Geen massa-evangelisatie zonder contact met kerken TAFEL Samen op Weg vraagt om strakkere besturing Schisma in Anglicaanse kerk als vrouwen priester mogen worden ficidócSoivtant A t fïTïïTI kerk wereld weer ACHTERGROND Ëctdóe (Souta/rit WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 PAGINA 2 BI] Bi po nii Nieuwe ridders van het Heilig Graf De landscommanderij Nederland van de ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem houdt zaterdag om 12 uur een in vestituur van nieuwe leden in de basiliek van St. Jan te Den Bosch De ridderorde van het H Graf van Jeruzalem is een oude kerkelijke lekenorganisatie, die zich inzet voor de belan gen van de christenen in het Heilige Land. Reeds acht eeuwen is het de ongewijzigde doelstelling van de ordeleden om, aange past aan de tijd, het geloof in het Heilige Land te bevorderen en morele en materiële hulp te verlenen aan de religieuze en sociale instellingen van de Rooms-Katholieke Kerk. Nederland heeft sinds 1954 een eigen commanderij welke sindsdien scho len heeft gebouwd in Zerka, Madaba en Naour. Priestertekort groeit in Zuid-Korea De Rooms-Katholieke Kerk van Zuid-Korea groeit nog steeds zo snel, dat de bisschoppenconferentie moet zoeken naar nieu we wegen om het daarmee geen gelijke tred houdende aantal priesters te compenseren. Dat heeft de secretaris-generaal van de Koreaanse bisschoppenconferentie, Simon Cheng, ver klaard. Op het ogenblik zijn er bijna 2 miljoen rooms-katholieken, voor wie 1.300 priesters ter beschikking staan. In de afgelopen tien jaar konden per jaar gemiddeld slechts 40 priesters worden gewijd. De bisschoppenconferentie zal nu de permanente dia ken in de clerus opnemen om op deze wijze de pastoraal te ver beteren. Een goed geheugen is een goede gave, maar kunnen vergeten is dikwijls nog een betere gave Negentien mensen gedood bij missiepost in Uganda Ugandese militairen hebben bij een missiepost van de rooms-katholieke kerk ten noorden van Kampala negen tien mensen gedood. Voorts werden verscheidene vrou wen verkracht of gewond. Dat heeft een woordvoerder van de parochie van Kasaala, waar het drama zich heeft af gespeeld. meegedeeld Vol gens de woordvoerder, die anoniem wenste te blijven, heeft het leger, op jacht naar leden van de verzetsorganisa tie NRA, de missiepost over vallen. Een onderwijzeres van de lagere school in Kasaala, verklaarde dat verscheidene oudere leerlingen door de mi litairen werden aangevallen en verkracht. Zij voegde er aan toe dat de soldaten drie blanke missionarissen die te voet naar Kampala wilden vluchten, hadden opgejaagd. Van de zijde van de regering wordt vaak gezegd dat gewo ne misdadigers zich men als soldaten va geringsleger. In de voetsporen van Liudger Het comité Oud-Muiderberg organiseert begin oktober een excursie door de Vechtstreek, de Groninger Ommelanden en het Noorden van Friesland langs kerken die min of meer te maken hebben met Liudger (circa 740 - 809), een van de eerste missionarissen in ons land. De tocht vindt plaats op uitnodiging van kerkhistorici uit de bisdommen Münster en Essen, waar de overblijfselen van Liudger worden bewaard, en van de monnikken van de abdij Gerieve. Liudger, wellicht te Zuilen 'aan de Vecht geboren uit Friese ouders, studeerde aan de school van Gregorius te Utrecht en in York. Na zijn priesterwijding in 777 was hij als missionaris werkzaam in Dokkum en in de Groninger Ommelanden. In 804 werd hij de eerste bisschop van Mün ster, destijds Mimigerneford geheten. Hij stichtte benedic- tijenabdijen in Werden. Helmstedt en Nottuln. Hij overleed te Billerbeck in Westfalen. Sinds de 9e eeuw wordt hij als heilige vereerd (vervolg van de voorpagina) Het gebruik van radio of televisie voor evangelisa tiedoeleinden vooronder stelt de aanwezigheid van een gemeente. De mens die tot geloof komt of wiens problemen aan de orde zijn gekomen, heeft behoefte aan begeleiding en nazorg in een christe lijke gemeente. Daarom is voor de kerkelijke om roep een voortdurend contact met krken essen tieel. Dit is de belangrijkste conclu sie van een studiebijeenkomst over massa en evangelisatie, die maandag en dinsdag in het kader van het 40-jarig ju bileum van „Kerk en We reld" te Driebergen is