^eidaeScHMfl/nt Verkeerschaos rond 3 October groter dan ooit EMEE PRATEN MOETJE WEL WETEN WAAR JET OVERHEBT 7 STAD OMGEVING J 'ÊeldócSowiwnt rr ALLER LEI(DS) Nieuwe controleurs brengen parkeerregiem dreigend dichtbij .SJ WLT SCort geding tegen trakers Waardeiland WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 PAGINA 13 J 01 Hoekema (D'66) iet herkiesbaar SIDEN Fractievoorzitter J. Hoekema van Leidse fractie van D'66 zal zich niet herkies- ar stellen voor de Leidse gemeenteraad. Hoe- ma, sinds '78 raadslid, vindt dat het raadslid- latschap teveel beslag legt op zijn persoonlijk fen. De huidige fractievoorzitter is wel bereid n naam aan de D'66-lijst te lenen om moge- Ie daarmee nog wat stemmen te winnen. »t tweede D'66-raadslid, E. Snelders, heeft te Tinen gegeven nog vier jaar te willen blijven ten. Naast hem heeft de partij nog negen an- ren bereid bevonden zich kandidaat te stel- Daaronder bevindt zich R. van Essen. Zij onder de naam Van der Scheer in het be- /an de jaren zeventig voorzitter van de par- Dë Leidse kandidatenlijst van D'66 telt twee ouwen. Slang ontsnapt leng- LEIDEN Een slangetje van zo'n 80 cnr te heeft de afgelopen dagen voor enige onrust in de Merenwijk gezorgd. De slang was eigen dom van een verzamelaar aan de Buizerdhorst maar ontsnapte twee dagen geleden uit zijn kooi. Eergisteren trof een bewoonster van de Buizerdhorst het grijs/groene diertje op haar balkon (drie hoog) aan. Zij waarschuwde de po litie maar veegde voordat deze arriveerde de slang met de bezem van haar balkon. Toen de dierenhulpdienst arriveerde, had de slang reeds het hazepad gekozen. Gisteren werd het dier gesignaleerd aan de Reigershorst. Daar lukte het een agent het beestje te vangen. Gebleken is dat het hier gaat om een zoge naamde kousebandslang, een volledig onge vaarlijk reptiel. Het dier verblijft nu nog bij de dierenhulpdienst maar zal worden teruggege ven aan de eigenaar. Vrouw lastiggevallen LEIDEN Een 52-jarige Warmondse is gisteravond door drie jongens lastiggeval len op het Veerpolderpad, de verbindingsweg tussen War mond en de Merenwijk. De vrouw was op de fiets op weg naar huis toen het drie tal haar het verder fietsen wilde verhinderen. De vrouw is hard door gefietst naar de Brandweerkazerne waar zij alarm heeft gesla gen. De politie heeft het drietal echter niet meer aan getroffen. Voorzitter Leiden Leeft stapt op LEIDEN Voorzit- ter J. Verberg van de ondernemersvereni ging Leiden Leeft, heeft zijn functie neergelegd. Persoon lijke omstandigheden zijn de reden van het vertrek. De heer Verberg was opvolger van H.J.A. Welling, die eind vo rig jaar opstapte. Sociale Dienst voor 70 mille opgelicht LEIDEN Een Leids echt paar heeft de afgelopen vijf jaar de Sociale Dienst voor bij na 70.000 gulden opgelicht. De beide echtelieden genoten een bijstandsuitkering. Vijf jaar geleden gingen zij echter uit elkaar waardoor zij beiden in dividueel een uitkering ont vingen. Door geldzorgen ge dreven besloten zij later weer samen te wonen zonder dit echter aan de Sociale Dienst te melden. Het opsporingsteam van de Sociale Dienst ontdekte de fraude. Man door onbekenden mishandeld LEIDEN Een 46-jarige Leidenaar is gisteravond op de Oude Vest door twee onbekende mannen mishandeld. Het slachtoffer fietste met twee vrienden op de Oude Vest toen een personenauto hen inhaalde. De passagier van de auto zwaaide in het voorbijgaan het portier open waar^ door één van de fietsers ten val kwam. Even verder stopte de auto en begon nen de twee inzittenden op de man in te slaan. Het slachtoffer liep hierbij kneuzingen op aan armen, benen en rug. De politie beschikt over een rede lijk signalement van de daders. LEIDEN Drie October mag voor Leiden een jaarlijks hoogtepunt zijn, de dagen rond de viering van Leiden's Ontzet zijn voor de automobilist een I ware bezoeking. Door al lerlei festiviteiten blijken I doorgaande wegen vaak t zonder voorafgaande waarschuwing door ker mistenten en opbrekin gen te zijn