Gorbatsjov begint charme- offensief PLO: „Israël wil geen vrede" Mitterrand wijst uitnodiging van Reagan af Stopzetting offensief tegen islamieten geëist Amerikaanse helikopter beschoten door Tsjechoslowaaks vliegtuig Nipte zege voor Kinnock ei98s: BUITENLAND ëëldóëëomcïm WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 PAGINA 5 New York pakt Cosa Nostra aan EW YORK De stad New ork heeft deze week ten over- aan van twee rechtbanken de laffia ter verantwoording ge- >epen met als doel het achter ot en grendel zetten van de ngrijpbare leiders van de Ame- kaanse onderwereld, 'ie de man die wordt bijge- aamd "boss of bosses". Op een roces zal de Siciliaanse be- juwvolle zondaar Tommaso uscetta getuigenis afleggen te en 23 verdachten die ervan 'orden beschuldigd dat zij de ende van de "Pizza Connec- on" vormden, waarbij pizza- estaurants in heel Amerika 'erden gebruikt als facade 'aarachter heroïne ter waarde staan, an 1,6 miljard dollar werd in gevoerd. Op het andere proces staat Paul Castellano, hoofd van de misdaadfamilie Gambino en naar verluidt 'boss of bosses' van de Amerikaanse maffia, 'Cosa Nostra', terecht op ver denking van het met enkele onder medewerkers in stand houden van een internationale organi satie van autodieven, woeke raars en souteneurs, wier activi teit 23 mensen het leven heeft gekost. De twee rechtszaken ge ven het sein tot het begin van een reeks processen waarvan de federale officier van justitie van Manhattan, Rudolph Giuliani hoopt dat voor het midden van 1986 alle leiders voor de rechter WASHINGTON Een Tsjechoslowaaks gevechtsvliegtuig heeft afgelopen zaterdag ten minste twee raketten afgevuurd op een Amerikaanse legerhelikopter die bo ven Westduits grondgebied vloog. De twee raketten hebben hun doel gemist. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren bekendgemaakt. De woordvoerder van het Pentagon, Ro bert Sims, zei dat de VS maandag bij de Tsjechoslowaakse autoriteiten een fel pro test over deze „ernstige en ©verantwoor delijke daad" hebben ingediend. De heli kopter, een AH-15 Cobra, met twee be manningsleden aan boord werd zonder waarschuwing vooraf beschoten door een Tsjechoslowaaks gevechtsvliegtuig. Sims wilde niet zeggen of er een verklaring voor het incident is gegeven. Wel zei hij dat het voorval is waargenomen en beves tigd door twee verschillende groepen Westduitse burgers en dat het aan het be gin van de middag plaatsvond. Om de „twee tot vier raketten" af te vuren was het Tsjechoslowaakse toestel voor korte tijd ten noorden van de Beierse stad Freyung het Westduitse luchtruim bin nengedrongen. Live Aid: negen miljoen gulden voor inentingen LONDEN Live Aid heeft negen miljoen gul den van de opbrengst van het popconcert in juli bestemd voor een inentingsproject van de Vere nigde Naties. Het geld is bedoeld voor de bekos tiging van entstoffen, injectienaalden en andere apparatuur, salarissen van medewerkers en vervoer. Een half miljoen door de hongersnood getroffen kinderen in Afrika kan via deze inentingsactie worden beschermd tegen ziekten zoals mazelen, difterie, kinkhoest, tetanus en polio. Het concert van Live Aid, dat op 13 juli in Londen en Philadelphia werd gehouden, le verde naar schatting 212 miljoen gulden op, waarvan 34 miljoen inmiddels is besteed aan het vervoer van voedsel in Ethiopië en Soedan. Zwarte leiders wijzen voorstellen Botha af JOHANNESBURG Zuidafrikaanse zwarte leiders hebben gisteren president Pieter W. Botha's uitnodi ging afgewezen om plaats te nemen in het hoogste adviescollege van de republiek, omdat zulks volgens hen noch een aandeel in de macht noch hoop voor de toekomst biedt. De president zou bereid zijn de Presidentiële Raad, een senaatachtig adviescollege, uit te breiden met zwarten. 