gehou den. Voor de eerste maal kwamen leidende personen uit de „oecumenisch" inge stelde hoek (onder meer Ikon, Hervormd Evangelisatorisch Beraad en het Gereformeerd Evangelisatie Centrum) en uit de „evangelische" hoek (on der meer Evangelische Om roep, Evangelische Alliantie en het Instituut voor Evange lisatie) bijeen om over dit on derwerp te spreken. Zowel Dorenbos als Koole be nadrukten de belangrijke rol van de gemeente bij hun werk. De EO is een onderdeel van de christelijke samenle ving, aldus Dorenbos. „Dit vraagt aanvulling door. sa menwerking met en correctie van de christelijke gemeen schap." Soortgelijke woorden sprak Koole. die verder de tv geen massamedium wilde „Het mensen in een huiskamer die zelf een keuze maken." Van de zogenaamde elektronische kerk (de tv-predikanten) in Amerika had hij veel inspira tie opgedaan inzake de vraag. de hij mee dat de radiopastor van de Ikon, Alje Klamer, niet minder dan 1.200 mede werkers in het hele land heeft, die bij de nazorg kun nen helpen. Buiten spel Als een levens- en heilsge- vaarlijke ontwikkeling van de elektronische kerk in Ameri ka schetste EO-directeur Do renbos het risico, dat de plaat selijke gemeente buiten spel raakt. De gemeente is het centrum van Christus. Alle organisaties (zoals omroepen) moeten daaraan dienstbaar zijn en mogen nooit de plaats van de gemeente zelf inne men. Ook in Nederland moe ten we hier erg voor oppas sen, aldus Dorenbos. Een ander gevaar ziet hij in de verleiding, dat de elektro nische kerk of de christelijke omroep cultuurbevestigend worden. Ook de EO en zijn medewerkers maken deel uit van de samenleving en de problemen daarvan (bijvoor beeld de kerkelijke verdeeld heid). Een christelijke omroep mag echter per definitie niet bevestigen wat onbijbels is. ,Een religieus televisiestation is nog geen kerk" Het grootste probleem inzake massa-evangelisatie is volgens Dorenbos echter dat de ge meenten zelf er zo weinig aan doen. Vaak is dit niet meer dan een stenciltje, dat wordt verspreid door met moeite op getrommelde vrijwilligers. Dit gebrek aan evangelisatiebesef geldt zowel voor de bijbelge- trouwe gemeenten als voor de gemeenten in de andere hoe ken van kerkelijk Nederland, aldus Dorenbos. Hij verklaarde zich bereid deel te nemen aan eventuele gesprekken met Ikon en NCRV. Zo'n positieve con frontatie van de drie christe lijke omroepen, die elkaar nogal eens bestrijden, achtte hij zinvol. Hij ging ervan uit dat deze drie omroepen het gezamenlijk verlangen heb ben de boodschap van Jezus, inclusief de maatschappelijke betekenis daarvan, aan de mensen te laten zien. Wegens bezigheden elders konden de heren Koole en Heizenberg niet meer reageren. Namens de Evangelische Alli antie en Youth for Christ werd voorgesteld op korte termijn gesprekken tussen EO, Ikon en NCRV op gang te brengen. Wel werd er zo wel van de linker- als de rechterzijde op gewezen dat de onderlinge verschillen nog groot zijn. „Links" wees daar bij op het belang van de maat schappelijke positie. Deelne mers uit de rechterflank mis ten in de bijdragen van ande re deelnemers soms dogmati sche elementen die voor hen wezenlijk zijn. VOORZITTER ZWINGLIBOND: Pleidooi voor eigen plaats vrijzinnigen in herenigde kerk Als het komt tot king of tot eenwording van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland moeten de vrijzinnigen in de Her vormde Kerk toch altijd een plaats proberen in te ruimen voor een vrijzinnig geloof en een vrijzinnige belijdenis. Dat zei ds. A. J. Roodzant, voorzitter van de Zwingli- bond, tijdens de najaarsconfe rentie van zijn organisatie in Oosterbeek Ds. Roodzant noemde het goed dat wordt gewerkt aan onderling begrip en onderling contact. Hij meende echter dat een der grootste belemme ringen voor het proces tot eenwording van hervormden en gereformeerden voor zo wel de vrijzinnigen als de middenorthodoxie in de Her vormde Kerk hierin bestaat dat men de formulieren van enigheid blijft hanteren op basis van de oorspronkelijke 16e- en 17e-eeuwse interpre tatie van het Evangelie die in deze formulieren wordt aan getroffen. Als daaraan wordt vastgehou den, wordt Samen op Weg een heel moeilijke zaak, aldus Roodzant. Hij wees er voorts op dat de