Kabinetsplannen brengen armoe Gasprijs voor tuinders bijna vier cent omlaag TWEE OVERLEVENDEN GEVONDEN ONDER PUINHOPEN MEXICO Bewoner kom t th uis: woning gesloopt MAD MAX «5* Ccidoe Sou/unit Deel collectie Museum Bredius op tournee DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers, behorende lotSijthofi Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: II.Hallewas. Chef-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal 165,68, laar 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43permm. Donderdag 3 oktober 1985, 77e jaargang no. 23313 Papoea-documentaire in „Tijd sein" op Ned. I om 22.20 uur. Op Ned. II om 19.12 uur re cords in „De eerste de beste" en om 20.25 uur rampenfilm „Roller coaster". Op Duitsland 2 om 23.35 uur film „Tscherwonez". Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur rond 13 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. Matige zuiden wind, kracht 4, aan de kust en op het IJssel- meer krachtig, 6. Zon op: 06.46; onder: 18.11. Schev. hoog water: 5.34 en 17.46; laag water: 1.35 en 13.43 Gorbatsjov pleit voor terugkeer ontspanning ^ARIJS De Sovjet-Unie en Frankrijk wen- jen beide dat de ruimte niet wordt gemilitari seerd. zo bleek gisteren aan het begin van het vierdaags bezoek dat de Russische partijleider, Michail Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa aan de Franse hoofdstad brengt. In tegenstelling tot rijn gast liet de Franse president Frangois Mit terrand iedere vorm van kritiek aan het adres van de Verenigde Staten echter achterwege. Hij pleitte voor terugkeer naar de ontspanning. „Wijsheid betekent dat verdragen over antibal- listische raketten worden nageleefd en dat in Denève de twee grootste machten wegen vin den voor een redelijk compromis voor allen", aldus de Franse president tijdens een toast die hij op het Elysée uitbracht ter ere van de Sov jet-delegatie. Gorbatsjov was directer en ver oordeelde het Amerikaanse Starwars-plan, dat hij een „poging de militaire vijandigheid naar de buiten-atmosferische ruimte te verplaatsen" noemde Als de Verenigde Staten, „de initia tiefnemers van deze onderneming, volharden op de gevaarlijke weg die zij hebben uitgestip peld. dan zal de wereld inderdaad slechte tijden tegemoet gaan", zo onderstreepte de Sovjet-lei der. Ongeveer dertig mensen zijn afgelopen nacht door de politie aangehouden bij de uitgang van het palis de Congres in Parijs, waar een anti- Gorbatsjov-avond was gehouden. Zo'n tweedui zend mensen waren voor deze gelegenheid bij elkgar gekomen. De politie verhinderde nader hand dan enkele honderden manifestanten met borden en spandoeken naar de Sovjetambassa de liepen. Pagina 7: Mensenrechten nog. niet aange kaart FELLE BRAND IN BRITS MINISTERIE LONDEN In het Britse ministerie van bui tenlandse zaken in Londen heeft vanmorgen een hevige brand gewoed. Er is geen melding gemaakt van persoonlijke ongelukken. Schoonmaakploegen werden direct na het signaleren van de brand op de bovenste ver diepingen van het vijf etages tellende gebouw geëvacueerd, waarna meer dan honderd spuitgasten met twaalf wagens het vuur te lijf gingen. Na twee uur was de brand geblust. Op een bepaald moment verspreidde het vuur zich in de richting van Downing Street 10, de ambtswoning van premier Thatcher. Maar voorkomen kon worden dat het vuur oversloeg. Volgens de brandweer is de brand uitgebroken op een plaats waar werd gewerkt aan de renovatie van het gebouw. De oorzaak is nog niet bekend. Nederlanders omgekomen bij busongeluk in Turkije ENSCHEDE/ANKARA Drie Nederlanders, twee Duitsers en een Oostenrijker zijn dinsdag avond in Turkije bij een busongeluk om het le ven gekomen. Verschillende andere passagiers zijn gewond geraakt. Een woordvoerder van touroperator Arke Reizen in Enschede heeft dit gisteren bevestigd. De Nederlanders maakten met Arke Reizen vanaf 24 september een bus reis door Oost-Anatolië tot de bus door nog on bekende oorzaak van de weg raakte. Arke Rei zen heeft inmiddels een hulpactie op touw gezet. De