'Chief Mangosuthu Buh- telezi, politiek en stamleider van de zes miljoen bur gers tellende Zulunatie, noemde Botha's rede „zwak en bitter teleurstellend". Het Afrikaanse Nationale Congres wees Botha's voorstel resoluut van de hand. Bij nieuwe rellen in de randgemeenten van Durban zijn gisteren drie zwarte Zuidafrikanen omgekomen. Ze werden levend verbrand na beschuldigd te zijn van collaboratie met blanken. Vervolg van de voorpagina) ARIJS Het bezoek an de Russische leider orbatsjov is een histori- :he visite, want het is de erste officiële reis van lorbatsjov naar een wes- rs land sinds zijn benoe- ïing tot partijleider in ïaart. Het bezoek aan "rankrijk komt boven- ien vlak voor de belang- ijke topontmoeting Rea- an-Gorbatsjov, volgende laand in Geneve. g meer dan in Engeland, n hij als 'tweede man' van Sovjet-Unie op bezoek was ij premier Thatcher, zal Gor- atsjov in Frankrijk moeten limlachen, wil hij ook de en met zijn verschijning harmeren. Joodse, Poolse, Af- haanse en tal van mensen- >chtenorganisaties voeren week in Frankrijk actie m tegen de politiek van het ►remlin te protesteren. Bijna veral in de Parijse metro Laatste oproep Signoret gold Gorbatsjov PARIJS De laatste politieke oproep van de maandag overleden Franse actrice Simone Signoret was gericht tot de Russische partijleider Gorbatsjov. Samen met artiesten en intellectuelen zoals Yves Montand, Patrice Chereau en André Glucksmann heeft zij een tekst ondertekend die vandaag is gepubliceerd in Le Monde. Daarin staat dat men, bij alle hoffelijkheid waarmee de gast wordt ontvan gen, niet uit het oog mag verliezen dat er per dag vijfhon derd doden vallen in Afghanistan. Dat er bommen vallen op Eritrea. En evenmin mag men het voor een deel gekooi de Europa vergeten, de vertwijfelde Polen, de Russische jo den die het land niet mogen verlaten en de slachtoffers van de psychiatrische inrichtingen en goelags, die zijn ver oordeeld omdat zij zich beriepen op de slotverklaring van Helsinki. hangen stickers en posters met opschriften als 'communisme in 45 landen: 600 miljoen sla ven' en 'Rode leger uit Afgha nistan'. De organisatie 'Vrij Rusland' heeft op de Champs Elysées een bioscoop afge huurd waar deze dagen gratis de speelfilm 'Goulag' wordt vertoond. De Parijse krant 'Le Quotidien' bedacht voor de voorpagina, waarop de komst van de Sovjet-leider werd aan gekondigd, gisteren de levens grote kop 'Goulagchov'. Sinds president Mitterrand in het Elysee zetelt, zijn de Frans-Russische contacten aan de top sterk afgekoeld. Dit om 'het respect voor Frankrijk' te herstellen, nadat de vorige president Giscard met het zo genaamde 'Warschause tele gram' door Brezjnev voor schut was gezet. Hiermee zwaaiend lichtte de wat licht gelovige Giscard de Europese top van Venetië vijf jaar gele den in over de aanstaande te rugtrekking van de Russische soldaten uit Afghanistan'. Tot grote schrik van Moskou toonde de socialist Mitterrand zich bovendien voorstander van de plaatsing van Ameri kaanse raketten in Europa. Volgens de Franse president de enige mogelijkheid om tot een evenwicht te komen met de Russische SS-20's. Pas in 1984 toog Mitterrand voor het eerst naar Moskou, nadat hij tussen beide landen een 'war me luchtstroom' had geconsta teerd. De betrekkingen waren inderdaad wat verbeterd. Dit nam niet weg, dat Mitterrand ter plaatse het pijnlijke onder werp 'Sacharov' tijdens een galadiner aansneed. Een geste die de mensenrechtenstrijder deze keer overigens moeilijk kan herhalen, gezien de Fran se houding in de Greenpeace- -affaire. Primeur Dat Gorbatsjov ondanks alle Een politieman kijkt naar een namaak Sovjet-tank die door tegenstanders van het bezoek van Gorbatsjov aan Parijs op de Parijse Champs Elysées is achtergelaten. De Franse hoofdstad was de afgelopen dagen het toneel van vele anti-Ruissische acties. strubbelingen tussen Frankrijk en Rusland (waarbij ook de voor Frankrijk zeer nadelige onderlinge handelsbalans niet onbelangrijk is) toch Parijs de primeur van het eerste bezoek geeft, heeft volgens waarne mers een dubbele verklaring. Voorop daarbij staat Mitter- rands afwijzende houding ten opzichte van de Star Wars- -plannen van de Amerikaanse president Reagan. Wanneer Amerika en later ongetwijfeld ook Rusland over een dergelij ke laser-satellietverdediging zullen beschikken, wordt de Franse atoomdreiging wel haast een 'force de farce'. Een standpunt precies in het straatje van Gorbatsjov, die zij het niet om exact dezelfde redenen ook niets van Rea- gans Star Wars wil weten. 