt ver dacht van brandstichting in een scholencomplex in Alme- Op de kermis tenslotte moest de politie ingrijpen bij een vechtpartij tussen een groepje van 16 jongeren en een kleiner groepje van vier jongens. De laatsten weigerden hun bier af te staan aan hun opponenten. Een tweetal jongens liepen wat kneuzingen aan het hoofd op. De Eerste Hulp Dienst is giste ren 34 keer uitgerukt. Over het algemeen betrof het kleine verwondingen die op de ker mis werden opgedaan en hulp verlening aan mensen die in de massa onwel waren gewor den. Hulp moest onder meer gegeven worden, aan een 85-ja- rige dame uit Leiden die de feestdag rond middernacht wenste af te sluiten met een ritje in de botsautootjes. Bij het uitstappen werd zij aangere den door een ander voertuig. (ADVERTENTIE) bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschaf en oriëntatie De unieke expositie over bou- en wonen met informatie r produkten en diensten tientallen bedrijven. VRIJE TOEGANQ openingstijden: di.,wo..vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur •taringlaan 6 waddinxveen NA] ovincie wijst bezwaren ren Vlietschool af N HAAG/LEIDEN Gedepu- rde Staten van Zuid-Holland (GS) »ben de bezwaren tegen de bouw i de nieuwe openbare school aan Vliet afgewezen. Tegen de bouw de school waarvoor volgende ;k de eerste paal wordt geslagen j bezwaar aangetekend door het iecomité „Redt de Vliet". Het co- acht het bouwplan niet passend de omgeving. GS blijken het nu s te zijn met het advies van de OB-commissie het comité in zijn waren niet-ontvankelijk te verkla- Vplgens GS is het comité geen htspersoon en behoeft dus aan zijn waren verder geen aandacht be- ed te worden. Ruim twee ton voor Roomburg LEIDEN/DEN HAAG De ge meente Leiden krijgt van de pro vincie Zuid-Holland 225.000 gul den subsidie voor park Roomburg. Het subsidieverzoek voor het Rembrandtpark wordt door de provincie nader bekeken. Park Roomburg is opgeveer 5 hectare groot en ligt tussen de Roombur- gerweg en de Rijksweg A4, op en nabij de voormalige vuilstortplaats Roomburg. Het Rembrandtpark heeft een binnenstedelijk karakter en het subsidieverzoek hiervoor zal worden getoetst aan de subsi dieregeling binnenstedelijke recre atie. Herbenoeming Koornstra LEIDEN Drs M.J. Koornstra, kroonlid van het college van bestuur van de Leidse Universi teit, wordt voor een pe riode van vier jaar her benoemd. Het college heeft het ministerie van Onderwijs en Weten schappen van deze plan nen op, de hoogte ge steld. Óp maandag 14 oktober buigt de siteitsraad zich o\ herbenoeming. De „ambstermijn" van Koornstra loopt op 1 fe bruari 1986 af. r deze Talentenbank voor vrouwen LEIDEN Bij de gemeente is sinds mei van dit jaar talentenbank voor vrouwen ingericht. Zo blijkt uit een rap port over het gemeentelijk emancipatiebeleid. Het is de be doeling van deze talentenbank dat meer vrouwen in be stuurlijke functies terecht komen. Daartoe worden bij de ta lentenbank zowel de vacatures in gemeentelijke commissies als de gegevens van vrouwen die een dergelijke functie arm biëren, opgeslagen. Uit het rapport blijkt bovendien dat de aktie voor meer vrouwen bij de politie in Leiden nauwelijks resultaat heeft opgeleverd. Er wordt gestreefd naar minimaal tien procent vrouwen bij de Leidse politie. Dat percentage is momenteel vijf procent. Een speciaal op vrouwen gerichte wervings campagne in de Leidse regio heeft nauwelijks reacties opge leverd. Wel heeft een oproep onder vrouwelijke ex-politie- functionarissen tot aanstelling van vier vrouwen bij de poli tie geleid. Voorwaarde voor het kunnen aantrekken van meer vrouwen is, volgens het bureau emancipatie van de gemeente, instelling van deeltijdarbeid binnen het politieap paraat. VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 PAGINA 13

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13