afgesloten. Een bord 'binnenstad ge stremd' aan de invalswe gen wordt voldoende ge acht om de automobilis ten te waarschuwen voor - de naderende chaos. Nu is het ondoenlijk om het Leidse bevrijdingsfeest voor het verkeer onopgemerkt te laten verlopen. De wijze waarop Leiden het feest wenst te vieren, vereist dat een aantal straten voor het verkeer wordt afgesloten. Verschillende factoren ma ken echter dat de situatie dit jaar nog onoverzichtelijker is dan andere jaren. Zo blijken bijvoorbeeld bor den die verwijzen naar een omleidingsroute volledig te ontbreken. Wie eenmaal voor het stalen dranghek stilstaat, moet verder maar uitzoeken hoe hij op de gewenste be stemming komt. Als tege moetkoming heeft de ge meente bijvoorbeeld de Steenstraat in één richting voor auto's opengesteld zodat de binnenstad toch vanuit Oegstgeest enigszins bereik baar is. Op de twee invalswe gen die naar de Steenstraat leiden (Morssingel en Sta tionsweg) melden borden echter doodleuk dat de route „doodlopend" dan wel „niet doorgaand" is. De kruising Langegracht - Korte Mare: links de kermis en aan de overkant een onbereikbare Warmonderbrug. Warmonderbrug Op andere plaatsen in de stad blijken opbrekingen gebrui kelijke omleidingsroutes te versperren. Waar bijvoor beeld op andere jaren de Warmonderbrug de ver binding tussen Langegracht en Maresingel ter hoogte van de Haarlemmerweg werd opengesteld voor de bereik baarheid van het noordelijk deel van de stad, is deze dit jaar versperd door riolerings werkzaamheden aan de Kor te en Nieuwe Mare die enke le weken geleden zijn aange vangen. De Hooigracht, de omlei dingsroute langs de binnen stad, is ter hoogte van het Ir. Driessenplein opgebroken. Vrachtwagens lopen hier vast en de onvermijdelijke file is het logisch gevolg. Aan het einde van de Hooigracht heeft links-af slaan de Lan gegracht op weinig zin daar deze route dood loopt op de kermis. Wie echter rechtsaf slaat om de Maresingel te be reiken, komt al spoedig voor de door nieuwbouw afgeslo ten Oude Herengracht te staan. De enige remedie is via de Haven om te rijden. Het enige alternatief voor de Hooigracht voor wie ten minste bekend is in Leiden is de route Breestraat- Noordeinde-Morsweg. Hier wordt dan ook druk gebruik van gemaakt hetgeen tot gro te opstoppingen leidt. Wie de stad op deze wijze in zuid-noord richting wil door kruisen, moet daar algauw een uurtje voor uittrekken. Het is met name de kermis die de oorzaak is van al deze overlast. De kermis staat op één van de drukst bereden routes, de verkeerstraverse rond Molen de Valk. Een an dere plaats voor de grote 3- Octoberkermis is kennelijk niet te vinden. Bovendien duurt de kermis dit jaar twee dagen langer dan andere jaren. Op deze wijze hoopt de 3 October Vereeniging extra geld bin nen te krijgen voor de vie ring van het 100-jarig bestaan volgend jaar. Dientengevolge duurt ook de overlast enkele dagen langer dan gebruike lijk. Vrouwen De Stichting Werkgelegen heid Leiden houdt een cursus voor vrouwen die een eigen bedrijfje willen starten. De cursus gaat op dinsdagoch tend 12 november van start en wordt gehouden van half tien tot twaalf uur. Opgave en informatie bij het Olga be drijfsverzamelgebouw. Evert- penstraat 99 tel. 219811. Minjon Niet alleen Omroep Rijnland, maar ook Avro-Minjon maakt morgen opnamen van de festiviteiten rond Leidens ontzet. De reportage wordt zaterdag 5 oktober tussen half drie en half vijf 's mid dags op Hilversum II uitge zonden. Voorzitter Mevrouw P. Buring is per 1 oktober geen voorzitter meer van de vereniging voor Pie- ters- Academiewijk. Zij is 'namelijk verhuisd.. Omdat de algemene ledenvergadering van deze vereniging begin 1986 pas een nieuwe voorzit ter kiest, wordt de taak van mevrouw Buring voorlopig waargenomen door de heer L.P. Drie$sen, Neeltje van Zuytbrouckhof 14. 