gereformeerden het onderling niet eens zijn over de mate van binding aan die formulieren van enigheid. Ds. Roodzant legde er de nadruk op dat er van geloof in vrij zinnige zin alleen sprake kan zijn bij een innerlijke vrijheid en op grond van een innerlijk waarheidsbesef. beroepingen Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Vlaardingen: dr.W. de Greef te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn (als missionair predikant voor Soerabaja) drs. A. Verburg te Garrelsweer die dit beroep heeft aangenomen. Aangeno men naar Nieuwegein-Zuid (samen op weg in de her vormde gemeente Dijkveld) drs. M.C.Mook te Rheden-De Steeg. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Boskoop, H. Paul te Vlissingen. VERONTRUST GEREFORMEERD DEPUTAATSCHAP: Het proces van Samen op Weg, dat leidt tot hereniging van de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken, moet strak ker worden gestuurd. Dat is althans de mening van het gereformeerde deputaat- r schap (werkgroep) Gemeente opbouw, waarin zijn negen taakgroepen en secties op het terrein van vorming en toe rusting zijn ondergebracht. Volgens de gereformeerden is het moeilijk via de bestaande hervormde en gereformeerde organen het gemeenschappe lijk werk op elkaar af te stem men, omdat de organisatie er van in beide kerken niet overeenkomt. Vanuit de orga nisatie van het Samen op Weg proces ontbreken duidelijke richtlijnen voor afstemming geving van nieuw werk. Met name wat betreft dat laatste vragen de gerefor meerde deputaten aandacht van hun synode. Ze wijzen op hervormde initiatieven voor een Educatief Centrum. Hier in zou het werk van de Cen trale voor Vormingswerk- Hervormde Vrouwendienst, de Raad voor de Catechese en de Raad voor de zaken van Kerk en School moeten wor den gebundeld. De gerefor meerden weten van het initi atief, maar hebben van her vormde zijde geen informatie gekregen. Van overleg tussen de samenwerkingspartners is dan ook geen sprake. In hun rapport aan de synode blijken de gereformeerden deze ontwikkelingen te be- Ze vragen van de sy node er bij de hervormden op aan te dringen hen niet voor voldongen feiten te zetten. „Ook de wijze waarop het toe- rustingswijze in de toekomst vorm krijgt, moet in het SoW- proces ter discussie kunnen staan", schrijven deputaten. Zij dringen er op aan dat in het SoW-proces duidelijker aanwijzingen komen voor overleg en beleid. Gebeurt dat niet, dan is het niet denkbeel dig dat zich aan gereformeer de of hervormde zijde eenzij dige ontwikkelingen voltrek ken die later, in het hereni gingsproces, als onomkeer baar worden vastgesteld, al dus de gereformeerde deputa- Een groep van ongeveer honderd Anglicaanse geestelijken heeft ge dreigd een eigen kerk te stichten als de anglicaan se synode besluit vrou wen tot het priesterambt toe te laten. De tegenstanders van de priesterwijdingvan vrou wen zijn vooral te vinden onder de leden van de evan gelische en anglo-katholieke vleugel van de Anglicaanse Kerk. De aanhangers van de laatste richting streven naar hereniging van de Angli caanse kerk met de Rooms- -Katholieke Kerk. De conservatieve anglicaan se geestelijken hielden afge lopen weekeinde een confe rentie in Oxford. De promi nentste spreker was de bis schop van Londen, Graham Leonard, die verklaarde dat het geenszins vaststaat dat alle tegenstanders van de priesterwijding van vrou wen in de Anglicaanse Kerk naar de Rooms-Katholieke Kerk zullen overstappen. Volgens Leonard is de stich ting van een tweede Angli caanse Kerk veel waar schijnlijker, omdat zij uit overtuiging lid zijn van de Anglicaanse Kerk. Maar de tegenstanders van toelating van vrouwen tot het prieste rambt stappen uit een kerk „die dwaze dingen doet", zo als de organisator van de conferentie. Ross Thompson, het noemde. De verkiezingen voor een nieuwe synode zijn nu ten einde. Daarbij was de toela ting van vrouwen tot het priesterambt een der be langrijkste gespreksonder werpen. Evangelische en anglo-katholieke anglicanen hebben in verband met de verkiezingen een lijst opge steld waaruit blijkt welke van de 1300 personen die kandidatt stonden, tegen de priesterwijding van vrou wen zijn. De uitslag van de verkiezingen zal 9 oktober bekend