Nederlandse slachtoffers zijn P. Snijders uit Rotterdam en mevrouw M. de Munck en haar dochter Saskia, beide uit Den Haag. In de bus zaten in totaal tien Nederlandse vakantiegan gers samen met twintig Duitsers en vijftien Oos tenrijkers. Slachtoffers van de aardbevingsramp in Mexico-stad krijgen eten uitgedeeld van vrijwilligers die hun pannetjes op een auto heb ben neergezet. MEXICO-STAD Reddingswerkers hebben gisteren in Mexi- co-Stad, veertien dagen na de aardbeving, twee overlevenden ontdekt onder de puinhopen van een flatgebouw. Het zijn een negenjarig jongetje en zijn grootvader. Er wordt koortsachtig ge werkt om de twee uit hun benarde positie te bevrijden. Volgens de reddingswerkers zijn de overlevenden bedolven onder ton- pen beton. Geprobeerd wordt hen te voorzien van water, gluco se en zuurstof, maar men is er nog niet in geslaagd een verbin ding tot stand te brengen. De ouders van het jongetje zijn ter plekke. VOORAANSTAANDEN KRAKEN NIEUWE SOCIALE ZEKERHEID DEN HAAG De ka binetsplannen met de sociale zekerheid bete kenen een fundamente le aantasting van onze sociale wetgeving. De verzekeringsgedachte wordt vrijwel losgela ten. Veel uitkeringsge rechtigden belanden snel op het sociaal mini mum. Grote groepen uitkeringsgerechtigden kunnen nu al nauwe lijks rondkomen en de door het kabinet beoog de plannen zullen voor velen armoede beteke nen. Dat schrijft de deze zomer opgerichte initiatiefgroep „Bescherming en vernieu wing Sociale Zekerheid" in een adres aan de volksver tegenwoordiging. In de ini tiatiefgroep zitten in totaal 18 vooraanstaande figuren die op de een of andere ma nier betrokken zijn bij de sociale zekerheid. Tot de le den behoren onder anderen prof.dr. G.M.J. Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken, oud-vice-voorzittex' H. Bode van de FNV, de oud-CDA-parlementariërs dr. S. Faber, prof. mr. W.F. de Gaay Fortman en me vrouw H. van Leeuwen, en prof. dr. H.M. de Lange van de Raad van Kerken. De initiatiefgroep heeft niet alleen forse kritiek op de plannen zelf maar ook op de haast waarmee het kabi net de stelselwijziging wil invoeren. Voor een zorgvul dige behandeling van de ui terst complexe materie is veel tijd nodig, vooral ook omdat voor een goede en loyale uitvoering van een voor de hele bevolking be langrijk stelsel van wetten een breed maatschappelijk draagvlak vereist is. Erva ring bij de relatief veel een voudiger wetgeving over voordeurdelers en tweever dieners mogen een waar schuwing zijn, schrijft de initiatiefgroep. De initiatiefgroep dringt er bij de volksvertegenwoordi ging op aan dit parlementai re jaar geen overhaaste en diep ingrijpende besluiten te nemen over de sociale ze kerheid waarbij het welzijn van velen in het geding is. „Het gaat niet aan om in korte tijd af te breken wat in vele decennia met zorg is opgebouwd en zo diep ver ankerd is in het zedelijk en rechtsbewustzijn van ons volk", aldus de briefschrij- Pag. 3: Kabinet zet parle ment onbetamelijk onder druk PSVen Sparta ronde verder Sparta viert feest na de triomf op Hamburger SV. DEN HAAG PSV en Sparta hebben de tweede ronde van de Europese voetbaltoernooien bereikt. PSV deed dat met de verwachte maar te kleine zege van 4-0 op het Lu xemburgse Avenir Beggen én een rode kaart voor Gullit. Sparta presteerde heel wat aansprekender. De Rotterdam mers, die thuis met 2-0 hadden gewonnen van Hamburger SV, stonden na negentig én 120 minuten met dezelfde sco re in Hamburg achter. Bij het nemen van strafschoppen toonde Sparta zich mede dank zij uitblinker/doelman Bas van Noortwijk de sterkste. Ajax. Feyenoord en FC Utrecht werden zoals mocht wor den gevreesd uitgeschakeld. Ajax reikte teleurstellend niet verder dan 0-0 tegen FC Porto, Feyenoord kwam slechts tot onvoldoende winst met 2-1 na de uitnederlaag van 3-1 en FC Utrecht kon een vroege voorsprong van 1T0 in Kiev niet vasthouden tegen Dinamo. Het werd in de Oekraine 4- 1 voor de Russen, die in Utrecht met 2-1 hadden verloren. Pag. 11: „Het is een