1IDEN De bewoners van vijf kraakpanden aan de Aletta lobslaan en Gerbrandylaan op het Waardeiland zijn gesom- erd de panden te ontruimen. Dinsdag 15 oktober komt de Itruiming tijdens een kort geding bij de Haagse rechtbank aan l' orde. De exploitant van het Waardeiland, Westland Utrecht t Ontwikkeling (WUPO), heeft het geding aangespannen Jt«ils argument, dat de huizen thans verkocht kunnen wor- i krakers betrokken de panden in de Aletta Jacobslaan in de van 1982. Toen bleken de luxueuze huizen niet of moeilijk koopbaar. Nadat eerst Nieman Holding BV het had gepro- jerd, lukt het ook niet aan de Westland Utrecht Project Ont- lkkeling (WUPO). Toen dit laatste bedrijf door het instorten de bouwmarkt in grote moeilijkheden kwam, bood het Al- Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) hulp en nam een aantal en over. Onder meer het Waardeiland. De WUPO bleef last met de exploitatie. Hoewel de markt voor luxueuze iizen zich niet herstelde, wist de WUPO toch een groot aantal pningen te verkopen door de prijzen sterk te verlagen. Ook erden panden verhuurd. De krakers bleven vooralsnog zitten in oktober werd opnieuw een aantal panden gekraakt in de irbrandylaan. Na tussenkomst van de officier van justitie bleef i pand in deze laan in handen van krakers, de overige wer- i ontruimd omdat ze kort tevoren nog bewoond waren, fe krakers zullen zich tegen de ontruiming verzetten. Zij geven ^argument, dat zij willen onderhandelen over een eventuele ir- of koopovereenkomst. In de panden verblijven in totaal pintig personen, onder wie een kleuter en een zwangere LEIDEN Het nieuwe „parkeerregiem" voor de binnenstad van wethou der J. Peters (ruimtelijke ordening) is heel wat dichterbij gekomen. Com missaris H. van Voorden verwelkomde gisteroch tend in de kantine van het politiebureau zeven aspirant- parkeercontroleurs. Dit zevental (vijf hiervan zijn van het vrouwelijk ge slacht) gaat eerst nog een opleiding van drie maan den volgen, maar daarna mpgen de nieuwelingen 'verkeerd geparkeerde au to's van een bon voorzien. Het team dat zich bezighoudt met het opsporen van parkeer- overtreders bestond vóór giste ren uit een bureauchef, acht full-time en vier part-time controleurs en is met de komst i de 2 i dus i flink uitgebreid. Vier van de zeven aspiranten gaan part time werken, drie krijgen een volledige dagtaak. Met deze uitbreiding is men er overi gens nog niet. In de plannen van wethouder Peters is spra ke van totaal 22 parkeercon- troleurs en commissaris Van Voorden zei gisteren dat er ze ker 23 nodig zijn. De commissaris verklaarde dat de'politie al jaren om verster king van het aantal wachters heeft dat hij blij was dat deze i nu eindelijk in vervulling was gegaan. „Nu kunnen we ge richt gaan werken", merkte Van Voorden op. Het zevental krijgt eerst nog een regionale opleiding van drie maanden. Er wordt gesproken van regio naal omdat er ook enkele aspi rant-controleurs uit regioge- i de cursus mee- „Ik heb zelden zo'n invasie meegemaakt", zei commissaris H. van Voorden gisteren verheugd. Hier staat hij tussen de vier nieuwe adminstratieve krachten, de dames A. Stoüten, Ch.C. Binnendijk, E.M. van Duijn en A. Huzen en de zeven aankomende parkeercontroleurs, de dames H.J. Duiven voorden-van der Zeeuw, G.A. van der Goot, M.A. Pater-van Rooyen, A.M. Duivesteijn en J.F. van Ravens-van der Gugten en de heren W.F. Arbouw en E. Verhoeven. doen. De lessen worden gege ven in het Gulden Vlies aan de Breestraat. De animo voor een functie als parkeercontro- leur was overigens bijzonder groot, bij de Leidse politie kwamen maar liefst 184 solli citatiebrieven binnen. Het gemeentelijk parkeerplan (het regiem) gaat er vanuit, dat er in Leiden feitelijk al leen op zaterdag en donder dagavond een tekort aan par keerplaatsen is. De problemen in de rest van de week zijn volgens wethouder Peters een gevolg van het feit dat er niet voldoende kan worden opge treden tegen foutparkeerders. De gemeente schat het aantal illegale parkeerplaatsen (op stoepen, fietspaden, voor uit ritten en bij stop- en parkeer verboden) in de binnenstad op 1300. Met het aantrekken van meer