worden gemaakt. Officier van justitie wil toch vervolging Bhagwan De bewering van Bhagwan Shree Rajneesh dat Rajnees- hism als religie dood is, heeft geen indruk gemaakt op offi cier van justitie Dave Frohn- mayer in de Amerikaanse staat Oregon. Deze streeft ontbinding na van de Bhag- wanstad Rajneeshpuram, die volgens hem in strijd is met de grondwettelijke scheiding van kerk en staat. „Een religie houdt niet op als de leider dat zegt. Van belang is welke praktijken en rites worden gepleegd," zo zei Frohnmayer. „Bhagwan houdt een ei omhoog en noemt het een worst." Voor een federale rechtbank in Portland, de hoofdstad van de staat Oregon, begint vol gende maand de hoorzitting in deze zaak. Wegens minder studenten en Samen op weg" Prot. theologische faculteiten moeten praten over samenwerking De theologische faculteit van de Vriie Universiteit in Amster dam en de Theologische Hogeschool in Kampen praten over samenwerking tussen beide ambtsopleidingen voor de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Dit in verband met de waarschijnlijk te achten daling van het aantal studenten in de jaren negentig en de daaruit voortvloei ende wens van de minister het aantal theologische opleidingen te verkleinen. Een en ander blijkt uit de jaarlijkse rapportage van de gereformeerde Theologische Hogeschool Kampen aan de synode van de Gereformeerde Kerken. Behalve de gesprekken tussen VU en de Hogeschool in Kam pen, de „eigen' opleiding van de Gereformeerde Kerken, zal overleg gevoerd moeten worden tussen alle protestantse theo logische faculteiten. Volgens berekeningen kan het aantal stu denten aan deze zes instellingen (Groningen, Universiteit van Amsterdam, Leiden, Utrecht, Vrije Universiteit en Theologisch Hogeschool Kampen) teruglopen tot ongeveer 1300 (500 gere formeerden en 800 hervormden). Als de genoemde faculteiten elkaar wederzijds erkennen als ambtsopleiding en het studen tenaantal inderdaad volgens verwachting daalt, is vanuit de overheid gezien verkleining van het aantal opleidingsplaatsen reëel, menen dë curatoren van de Theologische Hogeschool Kampen in hun rapport aan de synode van de Gereformeerde Kerken. Een factor die ook bijdraagt tot de noodzaak van gesprekken op inhoudelijk en bestuurlijk niveau is de ontwikkeling van Samen op Weg, waarin hervormden en gereformeerden stre ven naar een herenigde kerk. Israël schiet doel voorbij Met de luchtaanval op het hoofdkwartier van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Tunesië heeft Israël niet alleen een demonstratie gegeven van zijn efficiënte mili taire slagkracht, maar opnieuw ook van de vastbeslotenheid geen vredesoverleg te willen aangaan met een delègatié waarvan ook PLO-leden deel uitmaken. Tel Aviv heeft de aanval op het grondgebied van Tunesië weloverwogen uitge voerd op een moment, dat de Jordaanse koning Hoessein in Washington met grote overtuigingskracht steun vraagt voor vredesbesprekingen. TiJDENS het kabinetsberaad over het plan voor de luch taanval heeft slechts één van de Israëlische ministers, Ezer Weizman, waarschuwend de vinger opgestoken. Hij heeft er nadrukkelijk op gewezen, dat de actië in politiek opzicht ze ker nadelige gevolgen zou hebben voor de moeizame pogin gen een vredesproces in het Midden-Oosten op gang te bren gen. Weizman had het uiteraard bij het rechte eind. Met uit zondering van Amerika hebben de westerse landen veront waardigd gereageerd, terwijl in de woedende Arabische we reld gematigde landen als Jordanië en Egypte in een uiterst netelige positie zijn gebracht. Niet alleen Weizman, ook de overige Israëlische ministers hebben die reactie natuurlijk voorzien. DaT wil overigens niet zeggen dat het Israëlische kabinet dat effect ook op de eerste, plaats zal hebben beoogd. Zeker, de luchtaanval overtreft in omvang en opzet de gebruikelijke wraakacties van Israël na Palestijnse terreuraanvallen. Het bombardement staat voorts uiteraard in geen enkele verhou ding tot de moordaanslag op drie Israëlische opvarenden van een zeiljacht in de haven van Larnaca op Cyprus. Maar Is raël heeft de laatste tijd heel wat meer aanslagen en pogin gen daartoe moeten verwerken. VORIGE maand bijvoorbeeld werd voor de tweede keer deze zomer