wonder" lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar stond gisteren vreemd te kijken toen bij thuiskomst zijn woning nagenoeg gesloopt bleek. De man huurde een kamer aan de Oude Rijn en had een huur contract toLJ november. De eigenaar van de woning had kenne lijk geen zin om het vertrek van de huurder af te wachten en begon maar vast met de sloop. Hierbij zouden, volgens de bewo ner, enkele eigendommen vernield zijn. Hij heeft aangifte ge daan bij de politie die momenteel onderzoekt in hoeverre er van huisvredebreuk en vernieling sprake is. In dat geval zal de eige naar van de woning een proces verbaal opgelegd krijgen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) ZET JE SCHRAP VOOR MAD MAX DIT IS ZIJN GROOTSTE AVONTUUR. IN DE DONDERKOOI Voetbalfan steekt politieman in heup ROTTERDAM Een 39-jari- ge hoofdagent van de bereden brigade van de Rotterdamse politie is gisteravond tijdens een rel na de wedstrijd Feye noord - Sporting Lissabon voor het stadion in zijn rech terheup gestoken. De politie man liep een vijf centimeter diepe wond op. Hij werd voor behandeling naar het Clara- -ziekenhuis gebracht. De da der is onbekend. Stralende start Leidens ontzet Terwijl kruitdamp de geur van hutspot ver drong, meerden van morgen een tiental met Geuzen beladen vletten oorzaakt door de lagere prijs die voör stookolie moet wor den betaald, als gevolg van de waardevermindering van de dollar. De gasprijs voor groot verbruikers en tuinders is ge koppeld aan de stookolieprijs, de gasprijs voor huishoudens wordt berekend op basis van huisbrandolie. De prijsdaling met acht cent voor grootverbruikers bete kent voor de Nederlandse in dustrie een voordeel op jaarba sis van bijna 1 miljard gulden. De Nederlandse schatkist moet een evenredige tegenvaller in casseren, maar daarmee is vol gens een woordvoerder van Financiën al rekening gehou den. „Deze prijsverlaging valt binnen onze ramingen", aldus het ministerie. Pas als de dol lar over heel 1986 gemiddeld lager zou noteren dan 3,10 is er sprake van tegenvallende aardgasinkomsten. Volgens een woordvoerder van de Gasunie blijven de nieuwe tarieven het hele vier de kwartaal van dit jaar gel den. Per 1 januari wordt op nieuw bekeken of de gasprij- zen bijgesteldl moeten worden. Gezien de ontwikkeling van de prijzen voor huisbrandolie verwacht de Gasunie niet dat kleinverbruikers binnenkort minder voor het gas gaan be talen. De Gasunie stelt per 1 januari 1986 een verhoging van drie cent voor, maar de regering wil niet verder gaan dan twee cent. „Een geuzenvloot heeft vandaag de Spaanse troepen, In de stad, die bijna een jaar lang w waar veel honger is geleden, wordt nu op grote schaal (of schalen?) haring en wittebrood gegeten". Zo ongeveer zou het vandaag in de krant hebben gestaan als Leidens ontzet al niet 411 jaar geleden was gebeurd. Vandaag, 3 oktober 1985, treft u heel andere berichten aan in de Leidse Courant, al weten de inwoners van Leiden hun ontzet nog jaarlijks groots te vieren. Als ze dan toch maar niet vergeten de bon hieronder in de vullen, want anders missen ze De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. af bij de Waag. Zo'n 16.000 Leidenaars stonden daar klaar om hun gebruikelijk 3-Oc- tobermaal met haring en wittebrood in ont vangst te nemen. Door toedoen van het fraaie nazomer-weer lijkt het traditionele feest rond Leidens Ontzet dit jaar een extra groot succes te worden. Dat bleek gisteravond al toen de Taptoe door de binnen stad trok, als een grote en vooral gezellige voorbode van een 3- Octoberfeest zoals Lei den in jaren niet heeft gekend. Pag 15: „ledereen was op straat" Erepenning voor op richtster van Leids Rutgershuis Eerste erepenning in 1927 uitgereikt FOTO: WIM VAN NOORT Washington ziet weinig in beraad met „kleintjes" NAVO WASHINGTON De Verenigde Staten lijken weinig te voelen voor een extra NAVO-beraad ter voorbereiding van het komen de topgesprek tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov in Genève. Niettemin zoekt Washington naar