'Gesteund' door Mitterrand kan de Sovjet-leider straks be hoorlijk sterker staan bij het overleg in Genève. Verder dient de reis naar Frankrijk als begin van een groot 'offensive de charme', Gorbatsjov volgens Franse waarnemers de Euro peanen enigszins voor zich hoopt te winnen en zo te ver wijderen van Amerika. Mede in dat kader beziet men hier de instemming van het Krem lin voor bijvoorbeeld het Eure- ka-projekt. Wanneer het staatsbezoek vrijdag kan wor den afgesloten met een ge meenschappelijk Frans-Russi sche verklaring, dan wordt dit algemeen beschouwd als een niet onbelangrijke diplomatie ke overwinning van de Rus- Fusie tussen partijen Mugabe en Nkomo HARARE Premier Mugabe van Zimbabwe en oppositieleider lohua Nkomo ontmoeten elkaar binnenkort om een fusie tussen wee partijen af te ronden. Dit is gisteren uit betrouwbare in Harare vernomen. De twee politici, die fel tegenover el- stonden sinds Zimbabwe in februari 1980 onafhankelijk yerd, zullen een document bespreken dat in het afgelopen weekeinde door delegaties van hun twee partijen (de ZANU-PF van Mugabe en de ZAPU van Nkomo) is opgesteld. De nieuw te vormen partij krijgt waarschijnlijk de naam Zimbabwe African Vational Union (ZANU), waarbij de toevoeging Patriotic Front PF) wegvalt. 'ARIJS, WASHINGTON ^resident Francois Mitterrand leemt niet deel aan de top van - le zeven grootste westerse in- lustrielanden die op 24 okto- I >er in New York zal plaatsvin- |en voorafgaande aan de ont- noeting tussen Reagan en I- Jlorbatsjov in Genève. Mitter- 'and wees hiermee een uitno- liging van president Reagan n Parijs wordt gesuggereerd lat Mitterrand de uitnodiging >eeft afgewezen omdat hij zich ■leërgerd heeft aan het feit dat H)e Amerikanen de top en de ■Jlatum ervan bekendmaakten m voorfoor^at hij erin toegestemd lje verJad hem bij te wonen, tiquair 'e Nederlandse regering heeft en 'jit de kran moeten lezen dat !_)resident Reagan de leiders Hran zes westerse landen heeft ^Uitgenodigd. Overigens meent tehuis.nen in Den Haag dat het I., tee«-)ondgenootschappelijk overleg 42.n NAVO-verband over de ifjes). 8 foorstellen van Gorbatsjov niet aan betekenis zal inboe ten. Inmiddels heeft de Ameri kaanse regering de voorstellen van Gorbatsjov op twee terrei nen onaanvaardbaar genoemd. Het voorstel biedt geen ver minderingen in het aantal ra ketten voor de middellange af stand die op West-Europa ge richt staan. De Sovjet-Unie vereenzelvigt lange en middel lange afstandswapens die op haar gericht staan. Voorts wil de Sovjet-Unie stopzetting van het Star-Wars-onderzoek van president Reagan in ruil voor verminderingen van de Russi sche strategische wapens voor de lange afstand. Opnieuw werd er in Amerikaanse rege ringskringen op gewezen dat het voorstel niet „evenwich tig" is. Toch worden compro missen niet uitgesloten geacht. De voorstellen die Gorbatsjov in Time onthulde waren ver- reikender, aldus deze Ameri kaanse kringen. Opnieuw hevige rellen in Londen en Liverpool Politiemannen lopen door de straten van Toxteth, een wijk in Liverpool waar afgelopen nacht tijdens rellen tien mensen gewond raakten en vijftien gearresteerd. Ongeveer driehonderd jongeren gooiden met benzinebommen en staken vijf auto's in brand. Aanleiding tot de rellen was een rechtszaak tegen vier zwarte mannen op beschuldiging van moord. In Peckham, een Londense wijk naast Brixton, werd met benzinebommen en stenen gegooid, sneuvelden win kelruiten en werden barricaden opgeworpen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR j^"~M098) „Het ziet ernaar uit, dat hier al bezoek is...," fluisterde kolonel Plimmp en hij reed de ^=^(ioek om van het Bloemkoolpad. „Kom mee, -L Verholen. Hier gaan we d'r uit om even pools- hoogte te nemen...." En samen stelden de ■Klwee mannen zich op in de schaduw van het