een boot met Palestijnen onderschept, die op weg waren naar Libanon om vandaar uit een actie tegen Israël te ondernemen. Onder de gevangen genomen opvarenden be vond zich de ondercommandant van „Strijdkracht 17", een elite-commando dat vroeger de lijfwacht van PLO-leider Arafat vormde, maar dat sinds de uittocht van de bevrij dingsorganisatie uit Libanon speciale missies uitvoert. De drie Palestijnen, die vorige week op Cyprus volgens hun ver klaring de opvarenden van het Israëlische jacht in eerste in stantie slechts wilden gijzelen, eisten bij hun actie de vrijla ting van die ondercommandant van „Strijdkracht 17". En om de cirkel rond te maken: bij de Israëlische luchtaanval is gis teren volgens de berichten de commandant van deze eenheid gedood, want die bevond zich in het PLO-hoofdkwartier bij Tunis. ISRAEL stelt dat de PLO terreuracties beraamt en uitvoert, maar vervolgens op veilige afstand elke verantwoordelijk heid van zich afschuift. De Israëlische minister van defensie Yitshak Rabin heeft verklaard dat het de bedoeling was met het bombardement de leiding van de PLO te treffen: niet de op zichzelf onbelangrijke uitvoerders van terroristische ac ties, maar de plannenmakers en de beleidsvoerders aan de top. Israël is daar niet in geslaagd. Wel moet worden ge vreesd dat de luchtaanval op Tunesisch grondgebied de kan sen op een vredesoverleg over het Midden-Oosten in de na bije toekomst onmogelijk heeft gemaakt. Vooral dat maakt de actie zinloos en betreurenswaardig. DEN leider Lubb derlai Both< meesl bond; cent die c welgc bij 34 Gorb blijkt Lagei W1 Bami goreng met kip en komkommersla chocoladevla met gember Als u met tweeën bent, dan heeft u nodig: 250 g mie, zout, 2 lepels olie, 1 ui, 1 dunne prei, knoflook, dja- hé, 150 g kipfilet, 100 cham pignons, 50 g taugé, ketjap, ketoembar, djinten, peper, 50 g gekookte ham, 1 ei, 10 g margarine, 1 tomaat, pe terselie; komkommer, zout, peper, suiker, azijn, bieslook of een uitje; liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar bolletjes gember. Kook de mie volgens de ge bruiksaanwijzing op het pak gaar. Fruit in een ruime pan in de olie de kleingesneden ui en prei met de geperste knoflook en iets djahé op een matig vuur al omscheppende goudgeel. Bak vervolgens de in stukjes verdeelde kip en de gehalveerde champignons mee tot het vocht van de paddestoelen verdampt en de kip gaar is. Warm de gewas sen en goed uitgelekte taugé een minuut mee en doe wei nig ketjap, ketoembar, djin ten, peper en zout bij het mengsel. Voeg dan de gare mie en de in reepjes verdeel de ham toe en bak de massa, voorzichtig omscheppende, warm op een matig vuur. Voeg ondertussen naar smaak meer ketjap, kruiden of zout toe. Garneer de bami goreng met reepjes omelet, schijfjes tomaat en fijnge knipte peterselie. Maak een kleine portie kom kommersla, omdat in de bami ongeveer de helft van de dagelijkse groenteportie is verwerkt. Zorg dat de salade bescheiden zoetzuur smaakt. Zet de helft van de melk op. Roer cacao, suiker en maize na door elkaar en maak er met weinig koude melk een papje van. Schenk wat hete melk bij dit papje, doe het in de pan en laat de vla steeds roerende even koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe. Meng de afgekoel de vla naar smaak met stuk jes gember. JEANNE DEI mer VV1 VOOl De Zak heic ziek ven mer Spoi tren mee Tw< arb» ten W be Ri st< tem scha Rhe wati stroi dan den wati milj gezc te t deel Nde drij' IAV reel dwi Toenemende bewolking DE BILT Een diepe depres sie op de Atlantische Oceaan, ontstaan uit de orkaan Gloria, bepaalt het weer voor de ko mende dagen. Morgen naderen vanuit het westen de fronten van deze depressie. Het regen- gebied blijft nog hoofdzakelijk ten westen van onze kust. Bij het dichterbij komen van dit gebied neemt morgen, na zon nige périoden, de bewolking Het blijft echter op de meeste plaatsen droog. De met zuiden winden aangevoerde lucht is nog vrij warm en de tempera turen lopen in het binnenland op tot ongeveer 22 graden. Na morgen bereikt ons koelere lucht van oceanische oor sprong. De temperatuur daalt tot rond 18 graden en nu en dan zal er wat regen vallen. DE een Fr

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2