een mogelijkheid tegemoet te komen aan de Nederlandse en Belgische wensen op dit punt, die overigens ook door Bonn en door andere kleine NAVO-landen worden ge steund. Nederland en België vroegen gisteren, bij monde van de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Tindemans, om een spe ciale bijeenkomst van de NAVO-ministers. Beide landen voelen zich gepasseerd nu men uit de kranten heeft moeten lezen dat Reagan wel de leiders van de zeven grootste westerse industrie landen heeft uitgenodigd voor een bijeenkomst in New York op 24 oktober, maar de overige NAVO-landen zijn gepasseerd. Vol gens de beide lage landen is de NAVO het beste forum om over Oost-Westbetrekkingen te overleggen. 1 Volgens een Amerikaanse regeringsfucntionaris is het organise ren van een NAVO-beraad op korte termijn moeilijk. Toch wil de Amerikaanse regering aan de bezorgdheid van Nederlanders 2 en Belgen tegemoet komen. Reagan wil overigens de bijeen- komst in New York beperken tot de leiders van de zeven landen 5 met wie-hij goed overweg kan. De Franse president Mitterrand, die geweigerd heeft op 24 okto ber naar New York te komen, heeft zich wel bereid verklaard Reagan te ontmoeten op een tijdstip dat ze samen bepalen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De gas prijs voor de glastuinbouw is met ingang van 1 okto ber met gemiddeld bijna vier cent per kubieke me ter omlaag gegaan. De of ficiële prijs is nu vastge steld op 41,3 cent per ku bieke meter, zo heeft de Gasunie gisteren bekend gemaakt. Grootverbrui kers genieten een voor deeltje van acht cent en hoeven nog maar 40 cent per kubieke meter te be talen. De prijsdalingen wordt ver- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Een deel van de tweehonderd schilderijen tellende collectie uit het vo rig jaar gesloten Haagse Mu seum Bredius gaat vanaf vol gende maand gedurende an derhalf jaar op tournee in de Verenigde Staten en Canada. De vorige week opgerichte Stichting Bredius Genootschap rekent erop dat deze tournee een netto-opbrengst van onge veer zes a zeven ton oplevert. Met dit bedrag èn de op brengst van een grootse vei ling van belangrijke kunst stukken in het Haagse Vendu huis medio 1987 hoopt deze stichting voldoende financiële basis te krijgen om Museum Bredius voor Den Haag te be houden. Daarnaast wordt ook nog naarstig gezocht naar sponsors. De nieuwe huisves ting staat nog niet vast, maar algemeen wordt verwacht dat het voormalige onderkomen van het Kostuummuseum aan de Lange Vijverberg 14 de toe komstige lokatie van Museum Bredius wordt. De gemeente Den Haag be sloot vorig jaar onder de druk van bezuinigingen in de kunstsector en bij gebrek aan belangstelling het Museum Bredius te sluiten. De laatste jaren kwamen nog nauwelijks zo'n 5Ö00 bezoekers op de col lectie af. Dat werd mede ge weten aan de ongunstige lig ging van het museum aan de Prinsegracht, het voormalige woonhuis van de schenker van de collectie, dr. Abraham Bredius. Deze oud-directeur van het Mauritshuis had een collectie zeventiende-eeuwse schilderijen van Hollandse meesters aan de stad Den Haag nagelaten onder voor waarde dat de kunstwerken uitsluitend in zijn voormalige woonhuis werden tentoonge steld. Toen de erven Bredius met een kort geding tegen de sluiting in verzet kwamen, stelde wethouder Halleen van Kunstzaken een andere huis vesting in het vooruitzicht. Daarmee gingen de erven uit eindelijk akkoord. Vice-voor- zitter E.H. Braat van de Stich ting Bredius Genootschap v wacht dat het contract met gemeente Den Haag in de loop van deze maand rondkomt. Hierin wordt onder meer de huisvesting geregeld. Het is voor het eerst dat onge veer zestig schilderstukken van Bredius op reis gaan. The National Academy of Design in New York is de eerste expo sitieplaats ip de Verenigde Staten. Daarna volgen nog stuk of negen musea, die z< geïnteresseerd zijn in „deze ju weeltjes van de Hollandse schilderkunst", zoals de heer Braat het uitdrukte.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1