HSj kleine muurtje, dat tegen de zijwand van smidje as^Ayerholen's eigen woning was gebouwd. „Sssttl" piste Plimmp plotseling. „Blijf daar staan en ver boer je niet. Het licht in de smidse is aangegaan. F5» \e beginnen allerlei spullen in de auto te dra den gevoel van opwinding maakte zich meester 'an smidje Verholen en eerlijk gezegd werd hij ten tikje draaierig in de maagstreek. Zouden kolonel Plimmp's sluwe plannen gelukken „Nou alleen de kist met de KNAP-mutator nog, Kille," hoorden ze Pjotr Nogrottr duidelijk zeg gen, want deze kwam net met een koffertje en een grote map naar buiten. - „Dan is dit het juiste moment," zei kolonel Plimmp. „Heel ver standig, dat ik mijn speciale B.G.D.-parapluu'tje heb meegebracht..." Hij draaide er handvat en onderstuk af en hield toen een soort blaas pijp over, die hij als een klarinet aan zijn mond zette. Vervolgens pompte hij zijn longen vol lucht en blies met grote kracht en bolle wangen een wesp-vormige B.G.D.-capsule naar Pjotr Nogrottr toe. „AU!" riep deze, toen de scherpe angel diep in zijn nek drong. Hij hief zijn hand op en bracht het namaak-diertje een hevige slag toe Mogelijk kanker bij Mandela PRETORIA De gevangen zittende Zuidafrikaanse zwarte lei der Nelson Mandela moet binnen twee weken aan zijn prostaat worden geopereerd. Behalve zijn prostaat, zijn er ook problemen met Mandeia's lever en rechternier. Het vermoeden bestaat dat hij aan kanker lijdt. Dit heeft zijn advocaat Ismail Ayob gisteren meegedeeld. Mandela, de oprichter van het verboden African National Congress (ANC), is afgelopen zondag in een ziekenhuis in de buurt van de gevangenis in Kaapstad door drie artsen on derzocht. De artsen waren uitgezocht door de familie van de 67-jarige Mandela. Vaccin tegen aids pas over tien jaar WASHINGTON Een vaccin tegen aids zal zeker nog tien jaar op zich laten wachten. Dit staat in een eergisteren gepubliceerd beleidsplan van het Amerikaanse ministerie van volksgezondheid. Daarmee is het aanvankelijke opti misme dat een dergelijke antistof binnen twee jaar op de markt zou komen (een veronderstelling die vorig jaar door minister Heckler van volksgezondheid werd uitgesproken) teniet gedaan. Het nieuwe beleidsplan beoogt de versprei ding van aids in het jaar 2000 onder controle te hebben. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse Labourleider Neil Kin nock heeft gisteren de las tige linkervleugel van zijn socialistische partij ervoor gewaarschuwd, dat als hij zich niet in het gareel laat brengen, Labour de vol gende parlementsverkie zingen voor de derde ach tereenvolgende maal zal verliezen. Op het socialistische partijcon gres in Bournemouth wist Kinnock met zijn toespraak een krappe meerderheid te verzekeren voor de gematig den in het partijbestuur. Kan didaten van het centrum en van de rechtervleugel behaal den op het congres zestien van de negenentwintig zetels, de overige zetels komen toe aan linkse radicalen. Voor hemzelf kwam het er in de eerste plaats op aan zijn ge zag te verstevigen, niet alleen in het land, maar ook onder zijn partijgenoten. Bovendien moest Kinnock het aan de Britse kiezers duidelijk ma ken, dat Labour beter zal rege ren dan de conservatieven van Margaret Thatcher. Dit is een stelling, die voorlopig nog door miljoenen Britten wordt be twijfeld. Daarom trok Kin nock zo van leer tegen La bours linkervleugel, die voort durend uitpakt met argumen ten waarmee Labour nooit op nieuw aan het bewind zal ko men. De kampioen van deze fractie, mijnwerkersleider Ar thur Scargill. hoopt Neil Kin nock vandaag alsnog verplet terend te vernederen. Scargill zal het Labourcongres trach ten te bewegen tot een stem ming over zijn motie om voor de mijnwerkersbond terugbe taling te krijgen van gelden ten bedrage van anderhalf miljoen pond. (Vervolg van de voorpagina) TUNIS/LONDEN/TEL AVIV De PLO heeft wraak gezworen voor de Israëlische luchtaanval op haar hoofdkwartier bij Tunis. Het bombardement bewijst dat Israël „geen vrede wil", aldus een ver klaring van het PLO-kan- toor