controleurs kunnen deze illegale plaatsen worden be streden, zo wordt geredeneerd. Peters wil vooral langparkeer- ders weren en zo ruimte scheppen voor een kortstondi- ger bezoek per auto aan de binnenstad. Parkeren gaat in de binnen stad 1,50 per uur kosten; in het kernwinkelgebied mag maximaal één uur worden ge parkeerd, in straten daar om heen twee uur. Op de parkeer terreinen Lammermarkt, Beestenmarkt, Kaasmarkt, Garenmarkt en Jan van Hout kade (475 plaatsen) mag de auto maximaal vier uur staan. Voor negen gulden kan men zijn voertuig de hele dag op de terreinen bij Molen De Valk en Ir. Driessenplein ten. Voor deze laatste twee kan men voor zestig gulden een maandkaart kopen. Bin nenstadsbewoners kunnen een ontheffing aanvragen voor 240 gulden per iaar, bedrijven moeten 390 gulden betalen. Het plan wordt gefaseerd inge voerd, vanaf 1 januari 1986 is het van kracht in de Pieters- wijk en Pancras-West. Wet houder Peters liet in juni van dit jaar echter weten dat van dalisme de nieuwe plannen ondergraaft. Steeds meer par- keermeters- en automaten worden vernield. De Leidse politie kreeg giste ren overigens ook aanvulling op administratief gebied. Twee full-time krachten stapten op en daarvoor kwamen gisteren vier vrouwen voor in de plaats. Dit viertal gaat in deel tijd werken. Snelheids controle op Burggravenlaan LEIDEN Bij een snel- heidscontrole op de Burg gravenlaan zijn gisteroch tend 528 auto's aangehou den. Het aantal overtre dingen bleek nogal mee te vallen: vijftien automobi listen kregen een proces •verbaal wegens te hard rij den. De politie heeft de in druk dat de Burggraven- laan steeds meer als race baan functioneert. De hoogst gemeten snelheid bedroeg overigens 72 km. Rechtbank verbiedt gebruik samenvattingen cursusboek „Economie cursisten LOI nauwelijks gedupeerd" LEIDERDORP „De cursis ten MO economie van de LOI zijn nauwelijks gedupeerd door deze uitspraak van de Haagse rechtbank. Vervelend en lastig is het natuurlijk wel, maar de cursisten zullen hier door niet massaal zakken voor hun staatsexamen. Zo erg is het allemaal niet". Dat zegt een woordvoerder van de LOI in een reactie op een uitspraak van de president van de Haagse rechtbank. Die verbood de De Leidsche On derwijs Instellingen gisteren het leerboek „The Economics Industrial Organization" van de auteur William Shepherd te gebruiken voor de opleiding tot het staatsexamen Economie MO. De LOI heeft delen van dit boek gecopieerd en aan zijn cursisten ter studie aanbevo len. De Amerikaanse uitgever Prentice Hall Inc. v.ond dat ge bruik van het boek in strijd met de auteurswet en spande een kort geding tegen de LOI De rechtbankpresident bepaal de gistermorgen dat de LOI binnen een week na betekenis van het vonnis een totaal overzicht moet geven van de geproduceerde samenvattin gen van het werk en van het aantal aanwezige exemplaren ervan. Verder zou de instel ling binnen een week alle cur sisten Economie MO moeten manen de gewraakte copiën terug te zenden. Volgens de woordvoerder van de LOI die alleen „in grote lijnen" op het vonnis wil in gaan omdat de precieze formu lering door de rechtbankpresi dent hem nog niet bekend is gaat het om een boek dat door de cursisten „er maar bij" wordt gebruikt. „Daarom is het niet zo desastreus". Hij zegt geen idee te hebben hoé- veel samenvattingen ervan in omloop zijn en vermoedt dat de cursisten zich voor het boek op bibliotheken zullen moeten richten. „Het is nogal een duur boek, het kost zo'n honderd gulden dus aanschaffen zullen de cursisten niet zo graag doen. Misschien kunnen we het mondeling opvangen. Dat zullen we nog nader moeten bekijken". Het copiëren van (gedeelten van) studieboeken zou maar op zeer beperkte schaal bij de LOI gebeuren. „In principe doen we het niet, maar het kan wel eens noodzakelijk zijn bij boekbesprekingen bijvoor beeld. Het zal deze uitgever wel om het principe zijn ge gaan", aldus de woordvoerder.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13