in Londen. „De aan val bevestigt opnieuw dat Israël de internationale grenzen en het internatio nale recht niet respec teert", aldus de PLO-ver- klaring. In PLO-kringen wordt de Is raëlische luchtaanval gezien als een bewijs dat Israël niet van plan is om mee te werken om een doorbraak te bewerk stelligen in het vastgelopen vredesproces in het Midden- Oosten. Hierin leek de afgelo pen dagen enig beweging te zijn gekomen, nadat de Jor daanse koning Hoessein maan dag in Washington met presi dent Reagan de mogelijkheden van vredesonderhandelingen had besproken. „Het tijdstip van de aanval bewijst de Is raëlische woede en onmacht ten aanzien van de vredesbe weging die op gang is gebracht door het Palestijns-Jordaanse vredesinitiatief. Als de Israëli sche regering vastbesloten is om oorlog te voeren, dan zal zij oorlog hebben", aldus de PLO-verklaring in Londen. De Egyptische regering noem de het Israëlische bombarde ment een „criminele daad te gen het Palestijnse volk" en omschreef het als een obstakel voor de vrede. Behalve de PLO-gebouwen werd ook een naburige villa, waarin de Tunesische veilig heidsdienst huisde, totaal met de grond gelijk gemaakt. De Israëlische aanval begon vol gens ooggetuigen gisteroch tend om kwart over tien en duurde slechts. De vliegtuigen konden aanvankelijk niet worden geïndentificeerd. De reddingswerkzaamheden kwa men na de aanval langzaam op gang en waren slecht georga niseerd omdat niemand in Tu nis was voorbereid op „derge lijke eventualiteiten". Dat het om Israëlische ge vechtsbommenwerpers ging, die voor het bombardement 2.400 kilometer hadden gevlo gen en in de lucht waren bij getankt, werd korte tijd daar na door het Israëlische leger bevestigd. De Israëlische pre mier, Peres, beschuldigde de PLO er gisteren van een dub bele politiek te volgen van guerrilla-acties tegen Israël en tegelijkertijd praten over vre desonderhandelingen. Celtic-A tletico: 200 toeschouwers GLASGOW Celtic Glasgow moet vandaag als derde Britse voetbalclub na West Ham (1980) en A ton Villa (1982) een thuiswedstrijd uit de Europese bekercompetitie achter geslo ten poorten afwerken. De Schotse bekerhouder kreeg die straf van de Europese voetbal unie (UEFA) na rellen in het duel van vorig seizoen tegen Rapid Wien, waarbij drie Oos tenrijkse voetballers werden aangevallen. Bovendien moest Celtic een boete van tachtig duizend gulden betalen. De wedstrijd tegen A tletico in het Parkhead-stadion zal door ongeveer 200 mensen worden bijgewoond. De tribunes zullen worden bezet door technisch personeel, bestuursleden van beide clubs, journalisten, poli tiemensen en de officiële UE- FA-waarnemer. De televisie mag slechts twee minuten van het duel uitzenden. (Vervolg vande voorpagina) BEIROET De zich noe mende Islamitische Be vrijdingsorganisatie die de ontvoering had opgeëist, had van Syrië geëist dat het offensief tegen de or thodoxe islamieten in Tri poli onmiddellijk zou wor den gestaakt en dat alle linkse milities zich terug trekken uit de stad, die al 18 dagen het toneel is van bloedige gevechten. Syrië is de voornaamste bond genoot in het Midden- Oosten van de Sovjet- Unie. De organisatie waarschuwde in een verklaring aan een westers persbureau gister avond dat om 21.00 uur (19.00 uur Nederlandse tijd) de eerste gijzelaar zou worden geëxecu teerd. Maar de politie ver klaarde enkele uren later dat er geen lijk was gevonden. Eerder woensdag had Syrië de ontvoerders gedreigd met "ernstige gevolgen" als een van de gijzelaars, drie Russi sche diplomaten en een am bassade-arts, iets overkwam, zo berichtten Libanese inlich tingenbronnen. Moskou heeft de ontvoering ten scherpste veroordeeld en verklaard dat al het mogelijke wordt gedaan om de vier am bassade-medewerkers vrij te krijgen. Diplomaten in Moskou hebben gisteren gezegd dat de ontvoe ring een zware proef vormt voor de Sovjet-leiding, omdat zij zich juist op dit moment op werpt als doeltreffende vre- desstichtster in het Midden- Oosten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5